Ener iek Feijenoord finishte met hogeschool-voetbal S.V.V. speelde slechts een ondergeschikte rol Ook Elinkwijk's Waterloo Ia in Alkmaar mm ri n Alkmaar reuzen-doder Ook Elinkwijk onder het juk! Sparta scoorde zelf het enige en verliezende doelpunt! Abe Lenstra naast Appel in „nieuwe" voorhoede VVV TE STERK VOOR VITESSE 4 - „Wunderteam" kon niet scoren Trekpleister voor Vluchtelingenhulp Enthousiasme bracht techniek tot een aparte hoge klasse Kouwen voorkwam een lioge score 4 Inschrijving KNVB voor W ereldkampioenschap Ajax en Feijenoord toonden hun klasse NAC bofte bij botsing in laatste minuten Nederlands Elftal tegen Rot Weiss Maar de Arnhemmers boden goed partij MAANDAG 5 DECEMBER 1955 PAGINA 5 X, K.N.V.B. en het damesvoetbal: BONDSBESTUUR HIELD SLAG OM DE ARM s lag ,.POOL-EXPEDITIE" NAAR KOPENHAGEN-STOCKHOLM LOUIS BOBET IJIT KLINIEK V erslagen ploeg "«I VOETBAL IN FRANKRIJK (Van onze speciale verslaggever) FEIJENOORD stadion. Zondag. Feijenoord heeft de les begrepen! En wat heeft I epen- oord dan toch een grote en prachtige ploeg, als er óók nog vuur en strpdlust in zit! Oók nog. Want in zuivere tech nische spelkvvaliteiten is Feijenoord altijd al een ploeg, die zich met de beste in den lande kan meten en wellicht zelfs boven alle uitsteekt. Reeds tientallen jaren dragen de Rotterdammers, die vandaag van lop tot teen in het blauw rondliepen, hun reputatie van brillante technische kwali teit door het vaderlandse voetbal en die reputatie is het ook tegenwoordig weer meer dan waard. Maar met tech niek-alléén komt met er in het huidige, keiharde en zake lijke „struggV for life and money' -voelbal niet meer. Tè lange tijd, heeft men dat niet begrepen. Hetzelfde Fojjen- oord dat enkele Weken geleden met slap en futloos spel tegen Alkmaar een kansloze nederlaag leed maar dat ver leden vveeik reeds op de weg naar he' schap was met de dosis mqntalc medicijn in de grote zege tegen De Graaf- ord speelde vandaag m de zware semi-derby tegen S.V.V., die 40.009 toeschouwers schap precies datzelfde Feijenoord speelde vandaag in de zware semi-derby tegen S.V.V., die 40.000 toeschouwers naar het Stadion trok, een wedstrijd om san tc water- tanden. Al wat er tot heden aan ontbrak: de keiliarde wil tot winnen en tot werken, het laaiende enthousiasme en de sterk gepahtserde energie om die gereputeerde kwa liteiten ook eens in tastbare resultaten uit te drukken dat was er vandaag allemaal. En toen bleek ook, hoe groot en machtig dit Feijenoord nog is. Veel te groot en veel te machtig om rond die gevaa lijke grenslijn op de ranglijst te bljjven dobberen. In één ruk zijn zij die grens dan ook ruim voorbij. S.V.V,, een ploeg van kwaliteit en klasse, speelde in dit treffen slechts een onderges hikte rol De Schiedammers waren niet slecht of uitgestoken zwak, zij hadden geen (Gehinderd door Meerwijk heeft t eijenoord-iniddenvoor Schouten toch nog en schijnbeweging, waarmee hij S.V.V.-keeper Kouwen naar links laai duiken terwijl zijn schot rechts passeert maar naasi gaat). In zu'n wedstrijd vallen de candidaten voor een Oranje-shirt ook ineens als rype appels uit de Rotterdamse boom. een verdediger als Gerard Kwkumeeri voo - hoedespeler als Henk Schouten <en "a tuurlijk ook Tinus Hosselaar), een half speler als Aad Bak. die naar onze smaak dc ster van het veld was en zijn be faamde collega's Piet Steenbergen e" van Schijndel ver in de schaduw stelde^ Het was ook Bak (linkshalf), die keer op keer naar binnen sneed om in te güj- nen, wanneer stop- Lr Van der Hoek. nog steeds m da lende tastte. Er zaten nog zwakke plekken m die brigade: De Bruijn en Van Woerden, maar het onvermoeibaar harde werken maakte daarven veel goed. Steenbergen en Van Pelt wisselden een paar lange- afstand-schoten. Jacques Heijster kogelde een paar