K Sterke banden met Geen ruil voor ongewisse avonturen in het Oosten Mendès-France stoot Faure uit radicale partij het W esten Juiste verhouding werkgever werknemer prevaleert boven bedrijfsbelang Duits Episcopaat over 40-urige werkweek fel I De negen en dertig van Breda Dr Mende weer op „oorlogspad Extra vergoeding rijkspersoneel De evenmens gaat boven de economie zei mgr Alfrink Felle strijd om ontbindingsbesluit Verkiezingsdatum nog onbepaald Vrijdag 2 December 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Staatssecretaris Westrick als ambassadeur naar Moskou Kort dag Eoka dreigt rechters met de dood Japanse schade vergoeding Burger geïnterneerden Wereldbank-lening voor Egypte Mgr Alfrink tot katholieke werkgevers: Langer weekeinde kan het gezinsleven ten goede komen Nieuw-Guinea met Indonesisch kleurtje Duits Bondsdaglid wil vonnissen laten herzien Twee „zware jongens aangehouden Primaat van Argentinië zou willen aftreden Straalkachel viel in bad Voor ploegendienst en onregelmatig werk WEERBERICHT Nederland dringt aan op spoed Nieuwe dam bij Assoean r> Buit van f 35.000 teruggevonden Tragisch ongeluk in Boxtel De weersverwachting vaii het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk nog wat mist. Overigens veel bewolking met later plaatselijk wat regen, voornamelijk in het Noord-Westen van het land. Overwegend matige, maar aan de' kust tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke wind. De zelfde of iets hogere temperaturen. Zaterdag 3 December; Zon op 8.29, onder 16.34 uur. Maan op 21.21, onder 11.37 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Telefonisch van onze correspondent) BONN, hedenmorgen. De Bondsdag debateert over „Genève" en de leer, die daaruit getrokken moet worden. Gisteren was de regering, van daag zfjn de partijen aan het woord. Kans op een brede eensgezindheid, die zo drin gend nodig wordt geacht, nu de Duitse politiek op een beslissend punt is geko men, is nog niet in zicht. De geesten schei den zich bij fle vraag of Duitsland in ernst een neutrale positie zal dienen te over wegen. Het is overigens een hoogst theo retische vraag, nadat de Russen te Genève duidelijk hebben gemaakt, dat zij voor het ogenblik niet aan een Duitse eenheid denken. Dat heeft de Duitsers er echter niet van weerhouden zich in de vertrouwde stel lingen terug te trekken. De socialisten hebben in elk geval al een motie inge diend die een honderd-procent-tegenstel ling is tot het gisteren door minister Von Brentano in den brede ontvouwde stand punt van de regering. In dclustrumvergadering van de A.K.W.V. te Arnhem heeft dc aartsbis schop, mgr dr B. Alfrink meegedeeld, dat op voordracht van het Episcopaat de Paus aan de algemeen-voorzitter van de A.K.W.V., de heer D. A. J. M. van Heijst, de onderscheiding heeft verleend van Ridder in de orde van Gregorhis de Grote. Op de foto speldt de aartsbisschop de onderscheiding op de borst van de heer Van Heijst. (Telefonisch van onze correspondent PARIJS, hedenmorgen. De paniekstemming, die het besluit tot ontbinding der Kamer bij de Franse linkse partijen beeft gewekt, duurt nog voort en leidt tot vreemde besluiten. De socialistische kamerfractie besloot b.v. gisteren bet bijeen roepen der Kamer te vragen, om, daar bet ontbindingsbesluit nog niet in bet Staatsblad ;s verschenen en de Assemblee dus nog niet van het toneel is verdwenen, nog een Laatste poging te doen tot wijziging der Kieswet Daarbij werd voorgegeven, dat iiet te doen was om van de lijstenverbinding af te komen. Een dergelijk bijeenroepen der Kamer kan geschieden, als de helft der kamerleden daarom vraagt. Premier Faure beeft echter sneller gehandeld. Om een einde te maken aan de verwarring, die op deze manier door de socialisten en niet minder door de aanhangers van Mendès-France werd geschapen, heeft bij het ontbindingsdecreei hedenmorgen in bet