Zevenhonderd emigranten keerden terng De Maasdam: een „zeekasteel vol successtories cowboyhoeden en sterke verhalen Wmm E „Gespijkerd" aan de historie en eenheid van het bedrijf Meester Internationaal atoombureau wordt opgericht Inwijding van KERSTGROEP in de Vaticaanse tuinen Het schip leek een drijvende rodeo ,4 Wordt door Eurovisie op vooravond van Kerstmis uitgezonden DRAADLOOS CONTACT Ir F. J. Philips gehuldigd hij zilveren jubileum Retourtje Southampton Unaniem V.N.-beslnit: Toestand Walter Gieseldng bevredigend MAANDAG 5 DECEMBER 1955 PAGINA 3 Gigantische schimmen Wachtend op Wight Babylon van kleuren Géén sprookjes! In de goede hoek Teleurgestelde n Er waren aan boord van de „Maas dam" voor wie dót heimwee tenslotte te ^|p\. T >- ■N: \'$0£ m - j y. J f v - Nog ongeschonden illusies Ter verwelkoming van Sinterklaas en 700 emigranten moeder tractéért vandaag béste Gelderse rookworst LIKDOORNS WONDEROLIE Op het TV-scherm BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Op algemene begraafplaatsen' AFSCHAFFING KLASSE STELSEL BEPLEIT KWESTIE MAROKKO NIET IN DE V. N. GROTE WO HL NAAR PEKING door MARTIN W. DUYZINGS Aan boord s.u „MAASDAM", December. ^OEX eindelijk de mist optrok, vond men de kolossen. r\ De zeer was altijd nog egaal: een grauwe, lusteloos heen en weer wiegende 1 eindeloosheid die slechts enkele mijlen verder naar het Westen, waar de vette damp ook nu nog in grillige flarden laag boven het water hing, nog steeds geen horizon gevonden had. In de radio-ontvanger van de „Calshoteen oude, wat traag op het roer reagerende tender uit Southampton waarmee wij, op zoek naar de kolossen langer dan een uur door de mist hadden gedoold, kraakte van ergens uit die zee-zonder-horizon ook nu nog onophoudelijk de stem van een Amerikaanse tanker wiens radar-apparatuur temidden van een ondoorgrondelijke mistbank in het ongerede was geraakt: „please keep out of my way!In. de kleine radio hut van de „Calshot" stond een lange Britse zeeman met een onge schoren kin zonder enige belangstelling naar het geweeklaag van die Yank te luisteren: op de „Calshot" navigeerden ze, bjj gebrek aan radar en een zendertje, nu al een kwart eeuw op mistige dagen en niet zonder succes met gewoon maar een uitkykmannetje op de voorplecht; ze vonden het aan boord van ouwe schuiten als de „Calshot" maar belachelijk, te zien hoe tegenwoordig al die zeekastelen hulpeloos aan hun ankerkettingen gingen hangen zo gauw hun radar het liet afweten. Niettemin: nauwelijks twintig minuten tevoren slechts had, aan boord van de tender, zelfs Van der Steen, de rustige, ervaren loods die aan driehonderd luttele meters ziclit royaal voldoende heeft om een zeeschip veiüp en zonder averij de Waterweg binnen te sturen, niet durven voorspellen of wjj, in de wereld van grauwe watten waarin wij toen nog ronddobberden, de kolossen waarnaar wij zochten wel zouden kunnen vinden. Dat veroorzaakte toch wel enige spanning aan boord van de „Calshot", en in die spanning kreeg elk geluid de koele aan wijzingen van de uitkijk, het trage rhythme van de machine, het klagende loeien van onzichtbare scheepsfluiten een nieuw accent sloten in de mist, niet meer aan te doen doch rechtstreeks naar Rotterdam op te stomen en men behoefde, later, slechts een uur lang rond te wandeien door de zalen en de salons van de „Maas dam" om te ontdekken, dat het setup juist op deze thuisreis wel zeshonderd Nederlanders aan boord had die de ge zagvoerder om dit besluit een bijzondei warm hart, toedroegen. De uitkijk was nog een jonge man met rossig haar en bovenmaatse handen. Zijn stem had het weinig huiselijke timbre van een roestige ijzerzaag: „shtp comin' up on starboard on star board! Dan, steeds weer terwijl zigzag gen de „Calshot" haar weg zocht, doem den er