Tweespalt dreigt in radicale partij Niet iedereen wenst zich te schikken naar Mendès-France DE UITBREIDING VAN HET BISDOM BREDA Elburg wil „Scheveningen van de Zuiderzee" worden Linkse partijen werkten katholieken'uit Argentijns kabinet Bewees regime-Lonardi de Kerk wel een dienst? Rotterdamse graanmarkt LIEFDE f VONDST in T ZOEKLICHT*) De ezel van in de storm Een staatsgreep? Driejarenplan voor Nieuw-Guinea „wel wat hoog gegrepen' Spreiding bouwvak- vacanties in 1956 Het oude blijft in ere maar blik is op toekomst gericht Nieuwe anti-clericale uitbarsting in Argentinië Markt ontlast van aankomend goed ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 PAGINA 8 Succes voor Faure Merkwaardig BENDE WINKELDIEVEGGEN GESTRAFT VALSE OPGAVEN VORST VERLET Onder-nemer jaar met aftrek Bisschoppelijk vertrouwen in edelmoedigheid Voor de derde maal in 24 uur Ernstig spoorweg ongeluk nabij Londen 12 GEVALLEN VAN KINDER VERLAMMING Honderd roodvonk-patiënten in Amsterdam „Verleden' wordt gerestaureerd Watersport en strand Reactie Peronisten-te-goeder-trouw door ELEANOR ELLIOT CARROLL AANRANDER GEARRESTEERD de .Verzameling" heeft besloten ét? Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen De verkiezingen in Frankrijk zullen op 2 Januari plaats vinden. Niet op Nieuwjaarsdag. Aangezien 1 Januari een wettelijke feestdag is zo heeft de raad van state, om advies gevraagd, geredeneerd kunnen de werkzaamheden van die dag naar de volgende worden verschoven. De ministerraad heeft die rtyJenering overgenomen en tevens besloten op 2 Januari algemeen vrij-af Ie geven. Mendès-France we] mag plaats hebben als de heer Mendès-France het doet, maar niet wanneer een ander het pro beert. Intussen woedt de interne strijd in de radicale partij voort. We hebben er reeds op gewezen, hoe Mendès-France verschillende maatregelen door het partijbestuur heeft doen nemen om de candidaatsstelling te voorkomen van lieden, die de heer Faure zijn toege daan Hij sommeerde bv. de ..Verzame ling der linksen" (overkoepelingsfor matie van de linkse partijen zonder so cialisten en communisten) zich te on derwerpen aan het gezag van het radi cale partijbestuur. Dit zou natuurlijk betekenen, dat de heer Faure dan zou moeten verdwijnen als voorzitter van deze „Verzameling". De „Verzameling" is ten aanzien van de candidaatsstelling machtiger dan de radicale partij alleen. Nu wil het onge luk voor de heer Mendès-France ,dat De raad van state Is gisteren ook om advies gevraagd over de kwestie van de vjjf radicale ministers, die hun ontslag hebben ingediend. Vasthoudend aan de letter van de grondwet, die zegt, dat «mi nisters in functie blijven in geval van ont binding van de Kamer", heeft de raad de heer Faure geadviseerd het ontslag te weigeren. De vijf radicale ministers heb ben zich daarbij neergelegd, op voor waarde dat de heer Bourges-Maunoury, die minister van binnenlandse zaken is, niet met de uitvoering van de verkiezing zal worden belast. Een oplossing hiervoor zaj waarschijnlijk worden gévonden in een ziekte-verlof voor deze minister. De eerste Decemberdagen zijn histori sche dagen geworden. Minder om de Ka merontbinding dan wel om wat geschiedt in de grote radicale partij. De heer Mendès-France poogt het voor te stellen alsof men wat betreft de Ka merontbinding niet minder dan met een staatsgreep heeft te doen. Hjj herinnert aan de algemene afkeer, die in de Derde Republiek bestond tegen een dergelijke ingreep van de regering. Maar die afkeer was gebaseerd op de gebeurtenissen van Mei 1877, waaraan wij, in dit verband, al eerder hebben herinnerd. Toen het in die dagen ging om de ver dere richting van het land: republiek of constitutionele monarchie, liet president Mac-Mahon de Kamer door de Senaat naar huis zenden. Dit geschiedde nadat de Kamer tevoren met overgrote meer derheid (363 tegen 158) 't wantrouwen had uitgesproken jegens premier De Brog- le, die d'oor Mac-Mahon naar de Kamer was gestuurd met de bedoeling de repu blikeinse gedachte te vernietigen. Uit de uitslag van de verkiezingen, die na de Meigebeurtenissen en de ontbinding der Karner gehouden werden bleek duide lijk het ongenoegen van het Franse elec toraat over deze ingreep ten koste van de republikeinse gedachte. Hoewel men in de Derde Republiek verder steeds