Ajax sloeg in éen minuut toe Excelsior miste de samenhang B.V.V. liep vergeefs storm im I Hl-Jr MW was wel technisch beter DOS schoot weer met scherp Rusti e voor Eindhoven WillemIFs verdediging als een zeef ADO -aanval was ongevaarlijk Fortuna-kanonniers vuurden in serie doch vergeefs lil Wfm P.S.V. scoorde beslissende goal al in 10e minuut van tweede helft GYAV profiteerde dankbaar van Tilburgse fouten-in-serie Amsterdammers wonnen na de rust met de rug tegen de muur Emma miste penalty en verloor onverdiend Enschede had moeite met EDO's afbraak Limburgia volbracht opdracht tot schieten Stormvogels hadden de langste adein MH&- *3 Maar Sclieveningen verloor onfortuinlijk Sittardia won schiet- festijn bij Volewijckers VSV '34 en Brabantia verslagen Kok en Jans hielden nederlaag klein MAANDAG 5 DECEMBER 1955 PAGINA 6 Rapid ivas de gelukkigste (Van onze sport-ccJrrespondent) SLEEKING WIL UITSTEL, MAAR KRIJGT HET NIET HVC had geen antwoord ïJiilN ms RIGTERSBLEEK KANSLOOS DUITSLAND—NEDERLAND (ATHLETIEK) TE BOCHIJM VOETBAL IN BELGIE VAN ZEELAND ZESTIENDE IN CROSS VAN RIJSSEL ZEGE VOÖR~KLIJSSEN AMATEUR-VOETBAL DWV's concurrenten faalden, Sneek scoorde nu...-, niet Robur herstelde zicli Vlissingen alleen Het begin van de tweede helft was sen VICE-VOORZITTERS K.N.VB. POTGIETER TREKT ZICH TERUG UIT DE RING (Van onze sport-correspondent) GELEEN, Zondag. Geen overwinningsfanfares voor Fortuna, geen dikke premies voor een zege, maar allerwege diepe teleurstelling over de waarschijnlijk niet ver wachte nederlaag van de Geleense sterren-ploeg. De jongens van Joosten heb ben anders hard genoeg gewerkt om de uitslag van de wedstrijd in een andere richting te buigen. Na de hervatting, die met een 12 voorsprong voor de Amsterdammers inging, hebben zij meer dan een royaal half uur op de Amsterdamse stellingen storm gelopen, waar alle hands aan dek waren gebracht om de dreigende gelijkmaker af te wenden. Want de gelijkmaker hing in de lucht. Fortuna droeg zijn geschut aan. Carlier, Ravenstein, Ange- nent, om de schutters van deze middag aan de vergetelheid te onttrekken, richtten felle schoten op het Amsterdamse doel. Zelfs Notermans, die prins heerlijk alleen het middenveld het zijne kon noemen, nam aan dit „schut- terswerk" deel, maar alles was vergeefs. Pietrs Graafland bleef pal overeind staan en verrichtte de ene goede safe op de andere. En dan was er nog de Amsterdamse stopper Elzer, die in het heetst v;«i de strijd door zijn resoluut Ingrijpen de Geleense voorwaartsen meer dan eens met succes de pas af sneed. Toen de nederlaag dreigende vormen begon aan te nemen, probeerde Fortuna het met omzettingen, Appel ging midvoor spelen, maar het bevrij dende schot, waarop 14.000 toeschouwers zaten te wachten, bleef uit. Ajax sleepte aldus een zwaar bevochten overwinning uit het vuur, waarvoor de grondslag in de eerste- helft werd gelegd. Het begin was voor Fortuna geweest en in de 12e minuut kon Carlier, de beste man van het veld, beweeglijk en chot- vaardig voor Fortuna de score openen. Hij deed het met een gloeiende kogel; uit een voorzet van Angenent joeg hij het leer ineens langs Pieters Graafland die volmaakt kansloos bleef. Ajax, wel voor hetere vuren in zijn leven gestaan, ver mocht dit snelle succes niet uit zijn even wicht te slaan. Op het middenveld kwa men Geelhuyzen en Van Dijk in hun ele ment. en daarop begon de Amsterdamse voorhoede ook soepeler te draaien. Bij die eerste geacheveerde aan vallen van Ajax trad al ;nel aan het licht, dat het in de Geleense defensie niet altijd even goed klopte. De Munck scheen last van zijn anders afwezige zenuwen te hebben, Cor v. d. Hart gedroeg zich lang niet zo zelfbewust als gewend en op de flanken van de Ge leense defensie grepen Voncken en Dormans ook nog al eens mis. En daar - Pieneman op het midden- BAKKEK, ve,d Q0k niet zijn gebrui- e winnende jjgjjjjjg feu sacré aan de goal! dag" legde, ontstonden er voor Fortuna nadelige factoren, die voor Ajax de weg naar de gelijkmaker wezen. Die kwam in de 23e minuut, toen Omver- hand een hard schot loste, dat De Munck niet klemvast onder controle kon krijgen. Het leidde een hopeloos heen en weer ge- trap voor zyn doel ih, waaraan Den Edel een einde maakte door het leer resoluut in de Geleense touwen te plaatsen, 11. En nog geen minuut later was er weer een fataal ogenblik in de Geleense verde diging, de een voor de ander