I Negatieve eensgezindheid in de Westduitse Bondsdag wm. zïrW I DE EEUWENBODE NIEUWE POGING VOOR ONTWAPENINGSPLAN EIST HONDERD DODEN EN TWEEDUIZEND GEWONDEN Brussel wenst 10 millioen voor vijftig garages 1:1 Het een en ander uit II Op de Champs Elysées 2000 bekeuringen per dag Observator Guerilla in Rif-gebergte kan maanden duren Het vuur van de eenheidsleuzen is gedoofd yf H Afghaanse minister gearresteerd *3 Opperste Sovjet bijeen geroepen De „Comet-3" maakt lange afstandsvlucht Huiszoeking in klooster „met tact" geschied ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 PAGINA 3 De weg RotterdamDen Haaggevaar lijkste van Nederland, zo kon men dezer dagen lezen. Deze weg is tevens de drukste van ons land. Wie er vooral 's avonds tussen vijf en zes uur gebruik van moet maken, heeft het gevoel, dat hij in een soort optocht rijdt. Een eindeloze rij auto's? meestal twee aan twee, in twee richtingen, strekt zich dan van de ene stad naar de andere uit. Straks komt er nog een vliegveld langs te liggen, dat van Schieveen, hetwelk eveneens zijn eisen aan het verkeer zal stellen en al is men bezig, voor de grote rijksweg wat verlich ting te brengen, de gestadige toeneming van het aantal auto's zal hetgeen men thans doet, vermoedelijk weer neutralisereu. Groeit de auto ons boven het hoofd' Zullen we in een Het probleem is uiteraard internationaal. Overal, waar auto's rijden en autovrach t verkeer plaats vindt, zijn de wegen te smal en de parkeerruimten veel te klein. Zelfs in de Verenigde Staten, waar men de geweldige vlucht van het snelverkeer lang voor tal van andere landen meemaakte, is men er niet in geslaagd, het tempo bij te houden, laat slaan hel vóór te zijn. Hierdoor is het wegen- probleem, hetwelk tal van interessante aspecten biedt, een puzzle. Het is bovendien een internationale aangelegenheid geworden, die ettelijke internationale organisaties en overeenkomsten het aanzijn heeft gegeven. We willen luer van al die aspecten slechts de wegen zelf behandelen. Daarbij bepalen we ons tot enkele flitsen, welke inmiddels een helder licht werpen op een kwestie, die naar hel schijnt slechts op heel grote schaal op te lossen zal zijn of via bijzonder krachtige maatregelen. zee van auto's verdrinken? Worden niet alleen de voornaamste verkeerswegen, maar ook de centra der grote steden onoplosbare problemen In die centra wordt het parkeer- vraagstuk een steeds groter moeilijkheid. En boven al deze moeilijkheden torent nog het vraagstuk, dat men eenvoudig zou kunnen omschrijven met het bekende slagwoord: wees heer in het verkeer. Inmiddels, alles is uiteindelijk terug te voeren tot een simpel feit. Het snelverkeer gaat te snel. We bedoelen hiermede, dat de ontwikkeling er van in een tempo gaat, hetwelk een behoor lijk opvangen vrijwel onmogelijk maakt. Het is nu eenmaal gemakkelijker en goed koper een auto te kopen dan een autoweg aan te leggen. Terrorisme in Tunesië laait weer op Stel u voor, dat u in het jaar 539 vóór Christus leefde en toen een krant las, die werd uitgegeven als een hedendaagse Ja, stel u dal voor: u leeft m het jaar 539 vóór Christus en vouwt uw dagblad open. Natuurlijk, u weet het wel, men had in die tijd geen kranten, zoals ivij die kennen. De Romeinen kenden een sooi t muurkrant en wie iets te vertellen had, schreef het op een muur. Dit gebeurde ook bij de verkiezingen, net als nu. Alleen, men maakt heden ten dage ook van affiches gebruik. Maar de muren zijn in trek gebleven. En ivie door de opgegraven steden aan de voet van ae Vesuvius dwaalt, door Pompeji en Herculanum, welke steden eens onder de lava bedolven werden en daardoor grotendeels ge conserveerd, zal er vele