goodwill in te verliezen Vreemde houding ten opzichte van B.-Mongolië's candidatuur Missiehuis in Cadier en uit zijn as herrezen Keer De Stem der Kerk STICHTING LIMBURGS HEEM Gloeilampjes dl j H Vermoeide Van Krieken vertelde zijn ervaringen Langdurig verhoor en twee en een halve De strijd om de Veilig heidsraad-zetel Lodge bepleit Eisenhowers inspectie- plan Promotor werd erevoorzitter Donderdag plechtige inzegening maand voortdurend opgesloten DINSDAG 6 DECEMBER 1935 De lidmaatschapskwestie „Wij durven geen veto te gebruiken Wat ivil Tsjang kni Sjek? UITVOER NAAR DUITSLAND De Paus over de vaststelling van een internationale code voor medische ethiek WERELD- KOFFIEPRODUCTIE Grote stijging in 1955-56 verwacht o O „Afvoeren' „Onverantwoordelijke elementen EERSTE LAWINE IN OOSTENRIJK PAGINA 5 HOOFDKWARTIER VAN DE VER. NATIES, 2 Dec, New York. (Van onze correspondent) Het is jammer, dat de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Henry Cabot, er'niet altijd in slaagt om onaangename dingen op aangename wijze te zeggen. Voor een gedeelte is het misschien wel hieraan toe te schrij ven, dat Amerika's invloed in de V.N. sedert twee jaar langzaam aan het afnemen is. Van 1947 tot 1953 konden de V.S. altijd wel een behoorlijke meerderheid in de V.N. bijeenkrijgen, welke varieerde van 40 tot 55 stemmen. Talloze door de V.S. ingediende resoluties, waarvan in al die jaren slechts twee niet werden aangenomen, bewijzen dat. Maar in 1953, bij de behandeling van de kwestie van een Koreaanse vredesconferentie, waarbij iedereen met uit zondering van de V.S. en de toen iog solidaire Zuid-Amerikanen India aan de ronde tafel had willen zien aegon Amerika, hoewel het de strijd won, sympathieën te verliezen, vooral xtuurlijk die van India. De verhouding tus sen beide landen heeft de laa'ste jaren bijzonder geleden, wat ook zeker ligt aan het feit, dat de twee moeilijke karakters van Lodge en van Krisjna Menon niet bepaald voor elkaar zijn geschapen. India's invloed in de V.N. is echter enorm toegenomen. Nu is in de tiende Assemblée Amerika';; rol erg moeilijk. De Grieks- lurks- Britse strijd over Cyprus plaatste Washington voor een allergevaarlijkst di lemma, waarbij de goede betrekkingen met deze drie bondgenoten op het spel stonden. Ruslands rol in het Midden-Oosten droeg verder niet bii tot net vergemakkelijken van onderhandelingen in de V.N. met de „neutrale Ara bische staten, terwijl de in deze zitting sterk heersende anti-koloniale «tem ming ook aan Amerika geen goed gedaan heeft, daar de V S. verschillende malen zich aan de zijde van belangrijke „koloniale mogendheden stelden. gesteld is als de V.S op Buiten-Mongolië Toen Rusland zijn bezwaren liet vallen, hadden de V.S. volgens de normen van het politieke spel, onmiddellijk het Russische voorbeeld moeten volgen en geen woord meer over Buiten-Mongolië moeten verliezen. In plaats daarvan zwenkte Amerika onwillig naar de nu aangenomen houding, dat het bij een stemming over Buiten-Mongolië zich zal onthouden. Dat is nu juist de methode om de gemoederen tegen zich in het har nas te iagen van al die 27 landen die de Canadese resolutie steunen plus van de dertien aanvragende landen, die door het Westen worden goedgekeurd. (Er zijn 5 landen bij de 18. die het communistische bloc zullen versterken). Met al deze moeilijkheden bleef de Anglo-Amerikaanse band steeds stevig Doch op het ogenblik dat Amerika ver koos de Phiiippijnen te steunen voor de niet-permanente zetel in de Veiligheids raad. die a.s. Januari door Turkije moet worden opgegeven terwi.il Groot-Brit- tannië Joegoslavië voor dezelfde zetel steunde, opdat traditiegetrouw tenminste twee zetels door Europese staten bezet blijven, op dat ogenblik was ook de soli dariteit tussen Groot-Brittannie en de V.S verbroken, zij het zeker tijdelijk Nadat er nu 21 stemmingen