lp IN MEMORIAM Arthur Honegger n „Wie is Wie" Guitaar-duo Presti Lagoya Boer Hopmans paclitcontract voor twaalf jaar verlengd De nieuwe liturgie voor de Goede Week teelvaécttjbétot,! Nieuwere behandelingsmethoden bij geestelijk gestoorden ML m. if Paladijn van de hedendaagse muziek Kanttekeningen bij het decreet Ir ïn r Femina-prijs voor miskend talent fjM *M",i „Puck" speel) nieuw stuk van Gas Baas mobilofoons in autobussen Hygiëne-professor naar quarantaine Gemeente Amsterdam door Arnhems hof in ongelijk gesteld A 2 )OR W DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 VOLLEDIGE DOORBRAAK Orkestraal werk NEDERLANDSE FOTO ALMANAK 1956 TWAALF GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING ISpIpl z V I JUNKER RUH GASFORNUIZEN „Niet de aangewezen weg" Ontspanningstherapie met. muziek, dans en spel Beeld in de inrichting volkomen veranderd APELDOORN WIL SCHAAPS KOOI BOUWEN 5= =3 '56 is, nieuw ichie- nden, in de mden recht, ïmber »t de et de e aan I ver leer- 1 tings- i an de rdam aiding j lissio- j bij in tsexa- elijke ies in erden graad iorsti- iij be- nster- toen telijke i feit irrein, r. v.d. s o.m. n aan rg en :tsbu- lacht- :nsten boliek p het s als 3 van func- partij- kies- taten- -voor- ïog in a van 0 uur met wiel- kar- elaan ar de ivens. paard. vul- t 34b; Alb. Jan. leutel, etui 10b; straat Kam. istraat a 123; I rdam- Roo- s met emon- e Ha- et in- I it 20b; I ïhoek, I van geie groen ar de I J. J. isjasje I endiik neente j hand- I at 29; penen, -groe- ;rode pedrag irl. 18 blond i 2—5 uiten Brand ial en mder- ledere andag ihalve ïsdag- i 7-8 i. elke L wordt >theek Harry Concert r: Rot- ar. cembcr - Capi- Lill Colos- ■monle: ïmlère: led 14 I.) - Passage 'rinses: despe- Terug Father beker i d; W terbaan igbloed z: D E r d; A jger z; Smit— 31 aak ïrghout -Derr Boon Uerse— oaan d; riek «1 Otten- Dtik- in J n n. man n, man 3 Lan- van A >er 1955 Uriner en 515 Deven- t20 ton 90 en Delft; papier 3n kali i drecht; 3 vlet- ftrecht; Leiden; Moor- >00 ton ie Uit- T i ET BERICHT van Arthur Honegger s overlijden komt niet als een bliksemslag bij een heldere hemel. Een doodsblik droeg hij reeds lang op zijn gelaat, óók toen men hem hier twee jaar geleden vooi het laatst op hel Holland-Festival moeizaam, bleek en uitgemergeld de trap van het Kurhaus te Schevemngen zag bestijgen en toen hij ons met een zwakke hand en lijdende glimlach begroette. De Hercules-gestalte van weleer die op de autorenbaan buiten Parijs records beproefde met zijn „Bugatti" en er vermaak in vond om een machinist op de tender van een expres te begeleiden, was door een hartkwaal ingeteerd tot een skelet. Een zijner laatste activiteiten op muzikaal gebied was de orkestratie der Cantate de Noël welke men weldra rond het Kerstgebeuren door de aether zal horen klinken. Zij vormt een stille en verre echo van Honegger's vroegere creaties. Is deze vergeestelijkte klank een stil wenken naar de eeuwigheid Toch is deze „Pastorale" zoals we de/e Cantate de Noël zouden willen noemen, verwant met een der eerste oratoria die destijds als een apocalyptische bazuin- stoot door heel de muziekwereld trilden We bedoelen Le roi David Want de muzi- kaal-geestelijke kern van deze ..bijbelse psalm" is in een koraalmelodie gelegen („Dieu te dit: „Un jour viendra") die naar oerwoud compositorisch gebruik als een „stam" dient, waaromheen zijn eigen fantasie zich wendt en windt met de meest kleurrijke „festoenen" En hoewel het beginsel herinnert aan de cantus- firmus-techniek der oude Nederlanders of aan de koraal-variaties uit Bach's Can tates en orgelwerken en de brillante koorschrijfwijze Haendel's geest oproept, verwezenlijkt Honegger zijn klankvisinen met een eigen, oorspronkelijke kracht zodat Le roi David evenals Judith en later La danse des Morts en Jeanne d'Arc au bücher een volledige doorbraak betekenen van de oude oratoriumstijl die tot een cliché-vormenschema was ver stard. In deze verwezenlijking heeft Honegger een visionnair dichter als Claude! aan zijn zijde gevonden en met nadruk heeft hij op deze ideale samenwerking gewezen Toch is naar ons gevoel de waarde van Le roi David door de schijnwerper der actuali teit nopens Jeanne d'Arc au Bücher wat verbleekt. Bij Le roi David stond n:et als bij Jeanne d'Arc een wereldvermaard tekstdichter aan Hooegger's zijde Maar toch speelde René Morax de componist gegevens in handen welke de oud-testa- mentische geest met een hemelhoge