aarzelde met ingrijpen en dat was de kans voor Bak- DORDRECHT, Zondag. Niet alleen merkwaardig, dat Emma, dat vorige week met 90 door GVAV werd verpletterd, Zondag met 01 van Rapid J.C. verloor, maar in feite minsiens een gelijk spel heeft verdiend. Want in de tweede helft speelde zich de strijd voornamelijk af op de speelhelft der Lim burgers, die alle hens aan dek moesten roepen om een gelijk spel wellicht een nederlaag te voorkomen. In de derde minuut van een vrij aan trekkelijke wedstrijd is Emma door zijn gasten verslagen. Toen namelijk gaf de uitstekende stopper Coerver zo'n afgeme ten pass naar de jeugdige linksbinnen Lens (die op dezelfde plaats in het Jeugd- elftal staat opgesteld), dat deze de bal be heerst kon inschieten, 01. Het scheen aldus een inmaakpartij", evenals verleden week in Groningen te zullen worden. Niets daarvan! Het is bij dat ene doelpunt gebleven en daarmee kregen de Zuiderlingen zelfs meer dan waar zij recht op hadden. Noud van Melis speelde al een heel on opvallende partij. Door slingerback Van der Starre werd deze ex-internationaal geheel uitgeschakeld. De gevaarlijkste mannen in de Limburgse voorhoede wa ren de snelle buitenspelers Adang en Han- neman, uitstekend gevoed door Stroucken en Schaffrath. Rapid combineerde veel beter in de eer. ste helft en reageerde veel sneller. Uit een dier combinaties loste Jansen een goed schot, dat door De Jonge tot hoek schop werd verwerkt. Maar ook zijn stijl volle collega Cox moest zijn doel op een dergelijke wijze schoonhouden bij een vrije schop van Visser. Na een half uur kwam het moment, dat Emma gelijk kon maken. Toen maakte, bij een doorbraak van Van der Hoeven, linksback Mommerts hands in het straf schopgebied. Janus van der Gijp, snel en vaardig, schoot de penalty echter zo doorzichtig, dat Cox resoluut kor» ingrij pen. Na de thee, toen Emma steeds voor het Limburgse doel zat, dat met man en macht moest worden verdedigd, verhoog de de thuisclub het tempo en dat was van grote betekenis. Sensatie op sensatie ontstond voor het doel van Cox, maar de Dordtenaren slaagden er niet in uit de scrimmages profijt te trekken, daar hun elke schietkans werd ontnomen. Bijna kwam de gelijkmaker, toen de Limburgse keeper bij een vrije schop mis greep, maar Visser kopte over de lat. Het K.N.V.B.-bestuur heeft de H.V.C.- aanvoerder Sleeking dezer verzocht vóór 5 December een verweerschrift in te die nen naar aanleiding van de verklaringen, die hij heeft afgelegd voor de Politie rechter en voor de Straf commissie van de K.N.V.B. Inzake de affaire Sleeking— Bleyenberg. De H.V.C.-aanvoerder zou geen kans zien in een zo kort tijdsbestek verweer te voeren. Hij heeft het bestuur van de K.N.V.B. verzocht een week uitstel te ver- lenen. Naar wij van de zijde van de K.N.V.B. vernemen heeft het bestuur dit verzoek om uitstel afgewezen. ker, om Ajax maar meteen aan een voor sprong te helpen, 12. In een goede mi nuut t(jd was hier over het lot van For tuna beslist. De rust zou zelfs met 13 zijn ingegaan, ware het niet, dat scheidsrechter Aussum een doelpunt van Michels had afgekeurd. En zo begon Fortuna dan met een ach terstand aan de tweede helft, die ook geen keer van zaken bracht, nadat Ajax zich duidelijk erop toelegde de voorsprong a tout prix te gaan verdedigen. Wij ver telden reeds, dat de Amsterdammers daarin slaagden, al heeft het dan in de defensie wel eens gekraakt. Er waren 1500 Amsterdamse supporters naar Geleen ge komen en triomfantelijk zwaaiden zij na afloop hun clubvlag. Er was daar ook alle reden voor. (Van onze sport-correspondent) ENSCHEDE, Zondag. De kans van EDO om de Ere-divisie te bereiken, is door de 21 nederlaag tegen Enschede weer minder geworden. Trouwens, de Haarlemmers, die het van afbraakvoetbal moeten hebben, behoren in het „Walhalla" niet thuis, want zij maken behoorlijk voetbal onmogelijk. In de eerste helft heeft E.D.O. zich vrijwel steeds beperkt tot het met man en macht verdedigen, in de hoop bij een uitval de leiding te kunnen nemen. Bijna was dit gelukt, want niet tijdig uitlopen van Van der Wint veroorzaakte een uitermate gevaarlijke situatie voor het Enschedese doel. Het liep op een hoekschop uit, de enige, die de gasten in de eerste helft kregen te nemen. De thuisclub kreeg in dezelfde periode 10 corners toegewezen, waaruit duidelijk het grote overwicht tot uiting komt. Enschede komt de eer toe dat