te klagen had over de te korte duur van de kabinetten, is eerst na de bevrijding opnieuw de mogelijkheid van Kamer-ontbinding in de grondwet gebracht, en dan nog wel onder de be perkende voorwaarden. Nu is het wel merkwaardig, dat juist de heer Mendès-France zo ongemeen heftig te keer gaat tegen de heer Faure. Toen hij zelf in dit voorjaar ten val werd gebracht, betreurde hij het open lijk, dat hij de Kamer niet kon heen zen den, omdat daartoe niet alle grondwette lijke voorwaarden waren vervuld. Later werd op hetradicaal partijcongres de kwestie van automatische Kamer-ont binding ter tafel gebracht en als pro grammapunt voor de partij aanvaard De conclusie is dus. dat Kamer-ontbinding volgens de gedachtengang van de heer de „Verzameling" heeft besloten de heer Faure als haar voorzitter te hand haven en verder zelf als politieke par tij te zullen optreden bij de verkiezin gen. D.w.z., dat de „Verzameling" van plan is haar eigen candidaten aan te wijzen. Kennelijk willen de oudere ge matigde radicalen, die het vooral in de „Verzameling" voor het zeggen hebben, zich niet zonder meer onderwerpen aan de dictatuur van de heer Mendès-Fran ce, die nu heftige pogingen doet ook hen uit de.partij te zetten. De zaken ontwikkelen zich dus meer in de rich ting van een scheuring onder de radi calen. De Dordtse rechtbank heeft de 30-jarige mevrouw K. S. W. den B.S.. wonende te Dordrecht, overeenkomstig de eis ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek. Mevrouw Den B. was de- „hoofdvrouw" van een door vriendinnen gevormde ban de, die herhaalde malen in winkels en warenhuizen te Dordrecht uiterst geraffi neerde diefstallen heeft gepleegd. Haar bendegenoten kregen 2 maanden gevan genisstraf. Ach)- heelsters en helers wer den veroordeeld tot straffen, die varieer den van twtee weken tot drie maanden. In hoger beroep heeft het gerechtshof te Amsterdam de 30-jarige onderaanne mer J. A. V. uit Beverwijk wegens het opzettelijk uitlokken van valsheid in ge schrifte, meermalen gepleegd, veroor deeld tot 2% jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Hij had valse declaratiestaten voor vorstverlet doen opmaken door twee anderen. De schade, die hierdoor voor de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid was ontstaan, ligt tussen de 25 en 28 duizend gulden. Sultan Ben Joessef is hier in gesprek met een groep blinden, die hem na mens de organisatie van Marokkaanse blinden in zijn paleis eer kwamen bewijzen. In het weekblad voor het bisdom Breda „Sancta Maria", lezen wij de volgende mededeling, ondertekend door Z.H. Exc. mgr Jos Baeten, bisschop van Breda: „De dagbladen hebben de veranderin gen in de indeling van de Nederlandse Kerkprovincie volledig meegedeeld. De uitbreiding van ons Diocees is in vele opzichten zo ingrijpend, dat wij met gemenede gevoelens deze wijzigingen heb ben zien naderen en met gemengde ge voelens ze thans tot werkelijkheid zien worden. Van ingrijpende betekenis is het voor de bij ons diocees nieuw ingedeelde gelo vigen en vooral voor de priesters, die zich tegen wil en dank in 't diocees van Breda zien opgenomen. Van ingrijpende betekenis is het echter ook voor ons, die ons wel bewust zijn van de langdurige moeilijkheden, die de ze indeling voor ons zal meebrengen Men moet hier echter niet al te men selijk over oordelen en spreken. Het is immers van grote, zelfs bovennatuurlijke betekenis, als men beschouwt door wie en waarom ^pzp veranderingen worden .99 Elk meerjarenplan levert, waar ook ter wereld, moeilijkheden op bij de uitvoering. Voor Nieuw-Guinea zijn er nog van bij zondere aard, gelet op de omstandigheden van land, bevolking en klimaat Intussen aldus minister Kernkamp in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer zou het onjuist zijn, de tegen vallers bij de uitvoering van het drie jarenplan uitsluitend aan evenbedoelde factoren toe te schrijven. Bij de samen stelling van de plannen is wel wat hoog gegrepen, mede als gevolg van te optimis tische inzichten in Nieuw-Guinea over de mogelijkheden tot het inlopen van de in 1953 reeds bestaande achterstand. De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft besloten de vacantie voor de bouw gewild en doorgevoerd. Het „sentire cum Ecclesia" is hier wel op zijn plaats. Wij durven