Jeugdorganisaties in nood Gemeente verhoge subsidies Tramtunnel onder Nieuwe Maas Afbetalingsstelsel onder loupe De Stem der Kerk o Mariaspel van Michel de JLR.O.-televisie RDTERDQN O „La Prensa" terug aan dr Paz IJgpff Vraagwedstrijd tussen Nederlanders en Italianen in Frankfort DRAADLOOS CONTACT D Tegen pijnen C. Kleisterlee in Rotterdamse gemeenteraad: Eerst: de ouders! Nog deze maand in R'damse raad: Bruggeiirapport 23 December gereed Verkeerswegen Groothandel en winkelbedrijven vallen staatscommissie aan De besprekingen met Indonesië want hij maakte voor mijn sigaret DE surprise van het jaar Cr o£&je'£ avonturen En weet U wat het leukste is? l 0*44 1/OUJtMi* Utfjt V Ut*** Jezuïetenpater niet naar Kierkegaard- herdenking Koningin in Londense „smog" FAGWA Levensscholen Slecht figuur Verbinding Oost-West Groot tekort De subsidieregeling voor bet Jeugdzorgwerk is in Rotterdam ook al uiterst minimaal. Den Haag sub sidieert met 35 procent van totale exploitatielasten, Amsterdam met 27 procent en Rotterdam met. 11 procent! Oude gehouwen De jeugdgebouwen verkeren over liet algemeen in een deplorabele toe- tand. Zij zijn verouderd, somber en wrak. Vit het Zuiden Binnen de stad Peronistische partij in Argentinië ontbonden De Argentijnse regering heeft gisteren twee belangrijke beslissingen genomen. Beide beslissingen zijn typerend voor de $S) W <®§S) Het is nèt een écht telcvisiefoesteL Man als U het openmaakt zitten ef doosjes King's Cross Virginia sigaretten in. 0iff kosten in deze speciale surprise verpakBflg niets mééE. Het televisietoestel tssdus een extraatje. Ik weet zeker dat dc Snt cr honderdduizenden mensen blij meemaakt. Maat denk erom... ze zullen vlug uitver kocht zijn, want er zitten de beste Virginia sigaretten in die U zich denken kunu KING'S CROSS- Nieuwe liturgische richtlijnen in een Italiaans en een Duits Aartsbisdom Noors minister stelt vernederende voorwaarden Op het TV-scherin OOK TECHNISCHE CONTROLE OP PERSONEN AUTO'S DELTAWET NAAR KAMERCOMMISSIE DüïNDERDAG 1 EjL'UjLiitJLiiEli 195o Het jeugdige Rotterdamse raadslid C. Kleisterlee van de Katholieke Volks Partij hield gisteren een uitmuntend gedocumenteerd betoog waarin hij de moeilijkheden van de Rotterdamse jeugd in deze jaren van ontper- soonlijking met klem naar voren bracht. Het werd een rede, die het zwaartepunt werd van de middagzitting van de raad en tevens van t e oehele serie tot nog toe gehouden beschouwingen over het begrotings hoofdstuk Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In de jeugdorganisatie is Cor Kleisterlee trouwens een bekende figuur en bij kent c e m zijn nn^ levende problemen van zeer nabij. Het gaat hier, zeide de heer Kleister- lee over een groep die 25 pet van de ge hele Rotterdamse bevolking uitmaakt. Voor hun opvoeding blijven de ouders de eerst verantwoordelijken, maar teveel hunner geven een aanzienlijk dee! van hun primaire rechten prijs aan allerlei des kundigen. Het streven naar perfectionis me doet hen denken, dat die deskundi gen van alles meer weten dan zij zelf. Een andere factor die inwerkt op 'net wegcijferen van de persoonlijkheid is de totaal gewijzigde gezinssituatie. Daarin spelen o.m. de onregelmatige werktijden de gewijzigde gezagsverhoudingen en het massificerende en ontkerstenende ver- maaksleven een rol. Daarbij komt het arbeidsmilieu. De jon ge arbeider en arbeidster worden veel te vroeg geplaatst in het harde bedrijfs leven en dit werkt beslissend in een pe riode van groei. Bij hen, die nog kind zijn ontstaat een houding van schijnvolwassen- heid. De overgang van de school naar het arbeidstempo en de