over deze aangelegenheid hebben plaats gevonden, zit de hele zaak nog steeds muurvast in de komende twee weken z.al er toch wei iets moeten gebeuren want in Januai\ wordt, de zetel vacant en de plaats moet gevuld ziin. Doch tot dusver staat de op lossing nog alleen in de sterren be- schreven en niemand weet waar net buigen of barsten zal. Verder is door de V.S. een diplomatieke fout gemaakt (Walter Lippmann de diplo matieke correspondent van de New York Herald Tribune, noemt het een blunder! bij de gecompliceerde lidmaatschaps kwestie. Zoals men weet zijn sinds 195(1 geen nieuwe leden meer toegelaten Toch waren er in 1946 al negen nieuwe landen die aanvragen voor het lidmaatschap had den ingediend. Een van die aanvragen kwam van Buiten-Mongolië. De V.S.. toen ook niet gesteld op lidmaatschap voor dit land, stelden niettemin voor in die dagen dit land met acht andere aanvragers toe te laten op grond van het principe van de „universaliteit van lidmaatschap". Natio nalistisch China steunde dat voorstel. Ongetwijfeld is er in het Verre Oosten heel wat gebeurd sinds 1946 en_nu, negen iaar later, is Nationalistisch-Cmna va, plan de toelating van Buiten-Mongolu met een veto in de Veiligheidsraad on mogelijk te maken. Aanvankelijk verkon digden de V.S. in de loop van de vorige maand dat zij zich. evenals nationalistisch China, tegen toelating van Buiten-Mongolië zouden verzetten, zelfs al waren ditmaal in een soortgelijke „en gros-transactie" 17 andere landen betrok ken, die allemaal op lidmaatschap wach ten. De V.S. deden dit ook nog, terwtf1 het al twee maanden bekend was. dat de Sovjet-Unie bereid was alle zestien lan den toe te laten (Spanje had nog geen aanvrage ingediend) met uitzondering van Japan. Rusland bleek tenslotte zelfs bereid al dit speelde zich achter de schermen af om een Canadese compromis-reso lutie te steunen voor een „en gros-trans actie", waarbij 18 landen zouden worden toegelaten, mét inbegrip dus van Spanje en Japan, waar Rusland even weinig op Walter Lippmann nam geen blad voor de mond. toen hij o.m schreef, dat Rus land de V.S. te slim af was geweest „Wp (de V.S.) durven geen veto tegen Buiten. Mongolië te gebruiken", schreef hij „of schoon we dat zouden doen als er een principiële kwestie bij was betrokken Wij onthouden ons. En dat is niet alles We durven de ,.en gros-transactie" niet te laten mislukken om de wereldwijde smadelijke reactie tegenover ons. als dat gebeurt. Terwijl we niet openlijk vóór Buiten-Mongolië durven stemmen komen we tot de vernederende onderneming ach ter de schermen te werken, om andere naties over te halen dat land wèl te steunen met stemmen, ook al onthouden wij ons. Voor lieden, die voortdurend hun toegewijdheid aan morele principes uit bazuinen is dit werkelijk een triest ge drag. We zijn nu in de narigheid gekomen om geen andere reden dan dat de heren Lodge en Dulles niet de moeite namen zich te bezinnen op wat ze deden. Het lag niet aan de macht en de list van de Russen Het lag niet aan pressie van Buiten-Mongoolse refugié's. Het lag niet aan gebrek aan bewapening. Het lag niet aan geldgebrek Het lag alleen aan ge brek aan redelijk en niet heel moeilijk of vèrreikend vooruitzien" Deze critiek van de Amerikaanse corres pondent geeft wel een beeld van de manier waarop de V.S. onnodig zich critiek ook van andere landen op de hals halen en vervreemding oproepen. Of in tussen de Canadese resolutie voor de „en gros-transactie", waarbij 18 landen zou den worden toegelaten, kans voor aan vaarding heeft, is in dit stadium niet positief noch negatief te beantwoorden. Want zelfs als de aanvragende landen stuk voor stuk met tweederde meerderheid in de Assemblée zouden worden aangenomen dan is daar nog altijd het veto in de Veiligheidsraad van nationalistisch China, dat de hele zaak kan torpederen En als de resolutie