staatsblad doen publiceren. Zodoende is de Asseniblée Nationale ontbonden. De Kamer kan nu niet meer bijeengeroepen worden. De Senaat kan wel nog commissievergade ringen doen houden, doch ook voor dit orgaan is een algemene zitting n:et meer mogelijk voordat de nieuwe Kamer zal zijn gekozen. links en de groep-Pleven-Mitterand), geen radicaal zitting kan nemen, die illii; Er blijft nu weinig tijd over voor overleg tussen de partijen om bij de verkiezingen door middel van lijstver- bindingen samen te gaan. Volgens de letter van de wet moeten de verkie zingen op 1 Januari plaats hebben, maar de datum is nog niet vastgesteld, aangezien bij de Raad van State in on derzoek is of in verband met de Nieuw jaarsdag uitstel tot 7 Januari mogelijk is. De heer Faure had aanvankelijk hiertoe willen meewerken door de afkondiging van het ontbindingsdecreet een week aan te houden. De onbesuisd heden van het optreden van Mendès- France en het radicale partijbestuur hebben nu een week van de toch zo korte verkiezingscampagne doen verlo ren gaan. Intussen is de heer Mendès-France gisteren weer, zonder veel gerucht te maken, op het tapijt verschenen, om zijn worstelpartij met de heer Faure voort te zetten. Hij verschool zich achter de ere voorzitter van de Kamer, de voor- zitter-in-naam van de radicale partij, de heer Herriot. Deze riep het radicale partijbestuur bijeen om de minister president op het matje te roepen. De heer Faure is naar die vergadering toe gegaan en toen hij haar verliet, wei gerde hij enigerlei mededeling te doen. Na het vertrek van de heer Faure werd door de feitelijke voorzitter van de partij, de heer Mendès-France (die in naam eerste vice-voorzitter is) het bestuur de vraag voorgelegd of de heer Faure met de Kamer-ontbinding in breuk had gemaakt op de belangen van de radicale partij. Die vraag werd algemeen bevestigend beantwoord, zo als trouwens te verwachten was. Toen kwam de tweede vraag voor de dag. Moest dit inbreukmaken gestraft wor den? Met uitsluiting uit de partij of alleen maar met een berisping? Of moest de zaak soms „blauw-blauw" gelaten worden? De uitslag was, dat de heer Faure met 19 stemmen voor zijn uitsluiting, 6 stemmen voor een berisping en 2 stemmen voor het la ten rusten van de zaak, uit de partij werd gezet. Maar daarbij bleef het niet en de aap kwam spoedig uit de mouw. Er werden nog drie andere besluiten ge nomen. In de eerste plaats, dat in het bestuur van de „Samenwerking der Linksen", (de overkoepelingsformatie van radicalen, onafhankelijken niet door het bestuur van zijn partij daarvoor is aangewezen. Met andere woorden, dat de heer Faure, die voor zitter is van deze „Samenwerking der Linksen" verwijderd moet worden. In de tweede plaats besloot men, dat de „Verzameling" bij de verkiezingen geen investituur mag geven aan can didates die niet de goedkeuring van het radicale partijbestuur hebben. Voorts, dat ten tijde van verkiezingen géén besluiten kunnen worden geno men buiten het partijbestuur om. Dit partijbestuur krijgt dus alle controle over eventuele lijstverbindingen. Het bestuur kan aldus voorkomen, dat de heer Faure met eigen lijsten door lijst- verbinding radicale candidaten gaat steunen. Een dergelijke lijstverbinding wil eigenlijk zeggen, dat de premier langs een achterdeurtje het radicale territoir toch binnen zou kunnen glip pen en daar de strijd met de heer Men dès-France zal kunnen voortzetten. Deze laatste meent, dat hij door deze besluiten de strijd tussen Mendicisten en Fauristen in zijn voordeel heeft be slist, wat overigens nog zeer de vraag is. In een radio-interview heeft de lieer Faure, het besluit van het partijbestuur naast zich neer leggend omdat er nog andere partij-instanties zijn, en hij toch ook niet zonder aanhang in de partij is, zijn verbazing uitgesproken over de houding van het bestuur. Hij is radicaal, zo zei hij, maar