vlam deed oplaaien. Le roi David is een kreet in een woestijn van onmacht op oratoriumeebied welke aan de uiteinden van de muziekglolius ge boord is In Nederland was een congeniale dirigent als Evert Cornells nodig om in onze muziekkrineen daarvan een eerste echo te laten klinken. Maar ruim drie decennia verliepen zonder dat Honegger ats vernieuwer van de oratoriumstiil in ons land begrepen is geworden. Missehien één nro mille haalt zijn omvangrijk oeuvre in het gangbare repertoire. WAT WE ZEGGEN over zijn werken voor koor en orkest geldt in nog grotere mate voor zijn or kestraal oeuvre Minimaal is het aantal dirigenten in ons goede land die zijn wer ken uitvoeren en minimaal is derhalve de dosis-Honegger die de muziekconsument hier krijgt toebedeeld. Er zijn blijkbaar Holland-Festivals nodig om zowel een Strawinskv als Honegger in het licht te plaatsen dat in andere landen op hen schijnt. In Honegger's oeuvre neemt zijn sym- phonische muziek een eigen plaats in. Ge lijk met Le roi David deed deze muziek- schepper in zijn drie Mouvements sympho- niques (w.o. Pacific 231 en Rugby) een doelbewuste poging om de al te geijkte symphonievorm in andere banen te lei den. Hij snoerde de drie of vier delen der symphonie tot één organisch geheel samen en zoals uit, de betiteling der twee eerst genoemde blijkt, stond hem daarbij een buiten-muzikale aanleiding voor de geest. Wat de beruchte Mouvement symohoniques nr I: Pacific 231 betreft, bediende Honeg ger zich bewust van het mechanisch mon ster dat met een vaart van 120 k.m. per uur dwars door de steppen van de Atlantic naar de Pacific-oceanen vliegt, als een rhythmisch gegeven dat spankracht bleek te bezitten voor een reeks logisch-vloeien- de variaties. En hiermede werd het rhythmc dit primordiaal element der toonkunst OP drift gebracht met zulk een vaart als men sinds de balletmuziek van Le Sacre du Printemps nog nimmer uit orkestinstru menten had horen opklinken. Men heeft Honegger in dit en ander verband een cinematografisch karakter verweten en een gemis aan melodische inventie Maar is een Symphonie pastorale van Beet hoven minder programmatisch en zou men met niet evenveel recht gemis aan rhythmische inventie deze Olym piër kunnen verwijten? Honegger werpt evenals in zjjn Rugby de vensters open naar een verwijding der rhythmische spankracht en slaagt er in vanuit deze kinetische kern een sympho- nische architectuur op te bouwen. Verder doet hjj in zijn vjjf symphonieën een onge mene poging om dit rhythmisch element met melodie, samenklank en toonkleur te verenigen. Deze rhythmische beweegkracht nu van Honegger's symphonische muz.iek welke een lenige, sportieve geest verraadt, paart ztch, zoals men zag, aan een spirituele ver dieping die aan zijn oratoria een nieuw aanzien geschonken hebben. De bel dar renbaan heeft hem blijkbaar even duide lijk in de oren geklonken als de ba :uin van de laatste Oordeelsdag. Hij. die deze uitersten met elkander wist te verenigen is een genie over wiens verscheiden heei de muziekwereld in rouwfloers zich moet dompelen. MARIUS MONNIKENDAM. De Nederlandse Foto-Almanak (een uitgave van Van Keulen NV. te Den Haag die in 1954 voor het, eerst verscheen om aan exporterende firma's de gelegenheid te geven hun bui tenlandse relaties een beeld te geven van ons land heeft veel succes gehad en ook de nieuwe uitgave voor 1956 ziet er weer bijzonder aantrekkelijk uit met haar prachtige foto's van ons land. In de week van 13 t/m 19 Nov. werden aangegeven in totaal 293 gevallen van roodvonk, 13 gevallen van diphterie en 12 gevallen van kinderverlamming. De gevallen van kinderverlamming kwamen voor: een in Voorst, een in Amersfoort en een in Zeist; drie in Amsterdam: een in Barendrecht; een in Ridderkerk en twee in Rotterdam; een in Bergen (L.) en een in Heerlen. PARIJS, hedenmorgen De vrouwelijke juryleden, die dit jaar maar met tien om de tafel zaten om uit te maken, wie van de jongeren uit de letteren zij de veelbegeerde Feminaprijs zouden toekennen, hebben zich gehaast. Z|j hebben „de-prijs-die-doet-verkopen" aan André d'Hote) gegeven. Die haast is te danken aan de ontdek king van een „miskend talent" D'Hotel temidden der jongeren is nl al 55 iaar oud en heeft al voor twintig boeken een uit gever gevonden. Dat begon al in 1931 toen d'Hote], die uit de Ardennen af komstig is uit Athene terugkeerde om in een reeks kleine provinciesteden als philosophie-leraar in