arbeidstijden der vol wassenen veroorzaakt een moeilijk te overkomen schok. Aan de geestelijke ver warring werken dan nog mede de grote ontkerstening, de splitsing van godsdienst en leven waardoor het bedrijf in gees telijk opzicht een soort niemandsland wordt. De groep der in deze verhoudingen minstbedeelden omvat 50.000 jongens en meisjes. Verheugend is, dat de Katholie ke arbeidersorganisatie ten bate van hen enkele initiatieven heeft genomen w.o. die van de Levensscholen. In een noodsituatie, aldus de heer Kleis terlee, dienen w\j elk middel ter verlich ting aan te pakken en wanneer dagscho len niet altijd mogelijk zijn, moeten wij voorlopig ook avondscholen hebben. De minister stelt zich achter deze opvatting. De heer Kleisterlee vertrouwde op de totstandkoming van een subsidieregeling van de Levensscholen. De K.V.P.-fractie wil het. onderzoek naar de Vorming Buiten Schoolverband niet afwachten, omdat dit werk tnders nu reeds door gebrek aan financiën zou worden verlamd. Rotterdam slaat ten opzichte van ande re gemeenten een slecht figuur wat de subsidiëring van het georganiseerde jeugdwerk en het jeugdzorgwerk be- treft. Door prijsstijgingen zijn sedert 19o0 de kosten van het georganiseerde jeugd werk met 25 pet toegenomen; het subsi die bleef op het oude niveau, zodat dit in feite neerkomt op een ernstige terug loop ervan. De gemeente Amsterdam trok voor suD- sidie aan hetzelfde werk 124.000 uit, den Haag f 73.000 en Rotterdam (met meer leden dan elk der andere genoem de steden; 65.000. Omgerekend per lid van het ge organiseerd jeugdwerk komt dit per jaar op: 4,34 voor de Amsterdammer; f 4,10 voor de Hagenaar; 2.61 voor de Rotterdammer. Cor Kleisterlee „Wat de oeververbindingen in Rotterdam betreft, kan ik mededelen, dat nog deze maand de raad een voorstel voor een tramtunnel onder de rivier zal worden voorgelegd', zeide gisteren wetb onder J. eertens en hij voegde eraan toe: „het rapport van de Bruggencommissie hopen wsj op 23 December klaar te hebben". Dit waren niet de enige nieuwtjes die ei op wijzen boe bard Rotterdam aan zijn grote verbindingen werkt. De wethouder openbaarde er nog meer tijdens zijn beantwoording op vragen naar aanleiding van de Stadsontwikkeling in de gemeente-begroting, De moeilijkste intercommunale verbin ding is voor ons die met Den Haag .zei de de wethouder Verbetering werd op gehouden door bezwaren van industrieën langs de Rotterdamse Schie onder Over- schie. Een aanbod onzerzijds aan deze in- dustriën is geweigerd en Ged. Staten hebben nog geen beslissing genomen. In de toekomstige zgn. Beneluxweg komt tussen Schiedam en Vlaardmgen een tunnel. Voorts is men reeds bezig met de ver breding van de weg naar Utrecht met een aftakking nabij Brienenoora in de richting Dordrecht. Daar zal een circula tieplein komen. De grote nieuwe verkeersweg van het Oosten van Rotterdam naar Hoek van Holland zal ten noorden van de spoorlijn uit Utrecht lopen en dus ook de noord zijde van de Ceintuurbaan volgen. Ter hoogte van de veiling, dus even vóór het station Rotterdam-Noord gaat de weg on der de spoorlijn door. Benoorden de Rot- De heer Kleisterlee drong aan op het snel nemen van maatregelen om het Rot terdamse subsidiebedrag op te trenken en op het voordragen door B. en W, van een nieuwe subsidieregeling. Van de Rotterdamse jeugd is 18 pet georganiseerd en men mag van de echte jeugdbeweging verwachten dat Z1J expan sie zoekt onder ongeorganiseerden. Het subsidie is gebaseerd op de verouderde jeugdvereniging; de maatstaven deugen niet meer. Het gemeentelijk subsidiesysteem wor de losgelaten en aansluiting dient te wor