in de Veiligheidsraad om hals wordt gebracht, is er geen sprake meer van stemming in de Assemblée De vraag is intussen: wat denkt Tsjang kai Sjek eigenlijk te winnen met zijn veto? Wanneer Taipeh redeneert, dat nationalistisch China in de Assemblée zal ondermijnd worden door de toelating van 18 nieuwe landen, omdat 10 van die 18 waarschijnlijk vóór toetreding van com munistisch China in de VN zijn dan blijft de kwestie niettemin: verliest Tsjang niet veel méér in de Assemblée door zijn verzet? Want 27 landen, die de Canadese resolutie steunen en de 18. die willen toegelaten worden, plus de V.S. en menig ander land. dat voor toetreding van communistisch China zou zijn, zullen zich door het veto zeer geprikkeld voelen tegenover Tsjang. Een theorie over de motieven voor het eventuele veto, dat Tsjang blijft hand haven ondanks twee andersluidende ver zoeken van president Eisenhower, be weert. dat het de bedoeling is van natio- nalistiseh China de onderhandelingen tus sen Amerika en rood-China te doen vast lopen Volgens deze theorie zou het veto waarschijnlijk gevolgd worden door een poging nationalistiseh-China uit de V. N te werken, hetgeen de V. S. misschien zouden trachten te verhinderen. Dit zou weer terugwerken op Peking, die eisen in onderhandelingen met Amerika zou gaan verhogen, omdat Peking ziet, dat de lidmaatsehapsprjjs ook wel met wachten kan worden veroverd. Peking's hardere houding zou dan mogelij'k de verhouding tot Washington zó kunnen bederven, dat een crisis om de Formosa-kwestie kon ontstaan. En Tsjang zit erop te wachten om met zijn oud wordend leger nog wat te ondernemen. Als deze gedachtengang werkelijk zou schuilen achter nationalistisch-China's fa natieke houding in de lidmaatschapskwes- tie. vraagt men zich echter af. of Tsjang Washington en de Amerikaanse opinie niet tegen zich krijgt En dan? Want Tsjang hangt af van de Amerikaanse hulp. Doch misseh'.en heeft hij besloten het hard tegen hard te laten gaan en verkozen met vlag en wimpel naar zijn ondergang te zeilen. Er zit dus we] heel wat vast aan de lidmaatschapskwestie in de V. N en het ware te wensen, dat de kogel maar door de kerk kwam in deze zitting; zelfs al zou het anti-koloniale Arabisch Aziatische bloc acht stemmen winnen waardoor dit het sterkste bloc in de V N. zou worden Maar anderzijds met toelating van 18 nieuwe leden zou flink wat nieuw bloed in de organisatie komen en wat meer toe voer van verse krachten kan goed ge bruikt worden. Henry Cabot Lodge, de leider der Ame rikaanse delegatie naar de Verenigde Na ties' heeft gisteren tijdens het ontwape ningsdebat in de speciale politieke com missie gepleit voor aanvaarding van Eisenhowers voorstel voor toezicht op de wederzijdse bewapening door luchtinspee- lie. „De vooruitzichten zouden veel beter zijn, indien de Sovjet-Unie de volgende vier vragen zou willen beantwoorden" verklaarde Lodge: „1. Wanneer zal de Sovjet-Unie zich aan de zijde der Ver enigde Staten scharen door het voeren van een politiek, die de wereld zou ge rust stellen en de zaak der ontwapening bevorderen? 2. Waarom blijft de Sovjet- Unie pleiten voor het verbieden van atoomwapens als eerste stap naar ont wapening, wanneer zij zelf de wereld zo onomwonden heeft meegedeeld dat dit onmogelijk is? 3. De Sovjet-Unie wil, dat de staten zich onderwerpen aan een ge hele reeks maatregelen, welke van vitaal belang zijn voor hun nationale veiligheid. Waarom is zij dan tegen een doelmatige inspectie en toezicht om te verzekeren dar dergelijke maatregelen op gelijke wijze voor alle betrokken landen worden toe gepast? 