dichtbij gigantische schimmen op uit de mist die vele uren achtereen ia tal van machinekamers het geraas van machtige motoren had verstikt, ken Duitse vrachtvaarder die voor ons ae haven van Southampton verlaten had doch die nu opnieuw voor anker was gegaan. Een grote vliegboot die. als een verdwaalde reuzenmeeuw. weerloos op de deining wiegde. Of een traag voort- kruipende, gore houtboot Of de „Win chester"die de avond tevoren, dient reeds bij de thuishaven, een bescheiden misverstand met haar navigatie betaald had met een wijd gapend gat in haar voorsteven. Later pas, dicht bij de Zuid punt van het eiland Wight, was eindelijk de mist. gebroken en gleden aarzelend de bleke stralen van een late najaarszon over de watervlakte. En daar pas. gevangen en gekoesterd in wat zon die traag slechts en moeilijk de mist rondom verdringen en doorboren kon, vonden wü eindelijk de kolossen: de „Ryndam" en de „Maasdam", de Ne- derlandsedriekleur en de wimpel der Holland-Amerika-lijn vriendelijk vvaP perend in de lichte bries; twee sierlijke en toch imposante brokken zeevarend derlandse driekleur en de wimpel der de kust van Wight, gevonden hadden. De „Ryndam", Woensdagmiddag uit Rotterdam vertrokken met bestemming Halifax en New York. had laat pas op de ochtend en met vele uren vertraging de kade van Southampton verlaten. Op de .Maasdam", terugkerend uit de Ver enigde Staten, had men vroeg in de nacht op de rede van Wight het anker laten vallen en vervolgens was men maar geduldig blijven wachten: op o:e tender uit Southampton, op een vrien delijker weerbericht en op het momént waarop het schip, volgeboekt tot de laatste hut, zou kunnen beginnen aar. de laatste etappe op de nog altijd lange weg van de Nieuwe Wereld naar de thuishaven. Er groepten, nijver zwaaiend met feesl- mutsen en breedgerande cowboyhoeden honderden passagiers belangstellend op de dekken toen, juist op het ogenblik waarop een mijl slechts verderop, ook de .Ryndam" zijn koers naar het Westen gevonden had en het trotse schip na een laatste groet aan het adres van het zus terschip zijp weg zocht naar de oceaan, de „Calshot" eindelijk tegen le hoge fiank van de „Maasdam" schuurde: met Van der Steen, de loods, en met een handjevol passagiers, wat post, wat kran ten en wat verse groenten. Het was op dat moment ook. dat men op de „Maasdam" over de scheepsradio meldde dat. alle door de mist opgelopen vertraging ten spijt, het schip toch nauw keurig op tijd, Zaterdagochtend om tien uur aan de kade te Rotterdam zou kun nen meren omdat de gezagvoerder be sloten had, Le Havre, nog steeds opge- Drie jaar geleden lanceerde de publi- city-afdeling van de H.A.L. ginds in Canada en de Verenigde Staten een nieuwe slagzin: „Vier Sint Nicolaas, Kerstmis en Nieuwjaar in het oude va derland". Nu, op deze derde Sint Ni- colaasreis van de Holland-Amerika-lijn was de „Maasdam" volgeboekt en had het schip bijna zevenhonderd Nederlan ders uit Canada en de Verenigde Staten aan boord, en het zou overdreven zijn. te zeggen dat men dit aan de sfeer op het schip niet merken kon. Het had wel iets van een drijvende rodeo. Voormalige boerenzoons u?l Lutjegast, Rauwerd, Wierum en Uithui zermeden, voormalige ambachtslieden uit Kerkrade Leeuwarden Alkmaar en Zaandam, voormalige huisvrouwen uil Medemblik, Gouda en de Zevenberg sclie Hoek die drie jaar geleden vóór zii de reis naar de Nieuwe Wereld aan vaardden, het Wilde Westen uitsluitend van Buffalo Bill en de firma Metro Goldwyn Mayer hadden, vulden op de „Maasdam" de salons en de Palmcourt nu op met kledingstukken waarover ze nu ginds in Lutjegast, Rauwerd, Uithui zermeden en soortgelijke argeloze plaats jes voorlopig wel niet uitgesproken zul len raken. Op de dekken van de „Maasdam" wan delde men moeizaam rond tussen enige