kort m v 400.- 330.- ZAANHA6EÜ. TYPISTE KAAS Nieuwe Schiedamsche Courant m CACAO DE ZAAN GERARDMESïR dèmol-jansen doe méér met 2100 kamers, 200 koks Het grootste hotel ter wereld C a I m i x voor cent Hanau Hoogtezon 0 mm |K Coleman's I 2^ De Mol-Jansen bestelbiljet DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 NSC PAGINA Als een stad Specialisten Potentaten-diners Inmidels moeten de privé-diners, die worden gegeven met de grootste zorg worden gereed gemaakt en voorbei eid. Want de hertogin van Windsor en me vrouw Luce, nu ambassadrice in Rome, weten van voedsel, wijnen en se1J®re1'1 evenveel af als de beste Franse chef-kok. Zolang die privé-diners echter nog maar door Europeanen worden gegeven, loopt het nog niet zo'n vaart, maar zodra Oos terse tyrannen in het geding komen, moe ten de Waldorf-chefs over geniahteiten beschikken om het hun gasten naar de zin te maken. Diverse Indische potenta ten zijn al in Waldorf te gast geweest. Voor een Bengaalse prins moesten de Waldorf-taartmakers diens helm irrite ren, welk pronkstuk aan de gasten als dessert werd geserveerd met valse ju welen uit suiker. BRITS-EGYPTISCHE OVEREENSTEMMING OVER SOEDAN Van Zwol kan U deze twee warm aanbevelen lichtgrijs 415.- Dagelijks demonstratie van 9 tot 12 uur een kleine bron van grote hitte Meent 104 - Rotterdam Rotterdamsedijk 447 -_5c(i/ecfam SNELLIUS-MEDAILLE AAN PROF- ZERNIKE UITGEREIKT VERLAGING OMZET BELASTING BIJ INVOER VERZEKERD KAPITAAL „VESTA" HALF MILLIARD GULDEN puur De échte chocolade-korrels die heeft iedereen het liefst, ZAANHAGEL, de échte chocolade-korrels, worden gemaakt van échte chocola. De fijne, aromatische CACAO DE ZAAN proeft U er duidelijk in. Z ZAANHAGEL - een ware tractatie voor jong en oud jj van échte chocola De donkere heefi het volle cacao-aroma. Dat ziet en ruikt U al on middellijk bij het openen van het pakje! y chocolade In attractief 68 ct strooipakje van 150 gram 2 KWALITEITSPRODUCTEN VAN CACAOFABRIEKjfüE ZAAN, KOOG ZAANDIJK Per pakje van 100 gram reeds voor f 115. .-s:«»imiiniif'niifiii"iHti.ii!Hi,in,iiiiiijOHiiiii!iii|i!iiiiiniiiiiill|imHIIIUIHinillIil1l1 Bedenk dat ook de goede Sint al te veel zoet te machtig vindt! 'Dus 5 December hierop letten Iedereen kikkert op van kaascroquetten! M Ondergetekende wenst zich tot wederop zegging met Ingang van heden te abonneren op de „Nieuwe Schiedamsche Courant" en het abonnementsgeld te voldoen: per weekad f 0.50 per maar.'d ad f 2.15 per kwartaal ad f 6.25 Naam en adres: t.-r Bi) verzending per poet ta frankeren als brief. Hcm€ kbicr Waldorf Astoria (Van onze correspondent) NEW YORK, 15 November. Een van de wonderen van New- York is bet Waldorf Astoria llotei met zijn 48 verdiepingen: het grootste hotel van de wereld, -n begin van de jaren dertig werd het voor 40 millioen dollar gebouwd cn op vandaag is het nog steeds hc „niet officiële paleisvan de stad, waar alle groten dezer aarde ver blijven wanneer ze in deze metio- polis zijn. Het wonderlijke van bet Waldorf Astoria Hotel, met zijn 2100 kamers waar jaarbjks 150.000 mensen slapen voor 11 minimum van 7 dollar per nacht en waar per dag 8220 maaltijden worden geserveerd, is echter pas aan de binnenkant te ontdekken. Daar krijgt men pas enig idee van de waarlijk fantasti sche organisatie van dit hotel, da< een stad in een stad is, maar een aangename stad. De reusachtige hallen waar men de vroegere koning van Engeland of een ex- president van de V.S. (Hoover woont hier) of generaal MacArthur makkelijk tegen het lijf kan lopen, hebben een ge- zellige atmosfeer met hun comfortabele sofa's, fauteuils, kleine lampen en ta fels in muurbeschilderde ruimten. Het is er druk maar men hoort weinig geluid. Men kan in dit hotel anders - theore tisch gesproken een jaar wonen zon" der de straat op te hoeven te gaan. Men kan er telegraferen naar het andere we reldeinde; een reisbiljet voor de Queen Mary kopen: een kleine