het steeds bleef voetballen, maar dit leidde pas in 40ste minuut tot resultaat. Een gevolg van het meesterschap van Abe Lenstra, die zich plotseling in een vrije ruimte bevond, waar hij Voges gelegenheid gaf in te schieten. In de tweede helft werd het spel van Enschede, dat gedeprimeerd was door het systeem van de gasten, steeds minder. EDO legde het accent iets meer op de aanval en toen bleek al spoedig, dat doel man Van der Wint, in tegenstelling van zijn collega Koelemey, verre van safe was. Elf minuten voor tijd sloeg hij een voorzet van Peters onvoldoende weg, waardoor Roodselaar de partijen op ge lijke voet bracht (11). Iedereen verwachtte, dat het bij een ge lijk spel zou blijven. Het kwam echter ander uit. Abe Lenstra gooide in de buurt (Van onze sport-correspondent) BRUNSSUM, Zondag. Limburgia was blijkbaar met de op dracht het veld ingestuurd om zoveel mo gelijk te schieten. Bij gevolg, dat Habets, Stephan en Feijen, geen gelegenheid voor bij lieten gaan om de bal in de richting van het doel van Van der Werk te kan- jeren. Inderdaad kanjeren, want de scho ten misten in het begin van de strqd nog al eens de juiste richting. Maar er waren ook een paar schoten van Feijen bfj, die op een handbreedte het Amersfoortse doel misten. Het aanvalsspel van de Brunssummers wa,s door deze schotvaardigheid gevaar lijker dan dat van de bezoekers, die het doorgaans niet verder brachten dan half- veld. Bas Pauwe mocht dan zijn jongens zo hard aanmoedigen als kon, de Bruns sumse meerderheid was door de bezoe kers niet te keren en de vraag was, hoe lang de Amersfoortse verdediging het wel houden zou. Dat duurde een half uur. want toen liep Eggels uit een pass van de naar links uitgeweken Habets het leer in het Amersfoortse doel. In de tweede helft trad HVC agressiever op, maar in de Brunssumse verdediging wist men wel raad met de Amersfoortse aanvallen, die doorgaans van een traag maaksel waren. In de Brunssumse voor hoede hield men bet kruit weer droog en na 15 minuten kwam de tweede goal van de Brunssummers. Een voorzet van Ste phan bracht het leer bij Eggels, die re soluut inschoot 20. De Brunssumse voorhoede had er zin in en HVC mocht haar handen dicht knij pen, dat een schot van Feijen door de lat werd gekeerd en Stephan de neerval lende bal miste. Het was uitstel van exe cutie, want uit een voorzet van Feijen plaatste Habets no 3 langs Van der Werk en dezelfde speler toonde zijn schotvaar digheid door ook het vierde doelpunt voor zijn rekening te nemen. HVC versaagde bij deze achterstand niet en kwam nog vinnig opzetten, waar bij de Brunssumse achterhoede een paar narrow escapes beleefde. Van de Bie- zenbosch, die intussen met de „oude" Malestein van plaats verwisseld' had bracht wat meer vaart in de HVC-voor- hoede en aan zijn doorzetten dankte HVC zijn wel verdiend tegenpunt. (Van onze sport-correspondent) WOUDENSTEIN, Zondag. Exselsior was in zijn thuiswedstrijd tegen Stormvogels niet bijster op dreef. De gastheren hadden een invaller voor doelman Den Hertog, die werd vervangen door oud-doelman Van der Torre, die zijn doel zo goed mogelijk heeft verdedigd, maar toch niet heeft kunnen voorkomen, dat de IJmuidenaren op de twee punten beslag legden. De voorhoede van Excelsior kon maar niet tot de juiste samenwerking komen, waaraan het goede en hardnekkige spel van de verdediging van Stormvogels niet vreemd was. Het was overigens een strijd zonder veel krachtsverschil, die niet op hoog peil stond. Stormvogels had het eerst succes toen bij een aanval van de IJmuider linkervleugel de Rotterdamse verdediging wat weife lend optrad, waardoor linksbuiten Stel ling zijn linksbinnen De Boer in de ge legenheid kon stellen, van dichtbij in het net te schieten (01). Het bleef een duel zonder hoogtepunten, totdat na een half uur de bal uit het middenveld naar links buiten Corpeleyn werd gespeeld. De jeugdige Rotterdamse linksbuiten zwenk te naar binnen en scoorde met een inder daad schitterend schot, met de rechtervoet (Van onze sport-correspondent) DEN BOSCH, Zondag. Tien minuten na de hervatting in de Brabantse derby tussen B.V.V. en P.S.V. die rond de elfduizend toeschouwers naar „De Vlicrt" had getrokken, viel de beslissing. Met een hoge sprong kopte kanonnier i oen Dillen de voorzet van de handige linksbuiten Harry van Elderen achter doelman Van der Burght en bracht daarmee de voorsprong op 13. Dit doelpunt bracht weliswaar een keerpunt in de strijd, want de B.V.V.