honderden cowboys en cowgirls van alle leeftijden: met luidruchtig gekleurde, doorgaans met hoefijzer-motiefjes door stikte jackets en wijde koeherdershoe- den. Een van de succesnummers was ecu nog jonge man die in de wandeling Tom Mix geheten werd en die er inderdaa'i uitzag alsof hij ieder ogenblik op hei punt stond, gewapenderhand en gezeten op een ongezadeld ros de bedreigde jonkvrouw uit de handen der paarden- dievenbende te bevrijden. Als men met hem sprak wat er van zijn Neder landse woordenschat nog over bleek, lag in de buurt van het vriespunt en hij bediende zich nu van een Canadees dal héél diep uit de binnenlanden moest ko men ontdekte men. ongetwijfeld tot zijn teleurstelling, dat hij niet langer dan acht maanden „overdaar" was ge weest. Yes Yes!, hij had het er best iehad. Een' kist vol kleren en nog drie honderd' dollars in de pocket. Maar de winter was er rotten. Soms dertig graden below. Yes, rotten. Hij kwam nu back home om te zien of er nog wat te ver dienen viel voor een boy met inter nationale ervaring. No!, veel hoop had hij er niet op. Over een jaar of twee zou hij weer overvaren Als je wat geluk beo in Canada had je binnen een jaar een eigen car. Maar de winter was er rotten. Men voerde op de „Maasdam" tussen vele honderden Nederlanders uit den vreemde die tot hun blijde verrassing aan boord reeds hadden ontdekt, dat het vaderlandse bier in de tussentijd weei best geworden is (de bieromzet op do „Maasdam" brak alle records: vijf maai het normale kwantum), ook wel mindci moeilijk vertaalbare gesprekken. „Neen", zei Lieleke Romer bijvoor beeld. „met mijn Engels wil het zo don ders best nog niet vlotten. Ik ben nu anderhalf jaar weggeweest. Canada. Geen heimwee gehad. Geen dag. ma-t wel zeggen. Maar als jo op weg naar huis bent, dan gaat je vooral op zo'n laatste dag zo'n modern zeeschip n°S 'e.T zaam". Hij was nu een van de 680 Neder landse emigranten, aan boord van do Maasdam" op weg naar het oude va derland om thuis, in het eens zoveI" trouwde milieu. Sint Nicolaas en Kerst mis te gaan vieren. In het dorpje bij Winnipeg, alwaar hij nu tegen betaling van 180 dollars per maand als arbeider op de begraafplaats werkte, hadden ze nog nooit, van Sinterklaas vernomen meldde Lieleke Romer. Niet dat je da. bijzonder miste, vond hij. maar het was toch wel een aardige geste geweest van de Holland-Amerika-lijn om op deze speciale Sint Nicolaas-reis ook de goed heilig man (met een accent dat toeval ligerwijs bijzonder sterk aan dat van een der chef-stewards herinnerde) aan boord te hijsen: er waren Nederlandse doch in Canada geboren kinderen aan boord die Sinterklaas tot dan toe uitslui tend uit de overlevering en de sprookjes hadden. Voor het overige geloofde Lie leke Romer onderhand wel niet meer ;n sprookjes. Hij dacht, dat Canada geen land was voor sprookjes doch meer voor de nuchtere werkelijkheid. Hij telde die werkelijk in dollars: 180 harde per maand!, na anderhalf jaar! Lieleke Romer, een voormalige sla gersknecht uit Den Helder, had in die anderhalf jaar wel zes verschillende be roepen gehad, en hij was twee maanden werkloos geweest bovendien, doch spa ren kon je wel in Canada als je wat zui nig was aangelegd en je bovendien van aanpakken wist. Hij had zelfs zijn re tourbiljet al betaald, en bovendien had hij ginds in Winnipeg nog honderd Dol lars op de bank. Hij dacht nu, vier maanden thuis in Den Helder te blijven. Dan hadden ze in Canada het ergste van de winter gehad; ook Lieleke Romer was over die Ca nadese winter niet bepaald geestdriftig. Doch in het voorjaar ging hij vast en zeker terug. Met een jonge Hollandse vrouw, naar hij hoopte. Dan zou het wei een jaar of tien duren voor hij opnieuw met zijn gezin naar Den Helder zou gaan om er Sint Nicolaas en Kerstmis