operatie onder gaan; aan de tandarts een bezoek brem gen er zich van onder tot boven in de kleren steken (gesteld dat men er op een schoen en een slof aankwam); eep dia manten halsketting voor 40.000 dollar ko pen: in een privé-trein van het hotel stappen, of een limousine als dat makke lijker is;dineren met 1.999 andere mensen in één zaal; een fles champagne van 66 dollar bestellen of een sandwich van 60 cent gaan eten. Kortom! de Waldorf biedt alle gemakken van een stad. Het hotel heeft een telefoon-systeem, dat voor een stad met enkele duizenden inwoners toereikend zou zijn; zijn privé- politie-afdeling is zo groot dat die in een dergelijke stad tucht en orde zou kunnen handhaven. Er zijn verwarrend veel liften, en een technicus heeft uit gerekend, dat wanneer alle lifttochtjes van alle liften in het hotel sedert de oprichting daarvan tot nu toe in éen reisroute konden worden opgenomen, er al een reis mee van Waldorf naar de maan en terug gemaakt had kunnen worden. Een ander, verzot op statistie ken, kan aantonen, dat Waldorf sedert zijn bestaan al zoveel hete stoom heeft verbruikt voor de verwarming van het hotel, dat al die stoom een huis van ge middelde grootte had kunnen verwarmen sedert de Hid van de Kruisvaarders.., Waldorf heeft drie functies: het biedt nachtverblijf en functionneert als hotel: het serveert exquise maaltijden en zorgt voor amusement; en het verhuurt zalen en vertrekken. Voor het overige is er 001. nog een appartementgebouw in opgeno men, want van de 28e tot de 42e verdie ping, in wat men de „torens" pleegt te noemen» zijn 116 flats apart gehouden voor permanente bewoners. Dezen heb ben hun eigen privé-hoofdingang en wo nen onder toezicht van een aparte be drijfsleider. De Amerikaanse ambassa deur bij de Verenigde Naties, Henry Ca bot Lodge, woont hier b.v. met zijn vrouw; generaal MacArthur eveneens en zes maanden van het jaar houden de hertog en hertogin van Windsor hier verblijf De suite waarin MacArthur trok toen hij in Waldorf neerstreek, zou hem 125 dollar per dag gekost hebben, als men hem de gewone prijs had bere kend, maar er werd wat afgedaan, om dat hij vaste huurder werd. In dezelfde suite heeft ex-president Auriol van Frankrijk, gewoond en de president van Mexico, Koningin Juliana, de Shah van Iran en een prins van Saudi Arabië. Intussen merken de permanente be woners noch de hotelgasten iets van de geweldige transformaties, die dagelijks in het hotel plaats vinden. Want Wal dorf doet enorme zaken met de huur van zalen en ruimtes voor bruiloften, recep ties, conventies, ontbijten, lunches, ban ketten en cocktail-parties. Het meest fascinerende daarbij is de snelheid waar mee het aanzien van zalen veranderd kan worden,, b.v. de grote balzaal. Het is voorgekomen, dat de balzaal drie da- oen lang voor een grote auto-tentoon stelling werd gebruikt. Twaalf uur later was het veranderd in een sprookjes-ver blijf, waarin tusen de bloemen de débu tantes dansten. Het kan gebeuren dat er om elf uur 's morgens een concert wordt gegeven tot 12.40. Vijf en twintig minuten later geeft in dezelfde balzaal een levensverzekeringsmaatschappij een lunch voor 600 gasten. Na afloop is in tijd van een half uur b.v. een Kerstboom opgericht en de hele zaal met Kerstver siering behangen, zodat er een kinder feest voor de vondelingen van de stad in kan plaats vinden, waarop kardinaal Spellman komt. Om acht uur is de 7aal echter weer gereed voor een of andere vereniging, die er naar een lezing luis tert en om elf uur vindt er het galabal van een andere organisatie plaats.Als die transformaties alleen maar een ver schuiven van stoelen of tafels zouden vergen, 'maar er moeten tafels in en uil gedragen worden, podiums gebouwd of afgebroken, gordijnen en versieringen in de juiste kleuren worden aangebracht, hele bloementuiner langs de balkons van de zaal worden gehangen Daar er in Waldorf 5 bars zijn, acht restaurants, 