-voor- waartsen, die meestal maar met, drie of vier spele-s ten aanval trokken, vielen van het EDO-doei bekeken in en met een nu met een complete aanvalslinie aan, terwijl ook de beide halfs Van Hintum en Remmers zich meer op de aanval gingen toeleggen, maar tegen de numeriek steeds sterker wordende P.S.V.-verdediging konden de Bosschenaren met hun korte spel, meestal gespeeld door het centrum, het niet verder brengen dan één doelpunt en daarvoor hadden zij zelfs nog een strafschop nodig: 23. listig schot zorgde Voges er voor, dat binnen de 60 seconden de ruim 11.000 toe schouwers opnieuw konden juichen. En schede kreeg met deze 21 zege loon naar werken. (Van onze Haagse sport-correspondent) v HOUTRUST, Zondag. Voorzitter Iloolboom van de Keuze Commissie, die naar Hcutrust was afge dwaald om S.H.S. teger M.V.V. te zien optornen, neeft weer eens kunnen zien hoe een bijzonder goed doelman Wim Landman nog steeds is. Want dank zi I,andman kwam M.V.V., dat technisch wel wat meer waard was dan het on samenhangende S.H.S., aan een kleine zege toe, «en toeschouwer maakte de op merking dat Landman het eerste kwartier van de w^dstrqd zijn loon al dubbel dwars had verdiend. Zo was het ook. En als rechtshalf Herman v. d. Engel m de tweede helft niet het ongeluk had gehad een •voorzet van Toennaer in eigen doel te koppen, dan hadden de Maastrichtenaren het met éen armzalig winstpunt je moeten doen. Dat MV.V technisch heel wat meer inbleef MVV beter, al was de kwaliteit min- at m'v H thuisclub kwam der dan in de eerste helft. SHS lukte het zijn mars had dan de tnuwauD, verwocd offensief reeds spoedig ^aren er slechts vier l te komen. Bij een van de aanvallen kreeg spelers die zich gelijkwaardig konden Van Geen een prachtige schietkans, doch noemen aan de tegenstanders: Van Geen Evetse, Clavan en Landma.n Nog steeds is S.H.S. een ram.' lige ploeg veroor zaakt door het tel kens maar weer wij- igen van het elftal, Krijgh en Van der Burght gepas seerd bij P.S.V.'s tweede voltreffer. een strafschop toen 10 minuten voor het einde Wouters de bal met de hand weg sloeg en Van Overbeek doelman Steiger kansloos sloeg 23. Moedig streden de Bosschenaren voor de gelijkmaker die zij wél verdienden, maar niet konden scoren in dit spannende maar niet op hoog peil staande duel. in de uiterste bovenhoek de gelijkmaker (11). Dit prachtige doelpunt inspireerde de Rotterdamse aanvallers blijkbaar tot grotere activiteit. Excelsior was het laat ste kwartier sterk in de aanval en midden voor Veldhuize „van huis uit" de. rechts back) kon er nog juist in de laatste mi nuut van de eerste helft voor zorgen, dat mei de stand 21 van doel werd verwis seld. De twede helft begon voor Excelsior wei zeer onfortuinlijk. Eerst scoorden de IJmuidenaren, onmiddellijk na de af trap, na een verrassend snelle uitval door rechtsbinnen Snoeks, een uitstekend spe ler, de gelijkmaker (2—2) en kort daarop moest rechtsachter Niessen, na een bot sing, het veld worden uitgedragen. Hij werd vervangen door Cortenberghe Daarna ontwikkelde zich een niet fraaie, maar wel spannende strijd om de leiding, waarin allengs bleek, dat Stormvogels over het beste uithoudingsvermogen beschikte. Het winnende punt viel tenslotte aan de kant waa.r het, gezien het spel in de laatste phase van de strijd, thuishoorde. et was Stormvogels' middenvoor Jansen, JLtlel\minut?n v00r het einde met een j *nl sc,llot Van der Torre passeer de (2—3)Z1Jn de overwinnin'g bezorg- (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM. Zondag. Slechts 2000 toeschouwers hebben van middag op het Mosveld het schietfestqn tussen De Volewijckers en Sittardia bij gewoond. Er vielen negen doelpunten, waarvan de Limburgers er vijf voor hun rekening namen. Derhalve 4—5 en d»s een nieuwe Noord-Amsterdamse neder laag. De strijd was vooral spannend gezien het scoreverloop. Reeds in de eerste mi nuut viel de openingstreffer, gescoord door De Volewijckers. toen Schenkel 3en slecht door spil Rumpen weggewerkte bal voor de voeten kreeg en vervolgens na een solorush een hard schot losliet dat doel man Peersman kansloos liet: 10. Drie minuten later stond het 11, om dat de ..veteraan" Ehlen een blunderende Amsterdamse defensie royaal sloeg. Toen de ontmoeting tien minuten oud was, nam De Volewijckers voor de tweede keer de leiding. Ditmaal door De