4. De Sovjet-Unie zegt bezorgd te zijn voor de mogelijkheid van een aan val uit het Westen. Indien dit zo is, waar om is zij dan niet bereid deel te nemen aan opstelling en uitvoering van een di rect uit te voeren practisch programma, om een dergelijke verrassingsaanval, van welke zijde ook, onmogelijk te maken?". Met tiet haken van deze prachtige trouw, japon (foto) werd mevr. Roy Johnson uit Oakland in Californië (rechts), win nares van de hoofdprijs 1955 in de haak- wedstrijd voor geheel de V.S. Het valt te begrijpen hoeveel tijd en arbeid gingen zitten in de japon, die hier wordt gedra gen door Margaret Wallace tijdens het diner in New York ter gelegenheid van de prijsuitreiking. Mevr, Johnson haakte de japon voor het huwelijk van haar negentienjarige dochter. De tweede rijbaan op de Wiedbach- brug in de grote verkeersweg van Keu len naar Frankfort, is thans geheel vol tooid en voor het verkeer vrijgegeven.De foto geeft een beeld van de voltooide brug. De Westduits-e autoriteiten hebben mach tiging verleend tot invoer van handbrei garen van wol uit Nederland voor een waarde van DM 6 millioen. Voorts voor melkproducten eveneens uit Nederland ter waarde van DM 150.000. Ussclmuid.cn We willen u een korte flits uit de gemeenteraad niet onthouden. Er was een voorstel in bespreking om een con tract aan te gaan met de Thermo- chemische Industrie te Amsterdam over het ophalen van cadavers. Het was net aangenomen, toen een der raadsleden een geanimeerd gesprek begon met zijn buurman. Burgemeester Van Engelen greep onmiddellijk in. „ie luusteren niet. Weur èw we 't over?" „ik geleuve... ik geleuve van over Amsterdam, burge meister" zei het raadslid. „Nee?", repli ceerde de burgemeester, „over Thermo- chemische Fabroeken ew we 't. Wat bin det. Tbermocbemische Fabrieken?" „Ik denke van smeerfabn^ken, burgemeis- ter", zei het raadslid nadenkend Nee. Dat hè 'j a'j niet luusteren! t Bin kren- genwagens!" Beuningen (Gld.) De traditionele schimmel, wa"°P Nicolaas pleeft te rijden was een nor maal zwart boerenpaard geworden to n de Heilige Man zijn intocht hield m deze Gelderse gemeente. De oorzaak van deze kleurwisseling van het paard heeft bur gemeester Geradts voor zijn gemeente- naren haarfijn uitgelegd. Beunmgen heeft een prachtig stuk water bt.l de Waal, dat het gemeentebestuur voor zwembad wil bestemmen. De centrale van de Prov Geld. Electriciteitsmaat- schappij. die tussen Beuningen en Nij megen aan de Waal staat, wil echter vliegas gaan lozen in deze waterplas Door dit zwarte spul. aldus de burge- meester, zullen mens en dier er volgend jaar even zwart uitzien als het paard 'van St Nicolaas tijdens deze intocht en daarom riep de burgemeester de mede werking van de Sint in om deze drei ging van de gemeente af te wenden Indien dit lukt staat. er volgend jaar voor de Sint in Beunmgen weer een schimmel gereed. Londen Men zou van Kevin Sheehan, een 30- jarige Ier, misschien wel kunnen be- weren, dat hij de ëave van het woord heeft. Hij is er namelijk in geslaagd om 133 uur achtereen zonder ophouden over alles te praten, wat hem maar voor de mond kwam en dat was nogal wat. De veelprater beweert nu het wereld record van een Rus die hem overigens niet eens bij naam bekend is, te hebben gebroken mmt It»»» Op het stadhuis te Roermond is Zater dag, in aanwezigheid van de leden van de bestuursraad en voorts Drs. van Odijk ais vertegenwoordiger van het Bisdom Roermond alsmede enige andere geno digden de stichtingsacte van de nieuwe Stichting „Limburgse Heem" getekend. Doel van deze stichting is: de kennis van en de liefde tot het eigen Heem te be vorderen en het eigene van het gewest Limburg te bewaren en te ontwikkelen, een en ander in overeenstemming met de fn Limburg traditionele levensbeschou- wing. De nieuwe stichting is J?et resuitaat van op initiatief van het Kameilid Peters door de Werkgemeenschap Lim burg gevoerde onderhandelingen- verschillende Limburgse ins'-an werk in meer of mindere mate op heemkundig terrein ligt. Er bestond heemkunde-commissie van de K.K.u.o. in het Bisdom Roermond, terwijl er vroe ger een