Vooroverleg met Indonesië schijnt geslaagd Volgende week drie ministers uit Djakarta verwacht Beel is teuge in Vier doden door ontploffing gemeentelijk gebouw te Breda Kelder onder spoellokaal sloeg uit elkaar Het visioen van de H. Vader EUROPA hulde zich IN MIST Onstuimig maar zacht weekend r MinZijlstra: Help en zanik niet over wie het meest helpt Eenheid in Amerikaanse vakbeweging Twee doden op de weg Landelijke Luister- en Kijkwedstrijd van de Bond voor Veilig Verkeer DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J, J J ZaffroTas; 3 December 1955 WEERBERICHT OuSe tn JPioii erne Schildrijen XllWies 6scl]cniufg 3f td: 22320 ^ottèrllam Gemeenschappelijke verklaring over voorbije conferentie op komst Mr Stikker bij Lord Reading VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BE/DRAGEN 7jA 't Heerlijk avondje. Militaire oefening in liet Westland rrrr~ Wij verzorgen Uw geldverkeer met het buitenland m:di.ri;andschi: crldietbank n.v. Artikel in Vaticaans weekblad Verschrikkelijke ravage 1 wm4. eiGÏ* JW 4t\ Bij opbouwen van podium voor feest opvoering Ruiten sneuvelden Oorzaak niet bekend i.m 4ïlÉi «ii 2e PRIJS, EEN TELEVISIE TOESTEL, VIEL IN VLAARDINGEN Verkeer te land, te water en in de lucht aan banden Schep en voor anker op Wester schelde Uitwijklanding op Eelde Niet veel schepen voor de Hoek De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vanavond in net uiterste Zuid-Oosten nog wat regen. Elders opklaringen en slechts enkele verspreide bultjes. Matige, langs de Kust aanvankelijk nog krachtige, Westelijke vind. iets kouder. bondag 4 December: Zon op 8.30 uur, onder 16-33 uur; Maan op 22.42 uur, onder 12.04 uur. Maandag 5 December: Zon op 8 32 uur, onder 16.33 uur; Maan op 0.00 uur, onder 12.26 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN C Au v erien tie j Toen gistermiddag de Indonesische am- toen zich daar eveneens de Australische bassadeur tn speciale missie voor Neder- minister van buitenlandse zaken Casey land, de heer Utoyo Ramelan. die met „linister Luns in het vooroverleg gewik keld ig voor de komende ministersconfe rentie tussen Nederland en Indonesië op Schiphol de zaakgelastigde in Den Haag de neer Kweedjiehoo, bij diens vertrek n3ar Djakarta uitgeleide deed. verklaar den zij desgevraagd, dat zij op vragen betreffende de komende conferentie geen antwoord zouden kunnen geven zonder vooruit te lopen op een gemeenschappe lijk6 Nederlands-Indonesische verklaring di® °ogin volgende week te verwachten is Aanvankelijk beantwoordde de heer B^nedjiehoo de vraag wat hij in Djakar ta sin.s? doen met de verklaring, dat hij „jet ging om advies uit te brengen of om „peciaal overleg te plegen, doch uitslui tend om mondeling te kunnen toelichten ,velke resultaten thans reeds in het voor- 0ferlcg voor de ministersconferentie zijn bereikt. „Die toelichting zal ik geven op rpogelük nog onduidelijke punten betref- fehde de komende besprekingen", voegde hij er aan toe. „Weliswaar is mijn regering uiteraard schriftelijk en telegrafisch wel op de hoogte gehouden, doch een persoonlijke toelichting kan toch wel nuttig zijn Overigens, zo zeide hij. had hij ook nog epkele routinezaken te bespreken, waar onder b.v. de repatriëring der Ambo- pezen. Hij zal hoogstens enkele dagen 'n pjakarta blijven en verwacht dat hij jaarna onmiddellijk naar ons land tal t'erugketen. „Indonesië zou de komende conferentie buiten Nederland willen houden, maar daartegen schijnt. Nederland oP practiscne overwegingen bezwaar te hebben", zo leidde de verslaggever een volgende vraag in. Is nu al bekend, waar de con ferentie gehouden zal worden en kunt u al iets zeggen over een mogelijk reeds Samengestelde agenda?" Bij deze vraag nam de heer Utoyo de beantwoording