colleges te worden geplaatst, wat hem voor het ogenblik te Melain in de omgeving van Parijs heeft gebracht. Het verblijf in de provincie, waar hij zijn tijd gebruikte om te schrijven, heeft hem buiten de litteraire kringen van Parijs en de uitgevers coteriën gehouden en dus buiten de prijzen. En dat ligt hem ook, want hij moet niets hebben van het existentialisme van Sartre en boven de abstracte kunstzinnige beschouwingen, geeft hij de voorkeur aan dromerijen. Zijn fantasie is levendig en de bekroon de roman „Le Pays ou I'on n'arrive jamais" doet aan Fournier's „Grand Maules" den ken, wat eerder een aanbeveling is. Met de feeën is hij vertrouwd en het bekroon de boek is het bijzonder avontuurlijke zoeken van de jeugdige Gaspard naar het land dat men nooit bereikt. Wat wonder, hij heeft het verlaten toen hij zijn kinder dromen prijs gaf. Natuurlijk heeft het zoeken plaats met fantastische avonturen en avontuurlijke werkelijkheden, waar zelfs de liefde een rol speelt En hoewel het gezochte land niet bereikt wordt, loopt in de roman toch alles goed af. Dat geeft aan de schrij ver. met de aanbeveling van de dames van Femina erbij, de kans in de boekhandel verkocht te worden En van miskend be kend te worden En d'Hotels lange wach- 'en geeft nu hoop aan een heel leger van schrijvers die zich wel willen getroosten eventueel onder de jongeren te worden gerangschikt. Ml SP 'tfb t - Cas Baas is niet alleen een ijverig lid van de directie van het toneelgezelschap van en voor jonge mensen „Puck maar tevens een auteur, die enkele stukken op zijn naani heeft staan, zowel voor kinde ren als „volwassenen". Zaterdagmiddag beleefde in het Centraal Theater te Am sterdam zijn nieuwe stuk „Wie is wie?" de première onder régie van Egbert van Paridon in décors van Herman van Elte- ren. Dit blijspel in drie bedrijven blijft steken tussen laken en servet. Het is niet bepaald geschreven voor de kleuter, maar de volwassene, die zich niet schroomt om onbevangen enkele uren van ontspan ning mee te maken op een peil van de middelbare scholier; zal met genoegen gekeken hebben naar de eerste twee be drijven; het slot is bepaald zwak om niet te zeggen langdradig en overdreven in de happy ending De goede afloop voor alle personages kan haast niet op en Cas Baas heeft kenoeliik moeite gehad om de „gees ten" die hii heeft opgeroepen allemaal ook vaardig te bezweren. „Wie is wie" is een geval la „Les jours heureux" van Puget, maar dan min der bruisend geschreven en daarbij ge combineerd met het aloude verwisselings thema van de sprekend op elkaar gelijken de tweelingen. Marja is verloofd met Ka- rel. een boekhouder in een melkfabriek die alles behalve de artistieke, dromerige natuur van zijn toekomstige vrouw bezit Eigenlijk is haar tweelingszuster Olga meer het type voor deze jongeman. Maar het probleem komt in het dorpsgezin, als tjjdens afwezigheid van de ouders een Amerikaan komt logeren, die met Karei in correspondentie heeft ge staan Het blijkt echter. dat de brieven geschreven zijn door Mar ia Na veel misverstanden valt het i„oV „nnr twee gelukkige „stelletjes" ,01- ga-Karel en Marja-John de Nederlandse ACm Baas heeft tussen déze Heden nog twCee jongeluf geplaatst. nJ- D ckde broer van de meisjes die een o g g levensspirit en overtuigd vü" P rieure mannelijke en vooral te - tellect. En dan is er nog Liesbetn, een vriendin van de tweehngszusj eigenlijk alleen maar dienst doet bepaalde situaties aanwezig te zijn om de krappe beurs van Dick te spekken. Pim Mallan speelde zowel de levens lustige en goed in het huishouden wer kende Olga als de mijmerende Marja. Zij gaf twee goed van elkaar te onderscheiden typen weer. Leen Jongewaard als Dick kon de zaal vaak aan het lachen brengen met zijn puberphilosophieën. En hij maak te gaarne gebruik van de momenten in de tekst om een extra lachsucces te ga randeren. Piet Römer als Karei was kos telijk. Goed van type en mimiek en uit stekend van intonatie. Het was een dank bare rol, inderdaad, maar hij heeft bijzon der goed de blijspeltoon gevat en nergens te veel gechargeerd. Greetie Feldmann als Liesbeth had het moeilijker. Cas Baas heeft niet veel werk van deze rol gemaakt en daarom was de Liesbeth die wij zagen meer een requisiet. dan een levend wezen. Daarbij komt. dat Greetje Feldmann naar onze mening wat te hou terig liep en speelde zodat zij de vaart van het stuk remde. Eric van der Donk heeft vaak bijzonder aardig de