te vieren Men noemde de „Maasdam" op deze thuisreis een „zeekasteel vol succes-sto- ries". Als men wilde, kon men aan boord van het schip niet minder dan 270 van deze stories in geuren en kleuren be-1 luisteren. Het verhaal van juffrouw Win- nubst uit Amsterdam die vier jaar gele den naar de Verenigde Staten trak, naar New Orleans eerst en dan naar Dallas in Texas, om er in een self-made-carrière. waarbij ook zij met vijf verscillende be roepen en wat tegenslagen kennis maak te, te eindigen als employé in het labora torium van het St Paul's Hospital te Dal las; met een voortreffelijk salaris en met twee maanden verlof waarvan zij nu ge bruik maakt om haar vader nog eens op te zoeken. Het verhaal van Piet Wansink, de blonde, vrolijke Rotterdamse mon teur die er enkele jaren geleden genoeg van kreeg om met kranten in het rond te rijden en die in Canada vlot door de moeilijkheden kwam, evenals zijn jonge re broer, de voormalige straaljagerpiloot, die nu in Canada met opmerkelijk succes doende is in de. inderdaad wat minder haastige verzekeringsbranche. Of het verhaal van het Schiedamse meisje dat in Amerika trouwde en dat nu, tóch wat ver-Amerikaanst, als Mrs. Willempje Varney, samen met zoon Master Orlando Varney (helemaal vier maanden oud) tij delijk terugkeerde naar het oude vader land, óók al om wat dichter bij haar echtgenoot te zitten die, als lid van de Amerikaanse luchtmacht- nu in West- Duitsland is gestationneerd. Zo dwaalde men aan boord van de „Maasdam" door de succes-stories: een bosbouwkundig ingenieur uit'Ede, Atzke Hiemstra, de schoenmaker uit Wierum, de families Wyne en Van Geel uit de Zevenbergsche Hoek die het in de land bouw gezocht en voortreffelijk gevonden hebbenen wat zij stuk voor stuk van hun emigratie zeggen, is; „een best land, Canada. maar anders. Wie ver wacht, dat hij in Canada nog een stuk Holland kan vasthouden, vergist zich. En je krijgt het ook daar niet cadeau. Hard moet je zijn. en flink, en bovendien moet je in een goede hoek van Canada zitten, en vooral gedurende de eerste twee jaar valt het doorgaans niet mee, zelfs al ver dien je behoorlijk wat Dollars. Heimwee, man!, soms is dat het moeilijkste. Er zijn er maar weinig die er aan ontkomen. En wie zich daar niet doorheen slaat, hij gaat er onder door. i' Y tVi; Zaterdag arriveerde in de Rotterdamse haven het s.s. „Maasdam" uit de nieuwe wereld met aan boord een groot aantal geëmigreerde Nederlanders, die hier de feestdagen komen doorbrengen. Tot grote vreugde van de opvarendt-n tvas St. Ni colaas persoonlijk aanwezig om de oud vaderlanders te begroeten, De kinderen van wie er een aantal nog nooit met de Sint kennis hadden gemaakt wer den bij dit bezoek niet vergeten ge tuige deze foto. Naast de Sint kapitein J. Bouma van de „Maasdam". machtig was geworden. Het waren er ze ker niet weinig: van de 680 Nederlandse passagiers (uit Canada en de Ver. Sta ten) waren er slechts 275 die nu reeds be sloten hadden om binnen afzienbare tijd weer terug te keren. De rest der Ne derlandse passagiers vier honderd! gaat voorlopig niet meer naar de Nieuwe Wereld terug of hoopt althans op een nieuwe kans op Nederlandse bodem. „Heimwee!", zei een Brabantse textiel arbeider, .niets anders. Maar ik kon het tenslotte niet meer kroppen". Hij was een jaar of drie weggeweest. Naar Ca nada. Hij had het tot vier betrekkingen gebracht en als landarbeider had hij van de zomer 'n hoop geld verdiend. Als je wat goed zat. maakte je als seizoensar beider wel 13 Dollars per dag. Hij zou er wel gebleven zijn als zijn verloofde maar had willen overkomen. Doch zijn ver loofde geloofde blijkbaar niet in 13 Dol lars per dag en seizoenarbeid. Daarom keerde hij nu terug. Je kon ook in Cana da wel in de kranten lezen, dat het in de emigratie naar