den gezocht bij de Rijksregeling die zich straks toch zal gaan richten ook direct op de jeugdorganisaties. Aansluiting zal dan tevens gemakkelijker zijn. Men zou dan komen tot een variabel totaalbedrag als vast percentage van de (gewaarmerk te) exploitatielasten der organisaties met correctiemogelijkheden voor kleinere or ganisaties. Aan het begin van het jaar zou het totaalbedrag kunnen worden vast gelegd aan de hand der begrotingen. Oc Stichting Ongeorganiseerde Jeugd u Rotterdam werkte over 1954 met «en exploitatietekort van 118.759. De heer Kleisterlee vroeg een subsidie op basis van 40 pet der totale exploitatiekosten. Ook de topleidingen van de sportbon den (die 1.066.000 leden tellen) verkeren in grote nood. Men kan, wegens hoge kosten geen cursussen houden. De ge meente subsidiëre ook hen, althans min stens de jeugdleden. De heer Kleisterlee gaf bet Col lege in overweging te komen met een voorstel tot stichting van een Fonds Jeugdhuizen. (Van onze Haagse redactie). De drie werkgeversverbonden en de Raad van Overleg voor de Handel (waar in alléén zjjn vertegenwoordigd de groot handel en het grootwinkelbedrijf) hebben een nota uitgebracht over het rapport van de staatscommissie voor het afbeta lingswezen. De nota wijst de eis van een ver gaande wettelijke regeling, zoals die is gesteld in het minderheidsrapport van de staatscommissie af, omdat de moeilijk heden in de praktijk van het afbetalings wezen niet van dien aard zijn, dat kan worden gesproken van een aan het stn sel inhaerent euvel. Een wettelijke rege ling dient de in de praktijk gesignaleerde excessen zoveel mogelijk op te vangen zonder aan de economische en sociale goede zijde van het stelsel afbreuk te doen. De nota geeft als voordelen van het afbetalingsstelsel aan de stimulerende in vloed op productie en distributie van ge bruiksgoederen. waardoor massa- en se rieproductie en lagere kostprijzen moge lijk worden. Voorts, dat duurzame con sumptiegoederen binnen het bereik van de grote massa worden gebracht en dal het bij stijgende welvaart geleidelijk toe nemende deel van het inkomen, dat voor vrije besteding beschikbaar is, meer ge richt en minder versnipperd wordt aan gewend. Dat de moeilijkheden, die zich wel voor doen. geen aan het afbetalingsstelsel in haerent euvel vormen, menen de samen stellers van de nota o.m. te mogen af leiden uit het feit, dat slechts bij 2,8 per 1000 werknemers in het bedrijfsleven het niet voldoen aan een afbetalingscontract aanleiding was tot cessie op het loon. Ten aanzien van de door de staatscom missie voorgestelde maatregelen ter be strijding van excessen wordt in de nota de minderheidseis van een landelijke re gistratie afgewezen. Voorts wordt voor keur uitgesproken voor een verscherping van het bestaande verbod, dat looncessie onmogelijk maakt t.a.v. een bepaald deel van het loon boven de door de staats commissie voorgestelde algehele afschaf fing van de mogelijkheid van looncessie De nota verklaart zich accoord met de verplichte vermelding van de contantprijs en heeft in principe geen bezwaar tegen een verbod om bepaalde verbruiksgoede- ren op afbetaling te verkopen mits niet in de afbetalingshandel kan worden inge grepen zonder medewerking van het par lement, Met de mening der staatscom missie, dat het geen aanbeveling ver dient in de wet een gedeeltelijke con tante betaling verplicht te stellen, kan de nota zich eveneens verenigen. Ook heeft zij geen bezwaar aan de minister bevoegd béden te verlenen om regels te stellen t.a.v. de kassastorting, de duur en het aantal afbetalingstermijnen, mits in de wet wordt vastgelegd, dat