Amerikaan se logé John gespeeld. Compleet met ac cent en wat te weinig direct op de man. of de vrouw, afgaande houding. Hii was een Amerikaanse jongeling, die geenzins een caricatuur was, maar een jongeman, die ook uit 'n ander land overgekomen zou kunnen zijn Voor jongelui een amusant stuk. Maar het blijft bij „aardig" en komt niet boven de kluchtige comedies, waar van er dertien in een dozijn gaan. uit. Bu Een busdienstonderneming in Boskoop de N. V Citosa. zal binnenkort haar lijn dienstbussen van mobilofooninstaüatiei, voorzien. Het bedrijf meent hiermede het eerste in Europa te zijn. Doordat, de Nïo industrie een hiervoor speciaal door de P.T.T. ontworpen toestel pas midden De cember kan afleveren ondervindt de in voering echter enige vertraging. De onderneming stelt zich voor dooi het invoeren van de mobilofoons een veel grotere service aan het publiek te kun nen bieden. Door het voortdurend moge lijke contact tussen rijdende autobussen en het hoofdkantoor kan direct melding worden gemaakt van aanrijdingen sto ringen aan de autobussen, bet missen van aansluitingen plaatselijk gladde wegen V mist en van plotselinge vervoersstot-n Zo nodig kan eveneens snel politie-assri- tentie worden gevraagd, wanneer men last heef! van beschonken passagiers Dr Grzegorzewski, profesor in de liygiëneleer en voorzitter van de voor lichtingsafdeling van de te Genève ge vestigde wereldgezondheidsorganisatie, is op last van de Egyptische medische autoriteiten te Cairo, aan quarantaine maatregelen onderworpen, omdat hij niet voldaan had aan internationale voorschriften voor gezondheidszorg. De professor had zich met name vóór zyn bezoek aan Egypte niet tegen cholera laten inenten. Prof. Grzegorzewski is thans ge ïsoleerd in een speciaal quarantaine-ge bouw op het vliegveld van Cairo, waar hij vijf dagen zal moeten blijven, zonder contact met de buitenwereld. De profes sor, die thans door sommigen wordt ge zien als een illustratie van het gezegde, dat schoenmakers vaak de slechtst ge- choeiden zijn, zal zodoende niet kunnen deelnemen aan de te Cairo door de We reldgezondheidsorganisatie belegde in ternationale medische voorlichtingscon- ferentie, onder voorzitterschap van de Belgische prof. dr Heijmans. Aan deze conferentie wordt ook deelgenomen door een twaalftal hoogleraren uit Egypte en het Midden-Oosten De Homeward Freight Conference of Brazil Europe Steamship Lines hebben besloten de vrachttarieven voor het noordgaande verkeer van Brazilië naar Europa voor verscheping van 1 Januari 1956 af met ongeveer 10 pet te verhogen ?-• n j$tp v »:N' -. Sinds korte tijd hebben twee prominen te guitaristen zich tot een duo-eenneia zover dit geen contradictio in terminis is verenigd. Gelijk in werken voor twee violen of twee solo-zangstemmen paren zij hun klank tot één harmonie en vervullen dan tezamen de rol zowel van accompagnement als van solo-spel. Het veld der mogelijkheden wordt, we gens de beperktheid der lage guitaar-dia pason, door dit duetteren aanzienlijk verruimd en men zou zeggen dat zij de omvang en klankrijkdom van het cla- vichard of clavecymbel begint te bena deren zo hoorden wij van het echtpaar Ida Presti en Alexander Lagoya enkele werken van Bach die als delen van Fran se Luiten en van het Wohltempiertes Klavier geboekstaafd staan en zelden of nimmer anders dan door de vermechani- seerde piano verklankt worden. Maar let wel: Bach's klankideaal stond oneindig dichter bij de guitaar en luit waar voor hij zelfs stukken gecomponeerd heeft en welk klankeffect hij zelfs op het clavecimbel eiste met de aanduiding: „Lautenzug". Men hoort deze stukken dan niet als een droog mechanisch verklinken maar men hoort ze ruisen gelijk zijden gewa den in een hoofse kring. Deze adel en fi nesse. deze charme en transparantie hoorde we gans deze muzikale namid dag. Temidden van deze aristocratische verfijning was een gevoelige toon niet uitgesloten en hoewel meerdere pro- grammadelen méér op de toon van de guitaar dan op muzikale diepgang wa ren ingesteld, hoorden we toch in de Spaanse werken van Sor, Albeniz en Granados*die passie trillen welke Em. Pujal aan Lagoya toeschreef toen hij zeide dat -.om goed guitaar te spelen, men ze aan zijn hart moet drukken". Velen in „Diligentia" hebben deze stem van het bloed blijkbaar verstaan, want er heerste gans deze namiddag een spon tane geestdrift. M, M. Vele voordelen o.a. dubbele spaarbranders omstelbare ovenbranders