vertrouwen, dat men zich geleidelijk zal inleven in deze door de H. Kerk gewild 2 nieuwe eenheid van Dio cees, en dat allen zich met edelmoedig heid zullen aaneensluiten rondom de Bis schop, die voor priesters en gelovigen Christus zelf vertegenwoordigt Maria, de Moeder van genade, verkrij- ge voor ons en voor allen de genade sa men te groeien tot een bovennatuurlijke eenheid in Christus". Twaalf mensen zijn gisteravond laat omgekomen en vijf en dertig gewond bij een botsing tussen een personentrein cn een goederentrein nabij het station Bar nes in het gebied van Londen. De per sonentrein reed van achteren in op een in dezelfde richting rijdende goederen trein. De voorste wai-on van de personen-, trein kantelde cn geraakte in brand, even als de achterste wagons van de goederen trein. Dit is het derde spoorwegongeluk in het gebied van Londen in iets meer dan 24 uur. Donderdagavond kwamen in Essex twee stoomtreinen met elkaar in botsing en reed een ondergrondse trein in het Oosten van Londen op een andere in. Bij deze ongelukken werden 27 personen ge wond. Dertien dagen geleden kwamen tien rei zigers om en werden 106 gewond, door dat nabij Didcot in het graafschap Berkshire een trein van de spoordijk stortte. Het ernstigste spoorwegongeluk in Groot- Brittannië in dit jaar geschiedde in Ja nuari, toen de sneltrein York—Bristol in Gloucestershire ontspoorde. Hierbij kwa men zeventien personen om en werden 43 gewond. Blijkens een opgave in de Staatscourant zijn in de week van 20 tot en met 26 November 299 gevallen van roodvonk 23 gevallen van diphtherie en 12 gevallen van kinderverlamming aangegeven. Van de roodvonkgevallen werden er 100 aange geven in Amsterdam en 58 in Rotterdam Van kinderverlamming werden aangege ven twee gevallen in Noord-Holland nl één in Amsterdam en één in Haarlem vijf in Zuid-Holland en wel twee in Rot terdam en telkens één iri Dordrecht 's-Gravenhage en Woerden en vier tn Noord-Brabant, nl. twee in Geldrop en telkens één in Alphen en in Roosendaal en Nispen. OOK EEN EZEL KAN beroemd wor den. Tenminste, indien hij Miche langelo heet en op Capri als een ezel werkt. Michelangelo is dood. Daarom is er over hem geschreven. Maar ook tijdens zijn leven heeft zijn conterfeitsel in de wereldpers gestaan en pende menig jour nalist een pakkend verhaal over deze merkwaardige viervoeter, die vele be roemdheden op zijn rug torste. Hij maakte over het algemeen geen onderscheid tussen gewone toeristen en beroemdheden, aanvaardde geduldig de Tiberio, waar de ruïnes van Keizer Ti berius' grote villa liggen en museum zijn geworden, was hij onbetwist heer en meester. Omdat zijn klanten voornamelijk in hotels woonden en meestal gulhartig wa ren, heeft Michelangelo voor een ezel een herenleventje geleid. Weliswaar moest hij soms urenlang in de branden de zon op een klant wachten en het ongeduld van zijn baas verdragen, maar menige beroemdheid liet iets voor hem aanrukkert. En aldus bleek, dat Michel angelo verzot was op kip en koekjes uit beroemdheden, aanvaardde geduldig de v en zgJfs egn bQrd at lasten, die zijn baas hem op de rug laad- heeft hii iets gebroken de. Hij kon soms een beetje minachtend en noolt heeft hlJ iets eeD10Ken- kijken naar lieden, die niet eens behoor lijk een ezel konden bestijgen en door zijn baas geholpen en soms zelfs ge steund moesten worden. Dit was echter zijn enige vorm van cri- tiek. Na het aanmoedigende klapje van zijn baas zette hij zich als het ware ma chinaal in beweging en beklom met het Men ziet, er valt heel wat goeds van de dode ezel van Capri te vertellen. Daarom is hij op zijn weg naar zijn laat ste rustplaats door vele Caprezen bege leid en die stelden zijn baas in staat, op zijn graf een mooie gedenksteen te plaat sen. Michelangelo is eens koppig als een geduld van een ezel de treden van het ezel geweest. Dat was, toen Goering op bergpaadje, dat tussen wijnbergen en si- zijn rug sprong, zodat hij half in elkaar naasappeltuinen door naar de befaamde zakte. Bovendien probeerde de groot Monte Tiberio voert. luchtmaarschalk, hem met nijdige trap- Beroemde schrijvers als Graham Gree- pen tot lopen te dwingen. Hij bleef staan ne, filosofen als Benedetto Crqce, en ook zijn baas was niet in staat, hem schilders als Picasso, maar vooral er toe te bewegen een poot