deze regels uitsluitend op grond van conjunctuur-po litieke overwegingen mogen worden uit gevaardigd. te zal de weg de Bergweg onder- of bo vengronds kruisen en dan de noordzijde van het Noorderkanaal volgen. Dan volgt een afbuiging naar het Zuiden over de Rotterdamse Schie en ten Zuiden van de Schansbebouwing zal de weg dan uitko men op het grote verkeerscircuit ten Noorden van de Abraham van Stolkbrug. Daar wordt aansluiting verkregen Rijksweg 20 (VlaardingenHoek van Hol land) via Spaanse Polder. Aangezien de grote uitvalsweg in richting Dordrecht op de punten Bree en Strevelsweg te smal blijkt zal een om legging worden geprojecteerd vanaf het Zuidplein achter de wijk De Vaan om naar het Zuiden. Een belangrijke verkeersweg naar Zuid-Hollandse Eilanden zal leiden over de Dorpsweg en de Groene Kruisweg. Binnen Rotterdam vragen ook tal van punten verkeersverbeteringen. Zo zijn het Mathenesserplein en het Marconiplem zeer gevaarlijke punten geworden. Ter ontlasting daarvan wordt gedacht aan een weg, die via Beukelsdijk en Beukelsweg zal voeren naar de Delfshavense Schie. Naast de daar aanwezige spoorbrug (richting Schiedam) zou dan een flinke verkeersbrug moeten komen die naar de Spaanse Polder leidt en de spoorlijn volgt langs Oud Mathenesse en vandaar aan sluiting geeft op de Schiedamseweg. Is dit alles van belang voor het snel verkeer, de voetganger zal niet worden vergeten, want de wethouder is bereid in overweging te nemen het aanbrengen van een voetgangerstunnel onder de Coolsin- gel (bil de Van Oldenbarneveltstraat). maar een tweede snelverkeerspijp onder het Weena nabij het Groothandelsgebouw heeft, hoe gewenst ook, minder haast. Parkeren Vergrote snelverkeers-mogelijkheden brengen mee meer vraag naar parkeer ruimte. Rotterdam biedt ruimte aan 12.000 geparkeerde auto's en dat is veel (Wenen heeft b.v. ruimte voor 5.000). Een voortgezette stormachtige ontwikke ling als die van de laatste jaren ver wacht de wethouder niet meer, maar toch wil hij de bouw van torengarages in ge dachten nemen en als plaats ziet hij b.v. het terrein tussen Groothandelsgebouw en Statentunnel, ten noorden van de nieuwe Weena-doorbraak. meer radicaal anti-peronistische koers, die de Argentijnse machthebbers sinds het optreden van president Pedro Aram- buru is gaan varen. Het eerste decreet bepaalt de ontbin ding van de peronistische partij. Het tweede houdt de beslissing in. dat het beroemde dagblad La Prensa" zal wor den teruggegeven aan zijn vroegere eigenaar, dr Alberto Gainza Paz. De ontbinding van de peronistische partij volgt na de ontmanteling van twee andere peronistische bolwerken: het al gemene vakverbond en het leger, welke instituten door de nieuwe bewindvoer ders reeds eerder werden gezuiverd. „La Prensa" het meest bekende Zu'idamerikaanse dagblad werd in 1951 door de peronistische vakbeweging „overgenomen!'.. Maandenlang had het blad als enig overgebleven onafhanke lijk persorgaan het recht verdedigd cri- tiek uit te mogen oefenen op de rege- ring-Peron. Het hield zich zelfs staande tegen een boycot van de regerings- persbureaux. papierleveranciers in er. verdween van de straat door een boycot van de peronistische bond van kranten verkopers Tenslotte besloot een commis sie uit het parlement het blad over te nemen en een arrestatiebevel uit te vaardigen tegen de eigenaar dr Alberto Gainza Paz Deze wist echter tijdig naar de V.S. te ontsnappen. Naar wij vernemen, heeft de Indone sische ambassadeur met bijzondere mis sie, mr. Utoyo Ramelan. hedenmorgen om elf uur op het ministerie van buiten landse zaken een ontmoeting gehad met minister