van de heer Kweedjiehoo o?er Hij zei da» de opmerking over de bezwaren van Nederlandse zijde tegen eeh conferentieplaats in het buitenland piet helemaal juist geformuleerd was rfiaar dat de Nederlandse regering het ze iter niet prettig zou vinden, indien hij 0verigens deze vraag over de plaats er pVCr de agenda zou beantwoorden, aan gezien zoals tn Dén Haag, naar hij zei- de, toch al onofficieel de ronde deed begin volgende week een gemeenschap pelijke verklaring zou worden uitgege ven. Deze omstandigheid in aanmerking nemende, verzocht hij begrip voor zijn vo°rkeur om verder over het vooroverleg geen inlichtingen meer te verstrekken. He Engelse minister van staat voor buitenlandse zaken. Lord Reading, heeft gisteren de Nederlandse ambassadeur in jSflgeland, mr D. U. Stikker, uitgenodigd tot een onderhoud over enige aangelegen heden „van gemeenschappelijk belang", zOa's een woordvoerder van het Britse «i'"isterie van buitenlandse zaken zich uitdrukte. Op de vraag, of de kwestie Nieuw-Guinea tot deze aangelegen beden van gemeenschappelijk belang haorde, wenste de woordvoerder echter geen antwoord te geven. In weerwil van de officiële stilzwij gendheid zijn diplomatieke waarnemers te Londen van mening, dat de verhou ding tussen Nederland en Indonesië on derwerp van het gesprek is geweest in de 'oop van dit onderhoud, waarvoor het initiatief was uitgegaan van Lord Beading., aldus A.F.P. L°rd Reading is onlangs te Londen te ruggekeerd van een reis door Indonesië, bevond. Reuter voegt aan zijn bericht over ast bovenbedoelde onderhoud betekenisvo toe, dat het plaats had vóór het vertrek (Vrijdagavond) van minister Luns naar New York. De minister zeide nog niet te weten, wanneer de kwestie in de Verenigde Na ties aan de orde zal komen. Aange? echter de voorlopige sluitingsdatum de algemene vergadering is bepaald O!' 10 December, zeide hij het wenselijk te achten, op 5 December in New York aan wezig te zijn. Op de vraag naar de mogelijkheid, dat de kwestie zonder verdere behandeling van de agenda wordt afgevoerd, ant- woordde aar Luns. niet te kunnen inzien, hoe een agendapunt onder algemeen stil zwijgen kan verdwijnen. „Een agendapunt kan niet anders worden afgehandeld, dan door een besluit, dus door een resolutie", zeide hij. „Ik hoop, dat de conferentie tussen Ne derland en Indonesië, die naar wordt ge hoopt b'nnen niet al te lange tijd zal worden gehouden, niet ongunstig zal wor den beïnvloed door hetgeen in de V. N. zal geschieden ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea", zeide de bewindsman, die overigens verheugd bleek te zijn over de berichten uit Indonesië, dat ook daar de komende conferentie en de behande ling van Nieuw-Guina in de V. N. als twee verschillende zaker zuilen worden gezien. Over een week hoopt mr Luns naar Nederland terug te keren. Op een vraag. of hij vóór de komende Nederlands-Indo nesische conferentie terug zou zijn, ant woordde hij: ,.Het is mogelijk" maar evenzeer achtte hij het mogelijk, dat de Indonesische ministers voor deze confe rentie reeds in Nederland zouden zijn voordat hij zal zijn teruggekeerd. Gevraagd naar de aangekondigde ge meenschappelijke Nederlands-Indonesi sche verklaring over de komende confe rentie, zeide mr Luns, dat indien deze verklaring komt, dit ,.een bewijs zal zijn dat de missie van mr Utoyo is gelukt". „Een gemeenschappelijke verklaring zal alleen mogelijk zijn indien overeenstem ming wordt bereikt tussen beide regerin gen over het houden van de conferentie" In antwoord op de vraag of er nog ge schilpunten zijn ter aanzien van de con ferentie, verklaarde de minister; „Ik kan me niet voorstellen, dat het vooroverleg dat veertien dagen heeft geduurd nog veel punten onopgehelderd heeft ge laten". En