Canada niet peilen aan de hand van een passagierslijst van de „Maasdam", men kan het evenmin aan de hand van enkele, altijd wat j vluchtige gesprekken tijdens de laatste j avond van de reis, als Sinterklaas nog i eenmaal weldoend rondgaat alvorens j Zaterdagochtend niet zonder plechtig-1 heid in Rotterdam drijvend in een trieste druilregen van boord gehaald te worden. Wat men er van zeggen kan, is. dat men in de meeste succes stories dezelfde ondertoon beluisteren kon: werklust, ondernemingszin, een koppig doorzettingsvermogen en Dollars en dat de achtergrond van alle minder succesrijke verhalen blijk baar steeds bestaat uit, soms inderdaad droevige varianten op de oude, nim mer aflatende vijand van iedere emi grant: het heimwee naar dat waar men mee opgroeide en dat men, vooral als het wat tegenzit, in Montreal, Quebec- Winnipeg en Michigan soms wel eens bitter missen kan Die Vrijdagavond toen de „Maasdam" haar mijlen maakte in Het Kanaal, op volle kracht en rechttoe, rechtaan rich ting Rotterdam, vierde men in de Palm court en de lounge met de onvermijde lijke pretmutsen het einde van een reis waarvoor men soms jaren had gespaard en waarnaar alle Nederlandse passagiers aan boord zij die in Canada voor goed hun huis en hun toekomst vonden en zij Zaterdag heeft ir F. J. Philips hot feit herdacht, dat hij vijf en twintig jaar ge leden bij de N.V. die zijn familienaam draagt in dienst trad. Duizenden hebben op deze dag van hun belangstelling voor dit jubileum blijk gegeven door het stu ren van felicitaties. Een der eersten, die persoonlijk geluk kwam wensen was de voorzitter van de Raad van Bestuur van de N.V., ir P. F. S. Otten. Uit de woorden, die ir. F. J- Philips, vice-voorzitter van de Raad van Bestuur der Philipsbedryven, Zaterdag bij zijn zil veren jubileum in Eindhoven zijn toege sproken, werd zonneklaar duidelijk zijn betekenis als captain of industry, vooral ook in die zin, dat hij als leider van een onderneming te maken heeft met een ge meenschap van mensen, wier belangen hu te behartigen heeft. Het was de president van de Raad van Bestuur, ir P. F. G. Otten, zwager van de jubilaris, die in de Philips-schouwburg, te midden van duizend bedrijfsgenoten uit binnen- en buitenland liet uitkomen, dat de jubilaris juist als zoon van een der grondleggers, zodat hij een naam had hoog te houden, het niet gemakkelijk heeft ge had om tot een persoonlijkheid uit t e groeien. Voor alles, aldus ir Otten .voelde hij behoefte om te dienen, zowel de grote ge meenschap als de mens daarin. Hij heeft wat wij bij Philips noemen „gespijkerd", en aan de historie en aan hehoud van de eenheid. Mr H. L. Woltersom, voorzitter van de Raad van Commissarissen herinnerde er aan, hoe hij de heer Philips leerde ken nen tijdens de bezetting en deze toen het besluit nam in 1940 om naar Eindhoven te gaan, omdat daar zijn taak lag. Hij heelt er mede voor gezorgd, dat Philips voor Nederland behouden bleef. Vervolgens spraken de heren A. J. Dee- nen, namens het leidinggevend personeel en de heer G. J. van den Donk, voorzit ter van de Personeelraad, die om beur ten de teamgeest en goede verhoudingen bij Philips roemden. De heer Ch. Spaens bracht de gelukwensen van de buitenland se Philipsorganisaties over en de heer L. Custers complimenteerde namens de aangesloten vennootschappen. Dit alles ging gepaard met het aanbieden van fraaie en kostbare geschenken. Ir. Philips dankte getroffen voor deze huldebetuigingen. Na de huldigingsbijeenkomst recipieer de de heer Philips met echtgenote en kin deren in de Ontspanningshal, waar zeker enkele duizenden hun gelukwensen kwa men aanbieden. Zaterdagochtend arriveerde in de Rotterdamse haven het s.s. „Maasdam" van de Holland-Ame rika-lijn, met aan boord niet al leen Sint Nieolaas en