Luns. Vanavond zal mr. Ramelan op Wisma Duta, de residentie van de Indonesische vertegenwoordiger te Wassenaar, een diner aanbieden, waaraan o.a. de minis ters Luns. Zijlstra. Van de Kieft en Van Thiel zulien aanzitten. KING'S A A •OPB# QU*t -VSËSENÏ& QCA In deze originele surprise verpakking kosten 3 doosjes King's Cross niets méér dan wanneer U ze los koopt. Dus 3 x 8o cl fl- De Nederlandse televisiekijkers krijgen regie van WimBary een speciaal <*it Zaterdagavond waar voor hun geld in de doel door Michel v. dPlasgescnreizen vorm van een programma, dat van acht T.V.-spel opgevoerd door de leden van ae Vanwege het „Jezuietenverbod", dat in Noorwegen evenals in Zwitserland nog altijd van kracht is, heeft de Deense pater Roos S.J., professor in de ger- maanse philologie aan de universiteit van Kopenhagen, de uitnodiging moeten afslaan om bij gelegenheid van de hon derdste verjaardag van de sterfdag van Kierkegaard in Oslo een rede te houden. Het geval van pater Roos was aan de Noorse minister van Justitie voorgelegd, die toestemming gaf een visum te ver strekken op voorwaarde, dat pater Roos zich zou verbinden geen enkele propa ganda ten gunste van het Jezuieten- onderwijs te maken vervolgens het land zo snel als maar mogelijk was na de conferentie zou verlaten en zich bij aan komst en vertrek in Noorwegen zonde' uitstel bii de politie zou melden. Pater Roos is op deze voorwaarden niet in- ^Zoals men weet is de paragraaf in de Noorse wetgeving, welke de toegang aan de Jezuieten tot dn land de zelfde, die Noorwegen verhinderde de Verklaring over de Rechten van Mens zoals die is uitgewerkt door de V.N., te ondertekenen. uur tof bijna middernacht duurt. De avond begint met een relais uit Frankfort in Duitsland, verzorgd door de N.T.S. in samenwerking met de Eurovisie waarbij een Nederlandse en een Italiaanse ploeg, respectievelijk uit Amsterdam en Rome, tegen elkaar uitkomen in een vraagwedstrijd, waaraan alle hij de Euro visie aangesloten landen deelnemen. Winnen de Nederlanders deze wed kamp, dan moeten ze uitkomen tegen de Beigen, die in de eerste ronde de Zwit sers hehben geslagen. Behalve de beide internationale ploe gen neemt nog een derde groep aan de wedstrijd deel, die wordt samengesteld uit de toeschouwers in de zaal. Elke ploeg bestaat uit vijf personen, die ieder vijf vragen krijgen te beantwoorden De vijf Nederlandse deelnemers, aange wezen door de N.T.S.bestaan uit deskun digen op alle gebieden, waarop de vragen zich bewegen: muziek, sport, literatuur In dit modern opgezette spel. welks in houd sterk doet denken aan de middel eeuwse Maria-exempelen, maakt Michel v. d. Plas gebruik van de flashback" om een zo groot mogelijke dramatische spanning te bereiken. Bij de aanvang van het spel ziet men de jonge landarbeider, die door de dorpelingen wordt verdacht van moord op zÜn zieke vrouw, waarna in een terugblik de juiste toedracht van het gebeuren wordt uitgewerkt. spelerskern der N.T.S De oudste vo°rt^re"^e^n van ^e r"^' In dit snel vertelt v d Plas de geschie- selijke verbeelding blijken een dankbare denis van een tfoerenarbeider die door stof te leveren voor het nieuwste me de ziekte van zijn vrouw in behoeftige oium, waarmee de mensheid haar ge omstandigheden is komen te verkeren. De dachten weet voerin ennhocles' bewoners van het dorp zijn te arm om nog onlangs de op gSoP het gezin te helpen en ook de pastoor, die „Oedipus" op het televisiescherm een ver doet wa" hij kaPn,nis niet in staat blijven- heugend succes op, uitzending van de tragi-comedie „M da» of Een ezel blijf1 een ezel" een glans punt in het KRO-Pr°8ramma. Jan