opschriften kunnen ontdekken. Zelfs die van het soort van de verliefde jongeling, die zegt, dat zijn meisje het liefst van heel de wereld is. Gratis advertentie, zouden we nu zeggen). Eén Engelse weg Wanneer we ons over de grens bege ven, ontwaren we, dat onze nabuur Bel gië danig in de perikelen zit. Het wegen net voldoet niet aan de eisen. Er zijn nog veel te veel keienwegen. Hier en daar hebben verbeteringen plaats gevonden, maar nu men de grote wereldtentoonstel ling van 1958 aan het voorbereiden is, vraagt men zich af, waar "het naar toe moet. Alleen al de hoofdstad Brussel zelf ls een vraagstuk, waarvoor schier geen oplossing mogelijk lijkt. De toegangswe gen voldoen tamelijk, maar men maakt zich zorgen over de invasie van auto's, welke verwacht kan worden. De parkeer ruimte is totaal onvoldoende en men overweegt de bouw van niet minder dan vijftig grote garages, elk plaats biedend aan duizend auto's, welk plan zo een slordige zeven tot acht milliard francs zal kosten, dus ongeveer tien millioen gul den. Bij de tentoonstelling zelf wil men een parkeerterrein aanleggen voor maar eventjes 30.000 auto's. Wie ooit per auto of autobus Parijs heeft bezocht, weet hoe de situatie daar is. Het rijden zelf biedt niet zo heel veel moeilijkheden, maar zodra men stoppen en parkeren moet, begint de ellende. Zo als men onlangs heeft kunnen lezen, heeft de Pari.ise politieprefect de gren zenloze verontwaardiging opgewekt van de exploitanten der café's langs de Champs Elysées, omdat hij een stuk van de trottoirs weg wil halen, waardoor de terrassen aanzienlijk verkleind zouden moeten worden. De Champs Elysées zijn als het ware een rivier van auto's. Par keren is er een uiterst moeilijke opgave. Trouwens, in heel het centrum van Pa rijs is dit geen sinecure. Geen wonder, dat radeloze automobilisten hun wagens zelfs op plaatsen neerzetten waar het par keren verboden is en een bekeuring op de koop toe nemen. Resultaat: gemiddeld duizend bekeuringen per dag..... Zwitserland dat als het ware een knoop punt van een groot deel van het Euro pese wegennet is, zit wel met bijzondere moeilijkheden, omdat men daar op tal van punten niet over voldoende vlakke grond beschikt, om nieuwe of bredere wegen aan te leggen. Wat de verbreding betreft, er brak een soort koude ver- keersoorlog uit, toen het voorstel werd gedaan, een stuk van het oeroude, pitto reske kerkje van Fluelen aan het Vier- waldstattermeer af te breken. Men wil een grote, brede Gotthardstrasze aanleg gen. Het kerkje wordt o.a. als brandweer kazerne gebruikt. Aangezien het vlak langs de spoorbaan van de grote weg ligt, is het een lastige sta-in-de-weg. De bedoeling was, er enkele meters van te amoveren en op de vrijgekomen ruimte een voetgangerstrottoir te maken. Die maken nu de rijweg onveilig, ondanks al le voorschriften. Nu, heel Zwitserland heeft overeind gestaan. Ditzelfde gebeur de toen men een wegverbreding voorstel de tussen Tüscherz en Twann. Hier strekt zich een der mooiste meerlandschappen van het land uit. De huidige verkeersweg is er totaal ontvoldoende. Spoor- zowel als autoverkeer moet er door een „bottle neck". Er zouden beroemde wijnbergen moeten worden opgeruimd. De tegen standers meenden dat ook het landschap onherstelbaar bedorven zou worden. Intussen heerst er in Zwitserland be halve verontwaardiging over in voorbe reiding zijnde aanslagen op het landschap- schoon ook wel nuchtere bezinning. Er zijn mensen, die er op wijzen, dat voor heen ten behoeve van het verkeer en te! bevordering van het rijke winsten ople verende toerisme veel grotere offers zijn gebracht, dan nu gevraagd worden. Het is opmerkelijk, dat vooral de stedelingen