vereniging heeft bestaan die zien in algemene zin met de heemkunde in Limburg bemoeide. Deze laatste vereni ging is echter niet tot bloei gekomen, ter wijl de heemkunde-commissie van de R.K.O.B. in eigen kring ook niet die be langstelling mocht ondervinden, waarop zij redelijkerwijze mocht hopen. Een en ander was voor de voornaam ste promotor van de heemkundebeweging in Limburg (en bij gelegenheid ook daar buiten) de heer L. Mertens te Roggel, aanleiding, deze zaak te bespreken met de heer Peters, die ook persoonlijk steeds belangstelling voor dit vraagstuk ge toond heeft. De heer Peters maakte de zaak bij de Werkgemeenschap aanhangig, die het vorig jaar op een op kasteel Hil- lenraad te Swalmen gehouden heemkun- dedag waarop o.m. Mgi. Hanssen en Gouverneur Dr. Houben aanwezig waren en Mer Dr Fr Feron een grote rede hield - het vraagstuk voor een breed forum van geïnteresseerden aan de orde stelde. Daarna is er vooral binnenskamers ge werkt. De moeilijkheid was n.l., dat men niet op het terrein wilde (en ook met diende te) komen van verenigingen, die in meer of mindere mate reeds heemkunde beoefenen. In de statuten van de nieuwe stichting zijn de belangen van deze verenigingen dan ook veihg Sp-stelcJ; In Limburgs Heem zijn de Culturele Raad Limburg, de Werkgemeenschap Limburg, de R.K.O.B. in het Bisdom Roermond, de samenwerkende standsorganisaties, Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap, het Natuurhistorisch Ge nootschap in Limburg, VELDEKE, de Diocesane Katholieke Jeugdraad, Lim burgs Scheppend Ambacht en de Volks hogeschool „Geerlingshof" vertegenwoor digd. Voorzitter is de heer H. Loontjes te Heerlen, Op Donderdag 8 December, de verjaar dag van de stichting der Sociëteit voor Afrikaanse Missiën, zal het nieuwe missie college O. L. Vrouw van Lourdes in Cadier en Keer door de missiebisschop mgr H. Paulisscn plechtig worden ingezegend. Tevoren zal mgr dr J. Hanssen een pon tificale Hoogmis opdragen. Zoals men zich zal herinneren is het oude missiehuis in Cadier en Keer op 15 Maart 1954 door een nachtelijke brand ver woest. Deze brand betekende een harde slag voor de sociëteit, want het oude ge bouw, dat in 1892 door de Fransman Des cribes was gesticht, was slechts verzekerd voor de herbouwwaarde, en miste cen trale verwarming en andere voorzienin gen, die thans tot de normale uitrusting van een gebouw behoren, en die in de nieuwbouw uiteraard niet achterwege zijn gebleven. De sociëteit stond temeer^ voor een zware opgave, omdat juist de nieuwe school onder dak gekomen was. Deze school, die los van het gebouw stond, is gespaard gebleven. Precies een jaar na de fatale brand kon de eerste steen worden gelegd voor het nieuwe gebouw, dat tot stand kwam onder architectuur van het Maastrichtse archi tectenbureau ir A. Swinkels en dat is uit gevoerd door het aannemersbedrijf H. van Heesewijk uit Best. Het is een sober, vier kant skeletgebouw met een frontlengte van 100 meter, 25 meter diep en 11 meter hoog, met 34 kamers, waarin de leraren- staf is ondergebracht. Ernaast, maar los van het gebouw, staat midden in het bos de school, waarop 150 leerlingen het klein seminarie volgen. Het geheel heeft als hoeksteen een prachtige kapel, die ook aan de skeletbouw aangepast is, maar een dislocale vorm heeft door het 6-luikig koor. Door de beglazing zou dit koor naar voren moeten komen, maar jammer ge noeg waren de middelen niet aanwezig om de 220 m2 ramen alle van glas-in-lood te voorzien. Hiervan ziin 120 M2 bezet, en 100 m2 nog onbezet, hetgeen de fraaiheid van deze uitzonderlijk mooie kapel niet bevordert. De ramen zijn vervaardigd door de 27-jarige Maastrichtse kunstenaar Lou Jonas, een neef van de grote meester Harry Jonas. Uit dit werk, zijn eerste op dracht, blijkt, hoe intens Lou Jonas zijn kleuren schakeert om een geheel te krij gen dat niet alleen