met melk meer mans ™rN Nieuwe uitgaven Ybel A. Sikkes: -- Menselijke verhoudingen in de huidige samenleving Begrip rijpt, dat men een ander moet pogen te begrijpen Het argeloze hart Kg ter veredeling van onze kookkunst ontwerpster coupeuse mannequin M. DOMMERING ZATERDAG 26 NOVEMBER r*?5 PAGINA 4 (Aavertenmj kdAj f. Opmerkelijk verschil met het kookhoek van vroeger ÏÈi uMmM, Separates" en „Basic Dresses' t4 v 1<*. - Hoe maken wij van onze keuken 'n paradijsje? Tenslotte valt onze blik op ACHTER STUUR ONWEL GEWORDEN Directeur Haatfs Bouw- en Woningtoezicht overleden Terreinverkenning door Y «ÏJ} Publlcoti* Nederlond» Zuivalbureou, Grovenhage 4 1 NU SINT NICOLAAS weer in zicht is, kloppen veler harten extra snel en even zovelen zingen hun liedje van verlangen. Het is echter niet altijd een voudig om voor ieder het juiste cadeau te vinden, maar gelukkig helpen de uitge vers ons hierbij een handje door de zeer gevarieerde stroom van boeken, welke zij in deze maanden in de handel brengen. Het culinaire terrein hebben zij bij al hun activiteit zeker niet vergeten. Integen deel! Een ruime collectie kookboekjes ff Op de foto's ziet U sepa rates. Het zwarte boven- stukje vormt met de ge ruite rok een geslaagd strandensemble, gecom bineerd met een zwarte rok een meer gekleed ja ponnetje, en met een kort jakje er overheen een middagtoiletje. ijpi f vS L A Ybel Sikkes. een Friese naam voor een vrouw., die zo op liet oog even weinig Fries is als een ras echte Parisienne. Zo op liet oog, want ergens in haar innerlijk bergt Ybel de bekende stoere Friese koppigheid en het door zettingsvermogen, waaraan zij haar succes als ontwerpster coupeuse te danken heeft. Ybel naaide al toen ze er als klein meisje nog een stoet poppekinderen op na hield: Ze zette van tijd tot tijd een nieuwe garderobe voor hen in elkaar. Na de poppenperiode begon ze uit allerlei lappen stof kleding stukken voor zichzelf te maken en later naaide ze ook voor vriendin nen en kennissen. „Dat was eigen lijk het begin", zegt Ybel. Na de oorlog werd ze definitief coupeuse en had haar eigen atelier - tje in Den Haag. Hier werd de „ba sic dress" geboren: een eenvoudige japon, die er, gecombineerd met ver schillende accessoires, telken anders uitziet. Wat later volgde Ybel haar man naar Arnhem, organiseerde in haar flat kleine showtjes, waarbij zij als haar eigen mannequin de basic dress en zijn vele mogelijk heden demonstreerde. Zij had succes en was in staat bij haar tweede show een meer uitgebreide collectie te tonen. Later, maar nog vóór ze in Nederland waren, maakte Ybel al separates, de practische kleding die uit rok en blouse en liefst uit twee rokken en twee of meer blouses bestaat en daardoor op verschillen de manieren gecombineerd kan worden, met de meest verrassende effecten. Deze separates zijn, met de basic dress, Ybel's fort. Zij maakt ze in mooie, sprekende kleuren en gloedvolle stoffen, in elegante mo dellen, die de mode op bescheiden wijze volgen en daardoor meer seizoenen te dragen zijn. Ook andere japonnen maakt Ybel Sikkes, en hierbij houdt zij zoveel mogelijk rekening met de wensen, het figuur en de persoonlijkheid van haar klanten. Maar er zijn ook dames, die alles aan haar overlaten: stof, kleur, coupe, garnering, En dat kunnen zij met een gerust hart doen. want Ybel Sikkes gaat van het stand punt uit dat elke vrouw,een eigen persoonlijkheid bezit, waaraan haar kleding dient te worden aangepast. Het is erg aardig Ybel bij zo'n ge legenheid aan het werk te zien: eerst kijkt zij haar klant peinzend aan om haar persoonlijkheid in zich op te nemen. Dan sluit zij even de ogen. spert ze ineens open en roept enthou siast: „Ik heb het! Zó moet het. We nemen die en die stof, het model wordt zó. 