uittrekbaar morsblad Vraag Uw handelaar of installateu Terwijl de gemeente Amsterdam on danks een daarover lopende procedure die uit protest door de landbouwer 1 Hopman uit Sloten tegen haar is ingesteld het land van deze hoer reeds heeft laten omoloegen en diens vee heeft verjaagd naar een uithoek, heeft de paehtkamer van het gerechtshof te Arnhem gisteren de verlenging van Hopmans pachtenn- traet voor een periode van 12 iaar be krachtigd In eerste aanleg was het de pachtrechter bij het kantongerecht te Am sterdam geweest, lie Hopmans verzoek tot verlenging van het contract met de gemeente inwilligde. Tegen deze beslissing tekende de gemeente Amsterdam, die pro beert de grond waarvan zij reeds eigena resse is, te onteigenen nu Hopman er niet af wil hii liet Hof te Arnhem hoger be roep aan Zonder succes, zoals is geble ken. Het Hof te Arnhem heeft bovendien nog een pachtverlaging ten gunste van Hopman bevolen. Al jarenlang heeft Hopman zijn land, dat evenals de boerenhoeve eigendom is van Amsterdam. Van de gemeente in pacht In het uitbreidingsplan van de hoofdstad zijn 8 ha van het omstreden stuk land bestemd voor tuinderijen. Het ligt nl in de bedoeling van de gemeente reeds eerder verdreven andere Amster damse tuinders tuinderijen te laten aan leggen op deze grond, als Hopman weg is Deze die al eerder een geschil met de gemeente heeft gehad en toen in net gelijk is gesteld, achtte de plannen van de ge meente onrechtvaardig Hij vroeg een half jaar verlenging van zijn juist verlopende oaohtcontract aan en verkreeg deze van de pachtrechter In normale gevallen zou hij die verlenging zeker niet hebben ge kregen op grond van de vereiste stadsuit breiding, die bet algemeen belang dient, doch in dit geval zou Hopman het veld moeten ruimen voor andere pachters En de Pachtwet zegt nu eenmaal (in art. 31). dat ontbinding van pachtcontracten slechts mag geschieden „indien de ver pachter (dus in dit geval de gemeente) de grond wil bestemmen voor volkshuisves ting. woningbouw, handel of nijverheid of andere niet tot de landbouw betrekkelijke doeleinden". „De gemeente wil het land juist wèl voor doeleinden die betrekking hebben op landbouw (tuinderijen) bestemmen, zo oordeelde de pachtrechter en gaf Hopman daarom zijn verlenging. Deze verlenging is dus nu ook in hoger beroep toegewezen Gecompliceerd Het ziet er nu dus naar uit. dat deze kwestie «litermate gecompliceerd dreigt te worden want eind Augustus i.l deed de president van de rechtbank te Amster dam mr Meihuizen, bij wie Hopman een kort geding tegen de gemeente aanhang'-s had gemaakt een heel andere uitspraak Niet in te zien is. waarom de aanleg van tuinderijen niet tot de volkshuisvesting zou behoren", zo oordeelde de president die kennelijk met de paohtrenhter van me ning verschilde, en hij wees de eis van Hopman om de gemeente te gelasten van de omstreden grond af te blijven van de hand Wel tekende de raadsman van Hop man. mr L C van der Tas tegen deze beslissing meteen hoger beroep aan doch de gemeente ging niettemin nog dezelfde <3ag over tot de voorlopige inbezitneming van grond die intussen is omgeploegd en onbruikbaar voor Hopman Op 11 November 5.1. diende het dooi mr van der Tas ingestelde hoger beroep vooi het Gerechtshof te Amsterdam dat dus zal moeten beoordelen of de uitspraak in kort geding waarbij Hopman in het on gelijk we.rd gesteld juist was. De diverse procedures doorkruisen elkaar want de uitspraak van dit hoger beroep zal pas volgen op 22 December a s Tenslotte loopt er nog een onteigenings- proees van de grond, die de gemeente ten einde raad is begonnen. Hier doet zich dus de merkwaardige situatie voor dat de ge meente ten behoeve van zich zelf haar eigen grond tegen zich zelf tracht te ont eigenen. „Dit is niet de aangewezen weg", zo zei b|j de behandeling voor het Hof mr Van der Tas „De gemeente had b|j de pacht rechter tijdig ontbinding van het pacht- contraet moeten aanvragen Nu z|j weet dat de pachtrechter, die ontbinding op grond van de Pachtwet niet zal geven, probeert zij langs een andere juridische weg. of liever een omweg, haar zin te kriigen". (Van onze verslaggever) Teneinde enig inzicht te geven in de nieuwere methoden van behandeling en vemleeina der geestelijk gestoorden ha<" de Vereniging van R.K. Gestichten en Inrichtingen voor krankzinnigen en zwak. zinnigen gisteren in de fraaie ontspan ningszaal van de psychiatrische inricn- ting° „Coudewater" te