boeit, maar ook een devote stemming wekt. Een andere Maas trichtse kunstenaar, Jef Coutens, leerling van Charles Vos, heeft opdracht gekregen een reliëf-beeld te ontwerpen voor de devotiekapel van O. L. Vrouw van Lour des. De firma L. Verschueren uit Heijt- huijsen heeft het orgel geleverd, dat dank zij de goede acoustiek in de kapel uitste kend tot zijn recht komt. Helaas laat het interieur van het missie huis nog veel te wensen over. Het oude meubilair is in hel frisse moderne gebouw zeker niet op zijn plaats, vooralsnog zijn voor de aankleding van het huis geen middelen aanwezig. Het volgend jaar zal de Sociëteit 100 jaar bestaan, en pater provinciaal heeft de stille hoop, dat hetgeen thans niet moge lijk is, dan verwezenlijkt zal zijn. Hij streeft ook naar een erkenning van het studiehuis als gymnasiurrf, zodat school examens kunnen afgenomen worden, waarna hopelijk subsidie zal volgen, waar door de kosten van het missiehuis minder hoog zullen worden. Krachten uit eigen sociëteit zijn hiervoor in opleiding aan universiteiten te Nijmegen, Utrecht en Amsterdam. ET verschil tussen journalistieke en niet-journalistieke arbeid be staat niet zozeer in de periodici teit waawan zij al of niet gebonden is, als in het soort contact dat zij met de lezer tracht te vestigen. De laatste kan over een onderwerp dat zij be handeld heeft, zwijgen, zonder het te verraden. De eerste moet een eenmaal aangesneden onderwerp bij- en voor haar lezers warmhouden. wil zij niet. bewijzen ofwel dat zij de kunst niet verstaat ofwel dat het onderwerp voor haar heeft afgedaan. De rubriek die wij voeren, voeden en onderhouden heeft een journalis tiek karakter. Wij spijzigen haar met nieuws. Wij pogen wat wij aanhangig hebben gemaakt, te blijven volgen. Zo is het, dat wij, toen wij een nieuwe publicatie ontmoetten betreffende de medische ethiek van de heilige vader, deze aanstonds aan onze portefeuille toevoegden. Waarover gaat het? De rede, door Dr Pierre Merle van Montpellier. onder de titel „Zijne Hei ligheid Paus Pius XII en de medische ethiek'', onlangs gehouden voor het eerste internationale congres voor me dische moraal te Parijs. Merle begint met erop te wijzen, dat, terwijl de functie der» Medicijnen tot voor kort erin bestond- de gezon den te beschermen, en de zieken te verzorgen, „hen soms te genezen, vaak wat te helpen, altijd te troosten" de verantwoordelijkheid van het be roep thans als het ware een nieuwe dimensie heeft aangenomen. Men be hoeft slechts te denken aan „de bi.ina schrikwekkende ontwikkeling der nieu we methoden op biologisch gebied, en het dodelijk gevaar dat deze kan te weegbrengen voor onze begrippen be treffende de beschaving en de mens". De medicijnen zijn een „apprenti sor- cier" geworden, in wiens handen het vermogen is gelegd, „de psychische en organische levensvoorwaarden te wijzigen; en in naam der collectivi teit. door te dringen in de geheime tuin van het persoonlijk leven" De spreker had hieraan nog menig soort verwant feit kunnen toevoegen. Wij zijn reeds bezig met proeven ter ver wekking, langs synthetische weg, van nieuw leven, en het terugroepen uit de dood van gestorven wezens. In dit ons eigen kleine vaderland is enkele jaren geleden een biologisch betoog gehouden betreffende de vraag of het niet beter is de natuur met haar se lectie de vrije hand te laten, dan bio logisch minderwaardige individuen met zoveel zorg in het leven te houden. Hoe meer de medische wetenschap haar nieuwe vindingen toepast, hoe on gezonder de mensheid wordt. De dieren houden hun soort op peil, door zwak ke exemplaren aan hun lot over te laten. De mens besteedt zijn kostbare energie aan zijn conservering. De medicijnen zien zich met vraag stukken geconfronteerd, aldus Merle, die kort geleden niet bestonden. Deze raken de fundamenten van het beroen en betreffen veelal