Katholieke Werkgevers vieren achtste lustrum De JEUGD in de BEDRIJVEN i£ee«5t w kran Onze Kerstprijsvraag-1955 in voorbereiding m Bezitsvorming voor vervoers- personeel alleszins wenselijk Herdenking van de bevrijding is wel een vrije dag waard Iedere dag opnieuw bekroond nieuw Sizes The HUNTER AMERICAN ing of King .KS¥]jg5 In- en uitvoer liepen in October enigszins terug Jorren DRIE ETAPPES Hogere vacantietoeslag rijkspersoneel wacht op georganiseerd overleg king size Initiatief, dat zich krachtig en prachtig ontplooide Essentiële taak Modern super warm Rheumatiek? Record suikeroogst in 1955-56 verwacht Ongunstige levensomstandigheden belem meren groei naar volwassenheid „St Raphael"' over algemene ouderdoms- verzekering „„TS tw'SÏÏ?,' XtTVrrEif?™"»Sr'S kV Kond jssjsjs -ü WOENSDAG 30 NOVEMBER 1955 PAGINA 8 Optreden naar buiten Spit in Uw rug? DEKKINGSPERCENTAGE STEEG TOT 94 (v.m. 93) r begin van de aanlcop naar drie boeiende prijsvraag-é+appes en een keur van waardevolle, aantrekkelijke prijzen. Wij kozen daartoe de periode die morgen 1 December ingaat en die op Vrijdag 23 Decem ber zal eindigen. Pleit voor de ongeschoolden School, gezin en arbeids milieu falen Wensen t.a.v. bedrijf BRITSE INDUSTRIËLE PRODUCTIE Bevrijdingsdag Spoorwegongevallenraad Luchtvaartterreinen in de provincie door de millioenenvoudige waardering van critisch rokend Nederland f m Iedere HUNTER King Size (de lange Hunter!) die O opsteekt is weer opnieuw een vorstelijk genoegen, bekroond met de hoogste waardering die U een sigaret kunt geven. 20 STUKS M 85 CENT „De A.K.W.V. van thans, met haar bijna 1800 individuele leden, en het Katholiek Verbond met zijn ruim 50 aansluitingen van Werkgeversvereni gingen, zijn niet slechts meer verenigingen van goedwillende Katholieke ondernemers, die een deel van hun tijd en een (overigens bescheiden) deel van hun geld aan een goed katholiek werk besteden. Zij zijn veel méér dan dat, zij zijn geworden tot een onmisbaar element in het nationale geheel. Een element, dat er zijn moet, wil niet een zorgvuldig en ten koste van veel geduldige arbeid verkregen harmonie van krachten en strevingen verbroken worden". Deze uitspraak, welke van gerechtvaardigde trots getuigde, deed de voorzitter van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging, de heer L. van Heyst, vanmiddag in de Stadsschouwburg te Arnhem. En hij deed dit in een rede, waarmede hij het feestcongres opende, dat daar vamdaag en morgen wordt gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan dezer organisatie. De viering van een lustrum als dit, zo betoogde de heer Van Heyst, is slechts verantwoord, als zij de gelegenheid biedt ons te verdiepen in de essentiële taak van de organisatie. De A.K.W.V. als standsorganisatie w 1 haar leden helpen zich gezamenlijk te bezinnen op de wijze. waarop zij hun plichten als werkgever menen te moeten vervullen. Voor de verwezenlijking in de praktijk is daar het Katholiek Ver bond van Werkgeversvakverenigingen de samenbundeling van vakorganisaties waarin de vraagstukken van de dage lijkse praktijk van het bedrijfsleven worden behandeld. Een dergelijke han delwijze leidt niet uiteindelijk tot een isolement. „Juist in de samenwerking met an dersdenkenden bljjkt vaak de waarde der confessionele organisatie. Immers w(j trachten de problemen in de prak tijk op te lossen uit een bepaald vast en onveranderlijk beginsel. In de materia listische en vaak opportunistische maal schappij zoekt men naar een dergelijk rustpunt, of liever naar een dergelijk houvast, en het is juist in dit opzicht in die samenwerking, dat onze collega's op ons rekenen." In het kader van deze herdenkings bijeenkomst gaf de heer Van Heyst dan een vluchtig overzicht van de geschiede nis der vereniging. Van he1 begin af heeft de vereniging haar taak breed opgevat. Niet alleen werden de grote vraagstukken bestudeerd en meningen gevormd, maar ook werd in het openbare leven deze overtuiging uit gedragen en