't Wordt beeldig, dat zult U zien!" En modellen, op deze wijze geïnspireerd, worden altijd goed. DIET VAN DUIN. Deze verschillen opmerkelijk van de vroe gere nogal saaie kookboeken, die veelal niet meer gaven dan een schoolse opsom ming van allerlei machtige en vaak zeer prijzige en bewerkelijke recepten .De voe ding in onze tijd is echter veel sober der geworden en minder uitgebreid, om- dat de overdadige voeding van vroeger niet bepaald een gunstige invloed heeft gehad op onze gezondheid. (Denk maar aan de vele stofwisselingsziekten). Ook zouden wij het niet meer klaarspe len om de uitgebreide menu's, welke on ze voorouders op tafel plachten te bren gen, te bereiden eenvoudig omdat ons de tijd ontbreekt. Vroeger had men in vele gezinnen de goede getrouwe Betje of An na, die zich volledig aan de bereiding van de maaltijden kon wijden. Wij weten nu maar al te goed. dat die tijden niet meer zullen terugkeren. Wij moeten nu alles zo veel mogelijk zelf doen en wij zijn dus ook wel genoodzaakt minder en eenvoudiger te koken. Deze nieuwe situatie vindt zijn weerspiegeling in de nieuwe uitgaven op culinair gebied, die zich aan de gewij zigde omstandigheden uitstekend hebben aangepast. WIJ WILLEN NU SAMEN met U eens rondkijken in de étalages van de boekhandel en speciaal Uw an- dacht vestigen op enige aardige kookboek jes, die zo pas in de handel zijn geko- Onze blik valt dan in de eerste plaats op de serie receptenboekjes van Mevrouw C. H. A.. Scholte-Hoek, versche nen onder de gezamenlijke titel „Gastro nomische geneugten". (Uitg. Nijgh en van Ditmar, 's Gravenhage). Het is een se rie van vier boekjes of beter gezegd spi raalcahiers, handelende over cocktails en feestelijke gelegenheden, het menu en verschillende voorgerechten, de hoofd schotel en het nagerecht. Mevrouw Schol te-Hoek is geen onbekende op dit gebied. Zij was het, die ons jaren geleden verraste met haar serie „Huiselijke di neetjes", die goede diensten hebben be wezen. Dat de schrijfster tot een geheel nieuwe druk moest overgaan, is het ge volg van de reeds genoemde omstandig heden (gebrek aan werkruimte, geld en nersoneeh die tot aannassinf noppten. De schrijfster heeft er bepaald slag van ons gezellig aan het werk te zetten om onze gasten zo goed mogelijk te ontvan gen en ze eens op bijzondere, maar heus niet zo kostbare gerechten te onthalen. Wij willen deze serie dan ook graag bij onze lezeressen aanbevelen. Zeer aantrekkelijk is ook een drietal los van elkaar staande receptenboekjes, die zijn verschenen bij C. A, J. van Dishoeck te Bussum. In de eerste plaats de „Tra ditionele recepten voor de feestdagen'', van Heieen A. M. Halverhout. De schrijf ster vergast ons hierin op een aantal tractaties, die ons. doen watertanden. Wat echter voornamer is: zij stimuleert ons om zelf deze heerlijkhedcr te bereiden voor de hoogtijdagen. Dit zal ons veel meer voldoening geven dan wanneer we ze gaan kopen in de winkel en wat ook wel belangrijk is: het is veel voordeliger Het boekje is' uitstekend verzorgd. Het ziet er evenals de beide volgende wérk-, jes fleurig uit in zijn plastic jasje. HET TWEEDE BOEKJE is van de bekende schrijver Edm. Nicolas en gaat over visrecepten. Het wijkt opvallend af van het traditionele kookboek. Het is veel meer een gezel lig praatje van een amateur-kok. De schrijver geeft ons tussen veel aardig heden dodr (waarop we hier en daar wel, een beetje teveel worden vergast) een' serie nuttige wenken om „onze" vissen en