te verzetten, filmsterren torste hij op zijn bre- Vermoedelijk was het Herr Goering ook de rug. Ingrid Bergmaan, Elisabeth Tay- met zijn hele Luftwaffe niet gelukt, lor en tal van andere grootheden van Dies stapte de grootluchtmaarschalk het witte doek en het televisiescherm onder de nauw verholen hilariteit der hebben geprobeerd, hem wat vlugger te omstanders af en ging te voet de Monte laten lopen. TevergeefsTiberio op. Hij wilde ondanks zijn volu- Volgens zijn baas liep Michelangelo me met alle geweld de paleisachtige vil- i_ A X J.1 - J r, titoo «w* nrln 1 1 4- - - v\ T iKPrinC kort vóór zijn dood in de pas, waarmede ]a zien hij dertig jaar geleden zijn loopbaan als woonde, ezel van Capri begon. waar de'grote tyran Tiberius JU.r,.Michelangelo had een hekel aan uni- Michelangelo heeft het verkeer op het formen, ofschoon de grote Michelangelo paradijselijke eiland gemotoriseerd zien die unieke uniformen van 's Pausen worden. Op de Piazza en de pleintjes Zwitserse lijfwacht heeft ontworpen, voor de hotels moest hij het zich laten Goering was in zijn mooiste uniform- te welgevallen, dat auto's en natuurlijk ook zwaar en hij trapte bovendien, de door bepluimde paardjes getrokken 1 1 i carrozza's hem concurrentie aandeden. Echter, op het bergpad naar de Monte Die was in burger. Na de oorlog heeft Michelangelo Eisen hower de Monte Tiberio op gedragen. (Van onze correspondent) Elburg is niet van plan bü de pakken te gaan neerzitten, als straks een van zijn trouwens toch al niet meer zo rijk vloeiende bronnen van inkomsten wegvalt. Het ontstaan van de polder Fle voland in het IJsselmeer zal immers zo goed als zeker de visserij de genadeslag vakarbeiders voor 1956 te spreiden over j geven en op dat terrein kan zelfs de twee weken. Dit besluit is genomen na 1 meest ingenieuze bestuurder geen overleg met vertegenwoordigers van en kele der belangrijkste collectief vacantie verlenende bedrijfstakken, zoals de me taalindustrie, de metaalnijverheid, de confectieindustrie en de bouwnijverheid. In de week van 29 Juli tot 4 Augustus zullen vacantie hebben de bouwarbeiders, werkzaam in werkplaatsen en op bouw werken gelegen ten Noorden van de lijn, die wordt gevormd door Rijn, Lek, Nieu we Maas en Nieuwe Waterweg. De steden Rotterdam en Arnhem worden gerekend in hun geheel te behoren tot het gebied ten Noorden van deze lijn. De bouwvakarbeiders, werkzaam in werkplaatsen en op bouwwerken, gelegen ten Zuiden van genoemde lijn zullen in de week van 5 tot 11 Augustus vacantie hebben. De bedrijfsraden voor de „nevenbedrij- ven" van het bouwbedrijf, zoals schilders, stucadoors, terrazzowerkers en steen houwers zullen dezelfde gedragslijn vol gen als de bedrijfsraad voor het bouw bedrijf. (Bericht van A. Bosman N.V. Graan-) makelaars Onze markt is wel enigszins ontlast van aankomend goed, terwijl cr op het ogen blik niet veel onderweg is en bovendien voor vrijwel alle graansoorten als mais, gerst, milo en rogge extension voor de contracten per November wordt gecla- reerd. Hieruit blijkt wel, dat ook in N. Amerika de verladingen momenteel niet soepel gaan. Mais was wat betreft N. Amerika niet bijzonder gevraagd en de boordvrij-prijzen zijn dan ook weinig veranderd. Platamais wordt steeds schaarser, zodat voor de laat ste restanten fancyprijzen worden betaald. Z. Afrika mais disponibel en somend kon van deze omstandigheid profiteren en bracht mooie premies op. De offertes van gele mais aflading Zwarte Zee incl. Con- stantza ontmoeten nog niet veel attentie, daar men omtrent de geschiktheid van de ze mais als kippenmais in het ongewisse verkeert. Gerst van Noord-Amerika hoger en na het verdwijnen van de diverse pos ten aankomende gérst benevens de vertra ging bij de November-contracten beter lig gend. Ook de 2 Western gerst wordt niet zo overvloedig meer aangeboden, terwijl op aflading de offertes duurder zijn. Deze week heeft Australië enige posten van de als kippen-gerst geliefde Chevalier gerst naar ons land verkocht, doch het wordt Februari voordat men aankomsten van be tekenis van deze gerst kan verwachten Intussen teert men hier op de voorraden loco 2 barley 2 rijig, die nu voor iets ge stegen prijzen meer de aandacht trokken. Ook in Russische gerst gebeurden er za ken, doch of deze soort als kippengerst