zjjn knecht, die in de druilregen niet zonder Plechtigheid werden verwelkomd, doch ook bijna zeven honderd Ne derlanders die in de achter ons lig gende jaren naar Canada en de Verenigde Staten waren geëmi greerd en die nu van deze thuis vaart van de „Maasdam" gebruik maakten om het oude vaderland nog vóór bet uitbreken van de winterse feestdagen terug te zien. Een onzer redacteuren. Martin W Duyzings, vertrok Woensdag met het s.s. Ryndam naar Southamp ton en scheepte zich later, op de rede van Wight, in op het s,s. „Maasdam". Zijn impressies, opge daan op het schip, dat niet alleen succes-stories doch ook wel enige gebroken illusies terugbracht naar het vaderland, vindt men hiernaast. op Meester'S Nederland tegenwoordig zo uitistekend gaat. economisch gesproken, en dat er een tekort is aan arbeiders. Na Nieuw jaar hoopte hij opnieuw aan de slag te gaan. Hij dacht, dat hij volgend iaar rpiid deze tijd wel getrouwd zou zijn. En had den ze het huisvestingsprobleem in Ne derland nog altijd niet opgelost? Well, daar zou hij dan wel iets op vinden, zelfs inwonen op twee mansardes des noods was altijd nog beer dan de een zaamheid, de winter cn het heimwee in Ontario. Men kan, uiteraard, het succes van VLEESWARtNFABRIEK MEESTER N.V. - WI1HE' die naar het vaderland terugkeren met enige illusies minder in hun bagage jaren hadden verlangd. En terwijl de „Maasdam" zijn weg zocht door de nacht, stoomde vele hon derden mijlen verderop reeds naar het Westen, de .Ryndam" eveneens op volle kracht naar de Nieuwe Wereld, met aan boord enige tientallen nieuwe emigran ten voor Canada en de Verenigde Staten. Hun illusies zijn nog ongeschonden en wellicht treffen zij het in den vreemde beter ban zij, die nu met het zusterschip naar Nederland terugkeren om daar op nieuw te beginnen, tóch wat verbitterd, geheel van voren af aan. Er had op de „Ryndam", Woensdag middag toen het schip zich losmaakte van de kade. een warm makend optimis me en een rotsvast vertrouwen in nieu we kansen en een nieuwe toekomst ge heerst onder hen die emigreerden. Doch ook zij, de nieuwe emigranten, zullen Vrijdagmiddag, toen er daar voor het eiland Wight een trots en degelijk en ongenaakbaar stukje Nederland-ter-zee te pronken lag twee zusterschepen de Nederlandse driekleur trots geheven in de paar schamele stralen zon, welke de hemel en de mist ons die dag wilden schenken, niet zonder enige ontroering teruggedacht hebben aan het kleine, la ge land, da( zjj Woensdag wellicht voor goed achter zich gelaten hadden.... (Advertentie) VERWIJDERD «ET ÏVeg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillends benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Eikdoornmiddftl van f- 1.36 bespaart U veel ellende. f66* 'i "i-r /fit" ,'S A ',V Op de vooravond van Kerstmis zal door de Eurovisie een uitzending worden ver zorgd van de inwijding van een grote Kerstgroep in de tuinen van het Vaticaan in tegenwoordigheid van Z. H. de Paus. De groep wordt opgesteld in de nabijheid van de Lourdesgrot. Dezelfde dag zal de H. Vader in de St. Pieter een H. Mis opdragen, die door de Italiaanse televisie zal worden uitgezon den. Daarmee zal een nieuwe keten van radiostations worden geopend, die Napels met Rome en Milaan verbindt. Het is nog niet bekend, of Eurovisie ook deze uit zending naar de aangesloten landen in 'Vest-Europa zal reiayeren. Op 11 Januari a.s. zal het Nieuwe Jeugd toneel onder artistieke leiding van Cruys Voorbergh voor de AVRO-televisie een op voering geven van „De wonderlijke avon turen van de Kleine Moeck", voor het toneel bewerkt door E. de Coningh naar het gelijknamige sprookje van Wilhelm I-Ieuff. Iedere dag van Maandag tot en met Vrijdag verliest de commerciële televisie in Engeland een bedrag van 50.000 en lenzij de pauzes tussen