de zedelijke inzich ten waarop deze rusten. Daarom is het niet te verwonderen dat de heilige Vader er zoveel aandacht aan besteedt Wij bezitten, zoals men weet, een niet gering aantal min of meer uitvoerige ïandboeken, gewijd aan de morele wet ten die op het medisch beroep toepas selijk zijn. Wat wij nog niet bezitten en wat de nieuwe situatie schijnt te ei sen. is een internationale Code van de medische moraal. Hierop heeft de Paus herhaaldelijk gewezen. Dr Merle legt op deze eis grote nadruk in zijn ex- pose. Men moet, als men het woord Code gebruikt, menen wij, niet alleen den ken aan een tot op zekere hoogte com plete samenvatting van de algemeen geldende normen; maar ook aan _een samenvatting die gezag heeft. Een „textus receptus". Een document, waarop men zich kan beroepen. Dat, hetzij door een verklaring van het ker kelijk gezag, hetzij door aanvaarding vanwege een daartoe bevoegde inter nationale medische organisatie, een zekere authenticiteit bezit. Hier doet zich de behoefte gelden, die zo vaak zich voordoet als uit drukking van een bestaand moreel be sef. De behoefte aan kristallisatie in een instituut, waarop men zich kan beroepen, en kan steunen. In Interna tionaal verbawd bestaat die behoefte doorgaans in nog hogere mate, dan binnen de grenzen van een nationale gemeenschap. Want hier vindt men steun in gemeenschappelijke begrip pen, termen en beginselen, die daar soms ontbreken. Wat de Paus hierover zegt, beant woordt aan een streven, dat zich ook in de niet-katholieke wereld voordoet. In Frankrijk, bijvoorbeeld, bestaat een Genootschap voor Internationaal Me disch Recht. Dr Merle merkt op dat van alle kanten bewegingen rijzen ten gunste van een universeel medisch statuut. Het zal zich niet tot de me dische practijk in vredestijd moeten beperken, maar ook voorzieningen moe ten inhouden met het oog op een even tuele atoom-, bacteriologische en che mische oorlog. Op 30 September 1954 heeft de Paus gesproken over de grondslagen, waar op een dergelijke Code zou moeten rusten. Namelijk; vooreerst, op de wezensmerken van de menselijke natuur, haar wetten en eisen; vervolgens, op het besef, dat iede re medische handeling op een doel ge richt moet zijn, daf met de Natuur wet overeenkomt; eindelijk op het absolute karakter der morele wetten, die dus de voor rang moeten hebben boven de uitsora- ken der positieve wetenschap, zo vaak de laatste met de eerste in conflict komen. De desbetreffende normen moeten worden uitgewerkt door medische en moraal-theologische beroepsinstanties, en niet door de Staat, wiens taak al leen is, te bemiddelen, toezicht te hou den, de beroepsinstanties hun wettige plaats toe te wijzen in het geheel van het nationale leven. J. H. C. CREYGHTON S.J. Het Amerikaanse ministerie van land bouw verwacht in het marktjaar 1955/56 een grote stijging der wereldproductie en van de exporteerbare hoeveelheden kof fie, vergeleken met het voorgaande jaar. De exporteerbare hoeveelheden zullen in 1955/56 naar raming 38.250.000 balen belopen vergeleken met 32.953.000 balen in 1954/55. De totale wereldproductie van groene koffie wordt gesteld op 46.498.000 balen, vergeleken met een schatting van 41.291.000 voor 1954/55. Dc in Hollandia teruggekeerde hoofd agent Van Krieken heeft het volgende verklaard over z(jn ontvoering in 1951 door Indonesische infiltranten: „Op 21 October 1954 voer ik in een prauw naar Kaimana. toen de roeiers mij waarschuwden, dat zij motorgeronk hoor den. Enige tijd later werd een prauw zonder zeilen zichtbaar, die naar ikver- moed afkomstig was van Merauke. Op de vreemde prauw werden direct daarna de zeilen gehesen en men voer in onze richting. Mijn bemanning sprong over boord en vluchtte het bos in. Ik dacht, dat de prauw wellicht in moeilijkheden verkeerde en besloot hulp te verlenen, vooral ook omdat een van de opvarenden