dienen kan is op zijn minst twijfelachtig. Haver in de zwaardere gewichten schaars doch de lichtere soorten als '35/2 en 36 2 lbs. vonden op aflading kopers. Disponi- bele Amerikaanse haver is vrijwel met aanwezig, zodat een enkele stomenqe post gerede afname vond. Australische haver op aflading wordt iets gemakkelijker aangeboden, doch de grote afnemer hiervan was Duitsland, daar men hier de verdere ontwikkeling wenst af te wachten. Rogge vond vaste markten. Noord-Ame rikaanse rogge bevindt zich in vaste han den terwijl de blanco-verkopers grote moeite hebben de nodige rogge voor ver den. Plata-rogge was deze week uit Ar gentinië niet aangeboden,, daar andere landen meer betaalden. Milo werd bij inschrijving door de CCC tegen hogere prijzen afgenomen, zodat ook de exportprijzen een stijging lieten zien. In stomend goed is er momenteel weinig aanbod, zodat zich voor spoedige leve ringen een. premie ontwikkelde. Inlandse granen vonden een vaste markt voor rogge zowel op exportvraag als op binnenlandse behoefte. Haver au fond wei nig veranderd, waarbij de meeste belang stelling bleef uitgaan naar zeer verre le veringen als Maart en April. Gerst bij klein aa.nbod weinig veran derd. perspectief zien. Een veertig schuiten hebben deze zomer nog het viswater op gezocht, waardoor direct honderd gezin nen hun boterham verdienden en de pa lingvangst heeft in de loop der jaren tot de oprichting van een serie rokerijen geleid, die ook de nodige inkomsten op leveren. Maar straks de volgende zo mer reeds is de dijk dicht en men behoeft geen kenner van het visserij- wezen te zijn om te begrijpen dat er weinig voor gevoeld wordt via het rand- kanaal naar Harderwijk en vandaar naar de vangplaatsen te varen. Als er zes vissers verblijven zal het mooi zijn. Wie het stadje aan de Veluwerand kent, weet dat het bijzondere charme heeft, doordat het verleden er zo goed bewaard is, terwijl er toch geen sprake is van een ,dode" stad. De gemeentebegroting toont wel heel duidelijk aan, dat men de historische elementen niet wil gaan ver- waarlozen, integendeel: het Agnieten- klooster is fraai gerestaureerd, de stads grachten komen aan de beurt, de z.g. beekmuren zijn hersteld en langzaam maar zeker zal de hele stadsomwalling met haar bastions aan de beurt komen. Het verleden wordt er in ere gehou den, maar de toekomst wordt daarbij niet vergeten en met een optimisme, dat weldadig aandoet, kan burgemeester Folkerts verklaren, dat de kans groot is, dat Elburg straks een van de aantrek kelijkste toeristencentra van de Veluwe zal worden. Tussen Flevoland en Gelderland komt namelijk een breed boezemwater, dat meer weg heeft van een groot meer dan van een kanaal. Ter hoogte van Elburg wordt het ingesnoerd, vooral ook omdat daar de brug zal komen welke het „vas teland" met de polder verbindt. Een brug van ruim honderd meter lengte, een ge vaarte van beton, dat in 1957 gereed zal komen. Men js er onlangs reeds aan be gonnen en dé drieduizend Elburgers vol gen van dag tot dag de vorderingen, hoe wel die nu nog weinig spectaculair zijn. Het plan is deze verbinding op toeris tisch niveau uit te buiten. Aan de west zijde van de weg, welke Flevoland ver bindt met de Zuiderzeestraatweg, komt een strand, dat een breedte van tachtig meter kan krijgen bij een tienmaal zo grote lengte. Voor een deel is dit strand er al en het besluit om de rest op te spui ten is genomen. Eveneens aan de west zijde van de brug is er dan gelegenheid tot het bouwen van een jachthaven, een hotel met terrassen, die een uitzicht op het meer geven en tevens op het nieuwe Flevoland, van café's en ook wordt ern stig gedacht aan een motel. Waarbij men er echter vanzelf van uitgaat, dat voor hotel en motel particulier initiatief aan wezig moet zijn. Elburgs hoop om een Scheveningen van de Zuiderz.ee te worden is niet zo merkwaardig als men voor ogen houdt, dat de Noord-VeluWe verleden jaar 1.600.000 overnachtingen telde en dat de Veluwe, ondanks haar (helaas sterk ge krompen) schoonheid het nadeel heeft, dat er geen water is. Een strand met goe de accommodatie, met gezellige ontspan ning, met een historisch stadje en on middellijk in de nabijheid heide en bos sen zal zeker een grote aantrekkings kracht op de toeristen uitoefenen. Temeer daar voor deze streek een