In de bedrijven Jongerenraad naast ondernemingsraad Taak ten opzichte van jonge werknemer I een Eisenhower tweede MOET maal voor tekenen Wij moeten ons losmaken uit de staatsbemoeienis" Stevenson (een „ei-hoofd") nog altijd populair ^Zeeót CU. w krant l Onze Kerstprijsvraag-1955 in voorbereiding SINTERKLAAS en de MISSIE Minister Van Thiel stelt voor: Zes doden op de weg Al 33 vrind van Folitiek egoisme van sommige republikeinen: 1MB i i f DRIE ETAPPES V.S. vinden China- veto „ongelukkig" Portvrije boekverzending Dank aan de H. Vader Drang naar uitsluitend materiële welvaart leidt tot onvoldaanheid Nieuwe koers PAGINA 5 Ieder Partieel onderwijs' Twee zwaar gewonden Eigen taak van het bedrijf Suggesties Buitenlandse gasten op het feest SS A TMt begint dan de aanloop naar de drie boeiende prijsvraag-étappes, welke wij gisteren aankondigden. Deze Kerst prijsvraag van de Maasbode-pers, waar een keur van waardevolle en aantrekkelijke prijzen aan verbonden is, zal zich in de week voor Kerstmis in 3 étappes afspelen. Wij kozen daartoe de periode die vandaag 1 December ingaat en die op Vrijdag 23 Decem ber zal eindigen. Niet van brood alleen. (Van onze correspondent). NEW YORK, November Als de rollen nu eens omgekeerd waren geweest en een democra tische president een hartaanval had gehad, zouden de republi keinen dan ook geen bezwaren hebben zo'n president nog eens een tweede termijn in het Witte Huis te zien? Vermoedelijk zouden ze geen gelegenheid voorbij heb ben laten gaan om erop te wijzen, dat noch de president door zijn zwaar ambt, noch het volk aan het risico van een nieuwe hartaanval zou mogen worden blootgesteld met misschien ernstiger gevolgen dan we nu bij president Eisen hower hebben gezien. Democraten verdeeld lAatuurlijh compromis Het 8ste lustrum van de A.K.W.V., dat tc Arnhem wordt herdacht, werd giste ren ingezet met een kranslegging op het graf van de oprichter prof. v. Aken op het kerkhof te Vlijmen. De Alg. Voorzit ter der verenigingde heer L. van Heijst, legt de krans in het bijzijn van afge vaardigden en hoofdbestuurders, (met bolhoed) de heer E. van Oppen, mede oprichter, rechtsde heer J. Spooren- berg. onderneming, oj) welke plants 3r mens, iedere medewerker in uw deze ook werkt, heeft recht om volledig mens te zijn De mogelijkheden om ontwikkelingskansen voor de persoonlijkheid te scheppen worden beslist niet groter door de ontwikkeling van de techniek en het daaraan aangepaste karakter van het productieproces. Dit neemt niet "eg, dat er mogelijkheden blijven en deze moeten worden benut. En deze plicht nu van de werkgever tot liet benutten van ontwikkelingsmoge» lijklieden binnen de onderneming geldt in de eerste plaats ten aanzien ,an de j°nge arbeider. Voor de jeugd is arbeid in bet algemeen een van de middelen lot voltooiing van liet groeiproces. Dit groeiproces is zeker niet geëindigd np de leeftijd, waarop' de meeste arbeiders in liet werk komen. Mede in en door het werk groeit, de jeugdige arbeider naar de i ohvassenheid. Minister F. van Tliiel stelde dit hedenmorgen vast op bet congres van de Algemene Katholieke Vf erkgevers Vereniging te Arnhem, waar hij een voordracht hield over liet congres-thema: Dc jeugd in het bedrijf. persoonlijkheidsvorming van de jonge arbeider van groot belang zijn, nader onder de loupe nemend, wijdde de mi- bister o.a. grote aandacht aan de school naï!st het Sezin een grotere taai heeft gekregen dan voorheen. Hij kwam hierbij tot de conclusie, dat aan het par tieel onderwijs in Nederland i.v.m. hei karakter van de Wat de jonge mens, aldus mr Van Thiel, zal, worden en op latere leeftijd zal zijn, wordt