de programma's worden opgevuld met meer reclame, zal dat verlies blijven toenemen. De pro motors hebben naar schatting reeds 30.000.000 in deze vorm van televisie ge ïnvesteerd en als het lek, waardoor het geld wegvloeit, niet spoedig wordt ge stopt, kan hun verlies in het eerste jaar op 12.000.000 worden geraamd. Soepel verlopende, ononderbroken tele visie naar het hart van de kijkers, maar het is een voortdurende zorg voor de mannen achter de schermen. De ochtend-televisie is in Engeland al een mislukking geworden. Onlangs waren i er in een week van de 3714 beschikbare minuten slechts 3li verkocht. De reclame prijzen in de morgenuren zijn daarom ver laagd van 3250 tot 1950 per minuut, terwijl er in Birmingham, als daar het nieuwe commerciële station opent, geen ochtenduitzendingen zullen plaatsvinden In de middaguren kijken er al evenmin veel vrouwen, zodat de reclameprijzen op die uren zijn verlaagd van 6500 tot 3250 per minuut. Maar de productiekosten van televisieprogramma's bedragen 20.000 per uur, zelfs als er in het geheel geen recla me wordt gemaakt. Dank zij Eurovisie hebben de Neder landse kijkers hun nationale team Zater dagavond zien verliezen van de Italianen in de vraagwedstrijd „Wie tegen wie?", die in de grote studio van de „Hessischer Rundfunk" te Frankfort am Main werd gehouden. Amsterdam behaalde slechts 100 punten tegen de 130 van Rome, terwijl de willekeurig uit het publiek in de zaal ge kozen deelnemers slechts tien punten ten achter bleven bij de zorgvuldig geselec teerde Nederlandse „deskundigen". De aanvankelijk spannende en tot het einde boeiende wedstrijd werd op onder houdende wijze afgewisseld met het optre. den van Duitse artisten, onder wie een oude bekende van het witte doek: Ilse Werner, die een typische filmcameratech niek demonstreerde, hetgeen wil zeggen, dat ze een directe blik in de lens angst vallig vermeed. Pas om tien minuten over 10 kwam de VARA in de lucht met Cees de Lange, die het er voor de microfoon heel wat beter af brengt dan voor de TV-camera. Zijn onbenullige interview met enkele passa giers van de pas uit Canada aangekomen ..Maasdam" was beslist geen succes. Daar entegen wisten zijn gasten: Simon Car- miggelt. Margot Eskens en vooral Bueno de Mesquita veel te vergoeden. Het op treden van deze laatste leverde een staal tje televisieregie op zoals men helaas slechts hoogst zelden op het scherm te zien krijgt. Dat deze uitzending in haar geheel be slist niet hoefde onder te doen voor het Duitse programma, was hoofdzakelijk te danken aan de kolder van Tom Manders onder de titel „Een avond in Saint Ger main des Prés", geregisseerd door Gijs Stappershoef, die de media film en tele visie meesterlijk wist te combineren in één der grappigste schetsen van de avond Zondagmiddag waren de Nederlandse kijkers, wederom dank zij Eurovisie, in een gezamenlijk programma getuige van de internationale zwemwedstrijden te Bo- chum, waarna het Nederlandse waterbal let van „De Meeuwen" uit Amsterdam aardige'demonstraties gaf, die tot onder water konden worden gevolgd. Om kwart over 8 begon gisteravond een directe uitzending uit de Hokij-baan in Den Haag van een zeer harde en eenzij dige ijshockeywedstrijd tussen de teams van de Europese Canadezen en Rusland, die door laatstgenoemden met 62 werd gev» onnen. In de pauzen kon men genieten van uit stekende demonstraties kunstrijden door Joan Haanappel, de Nederlandse kampioe ne en de instructeurs ijsdansen van de Hokij. Wederom een paar programma's, waar over een toestelbezitter zich niet hoefde te schamen tegenover vrienden en gebu ren, die hem wegens de televisie de eer van een bezoek waardig keurden. De Algemene Vergadering der V.N. heeft zich Zaterdag met algemene stemmen accoord verklaard met de oprichting