bevorderd. Grote, allesbeheersende vraagstukken hebben in feite de jaren door de activi teit van de vereniging beheerst. Het in stituut der c.a.o. werd niet alleen gepro pageerd maar het waren juist de katho lieke vakverenigingen, die de eerste col lectieve overeenkomsten afsloten. De ver dere ontwikkeling van deze arbeidsover eenkomsten heeft wel zeer duidelijk aan getoond, hoe juist deze visie indertijd is geweest. Zo heeft ook de gedachte van de coöperatieve maatschappij van den begin ne af aan de geesten bezig gehouden. ..Met jeugdig enthousiasme" werd in 1919 het befaamde ..Paasmanifest der R.K. Vakbeweging" mede uitgegeven dat niets minder verkondigde dan de oprichting van een stelsel van bedrijfs organisatie voor heel het economisrh- sociale leven door de katholieke organi saties. Ook bij de totstandkoming van de Alg Chr. Werkgeversvereniging in 1924 in Bel gië en de Bund Katholischer Unterneh- mer (in 1949) in Duitsland hebben leiden de figuren van de A.K.W.V. een belang rijke rol gespeeld. Evenzeer bij de po gingen om de krachten in internationaal verband te bundelen, welke tenslotte uitmondden in de stichting van de Unia- Neem 'n ^KERTJ£ ...dat helpt direct! pac. waarvan een der twee ere-leden een Nederlander is, nl. de heer Spoorenberg en het secretariaat, onder leiding van prof. Albregts. in Den Haag is gevestigd Tot slot deed spr. een dringend beroep op de leden om actief deel te nemen aan het verenigingswerk. Iedere tijd heeft steeds zijn eigen kwa liteiten, karaktereigenschappen en eisen gesteld, aan de in dat tjjdsbcs'ek levende mensheid. Het is voor mij niet twijfel achtig, dat van ons, ondernemers in deze tijd. gevraagd wordt, een nog bredere be langstelling, en nog wijder gevoelde ver antwoordelijkheid. een „payer de sa per- sonne" om naast het werk in ons eigen bedrijf een deel van onze energie en werk kracht in dienst te stellen van het publie ke leven". De suikeroogst zal volgens het Ameri kaanse ministerie van landbouw in 1955/ 56 een nieuw record bereiken. De we reldproductie van centrifugale riet- en beetwortelsuiker (welke voornamelijk in ternationaal wordt verhandeld) zou ln da oogstjaar naar raming 41.126.000 ton belopen, vergeleken met een slotraming van 40.542.000 lon voor 1954/55. De wereldproductie van centrifugale rietsuiker wordt voor 1955/56 gesteld op ongeveer 25.200.000 ton, vergeleken met 24.900.000 ton in 1954/55. Verwacht wordt dat alle productiegebieden uitgezon derd 'Spanje en Oceanië meer zullen voortbrengen. De productie van beet wortelsuiker wordt geraamd op bijna 16.000 000 ton, vergeleken met 15.600.000 ton in 1954/55. Aangenomen wordt, dat de productie in Noord-Amerika en West- Europa zal teruglopen doch daarentegen in alle andere gebieden een stijging zal De Westduitse autoriteiten hebber ondergaan, machtiging verleend voor invoer uit He* ministerie van landbouw deelde Nederland tot een bedrag van 20 mil- voorts mede. dat de wereldproductie van lioen mark. waarvan 10 millioen mark non-centrifgugale suiker, welke vooma- voor fruit en 10 millioen mark voor melijk in de productiegebieden wordt ge- groente. Voorts werd een vroeger tn- consumeerd, in 1955/56 naar ramin» on- voercontingent voor rijst verhoogd mei geveer 6.724.000 ton za] bedragen tegen- 1.575.000 mark. over 6.788.000 ton in 1954/55. Volgens de door het C.B.S. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in October 1955 f 1.047 millioen (v.m. 1.060 millioen), terwjjl voor een waarde van 987 mil lioen (v.m. 990 millioen) werd uitge voerd. Het dekkingspercentage bedroeg 94 (v.m. 93). Vorig jaar October beliep de invoer 969 millioen, de uitvoer 881 millioen en het dekkingspercentage 91. Enkele vergelijkende maandcijfers van onze in- en uitvoer van de jaren 1938 en 1952—1955 vindt men in onderstaande tabel (waarde in millioenen guldens). Invoer Uitvoer Dekk.perc. jaar Oct. Jan./ Oct. Jan./ Oct. Jan./ Oct.*) Oct.