maal voorlangs naast. o.a. bij een direct genomen indirecte vrije trap in het strafschopgebied wegens afhouden van Köneman door Bak (of door Kerkum?), maar bij een prachtig schot in de hoek, dat Köneman midden in een duel met Van der Hoek en Osterholt afvuurde, had Van der Bij] toch al zijn talenten nodig. Kouwen had zich al een keer in een prachtige zweefduik voor de voeten van de doorgebroken Schouten moeten werpen toen hij dit vlak voor de rust nog moest herhalen, waarbij hij echter de bal kwijt raakte, driemaal achtereen zijn eigen off-day. Zij kwamen er alleen maar niet aan te pas tegen een Feijenoord, dat eindelijk eens zijn toneel-allures achter de coulissen had gelaten en dat in een „moderne" en zakelijke partij voetbal eind-lijk zijn ware klasse toonde. Een grote klasse. Die zal blijven schitteren zolang dit elftal de energie en het enthousiasme van vandaag zal blijven opbrengen! Want dat is vooi elke Feij'""ord-pres- tatie het criterium: de mentale conditie. En di< was van daag eindelijk eens in orde. verdedigers, in opperste paniek, hem het leer nóg eens uit de graaiende handen trapten, de Schiedamse supporters zaten te bibberen van angst tot Bosselaar ten slotte naast schoot. De beslissende gaai De beslissing viel in de 12c minuut van de tweede helft. Een foutje van Wink bood Moulijn de ruimte voor een dribbel en een schot. Kouwen kreeg het leer niet Idem, Van Woerden gaf in een fraai .staaltje beredeneerd voetbal een afge meten trekbal naar de vrijstaande Schou ten, die toen beheerst inschoot: 2—0. Heel wat minder beheerst was toen de dolle en uitvoerige vreugdedans van al die blauwe mannen in het veld. In feite legde SVV zich toen reeds, ruim een half uur voor het einde, bij de neder laag neer. Van der Bijl moest nog een paar schoten van Köneman en Van Pelt onschadelijk maken, maar. door zijn bin- nenspelers iets terug te halen kon Feijen oord alle tegenacties van de Schiedam mers reeds in het middenveld smoren In de laatste spel-phase voelde tenslotte Feijenoord zich rustig en zelfverzekerd genoeg om opnieuw ten aanval te trekken. F.n zonder nog te scoren (Kouwen stopte nog een paar prachtige dribbels van Schouten af en Van Woerden miste nog .een paar kansen) en zonder ook daarop de klemtoon te leggen, eindigde Feijenoord dit vinnige en zware maar steeds keurig sportieve duel met de allure van een superieure winnaar, die het zich kon ver oorloven nog eens héél zijn voorraad aan technische virtuositeit te voorschijn te halen. Het werd een demonstratie hoge school-voetbal. waarvan de 40.000 toe schouwers een diepe indruk mee naar huis namen. En de heren Pellikaan en Deins van de T.C. van de K.N V B, namen ver moedelijk een paar namen van nieuwe candidaten voor een Oranje-shirt mee. lij", moest capituleren voor de schijnbewegingen en dribbels van de handige Köneman, de gevaarlijke mid denvoor en SVVs beste man. En ook op Kerkum en kee- TCr Van der Bijl strandden de Schie damse pogingen om de onvermijdelijke nederlaag le ont lopen. Op ztiri beurt heeft de roodgroene doel man Kouwen met een dozijn schitte rende saves voor komen, dat de ne derlaag voor SVV nog een paar doelpunten groter werd Hoewel: als er temidden van dat vijftal techni sche virtuozen in Feijenoord's aan- valslinie ook maar één schutter had gestaan zou de score tóch hoger AAD BAK, zijn geworden. Zó ster van het veld veel was Feijen oord inderdaad sterker Dat eerste kwartier bracht al meteen een lawine van Rotterdamse aanvallen en e'- waren nog maar een paar minuten verstreken, of Van Woerden had, na prachtig werk van De Bruijn en Schouten, reeds in gestrekte zweefduik een voltref fer ingekopt. De streng en gofd arbitre rende Karei van der Meer keuide het echter wegens buitenspel af. Schouten en Van Woerden misten een paar