lij? is ook minister-president. ïn deze kwaliteit heeft hij alleen met het landsbelang rekening te houden. Voor zijn daden heeft hij geen verantwoording af te leggen buiten het parlement. De heer Faure constateerde, dat het besluit van zijn uitsluiting reeds van te voren opgezet was geweest en het initiatief daartoe was ondernomen door hen, die zich onderscheiden in het verlangen al hun tegenstanders uit de partij te verwijderen. Natuurlijk vraagt men zich af, wat de gevolgen van deze royering zullen zijn. De verhoudingen in de partij zullen er niet door veranderen. De heer Faure zal slechts nóg meer de vrije hand hebben om zich bij de verkie zingen te doen gelden. Het is echter te voorzien, dat de boosheid en het on geduld van de heer Mendès-France de radicale partij bij de verkiezingen zeer zullen verzwakken en haar zetels zul len kosten. Dc verzetsorganisatie op Cyprus, ds Eoka. heeft gisteren een door de leiders van de beweging ondertekend vlugschrift verspreid, waarin iedere rechter die een Cyprioot ter dood veroordeelt, met de dood wordt bedreigd. De Eoka heeft spe ciale ploegen gevormd om deze bedrei ging ten uitvoer te brengen. De rechters wordt aangeraden hun functie neer te leggen, omdat zij anders „even schuldig zullen zijn als het bestuur van Cyprus". Adenauer en Von Brentano hebben deze gelegenheid gaarne aangegrepen om een nieuwe poging te doen al het wantrou wen in het buitenland tegen een moge lijke zelfstandige koers der bondsrepu bliek weg te nemen en tegelijk om de welig tierende illusies in het binnenland in rook te doen vervliegen. Het dient ge zegd, dat Von Brentano daarbij een krach tige toon heeft aangeslagen. Nieuwe gezichtspunten heeft hij niet geopend. Zijn gehele betoog was een de monstratie van de vastbeslotenheid der bondsregering de banden met het Westen niet te laten verslappen in ruil voor on gewisse avonturen in het Oosten. Het was een demonstratie naar buiten gericht, ten einde de loyaliteit der Duitsers aan de verdragen buiten elke twijfel te stellen. Naar Oost, zowel als naar West. De snel beginnende relaties met Moskou zullen alleen in de geest van strikte loyaliteit jegens de bondgenoten worden gebruikt om de Russen duidelijk te maken, dat Duitsland met zijn eenheid slechts het goede wil en dat het. opslokken der Duit se macht door het Atlantische geheel ten slotte een beste waarborg voor de Russen tegen nieuwe Duitse avonturen zou zijn. Het stemde wat vreemd, opnieuw dit oude argument tegen te komen, aangezien het, óók in de Duitse opvatting, een andere leer van Genève is, dat de Russen in het geheel géén vrees voor Duitsland zouden koesteren- Onderhandelingen met Rusland buiten de Westelijken om. dat komt voor de bondsregering in géén geval in aanmer king. Het belang van de diplomatieke be trekkingen met Moskon zocht Von Bren tano dan ook slechts op „technisch" ni veau. Een merkwaardig begin van de pe riode, die nu met de spoedige uitwisseling van ambassadeurs voor de boeg staat. Het schijnt in dit verband, dat de bonds regering nu haar keuze ook definitief be paald heeft. Zij wil een man van groot economisch postuur naar Moskou zenden de staatssecretaris van economische za ken Westrick. Zij wil er daarmee kenne lijk toe bijdragen, de activiteit op de nieu we verbindingsweg zovéél mogelijk op het economische te richten. Maar ook voor het binnenland was er een dringende waarschuwing, waaruit wel 'kt, dat de bondsregering de naar zelf standigheid neigende stromingen niet on derschat. De waarschuwing was wel vooral gericht tot de zo roerige liberale bondgenoten, die op zo'n harde manier tot de orde zijn geroepen, nadat zij hun eerste schreden buiten het door dr Ade nauer getekende pad zetten. Vandaag moeten zij ook aan het woord komen en zij zullen zeker trachten de indruk weg te nemen, als waren zij reeds wankelend in Westelijke trouw. Dat