mede in hoge mate be paald door de aard van de arbeid'en de sfeer in de onderneming waarin .hij 'wordt te werk gesteld. Willen wij ons bezinnen op de taak ten opzichte van deze jonge mens dan zullen wij uit moe ten gaan van de huidige situatie. Hoewel de verschillende studies over de jeugd in kwestie, soms uiteenlopen kunnen wij toch enkele grote lijnen trekken waarin allen overeenstemmen. Het blijkt dan. dat onder andere de volgende factoren een grote invloed op de persoonlijkheidsontwikkeling van de arbeider en tegelijkertijd op zijn arbeids prestaties hebben: a. het behoud van geestelijke zekerheid b. de situatie in het gezin, c. de huisvesting die mogelijkheid moet bieden tot een persoonlijk leven in het gezin. d. het beroep van de vader en de aard van dé arbeid, die hij uitoefent, e. het werken van de moeder buitens huis en' de arbeid van huisgenoten, f. de wijk en de buurt, waarin men leeft. g. de vrienden- en kennissenkring. h. het ontspanningsleven en andere vormen van vrijetijdsbesteding. Hieruit volgt direct, dat het bedrijf zeker niet de eerste of enige kan zijn daar waar liet gaat om het scheppen van mogelijkheden tot ontplooiing van de persoonlijkheid van de jonge arbeider- De verschillende factoren, cj'e voor de Gistermiddag zijn te Amsterdam drie vrouwen, die op een vluchtheuvel op de Overtoom bij de J. P, Ileijestraat stonden, aangereden door een bus. Een van hen, de 70-jarige mevrouw C. W. werd daarbij zo zwaar gewond, dat zij korte tijd later is overleden. De tweede, de 82-jarige me vrouw A. M., werd met een beenfractuur naar liet Binnengasthuis overgebracht. Een 27-jarige dame kreeg lichte kwet suren en kon naar huis gaan. Vóór dc autobus reed in de richting Stadhouderskade een personenauto, die vermoedelijk nmr net voor het oranje licht wilde stoppen. De buschauffeur remde plotseling om deze wagen te ontwijken. Hij slipte (Warhij tegen de rand en reed toen gedeeltelijk over de vluchtheuvel, waarop de vrouwen stonden te wachten. In de Willem Prin zenstraat te Helmond werd gistermiddag bel 6-jarige dochter tje van de familie A, R. bij het overste ken van de rijweg ctoor een met cement beladen vrachtwagen "an de firma G. uit Andijk gegrepen en op slag gedood. Tc Dem-ne werd gistermiddag de 15- Jarige II B S-er G. C, door een hem ach- teropriidende vrachtauto uit Helmond eveneens gegrepen. De jongen, die op de fiets was. werd zo ernstig gewond, dat bij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Op de Jachtlaan te Apeldoorn ziin gis termiddag de 82-jarige weduwe G. V- Van E, en de 75-jarige mevrouw A, J.-S, door een motor aangereden. De beide dames werden zwaar gewond in het Ju- lianaziekenhuis opgenomen, waar korte tijd later mevrouw V,-Van E, overleed. De dames hebben bij het oversteken van de weg vermoedeliik niet voldoende uit gekeken. terwijl de motorrijder, de 23- jarige H M. uit Apeldoorn, die slechts licht werd gewond, haar te laat heeft op gemerkt. Dit laatste waarschijnlijk, door dat hij met stadslicht moest riiden op deze slecht verlichte wee., tvt. reed met be trekkelijk geringe snelheid. De 74-jarige R. van I. uit Echteld is gistermiddag om kwart voor zes, toen hii uit het ziekenhuis te Ti el» waar hij bij zijn zoon op bezoek was geweest, per fiets huiswaarts keerde, nabij de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal door de aanhangwagen van een trailer aangereden en op slag gedood. De bestuurder van de trailer zekere H. B. dit Hoogezand. die niets had gemerkt, werd door een brom fietser gewaarschuwd. Een 63-jarige bromfietser, de heer K. F. uit Britsum, die Dinsdag bij Barrahuis door een bestelauto "werd aangereden op de rijksstraatweg LeeuwardenHeeren veen, is in een ziekenhuis te Leeuwarden overleden. vorming op de lageie schooi, de veelszins nog ongunstige ge zinssituatie en de onvoldoende aanpas sing van het derde milieu aan wat het bedrijfsleven van de jonge mens vraagt, bijzonder aandacht moet worden ge schonken. Hier ligt een grote verant woordelijkheid zowel voor de werkge vers- en werknemersorganisaties als voor de overheid. Het lijkt mij van veel belang, dat de Alg. Kath. Werkgeversvereniging zich zeer bewust in eigen kring nader bezint op dit belangrijke en zo kardinale on derwérp. in nauwe samenwerking uiter aard met de bestaande organisaties op dit terrein Met grote waardering maakte de be windsman vervolgens melding van het wc '- van Mater Amabilis- en Zonne- bloemscholen voor meisjes en van ae nieuwe initiatieven t.a.v-, de levensscho len voor jongens. Naast de sphool is er voor de jonge mens en voor de onderneming de be roepskeuze- en beroepenvoorlichting van de grootste betekenis. De intrede in het bedrijfsleven, zo stelde spreker vast mag geen einde bete kenen van de vorming van deze jon geren. In de eerste plaats zal ieder in het bedrijf moeten inzien dat de jongeren niet volwassen zijn. daardoor anders reageren en in veel gevallen bijzondere aandacht behoeven. De moeilijkheden die de intrede in hot bedrijf met zien meebrengt moeten bekend zijn. Het gehele personeel zal hierover voorgelicht moeten worden. Dan kan er een goede houding groeien van de ouderen tegenover de jongeren. Met de aanstelling van een psycholoog of" een sociale werker alleen komt men er niet Die blijven dan te veel vréémde eenden in de bijt, terwijl zij juist alleen kun nen werken als zij zich door begrip van alle werkenden en een goede sfeer ge steund weten Het zou psychologisch van grote be tekenis zijn als alle jongeren arbeid zouden kunnen verrichten, die hun vol doende bevrediging geeft. Helaas is dat bij de toenemende mechanisering en ar beidssplitsing niet altijd te bereiken. Een aanzienlijk aantal jongeren, moet im mers ongeschoolde arbeid verrichten. Voor hen is daarom, nog meer dan voor de anderen, van belang de twee andeie factoren, waardoor bevrediging gevon den wordt in het oog te houden, te weten: het werken in een voor hen pret tige sociale groep en de ervaring van dc sociale waardering, die in de maai schappij ook voor hun werk behoort te bestaan. Echter zowel in ^ls buiten de onderneming is deze sociale waardering in ons land'nog maar gering. Zolang dit het geval is, zal voor een belangrijk deel der jeugdige arbeiders de bevrediging slechts gevonden kunnen worden in de sociale groep temidden waarvan zij werken. Dit heeft tot ge volg, dat het bedrijfsleven aandacht moet schenken aan het bevorderen van de vorming van zodanige sociale groe pen. dat daarin een goede sfeer en geest, goede menselijke verhoudingen tot stand komen. Van bijzonder grote betekenis is daar naast een doeltreffende introductie en een voldoende inlooptijd, die zowel voor de noodzakelijke verdere technische scholing als ook voor een oriëntering op de werkomgeving van belang is. Aan het slot van zijn rede gaf de minister nog enige concrete suggesties. Zo gaf hij de jubilerende vereniging in overweging een instituut te scheppen dat zich met de vraagstukken betreffen de de jeugd in de bedrijven in het bij zonder zal gaan bezighouden ten be hoeve van de voorlichting aan het be drijfsleven en de ontwikkeling van de (Van onze verslaggever) Bij de bezinning op het verleden heeft de A.K.W.V. gisteren met dankbaarheid herdacht de door bet Opperste Hoofd der Kerk gegeven richtlijnen. Daaraan