Vries Met een 2—1 score brak de rust aan. Twee minuten na de hervatting was het opnieuw Ehlen, die Sittardia naast zijn tegenstander schoot: 22. En weer twee minuten later namen de Limburgers de leiding toen Dieteren een eind maakte aan een doelschermutseling en Hagenaars tot een geslagen man maakte: 2—3. De Amsterdammers vochten terug en zij kwamen vaak tot goede aanvallen. Zij fabriceerden zelfs in de negende minuut de gelijkmaker door Schenkel, die met een harde kogel na een uitstekende combina tie de bal achter Peersman joeg: 33. Nog geen minuut later was Sittardia ech ter weer weggesprongen Wèèr was het Dieteren, die, deze keer met een punter, Hagenaars het nakijken gaf: 34. De Va- lewijckers kwam hierna in het offensief en een kwartier later stond het 44. Een score, die was opgetrokken door De Vries. Veertien minuten voor tijd viel de laat ste treffer in dit met spanning en sen satie geladen duel. Het doelpunt kwam van Ehlen die met een mooie omhaal de eindscore op 45 bepaalde. Daarna was het echt afgelopen vaardoor geen een- eid wordt verkre- en. De Hagenaars leden echter hun ■iterste best. Door het enthousiasme laagden zij er af en oe in een overwicht e veroveren. Doch le kansen mid denvoor Van Geen gaat er beslist niet op vooruit werden door niet begrijpen of door slecht schie- VAN DER ENGEL, ten niet benut. Nadat Landman ettelijke aanvallen van MVV had gestopt, gelukte het SHS zo waar aan de leiding te komen toen een pass van rechtsbuiten Cock Clavan door Van Geen in de hoek van het Limburgse doel werd gedeponeerd, 10. Er was toen 22 minuten gespeeld. Da,t doelpunt stimu leerde de Hagenaars: een kogel van Coen Rijshouwer snorde rakelings over de lat. De animo zakte echter toeq Couwenbergh door een misser in de Haagse verdediging na een half uur de gelijkmaker achter Landman kon plaatsen. Ook in de twede helft kwam er weinig verandering in het spelbeeld. Technisch (Van onze sport-correspondent) UTRECHT, Zondag. Rigtersbleek is hij DOS met zijn spe lers niet bepaald fortuinlijk geweest. Of schoon de strijd een sportief karakter droeg, geraakten verscheidene Ensche- deërs geblesseerd, met het gevolg, dat tijdens de tweede helft de formatie van de achterhoede totaal vernieuwd was. Toen DOS door prima doelpunten van Lammers, Visser en Van de Linden (twee maal) in de zeven en twintigste minuut reeds een voorsprong van 4—0 had ver overd en tot dan toe duidelijk superieur was geweest, had het er alle schijn van, dat de Kanaries tot of althans dicht in de buurt van de dubbele cijfers zouden komen, maar het liep geheel anders. Na de hervatting, toen Marquard tot een tegengoal kwam (4—1), gingen de gasten zich met vol élan in de strijd werpen en drongen zij de Utrechters zelfs in het defensief. Bleijenberg zorgde zelfs voor 4—2 en toen moest DOS zelfs zeer hard gaan werken om niet verder in de perike len te geraken. Luiten en Lammers brach ten met twee goede doelpunten (6—2) echter weer een grote ommekeer teweeg. Het volhouden van de gasten werd ten slotte met een doelpunt van Troosters be loond (6—3). Een vrije schop, uitstekend ingeschoten door Verdonschot, werd door Landman even uitstekend gestopt. Toen Van der Engel (de vroegere D.H.C.- en Feijenoord-speler, die na ab sentie van jaren nu bij Sclieveningen weer is gaan voetballen en dat nog goed doet ook!) na een half uur MVV onge wild aan de leiding had geholpen, poogde SHS door een massaal offensief nog te redden wat er te redden viel. Het wilde echter niet lukken, zodat tot teleurstel ling van de 13.000 toeschouwers SHS op nieuw een nederlaag op eigen terrein kon noteren. P.S.V. was het eerst in de aanval en vooral de gevaarlijke schutter Coen Dillen bezorgde de duizenden op de tribunes koude rillingen, behoudens dan enkele honderden PSV supporters die met welge vallen hun favorieten steeds meer in het offensief zagen komen. Toch wisien Krijgh c.s. zich goed te weer te stellen tegen de steeds talrijker worden PSV- aanvallen. Na 20 minuten toen BW han dig door de PSV verdediging laveerde, kreeg Heijmans. vrij voor doelman Steiger staande, een droom van een kans. Een kans, zó mooi dat hij er waarschijnlijk zelf beduusd van werd en tegen doelman Stei ger opschoot. Intussen zaten de P.S.V.