memorabel feit de gemeenteraad zich er reeds over heeft uitgesproken, dat motel en hotel ook des Zondags geopend kunnen zijn. Een ander plan heeft betrekking op het gedeelte ten Oosten van de brug. Daar wil men honderd hectare vruchtbaie grond verwerken door er de klei. welke uit de kanalen van Flevoland wordt ge baggerd neer te leggen. De (financiële) mogelijkheid daarvan wordt thans on derzocht. Van belang is dit plan vooral voor de tuinders en voor de eigenaren van de twintig stadsboerderijen, welke Elburg nog telt. Men hoopt in het Ve- luwestadje trouwens, dat ook van Fle voland straks vijftig hectare gemist kan worden voor Elburgse tuinbouwers. Daarover is men nog aan het onderhan delen. Bij de pakken neerzitten doen de El- burgers dus zeker niet optimistisch stoomt men de toekomst in. (Van onze correspondent) BUENOS AIRES. November Op 14 November is. zoals men weel, president Lonardi te Buenos Aires uit zijn ambt ontzet cn met hem een aantal ministers uit het kabinet, dat daags na de val van Peron werd gevormd. Sedert dien is er een andere voorlopige presi dent, die zijn plaats inneemti nl. ge neraal Aramburu. Intussen staat vice-president Rojas, de marine-chef, nog steeds op zijn post na een zeer belangrijke rol te hebben ge speeld bij de val van Peron. Uit dit dub bele feit kan men afleiden, dat het de rechtervleugel van de anti-peronistische coalitie fs, die met generaal Lonardi is verwijderd. In een officieel communiqué van de nieuwe voorlopige regering werd overi gens een verklaring gegeven van wat er was gebeurd. Volgens deza verklaring zou generaal Lonardi zich van het eerste ogenblik van de September-revolutie al, hebben omgeven met een kleine groep van rechtse lieden, die onder een katho lieke dekmantel met alle middelen volk en strijdkrachten voor hun eigen doel stellingen trachtten te gebruiken. Daar door zou het republikeinse en democra tische karakter van de omwenteling in gevaar zijn gebracht. Dit communiqué had speciaal de „na tionale katholieken" op het oog, die in 1953 hun steun toezegden aan Peron en onder zijn regering de beste posten ver kregen. Toen zij dit jaar tijdens diens strijd met de Kerk door Peron in de steek werden gelaten, wendden deze ka tholieken zich teleurgesteld hoe langer hoe meer naar de oppositie en naar de „democratie". Nadat de godsdienstver volgingen losbraken, namen zij in het geheim deel aan de revolutionnaire be weging. die- op 16 September de over winning zou behalen en bezetten zij in het eerste revolutionnaire kabinet be paalde sleutelposities. Het duurde evenwel niet lang, of men gaf cr zich rekenschap van, dat in het voorlopige kabinet de vertegenwoordi gers van de politieke partijen en van de democratische katholieken, die sedert 1943 hadden geleden en gestreden in de oppositie zonder ooit te collaboreren met Peron, in feite waren uitgesloten. Bo vendien begon men onmiddellijk belang rijke figuren van de linkervleugel van de anti-peronistische coalitie op een vei lige afstand weg te werken door hen als ambassadeurs naar het buitenland te zenden. Deze „democratische" vleugel, die als reactie daarop zijn krachten concentreerde rond de chef van de ma rine, vice-president Rojas, heeft ten slotte door generaal Lonardi weg te zen den, de overhand behaald. Volgens de mening van mensen uit de naaste omgeving van generaal Aramburu zou de van zijn macht beroofde rech tervleugel verantwoordelijk zijn voor de moeilijkheden, die gerezen zijn met de vakverenigingen. Onder het motto „noch overwinnaars, noch overwonnenen" Ogenschijnlijk een zeer grootmoedig mot tozouden sommigen de bonzen van het. syndicalisme, die door Peron aan het hoofd van de arbeiderssector waren ge plaatst hebben gesteund en aangemoe digd ten einde op hen te kunnen steunen en hun positie in de regering te kunnen versterken tegenover de druk van de democratische vleugel. Door amnestie aan te bieden aan al degenen, die meer of minder „peronis ten-te-goeder-trouw" waren geweest zouden enkele leiders in de eerste voor lopige regering vooral hebben getracht om zichzelf te rechtvaardigen. Men ont dekte tussen deze „ex-collaborateurs-te' goeder-trouw" evenwel mensen, die na hun rol in de Spaanse burgeroorlog in 1939 met de As-mogendheden gingen symphatiseren. Hun recente en