zich opwinden over de gevaren, welke de schoonheid van het platteland zouden be dreigen. Uiteraard komt op het platte land de grootste verontwaardiging voor bij boeren, wier grond ten offer moet val len. De Zwitserse bladen hebben een tijd lang vol gestaan met discussies over de elke dag weer lezen: zoveel doden op de weg. Uit hetgeen we hier vertelden, mogen we als een schrale troost putten dat het bij na overal even erg is. Bijna.... Want er zijn steden, waar het verkeer nog geen probleem vormt. B.v. in Belgrado. Daar rijdt slechts een gering aantal auto's. Deze weg in Zwitserland tassen Tüscherz en Twann aan de Bielersec is te smal voor het moderne auto verkeer. Om hem te verbreden., zullen beroemde wijnbergen ge- amoveerd moeten ivorden. verkeersvraagstukken. Verbazingwekkend veel mensen ontpopten zich als verkeers- deskundigen en illustreerden hun betoog met zelf vervaardigde tekeningen van weer zelf uitgedachte, nieuwe trajecten. Gelukkig zal de beslissing aan bevoegde instanties worden overgelaten. Maar dit neemt niet weg, dat het Zwitserse volk schier bezeten is van het probleem van de auto en haar eisen.... In Engeland behoort de z.g. Great North Road tot de stenen des aanstoots van het verkeer. Het is de beroemdste of liever de beruchtste weg van het land. Officieel heet hij de A.I. De naam Great North Road is voor het overige een wa re aanfluiting. Want over driekwart van zijn lengte is hij nauwelijks breed ge noeg om twee vrachtwagens elkander be hoorlijk te laten passeren. Er zijn gedeel ten, die per dag niet minder dan 20.000 vehikels moeten verwerken. De Great North Road loopt van Londen naar New Castle. Er liggen 16 steden en 36 dorpen langs. Op 21 punten kruist hij andere, be langrijke wegen. Voorts bevinden zich er nog 38 aansluitingen op belangrijke zij wegen in. De totale lengte bedraagt 370 mijl en dag en nacht davert er het ver keer van personenauto's en vrachtwa gens over heen. Een groot percentage van het goederenvervoer per as tussen Londen, Leeds, Edinburgh en Glasgow vindt over deze weg plaats Elke dag komen op het Zuidelijke ge deelte ongevallen voor, waarbij gemid deld zes personen gewond worden. Sinds 1951 hebben op het stuk, dat door Hert- fortshire loopt, vier en zeventig personen bij verkeersongevallen de dood gevonden. Verleden jaar werden er in een dorp in die streek drie en zestig verkeersonge vallen op de Great North Road geregis treerd, waarbij twee personen gedood werden en zes en twintig gewond. Alles bijeen geteld eist de Great North Road elk jaar honderden slachtoffers. Op som mige plaatsen komen telkens verkeers opstoppingen voor, uiteraard in het bij zonder na ongevallen, die ter plaatse, wat een reporter noemde, een waar gek kenhuis scheppen. Een normaal jaar is voor de Great North Road: twee duizend gewonden en honderd doden Indien er slechts een vierde van het verkeer was, zou de weg niet zo slecht zijn. Nu is hij. wat de Engelsen noemen „heil". In talrijke dorpen moeten de be woners zich op de iets meer dan een me ter brede trottoirs tegen de huizen druk ken, als het verkeer voorbijdavert. In een van die dorpen werd dit jaar een demon stratie tegen de beangstigende toestand gehouden. Men droeg een doodkist in de stoet medeVan een ander gedeelte wordt gezegd, dat het grootste hele .stuk dat er na een botsing van een auto over blijft., het reservewiel isDe politie heeft voor de ergste punten een pakkende naam gevonden „accident palaces", palei zen voor ongelukken De Great North Road, ofwel de AI wordt terecht uitgemaakt voor een moor denaar, voor een kolossale verkwisting van geld en goed, en als een schande voor Engeland gekwalificeerd, zulks