*) Oct*) 119 99 708 716 736 815 877 881 1.000 987 Maandgemiddelde. De in- en uitvoer is sinds de vorige maand weinig veranderd. De invoer nam met 13 millioen, de uitvoer met 3 millioen af. De grotere daling van de in voer deed het dekkingspercentage oplo pen met 1 punt. Zowel de in- als de uitvoer geven in October van 1952 tot 1955 van jaar op jaar een vermeerdering te zien Van Oc tober 1954 op October 1955 is de toene ming bij de uitvoer (12 pet) groter ge weest dan bij de invoer (8 pet) Zodoende liep het dekkingspercentage op van 91 tot 94, Het deficit van de handelsbalans ver meerderde in October 1955 met ,f 60 mil lioen en bereikte sinds het begin van het jaar een hoogte van 1.657 millioen <Ja- nuari-October 1954 1.304 millioen). Teneinde inzicht te geven in de ont wikkeling van de handelsbalans over een langere periode zijn hieronder nog enige jaarcijfers resp. 12-maandstotale-n opge nomen. (Waarde in millioenen guldens). Jaar/periode lnv, 1952 8.449 1953 9.026 1954 10860 Sept. 1954. Aug. 1955 11.854 Oct. 1954. Sept. 1955 12.009 Nov. 1954- Oct 1955 12.087 Uitv. Deficit Dekk. 8.015 perc. 434 95 8.180 846 91 9.172 1.688 84 9.723 2.131 82 9.940 2.069 83 10.046 2.041 83 Pantoffellaarsje van echte schapenvacht. Zo warm heeft U ze nog nooit gehad! Bestel per post. niet goed geld lerug Rotterdam t Hoogjtreat 1 55 BentViuiientraat 68-70 Zwartjamtraat 35-37 Nw» Binnenweg 229 Groene Hilledijk 218 Schi.iUm: Rotterd.miedijk 266 Dr H. M M. Fortmann, een van de corypheeën van het jeugdwerk in ons land heeft na de toespraak van de heer Van Heyst een voor de werkgevers bijzonder belangwekkend vraagstuk behandeld, na melijk dat van de jeugd in de bedrijven. Sinds men de geschiedenis van de in dividuele mens belangrijk begon te vinden werd het, aldus spr., mogelijk het pro bleem van de arbeidersjeugd zuiver te stellen. Daarbij bleek, dat deze jeugd ten gevolge van allerlei ongunstige omstan digheden vaak in haar groei naar volwas senheid bedreigd wordt. Deze volwassenheid houdt in een ver mogen tot zelfstandig denken, maar meer nog een openheid van hart tegenover de objectieve waarden en een onderschik king aan die waarden Het volwassen ge drag wordt gekenmerkt doo.r een „hetero- centrische normativiteit". Drie consequenties knoopte spr. hieraan vast: 1. volwassenheid is niet een vanzelf in tredende natuurtoestand, maar een zedelijke opgave; 2. men kan op verschillende manieren vol wassen zijn en het is daarvoor niet nodig een „intellectueel" te zijn; 3. de volwassen-wording kan op verschei- N is..*,, V, s V V- .«vïwSv ,.vV. v De traditionele grote Kerstprijs vraag van de Maasbode-Pers be looft dit jaar bijzonder attractief te worden. Het zal de velen onder de trouwe lezers onzer bladen, die in vorige jaren reeds deelnamen aan onze grote Kerstprijsvraag, ongetwijfeld interesseren, te ver nemen, dat wij ditmaal een prijs vraag in een geheel nieuwe, aparte stijl ontworpen hebben en dat wij voorts voor de prijswinnaars een groot aantal even waardevolle als interessante prijzen hebben gere serveerd. De prijsvraag zal zich in de week voor Kerstmis afspelen in drie etappes. De opgave voor Etappe I zal verschijnen in ons nummer van Zaterdag 17 Dec. a.s.; Etappe II begint op Woensdag 21 Dec.; Etappe UI (het zwaartepunt!) zullen onze lezers kunnen aantref fen in ons grote Kerstnummer dat op Zaterdag 24 Dec. zal verschij nen. Vanzelfsprekend zullen wij U vóór 18 Dec. reeds uitvoerig op de hoogte brengen van het nieuwe prijsvraag-systeem, het reglement en de prijzen welke wij ditmaal ter beschikking hebben gesteld. Dat wij echter nu reeds Uwe bij zondere aandacht vragen voor onze Kerstprijsvraag-1955, heeft een speciale reden. Onze prijsvraag zal namelijk dit jaar zeer sterk worden aangepast en gekoppeld aan de actualiteit, zoals Uw dagblad haar dag in dag uit, met geheel de bonte verschei denheid van zijn vele rubrieken, in woord en beeld pleegt te schilde ren. Zorgvuldige aandacht voor dat wat de Maasbode-Pers U gedurende deze periode aan nieuws, foto's, te