-ers aanhoudend voor het BVV doel. Bij een van die aan vallen kwam Van Hintum ten val en kreeg daarbij de bal tegen zijn hand. Strafschop, besliste scheidsrechter Klaas Schipper en enkele seconden later knalde Dillen onhoudbaar in 01. Maar nog voor de rust in ging rondde Burgerhof, die op de rechtsbuitenplaats geen best debuut maakte, een voorzet van Heijmans met 'n onhoudbaar schot af 11. Met gelijke kansen konden beide rivalen dus aan de tweede helft beginnen, maar toen binnen tien minuten de gasten door Van Elderen reeds in de tweede en Dillen in de tiende minuut een 13 voorsprong hadden weten te bereiken, was de be slissing gevallen. En dit, ondanks het feit dat de thuisclub hierna bijna onophoude lijk het P.S.V.-doel heeft bestookt. Maar het spel der B.V.V.-voorwaartsen was te kort en te doorzichtig om tegen gerouti neerde spelers als Wiersma—Wouters en Rensene succes te hebben. Bovendien lie ten de afwerking en het plaatsen heel veel te wensen over. Het enige doelpunt kwam dan ook uit In de vergadering van de Duitse athle- tiekbond zijn de plaatsen vastgesteld, waar in 1956 de vele landenwedstrijden welke het Duitse athletiek-programma telt, zullen worden gehouden. De wedstrijden voor dames en heren tegen Nederland op 1 Juli werden aan Bochum toegewezen. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Belgische eerste divisie luiden: DaringUnion St Gilloise 11, Berchem Sport—Antwerp F.C. 1—1. Lierse S.K.—Racing Mechelen l3. F.C. MechelenLa Gantoise 13, Beeringen F.C.—F.C. Luik 11. Beerschot Standard C.L. 21, Charleroi S.C.Water schei Thor 1—3, Tiller F.C.—S.C. Andcrlecht 0—1. Voor de internationale cross, welke bij prachtig herfstweer iji het Bois de Bou logne bij Rijssel is gehouden, bestond enorme belangstelling. Behalve de Fran sen verschenen athleten uit Engeland, België, Spanje en Nederland aan de start. De Britten Norris en Sando slaagden er in het eerste de finish te bereiken. Van onze landgenoten kwam Van Zeeland het eerst aan de eindstreep. Hij bezette de 16e plaats, vlak achter liem volgde Roo- vers, terwijl Kuenen als 23e eindigde en Van de Veerdonk als 49e De uitslag luidde: 1. Ken Norris (G.B.) 9 km in 30 min. 34 sec 2. Frank Sando (G.B.) 30 min. 35 sec.; 3. Ameur (Frank rijk) 30 min. 36 sec.; 4. Leenaert (België) 30 min. 41 sec.; 5. Addeche (Frankrijk) 30 min. 47 sec.; 6. Van de Wattyne (Bel gië) 31 min. 11 sec. De Amsterdamse bokser Piet Klijssen heeft te Luxemburg zijn eerste partij in de com petitie van halfzwaargewichten gewonnen. Zijn tegenstander, de Fransman Mesieres. ga* *n vijfde ronde op. De wedstrijden voor de kwart finales van deze internationale competitie zui len op 21 Januari 196 worden gehouden. Toch géén nieuwe leider in de Westelijke le klas van het Ama teur-voetbal, want de concurrenten van DWV schoten allen te kort. West Frisia schijnt door de neder laag tegen Quick even van slag af te zijn geraakt want kreeg nu ook op eigen veld van UW klop, een grote Utrechtse stunt, die compleet werd gemaakt door Velox, die an dere oude Domstad-club, die het bestond om RFC een gelqk spel af dwingen. En zo bleef DWV dan aan de kop. Rapiditas zag intussen kans om ten koste van Quick weer iets van het verloren contact met de kopgroep te herstellen (de Hagenaars kon den dus niet in „stunt-sfeer" dóór gaan. en ook CVV kwam door een overwinning op De Spartaan weer een stapje dichter bij. Hek kensluiter Gouda veroverde bij HRC weer eens een van nijn zeld zame puntjes. Ook de leidende positie van Hen gelo, in de Noord-Oost-groep, is niet aangetast, ook al behaalden de twee gevaarlijkste concurrenten de volle winst. Robur et Velocitas herstelde zich namelijk, in een in gelaste wedstrijd tegen Veelerveen, die in plaats van de afgelaste wed strijd Quick '20Veelerveen kwam, van de jongste nederlagen en vond daartoe tegen de hekkesluiter ook wel een gezochte gelegenheid. In het grote duel tussen Sneek en WVC bleken, de imposante pro ductiviteit van de Friezen in de laatste weken ten spijt, tóch de Winterswijkers de sterkste concur renten. Sneek scoorde ditmaal, in eigen Snits! geen enkel doel punt. en de zege van WVC werd er des te solider door. Viel dus voorlopig Sneek weer af, dat deden ook WAVV en Zwaagwesteinde door verrassende nederlagen tegen resp. WW en Achilles, zodat de kopgroep in plaats van nóg com pacter nu ineens aanzienlijk kleiner is geworden. MuntendamArn hemse Boys afgelast. Hoe erg Brabantia er wel uit is, blijkt uit de uitslagen in de Zuide lijke Amateur-topklasse, waar de Eindhovcnaren hun derde neder