Rosmalen ten be hoeve' van burgemeesters en ambtenarei belast met de sociaal-medische zorg ui) de provincies Brabant en Limburg eei voorlichtingsmiddag belegd Belangstel ling werd ook getoond door de heer/ v. d. Poel. lid van Ged. Staten van Noord Brabant; rector Sanders, secretaris van de Vereniging van R.K. Ziekenhuizen en dr Van der Scheer die omtrent de actie ve therapie nieuwe ideeën heeft ontwik keld Hoe zeer er in de behandeling van geestelijk gestoorden die vroeger vaak erbarmelijk was, verandering is gekomen werd wel zeer spectaculair en treffend getoond door hetoptreden van enigejonc vrouwelijke patiënten met een Spaanse en een rhythmische dans. Een voorbeeld van z.g. „musischp therapie" waarover de geneesheer-directeur dr C. Manse sprak toen hij een interessante uiteenzet ting gaf van ontspanningstherapie: mu ziek, dans en spel. Reeds Plato had het over Muzen, die aangeroepen werde voor ..mensen tot leed geboren". Zo kunnen zij ook dienen om de ver houding van patiënten tot de evenmens te saneren, waarom het tenslotte gaal De actieve therapie heeft het beeld n de psychiatrische inrichting volkomen gewijzigd. Verschillende gedragingen, die men inhaerent achtte aan het psychiscu defect, zijn verdwenen. Dit verklaarde de heer J. B. M. Veraart, geneesheer-direc teur van de psychiatrische inrichting „St. Anna" te Venray. die na een uitvoe rige historische beschouwing over de ver pleging een overzicht gaf van de the rapeutische methoden. Het probleem van de psychisch ge stoorde mens wordt nu veel meer bena- deerd en de tijd schijnt gekomen om ver scheidene desiderata te vervullen in een derde wet, die de Wet tot regeling van staatstoezicht op krankzinnigen van 1884 welke al een hele verbetering betekende zal vervangen Elke patiënt moet volgens zijn eigen zijnswijze worden benaderd met werke lijke belangstelling. De heer Veraart be sprak dan achtereenvolgens psychothera pie, actieve therapie en sociale therapie. Psychisch gestoorden tot een gezonde activiteit brengen is de meest intrinsieke taak van de verpleging. Spreker waas op het belang -van gymnastiek en achtte in elke inrichting een bewegingstherapeut gewenst. Zo is de psychiatrische inrich ting uitgegroeid lot een medisch instituut met veei mogelijkheid. Veel is er veran derd, zo besloot de heer Veraart, maar blijven moet de geest der liefde, die ge bruik make van de resultaten der ge meenschap. Dr C. Manse maakte onderscheid tus sen culturele ontspanning en vrije tijdsbe steding een probleem, dat ook in de gewone maatschappij steeds scherper ge voeld wordt al is geen scherpe grens te trekken. Het spelelement, aanwezig in elk men selijk bedrijf, ook bij ernstige zaken, werd door deze inleider in therapeutische zin nader bekeken Hij vertelde een en ander over het psycho-drama, dat men patiënten a] improviserend laat spelen om de uitwerking van een gemoedscon flict waar te nemen. Hij wees ook op de invloed van muziek. De heer M. L. M. Vaessen behandelde tenslotte nieuwe vormen van arbeidsthe- rapie, waaronder ook creatieve therapie, nadrukkelijk vaststellend, dat activiteiten van geesteszieken niets met kunst te maken hebben. Beter is een vergelijking met creativiteit van kinderen omdat hf gaat om zich uiten Spreker vertelde een en ander over de historische ontwikke ling van creatieve therapie, de eigen methnd' van creatieve diagnostiek te Hei- loo en het toepassen van bepaalde me thodieken een en ander met lantaarn plaatjes toegelicht. HET IS ONMOGELIJK om nu reeds zonder de officiële tekst van het nieuwe Decreet van de Riten- congregatie in handen te hebben een commentaar te leveren op de ver anderingen, die door het Decreet in de Goede Week-liturgie zijn aange bracht. We moeten daarom voor het ogenblik volstaan met enkele kant tekeningen bij de bekend geworden gegevens. Evenmin als de Paasnacht zijn ook deze veranderingen niet uit de lucht komen vallen. Ingewijden wisten, dat dit jaar twee belangrijke decreten door de Ritencongregatie zouden wor den uitgevaardigd. Het eerste betrof een voorlopige vereenvoudiging van bet Brevier met als consequentie en kele veranderingen in het Missaal. Het tweede zou over de Goede Week han delen. Hoe het echter zou uitvallen, was moeilijk precies te voorzien. Met de goedkeuring van de H. Stoel waren in September 1953 te Lugano enige kardinalen, 15 bisschoppen en een groot aantal liturgisten (zowel uit de weten schap als uit de