schept dan mis schien ook een kans om de scherven van de coalitie te lijmen. Dit is wel nodig, nu de liberalen hun schapen weer bijeen hebben gedreven en vooreerst een split- sing van de partij niet meer aan de orde schijnt. Van de socialisten hoort men vandaag in het debat menig oud argument. Hun argumentatie culmineert in de opvatting, dat een Duitse eenheid slechts bereikt zal kunnen worden, wanneer Oost en West ervan zouden afzien een herenigd Duits land in hun eigen militaire eenheden te betrekken. Dat moge waar zijn, maar het biedt nog geen politiek program voor da situatie waarin men zich thans bevindt Anderzijds hoort men de socialisten de regering opnieuw voor de voeten gooien dat ook zij geen weg naar Duitse eenheid heeft kunnen wijzen. Ook dat moge waar zijn. Brentano kon niet veel meer doen. dan hopen dat de Sovjet-Unie tot beter inzicht zal geraken. De „eenheidsduit sers" moeten nu eenmaal in de huidige omstandigheden nog lang van hoop leven De Nederlandse ambassadeur in Japan, jhr O. Reuchlin. heeft er bij de Japanse minister van Buitenlandse Zaken jp aangedrongen, voortgang te maken met een oplossing inzake de schadevergoe ding voor burger-geïnterneerden tijdens de Japanse bezetting van het voormalige Nederlandsch-Indië. Egypte is erin geslaagd van de Wereld bank een lening te verkrijgen voor de bouw van een nieuwe stuw bij Assoean. aldus heeft de Egyptische minister voor de Nationale Productie, luitenant-kolonel Hassan Ibrahim, gisteren te Cairo me degedeeld. De besprekingen met de Wereldbank te Washington werden gevoerd door de minister van Financiën dr Moneim el Kaissoeny die vandaag naar Cairo zal terugvliegen om verslag oij premier Nas- sar uit te brengen. Eerder was bericht dat Egypte van de Wereldbank een lening van 200.000.000 dollar (760.000 000 gulden) wenste als bij drage voor de bouw van de stuw Boven dien bereikte Egypte reeds overeenstem ming met een consortium van Britse, Franse en Westduitse banken over een bedrag van 45.000.000 pond sterling (475.000.000 gulden) voor het project. H.M. de Koningin woonde gisteren in de Ridderzaal te Den Haag de officiële bij eenkomst bij van het 50-jarig bestaan n de Kinderwetten. Tijdens deze bij eenkomst voerde een aantal meisjes van het jeugdhuis „Don Bosco" te Schevenin- gen een dans uit in costuums uit de lioe- pelrokkentijd. Naast H.M. de Koningin de minister van justitiemr L. A. Donker. Dc 40-urige werkweek kan ongetwijfeld onder zekere voorwaarden vooruitgang betekenen aldus verklaren de Duitse bis schoppen in een gisteren gepubliceerde verklaring, die handelt over het vraag stuk van dc 40-urige werkweek en de vrouwenarbeid. Een vrjj weekeinde aldus dc bisschop pen schept betere mogelijkheden de Zon dag als de dag des Heren en als een rust dag te beleven. Het kan er toe opdra gen het huidige vaak zo geremde gezins-, leven weer ruimte te geven en de ar beiders en employé's zowel als de lei dende figuren die mate van ontspanning en vacantie te verzekeren, welke het steeds meer eisende economische laven van deze tijd eist. De bisschoppen wijzen het opheffen van de door de staat beschermde kerkelijke feestdagen tot vereffening van de verlang de arbeidsverkorting van de hand.Bij het invoeren van de 40-urige werkweek moet ook de Zondag van staatswege effectvol beschermd worden. Bij verkorting van de werktijd moet ook de sociale rechtvaardigheid t.ot zijn recht komen, aldus de Duitse bisschoppen. Zij denken daarbij vooral aan die groepen van van de bevolking, voor wie zulk een verkorting helemaal niet of slechts moei lijk te verwezenlijken is. De pogingen ter vermindering van de arbeidstijd verliezen haar betekenis, zo gaan de bisschoppen verder, wanneer niet tegelijkertijd alles in het werk gesteld wordt om de werknemers een zinvol ge bruik van de nieuw verkregen vrije tijd mogelijk te maken. Vervolgens houden de