die uit het buitenland eens anders en smakelijker op tafel te brengen dan b.v. als gekookte (dikwijls uitgekookte-) schelvis met boter of mosterdsaus of gebakken schol met sla. Het boekje is voor visliefhebbers een prettige aan winst, doch vooral degene, die van vis weinig kaas hebben gegeten, kan het zper goede diensten bewijzen. Nu we het toch over kaas hebben, zou den we uw aandacht: willen vestigen op het derde werkje „Kaas en wijn'' van de hand van Jaques Gans en J- A. Versteeg. Eerstgenoemde schreef de inleiding van dit „sappige" boekje, waarin hij ons verhaalt over zijn belevenissen in de tijd, toen hij als kaasdrager werkte in de hal len van Parijs. Ons land produceert veel kaas, maar de doorsnee Nederlander laat zijn kaasre pertoire in de regel slechts bestaan uit de traditionele plak kaas tussen zijn dage lijks broodje of desnoods geraspt over een macaronischotel. Tijdens het lézen van dit boekje groeit echter onze „lief de" voor d't gezonde en tevens zo smaken lijke voedingsmiddel. Het brengt ons in de Franse sfeer, waar de kaas tot de da gelijkse lekkernijen wordt gerekend, na tuurlijk altijd in gezelschap van de onvol prezen en veel bezongen Franse wijnen. Welk een feest weet een Fransman te maken van zijn stokbrood met één of ander kaasgerecht (van een machtige uiensoep met kaas tot soufflees, crèmes en fondues) en zijn flesje wijn! In „kaas en wijn" vinden wij zeer veel gerechten zowel vloeibare als vaste, koude als warme waarin de één of andere kaas soort (er zijn er liefst 365) de hoofdrol speelt. Bij het ltzen ervan geniet men er reeds volop van. Een woord van lof verdient ook de il lustrator Rein ,/an Looy voor zijn pittige en hier daar ondeugende illustraties. een kookboek „Palcsik veredelt 7 keuken (Uitg. J. M. Meulenhoff, Amsterdam). Deze Hongaarse meesterkok heeft de gasten aan verschillende hoven en exclusieve restaurants verrukkelijke gerechten bereid. Het is de bedoeling van de schrijver om met dit boek de Neder landse vrouwen te laten weten, hoe zij met weinig moeite en met enige fantasie hun keuken tot een paradijsje kunnen maken. Palcsik houdt meditaties over al lerlei gerechten, kruidenmengsels, mari nades, knoflooksoepen en wat dies meer zij. Hij weet er zelf van te genieten, dat proeven wij maar al te goed uit zijn pen- nevrucht. Een inspirerend kookboek, dat zowel voor de eenvoudige als voor de luxueuze keuken uitgelezen en vaak gloed nieuwe recepten geeft. Wij zijn ervan overtuigd, dat onze leze ressen in de étalage van kook- en recep tenboekjes, waarin we samen even heb ben rondgekeken, zeker iets van hun ga ding zullen vinden. M. C. B. Donderdag tegen zes uur is- de direc teur van Bouw- en Woningtoezicht te 's Gravenhage, ir K. Dees, achter het stuur van zijn auto op de Waalsdorper- weg onwej geworden. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en kwam in botsing met twee geparkeerde auto's, tengevolge waarvan uitsluitend materiële schade ontstond De heer Dees met een ziekenauto naar het ziekenhuis „Brono- vo" gebracht waar hij 's nachts is overle den. DE MENSELIJKE verhoudingen zijn de laatste jaren in het centrum van de belangstelling komen te staan. Meer en meer is men tot het inzicht ge komen, dat een breed opgezet wetenschap pelijk onderzoek op dit gebied dringend nodig Is. In ons land neemt de weten schappelijke belangstelling voor de pro blematiek der menselijke verhoudingen ook steeds meer toe. In Katholieke kring is in December van het vorige .jaar de Nationale Stichting „Mens en Samenle ving" opgericht, die zich als representa tief orgaan van een aantal katholieke we