praktijk) bijeen ge komen om te beraadslagen ovei* de mid delen om een actieve deelneming van het christelijke volk aan de viering van de H.H. Geheimen te bevorderen. Namens het Ned. Episcopaat was mgr J. Hanssen op dit congres aanwezig. Vooral heeft men daar gezocht naar mogelijkheden om de liturgie van de Goede Week meer aan de moderne noden aan te passen Prof Zanetti uit Chur hield een referaat over de Palmzondag, prof. H Schmi-dt uit Rome sprak over de Witte Donderdag, evenals pastoor Reinbold uit Sunnys.de fU S A.) Tenslotte behandelde abt Cape.le van de Keizersberg (Leuven) de pro blemen van de Goede Vrijdagliturgie. Het thema bleek zeer ingewikkeld en het was moeilijker tot overeenstemming te komen dan men aanvankelijk had ge dacht Behalve de wetenschappelijke moeilijkheden meer van historische aard waren er de practische, die wel licht nog groter waren. De toestanden in de diverse landen zijn wel zo verschillend, dat het een hele opgave toescheen om een redelijke orde ning op te stellen, die voor de hele Kerk van kracht kon zijn. Uit de rapporten van de diverse landen bleek duidelijk, dat het verlangen naar bepaalde veranderin gen algemeen was. Ook in Nederland was. blijkens de enquête door het Interdioce saan Liturgisch Secretariaat onder de geestelijkheid gehouden betreffende de Paasnachtviering, dit verlangen op vele plaatsen levend Allaen was het moeilijk om op de concrete punten overeenstem ming te bereiken. De voorstellen gingen dan ook soms lijnrecht tegen elkaar in. ALGEMEEN WERD VASTGESTELD, dat de Goede Week in bijna alle christelijke landen nog leeft en door het volk op de een of andere manier wordt meegevierd. Maar luist de aard van deze medeviering bleek in vele gevallen verre van ideaal te zijn In het grootste ge deelte van de Kerk richt zich de aandacht op meer bijkomstige elementen en op het niet-kerkelijke gedeelte: kruisweg, aan biddingsuren, bezoeken (veelal zonder enig gebed van 'net versierde H. Graf, grote processies, die juist in de laatste vijftien jaren in vee] gevallen sterk aan religieuze bezieling hebben ingeboet (Bra zilië) etc. Wat ons land betreft was de toestand niet direct alarmerend. In talrijke kerken werden de plechtigheden van Witte Don derdag in de morgen door veel gelovigen gevolgd. Zeer velen ontvingen deze dag de H Communie, ook als zij niet de hele misviering konden meemaken. De belang stelling voor de Goede Vrijdag was niet bepaald slecht te noemen In vele steden was het langzamerhand gewoonte gewor den om 's middags om drie uur een plechtige kruisweg te houden, die soms door stampvolle kerken werd meege maakt Maar toch.... Dit laatste was nog lang niet algemeen. En wanneer men in de morgenoefeningen goed toezag bleek het grootste gedeelte van de aanwezigen tot de schoolgaande jeugd of tot de ouderen te behoren, die zich goed voor deze gelegenheid konden vrijmaken. Tal lozen konden deze plechtigheden echter niet bijwonen. (Van onze correspondent) De bejaarde zwervende schaapherder Piet van Dijk, die enige weken geleden in het natuurreservaat de Loenermark op de Veluwe met zijn kudde van 150 schapen opdook wil hier blijven, indien men hem een winteronderkomen vooi zijn schapen ter beschikking stelt. De gemeente Apeldoorn heeft hier wel oren naar. Want sinds het vertrek van scheper Jacob Mouw en zijn kudde naar de ge meente Ede is het uitgestrekte heidege bied der gemeente Apeldoorn niet meer met schapen gestoffeerd B. en W. stellen daarom de gemeente raad voor een bedrag van ƒ6000 uit te trekken voor de bouw van een schaaps kooi in het, Loenense bos sp een punt gelegen aan de rand van de grote voer- akker. 1 JUIST MET HET OOG op de vele ver schillen was het onmogelijk of althans zeer moeilijk namens het congres concrete voorstellen te doen. Met opzet werd dan ook de conclusie van het congres enigszins vaag gehouden en beperkte men zich tot het nederig verzoek aan de H. Stoel, om de hervorming van de Goede Week, zo prachtig en vruchtbaar ingezet met de Paasnachtviering, in dezelfde lijn voort te zetten volgens de pastorale in zichten van de H Stoel. Rome is nu aan deze zeer verbreide en door de zorg voor het zielenheil ingegeven verlangens tegemoet gekomen Volgens de berichten is de Palmzondag-liturgie in deze zin gewijzigd, dat aan de processie meer reliëf wordt gegeven, terwijl de wijding van de palmtakken is bekort. Dit was te voorzien. De eritiek op de grote hoeveelheid wijdingsgebeden