bisschoppen zich bezig met de vrouwenarbeid. Zij onder strepen wat betreft de werkzaamheid in de maatschappij van de gehuwde vrouw de eis van de H. Vader dat het buiten huis werkzaam zijn van huisvrouwen en moeders wegens te geringe verdiensten van de vader, tot schade van haar huise lijke plicht en in het bijzonder ten aan zien van de opvoeding van de kinderen een schandalig misbruik is, dat koste wat het kost verdwijnen moet. Als heilzaam middel om de gehuwde vrouwen en moeders van de dwang om werk te gaan zoeken buitenshuis af te houden noemen de bisschoppen een recht vaardig en voldoende inkomen. Een be gin hiermede is gemaakt, hoewel het tot nu toe bereikte geenszins voldoet. Voor weduwen en ongehuwde vrouwen "erlan gen de bisschoppen een arbeidsterrein en arbeidsvoorwaarden welke aan de natuur van de vrouw zijn aangepast. Het Tweede-Kamerlid de heer Fokkema heeft aan de minister van O., K. en W. de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het waar, dat op een door P. Eibergen ontworpen kaart van Indonesië uitgege ven bij j. B. Wolters te Groningen, het gebied van Nederlands Nieuw-Guinea de zelfde kleur heeft als het Indonesisch ge bied, terwijl Malakka Brits Borneo. Por tugees Timor en het nog zichtbare deel van Australisch Nieuw-Guinea wit ge kleurd zijn? Zo ja. wil de minister dan maatregelen nemen, dat deze kaart uit de betreffende scholen wordt verwijderd en de circulatie van deze kaart verder in onze scholen wordt verboden? (Van onze verslaggever) Na in een toespraak tot de vergadering van de katholieke werkgevers, die giste ren in de Stadschouwburg te Arnhem is gehouden, zijn grote waardering te hebben geuit voor het werk van de ver eniging, heeft mgr dr B. J. Alfrink mee gedeeld, dat Z.H. de Paus op voordracht van het episcopaat de voorzitter, de heer L. A. J. M. van Heijst, benoemd heeft tot Bidder in de orde van de H. Grego- rius de Grote. Mgr Alfrink begon met namens het episcopaat zÜn gelukwensen uit te spre ken tot Je Algemene Katholieke Werk geversvereniging, en haar te danken voor alle steun en hulp, zo vaak gegeven bp allerlei initiatieven en activiteiten.. Hij wees er vervolgens op, dat het zaken leven en het bedrijfsleven voor een volk van de grootste betekenis zijn. omdat daarvan de welvaart van een volk af- hangt. Uw taak in het economische en maatschappelijke leven aldus de aarts bisschop kan aan vele mensen levens vreugde geven.. Het economische moet niet als het we zenlijke van de taak in het zakenleven beschouwd worden Uw vereniging, aldus mgr Alfrink. zag haar reden van bestaan niet primair in de behartiging van eco nomische belangen, maar in een streven naar het beleven van een eigen taak in christelijke geest. Het zakenleven moet doordrongen zijn van christelijke princi pes. De katholiek zal ook als zakenman ka tholiek moeten zijn. In de concrete toe passing van de christelijke beginselen in het bedrijfsleven vindt gij Uw taak. Een christelijke zakenman kan niet alleen op winst bedacht zijn. Hij is zelfs niet klaar met de rechtvaardige verdeling van de winst. Hp heeft in het bedrijf overal met mensen te doen. De juiste verhouding tussen werkgever en werknemer zal hij meer in het oog moeten houden dan het belang van het bedrijf. In ieder bedrijf en in iedere zaak moet er een verhouding zijn van mens tot mens, van persoon tot persoon, omdat die persoon een evenmens is. Voor de chris telijke werkgever ligt die verhouding ver ankerd in het Evangelie. De christelijke werkgever zal in iedere medewerker diens persoonlijke waardigheid zien en hem be schouwen als de door Christus verloste mens Bij de hardheid van het zaken leven in de moderne wereld zonder God «al dus toepassing van christelijke prin cipes niet gemakkelijk zijn. Dit is niet mogelijk zonder het persoonlijk christe lijk leven Daarom beval de aartsbisschop de retraite aan en de