werd uitdrukking gegeven in een tele gram aan Z.H. de Paus mej betuiging van grote erkentelijkheid voor de onschat bare lering en leiding op sociaal-econo misch terrein van Zijne Heiligheid en Zijne illustere voorgangers ontvangen. In de bezinning op het onderwerp van de bijeenkomst de jeugd in de bedrij ven hoopten de katholieke onderne mers van Nederland, aldus luidde het" te legram verder, een nieuwe stimulans te vinden om met hernieuwde ijver verder te arbeiden aan de verwezenlijking van de sociale leer der Kerk in de practijk van het ondernemersleven. Tevens werd een telegram met betui ging van aanhankelijkheid en trouw ge zonden aan H.M. de Koningin. Dc oud-secretaris, de voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. Kortenhorst, leefde van zijn ziekbed af intens met de jubi leumviering mee. zoals uit een door hem gezonden telegram bleek. Verheugend was de mededeling van de voorzitter, de heer L. van Heijst, dat dc toestand 'van de heer Kortenhorst dusdanig verbeterd was, dat hij daags te voren, even het bed had mogen verlaten. Telegrafisch werd de heer Kortenhorst een spoedig algeheel herstel gewenst, terwijl hem ook een „bloempje ter opfleuring werd gezonden. Een speciaal welkomstwoord richtte de voorzitter tot pater dr Cassianus Hentzen O.F.M.. in wie hij alle aanwezige pioniers wilde begroeten. De viering werd verder meegemaakt door burgemeester Chr. Matser. mr mcClelland van de katholieke werkge versorganisatie in Engeland, pater Lau- reys en de heer De Staércke van de Bel gische katholieke werkgevers. Na de eerste bijeenkomst ontving het gemeentebestuur van Arnhem de congres sisten in de foyer van de Stadsschouw burg, waarbij burgemeester Ch. Matser erop wees, hoe ook de overheid met het jeugdprobleem geconfronteerd wordt. Charmant was eveneens de ontvangst in het prachtige Provinciehuis, waar de Commissaris der Koningin, jhr C. G. C. Quarles van Ufford zijn gasten toesprak. De eerste dag werd met een genoeg lijke feestavond besloten. juiste methoden van de aanpak en de bevordering van het welzijn van de jeugd in het bedrijf. Verder wierp Spr de vraag op of In het kader van de PBO ook niet 'bijzon dere aandacht dient te worden geschon ken aan dc jeugd in het bedrijf. In de ondernemingsraad is geen plaats ingeruimd voor personen beneden 23 jaar. De bewindsman vroeg zich af, of daarom het instituut van een jongeren raad niet overweging verdient al be hoeft deze, dank zfj de organisatie in de vrije maatschappij niet alle taken van het Engelse voorbeeld (Cadbury) over te nemen. Het Iykt mij gewenst aldus spr. om van meet af aan erpaar te stre ven, dat een zekere band wordt gelegd tussen deze jongerCnraad en de onder nemingsraad van de ouderen. STUKS Voordat minister Van Thiel zijn rede uitsprak, had de algemene voor zitter van de A.K.W.V., de heer L. van Heijst, op deze tweede lustrum vergadering opnieuw het woord gevoerd en daarbij niet nadruk meer vrijheid voor hef bedrijfsleven bepleit. „Wij zullen de moed dienen te hebben, ons los tc maken uit de be schermende, vaak maar al te weldadig aandoende staatsbemoeienis. Dan zullen wij met nog meer kracht van argumenten van diezelfde staaf kunnen verlangen, dat hij zijn bemoeienis terugtrekt; dat hij dc fiscale lasten niet hoger maakt dan voor een ordelijk staatsbeste] nodD is en deze met gebruikt om een bez.tsspreiding (ik ZOu het liever willen noemen hczitsyerevening) door te voeren, of om via successie- en vermogens belasting de particuliere eigendommen langzaam in staatsbezit te doen overgaan''. Dit verklaarde vanmorgen de heer L. van Heijst, algemeen voorzitter, op de tweede