11 banket-suites en o.m. de grote balzaal waar 2000 gasten bediend kunnen worden, onderhoudt het hotel een totaal van 200 koks. Daarvan zorgen er 68 voor de „algemene dienst", dus de maaltijden van de permanente bewoners (wat soms hele gecompliceerde affaires Grote zaal inliet Waldorf Astoria Hotel. In een half uur tijds staan de tafels gedekt. zijn), van de trouwpartijen, van de con ventiebezoekers, en van de banketten voor de tweeduizendVan die 68 zijn er 12 alleen bezig met soep. zij denken slechts'in termen van duizend liter to maten- of kippensoep. Er is een speciale sausen-kok met vier of vijf helpers. Daarnaast is er een aparte „friturier een man die het vet borrelend houten alles erin stopt wat in het kokend vet moet gereed gemaakt worden. Natuurlijk heeft men er een groenten-kok, een aardap pel-specialist en een kok voor het ge braad. Een leger van vrouwen houdt zich alleen bezig-' met werk als het schoon maken en prepareren van pompelmoezen en meloenen (waarmede de meeste di ners en lunches beginnen). Ongeveer drieduizend van die vruchten per dag worden er klaargemaakt- evenals slakropjes, die gearrangeerd moeten wor den en vijfhonderd kommen moeten iedere dag met olijven klaar staan. Vier of vijf vrouwen zorgen voor de bijzon dere slaatjes, waar amandelen, appelen cn selderij in worden gemengd en 34 koks zorgen voor alles wat maar op taalJ en gebak lijkt of er naar smaakt. Twaalf man maken er hun beroep van ijs te maken, waar aan 16 tot 13 verschillende smaken gegeven worden (kaas- en to- matensmaak inbegrepen). De mannelijke gasten kregen daarna een electrische aansteker met een dia mant ten geschenke cn de dames een echte parel. Toen de Maharadja van Ka- purthala een feest gaf, moest de balzaal met veren en gekleurde orchideeën worden versierd. De Maharadja zat met tachtig gasten, aan. maar at eerst heel alleen zijn eigen diner op. daarna moch ten de gasten beginnen. Eens in de gulden tijden, toen niemand nog ooit van een Chinese communist had gehoord kwam de vice-koning van China logeren. Hem kon Waldorf het met eten niet naar de zin maken, want hij at a leen wat due Chinese koks hem voorzetten en hij had bovendien- een voorraad eieren bij zich. die al 100 jaar in de klei waren be waard, blijkbaar om de smaak te- ver beterenToen deze hoge Chinees ech ter vertrok, ontving elke vrouwelijke gast van Waldorf een mandje met bloe men Groot-Brittannië en- Egypte hebben Dinsdagavond overeenstemming bereik, over de procedure die moet worden ge volgd bij het geven van zelfbeschikking aan Soedan, aldus heeft een woordvoer der van de Britse ambassade in Cairo be kendgemaakt. De bekendmaking volgde op besprekingen tussen de Egyptische minister van binnenlandse zaken, luite nant-kolonel Zakaria Mohieddin. en de Britse ambassadeur te Cairo, Sir Hum phrey Trevelyan, over een internationa le commissie die het toezicht zal houden op een plebisciet in Soedan. Volgens de woordvoerder van de Britse ambassade hebben Groot-Brittannië en Egypte overeenstemming bereikt, inzake een amendement op de Engels-Egypti sche overeenkomst van 1953 betreffende Soedan in verband met een volksstem- ming over zelfbeschikking. Voorts over de vorming van een internationale Gommis— sie, die toezicht zal houden op de volks stemming. Tenslotte over de bevoegdhe den van deze internationale commissie. nieuwste creatie Speciaal ontworpen voor de Nederlandse huiskamer. Pasklaar voor directe aansluiting aan de normale Nederlandse schoorsteen. Ingebouwde trekregelaar, kan dus kort voor de schoorsteen mantel worden geplaatst. Hoog rendement, royale warme- lucht-circulatie. Netto capaciteit 8750* k/cal. Prijs compleet met tank,in bruin Ideale electrische vergassing. Door een ingenieuze stroom-en vlambeveiliging kan deze kachel 's nachts doorbranden. Door enorm warmtegeleidings- oppervlak, warmte in iedere hoek van het vertrek. Onmiddellijk na aansteken be