bestudering van de christelijke taak van de werkgever. In dit verband sprak hij er grote lof over uit, dat met de viering van het achtste lustrum samenviel een bestudering van een uiterst belangrijk vraagstuk: „De jeugd in het bedrijfsleven". Hier ligt een zuiver christelijke taak, die voor de Kerk van het grootste belang is. Voor de jonge werknemer is de ontmoeting met de ka tholieke werkgever een ontmoeting met de Kerk, misschien zijn enige. Hoe die ontmoeting is. kan van beslissende bete kenis zijn Zo heeft iedere katholieke werkgever een maatschappelijke en evangelische taak te vervullen. He publicatie door de Nederlandse re gering van de namen en vonnissen der 39 Duitse oorlogsmisdadigers, die in Bre da gevangen zitten heeft in West Duits land pas één reactie verwekt. Zij komt van dr Erich Mende, ondervoorzitter van de liberale fractie in de Bondsdag, die zich al eerder met deze materie heeft bemoeid. Hij was ook de man, die inder tijd in het parlementsgebouw te Bonn een van de zeven ontsnapten uit de Bre dase gevangenis, voor een onderhoud ont ving, terwijl de Duitse politie naar de man zocht. Deze zelfde dr Mende schrijft nu in de persdienst van de Westduitse liberale par tij, dat cr een Nederlands-Duitse „gra- tiecommissie" moet komen voor herzien van de vonnissen der in Nederland ge vangen gehouden Duitse „Kriegsverur- teilten". Men ziet het: het woord oorlogs misdadiger wil hem niet uit de pen. De genoemde 39, zo schjjft hij, vormen een bijzonder belangrijk probleem in de kwestie der „Kriegsverurteilten". „Reeds een korte blik op de lijst (oont aan, dat het hier tenminste ten dele gaat om gevallen, waarbij de schuldvraag problematisch is in verhouding tot de strafmaat''. Dr Mende noemt dan drie gevallen op, waarin dit het geval zou zijn n.l. Brunner, Dohmen en Stoever en gaat dan verder: „Deze optelling kan men voortzetten. Zonder een oordeel uit te spreken over de gevallen op zich, toont toch de lijst der veroordeelden aan, dat uit de toe lichting een motivering van de strafmaat niet geheel kan worden afgeleid. Het lijkt dringend noodzakelijk ook met Ne derland tot de vorming van een geza menlijke gratie-commissie te komen, zo als die met andere westelijke landen reeds bestaat. Slechts wanneer het gehele proces materiaal kan worden overgelegd, kan worden vastgelegd, in hoeverre het gaat om mensen, die werkelijke misdaden hebben begaan of in hoeverre hier m de psychose der eerste naoorlogse jaren vonnissen zijn geveld, die uitgaan boven zuiver criminele feiten en hun vervol ging. Ook de kwestie van het staatsburger schap der Bredase gevangenen zal nog moeten worden opgehelderd, daar de Ne- derlandse autoriteiten aan verscheidene als collaborateurs het Nederlandse staats burgerschap hebben ontnomen, en deze zich beroepen kunnen op de verordening van de Duitse rijksautoriteiten, volgens welke zij door de dienst met de wapenen in de Duitse weermacht het Duitse staats burgerschap hebben verkregen". Tot zover dr Mende, die geldt als mi litair deskundige van de liberale partij. Ter toelichting laten wij hier nog vol gen wat in „de lijst" vermeld wordt over de drie door hem genoemde personen. Brunner, die tot 18 jaar is veroordeeld, was als arts belast met de controle op de artsen, ingedeeld bij de arbeiderskam pen in de Westwalle-zone en op de licha melijke verzorging der kampbevolking Hij liet de arbeiders in hulpeloze toestand en verklaarde velen, „einsatzfahig" die in werkelijkheid niet tot werken in staat waren. Deze feiten hadden voor velen zwaar lichamelijk letsel of de dood ten gevolge. Dohmen is tot 17 jaar met aftrek ver oordeeld omdat hij in het kamp Amers foort ernstige en wrede mishandelingen heeft begaan of laten begaan. Stroever is aanvankelijk ter dood ver oordeeld, doch hij kreeg gratie en de s'raf werd: levenslang. Hij was een der ver antwoordelijke leiders van het