keningen, artikelen, reportages verhalen etc. te bieden heeft, zal V bij het oplossen van onze prijs vraagdie. naar wij vertrouwen ook ditmaal niet tot de gemakke lijkste zal behoren stellig zeer ten goede komen. Hoewel niet noodzakelijk, verdient het wellicht aanbeveling, de num mers van 1 t.m. 23 Dec. even te bewaren. Gij verneemt, uiteraard, ov«P deze prijsvraag nog nader. Spits echter nu reeds Uw aandacht en vernuft! dene manieren worden bedreigd: de ontwikkeling kan vastlopen in een u kinderlijk subjectieve instelling óf in een egocentrisch gebruiken van objer tieve waarden Het eerste zal soms hei geval zijn bij de ongeschoolde ar be dersjeugd. het tweede zal meer voor komen bij de geschoolden en in d» burgerlijke kringen, De ongeschoolden staan er in het alge meen ongunstiger voor wa, betreft de mogelijkheden tot volwassen-wording maar tegelijk hebben zij trekken die her sympathiek maken. Depreciatie door an dere kringen is dan ook zonder grond en bovendien fataal voor de maatschappelijks integratie, Alvorens dr Fortmann hierna de fac toren, die de volwassen-wording der on geschoolde jeugdige arbeiders kunnen be. Iemmeren aan een bespreking onderwierp merkte hij met nadruk op, dat er ener zijds grote individuele en plaatselijke vel schillen zijn, terwijl anderzijds de moderne industrie ook voor de ontplooiing van de mens (samenwerking, verantwoordelijk heidszin. zin voor een hoogwaardig pro duet enz.) grote mogelijkheden in zich heeft. Maar er is fantasie en inzicht nodie om de nadelen, die zij voor de mens me-/ brengt, te ondervangen. Daarin zijn wij nogjanc nie. geslaagd .Tuist dat is echter opdracht tot christelijk origineel onze denken. Spr. ging dan breedvoerig in op de school, de gezinsverhoudingen de vrije tijd het arbeidsmilieu en de arbeid var. de ongeschoolde jeugdige arbeider Zjj falen niet zelden alle en zo staal het kind in een complex van factoren die de groei naar volwassenheid belemmeren De school is te weinig aangepast aan hei kind en geeft ie weinig levensvorming: het gezin voelt zich onmachtig; de vrije tijdsbesteding draagt weinig of niet bij tot verdere vorming: de overgang naar he. bedrijf is te vroeg en te plotseling; de beroepskeuze komt veelal louter toevallig tot stand en kan eigenlijk geen keuze wor den genoemd; de ongeschoolde arbeid zelt lokt niet tot verdere geestelijke groei uit: het milieu der volwassenen, waarin de jeugdige terecht komt, is daartoe ook niet altijd gunstig. Voor het meisje heeft een en ander nóg ongunstiger gevolgen. Zij kom» ertoe haar leven te splitsen in de arbeid, die zonder overgave wordt verricht en de vrije tijd. die het karakter krijgt van het eigenlijke leven te zijn. Tezamen met de zeer ge ringe huwelijksverwachting is deze split sing van arbeid en ontspanning een slechte voorbereiding op de volwassenheid. Dit alles maakt een aantal maatregelen noodzakelijk. Naast economische plan ning is een sociaal-paedagogische plan ning onmisbaar, zowel in reeds eerder ge- industrialiseerde gebieden als in nieuw te industrialiseren streken. Op de taak van school, gezinswerk. vrije jeugdvorming ging spr. echter thans niet verder in. Wel merkte hij op. dat zij ai'e onderling en met het bedrijfsleven moeten samenwerken. Ten aanzien van het bedrijf uitte dr Fortmann de volgende wensen: 1- verschuiving van het arbeidsbegin en verlenging van de leerplich, ook voor jongens tot 15 en daarna tot 16 jaar. 2 introductie van <je nieuw aangekomen jeugdigen." 