laag in successie tegen TSC met zeer zware cijfers leden. Voorlopig is Brabantia dus wel uitgeschakeld voor de strijd om de eerste plaats, die door Vlissingen met groot succes werd verdedigd. De Zeeuwen boekten een kleine thuis-zege op Maurits, die juist voldoende bleek, want VSV '34 werd op verrassende wijze het slachtoffer van een der uitschieters van WH '16, terwijl bovendien ook zeer verrassend Kimbria zonder winst van Almania terug keerde. Roermond tenslotte won van Sport club Emma. Eerste klasse A D.W.V9 13 15—12 R.F.C8 12 17— 9 West Frisia 10 12 17—13 V.C.S. 9 11 10— 7 Rapiditas 9 11 1310 C.V.V8 10 15— 9 Velox 9 9 13—13 H.R.Cao 8 17—22 U.V.V9 7 20—21 Quick 10 7 14—18 De Spartaan 10 7 8—13 Gouda 9 3 7—19 Eerste klasse B Hengelo 9 14 26—13 W.V.C 10 14 28—19 Roubur et Vel. 10 13 29—23 Sneek 9 10 27—11 W.A.V.V9 10 17—16 Zwaag-Westeinde 9 10 23—26 Arnhemse Boys 8 9 1716 Achilles 9 9 17—13 Quick '20 9 9 19—21 W.v.v.10 8 19—24 Muntendam 9 2 7—24 Veelerveen 9 2 15—38 Eerste klasse C Vlissingen 10 15 26—19 T.S.C9 13 21—11 V.S.V. '34 10 13 17—17 Kimbria 10 11 25—22 Brabantia 10 10 16—21 Alliance9 9 2116 S.C. Emma 9 8 20—24 Roermond 10 8 16—18 Almania 10 8 16—21 V.V.H. '16 9 7 18—18 Maurits 9 7 13—15 Schijndel 9 5 16—23 EINDHOVEN, Zondag Er is geen enkele surprise te pas gekomen aan de kalme wedstrijd van Eindhoven tegen A.D.O., welke strijd volkomen regelmatig en verdiend door Eindhoven werd gewonnen. Of het zou het spel van ADO-doelman F. Kok moeten zijn, die op stijlvolle wjjze zijn doel heeft verdedigd en daardoor zyn club voor een nog grotere nederlaag heeft behoeu Trouwens, Eindhoven verdiende niet méér pepernoten, want het veel te korte spel en het pingelen van de Eindhovense voorhoede was eerder een gard dan de koek waard. Het viertal Van Kemenade en Vlemmix in de halflinie en Louwen- als rechts- en Snoek als linksbinnen vormde weliswaar een „magisch" vierkant, dat het gehele middenterrein beheerste, maar het bleef te veel achter om de Eindhovense voorhoede een grote stootkracht te geven. -I En zonder nu te willen beweren, dat alle voorwaartsen van dit treffen beter in de zak gestopt hadden kunnen worden, (Van onze sport-correspondent) TILBURG, Zondag. In een allerzonderlingst duel hebben de Tilhurgers opnieuw een nederlaag gele den. Terwijl hun voorhoede liet korte spel had afgezworen en via de vleugels van minuut tot minuut verwarring stichtte in de Groningse gelederen, bleek de defensie een volledige taillure. Driemaal snelden de G.V.A.V.-ers langs hun bewakers. Dremaal troffen zij de roos, terwijl feitelijk alleen Willem II reeht had op doelpunten, die echter dank zij de lonk van Vrouwe Fortune naar het Noorden maar niet wilden komen Het herstel van de Tilbil.'^crs na een vierde falen kwam te laat. En vandaar tenslotte die 34 zege voor de Groningers. Willem II was fel ditmaal. Scherp ge stelde aanvallen met een prettig open karakter drukten de Groningers in de hoek waar de slagen moesten vallen. Becx, De» Bruyckere en De Jong schoten vol vuur, maar meer dan een serie hoekschop pen kwam er niet uit de bus. Op de onmo gelijkste manieren wist GVAV een doel punt te voorkomen. Pas in de 17e minuut ontkwamen de Groningers aan de druk. En deze eerste uitval reeds leverde succes op! Van Beers, stopper dit keer, zag zijn balans verstoord door de voorzet van linksbuiten Meuken en daarvan profiteer de rechtsbinnen Lacroix een fractie later. Het was trouwens helemaal mis in die Tilburgse verdediging. Te terughoudend waren de nieuwe kanthalfs Smolders en De Wit; niet effectief dekkend Van Beers en linksachter Formanoy. Vandaar twee minuten later weer een doorbraak van GVAV. Niet gevaarlijk toch. Niettemin op nieuw een treffer omdat Van Beers terug speelde zonder om te zien en Feyt reeds was uitgelopen (0—2). En nog altijd hamerde Willem IX voort. De Jong, De Bruyckere en Van Roessel trapten driemaal achtereen tegen de ba' die geen prooi werd voor de doelman Rof fel. Het offensief duurde voort. Maar geen greintje geluk daarbij. Toch leek het of GVAV iets degelijk werk liet zien op het middenveld, waar de angstige Willem II- 1 tegenover een rustig en echt kanthalfs steeds weg bleven. Kort nadat I koel" GVAV, Brooymans de paal weer eens had be werkt brak GVAV ten derde .nale uit. Een rustige safe van Feyt op een voorzet van De Koe. Maar toen midvoor Kruger de Tilburgse doelman wat al te fors „be