het type van een Papoea- mij vriendelijk toewuifde. Ik koesterde geen argwaan, aldus Van Krieken, en stapte aan boord. Enige minuten later kwamen tien perso nen uit het ruim en vroegen mij of ik wapens bij mij had. Ik werd daarop ge fouilleerd. Vervolgens werd ik naar het achterdek gebracht, waar hun leider op mij wachtte. Deze vertelde, dat hij en de overige leden van de bemanning van Ce- ram naar Nieuw-Guinea waren gekomen om bescherming te zoeken. Ik antwoord de niet te kunnen helpen, doch wel con tact met het bestuur te kunnen opnemen. Ik raadde hun aan door te varen naar de kampong Etnabaai. Op weg daarheen maakte de leider zich als Dimara bekend. Bij de kampong droeg hij de bemanning op de prauw stil te leggen. Ik had inmid dels argwaan gekregen en vroeg Dirama, welke plannen hij met mij had. Reeds i eerder was mij de vraag gesteld, of Nieuw-Guinea bij Nederland, of bij Indo nesië behoorde. Toen de prauw stil lag gaf Dimara op dracht de bagage van de prauw, die de naam Warnar" droeg, aan land te bren gen. Uitgeladen werden o.a. rijst, twee mortieren, een brengun en munitie. Daar na werd het terrein verkend. Ik vroeg Dirama nogmaals, wat hij met mij van plan was, waarop hij antwoordde: afvoe ren naar Indonesië. Dimara voegde hier aan toe, dat ik geen angst behoefde te koesteren, daar Indonesië een democra tisch land was. Vier personen bleven op de Warnar" achter, waarna de prauw koers zette naar Indonesië. Twee dagen later arriveerden wij in Dobo, waar ik werd ondervraagd. Ik kreeg te horen, dat ik naar Ambon zou worden overgebracht met het K.P.M.- sehip „Karossa". Op 29 October vertrok ik en op 2 November kwam ik in Ambon aan. Hier werd mij alles gevraagd over mijn ontvoering en voorts over de infil tranten aan boord van de „Warnar" en of dezen uniformen droegen en wapens hadden. Mjjn ondervrager, voorgevend niets met de georganiseerde infiltratie te maken te hebben, sprak over onverantwoordelijke elementen. Op de vraag, of ik terug kon gaan naar Nieuw-Guinea en rnjj in ver binding stellen met het Hoge Commissa riaat, was het antwoord bevestigend Voorts v 'den mij inlichtingen gevraagd over enkele militaire kwesties in Nieuw- Guinea, die ik niet kon en wilde beant woorden. Tot 12 December verbleef ik in Ambon, alwaar ik nog enkele ongeregeldheden meemaakte. Daarna werd ik met een mi litair vliegtuig naar Makassar gebracht. Hier werd ik uitvoerig verhoord, waarna ik werd opgesloten in het provoosthuis en werd bewaakt door de militaire poli tie. Ik had twee en een halve m-and geen contact met andere personen en mocht mijn kamer niet verlaten., Op 7 Maart 1955 werd ik overgebracht naar Sunggoch Minas-sa, waar ik wei werd bewaakt, maar niet was opge sloten en ook niet werd verhoord. Op 20 November werd ik overgebracht naar Dja karta, alwaar ik werd ondergebracht in de gevangenis; ik kon niet met de andere gevangenen spreken. Daar werd ik vele malen ondervraagd. Op 26 November werd ik naar het Hoge Commissariaat gebracht. Hier ontving ik mijn paspoort en mijn ge zondheidspapieren. Vervolgens werd ik ondervraagd door de Indonesische procu reur-generaal, die mij vroeg of ik niet in Indonesië wilde blijven. Ik weigerde dit. Toen werd ik 2 December per vliegtuig naar Nieuw-Guinea gebracht", aldus het verhaal van Van Krieken. De 28-jarige hoofdagent is zichtbaar vermoeid in Hollandia aangekomen, te meer daar thans de spanning van een jaar gevangenhouding is verbroken. Hjj zal voorlopig te Hollandia rust houden, waar hem volledige medische verzorging wordt gegeven. Gisteren heeft in de buurt van Salzburg de eerste lawine in Oostenrijk van deze winter een kamp van de Centrale van Kaprun bedolven, waarin zich 14 arbei ders bevonden. Volgens de eerste berich ten zijn drie mannen gered. Er zouden twee doden zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5