3. zorgvuldige selectie en scholing van de volwassenen, die aan deze jeugdi gen leiding zullen geven en in het al gemeen verbetering van de menselijke betrekkingen; 4. misschien de invoering van de junn- renstatus; 5. contact tussen bedrijf en ouders dei jeugdigen; 6- gelegenheid tot volgen van part-time onderwijs; 7. bevordering van het werk der vrtje jeugdvorming; 8- gelegenheid tot levensbeschouwelijke vorming naast de vakscholing; 9. tegengaan voor zover mogelijk, var, het werken aan afgesplitste onderde len: gelegenheid tot nascholing. Tot slot gaf spr. nog een korte beschou wing over de bevoegdheid van het bedrijf over de mogelijkheden om dit alles te realiseren en over de noodzaak om voor- te gaan op de weg. die sinds de eerste Kinderwet is ingeslagen. „De kinderarbeid in de negentiende eeuw was verschrikkelijk Laat ons de laatste restanten van deze afschuwelijke ergernis vastberaden opruimen!" Volgens voorlopige gegevens zal de in dex van de industriële productie in het Ver. Koninkrijk over October 142 a 143 bedragen. Het cijfer voor September was 137 en voor October van het vorige jaar 138. Voor de eerste tien maanden van dit jaar beliep Het gemiddelde indexcijfer 134 vergeleken met 128 over dezelfde periode van het vorige jaar. (Van onze correspondent) .deel van het congres een mogelijkheid te Kath. Bond van vervoerspersonee] ,,Sl Raphael in het middelpunt' der bespre kingen gestaan, nl. de aanstaande alge mene ouderdomsverzekering en de bezits vorming in de vervoerssector. Wat het eerste punt betreft kwam het congres na langdurige discussies o.m tot de conclusie, dat het moet worden toe gejuicht, dat in de komende algemene ouderdomsverzekering geen overgangsbe paling en (of) beperkende bepalingen zijn opgenomen. Het congres maakte er echter ernstig bezwaar tegen, dat ingevolge ar tikel 60 eerste lid van het ontwerp van wet, de werkgever eenzijdig de bevoegd heid heeft tot aanpassing van door hem gedane pensioentoezeggingen. Naar het oordeel van „St. Raphaël" valt er moei lijk een rechtsgrond aan te geven, waar om de loon- en salaristrekkenden op de hun rechtens toekomende pensioeninkom sten wel en de andere staatsburgers op hun inkomens niet zullen worden gekort Indien er niettemin toch tot aanpassing zou moeten worden overgegaan dan dient daarbij aan bepaalde voorwaarden te worden voldaan, te regelen in onderling belang tussen werkgevers- en werkne mersorganisaties. Er dient naar het oor- de pensioen, ook wanneer dit" een maxi mum pensioen betreft. Ten aanzien van de bezitsvorming in de vervoerssector verenigde het congres zich met de conclusies, neergelegd in een rapport van een commissie ad hoe. ui* het hoofdbestuur van „St. Raphael'-, het welk concludeert, dat bezitsvorming voor het personeel der vervoersbedrijven alles zins wenselijk is en dient te wórden ver wezenlijkt. Genoemde commissie was van oordeel dat deze wens in de betrokken sector slechts te realiseren is door een gepre mieerde spaarregeling. jn dier voege da* de werkgever voor elk personeelslid bo ven het normale loon een bepaald per centage van dat loonbedrag op een door de werknemer te kiezen bank stort, dar we] op verzoek van de werknemer een be paald percentage van het normale loon op vorenbedoelde bank zet In dit laat ste geval dient de werkgever jaarlijks een premie aan het spaarbedrag toe te voegen. Het congres besloot een dergelijke spaarregeling in het actieprogram van de Bond op te nemen. 's-Gravenhage, 29 Nov., 1955 Het begon met twee moties Daar was nog de motie-Blom (P.v.d.A.), die minister Beel er toe wilde brengen, na raadpleging van het georganiseerd Overleg in ambte narenzaken de verhoging van de va cantietoesiag met twee procent voor het rijkspersoneel tot gelding te bren gen om aldus aan het bedrijfsleven een voorbeeld te geven. Minister Beei had zich in de vorige vergadering hiertegen verzet en de heren Van der Zanden (KVP) en Sta pelkamp (AR) meenden, dat men hel overleg van de regering met het G.O Riet moest doorkruisen, vooral niet nu dit overleg op korte termijn zou plaats hebben. De motie werd dan ook ver worpen met 49 tegen 32 stemmen Vóór stemden alleen de P.v.d.A. en de communisten. Een andere motie was die van de heer heer Scheps (P v.d.A.) en door deze in gediend bij de begroting van Algemene Zaken met het doel de regering ertoe te brengen de vijfde Mei wëardig te her denken en daartoe de arbeid een dag te laten stilstaan. De heer Koersen (KVP) verklaarde nu, dat het accent