te meer, omdat er flinke gedeelten zijn, welke door vlak weideland lopen, terwijl aan weerszijden reeds vóór de oorlog lappen grond voor wegverbreding aangekocht werden, die nooit zijn gebruikt. Op deze wijze zouden we van land tot land kunnen zwerven, van hoofdstad tot hoofdstad en overal het verkeer ontmoe ten als een onophoudelijke bedreiging van ons leven en onze gezondheid, zenuwen in begrepen. De General Motors kondigde een winst van over een milliard dollar aan, dank zij de nog steeds stijgende pro ductie van auto's. Men verwacht, dat in ons land omstreeks 1970 een millioen auto's zullen rijden. De binnenstad van Amsterdam is een verschrikking geworden Overal wordt geschreeuwd om ruimte. Er wordt van alles gedaan, om de veilig heid in het verkeer te waarborgen. Maar de onveiligheid stijgt steeds. Men kan het In de stad Biel in Zwitserland moet een hoofdweg zich door deze huizen- massa wringen. Het is de weg naa- Neuchatel. Er is nergens mogelijk heid een andere tveg aan te leggen. De spoorbaan neemt alle nog be schikbare vlakke grond in beslag.... Franse militaire autoriteiten hebben gisteren te Rabat bekend gemaakt, dat bjj de strijd in Marokko sinds 1 Octo ber 101 soldaten zijn gesneuveld en 173 gewond. Men is op het ogenblik bezig in het Rif-gebergte een gordel posten op te bouwen, omdat de militaire leiding vreest, dat de guerilla in dat gebied wel verschillende maanden kan duren. Vijf tienduizend soldaten zijn ingezet om dc voornaamste wegen open te houden. De rebellen worden geleid door de in communistisch verband getrainde Moh ei ruiabouchy, een vroegere sergeant- majoor wan het Franse leger in Indo- cmna. Zij houden de meeste heuvels aan de grens met Spaans-Marokko bezet. Da gelijks; worden schermutselingen gemeld van het zeventig kilometer lange front tussen Sahar Soek en Saka. De grote hoofdweg naar Spaans-Marokko is de? nachts voor ieder vervoer gesloten en wordt des morgens door een zwaarbe wapende colonne verkend. Speciale pas sen zijn vereist om van de wegen ge bruik te mogen maken. Ook in Tunesië steekt het terrorisme weer de kop op. Verscheidene delegaties uit dat land hebben de bey, Sidi Lamine een bezoek gebracht en hem verzocht de openbare orde te verzekeren. Gisteren werden bij aanslagen twee personen ernstig gewond. Donderdag werden er twee gedood. Alle vier slachtoffers waren politieke figuren. Dit is een kruispunt in Engelands Great North Road, de „Moordenaar"Het bevindt zich in de stad Doncaster, waar de weg dwars doorheen loopt. Gedurende de drukke twaalf uren op zomerse Zaterdagen passeren er 24.000 vehikels.... (Telefonisch van onze correspondent) BONN, Vrijdagavond. Met een oproep aan Se Sovjet-regering haar plicht tot hereniging van Duitsland te vervullen besloot de Westduitse Bonds dag Vrijdagmiddag het debat over de po litieke situatie na „Genève". De regering werd opgedragen in samenwerking met de Westelijke mogendheden stappen te doen om de zaak der eenheid op het po litieke vuur te houden. Loyaliteitsbetui gingen jegens het Westen klonken van alle kanten, óók van de socialisten en de liberalen, die in de kwade reuk staan van een drang naar grotere zelfstandigheid der bondsrepubliek, voornamelijk in haar verhouding tot Moskou. Het was het zoveelste van een lange reeks van eenheidsdebatten, die in de loop der laatste jaren in de Bondsdag zijn ge houden. Gaandeweg heeft men het vuur en de overtuiging bij de debatten ge- iü iL& doofd. Wat er vandaag van de eens vlam mende eenheidsleuzen restte, was niets meer dan een vale as, die alle oude en goedddeels versleten argumenten over dekte. Het debat werd volslagen beheerst door de algemene overtuiging, dat