dag van het lustrum van de A.K.W.V. -..er: De opgave voor Etappe 1 zal verschijnen in ons nummer van Zaterdag 17 Dcc. a.s.; Etappe II begint op Woensdag 21 Dec.; Etappe III (het zwaartepunt!) zal men kunnen aantreffen in ons Kerst: ummer, dat op Zaterdag 24 Dee zal verschijnen. Onze prijsvraag zal zeer sterk worden aangepast en gekoppeld aan de actualiteit, zoals Uw dagblad haar dag in dag uit, met geheel de bonte verscheidenheid van zijn vele rubrieken, in woord en beeld pleegt te schi.deren. Zorgvuldige aanaacht voor dat wat de Maasbode-Pers U gedurende deze periode aan nieuws, foto's, tekeningen, artikelen, reportages, verhalen etc. te bieden heeft, zal U bij het oplossen van onze prijs vraag stellig zeer ten goede komen. Hoewei niet noodzakelijk, verdient het aanbeveling, de nummers van 1 t.m. 23 Dec te bewaren. Gij verneemt, uiteraard, prijsvraag nog nader. over deze Dat een zekere ordening in het maat schappelijk bestel gewenst en zelfs nood zakelijk is, behoeft, aldus spr., niet in te houden, dat deze ordening uitsluitend en geheel dient te geschieden door staats organen. die uiteindelijk alleen het alge meen landsbelang hebben te behartigen De gedachte om bedrijfsorganisaties te vormen, welke dan een publiekrechtelijke status krijgen, noemde hij een aantrekke lijke en practische vorm om enerzijds de gewenste ordening te verkrijgen en an derzijds het zelfbeschikkingsrecht niet uit handen te geven aan organen, die daar voor niet in aanmerking komen. Het kan nuttig zijn bij een gelegenheid als deze nog weer eens duidelijk voor ogen te stellen, dat de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie bedoelt te zijn: een moe dige poging om tussen de klippen van alomvattende staatsbemoeienis enerzijds en ongebreideld individueel streven ander zijds, door een nieuwe koers af te bake nen. die ons moet voeren naar een ha ven van sociale vrede en gezonde mede dingingsverhoudingen. Beide gebaseerd cp respect voor de menselijke persoon en zijn behoefe aan vrijheid en eigen lots- bepaling. Spreker wees in dit verband op twee aspecten waarover nog steeds misverstand blijkt te bestaan: het feit, dat de ver schillende „schappen" zowel als de SER eigen organen van het bedrijfsleven zelf zijn en de bepaling van de Wet op de Bedrijfsorganisatie, dat verordeningen van deze organen aan een gezonde mededin ging niet in de weg mogen staan. Bij het, wat trage groeitempo van de ..schappen" vormt het voor de A.K.W.V. die onverminderd blijft streven naar de verwerkelijking van de publiekrechtelijks bedrijfsorganisatie, een reden tot beschei den voldoening, dat in bedrijfstakken als Schoenen, Leder en Sigaren, waarin de invloed van de katholieke ondernemers groot is. de ontwikkeling zeer ver is voort geschreden. Wat de instelling van de ondernemings raden betreft sprak de heer Van Heijst de vrees uit, dat men hierbij stuit op de ontbrekende schakel tussen het ideaal van de voormannen en de werkelijke belang stelling van de betrokken leden. Spreker wierp voorts de vraag op, of wij met het practisch ongebreideld stre ven naar uitsluitend vergroting van de materiële welvaart wel op de goede weg z\jn. Hij was de overtuiging toegedaan dat we het niet zijn. De onbeperkte, drang naar u i t s 1 u i- end materiële welvaart leidt tot voort durende nnvuldaanhrid: leder (of iedere groep) Wil steeds meer van de tc ver delen koek hebben, ten koste dus van Nu echter een republikeinse president dit ongeluk van de hartaanval getroffen heelt, blijven zijn partijgenoten niet al leen vurig hopen, dat mr Elsenhower zich nog eens beschikbaar zal stellen, maar verschillende spreken zich