Naaykens, die dit spel schreef, ont leende zijn gegeven aan de vroeg-Gnekse mythen over Midas, de koning van Phry- gië. die door Apollo werd gestraft met een paar ezelsoren, omdat hij diens spel op de lier inferieur had verklaard aan het fluit spel van Pan. terwijl hij anderzijds ove rigens tot zijn schade - de gave kreeg om alles wat bij aanraakte, in goud te ver- de uitkomst te brengen. De enige, die dit anderen. wel zou kunnen doen, is de rijke boer, bij Naaykens heeft de wonderlijke wereld wie de arbeider in dienst maar deze is der Griekse godensagen, waarin dit ver- te gierig om zich het lot van zÜn on- haal vol diepe menselijke wijsheid zich af- geschiedenis en algemene ontwikkeling. derfieschikte aan te trekken. De 19-jarige speejt> bevolkt met saters, nimfen en fau- Ieder van de deelnemers heeft kans op dochter van de boer echter, die door haar nen-leden van het Scapinoballet o.l.v. Hans een persoonlijke prijs. Op het toneel staat der in strenge afzondering is opgevoed sno^ die met hun dans en zang een wel- namelijk een rad van fortuin, waarop een de sympathie van de jonge arbei- kome afwisseling brengen in het spel, ter reeks getallen voorkomen. Een deelne- 61 w}nnen door hem versterkende wijj een drietal Shakespeareaanse figuren, mer, die drie van de vijf vragen goed iddelen v00r zjjn vrouw mee te geven di4 }n de personen van een warhoofdige heeft beantwoord, mag het rad in bewe- j hij de bedoeiingen van het meisje tentenmaker, een domme boer en een s*ot- ging brengen en krijgt evenveel rijksmark riet neemt de wanhopige jongeman terende goudsmid - prachtig getypeerd de gaven aan terwille van zijn vrouw door Herbert Joeks, Tonny Foletta en Rob maar hij durft niet te bekennen, van wilton - als vertegenwoordigers van de wie de gaven afkomstig zÜm zrije burgers van Pnrygie voor de komi- Ziin vrouw doorziet hem echter en ten- !Che noot zorgen. slotte wordt de toestand zo onhoudbaar Wim Bary, die de regie voerde, heeft de dat zii haar man smeekt, een einde aar. talrijke schilderachtige scènes in de fraaie haar leven te maken. decors van Peter Zwart met veel afwisse- Intussen verlangt de boerendochter van iing op het scherm weten te projecteren de man dat zii meer voor elkaar zullen Slechts enkele malen was niet voldoende "aan betekenen, een wens, die hij slecht; rekening gehouden met de beperkte^ ruim- wil inwilligen, als zij hem de revolve' van haar vader geeft. Na enig tegen stribbelen voldoet zij aan zijn verlan gen en de man begeeft zich naar huis Onderweg passeert hij een Mariakapelie tje. Zijn gewoonte getrouw knielt hij even voor het beeld neer en bekent Ma ria zijn misdadig voornemen, dat hij echter, dank zij Haar miraculeuze tussen komst, niet ten uitvoer brengt. uitbetaald als het cijfer, dat door het rad wordt aangewezen Om tien minuten over tien begint het V.A.R.A.-programma, waarin Cees de Lange tal van gasten zal ontvangen onder wie Bueno de Mesquita met experimen tele televisiehumor, de negerz'angeressen Edith en Joyce Peters en Margot Eskens. een 18-jarig zangeresje, dat in Duitsland snel populair is geworden en dat geregeld voor de Duitse radio en televisie op- treedt Een'Avond in Saint Germain des Prés. het kolderprogramma van Tom Manders. waarin de kijkers kennis kunnen maken met enige nieuwe gasten, besluit deze uitzending. Op 8 December a.s., het Feest van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria, wordt door de K.R.O.