plotse< linge bekering tot de democratie bij ge legenheid van de godsdienstvervolgingen in Argentinië scheen noch oprecht noch overtuigend. In ieder geval scheen de buitensporige gretigheid waarvan zij blijk gaven bij het voor zichzelf monopoliseren van de revolutie van 16 September en bij het al te haastig schadeloos willen stellen, van de Kerk de gevoeligheid van de linkse politieke partijen te hebben geïr riteerd en de uitbarsting van een nieuw anti-clericalisme te hebben uitgelokt. De vraag is, of men met dit alles de Kerk wel een dienst bewezen heeft. Het schijnt dat onder de katholieken vooral die mensen nog een politieke kans maken, die zich aanhangers to nen van de theorieën van Don Sturzo en de Franse wijsgeer Maritain, welke in bepaalde kringen grote invloed heb ben. Zullen zij de Kerk weten te be houden voor de gevaren, die thans op nieuw over haar dreigen te komen? Practisch is thans het land in handen van de politieke partijen. De volgende verkiezingen zullen de reële mogelijk heden van de christelijke democratie aangeven en het lot van de godsdien stige instellingen bepalen. Vertaling: Herman Antonsen 11). Ze keek schielijk op en het bloed trok nehtcmbmmb mb emfw shr etao shrd- z uit haar lippen weg. Robin stond voor haar met het late zonlicht op zijn ver trokken verdrietige gelaat. Zijn lauwe ogen gloeiden als kolen vuur. Gwynne slikte de brok weg, die in haar keel kwam en beantwoordde zijn blik. Ze moest nu geen ontroering tonen, dacht ze angstig beslist. Een gedwongen, effen glimlachje plooide zich om haar mond. Zijn jullie allémaal al weer terug, mijnheer Lee? vroeg ze op onverschilli ge toon, zonder zich te verroeren. Viel Havanna zo erg tegen? Robin trok een andere stoel naast de hare en liet zich er zwaar in neerval len. Hij boog zich voorover met de han den tussen de knieën en klemde ze in een, tot zijn knokkels volkomen wit wa ren. Ze zijn nog niet terug.... de ande spreken, Gwynne. Ik ben er vandoor ge draal achtergelaten en ben er vandoor ge gaan, om met jou te praten. Er sprak spanning uit zijn stem en houding. Zijn wangspieren trilden. Gwyn ne zag het en begreep het niet. Ze deed haar uiterste best, zichzelf een volkomen onverschillige houding te geven. Hoe komt u zo tragisch mijnheer Lee? vroeg ze vrolijk van toon, is het gesprek dat u schijnt te willen houden, dan van zó ernstige aard? Ja, Gwynne. Mijn leven hangt er van af. Ik moet je iets uitleggen, waarvan jij niets begrijpt. Dingen die jou en mij aan gaan De bespottelijkheid van een verlo ving' tuasen Inez en mij. Ik moet je er verklaring van geven hoe dat alles in zijn werk is gegaan., hoe ik in die ellen i i it. - Knn of dige hoe. verwikkeling betrokken ben... en Maar wat heb ik in vredesnaam te maken met uw zaken en die van Inez? viel Gwynne hem scherp in de rede. Ik stel er niet het minste belang in, dat wil ik u wel verzekeren. Een ijzige kilte had haar bevangen. Ze trilde, dat ze vreesde dat hij het zien kon. Jij hebt er alles en alles mee te ma ken, Gwynne. Je begrijpt het niet! Zelfs ik begreep het nietvoordat het een feit geworden was. Ik kwam tot de ont dekking, dat ik gebonden was, stevig en harddat mijn eer erin betrokken was zei Robin en maakte de zaak door zijn woorden nog ingewikkelder dan ze al was, Ik zou zo graag hebben, dat je naar me wilde luisteren., eindigde hij haar hand ^heptag^p hunne o^e contracten te via- ren" niet. Ik alleen. Ik moest je even 1 grijpend. Ze trok die verontwaardigd van hem weg en voelde, hoe een brandende blos haar gelaat overdekte. Ze ging recht op zitten en haar ogen fonkelden. Ik wil niet luisteren, riep ze toornig uit. ik heb niets te maken met de par ticuliere zaken van u of mijn nicht en begrijp niet, waarom u mij als vei'trou- wenspersoon hebt uitgekozen, We zijn im mers vreemden voor elkaar. Vreemden? Robin stond op en boog zich over de stoel van Gwynne heen met zijn handen op de leuningen zodat hij haar gevangen hield, toen ze wilde opstaan. Jij en ik vreemden? Na wat er tussen ons is voorgevallen op die avond in Pa nama? Onze liefde, vervolgde hij waniio- pig, de jouwe voor mij., en de mune voor jouis het heiligste, zuiverste wat er ooit tussen een man en vrouw bestaan heeft en ik zal niet dulden, dat iemand die ooit vernietigt. Dat heb ik vandaag aan Inez