op de vraag of er ook over eenstemming is bereikt over de plaats van de conferentie zeide hij: „Dat hangt af van de reactie van de Indonesische rege ring op het rapport van mr Utoyo". Mr Utoyo Ramelan. die bij het vertrek "an mr Luns aanwezig was, deelde nog nede. dat de drie Indonesische ministers, die aan de conferentie zullen deelnemen, in de loop van de volgende week in ons land zullen aankomen. De beslissing hier over zou gisteren in Djakarta worden ge nomen. Deze ministers zijn: mr f nak Agung gde Agung van buitenlandse za ken, prof. Sumitro van financiën en de heer Kasimo van economische zaken. Wees de uitleg welke minister Luns gaf aan het feit. dat er een gemeenschap pelijke verklaring zal komen, ai met vrij grote stelligheid uit, dat het vooroverleg met succes is bekroond, deze laatste me dedeling van mr Ramelan, dat volgende week drie ministers uit Indonesië zullen overkomen, maakt dat we] zeker. I)e twee grote Amerikaanse vakbon den, de ..American Federation of La bour" (A.F.L.) en het ..Congress of In dustrial Organisations" (C.I.O.), zijn Vrijdag in één organisatie opgegaan. De nieuwe organiatie telt zestien milliocn leden. Zij is daarmee het grootste vak verbond geworden in de niet-communis- tischc wereld. Bijna 140 vakbonden zijn cr in samengebracht. Het C I O. keurde de fusie Vrijdag op een speciale conventie te New Yora goed met een zeer grote meerderheid Slechts de grote ..Transport Workers Union'' stemde tegen. De A.F.L. sprak Donderdag reeds eenstemmig, haar goed keuring uit. De nieuwe organisatie zal heten „The American Federation of Labour and Congress of Industrial Organisation" Maandag zal een gemeenschappelijke conventie worden gehouden. Deze zal door president Eisenhower via een tele foonlijn. verbonden met luidsprekers, worden toegesproken. De mogelijkheid bestaat, dat men in het Westland op Sint-Nicolaasavond schoten hoort. Moch dit het geval zijn, dan zal men goed doen zich te realiseren, dat het 97e regiment infanterie, dat staat onder bevel van de territoriaal bevelhebber- West. daar herhalingsoefeningen houdt. Op 5 en 6 December sluit het namelijk de voortgezette opleiding af met een tweedaagse oefening jn de omgeving van Leiden, Den Haag en Hoek van Holland. In de ochtend van de zesde December zal een aanval worden gedaan op Hoek van Holland. In overheidskringen, be doeld worden de werkne mers in overheidsdienst, vangt bijna elk gesprek ran met „Beel is er tegen". Voor degenen, die niet in dienst van de overheid zijn, zegt dit waarschijn lijk niets en kent men evenmin de bedoeling van dit inleiden van het ge sprek. Het overheidsperso neel echter begrijpt wel, waar het over gaat n.l. het voorstel van de vacantie- toeslag door de P. v. d- A. ingediend bij de Tweede Kamer. En Beel was er teuge. Dit nu moet een slag in het gezicht zijn, vooral voor de katholieke werknemers in overheids dienst. Hieruit blijkt direct de bedoeling van dit inlei dend gesprek en bepaalt de richting van de inlei der. Inderdaad is het een slag in het gezicht, maar alleen voor hen die niet verder zien dan hun neus lang is. Want waarom was Beel teuge? Omdat hij zeer terecht meende, dat deze kwestie eerst in het Ge organiseerd Overleg (G.O.) diende te worden behan deld en daarna aan de Ka- mer moest worden voorge legd. En deze mening siert onze bewindsman, want ja renlang heeft de georgani seerde werknemer geijverd via zijn organisatie, C.N.V., K.A-B. en ook N.V.V., de arbeidsvoorwaarden etc. van het overheidspersoneel te doen behandelen in het G.O., terwijl een meer links georiënteerde groep, geen zitting hebbend in het G.O., steeds tevergeefs heeft getracht dit streven te doorkruisen. Waarom nu opeens die gewijzigde houding van onze P.v.d.A.