haaglijke warmte. Regelbaar op drie standen. Kan ook op een slecht trekkende schoorsteen oi aivoer worden aangesloten. Prijs compleet met tank In de gehoorzaal van de Agnietenkapel te Amsterdam is gistermiddag aan prof. dr F Zernike, hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, de gouden Snellius-medaille van het Genootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde uitgereikt. De plechtigheid geschiedde in deze zaal, omdat zoals de algemeen voorzitter piot. dr J. Kok vertelde het genootschap in 1790 in deze zelfde zaal was opgericht. De medaille werd gistermiddag voor de eerste maal door het genootschap uitgereikt en werd prof. Zernike toegekend voor zijn belangrijk werk op het gebied van de theoretische en experimentele physica en dan in het bijzonder voor de toepassing op de microscoop van zijn phase-contrast, waarvoor hem in 1953 ook de Nobelprijs werd uitgereikt. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het Koninklijk Besluit van 27 Augustus 1955 houdende wijziging van de aanwijzing van de goederen, voor welke de omzet belasting bij invoer wordt verhoogd. in de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt, dat tengevolge van de wij ziging van de omzetbelasting ro-wel cie invoer als de levering door de Neder landse fabrikant van textiel, suiker, oliën en vetten niet meer aan omzet belasting zijn onderworpen. Zulks bracht mede, dat voor verscheidene goederen het verhogingspercentage van omzetbe lasting bij invoer kan worden verlaagd. Van de geboden gelegenheid is voorts gebruik gemaakt om enkele incidentele wijzigingen in hoofdzaak van technische aard aan te brengen, waar van de urgentie is gebleken. In verband met de verhoging van u algemeen heffingspercentage zetbelasting van 4 tot 5 pet op 1 J»™", 1955 is ljij Koninklijk Besluit goederen, welke op dat tijdstip aan. een verhoging bij invoer waren onderwor pen, het percentage met 1 pet verhoogd. Uit een nader ingesteld onderzoek is echter gebleken, dat een zodanige ver hoging voor de hiervoor bedoelde goe deren niet geheel was gerechtvaardigd. Voor deze goederen is de verhoging van 1 pet dientengevolge geheel of gedeelte lijk ongedaan gemaakt. Op 29 November j.l. bereikte het bedrijf van Vesta, Maatschappij van Levens verzekering N.V. te Arnhem een verze kerd kapitaal van een half milliard gul den. De voorspoedige ontwikkeling van het bedrijf blijkt duidelijk uit het verloop van het verzekerd kapitaal in de hierna vol gende jaren: 1940 99 millioen; 1945 160 millioen; 1950 261 millioen; 1955 f 500 millioen. f m Iedere Sint geeft graag „Derby dassen, In plaats van één kan hij nu twee cadeaux geven. Bij aankoop van elke das van 3.95f 4.95 Qf 5 95 de 2e das van dezelfde p'ijs» naar keuze voor 25 cent. herenkleding HERENMODES In hat hart van MjAAnf Q/% Even voorbij het Rotterdam 1 7Q Beursgebouw IN SCHIEDAM WORDT DE verkocht door Dus de vakman. bent U de gelukkige bezitter van een originele Hanau Hoogtezon. Neemt tedere dag een zonnebad (LANGE KERKSTRAAT 66 TELEFOON 68570 Betaling ook mogelijk in driemaandelijkse termijnen Ter GEMEENTESECRETARIE SCHIEDAM (afd. Alge mene Zaken) is te vervullen de betrekking van Gegadigden, liefst in het bezit van Mulo-diploma en diploma typen, kunnen zich melden bij de chef van de genoemde afdeling (Stadhuis). Er zijn nog veel meer hartige tractaties te bedenken met kaai en zelfs complete kaasgerechtenDenkt U maar eens aan de Franse keuken Het Nederlands Zutvelbnreau heeft een leuk boekje met kaasgerechten uitgegeven. U krijgt dat toegezonden als U een brief met ingesloten 10 ets postzegel stuurt aan Het Nederlands Zuirelbureau, Groot Hertoginne- laan 26, Den Haag. Of vraag het uw winkelier. Publicatie van het Nederlands Zuivelbureau. DenJIaag. DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 68152 doorhalen wat hiel verlangd, wordt [*-»! f !»-« »-«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6