kansen, door opbouw van Osterholt en Moulijn resp. na een combinatie Bak De Biuijn Hosselaar geboden; en Feijenoord scoorde in dat eerste kwartier met SVV kwam door Köneman en de goed debuterend rechtsbuiten Broere tot tegenstoten en Maltha schoot eenmaal in een scrimmage Takelings naast. Uit een penalty Maar toen scoorde Feijenoord wel: in de 21c minuut. Middenvoor Schouten omzeil de dc lange stopper Van Kampen, drib- belde over links het strafschopgebied binnen cn werd daar door Wink onderuit gehaald. „Links van je", wezen alle SVV-ers naar keeper Kouwen, maar penalty-schutter Bosselaar joeg de bal hard cn feilloos réchts van de doelman dc touwen binnen: 10. De kansen voor Feijenoord bleven zich opstapelen, strandden echter nu vaak op buitenspel. En tóch hadden de Rotterdam mers ook tè weinig in de gaten, dat al hun hoge passes naar het centrum nimmer tot succes konden leiden tegen de veel langere Van Kampen en de beide Van Schijndel's, die echter in het strakke com binatie-spel langs de grond meer dan eens tegen de lichte blauwe brigade mis- Kraak verslagen eerste or Fitters: liet doelpunt van Elinkwijk s Waterloo bij Alkmaar Ai u In principe Naar wij vernemen heeft het bestuur van de K.N.V.B. besloten, na contact te hebben opgenomen met de Technische Commissie, in beginsel in te schrijven voor de Wereldkampioenschappen, waar van het eindtournooi in 1958 naar men weet in diverse steden van Zweden wordt gehouden. De commissie van dc F.I.F.A., welke speciaal belast is met de organisatie van en het houden van toezicht op de We reldkampioenschappen, zal het systeem, volgens hetwelk de deelnemers aan het eindtournooi in Zweden worden vastge steld, pas kiezen als alle inschrijvingen, welke op 1 Maart a.s. sluiten, bekend zijn. De wedstrijden in de voorronden moe ten worden gespeeld in de periode van 1 Januari tot 31 December 1957, waarna de wedstrijden voor de eindronden op 18 Juni 1958 in Zweden zullen beginnen. HOOFDKLASSE A ExcelsiorStormvogels EindhovenADO Fortuna '54Ajax Roda SportNOAD LimburgiaHVC DOSRigtersbleek AmsterdamEBOH VVV—Vitesse NACSparta 2—3 3—1 1—2 1—2 4—1 6—3 4—0 5—1 1—0 HOOFDKLASSE B FeijenoordSVV 20 De GraafschapDFC 02 Sportclub EnschedeEDO 21 AlkmaarElinkwijk 20 Willem IIGVAV 34 EmmaRapid JC 01 De VolewijckersSittardia 45 BW-PSV 2—S" ShceveningenMVV 12 Jawel, bij Alkmaar, juist bij Alkmaar, moest Elinkwijk's zegetocht stran den. De Noord-Hollanders bleken inderdaad in de laatste twee wedstrijden slechts een kleine adempauze te hebben genoten om nü des te sterker te kunnen toeslaan. En waar Willem II en S.V.V. reeds verloren, daar moest ook Elinkwijk met een nederlaag uit de Kaasstad weg. 1 oor wie dat wél een verrassing was, voor ons niet. Elinkwijk behield in Hoofdklasse B overigens royaal de eerste plaats, maar de Utrechtse spelers zakten ineens van 120 gulden wedstrijdpremie tot 10 gulden „nederlaag-geld" terug en moeten nu weer opnieuw onderaan de stijgende premie-ladder beginnen. Opmerkelijke resultaten waren verder de nederlagen van Fortuna '54 en Sparta tegen resp. Ajax en N.A.C. in. afd. A en van Willem II tegen G.V.A.V. in afd. B, terwijl men bij de uitslagen van de dag ook de overwinningen van Feijenoord en P.S.V. op resp. S.V.V. en B.V.V. kan voegen. Een delegatie van de Organisatie voor het Dames-Voetbal heeft een bespreking gehad met de K.N.V.B., waarbij verschei dene wensen naar voren werden gebracht. Een verzoek van het damesvoetbal zich te mogen organiseren als onderafdeling van de K.NV.B. werd door het bestuur van laatstgenoemd lichaam afgewezen. Verder werd gevraagd de terreinen van de K.N.V.B.