tenschappelijke insPtuten speciaal ten doel stelt de bestudering van de proble matiek der menselijke verhoudingen op alle gebieden van het maatschappelijk le ven. Deze stichting heeft thans haar eer ste publicatie het licht doen zien onder de titel: „Mense'ijke verhoudingen" Zij is samengesteld door prof dr F I. Th. Rutten en een tiental andere deskun digen. De bedoeling van deze publi -atie, welke is uitgegeven door Paul Brand N.V. te Bussum, is meer klaarheid te brengen in het vraagstuk der menselijke verhoudingen. Het boek is, zoals prof. Rutten in een voorwoord opmerkt, een begin. In de vorm van een aantal flitsen over ver schillende gebieden van de samenleving wordt het vraagstuk gesteld. Er warden meer vragen ojjgeworpen óan antwoorden gegeven Telkens wordt de noodzaak van nadere uitwerking en research beklem toond Naar volledigheid is ook geenszins gestreefd. Het ls een eerste terreinverken ning en als zodanig is het boek alleszins geslaagd. De verschillende artikelen zijn overi gens nogal ongelijk van waarde. Zo steekt het artikel van drs J. H. Ex over het gezin wel erg pover af tegen de daarop volgende voortreffelijke be- schouwing van dr M. C. A. Perquin over de school. Het boekwerk wordt onder de titel: „Menselijke verhoudingen op drift" in- geleid door prof. Rutten. Een zeer men selijke professor treedt hierin naar vo ren. In een prettig leesbare stijl ont vouwt hij de achtergrond van het vraagstuk der menselijke verhoudingen en geeft hij een overzicht van de ver anderingen, die zich hierin aan het voltrekken zijn. De grote winst, welke deze veranderingen hebben gebracht, is het verlevendigde besef van de ander als evenmens. In "laats van de gericht heid op ons zelf treedt de gerichtheid op de ander. Wij worden als het ware gedwongen onze wezenlijke verbondenheid met de medemensen bewust "te beleven Het nieuwe humanisme, dat op het punt itaat geboren te 'orden ts dat van de laaste. Deze verandering kan van irote betekenis worden voor de ont wikkeling van de naastenliefde. Voor een practisch-rhristelijke benadering van de medemens is immers het punt van uitgang, aldus prof Rutten, dat men begint met de ander te begrijpen en zich in zijn plaats in te denken. Na deze inleiding wordt het vraagstuk in een zestal artikelen nader gesteld- Zij gaan over de menselijke verhoudingen in het algemeen en over het belang, dat in sociaal-economische verbanden en in de moderne literatuui daaraan wordt, toege kend. Daarna volgt een aantal schetsen van menselijke verhoudingen in het ge zin, de school, het jeugdwerk en het or ganisatieleven, de fabriek en het, kantoor en in de strijdkrachten terwijl het boek besloten wordt met een aantal beschou wingen over de menselijke verhoudingen in de zorg voor het individuele en maat schappelijke welzijn en voor de lichame lijke en geestelijke gezondheid. Een eerste kennisneming van dit om vangrijke boekwerk doet ons besluiten, dat we hier te doen hebben met een be langwekkende uitgave, welke ons meer inzicht verschaft in de zo actuele proble matiek der menselijke verhoudingen. Wij hopen op de inhoud hiervan nader terug te komen. 