zó boud uit over de verplichting van de presi dent bereid tc zijn voor een nieuwe ter mijn te tekenen, dat men er een element van weergaloos politiek egoïsme achter voelt en er onaangenaam door wordt ge troffen. De correspondent van de „New York Herald Tribune", David Lawrence, een ultra-reactionnair. redeneerde onlangs in zijn blad dat de president zich niet kon onttrekken aan een tweede candidatuur Lawrence's logica luidde aldus: nu het toch ieder bekend was, dat de president een hartaanval had gehad, wisten de Amerikaanse kiezers èls de president zich beschikbaar stelde waarmee ze rekening hadden te houden, weshalve ze er wèl acht op moesten slaan, wie zij tot vice-president zouden kiezen, daar er na tuurlijk grote kans bestond, dat zo'n vice-president in het geval van overlijden van de president diens opvolger zou wor den. Tot zover Lawrence's redenatie over de gedachtengang van de kiezers. Van president Eisenhower vond hij. dat die tenslotte als oude soldaat het risico van een mogelijk gevaarlijke strijd aan het front van de partij, uit vaderlandsplicht (sic op zich moest nemen. M.a w hier wordt in koelen bloede verlangd, dat de president zijn partij moet helpen over winnen. zelfs al zou dit zijn leven kunnen kosten.... Het fraaiste is nog, dat juist die vleugel van de partij, die Lawrence met verbetenheid is toegedaan Eisen hower het zwaarst heeft tegengewerkt. Niemand gelooft natuurlijk, dat de pre sident iets voor de redenatie van Lawrence voelt. Bovendien: het is natuurlijk wet wat vee] gevergd van de kiezers om een president te kiezen, die physiek voort durend gespaard moet worden. En daar het juist Eisenhower's persoonlijkheid is. die politiek zo weldoend is. kan men hem als zich crises zouden ontwikkelen, tóch niet sparen. De president moet in dit land nu eenmaal zelf in binnen- en buiten landse politiek beslissen en het „buis- werk" daarvoor moét gedaan worden. Tenslotte: zullen de communisten niet profiteren zoals ze nu reeds doen van een Amerikaanse president, die zich lichamelijk moet ontzien? En zal het buitenland zich niet onzeker 'gaan ge voelen met een leider in het Witte Huis, die van zijn kracht of gezondheid niet zeker is? Onder deze omstandigheden blijven dc democraten hopen, dat hun candidaat het niet tegen Eisenhower zal behoeven op te nemen. Dat dit candidaat Aölai Stevenson zal zijn is wei waarschijnlijk, maar nog niet zo zeker als deze zelf zou willen. In zijn eigen partij wordt het Stevenson niet gemakkelijk gemaakt. De democraten zijn het onder eikaar ook niet al tc eens. Die uit de Zuidelijke staten liggen voortdurend overhoop met die van de Noordelijke staten over de kwestie van gelijke rechten voor negers en blanken. Dan zijn er oude vetes overgebleven naar aanleiding van partij-tactiek op de ver kiezingsconventie in 1952. Verder zijn er partijfracties die het niet met dc partij- machinerie eens zijn, enz. Kortom, er is nogal wat geharrewaar achter de scher men. Stevenson, die zichzelf „gematigd" acht en een man, die de politieke mid denweg kiest, wordt door het Zuiden als veel te „liberaal" (hier in de zin van vooruitstrevend bedoeld) be schouwd. maar door ex-president Tru man en andere partijleiders als te conservatief. Wat Stevenson echter eigenlijk tegen zich heeft, óók in zijn eigen partij, is wat men hier het egghead" pleegt te noemen en wat een spottende verwijzing is naar de hoofd vorm van geleerden, die in de volks opvatting meestal, zo niet een kaal reusachtig hoofd hebben, dan toch een hoog voorhoofd bezitten. Met ,,'cggheads" of eihoofden worden in Amerika dc intellectuelen aangeduid. Het ontstaan alleen