voor deze viering te zwaar kwam_ te liggen op de Stichting van de Arbeid, die het geven van eer vrije dag het eerst zou hebben te bepa len. Hij vond dit onjuist. De overhe.d dient bij een waardige viering vóór te gaan dan kan het bedrijfsleven volgen In de motie van de heer Scheps was de sententie het geven van een extra vrije dag De heer Koersen (KVP/ wilde dit niet opgelegd zien. maar zag liever dat de overheid het voorbeeld gaf door een vrije dag te geven voor het over heidspersoneel. Hij diende daarom een nieuwe motie in. waarin deze gedachte voor het vieren van de vijfde Mei tot uitdrukking kwam. En daarmee hadder we dan het zoveelste jaarlijkse debai over de viering van de vijfde Mei. waar over men hoe langer men er over praat, zoveel te minder tot overeenstemming zal komen. Ook nu waren er allemaal verschil lende meningen, zoals reeds zo dikwijls De CH wenste bij monde van de heer Beernink niet dat de Koninginnedag tn het gedrang zou komen. De heer Schou ten (AR) meende, dat deze viering uit het volk zelf zou moeten opkomen en dat de overheid zich er buiten moeG houden. De heer Koersen vond. zoals gezegd, dat de overheid het voorbeeld moest geven en het bedrijfsleven niet moest dwingen en de heer Scheps (P.v.d.A)., dat de drang naar viermr van deze dag reeds uit het volk was opgekomen en de overheid nu leiding moest geven door een vrije dag te be palen. Zoveel hoofden, zoveel «innen. Dn debat moet nu na zoveel jaren noodzake lijk worden beëindigd, al was het alleen maar. omdat de grote verschillen var opvatting in de volksvertegenwoordiging staan tegenover de eenheid, waarmee deze bevrijdingsdag zou moeten worden gevierd en een telkens toespitsen van deze verschillen psychologisch een ver-' keerde indruk moet maken Het zou Jdaarom goed zijn. als de regering ten minste zóver ging het voorbeeld te gever, door het Rijkspersoneel die dag vrijaf te geven. Dit staat in de motie-Koersen Maar over deze motie en die van de hee; Scheps zal eerst morgen worden gestemo Minister Algera was blijven steken ofi de verdediging van zijn wetsontwerp be treffende de instelling van een Spoor wegongevallenraad. waartegen de heet Oud ernstige bezwaren had ontwikkeld. De minister, nu. antwoordend, zette uiteen, dat dit nu antwoordend, zette moetkommg betekent aan de verschei dene malen geuite wensen van de beide Kamers; dat het een gunstig psycholo gisch effect zou hebben, dat het objec tief een betere regeling was dan de mo gelijkheid welke de minister reeds had om een commissie in te stellen en dat het reeds zijn nut zou hebben, als het ook maar in geringe mate de veilighem zou bevorderen. De heer Oud kwam er nog eens op terug, dat de minister, indien htj zo on gerust was. dan van zijn bevoegdheid gebruik had moeten maken. De Kamer zou de minister ter verantwoording kunnen roepen, een autonome Spoorweg- raad niet. De minister hield echter voet bij stuk en zag zijn ontwerp z.h.st. aan. genomen met aantekening van tegen stemmen door de WD. Vervolgens was er een wetsontwerp tot oprichting van naamloze vennoot schappen voor de luchtvaartterreinen Eelde, 2hJid-Limburg en Texel, waarvoor de gewesten ongeveer 2 millioen bij dragen en het Rijk 8 millioen. De heer Visch (KVP) was hiervoor niet zo enthousiast, omdat er z.i. geen enkel gewestelijk belang mee was ge diend Minister Algera zette daartegen over uiteen, dat alle provinciale en ste delijke besturen in die gewesten hiermee bijna eenstemmig accoord waren gegaan, uitgezonderd dan de communisten in die gebieden en men moest de beslissing daarover toch aan de autonome lichamen overlaten, die zelf het belang van hun gewest hadden te beoordelen. De minister zag dit belang in de in schakeling der gewesten als uitwijk plaatsen. voor de opleiding van vliegers, voor overlandvluchten en voor het goe derenvervoer. Het wetsontwerp werd z.h.st. aanvaard met aantekening van tegenstemmen door de communisten. F. S.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3