-ers? Het is in één keer te raden nl.: Ie. Het Bisschoppelijk Mandement werd door het neutrale Ned. Verbond van Vakcentralen gretig aangegrepen om de samen werking met de confessio nele vakbeweging K.A.B. en C.N.V., te verbreken, waardoor 2e. Die lang verwachte en verhoopte en ook reeds verkondigde doorbraak eindelijk werkelijkheid zou worden. Inmiddels krijgen onze bisschoppen hoe langer hoe meer gelijk en wil die doorbraak nog maar steeds niet doorbreken. Is het wonder, dat men dan on geduldig maar ook onzeker wordt bij de P.v.d.A.? Men zoekt naar middelen om een doorbraak te forceren en met de juichkreet „Eu reka" komt men met het oog op de a.s. verkiezin gen met de stunt „4 pet vacantietoeslag voor het overheidspersoneel" niet in het G.O. maar in de Twee de Kamer. Een pracht stunt, want nu zal toch eindelijk die lang ver wachte „doorbraak" wer kelijkheid worden. Het is waar, wij kinde ren van Het Licht zijn niet zo bijdehand, wij behoren tot de onnozelen. Wij zien b.v. niet, dat hier op grove wijze het belang van een grote groep werknemers ondergeschikt wordt ge maakt aan het politiek be lang. Wij zien b.v. ook niet, dat de thans door de P. v. d- A. gevoerde taktiek de zelfde is als die van hun reeds eerder genoemde meer links georiënteerde kameraden, welke taktiek voor het verschijnen van het Mandement mede en vooral door hen zo fel werd bestreden, waartoe verwezen moge worden naar de in die tijd ver schenen Kamer- en raads- verslagen. Men zou bijna geneigd zijn te denken, dat niet wij maar zij tot de Kinderen van Het Licht behoren, want een zo grote onnozel heid bij ons te veronder stellen in deze stunt te trappen is de onnozelheid zelve. Verwacht mag dan ook worden dat deze stunt als een boemerang zal werken en juist bij de eigen kame raden de ogen zal openen, tenzij bij hen geldt; „Het doel heiligt de mid delen". G. S. Toen de 57-jarige gehuwde arbeider G. S. gisteravond op zijn bromfiets naar Hardenberg, zijn woonplaats, reed, werd hij even buiten de kom van Vriezenveen door de aanhangwagen van een trailer ge grepen. De man was op slag dood. Gisteravond is de 63-jarige A. van M., technisch hoofdambtenaar bij de gemeen te Utrecht, dodelijk verongelukt, toen .lij met zijn bromfiets op de Catharijnesingel in Utrecht een truck met aanhangwagen rechts wilde passeren. Hij raakte bekneld en kwam te vallen, kreeg het rechteraeh- terwiel over zich heen en was onmiddel lijk dood. (Van onze correspondent) In het gemeentelijk gebouwencomplex op de hoek van de Tramsingel en de Slingerweg te Breda heeft gistermiddag een ontzettende ontploffing plaats gehad, die aan vier personeelsleden het leven heeft gekost, terwijl een vijfde met een shock in het ziekenhuis moest worden opgenomen De vijf mannen waren in hel spoelhuis van het gebouw bezig met het oprichten van een podium, waarop vandaag een feestopvoering voor het personeel zou worden gegeven. Het spoellokaal voor vaten maakt onder deel uit van het complex van gebouwen, dat omgeven is door een grote ruimte. Vroeger was dit de vuilnisstortplaats van de gemeente, maar sinds enkele jaren is de gemeentelijke vervoerdienst er gevestigd. Naast kantoor ruimten is er ook nog een flinke garage voor gemeente-auto s, een perso- neelscantine met aangrenzend liet spoellokaal; in de hieionder gelegen kelder heeft de ontploffing plaats gehad. De omgekomenen zijn de 39-jarige P. Heermans, technisch ambtenaar, gehuwd en vader van vijf kinderen; de 41-jarige J. van Eyckeren, opzichter eerste klasse, gehuwd en vader van drie kinderen; dc 52-jarige gehuwde carosseriemaker K. Poppelaers, en de 31-jarige A. Mathijssen, gehuwd en vader van drie kinderen. AH* EP? Het heden verschenen nummer van het Vaticaanse weekblad „Osservatore della