zelf ook gezegd. Ik heb haar t.ot rede weten te brengen en ze heeft me vrijgelaten uit. de onmogelijke ondragelij ke positie waarin ze me gebracht heeft. En dat wilde ik je uitleggen, Gwynne. Jij hebt er recht op, de hele waarheid te weten. Een blinde, onberedeneerde woede maak te zich op dat ogenblik van Gwynne meester. Ze hoorde ziin laatste woorden nauwelijks. Ze had alleen verstaan, wat hij van liefde gezegd had. Liefde! Wat een onbeschaamdheid van hem, een der gelijk gevoel ook maar te noemen. Hij die gisteren nog Inez hier op deze zelf de plek ten aan trouwe van iedereen, Inez in zijn armen gehouden had. Alsof hü met haar speelde. Alsof hij gedreigd had haar over boord te gooien.,,Iïu kwam hij hier terug om eenzelfde spel letje te spelen met mij! Ze d opzij met een kracht, die hem overblufte, stond op en keek hem met woedende ver ontwaardiging aan. Oc 1 Jl® cr tor11f maar de kracht om harrl genoeg terug te slaan. Om hem te krenken, zoals hij haar gekrenkt had. Onze liefde? vroeg ze met een schril lachje. Heus het is te dwaas om over te praten. Ik was dat flirtpartijtje al lang en breed vergeten., en jij trouwens ook. Kom nou. je was toch niet kinderlijk ge noeg om aan te nemen dat het van mijn kant ernst was? Wat bespottelijk. Evenals de meeste eerlijke en oprech te mannen was Robin, waar het aankwam op uitvluchten, bedrog en onwaarachtig heid, bijster stompzinnig. Hij dacht, dat. ze het werkelijk meende. Ze had nooit iets om hem geneven. Anders zou ze hem wel latjn vertellen, wat hij te vertellen had en hem geloven. Toch versperde hij, hoe versuft hij ook was, haar de weg, toen ze hem voorbij wilde gaan. Natuurlijk ben je erg verontwaar digd, zei hij. Maar wat je daareven ge zegd hebt, kun je onmogelijk menen. Je wilt toch niet, dat ik,gelovenHet kan me niet schelen, wat je gelooft, riep ze heftig uit, haar zelfbeheersing volkomen kwl.it. Jc praat over een andere vrouw achter de rug om. Je kletst over eer gevoel. Je kent de betekenis van dat i woord niet eens. Voor mij ben je de meest verachtenswaardige man van de hele we reld. Waag het niet meer me aan te spreken..,, nooit meer. Ik kan je niet meer zien. Laat me nu dadelijk voorbij. Hij week achteruit, ais had ze hem een klap in zijn gezicht gegeven. Ze rende hem voorbij en verdween naar haar hut. Robin greep zich aan de reling vast om staande te blijven. Haar woordeh gons den na in zijn oren: „dot flirtpartijtje.. al lang en breed vergetenbespottelijk ik kan je niet meer zien. Dat meent ze, kreunde hij. Ze heeft dus nooit iets om me gegeven anders zou ze mijn verklaring hebben willen horen en me begrepen hebben. Een gekreun dat veel van een snik weghad, ontsnap te aan zijn bleke lippen. X. JULIAN FAUST ALS VRIEND Ook na hun vertrek uit Havanna bleef de drukkende ongewone hitte aanhouden, zonder enige verkoeling. Een staalblauwe hemel en opmerkelijk stil water omgaf „De Droom" dagen lang, als wilde de na tuur zelve zich mengen in het spannen de drama dat zich aan boord afspeelde. Tegen de avond van de derde dag kwam een bolle wind opzetten, die het schip ge weldig deed schommelen. (Wordt vervolgd). Gedurende de Decembermaand tooit de Belgische hoofdstad zich voor de achtste maal in successie in het stra lende kleed van duizenden lampjes, die de stad een waardige „tweede lichtstad" maken. De versieringen zijn dit jaar gebaseerd op de 125ste ver jaardag van de Belgische onafhanke lijkheid. (Van onze correspondent) Een jongeman uit Baarn, de 20-jariga R. F., die tijdens een lift van Antwerpen naar de Nederlandse grens een fantasie rijk verhaal aan een expediteur uit Amersfoort heeft opgehangen, is door de Baarnse politie ontmaskerd als de door haar gezochte dader van een aanranding. Zijn verhaal over handel in meisje9, die hij tegen betaling in Antwerpen aan een neger zou hebben afgeleverd, is volkomen gefantaseerd gebleken. Dg jongeman heeft in het afgelopen weekend ln Baarn wel een vrouw aange rand. Toen de politie, bij wie pas een et maal nadien aangifte geschiedde, door knap speurderswerk de vermoedelijke da der kon vaststellen, bleek R. F. voort vluchtig te zijn. Docrdat de lifter bij Zun- dert zonder papieren de grens over wil de werd hij meteen gegrepen en later ont« maskerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8