-televisie onder te. en kwamen de balletten, die uitstekend werden begeleid door het Utrechts Stede- 'ijke Orkest o.l.v. van Jurriaan Andriessen riet tot hun recht. Onder de acteurs maakte vooral John Soer van de bosgod Silemus een boeiende figuur, terwijl Betsy Smeets- die nog maar pas de toneelschool achter de rug heeft, een lieftallige en aantrekkelijke Medea creëerde. NGEVEER gelijktijdig bereikten ons uit twee aartsbisdommen be richten betreffende liturgische vernieuwing. Het betreft in beide ge vallen pogingen om meer begrip te wekken voor het heilig misoffer. In beide gevallen is het middel naar welks toepassing wordt gestreefd, een meer actieve en omvangrijke deel neming der gelovige aan de handelin gen van de priester. Het eerste bericht komt uit Bolog na, het aartsbisdom welks geestelijke herder. Kardinaal Lercaro (het accent valt op de a, niet op de e) door zijn sociale initiatieven haast evenveel van zich doet spreken nis de onzelfzuchti ge voor niets beduchte en vrolijke burgemeester van Florence, Giorgio La Pira. De kardinaal is iemand van grote ondernemingslust. Onder zijn be stuur zijn 21 nieuwe parochies in de stad Bólogna alleen verrezen Maar hij besteedt niet minder aandacht aan de geestelijke grondslagen. Van zijn hand bestaat thans in Italië een soort liturgisch directorium, dat, behalve al le teksten en gezangen van het ker kelijk jaar. een volledige verklaring van het heilig misoffer bevat. Bij gelegenheid van een liturgisch congres te Bologna heeft hij als cen trale gedachte vooropgesteld, dat de viering van de mis een gemeenschaps handeling is; „Als toch de christenen zich beter zouden verdiepen in het mysterie der eucharistische eenheid, inplaats van zich in een egoïstisch streven naar Gods gunsten in hun eigen kleine per- soonliike behoeften op te sluiten; een streven, dat ons de zuchten- en tra nenrijke gebedsteksten van de acht tiende en negentiende eeuw de eer ste oppervlakkig, de tweede materia listisch als erfdeel heeft nagelaten NDER de middelen die door het congres werden aanvaard, be hoorde niet de omwending van het altaar, waarvoor ook ten onzent, in de jaren twintig, dertig zoveel is gepleit; maar wel, vooreerst, e vertaling der liturgische teksten in net Italiaans; vervolgens, de inschakeling der gelovigen in de liturgische dialo- gen met de priester: en emd®^ ^et terugbrengen van orgel en koor een meer dienende functie Er moet ook in een hoogmis meestiUeJïeer- sen, aldus het congres Met name bij de consecratie moet het orgel zwij- g6Deze practische decisies vinden wij weerom in het tweede bericht, dat uit Duitsland komt, meer speciaal uit het aartsbisdom Freiburg. Daar heeft de aartsbisschop richt lijnen uitgegeven betreffende de Zon dagsmis. die met Pasen 1957 overal moeten ziin ingevoerd. Deze ruime termijn wijst er op welke Gründlichkeit de prelaat ten aanzien van de voorbe- -eiding verwacht. Het is opvallend in welke mate de- te richtlijnen op mede-handelen van 'iet volk zijn gericht. Men kent in Duitsland, behalve de Latijnse hoogmis de Duitse hoogmis (hoogmis met Duit- te zang) de bid-zinamis. en de zing- mis. Ook in de Latijnse hoogmis moet het volk de priester antwoorden in de dialogerende gedeelten, en, zoveel mogelijk aan de gezangen van het ge wone der mis deelnemen. In iedere mis moet de heilige communie wor den uitgereikt. Koor en orgel moeten zwijgen bij de zegen. Tijdens de ca non moet zoveel mogelijk stilte wor- den in acht genomen. In de bid-zing- mis mag de celebrerende priester door de voorbidder niet worden „afge schermd'': de dialogen tussen hem en het volk moeten worden in stand ge houden. Ook wanneer de prefatie en het Pater Noster in het Duits gebe den worden, moeten de inleidende teksten door de celebrant worden ge zongen, en. zover zij dialogisch zijn (tweespraak inhouden), door het volk worden beantwoord. Zelfs bij de zing- mis (waarbij het volk Duitse liederen zingt) moeten de dialogen worden ge handhaafd. Eveneens bij een stille mis; waarin bovendien het Credo, in aansluiting op de evangelievoorlezing, door de gehele Kerk wordt gebeden. Interessant is dat in de richtlijnen in hogere mate de staande houding wordt aanbevolen meer dan tot dusver de gewoonte was. Dit is ook de houding van de priester, en die. welke in de misteksten veelal wordt verondersteld. In de hoogmis staat de gemeente be halve onder het Evangelie, ook onder de voetgebeden, het epistel, het. offerto- rum, de canon, de communie en de zegen. Bij bid-zing en zingmissen wordt aanbevolen dat zij zich in ieder geval ook bij het Gloria, het Credo, de prefatie en het Pater Noster verheft. EZE houdingsnormen zijn niet zonder betekenis. Het bewustzijn aan een gemeens happelijke han deling deel te nemen, wordt veel ge makkelijker in stand gehouden, wan neer allen de priester door knielen, op staan en zitten volgen, dan wanneer ieder zich naar eigen inzicht op zijn plaats installeert, om niet te zeggen verschanst. Niet alleen omdat dan die rust, die gemakkelijk afwezigheid be tekent, telkens heilzaam wordt ge stoord, maar ook, omdat gemeenschap pelijkheid van reactie ontstaat. Het persoonlijk geestelijk verkeer met God is niet minder noodzakelijk dan de gemeenschappelijke viering der heilige geheimen. Maar het omgekeer de is eveneens het geval. Dit is het, waarop de kardinaal van Bologna de nadruk legt. en wat de aartsbis schop van Freiburg de zijnen inprent door de inhoud van zijn nieuwe richt lijnen. J. H. C. CREYGHTON S.J. Toen koningin Elisabeth van Groot- Brittannië en de hertog van Edinburgh zich gisteren per auto van Sandringham naar Londen begaven, kwamen zij in een voorstad van Londen in de eerste grote mist van deze winter terecht. De „smog" was zo dik, dat de auto aanvankelijk niet meer verder kon. Met de hertog achter het stuur en de koningin als „hulp-chauf feur-waarnemer" kon het koninklijk paar later veilig Buckingham-Palace bereiken. Londen was door de mist in een comple te duisternis gehuld en de automobiel- verenigingen rapporteerden, dat de mist zich uitstrekte over twintig graafschappen. Trein- en busdiensten stagneerden ern stig, de scheepvaart op de Theems lag geheel stil en het wegverkeer kon slechts met de grootste moeite vooruit komen. Het vliegveld van Londen is ge durende de gehele dag slechts één uur bereikbaar geweest. Een KLM-vliegtuig moest naar Manchester uitwijken. Op een Londens vliegveld moest men elf duizend eendagskuikens die voor ver zending naar Milaan gereed stonden, af maken, omdat zij volgens een veearts zouden sterven, wanneer zij met grote vertraging via een ander vliegveld zou den worden vervoerd. Tegen de avond trok de mist op en om half negen werd gemeld dat Londen weer „helder' was. In Zuid- en Zuidwest-En- geland waren nog mistbanken blijven hangen. Op een bijeenkomst van Haagse trans portondernemers heeft inspecteur Van der Poel van de Haagse verkeerspolitie over de huidige verkeersonveiligheid ge sproken. Dat tot nu toe alleen de vrachtwagens op technische gebreken zijn gecontroleerd, is een gevolg van het gebrek aan perso neel, zo zeide hij en hij deelde mede. dat binnenkort ook de personenwagens aan de beurt komen. Gistermiddag is in de vergadering der Tweede Kamer medegedeeld, dat de cen trale afdeling heeft besloten de Delta wet te verzenden naar een commissie van voorbereiding. kiespijn, griep en rheumatische pijnen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3