5) Een ogenblik werd het stil en toen zei Cilia: Ik heb over al <3ia dingen al zoveel gelezen. Ik heb gedroomd, dat ik ze zag en misschien gebeurt dat in werkelijkheid ook nog wel eens. Zodra de zaken van August en Julia weer wat beter gaan, trek ik naar de stad en ga aan de Universiteit wer ken.. economie en huishoudkunde. Ik stel veel be lang in binnenhuis-architectuur en wetenschappelij ke voedingsleer en dergelijke dingen. Ik heb er nog nooit zo de gelegenheid voor gehad, als juist nu. Vader was ziekelijk en ik moest hem natuurlijk verzorgen. En in Graudorf heb ik me op naaien en zo toegelegd. Daar had ik van nature slag van. Toen werd August ziek en ben ik Julia komen hel pen tot hij weer beter was. Julia., och, die is nog al zenuwachtig en kan zo slecht tegen drukte en spanning. Minnie is nu oud genoeg en ze kan uit stekend voor het huishouden zorgen. Vindt U Minnie niet een schat van eenm eisje? Hij knikte, maar hield zijn ogen op haar geves tigd, onderzoekend en met een glimlachje dat dui delijk genoeg zei: Ik heb vandaag heel wat lieve dingen gezien. Ik kan er niet genoeg van krijgen naar jou te kijken. Ik weet wel, dat ik je te strak zit aan te kijken, maar dat zul je me hopenlijk niet kwalijk nemen. Ze bloosde diep en klemde haar handen ineen. En als ik met die studie klaar ben, vervolgde ze daarop, dan ga ik patronen voor meubels en gordijnen en zo leren tekenen en ontwerpen. Dus u stelt wel veel belang in alles wat met de inrichting en het gezellig maken van een huis in verband staat, zei hij rustig. Ja, zeker! Dertig is wel zo jong niet meer om ergens mee te beginnen, maar als je er niet eerder toe in de gelegenheid bent geweest, dan zit er im mers niets anders op, dan nog te beginnen? Van nu af aan ben ik van zins, mijn hele leven aan dergelijk soort werk te wijden., aan mijn werk en., aan Minnie.. HOOFDSTUK VII. Stefan Faser. U bent erg op dat nichtje gesteld, is het zo niet vroeg Stefan Faser de tuin inkijkend. Meer dan dat. Als ze over Minnie sprak werd haar stem teder en zacht. We zijn altijd alles en alles voor elkaar ge weest van het eerste begin af. Toen Minnie gebo ren werd, was Julia totaal op. Toentertijd was Au gust in betrekking bij een grote mijnonderneming, waarvoor hij naar Zuid-Europa moest. Hij nam Julia toen mee, om haar weer op krachten te laten komen. En ik nam Minnie bij me en., enfin, ze heeft me altijd zowat als haar tweede moeder be schouwd. Ja, dat begrijp ik, Het werd even stileen stilte, die meer sprak dan veel woorden. Het was een elkander begrij pen, een gevoelde instemming op die punten, die van echt levensbelang zijn. Des te opvallender daar ze elkaar nog pas zo kort kenden. Ik herinner me nog, begon hij na een poosje, dat mijn oudste broer, toen ik nog een kleine jon gen was, net zoiets voor mij was. Toen mijn ouders stierven, was ik nog ee.n peuter. Ik kan ze me nau welijks herinneren. Maar Rob zorgde voor me en hield de zaak aan de gang. Had hij dat niet ge- daam dan zouden we heel wat gelukkige jaren ge mist hebben, want dan had hij me op een kost school of in een gesticht moeten stoppen. Ik was dan pok vast. besloten, veel voor hem te doen, als ik eenmaal op eigen benen stond. Hij was mijn ideaal., hij was alles en alles voor me. Ik geloof niet, dat ik als kind ooit beseft heb,-hoe grote of fers hij voor me bracht, maar met de jaren werd me dat steeds duidelijker. En toen, vlak nadat ik begon te slagen in het leven, kreeg Rob longontste king. En., hij stierf. En daarom geloof ik, dat ik begrijpen kan, hoe dat met U is.en Uw nichtje. Ze keek hem aan met een dankbaar glimlachje. Zonder zijn millioenen en de luxe, waarin hij ge wend was te leven, was hij dus een gewone man, die geleefd en geleden had en wist, wat verdriet en zorg betekende. Het geld had hem niet ongevoe lig voor het werkelijke leven gemaakt. Ja het heeft U tenminste niet verbitterd, zei ze zachtjes. Nee. Ik heb Rob erg gemist; ik ben er nooit overheen gekomen. En zelfs nu nog bezoek ik ge regeld zijn graf. Want wat er tussen ons bestond, is niet door de dood vernietigd. Hij