de in goud tegen de wand van de parlements- zaal geplakte Duitse adelaar voor onbe paalde tijd de veelbetreurde zeventien millioen Oostduitsers niet onder zijn be schermende vleugels zal kunnen nemen. De door Spaak in Berlijn op zijn laatste Europese wervingsreis gegeven raad aan de Duitsers, dat zij nu zelf maar eens een initiatief moesten uitdenken om de vastgelopen wagen van hun nationale eenheid weer op gang te brengen, vond een wel bijzonder gedeprimeerd ant woord. De „buitenlandse" woordvoerder van de CDU, Kiesinger, constateerde voor zijn partij èn voor de oppositie tegelijk: „Een kant en klaar recept hebben wij beiden niet." De droge woordenvloed, die vijf uren duurde, bewees dat duidelijk. De Duitse politici werden geroepen om de discussiëren over middelen ten einde te geraken tot een doel, dat in werkelijkheid thans door allen als een fata morgana wordt beschouwd. Voor de raad van dr Adenauer om de krach ten niet verder te verspillen en de vei ligheid van de Atlantische oase te kie zen, kunnen uiteraard nu ook zijn oude tegenstanders niet meer geheel en al doof blijven. Vergeleken bij de bliksem schichten, die zovele socialistische woordvoerders in het verleden door de eenheidsdebatten hebben gevuurd, was de oppositierede van Qllenhauer van daag een zoel voorjaarsbuitje, dat de pas herstelde bondskanselier kennelijk goed deed. Wel kwamen vele oude verwijten nog weer eens te voorschijn, maar zij bereik ten slechts het effect van lang versleten cliché's. Veel belangrijker was het voor de kanselier, zo bezorgd als hij is voor het wantrouwen, dat ook in het Westen tegenover de Duitse onrust leeft, dat alle partijen op min of meer hoge toon de lof van het Westelijke bondgenootschap zon gen. Allen keerden zich tegen avontuur lijke bewegingen, die de voordelen van de Westelijke vriendschap op het spel zouden zetten. Dat was een basis waarop over verdere eensgezindheid te praten viel, zo zeide Kiesinger. Overigens kan men toch niet het ver schil in toon tussen de voornaamte re geringspartij enerzijds en de hele en halve oppositie anderzijds voorbijgaan. De socialisten blijven nog altijd de eis van Westelijk bondgenootschap voor heel DuitSland als een hindernis voor de een heid zien. En de liberalen zijn daar, blij kens een voorzichtig gestelde rede van dr Becker niet zo heel ver van af. Beide partijen willen ook in de rechtstreekse ge sprekken met Moskou duidelijk een stap verder gaan dan de bondsregering. Wel iswaar in volle loyaliteit jegens de Wes telijke partners, maar de vraag is, waar die loyaliteit zal ophouden. Liberalen zo wel als socialisten hadden ook nu de mond vol van mogelijke herziening van de verdragen van Parijs en zij konden met een verwijzing naar de teksten daar van zeggen, dat zulk een verlangen geen gebrek aan loyaliteit zou inhouden. Voor het ogenblik heeft dit debat nog slechts aangetoond, dat de partijen zich tot een negatieve eenheid van inzicht op werken, namelijk tot het inzicht, dat de huidige situatie géén eenheidskansen overlaat en dat men voor het eerst niet veel meer zal kunnen doen dan het eigen probleem warm houden. Of daaruit straks ook een overeen stemming over een positief program van actie zal voortvloeien staat nog in de sterren geschreven, die in de don kere lucht boven Duitsland fonkelen. Binnen weinige weken zal zich daar ook een ster uit het Oosten bijvoegen en dr Adenauer zal er al zijn krachten op moeten gaan toespitsen de onzekeren te waarschuwen voor de verleiding van de twinkeling, die van deze ster kan uitgaan. Voor de oppositie heeft Ollen- hauer zulk een waarschuwing óók ge- gericht aan het buitenland. De een heidsstromingen in Duitsland