Domenica'' bevat inderdaad hel reeds aangekondigd artikel over de verschijning die de H. Vader vandaag precies een jaar geleden behad heeft. Het blad geeft de volgende bijzonderhe den, die kennelijk officieus zijn. Onmiddel lijk na de terugkeer van de Paus uit Cas te Gandoifo de H. Vader was toen reeds ernstig ziek begon de gebruike lijke Advents-retraite in het Vaticaan. De toestand van de Paus verergerde even- Wel dermate, dat Hij niet in staat was deze retraite b(j te wonen. Zo brak de le December aan. De Paus leed hevig, doch Was ondanks zijn ernstige lichamelijke Zwakte (uiteindelijk gevolg van ^e hard nekkige hik) geestelijk volkomen normaal zich van zijn toestand scherp bewust. In de loop van die dag die de Paus in zijn slaapvertrek doorbracht, hoorde Hij duidelijk de volgende woorden; „Verra Una visione" hetgeen betekent: „Er zal een verschijning komen Zo brak de nacht aan. die de Paus wa kend doorbracht. Het wps in de loop van deze nacht, dat de medici werkelyk aan 'n zeer aanstaand einde geloofden. Tegen de riege ochtend bil het eerste lichten van 'we dag (dus op 2 December) ver- onverwachts de Verlosser .Zoals eerder bekend gemaakt is, bad de •iet oude gebed van St. Ignatius, het p iiristi''. Bij het aanschouwen Vai, verschijning zweeg de Paus en wachtte af. In de diepe stilte kwamen hem de woorden voor de geest: „Magis ter adest et vocat te" en met volkomen helderheid van geest zei de Paus toen: ..O bone Jesu, voca me. Jube me ven.re ad 'Te'', zodoende het onderbroken gebed voortzettend. In tegenstelling tot wat er allerwegen is gepubliceerd heeft de God delijke Verschijning niet tot de Paus gesproken. De H. Vader heeft op diezelfde och tend aan enkele intimi het verhaal van de verschijning gedaan en toen in de loop van die tweede December de toestand van de Paus steeds slechter werd, waren juist die weinige vertrouwelingen ervan overtuigd, dat de Heer verschenen was om de H. Vader te waarschuwen, dat Hij inderdaad geroepen werd. Naarmate de avond viel nam de toe stand van de Patient een nieuwe wending ten kwade. Niemand geloofde meer aan een mogelijkheid tot herstel. Zoals men zich zal herinneren raakten Rome en de wereld juist in de ochtend van de derde December in alarmtoestand over het ver loop van de ziekte van de Paus. Maar het was juist in de nacht van 2 op 3 De cember dat de toestand van de II. Va der plotseling aanzienlijk verbeterde. Het is een vaststaand feit. dat de Paus. of schoon buitengewoon verzwakt binnen en kele dagen geheel genezen was. Wat se dertdien gevolgd is, gold slechts het lang zame aansterken en het geleidelijk her vatten van de oude, onvermoeibare acti viteit. Om half drie deed <3c ontploffing zich voor. Met een donderende slag sloeg de spoeikamer uit elkaar. Voorbijgangers op de Sbngerweg lieten zich tegen de grond vallen om niet te worden getroffen door de puinregen. Enkele in de omgeving werkende arbeiders drongen onmiddellijk door de dichte stofwolk naar de plaats van de ramp. Een verschrikkelijk schouw spel vertoonde zich daar voor hun ogen Op een tiental meters van de uiteenge slagen spoeikamer troffen zij het leven loze, deerlijk verminkte lichaam aan van een der slachtoffers. B#ven het puin werd van onder een zware ijzeren balk het eveneens vreselijk verminkte stoffe lijke overschot van een ander personeels lid bevrijd. Met behulp van de inmiddels toegesnelde brandweer werd een opening gemaakt naar de onder het gebouw gele gen kelder, waar de twee andere slacht offers werden aangetroffen. Zij waren door het versplinteren van de 30 centime ter dikke granieten vloer, in deze ruimte terecht gekomen. Een van de mannen, de 3I-jarige A. Mathgssen, kwam echter spoedig tot be wustzijn. Hij was zeer zwaar gewond. Toch had hij nog de kracht om te infor meren naar zijn vrouw en zijn drie kin deren cn om te vragen naar een deken voor de kou- Twee uur later bezweek hij evenwel aan zijn verwondingen. Op het terrein van de ramp werd nog eên personeelslid aangetroffen: de 41- jarige A. Nagtzaam. Hij had enige secon den vóór de ontploffing de spoelzaal ver laten om gordijnen voor de aankleding S -f V r wy/^y v.