Dureh- gangslager Amersfoort. Zijn regiem was mensonterend, mishandelingen, strafap- pèls en exercutie voerde hij zelf uit of hij liet die uitvoeren. Later is hij meer malen opgetreden als commandant van een vuurpeleton, dat arrestanten van de S.D. zonder voorafgaand proces moest fu silleren. Tenminste veertig personen wer den hiervan het slachtoffer. Dank zij de oplettendheid van agenten van de radio-autodienst zijn in Amster dam twee „zware jongens" gearresteerd, die reeds twee weken gevolgd werden in verband met een grote inbraak in Am sterdam-Zuid op 19 November jl„ waarbij sieraden ter waarde van 35 40.000 gul den werden buitgemaakt. De twee, een 23-jarige meubelmaker en een 20-jarige loswerkman. werden op het Rokin betrapt, toen zij poogden in te bre ken in een zaak van vulpenhouders. Als gevolg daarvan zijn gisternacht in de binnenstad op vijf plaatsen huiszoekin gen verricht Bij een familielid van één der inbrekers werd een hoeveelheid sie raden ter waarde van ongeveer ƒ35.000 gevonden, behorende tot de buit van de genoemde inbraak. Na de inbrekers zijn nog een heler en diens broer met echtgenote in arrest ge steld. Geen der verdachten heeft nog een volledige bekentenis afgelegd. De primaat van Argentinië en aarts bisschop van Buenos Aires, kardinaal Co- pello. zou willen aftreden vanwege zijn slechte gezondheid die door de jongste gebeurtenissen nog verergerd is aldus werd gisteravond uit niet-officiële katho lieke bron te Rome vernomen De 46-jarige mevrouw P.-Van I., echt genote van de heer P. P.. hoofd van een B.L.O-school te Boxtel, is gistermiddag in de badkamer van haar woning om het leven gekomen. De oudste dochter kreeg bij thuiskomst geen gehoor. Daar zij echter overtuigd was, dat haar moeder zich in de woning moest bevinden, waarschuwde zij de bu ren. Door het forceren van een raam werd toegang tot de woning verkregen, waarna men tot de ontstellende ontdekking kwam, dat mevrouw P. zich levenloos en deerlijk verbrand in het bad bevond. Een straal kacheltje, dat vermoedelijk op een tafeltje naast het bad was opgesteld, moet door onbekende oorzaak in het bad terecht zijn gekomen. Mevrouw P. was moeder van vijf kinderen. Met een enkel woord hebben wij dezer dagen reeds gemeld, dat de ministerraad een aanvulling van de rijksbezolrUgings regeling heeft aanvaard, die het moge lijk zal maken aan daartoe aan te wijze» groepen van rijkspersoneel een vergoe ding toe te kennen voor arbeid, verricht in ploegendienst of voortdurend onregel matige dienst. Naar wij nader vernemen, is de rege ling bedoeld voor de werk- en vaklieden in de rijksdienst en voor de ambtenaren wier salaris niet boven dat van de werk en vaklieden uitgaat en voor hen, die met de directe leiding van deze groepen zijn belast. Zij geldt niet voor personeel, voor wie het werken in ploegendienst of in on regelmatige dienst in de aard van de functie ligt opgesloten en evenmin, in dien bij de bepaling van het salaris oi van de overige arbeidsvoorwaarden re kening is gehouden met ploegendienst of onregelmatige dienst. De vraag, in hoeverre groepen van ambtenaren onder de regeling zullen vallen, zal nader in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg onder de ogen worden gezien. Degenen die onder deze regeling zul len vallen, ontvangen te zijner tijd: 1. voor een drie- of meer ploegen dienst: 10 procent van het week of maandsalaris; 2. voor een twee-ploegendienst: vijf procent van het week- of maandsalaris; 3. voor een onregelmatige dienst, 20 procent van het uurloon voor de uren, gewerkt in vroege ochtend of avond en op de Zaterdagmiddag; 40 procent van het uurloon voor de nacht- en Zondags uren. De laatste twee percentages dienen als maxima te worden gezien. Voor een uur aansluitend aan de normale diensturen (8 tot 18 uur) wordt geen vergoeding gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1