vloeien thans nog in democratische banen. Maar nien neme niet het risico, dat zij straks in nationalistische richting gaan, zo zeide hij. Naar uit Pakistaanse bronnen werd ver nomen is de Afghaanse minister van de fensie en opperbevelhebber van het leger, generaal Mohammed Arif, op last van mi- nis ter-president Daud Khan ontslagen en gearresteerd. Meer dan zeventig andere militaire lei ders in civiel autoriteiten zouden zijn aan gehouden. Er gaan in Kaboul en de andere steden van Afghanistan geruchten over op handen zijnde arrestaties van nog meer vooraanstaande personen. Afghanistan dreigt op het ogenblik, me de door de tegenstellingen die er tussen dit land en Pakistan bestaan, in de in vloedsfeer van de Sovjet-Unie te gera ken. Het land keert zich af van het Wes ten en zoekt, vooral tegenover Pakistan, economische en andere steun in Moskou. Zoals bekend zullen de Sovjet-leiders, Boelganin en Kroesjtsjef, het land deze maand nog bezoeken op terugreis van Nieuw-Dehli naar Moskou. Het Pakistaanse persbureau zegt, dat de Afghaanse premier „de openbare me ning vreest, die gekant is tegen zijn anti- Mohammedaanse en anti-Pakistaanse po litiek". Maar ter zake, stel u het nu eens voor, dat een redacteur van uw krant eveneens in het jaar 539 voor Christus leefde en op de manier, waarop hij het geleerd en al of niet zelf nog een beetje verbeterd heeft, zijn rubriek samenstelde en opmaakte. (Opmaken is typografenjargon voor het indelen van een pagina). Wel u zou dan even menen, nog in deze tijd te leven. Want een grote onderkop op de voorpagina kondigt de tewaterlating van een nieuw schip aan. Maar wanneer u het bericht gaat lezen (de kop was kort en daardoor zoals sommige moderne kop- Pen in de krant, stylistisch niet al te dui delijk) merkt u, dat het om een door rie men voortbewogen galei gaat, die in de haven van Athene zal worden uitgerust als oorlogsschip. Het zal een der grootste eenheden van de Griekse vloot worden: 45 meter lang, 6 meter breed en zes meter hoog. De bemanning zal uit 200 koppen bestaan. Intussen, we zouden bijna een bericht vergeten, waarvan de kop over de hele voorpagina staat uitgespreid: Babyion door de Perzen veroverd. Uit de onderkop blijkt dat de troepen van Cyrus des nachts de hoofdstad van Babylonië waren bin nengedrongen, in het donker door de bed ding van de rivier de Euphraat marcheer den en dat koning Nabonides gevangen was genomen. Zijn soldaten hadden geen weer stand geboden. Ze waren het vechten moe en wisten bovendien, niet tegen Cyrus' mannen op te kunnen Hun koning had zich weer eens vergist en een hnndn„noot- achap met Sparta, Egypte en koning Croe sus van Lydië gesloten, er niet op reke nend, dat Cyrus in staat zou zijn, dit bond genootschap te liquideren. Babylonië werd er het kind van de rekening door. In een hatelijk entrefiletje wees ,De Eeuwenbo de" er op, dat de koning zoals gewoonlijk in zijn archeologische opgravingen ver diept was geweest en de leiding van ziin leger aan de generaals had overgelaten Maar, zo de koning van Babylonië dan zijn volk weinig heil heeft gebracht, aldus de schrijver in de krant van het jaar 539 voor Christus, hij heeft zich grote verdiensten voor de archeologie en de kennis van het verleden verworven. De archeologie heeft de val van Babylonië slechts verhaast In een bericht over twee kolom wordt dan medegedeeld, dat Cyrus de Joden be vrijd heeft .Bij speciaal decreet bepaalde de grote pacificator, dat de Joden, die in het jaar 588, na de val van Jeruzalem, naar Babylonië gedeporteerd werden, vrij naar hun land konden terugkeren. De gro te koning der Perzen verordonneerde voorts, dat aan de Joden zouden worden