van een internationaal bu reau voor het vreedzaam gebruik van kernenergie. De commissie, die het statuut voor dit orgaan moet opstel len, zal op 23 Januari haar eerste bij eenkomst houden. In haar resolutie besloot de Verga dering, dat het aantal landen, dat in genoemde commissie zitting zal heb ben, van acht tot twaalf zal worden uitgebreid. De oorspronkelijke leden waren Australië, België, Canada. En geland, Frankrijk, Portugalde Ver enigde Staten en Zuid-Afrika. De vier nieuwe leden zijn de Sovjet-TJnie, India, Tsjecho-Slowakije en Brazilië. De Sovjet-onderminister van bui tenlandse zaken Koeznetsof maakte van de gelegenheid gebruik om op nieuw een oproep voor een verbod van alle atoomwapens te doen. Hij zeide voorts dat aan alle landen, „ongeacht hun ideologie", een kans moet worden gegeven om aan het werk van het nieuwe bureau deel te nemen. De Algemene Vergadering gaf ook haar goedkeuring aan de instelling van een commissie van geleerden uit vijftien landen, die een studie zullen maken van de gevolgen van atoomstraling op „de mens en zijn omgeving". Alle leden-staten wer den uitgenodigd, deze commissie in kennis te stellen van hun eigen we tenschappelijke waarnemingen. In deze commissie zullen Argentinië, Australië, België, Brazilië, Canada, Egypte, Engeland, Frankrijk, India, Japan, Mexico, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Zweden zijn vertegenwoordigd. De Amerikaanse afgevaardigde Wads worth verklaarde, dat de com missie waarschijnlijk het volgend jaar zo spoedig mogelijk met haar werk zal beginnen. De toestand van de beroemde Duitse pianist Walter Gieseking, die Vrijdag ernstig werd gewond bij een eutobuson- geluk dat aan zijn echtgenote het leven kostte, wordt door de artsen van het zie kenhuis van Stuttgart bevredigend ge acht. Wel maakt men zich bezorgd over het feit, dat de patiënt zo nu en dan aan ge heugenverlies lijdt. Hij heeft verwondin gen aan het hoofd en aan een been. Men heeft hem nog niets meegedeeld over de dood van zijn vrouw. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: kapelaan te 's-Gra- venhage (H. Hart) L. C. Wüst; te Am sterdam (H. Vincentius) N. Reus; te Rot terdam (H. Lambertus), A. L. M. Hermus; te Langendijk P. N Obdam; te Rotterdam (O. L. Vr. v. Alt. Bijst.) J. J. Hetem, die kapelaan was te Rotterdam (H. Franc. v. Ass.j. De nationale raad voor het onderlinge uitvaartwezen waarin vertegenwoor digd het Centraal Genootschap van ver enigingen voor uitvaartverzorging, de Ne derlandse Bond van Begrafenisverenigin gen en de Federatie van onderlinge be- grafenisvereniginger van en voor katho lieken in Nederland heeft zich tot de gemeenteraden gewend met het verzoek om maatregelen te nemen, die kunr.en leiden tot de afschaffing van het klasse stelsel op de algemene begraafplaatsen. De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft Zaterdag met 51 stem men vóór en vijf onthoudingen een re solutie aanvaard, waarin de hoop wordt uitgedrukt dat de Marokkaanse kwestie .spoedig" zal worden opgelost. De resolutie schort een verdere bespre king van het probleem in de Verenigde naties voorlopig op. Radio-Moskou heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat een Oostduitse regerings delegatie onder leiding van premier Gro- tewohl binnenkort op uitnodiging van de Chinese autoriteiten een bezoek aan communistisch-China zal brengen. Radio-Pjongjang (Noord-Korea) meld de gisteren, dat de Oostduitse premier te vens een uitnodiging voor een bezoek aan Noord-Korea heeft aanvaard, doch dat nog geen datum voor dit bezoek vast gesteld is. De Noordkoreaanse autoritei ten hopen met een Oostduitse delegatie de grondslagen te kunnen leggen voor Duits-Koreaanse samenwerking, aldus dit bericht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3