al van dit woord duidt op dc haast vijandige stemming, die in grote lagen van de bevolking tegen de ver fijnde intellectueel bestaat ai zal niemand dit misschien hardop willen toegeven. Stevenson nu is zo kennelijk een in tellectueel, dat hij wanneer hij zijn mond maar opendoet direct als zodanig herkend wordt, want hij kan niet beneden zijn eigen niveau spreken. Bovendien denkt hij te onafhankelijk en niet volgens het ratroon van de partijpolitiek. En daarom kan iemand als ex-president Truman, die Stevenson's grote waarde wel degelijk ziet en hem ook waardeert, maar die zelf als partijpoliticus werd grootgebracht door de partijmachinerie, niet zonder meer Steven son toejuichen Truman "gelooft, dat men het volk in een taal moet toespreken die dat volk verstaat. Hij gelooft niet. dat de natuurlijke bescheidenheid van Stevenson die de bescheidenheid van elk intelligent mens is, hem stemmen kan bezorgen. Hij wil dat Stevenson Truman's soort van campagnepolitiek bedrijft, door geen steen op de andere te laten als hij het over de republikeinse regering heeft. En Truman wil dat Stevenson niet zulke voorzichtige en zichtbare concessies doet aan zijn ge weten. wanneer hij omwille van partij succes dingen moet zeggen, waar hij zélf anders over denkt. Stevenson doet zijn best om tot een natuurlijk compromis te komen met wat de partij van hem wil. Maar aan zijn toespraak op de laatste bijeenkomst van democraten in Chicago was het reeds 'c merken dat als Stevenson zoveel moge lijk doet wat van hem wordt verlangd, zijn karakteristiek er bij inboet, omdat hij zich inhoudt en zich noch origineel, noch met zijn gewone fijne scherpe geestigheden durft uitdrukken. Het is te hopen, dat de partij hem niet te zeer een rol opdringt, die hem niet ligt. want als Stevenson zichzelf niet kan blijven, zal hij datgene verliezen waarom hij de kiezers aantrekt Op dit ogenblik heeft Stevenson nog een ontzaglijke aanhang in het hele land. Zelfs in het Ruiden heeft hij veel per soonlijke bewonderaars gekregen. Hij heeft zich ook door zijn wereldreis in 1953 en een latere reis naar Afrika in het voetlicht gehouden (wat een toer is vier jaar lang zonder een publiek ambt). Met zijn advocaten-praktijk heeft hij zijn eigen financiële toestand verbeterd; en om de nartij uit de geldschulden te helpen, heeft hfj in de loop 'der jaren veel toespraken gehouden, terwijl hij ook individuele eongressionele eandidaten geholpen heeft. Een en ander geeft veel partijleden zekere verplichtingen aan Stevenson. En tenslotte moet de partij ook wel let ten op de reactie in het land op Steven son. Dit werd duidelijk toen hij zijn candidatuur bekend had gemaakt. Uit het hele land kwamen de telegrammen, die b.v. als volgt luidden: ..God zegene u voor uw beslissing„Mijn familie voelt zich nu al fee] gezonder en veiliger ..Gelukkig le weten dat we in het komen de «eizoen Iets op televisie te zien krij ger.. dat de moeite waard isenz. En dan zijn er overal van die verbor gen enthousiasten, die het hoofdkwartier soms binnenwandelen als de dame, die dit onlangs deed en vroeg hoeveel geld ze voor Stevenson's verkiezingscam pagne zou bijdragen. „Dat hangt ervan af wat u wenst te geven", luidde het antwoord. Ze vroeg toen naar het hotel kamernummer van Stevenson's kantoor en hoorde, dat het 843 was. Waarop ze. haar chèqueboek nam en even later een chèque voor 843 dollar overhandigde.... De ^Verenigde Staten zouden een veto van Nationalistisch-China in de Veilig heidsraad tegen toelating van Buiten- ongolie tot de V. N. „zeer ongelukkig" vinden. Ook zouden zij het ten zeerste <7^r^Uren' u!