teruggegeven gouden en z'l" veren vaten. welke door Nabucho- donosor uit de tempel van Jeruzalem geroofd werden en als krijgsbuit naar Ba- bvlonië gebracht. Men neemt aa" dat de Joden in kleine groepen dwars door de Arabische woestijn naar Judea zullen trekken, een afstand van ongeveer ne- totaal vier duizend zijn. De Joden, die lie gen honderd kilometer. Het zullen er in ver in Babylonië willen achterblijven .zul len hun broeders van leeftocht moeten voorzien alsmede van goud en zilver, bui ten de schatting, die ze voor de nieuw te bouwen tempel moeten opbrengen. Aan de voet van de pagina treffen we een bericht met een tweekolomskop aan: een prins in India sticht een nieuwe gods dienst. Wij mensen van deze tijd kunnen aan de er bij gevoegde illustratie zien, dat het om Boeddha gaat. Maar voor de le zers van het jaar 539 voor Christus was Siddartha Gatama zoon van koning Soed- hohana, een volslagen onbekende. In het bericht wordt medegedeeld, dat de prins zonder zijn familie vaarwel te zeggen, op eens verdween, om zich aan een leven van beschouwing en versterving te wijden. Hij nam de naam Bhoedda aan, ofwel „ver lichte". Hij is na enige tijd weer in de openbaarheid verschenen en hield te Be nares een rede, waarin hij verklaarde, een nieuwe godsdienst te willen stichten. Zijn leerstellingen verbreiden zich, aldus het bericht, in het dal van de Ganges steeds meer. Wanneer we verder lezen, treffen we een interview aan, dat Servius Tullius, de koning van Rome aan de buitenlandse pers verleende. Deze verklaard e een door hem zelf opgemaakte constitutie te willen invoeren. Zijn koninkrijk, dat zich uit strekt van de Campania tot aan de Arno en door 800.000 mensen wordt bewoond, wordt nog volgens primitieve bestuursopvattin- gen geregeerd. Aan de meerderheid van het volk zullen politieke en burgerrechten worden verleend. In een hoekje weggedrukt vinden we de mededeling, dat op 15 Augustus, volgens de traditie de heetste dag van het jaar, aan de slaven van Rome vacantie zal ivor den gegeven. Het besluit is genomen ter ere van koning Servius Tullius, die als slaaf geboren werd. Een prettige kant van deze vacantiedag voor de slaven is, dat de meeste vrije burgers dan ook niet kun nen werken, omdat hun geen slaven ter beschikking staan. De voorpagina bevat nog enkele eco nomische berichten, o.a. een, waarin ge meld wordt, dat een fabriek te Athene het respectabele aantal van 120 arbeiders heeft bereikt. We zouden verder kunnen gaan met het lezen van „De Eeuwenbode". Maar we brengen liever een woord van hulde aan de buitenlandse iournalist die het exemplaar van ,,De Eeuwenbode" van 5 Juli 539 voor Christus samenstelde en daarvoor ongetwijfel 'n diepgaande his torische studie heeft gemaakt. Watwe hier vertelden waren slechts enkele voor beelden van zijn pogingen, om u een voor stelling te geven van hetgeen u in het ge noemde jaar had kunnen lezen, indien u in dat jaar zou hebben geleefd K. H. Radio-Moskou meldt, dat voor 23 De cember een zitting van de Opperste Sov jet bfjeen is geroepen. De vorige gewone bijeenkomst van de Opperste Sovjet was in Febrnari van dit jaar. Toen werd het aftreden van Ma lenkof als premier en de benoeming van maarschalk Boelganin tot zijn opvolger goedgekeurd. In Augustus van dit jaar werd een bui tengewone zitting bijeengeroepen, waarop Boelganin verslag uitbracht over de con ferentie van regeringsleiders te Genève. De bijeenkomst in December is een bui tengewone zitting. Radio-Moskou gaf geen aanwijzingen omtrent de reden van de bij eenroeping. De agenda van een zitting van de Opperste Sovjet wordt gewoonlijk niet voor de openingsdag bekend ge maakt. Volgens waarnemers is