was alge meen. Zij vormden een opeenhoping van formulieren waaruit de celebrant oor spronkelijk een keuze kon maken en die nu in hun geheel verplicht waren ge steld. Daarnaast stond het feit, dat door de Invoering van het „missaal volgens de gewoonte van de romeinse curie" (ons Missaal) de deelneming van het volk juist aan de processie geheel was weg gevallen In de officiële rubrieken wordt momenteel bij de processie alleen melding gemaakt van de clerus. Van een echte triomftocht van Christus Koning was weinig meer te bemerken. Voor wat de Witte Donderdag aangaat, kon men verwachten dat de Misviering op deze dag naar de avonduren zou wor den verplaatst. Dit verlangen was alge meen en de houding van Rome tegenover de Avondmis op Witte Donderdag na de jongste decreten over de Avondmis, deed reeds vermoeden, dat het deze viering zelf geheel in handen wilde houden en er over dacht de Avondmis voor de hele Kerk voor te schrijven. Door prof. Schmidt was gepleit voor de invoering van het mandatum, eventueel in plaats van de woorddienst in de Mis van Witte Donderdag. Tegen dit laatste kwam vee] verzet, maar algemeen werd toegegeven dat het mandatum als uitdruk king van de christelijke liefde ook voor de parochiegemeenschap zeer zinvol kan zijn. Rome heeft nu blijkbaar een middenweg gekozen, door de mogelijkheid van het mandatum open te stellen na het evan gelie in de H. Mis, waardoor deze hande ling tevens prachtig op de eucharistie viering betrokken wordt. WELKE DE VERANDERINGEN zijn in de Goede-Vrijdagliturgie is nog niet geheel duidelijk. De viering is ge plaatst op de namiddag, het uur van Jesus' sterven. Uit de aard der zaak is dit zeer zinvol. In streken, waar de meerderheid der bevolking protestants is en waar de Goede Vrijdag als ZoDdag wordt gevierd met sluiting van de bedrijven etc., zal mis schien de behoefte aan deze verplaatsing niet zo sterk gevoeld worden. De een of ander zal het betreuren, dat nu die mooie kruiswegviering wegvalt. Maar heel zeker is. dat wanneer we erin slagen een deel neming aan de liturgie door te voeren van een zo grote menigte als soms de kruisweg volgde, dit een zeer grote winst betekent. Met alle krachten zal hieraan moeten worden gewerkt. Nu zal de Kerk als Kerk op het uur van Christus' Dood dit mysterie gedenken. De Missa Praesanctificatorum is uit haar aard een communieritus. Als zodanig heeft zij niet altijd een plaats gehad ln de Goede- Vrijdagliturgie. Zij is waarschijnlijk onge veer in de 6e eeuw ingevoerd. Het werd toen gewoonte, dat zowel de priester als de gelovigen de H. Communie ontvingen. In bepaalde tijden is de Goede Vrijdag zelfs de communiedag geweest bij uitstek. DE TOESTAND VAN NU bevredigde absoluut niet. Maar als het er op aan kwam de concrete oplossing te geven, stonden de meningen scherp tegen over elkaar. Ofwel de hele Missa prae sanctificatorum weg laten vallen, ofwel herzien en aan alle gelovigen de gelegen heid geven te communiceren, Rome heeft voor het tweede lid van dit dilemma gekozen, waarschijnlijk om de gelegenheid om te communiceren niet te zeer te be knotten. Bovendien sluit deze maatregel aan bij een eeuwenlange traditie in de Kerk. De Paasnachtliturgie schijnt nu defini tief vast te liggen en verplicht gesteld te zijn. Daardoor is wat meer klaarheid gekomen in de situatie. Uit de enorme hoeveelheid verslagen is gebleken, dat de Paasnachtviering zeer goed mogelijk is en zeer vruchtbaar. Waar ze niet geslaagd is, zal men meestal de schuld moeten zoeken in de voorbereiding. Bovendien en dit is zeer belangrijk dergelijke vieringen moeten zich op den duur in het maat schappelijke leven gaan „zetten". Zo gauw nadere bijzonderheden bekend zijn, hopen we op deze zeer belangrijke hervorming terug te komen. Wij menen, dat een discretie bij de beoordeling van deze maatrege len van de Kerk zeer nodig is. Op slot van zaken zijn wij hier in Nederland slechts een heel klein onderdeel van de wereldkerk. Misschien dat een en ander niet direct past in onze levens gewoonten of gedachtenwereld. Rome ziet de hele Kerk. Wij gaan dikwijls te veel uit van de particuliere situatie, waarin we verkeren, voor Rome gaat het er om aan de Kerk een schat van mogelijkheden te geven die voor de zielzorg moeten worden uitgebuit. Het komt er slechts op aan, dat zowel zielzorgers als gelovigen voor dit alles openstaan. P. Dr LUCAS BRlNKHOFF O.F.M.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3