-clubs en die van de vereni gingen van de afdelingen weer voor wed strijden van het damesvoetbal beschik baar te stellen, hetgeen nader zal wor den bestudeerd. In geen geval zal worden toegestaan, om dameswedstrijden aan competitieont- moetingen te laten voorafgaan. Er zal tenminste een periode van 3 uur moeten worden vastgesteld tussen een damesont moeting en een competitiewedstrijd van de Bond. Verder zal de kwestie van de bespeel- baarheid van de terreinen een punt van overweging uitmaken of toestemming voor een wedstrijd tussen dameselftallen zal worden gegeven. Van de zijde van het damesvoetbal werd nog medegedeeld, dat in de wintermaanden geen wedstnjden zullen worden vastgesteld. (Van onze speciale verslaggever) ALKMAAR, Zondag. Elinkwjjk. dat na een steeds geprolongeerde reeks overwinningen zo langzamer hand als het „Wunderteain" i" afdeling li van de Hoofdklasse begon te gelden, heeft vanmiddag in het volkomen uitverkochte Alkmaarse Sportpark een even gevoelige als onprettige nederlaag gelegen. Gevoelig, omdat de gereputeerde voor hoede van de Utrechters er niet in slaagde ook maar éénmaal de bal in het door Snabelie uitstekend verdedigde Alkmaar-doel te werken; onprettig omdat een einde werd gemaakt aan het steeds maar oplopen van het premiestelsel, dat deze Utrechtse club crpp nahoudt Dat ook Alkmaar zulk een premiestelsel kent en dat dit tot de nederlaag tegen EDO de honderd gulden reed, ruimschoots was gepasseerd U minder bekend. Hoe dit ook zij, Alkmaar heeft zijn aanhang ee'V" el bijzonder prettige Sinterklaas-verrassing bezorgd en dat dit op prijs werd psteld bleek «e na het eindsignaal, toen liet enthousiaste publiek de hekken rond het veld het en de spelers de terugkeer "aar de kleedkamers bijna onmogel jk VVV weer aan de kop V.V.V in Hoofdklasse A opnieuw aan de 'kop. De Venloërs herstelden zich van de tegen E.B.O.H. geleden nederlaag met een goede zege op Vi tesse en zagen hun beide naaste con currenten verliezen. Fortuna s nieu we sterren-glans werd overstraald door Ajax' oude reputatie van tien tallen jaren aparte standing en dit was ook typisch een wedstrijd waarin Ajax zijn oude glorie weer eens zou laten schitteren. Sparta's nederlaag was dan ook verrassender, maar N.A.C. had de punten dan ook onderdehand heel hard nodig! Vier ploegen staan nu. één puntje achter V.V.V.precies gelijk, want Fortuna '54 en Sparta werden ingehaald door Eindhoven en D.O.S., die de risico's tegen resp. A.D.O. en Rigtersbleek met goed succes omzeilden. Excelsior zakt af Excelsior zakte onder de streep. De Rotterdammers werden thuis met opmerkelijk veel tegen-goals versla gen door de Stormvogels, die daar mee het vege lijf nog juist wisten te redden. Misschien maar voorlopig want Amsterdam en Limburgia plaatsten zich resoluut tussen Stormvogels en Excelsior in en gaan nu stellig tot de aanval op de acht ste plaats over. De Zwarte Schapen hadden de waarschuwing, die E.B.O.H. hun ten koste van V.V.V. ha.d gegeven, blijkbaar goed begre pen; zij stuurden de Dordtenaren met een harde nederlaag terug. En Limburgia kwam in Brunssum tot een ruime meerderheid over HVC. dat diep is afgezakt. Roda Sport stelde zijn publiek teleur door NOAD de volle winst mee te geven. Willem II van Elinkwijk kon de stoot van de ne derlaag in Alkmaar nog wel ver dragen, want de Utrechters hand haafden zich in afd. B nog aan de kop. Rapid JC en Enschede kwa men echter inééns wel dicht in de buurt, na de overigens magere over winningen die op Emma resp. E.D.O. werden behaald. Daarentegen zakte Willem II. dat nu helemaal van slag is, lelijk af, want de Landskam- pineoen werden op eigen veld ver slagen door een G.V.A.V., dat zo waar wéér productief was! Feijenoord boven de streep. De Rotterdammers toonden hun klasse door een ondubbelzinnige zege op S.V.V., dat daardoor op zijn beurt onder de streep zakte. Ook P.S.V. ging in de lift. na de fraaie victorie van de Philips-mannen, helemaal over hun