stond plotseling op, en stak zijn handen in zijn zakken. Waarom ver tel ik dit eigenlijk tegen U? Ik ben niet gewend, over hem te praten.. Het is., iets te eigens.. Hij keek neer op Cilia, die, in de versleten rie ten stoel gezeten, haar heldere, donkere ogen naar hem op hief. Ik weet zelf niet hoe, maar door er met U over te praten, is alles weer zo teruggekomen voor me. Ik vond het zo gewoon, met U over Rob te spre ken. Ik zou weieens graagmettertijd..., over alles van vroeger met U praten. Misschien, als ik over die vroegere gelukkige dagen praat, dat ze dan weer levendiger in mijn.... geheugen komen te staan. Met de handen op de rug bieef hij naar de hoge bomen in de tuin staan kijken er er kwam een te vreden glimlachje op zijn gelaat. Cilia voelde, toen M hem daar zo zag staan, een innig medelijden in ïlch opkomen. Het kwam haar voor, als had ze hem reeds heel haar leven gekend. Hij was geen vreemde voor haar. Hij was de man, die in uren van eenzaamheid, in dagen van bittere smart en teleurstelling aan haar zijde gestaan had. Hij was datgene, waarop zé in sombere jaren ge hoopt hadmaar hij was tevens Stefan Faser, de multi-millionnair, de grote bankier, de machtige beursman en de patroon van haar zwager. August was nu reeds twee jaar particulier-secre taris op het kantoor van Faser en ze had hem her haaldelijk over de „baas" horen praten met een groot ontzag en met veel trots over het feit, dat hij bij zulk een firma in betrekking was en daar stond Fa ser nu in eigen persoonniet als geldman, maar als gewoon menselijk wezen, dat hunkerde naar een enkel woordje van troost, naar begrip en hulp in zijn menselijke moeilijkheden en menselijk verdriet. Ze had August horen vertellen over de verwende en toch lieftallige Else Faser, het enige dochtertje en erfgename van de machtige Stefan. Ze had hem horen vertellen over de dood van Stefan's vrouw, die tien jaar geleden gestorven was tijdens een in- fluenza-epidemie een tenger, mooi schepseltje, dat als een vlindertje had geleefd en evenzo vervluchtigd was. Op het kantoor hadden de wildste geruchten ge lopen over een tewede huwelijk van Faser.... maar die waren alle ijdel gebleken. Het was bekend, dat hij niet zo bijzonder gelukkig geweest was met zijn vrouw, die haar tijd grotendeels doorbracht met ple zierreisjes en het een genot vond in de grote we reld te schitteren. En men beweerde dan ook dat hij genoeg van het huwelijk gekregen had. En dan was Else er ook nog. Met jaloerse bezorgdheid verhin derde ze alles wat hem aan een tweede huwelijk zou kunnen doen denken. Hij aanbad haar en ze had hem schandelijk onder de duim. August had zijn gezin herhaaldelijk vermaakt met verhalen over Else Faser. Hoe mooi en trots en onge naakbaar ze was. Hoe ze, als haar vader in de stad was, oi* de meest ongelegen tijden op zijn kantoor verscheen, iedereen die haar in de weg kwam opzij schoof en hem meenam om met haar uit te gaan, al stribbelde hij nog zo tegen. Ze werd verwend en Bedorven buiten alle redelijke grenzen, maar hij be schouwde haar nu eenmaal als alles, wat hij bezat. Aan dat alles dacht Cilia, toen ze daartegever Stefan Faser zat. Ze voelde zich helemaal niet op gewonden, omdat hij een fortuin vertegenwoordigde maar alleen omdat hij de man was, die de vervul ling scheen van al haar oude dromen. En haar hart stond stil bij de gedachte, dat ze hem mogelijk nooit nooit meer terug zou zien. August kwam terug en legde de papieren voor zijn patroon neer. Cilia kon haar blikken niet afwenden van zijn rustige, prettige gestalte, van zijn vlugge, gespierde handen, van zijn hoofd, waarmee