- v-' V, V-J 91 van het toneel te halen in de eantine. Dit is zijn redding geweest. Maar de man was zó over zijn toeren, dat hij gisterenavond nog geen woord kon uitbrengen. Nog enkele andere mannen zijn op het nippertje aan de dood ontsnapt. Zo o.m. een personeelslid, dat enkele minuten voor de ramp eveneens het spoellokaal had verlaten om zich naar het ketelhuis te begeven, dat enkele honderden meters verder lag. en de baas van de eantine, die in de keuken daarvan bezig was met kopjes wassen, maar wel door brokstuk ken van het rondvliegende puin werd ge raakt; gelukkig niet ernstig. Een vrouw uit de omgeving, die door een glasscherf werd getroffen, liep daardoor een slag aderlijke bloeding op. De ravage was ontzettend. De vloer van de spoeikamer boven de kelderruimte, be stond uit gewapend graniet, maar werd met één slag tot poeder herschapen. De 70 centimeter dikke muren van het ge bouw waren uit elkaar gedrukt. Van al de huizen in de omgeving bleef practisch geen ruit heel. Deuren, ramen en zelfs muren werden ontwricht. Talrijke autoriteiten kwamen zich op de hoogte stellen van de omvang van de ramp- Door de politie werd een cordon getrokken rond de plaats om de steeds meer toestromende nieuwsgierigen op af stand te houden. Een uitgebreid onderzoek werd direct ingesteld naar dc oorzaak, maar gister avond was men nog niets gevorderd. Ver- -»"v - - schillende veronderstellingen worden on der het oog gezien. Het meest denkt men aan een gasontploffing. Lichtgas schijnt echter niet waarschijn lijk, want alle gasleidingen lagen boven de grond. De kelder, waar de ontploffing zich voordeed, was niet meer in gebruik Enkele jaren na de oorlog werd deze ruimte volledig gereinigd en afgesloten. Heeft er zich in de loop van de jaren moeras- of rioolgas gevormd? Dan blijft evenwel nog de vraag, hoe dit plotseling tot ontploffing is kunnen komen. Opmer kelijk is ook, dat er geen spoor van brand werd waargenomen. Een ogenblik is ook gedacht aan een ontploffing van munitie of een bom, die onder de keldervloer zou gelegen hebben. Onder de oorlog had hier namelijk een afdeling van het Duitse Loodskop-regiment zijn kwartier opgesla gen. Er was echter niets, dat er op wees, dat hierin de oorzaak moet worden ge zocht. Er zal nu worden overgegaan tot het uitgraven van het puin en een nader onderzoek in de kelder zelf. De Vlaardingse Commissaris K. van der Ham feliciteert de 14-jarige Leen Krou- wel, uit de Langestraat 83, 's-Gravenzan- de. Leen behaalde de derde prijs in de landelijke prijsvraag van het Verbond voor Veilig Verkeer in de luister- en kijkwedstrijd. De commissaris overhan digde Leen zijn prijs: een prachtig radio toestel. Daarvóór had de heer Van der Ham nog een prijs uitgereikt. Het was zelfs de tweede prijs in deze wedstrijd, die ging naar de Vlaardingse onderwijzer, de heer C. van Rossen, onderwijzer aan de Groen van Prinsterer-ulo. Het was een kostbaar televisie-toestel. Het toestel was er nog niet en daarom overhandigde de commissaris aan mevrouw Van Rossen- Broek vast als troost een bloemetje. Practisch de gehele dag heeft de mist het verkeer, niet alleen in ons land, maar vrijwel in geheel West-Europa danig par ten gespeeld. Schiphol zat zo goed als dicht, evenals vele buitenlandse luchtha vens, het treinverkeer ondervond vertra ging. de Zeeuwse veerdiensten moesten worden