inzinking heen, in de grote Brabant-slag tegen B.V.V.dat dit stootje intussen wel kon lijden. P.S.V. en Feijenoord hielden echter gezelschap van G.V.A.V. en ook van M.V.V. dat Scheveningen klopte, zo dat voorlopig de streep nog slechts in doelcijfers wordt getrokken....! De Graafschap stelde zijn suppor ters teleur door D.F.C. de hele buit te laten meenemen (de Dordtenaren blijven hardnekkig op een „rand plaats" mikken en komen steeds te rug!) en tenslotte zag hekkesluiter Volewijckers zelfs op eigen veld te gen Sittardia nog geen kans tot een puntje, dat overigens toch niet meer geholpen zou hebben. HOOFDKLASSE A VVV 13 18 '54 Fortuna Sparta DOS Eindhoven Ajax NAC Stormvogels Amsterdam Limburgia Excelsior NOAD ADO Roda Sport EBOH Rigtersbleek HVC Vitessé 13 13 13* 13 13 .13 13 31—17 28—13 26—14 42—30 27—17 22—17 21—21 27—23 13 13 26—24 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 12 12 10 10 9 19—22 14—19 24—31 20—24 23—30 16—26 22—36 18—29 16—29 HOOFDKLASSE B Elinkwijk 13 21 38—14 13 20 31—13 13 19 44—25 Alkmaar 13 17 20—17 BW 13 16 35—20 Willem II 13 16 33—22 MVV 13 14 26—18 Feijenoord 13 14 30—25 PSV 13 14 29—25 GVAV 13 14 32—31 SVV 13 13 27—21 DFC 13 12 28—27 De Graafschap 13 10 19—28 Sitardia 13 10 25—38 EDO 13 9 13—31 Scheveningen 13 8 24—36 13 4 13—44 13 3 19—51 wat zij zijn maakte. Sparta was ongetwijfeld met de beste kaarten naar Breda gekomen Technisch waren de Rotterdammers ver-uit de meerdere van de onsamen hangende NAC-ploeg, die in de eerste helft nochtans flink weerstand bood. Be lengtepassen van de Bredanaars bleken in de eerste helft zelfs gevaar lijker dan het tc ver doorgedreven combinatiespel van de Rotterdammei Rij beide ploegen bleven echter de verdedigingen de meerderen. Rij NAR onderscheidden zich zich vooral Kuys en Michiclsen, terwijl bij Sparta Terlouw en Schop aan Canjels cn Overbeke geen schijn van kans gaven. Op zeer ongewone wijztf kwam NAC in de 40ste minuut van dc tweede helft fortuinlijk aan het winnende doelpunt. Een verre trap van Vergouwen werd door keeper Van Dijk goed gevangen voor de toelopende Hoogeu- huizen, maar rechtsback Visser liep met zulk een vaart tegen zijn eigen keeper op, dat deze duizelend bogen de grond sloeg en de bal al vallende in zijn doel wierp. De botsing kwam zo hard aan dal Van Dijk het veld moest verlaten en vervangen worden door Mtihring. De eerste aanval in deze wedstrijd kwam van NAC en werd reeds in de eerste minuten besloten met een haid schot van Vergouwen dat door keeper Van Dijk in de vlucht werd gegrepen Sparta nam echter weldra het initiatief in handen en bij gevaarlijke aanvallen over de vleugel Van der Gijp—Van Ede moest Goedhart meermalen ingrijpen In de 18e. minuut kon Goedhart een prachtig schot van Van Ede in zweefvlucht uit de' linkerbovenhoek duikelen. NAC riposteerde echter met verre pas sen tussen de Sparta-verdediging door, waaruit de onvermoeibaar zwoegende Hoogenhuizen in de 26e minuut hard te gen de bovenlat schoot. Het spel werd steeds harder en misschien was het bete: geweest, dat scheidsrechter Beltman van 't begin af wat minder soepel was geweest. Ondanks de veldmeerderheid van SpartJ had NAC toch Dech toen in de 35e minuut een schot van Bvuyninckx weer op <3e bovenlat i^SwtAtste. In de tweede helft ging Sparta er nog wat harder aan staan. NAC werd kenne lijk in de verdediging gedrongen, maar door het bos van benen voor het NAC- doel konden de zeer korte combinnties van de Rotterdammers geen opening vin den De NAC-aanval was nu geheel uit verband en Terlouw en Schop hadden weinig moeite de enkele Bredase door braken af t.e stoppen. De gevolgen van het harde spel bleven echter ook niet. uit Puck Stortmsns werd hard gemaaid door Van Ede en moest vervangen worden door Van den Braak. Aanvullende wapens