hij zo be slist kon knikken en zijn gezonde volle lach klonk haar als muziek in de oren. In haar hart dacht ze: „Niemand behoeft te we ten, dat hij de enige is! Dat hoeft nooit iemand te weten! Dromen kunnen je niet ontstolen worden!" Het werd nu zijn tijd en hij begon afscheid te ne men. Ze kwam onzeker overeind uit haar stoel, stak hem glimlachend de hand toe en hij hield die hand een ogenblik vast en keek haar diep in de donkere ogen. Dag Cilia Romker. was alles wat hij zei. Hij liet een chèque op tafel achtervoor August, drong er op aan, dat hij toch vooral tijd zou nemen voor een volledig herstel van krachten, nam kortweg afscheid van hem en liep het tuinpad af, zonder ook maar eenmaal om te kijken. Evën later gleed de grote, donkere wagen langs de weg en de kinderen der buren betuigden met luide - kreten hun bewon dering vöor de schitterende auto. August liet zich op de bank in de veranda neer vallen, loosde een diepe zucht en strengelde de han den achter het hoofd ineen. „Goeie kerel toch die Faser! Door en door menselijk. Iedereen mag hem dan ook graag. Hij heeft natuurlijk zijn buien en nuk kenhij kon soms drommels lastig zijn. Maar je kunt altijd op hem rekenen. Kijk nu die cheque.. vijfhonderd mark extra.... gaat niet in mindering van mijn salaris. Ik zou wel eens graag weten, wat hem er toe bewogen heeft, bij ons te blijven eten. Jul lie hadden het allemaal over het eten en ik meena dus, hem uit beleefdheid wel te moeten vragen, m enfin jij hebt het schitterend gered, Cilia. Ju en Minnie. Wat zou er van terecht gekomen zijn, ais Juiia het alleen voor elkaar had moeten do s n. Dan had je hem niet durven vragen, antwoord de ze. Dat zou je niet gedurfd hebben. Maaiwas het heus volkomen in orde, August? In orde? het was gewoonweg scmtterend. Toen ik eenmaal over mijn schrik, dat ik nem gevraagd had, heen was, begon ik er zelf plezier in te krij gen. Misschien was hij er net in een goede bui voor. Snappen doe ik er niet veel van. De lui op het kan toor zullen het niet geloven als ik het hun. vertel. Ik denk, dat het kwam, omdat hij die papieren over Schulte zo graag wilde zien, maar die had ik hem net zo goed over de post kunnen nasturen. En zeg, Cilia, wat handig van je ,dat je hem zo goed aan de praat gehouden hebt, toen ik ze ging opzoeken. Ik vond het wel niet prettig, jullie samen alleen op de veranda te laten, omdat ik maar al te goed weet, hoe lastig het voor een meisje is om met iemand van zijn slag een gesprek gaande te houden., en Minnie is in de laatste tijd helemaal niet tot iets dergelijks in staat. Je kunt geen woord uit haar krijgen. Hij stond op van de bank, kwam naar haar toe »n legde zijn hand vertrouwelijk op haar schouder. Ie bent een kranige meid, Cilia.' Toe, probeer nu ook maar wat met Julia op te schieten, wil je? Alles gaat zoveel beter, wanneer jij hier bent. Julia meent het heus wel goed... och, dat weet je immers ook wel.^ Hij ging de stoep af naar de tuin en Cilia sloot de ogen en riep zich het visioen van Stetan r aser weer voor de geest. Niemand wist., niemand behoef de ooit te weten., wat ze gedroomd had. Niemand zou ooit te weten komen dat ze gedurende enkele bij na waanzinnige ogenblikken gespeeld had met hel denkbeeld, dat ze Faser zou kunnen herhebben.... Minnie legde haar hand op de hare en dat bracht haar tot de werkelijkheid terug. Ze begpn te blozen, toen Minnie haar een kus gaf. Ze stak haar arm uit, sloeg die om het meisje heen en trok haar op de leu ning van de stoel naast zich. Hoor eens lieveling, zei Cilia rustig, zich met moeite ontrukkend aan de haar betoverende gedach