® de Sovjet-Unie bij haar voornemen blijft, de toelating van nog ze ventien landen en bloc niet goed te keu ren, als Buiten-Mongolië niet toegelaten wordt. Dit heeft een Amerikaanse woord voerder gisteren in New York verklaard. Een Britse woordvoerder deelde giste ren mede, dat „intensief overleg" gaande is om deze kwestie, die in een impasse is geraakt doordat Nationalistisch-China heeft aangekondigd, dat het tegen toela ting van Buiten-Mongolië stemmen zal, tot een oplossing te brengen. Hij voegde hieraan toe, dat Groot-Brittannië geen beroep op de nationalisten heeft gedaan, geen gebruik van hun vetorecht te ma ken. President Eisenhower heeft reeds tweemaal een dergelijk beroep gedaan op generaal Tsjang-Kai Sjek. de ander. En dat, terwijl het Evangelie woord ,,Dc mens leeft niet van brood alleen'y tóch nog steeds als een eeuwige waarheid het werkelijke mensenleven beheerst. De voorzitter sprak zijn verheugenis uit over het feit, dat gisteren op het KAB- looncongres ook van werknemerszijde :s gepleit voor een grotere differentiatie in de loonvorming. Vervolgens schetste hij de ontwikkeling van de welvaart in al gemene zin gedurende de laatste decennia, een ontwikkeling, die reden geeft tot zelfvoldoèning over wat in gezamenlijk werken van kapitaal, arbeid en onderne mer. van werkgever en werknemer, is be reikt. Het brevier van St Franciscus Xave- rius was voor veel heidenen het eerste bock. dat ze ooit te zien kregen: ze zijn christen geworden zonder te kunnen le zen. Maar momenteel verschijnt er In Ruanda-Urundi een maandblad „Kinya mateka" met een oplage van 22500 exemplaren. En dit is slechts een van de tientallen katholieke dag-, week- en maandbladen die er in Afrika verschij nen. Wanneer „bekeerde heidenen" kran ten en boeken gaan lezen, dan wordt het voor hun geestelijke leider, de missio naris, zaak, dat hij „bij" ts. en een ant woord weet op de vragen, die zijn vol wassen geworden christenen hem stellen m.a.w dan moet hij tonen ook een ont wikkeld godsdienstleraar te zijn. Daartoe 4s zijn brevier niet meer voldoende, maai hij moet degelijke lectuur hebben om zijn „vak" bij te houden en ook voor zijn algemene ontwikkeling. Over-.gen.- is dit ook van eminent belang voor zijn persoonlijk geestelijk peil; daarnaast is lectuur vaak tevens een nuttige ont spanning. Ergens in de binnenlanden var. Brazilië hebben vier missionarissen een lijst, die het gebruik regelt van de en kele boeken, die ze bezitten. Een pakje boeken uit Nederland werd met enorme dankbaarheid ontvangen. Het boek is. behalve een bron van verdieping, voor de eenzame missiona- ook vooral een bron van steun en vriend schap; het boek vervangt zijn vrienden, het is zijn vriend. En wie de missionaris een boek stuurt, bewijst h'em een uit zonderlijke vriendendienst. Wie ooit een persoonlijke dankbrief daarvoor van een werker aan het missiefront mocht ont vangen. weet hoe deze daad een steun en bemoediging betekent. In de komehde Sinterklaastijd, hausse periode van vriendschap en hartelijkheid kunt u deze mensen een vriend bezorgen. Onder het motto: „Stuur een vriend naar de missie" voeren de R.K. Boek handelaren een actie voor het goede boek voor de missionaris; ook uw boek handelaar weet er van. Hij zal u inlich ten hoe u- via het Nationaal Centrum van lectuurvoorziening voor de missie (voor girostortingen: 82104 t.n.v. Missie actie, Seminarie Rijsenburg, Driebergen of no 7884 t.n.v. Missievereniging Theolo- gicum Warmond) portvrij boeken kunt zenden naar een missionaris en dan via een persoonlijk contact ervaren, hoe deze geste van vriendschap wordt ge waardeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5