stilgelegd en doordat de Wester- schelde potdicht zat 'ag het scheepvaart verkeer naar Antwerpen geheel stil. Dat naar Rotterdam ondervond veel vertra ging. De Amsterdamse haven had evenwel geen last van de mist; de bedrijvigheid op het IJ was er normaal en in Den Hel der was het ook heider. De mist had zich nl. vooral geconcentreerd in het Zuiden uit Maastricht vernamen wjj evenwel, dat men daar vrijwel geen last had van de mist en in het midden van ons land en langs de IJssel, Groningen, Friesland en Drente waren slechts in een lichte ne vel gehuld. Nadat in het begin van gisteravond nog twee vliegtuigen naar Londen waren vertrokken, is het binnenkomende ver keer op Schiphol door de dikke mist ge heel stil komen te liggen Machines uit Hamburg, Brussel, Hannover en Londen zijn op hun vertrekhavens blijven staan. Een K.L.M.-Convair 34, die om zes uur op Schiphol uit Londen werd verwacht, heeft om kwart over zeven een uitwijk landing op Eelde gemaakt. Vandaar zijn de 45 passagiers of naar de Amsterdamse luchthaven of naar hun plaats van be stemming overgebracht. De Nederlandse spoorwegen hebben gisteravond ook wat last gehad van de mist; voornamelijk de treinen, die in Westelijke en Zuidelijke richting reden. Bij Landau, ten Zuid -Westen van Frank fort, werden negen personen gewond, toen een locomotief op een passagiers- trein botste. Bijna de gehele dag heeft boven de Nieuwe Waterweg een dichte mist gehan gen; alleen in de middag werd het zicht iets beter. In de vroege morgen had het Rotterdamse schip ,,Lydia" een aanvaring In- en uitvarende schepen werden nog wel beloodst, zij het dan met grote ver traging. Doordat boven de Noordzee en in geheel West-Europa een flinke nevel hing, kwamen er echter niet veel schepen voor de Hoek. Het scheepvaart verkeer naar Antwerpen lag op een ge geven moment volkomen stil. Ten Oosten van Terneuzen gingen talrijke boten voor anker De Amsterdamse haven bood evenwel een gewoon scheepvaartverkeer. Er was daar slechts geringe mist. bij IJmuiden was het zicht gisteravond drie mijl, zodat de boten er gewoon hun gang gingen. In Den Helder was ook geen ..vuiltje" aan de lucht. Wel in Zeeland, uitgezonderd aanvan kelijk op Walcheren De stoombootdien sten ondervonden daar van de mist veel hinder. Tegen de middag werd het zelfs zo erg, dat verscheidene veerdiensten moesten uitvallen. Ook Walcheren kreeg later op de dag met de mist te kampen. Zoals gezegd, ook de rest van West- Europa zat dik onder de mist, zo ook Engeland. In de omgeving van Darm stadt, b.v. waren bij een kettingbotsing achttien auto's betrokken, terwijl in Oostenrijk het wegverkeer 'in de Zuid oostelijke provincie Karinthië door mist en ijzel volkomen was ontwricht. (Van onze weerkundige medewerker). De Oceaandepressies, die zich de gehele Novembermaand koest hebben gehouden, komen nu juist op tijd om een echte St. Nicolaasstemming te scheppen met veel wind en nu en dan wat lichte regen Langs de kust geldt een waarschuwing voor een harde Zuid-Westelijke wind Veel regen verwachten wij tijdens het weekeinde niet, maar wel drijft er veel bewolking over, terwijl de krachtige Z.W wind zachte lucht van de Oceaan blijft aanvoeren. In Den Helder was de temperatuur om 8 uur vanmorgen a1 tot 9 gr. C. gestegen. Koudere lucht bereikt morgen Schotland, maar deze zal voor Maandag ons land niet kunnen bereiken. In N.-Rusland komt geen strenge vorst voor en in Finland viel gisteren veel sneeuw met in de af gelopen nacht 15 tot 20 gr. vorst. Maar voorlopig blijft al deze kou op grote af stand van ons land De mist, die gister avond nog in ons land werd waargeno men, werd in de afgelopen nacht door de krachtige Z.W.-wind verdreven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1