ten, je hebt moeilijkheden gehad., grote moeilijkhe den zou ik zeggen. Anders was je niet op zo'n ma nier thuisgekomen en had je alles niet voor jezelf gehouden. Kom, vertel me alles nu maar eens! Minnie begon onbedaarlijk te snikken. Hier was een hart ,dat haar begrijpen kon, dat raad, troost en he ling kon brengen voor haar eigen gewonde hart. En toch, toen ze daar zo bij Cilia zat met al die zo merse geuren om zich heen. met al die fladderen de en kwetterende vogels in bomen en struiken, voel de Minnie zich niet bij machte, datgene, wat haar kwelde, onder woorden te brengen. Angst voor wat er het gevolg van zou kunnen zijn, verlamde haar tong. Stel je toch eens voor, dat Cilia aan haar zou gaan twijfelenaan haar, die toch niet meer was dan een jong kind, dat hopeloos en tot over de oren verliefd was geworden en daardoor zichzelf als een idioot had aangesteld? Veronderstel, dat die twijfel een breuk zou veroorzaken in de voor haar zo kostbare vriendschap van Cilia, haar beroven van dat koste lijke bezit. Ze moest haar geheim alleen blijven dra gen. Het zou zo heerlijk zijn geweest, als ze Cilia van Rolf had kunnen vertellen., als ze ovel" hem had kunnen praten, als ze hem dichter bij zich had kunnen brengen door die heerlijke uren, met hem doorgebracht, in haar verbeelding te doen herleven, in plaats van ze te moeten verbergen in het donker ste hoekje van haar hart. Ze hoorde Cilia zeggen: „Kom wees nou niet bang Toe lieve meid vertel eens. Het lucht een mens al tijd op, met iemand, die hem begrijpen wil, over iets te praten. Dat weten we toch wel, is het zo niet? Weifelend tussen haar verlangen om alles te ver tellen en de vrees, de achting en vriendschap van haar tante te verliezen, klemde Minnie zich aan Ci lia vast en kon niet tot een beslissing komen. Tot dit ogenblik toe was ze vast voornemens geweest maar alles ronduit te vertellen. En nu Julia Holt bespaarde haar die beslissing .door juist naar hen toe te komen. Met langzame, weloverwo gen schreden, kwam ze de tuin door. Ik zag hem net wegrijden, zei ze loom, me dunkt hij is meer dan lang genoeg gebleven, vinden jullie ook niet? Met een nerveus lachje gaf Minnie antwoord. Ze voelde, hoe Cilia haar bezorgd aankeek. Toch kon ze er niet toe komen haar alles te vertellen. Ze durf de haar vriendschap niet in de waagschaal stellen. HOOFDSTUK VII Andere dromen Minnie wandelde samen met Cilia door de koele avond en hoorde haar opeens zeggen: „Het gaat na tuurlijk over een man, lieve, dat begrijp ik,Hield je heel erg veel van hem, Minnie? - Ja fluisterde Minnie. Je eerste liefde? vroeg Cilia zachtjes, Is hij..... dood? Dood voor mij... Ja, Cilia. Het is uit. Ik kan ?r niet over praten. Ik dacht eerst nog, dat ik het vel zou kunnen doen, maar..... Probeer het dan maar niet lieve meid, als het e zoveel pijn doet. Ik begrijp je toch wel. Maar toch, Vlinnie, we mogen pijn niet ontvluchten. We kunnen het niet. We kunnen onszelf niet ontvluchten, daar moet je wel aan denken. Zou het niet beter geweest zijn, als je daar je tijd had uitgediend., en een strak en onbewogen gezicht had getrokken, zodat de wereld nu niet glimlachend het hoofd over je kon schud den. Nee! O Nee, fluisterde Minnie, Toe Ciliaik kan er toch niet over praten. Ik moest weg. Ik kon het niet dragen. Enoch., laten we er nu maar nooit meer over praten. Natuurlijk niet, lieve kind, natuurlijk niet, stem de Cilia toe, met een hartelijk glimlachje. Tot er een dag komt, dat het je geen treurspel meer toeschijnt maar gewoon een stap op je levensweg en meer nief (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4