Men heeft in Alkmaar niet slechts zijn favorieten tegen leider Elinkwijk zien zegevieren; men heeft ook, hetgeen die overwinning dubbel zo kostbaar maakte, anderhalf uur hartverkwikkend voetbal gezien technisch zeker niet volmaakt, doch fris en boeiend gedurende welhaast de hele speeltijd. Eens te meer is geble ken, dat men zich in Alkmaar van repu taties bitter weinig blijkt, aan te trekken en da; men juist bi) wedstrijden als deze zijn beste vorm te voorschijn haalt. Als aanvullende wapens, waarmee men de grote1' tegenstanders te lijf gaat, ge bruikt men voorts improvisatie, enthou siasme en een flinke portie zelfverzekerd heid, En tenslotte is er dan altijd nog een intens meelevend publiek, dat van hein de en verre uit Noord-Holland is samen gestroomd. Na het beginsignaal vlak hiervoor sjouwden 'n heuse Sinterklaas en Zwarte Piet een berry met kaasjes naar de mid denstip zodat de Elinkwi)kers toch niet helemaal met lege handen naar huis te rugkeerden glug de thuisclub veelbe lovend van start. De tweede aanval, be sloten met een scherp schot van rechts buiten Schouten, leverde al bijna een ope ningstreffer op, want Kraak ving de bal verkeerd op en sloeg hem tegen de staander Elinkwijk nam na dij benarde ogenblikje het initiatief over en voelde aan de overkant Snabilie aan de tand, die echter niet thuis gaf. Bfj het zeer hoge tempo, waarin werd gespeeld, kwam hel zwakke plaatsen in dc Alkmaar-achter- hoede .die in den beginne wet nerveus speelde tot uiting, doch allengs raakte men er beter in. Fraai doelpunt De da; punt de kluts kwijt, doch spoedig ging men voort met het opbouwen van aan vallen, die enkele "malen de Alkmaar-ach terhoede voor grote problemen stelden. Toch waren deze aanvallen, die alle lie pen over de steeds naar de rechterlijn wegzwervende De Jongh, voor de oplet tende toeschouwer tamelijk doorzichtig. Wanneer De Jongh de bal gekregen had, lokte hij de vijandelijke verdediging naar zich toe om dan de bal over de hele breedte van het vel'' naar de overkant te crossen. Met snelle zwenkingen, waarbij de bal direct werd afgegeven, trachtte men daar de verdediging verder uiteen te rukken- Het bleef echter bij proberen en overi gens zat men in de Alkmaar-voorhoede ook niet stil. Veel pech had de thuis club toen eerst ee door Smit opgevan gen bal net langs de verkeerde kant van de paal rolde, terwijl Kraak was uitgelo pen en vlak daarop een vinnig schot van Michel Kraak volkomen verraste doch juist over de lat scheerde. In de Utrechtse achterhoede liet men herhaaldelijk steken, vallen, waarna een misgrijpen van Kraak i op een inswingende corner de onzekerheid I nog meer in de hand werkte. Hoewel in fi) het veld beide ploegen vrijwel tegen elkaar opwogen, waren de Alkmaar-aan vallen veel gevaarlijker door het gro tere verrassende element dan die van de bezoekers, van wie wij in de 39stt mi nuut een schot, door Vonk gelost, naast zagen gaan. Nadat Dc Jongh na een bot sing met een van de stoere thuis'lub- verdedigers enkele minuten van de kaart was geweest, ging Elinkwijk vlak voor rust nog een keer door het oog van de naald, toen Van dei S'uis een kopbal af vuurde die Kraak niet onder conti ole kreeg, waarna Schouten de terugsprin gende bal hoog over schoot. Keuze-Commissre van K.N.V.B. Reeft liet Bondselftal, dat Woens 14 December in het Feijenoord Stadion te Rotterdam ten bate van dc actie Vluchtelingenhulp te^en de West-Duitse kampioensclub Rot Weiss (Essen) speelt, als volgt samengesteld: Doel; De Munck (Fortuna '54). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Schaap (Gooi) aanvoerder, Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VW). Voor: De Jager (DFC), Klaas Smit (Alkmaar), Appel (Fortuna '54), Lensira (Enschede) en Moulijn (Feijenoord) Reserves zijn: Cox (Rapid JC), Kerkum (Feijenoord), Noterinans (Fortuna '54), Koopal (VVV) en Snoeks Jr (Stormvogels). De K.N.V.B.