het mogelijk, dat regeringswijzigingen zullen worden aangekondigd. In Februari wordt het twintigste congres van de Communisti sche partij gehouden. De Opperste Sovjet zou normaal in Februari of Maart bij eenkomen. Het is derhalve ook mogelijk dat men beide bijeenkomste niet samen wil laten vallen. Groot Brittannië, Frankrijk en Canada hebben Vrijdag voorgesteld een uiterste poging te doen om een ontwapeningsplan de ontwikkelen dat gebaseerd is op en kele voorstellen van de Grote Vier, die in het verleden zün gedaan. Het voorstel is vervat in een ontwerp resolutie die is ingediend in de politieke commissie van de Algemene Vergadering De „Comet-3" een straalverkeersvlieg- tuig van de De Havilland vliegtuigenfa- briek, is gistermorgen van het fabrieks- vliegveld Hatfield vertrokken voor een proefvlucht naar Sydney in Australië. Het vertrek geschiedde tengevolge van de mist vijf uur later dan was voorzien. Aan boord van het vliegtuig bevinden zich vijf tien personen, bemanning en technici. De „Cornet 3" zal tussenlandingen maken in Cairo, Bombay, Singapore en Darwin. De vlucht van de „Cornet 3" is de eer ste proefvlucht over zeer grote afstand buiten Engeland. Het toestel wordt gevlo gen door de chef-invlieger van de De Ha villand. John Cunningham. Verwacht wordt, dat het vliegtuig tij dens de vlucht een aantal records zal ves tigen De hoofdzaak is echter gegevens te krijgen over het gedrag van het toe stel op een lange vlucht. Deze gegevens kunnen dienen voor de bouw van de gro tere ,,Comet-4", waarvan het eerste toe stel midden 1958 zaj worden afgeleverd. De „Cornet 3" zal op de tocht naar Syd ney op een hoogte van 19 km vliegen met een snelheid van ongeveer 800 km. per uur. De drukkajuit van het toestel zal op deze reis niet volledig in werking zijn. Voor hei vliegen op zeer grote hoogte heeft de bemanning de beschikking over zuurstof die in flessen wordt meegevoerd. der V.N. In de resolutie wordt de Alge mene Vergadering verzocht er bij de betrokken staten op aan te dringen pri oriteit te geven aan een „spoedig ten uit voer leggen'' van de ontwapeningsplan nen. Daarbij is op de eerste plaats ge dacht aan het bekende „blauwdruk"-plan van president Eisenhower en aan het (aanvullende) plan van premier Boelga nin tot het vestigen van wederzijdse con troleposten op strategische punten. Ver der wordt voorgesteld, dat de staten ver der moeten gaan met het op wetenschap pelijke basis zoeken „naar methoden die een volledig doeltreffende controle cp kernmateriaal mogelijk zouden kunnen maken''. In de resolutie wordt de ontwapenings commissie gevraagd opnieuw de sub commissie voor ontwapening te doen bij eenkomen. De resolutie werd aan de commissie voorgelegd door de Britse vertegenwoor diger bij de V.N. Anthony Nutting. De Belgische minister van ustitie heeft (op vragen van het kamerlid De Gryse) geantwoord, dat het onderzoek in de kloostergemeenschap te Wevelgem l.v.m. de kwestie Anneke Beekman, werd ver richt op last van de rechter van in structie te Luik door een rogatoire com missie van plaatselijke gerechtelijke auto riteiten. Het ministerie was niet op de hoogte van het onderzoek. Alleen de ge rechtelijke autoriteiten hadden te beslis sen hoe de huiszoeking moest worden uitgevoerd. Volgens de ingewonnen in lichtingen hebben de bevoegde magistra ten bij het onderzoek rekening moeten houden met de uitgebreidheid van het gebouwencomplex. In het geheel hebben een-en-twintig personen, de magistraten inbegrepen aan de huiszoeking deel genomen. Uit dezelfde inlichtingen blijkt, dat de huiszoeking met de gewenste bescheiden heid en tact is geschied.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3