werkte" rolde de bal voor de voeten van de Groninger, die dit buitenkansje onge straft kon benutten (0—3). Met een red ding van rechtsachter Alting op zijn eigen doellijn, bij een gloeiend schot van Van Roessel, eindigde de eerste helft. Een eigenaardige score toch toen. Direct na de pauze scoorde Becx het eerste Willem Il-doelpunt, maar toen De Grooth in de 10de minuut een verwaaide kopbal van Kruger in volle vrijheid mee nam. was Willem II nog even ver. want De Grooth maakte Feyt ten vierde male kansloos. Maar nog altijd behoudens een paar schoten van Meuken en Lacroix een duidelijk Willem II-overwicht. Zo dui delijk, dat de hoekschoppenverhouding (voor rust 8—2) na de pauze 81 aanwees. Eindelijk dan slaagde De Bruyckere, door een voorzet van Van Roessel in winst om te zetten. En Van Roessel zelf benutte zijn kans in de 33ste minuut. En zo zou er nog van alles mogelijk zijn geweest, ware het niet, dat de schoten van Becx en de kop bal vün Van Roessel op dezelfde fortuin lijke wijze als te vorfen door GVAV werden afgewezen. Een ongelukkige wedstrijd van Willem II (defensief toch veel te zwak) .Noordelijk JANS, goede spil moet ons van het marsepeinen hart, dat de Haagse voorhoede alleen maar aan trekkelijk was in het opbouwen van aan- vallen, maar in de af- werking volkomen faal de. Was dit niet zo ge weest, dan zou Eindho ven het wellicht niet hebben gehouden tij dens het felle offensief van ADO in het laatste half uur. De Eindho vense verdediging stond echter zo rustig in die oranding.'dat zelfs Frans Febak zich een kapitale misser kon permitteren. Voor de rust was het vooral spil Jans, die een grote voorsprong van Eindhoven in de weg stond, want het Eindhovense over wicht was zo groot, dat back Frans Tebak tot in het strafschopgebied van ADO kon doordringen om daar nog een gevaarlijke voorzet te geven, die door rechtsbuiten Gorissen echter werd gemist. In de 22e minuut bracht laatstgenoemde de bal mooi voor doel, waar midvoor Verhoeven net iets eerder bij het leer was dan doel man Kok, waarna de bal met een kalm gangetje in het lege doel rolde. Eerst na een half uur spelen kwam het eerste ge vaarlijke schot van ADO en het werd ge lost door rechtsbinnen Schuurmans die net over de lat schoot. Inmiddels plukte Kok een gevaarlijke bal boven het hoofd van Verhoeven weg en dook hij even later met succes naar een schuiver van Schmidt. sationeel. Verhoeven kopte al gauw tegen de lat, maar spil Jans wist op de doellijn redding te brengen. In de 7e minuut had Verhoeven succes, toen hij een hoekschop met een prachtige omhaal in een doelpunt omzette. Nog geen minuut daarna moest Kok naar een schot van Schmidt duiken, toen een combinatie Schmidt, Verhoeven, Snoek en weer Schmidt de achterhoede van ADO tureluurs had gemaakt. Maar in de negende minuut was het raak. Goris sen schoot eerst tegen de in weg staande doelman Kok aan, maar de terugspringen de bal wist hij beter te richten. Met deze 30 voorsprong was Eind hoven kennelijk tevreden, wat ADO tot een offensief overhaalde, waarbij echter de schutters en doorzetters ontbraken. Maar er werd uitstekend gecombineerd, zodat Eindhoven alle zeilen moest bijzet ten om erger te voorkomen. En één doel punt was dan toch in ieder geval het re sultaat. door linksbinnen Wasmus in de 23e minuut gescoord, toen Verhoek doel man Hansen zo in het nauw bracht, dat hij de bal moest laten vallen, waarvan Wasmus profiteerde. Naar wij vernemen zijn de heren H. Vaikema (Leeuwarden) en A. H. Mar tens (Den Haag) benoemd tot vice-voor- zitters van het bestuur van-de Konink lijke Nederlandse Voetbal Bond. De Zuidafrikaanse reus Ewart Potgie ter hij is 2,18 meter lang en weegt 146 kilo heeft besloten de ring vaarwel te zeggdn. Hij zei dat hij boksen in het begin wel aardig had gevonden maar dat hij er nu genoeg van had. „Ik heb nog nooit pijn gehad in de ring", aldus Potgieter, ,,en ik hou er niet van anderen pijn te doen. Dat is een van de vele redenen voor mijn besluit. Ik ga terug naar mijn ouders in Natal, en ik denk»dat ik weer boer zal worden". Potgieter, die bekend werd toen hij verleden jaar naar Londen werd gehaald, beeft als prof 10 wedstrijden gebokst. Hij won er negen door k:0. of technische k.o. en bokste de laatste onbeslist. Hij zou Dinsdag 6 December te Carmarthen tegen de Belgische zwaargewicht Eugene Ro- b«i't 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6