-delegatie, bestaande uit de heren mr P. A. Blaisse, E. M. Joosten en L. Brunt, die in September in West-Duits- land oriënterende besprekingen heeft ge voerd met de voetbalpool-maatschap- pijen, vertrekt 16 December a.s. naar Kopenhagen om zich in Denemarken op de hoogte te stellen van het werk van voetbalpools in dat land. Na Kopenhagen staat aansluitend Stockholm op het pro gramma. De bevindingen en conclusies van deze studie-arbeid, welke zich dus over maan den uitstrekt, zullen begin Januari 1956 in een eindrapport worden vastgelegd met de bedoeling, dat het bestuur van de K.N.V.B. zijn standpunt zal kunnen bepa len. Dr Rouxel, die onlangs Louison Bobet opereerde, heeft de drievoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk toestemming gegeven, Maandagmiddag de kliniek te Dinan te verlaten. Toch zal Bobet tot 20 Dec, in Dinan blijven, omdat de chirurg zijn herstel nog verder wil controleren. Bobet wil zich wat vermaken in de om géving en tevens trachten zijn brevet als sportvlieger te verkrijgen. De Kerstdagen brengt hij in Parijs door. Na Nieuwjaar vertrekt hij met vacantie naar de Cana- rische Eilanden. Noot van de Sportredactie: De beloofde „nieuwe" voorhoede, ge- roepeerd rond Bram Appel die weer als middenvoor is ge- 11111* kozen, is dus uit 'g 4e bus. De groot- ste attractie vormt Juist door het harde spel op de man werden vele goed opgezette Sparta- combinaties gebroken tot inde 40e minuut het fatale doelpunt kwam. De laatste minuten bleef Sparta nog alles op alles zetten om de gelijkmaker af te dwingen, maar de NAC-ers vormden een wave muur voor hun doel en gaven hun for tuintje niet meer prijs. Na de thee lag het spelpeil en ook het tempo een tijdlang lager dan voorheen cn het was in deze periode, dat Elinkwijk sterk kwam opzetten. Resultaat bleef ech ter ook nu uit; slechts de gemoederen ►aakten af en toe wat verhit. Bij een uit val had de thuisclub wederom pech, toen een schot van Van der Sluis uit een voor zet van Smit Kraak reeds had verslagen, doch voor het doel langs suisde. De Alkmaar-aanvallen, hoewel minder tal rijk, bleven gevaarlijk en het, werd uit e,,,, van deze aanvallen 2—0, toen na een j half uur Van der Sluis een scherpe voor- zet gaf, die fraai door Michel met. de bui Het was na een afgeslagen IJinkwtil»- tenkant van zijn linkervoet werd afge aanvang, dal in de tiende minuut de te* i werkt: 20. ruggelopen Klaas Smit, die de midvoor elftal, dat stellig de belangstelling voor de Vluchtelingen-wedstrijd wel zal sti muleren. Wij herinneren eraan, dat aan het bu reau van ons blad, tegen directe afhaling, kaarten voor deze wedstrijd in voorver koop zijn. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Franse competitie, luiden: Eerste divisie: R.C. ParisNice 42, Reims-— Troyes 21. LensSedan 40, MarseilleNi- mes 20, St. EtienneBordeaux 30. Sochaux Lyon 1—2, Monico—Metz 40. Nancy—Stras bourg 31, ToulouseLille 42. plaats geruild had voor de rechtsbinnen- plaats, de bal over de breedte van links achter Kabel kreeg toegespeeld. Zonder aarzelen speelde Smit de bal door naar •zijn vleugelmaat Schouten, die een voor zet losliet. Waaruit de toesnellende Fit ters ineens hard insehoot. Een bijzonder fraai doelpunt, verkregen door open spel. Even scheen Elinkwijk door dit doel- Elinkwijk was hierna een verslagen ploeg, vocht nog even terug, maar legde, toen rechtsbinnen Klein uitviel, het hoofd in de schoot. In de resterende minuien trok Alkmaar zich in de verdediging te rug, hoewel een snelle uitval bijna nog een derde goal opleverde. ongetwijfeld de opstelling van Abe Denstra als links- 'innen. Of hieraan chter conclusies iet betrekking lot net Nederlands 'Hftal voor de ko- nende lente-in terlands mogen •orden verbonden, 5 de vraag nog. In "der geval waren e heren Pellikaan n Denis, die van- 'aag in het Sta tion Feijenoord aren, enthousiast oor het denkbeeld ,m Abe in deze bijzondere wed- rijd op te stellen. >ngetwijfel,d is hij oor het publiek en trekpleister en lal Vluchtelingen- tulp er van moge profiteren En wel- ;icbt zal Lenstra rich ook nog voor een serieuze kans willen geven, v- De Jager, in zijn A*VENSTRA ve^tbX^ trekpleister I reeds door de K c voor de centrale training van het Ne- ierlands Elftal op de korrel genomen. Ook de opstelling van Klaas Smit als •echtsbinnen is interessant e.n een se rieuze studie waard. Maar dat men de ionge Moulijn voor de linksbuitenplaats heeft uitgezocht, lijkt ons voorlopig toch eerder een grapje.... Al met al echter wel een aantrekkelijk (Van onze sport-correspondent) VENLO, Zondag. Met een 5I nederlaag tegen VVV ver liet Vitesse het Kraal-terrein, maar de Arnhemmers lieten het hoofd niet hangen en hadden daar ook geen reden voor, want ze hadAen gedaan wat ze konden en gestreden van de eerste tot de laatste minuut. Toen middenvoor Van Zon dan ook in het midden van de tweede helft met een fraai schot eindelijk de eer wist te redden, ging er een klaterend applaus op onder de vijfduizend toeschouwers. Vitesse was ten enenmale niet opgewas sen tegen de Kraalbewoners. Toch be schikten de Arnhemmers over een paar kanonniers met een zuiver schot. Dezen probeerden doelman Swinkels echter te passeren met schoten van veel te verre afstand. Bovendien zochten de Arnhem mers het vooral voor het doel steeds weer in de breedte, waardoor de Venlose defensie alle gelegenheid had zich stevig tussen doel en bal te nestelen. VW daar entegen rukte talr(jke malen met fraai open spel, afgewisseld door opwindende solo's, de Vitesse-defensie uit elkaar, al duurde het lang eer de trapvaste Arn hemse verdedigers moesten capituleren. Zes en twintig minuten van fraai voet bal aan weerskanten met de Venlonaren een tikkeltje in de meerderheid, waren er vertoond, toen rechtsbinnen Teeuwen een voorzet van de switchende midden voor Koopal met een vlijmscherpe punter wist te benutten. Doelman Ten Klooster kon geen vat krijgen op de bal die via de onderkant van de lat in het net dook, 10. In de resterende mifiUten voor de rust leek Vitesse duidelijk op de gelijk maker aan te sturen. Zelfs was geduren de een zekere periode de Anrhemse helft „woest en ledig", zo ver waren de Vitesse- backs opgedrongen. Voor de thee wilde Jan Klaassens ech ter eens laten zien dat hij er werkelijk zin in had. In een razend tempo beende hij met de bal zigzaggend door twee Arn hemse linies heen en onder het opgetogen juichen van het publiek knalde Klaassens tenslotte onhoudbaar in de bovenhoek van het Arnhemse doel, 20. Onmiddellijk na de rust repliceerde VVV met donderend geweld op een Arn hemse aanval en het fluitend schot van Koopal was zo hard, dat de toch wel goed keepende keeper Ten Klooster de bal liet glippen. Schatorjé stormde toe en had verder helemaal geen moeite meer de bal van die ene meter afstand in het doel te werken. Het vierde Venlose doelpunt kwam heel onverwacht in de twee en twintigste minuut, toen Koopal van meer dan vijf en twintig meter afstand een kogel op het doel afvuurde. Twee Arnhemse verdedi gers ontnamen de doelman het uitzicht, zodat hij precies naar de verkeerde hoek uitviel, 40. Na het Arnhemse doelpunt streden beide partijen met wisselende kansen. Het was tenslotte Koopal, die met een gloei ende kogel van wel veertig meter de ne derlaag van de Arnhemmers met een vijfde doelpunt bezegelde. Scheidsrechter Leo Horn had een gemakkelijke Zondag: hij was de minst opvallende man van het veld. I i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5