Begi Atoomenergie: onzekerheden ;roting van Economische Zaken aanvaard een wereld vol Kard. Mindszenty gaat nieuwe fase van zijn lijdensweg tegemoet Tempeldansers van Ceylon Televisieprogramma mei betalend publiek Overzicht Tweede Kamer Een eenzaam man, omgeven door belagers Perverse rol van „progressieve priesters Katholieke Middenstandsbond in Arnhem in Bondsvergadering bijeen Krocodil in Minervatheatèr te Heemstede Aalmoezenier L. v. d. Vrande25 jaar geprofest Hebt u vandaag uw DavitamonlO al gehad? Korte tournee door Nederland "WOENSDAG 7 DECEMBER 1955 PAGINA Europa in atoom-lijd nood Een wereld vol onzekerheden Werkverkorting en loons verhoging Geen regeringscommissaris Begroting Zuiderzee fonds Zilveren pater,... gouden AuF JURY P. C. HOOFT-PRIJS 195:5 HET TWEE MILLTARDSTE EI VOOR DE EXPORT Een 10 voor gezondheid! (Bijzondere correspondentie) BOEDAPEST, eind November. In de zomerresidentie van de bis schop van Pees in Püspok-Szent- Laszlo verblijft een eenzame pries ter, die men af en toe met de hem BEVORDERING BOUW MIDDENSTANDS PANDEN JAARREDE VOORZITTER J. A. KOOPS Colleges per televisie? DE NIEUWE T H. IN EINDHOVEN toegewezen begeleider in het park van het kasteel kan zien wande len. Hij is van ieder contact met de buitenwereld verstoken en ook zijn begeleider men kan beter van zijn bewaker spreken heeft strenge instructies om met nie mand buiten het kasteel-terrein in contact te treden. Slechts viermaal per jaar mag de priester zijn grijze moeder terugzien. Het is Kardi naal Mindszenty, de primaat van Hongarije, die uit zijn kerker werd vrijgelaten om te worden overge bracht naar een (uiferlijk) veel ruimere gevangenis, die tep doel heeft hem te beroven van zijn in nerlijke vrijheid. Een algemeen verscherpte koers 's GRAVENHAGE. 6 December 1955. Voordat de Tweede Kamer hedenmiddag verder ging met de behandeling van de begroting van Economische Zaken, waarvan nog het een en ander was overgebleven en wel het Mijnwezen en de Kernenergie, moest er eerst een wij zigingsvoorstel van kinderbijslagwetten worden behandeld. Dit hield in, zoals wc gisteren reeds konden melden, een verhoging van de leeftijdsgrens inzake kinderbijslag en kinderaftrek voor invalide kinderen. Tot dusverre was het zo, dat voor invalide kinderen kinderbijslag werd ver leend tot de leeftijd van 20 jaar. Indertijd is echter voor buitenshuis studerende kinderen deze leeftijdsgrens verhoogd tot 27 jaar en nu wilde minister Suur hoff ook voor invalide kinderen dezelfde leeftijdsgrens van 27 jaar aanleggen De V.V.D was bij monde van de heer Zcgering Hadders hiertegen, niet zoals hij zeide, omdat zijn partij de invalide kinderen niet zou willen helpen, maar omdat zij meende, dat voor deze zaak een geheel aparte regeling moest worden gemaakt. De zorg voor invalide kinderen had volgens hem niet zozeer met op voeding te maken als wel met aparte en bijzondere hulp voor deze kinderen ook op later leeftijd dan 27 jaar. Daarom was deze uitbreiding van de kinderbijslag nog veel te beperkt. De heren Van den Born (P.v.d.A.) en De Kort (K.V.P.) juichten deze regeling echter toe, al konden zij de bezwaren van de heer Zege- ring Hadders wel onderschrijven. Nu was tenminste de bestaande onbil lijkheid al opgeheven en daar een aparte regeling voor invalidenzorg niet zo snel is te verwezenlijken, zijn deze ouders nu reeds geholpen. Dit was ook de essentie van de redene ring van minister Suurhoff. ook al was deze het met enige bezwaren feitelijk we) eens. Maar men moet bedenken, dat ook tegelijk met verhoging van de leeftijd grens voor studerende kinderen tot 20 jaar, ook de leeftijdsgrens voor invalide kinderen tot. 20 jaar werd verhoogd Nu gebeurt dit opnieuw. MinisterSuurhoff achtte sociale redenen aanwezig om dit te doen. Het ontwerp werd z.h.st. aange nomen met aantekening van tegenstem- mi na door de V.V.D. Daarna ging de Kamer door met de behandeling van de begroting van Eco nomische Zaken en wel met het Mijnwe zen. Een van de kwesties, welke hierbij ter sprake kwam was de verhoging van de kinderbijslag voor mijnarbeiders vanaf het derde kind. De regeling is aldus dat dit geschiedt in het kader van de secun daire arbeidsvoorwaarden van 5 pet Vol gens de heren van Lienden (Pv.d.A.) en Reuter (comm.) komt deze hogere uitke ring voor 20 pet der mijnarbeiders nu neer op de rug van 80 pet. die dit niet krijgt, maar zich toch ziet gekort in de secundaire arbeidsvoorwaarden Nu UJBt dit percentage van 80 pet ons wel nee1 erg hoog. maar in ieder geval verdedigde minister Zijlstra zich hiertegen aldus, dat het wel waar kan zijn. dat dit op de schouders van allen terecht kwam. maar dat het hier de eigen verantwoordelijk heid van het publiekrechtelijke orgaan de M.I.R. betrof en dat deze 80 pet daar in toch hun eigen vertegenwoordiger.» hadden. Hi.i kon slechts aannemen, dat deze zich hiermee hadden accoord ver- kis 3rd Verder vond de heer Maenen nog. dat het ministerie zich te veel bemoeide bij de vaststelling van verordeningen op looneebied,. wat in strijd zou zijn met het Mijnstatuut 1954; hij verlangde verder Drs. M. JANSSEN In tien jaar 120 millioen De heer Janssen vroeg daartoe de in stelling van een supra-na- tionaal or gaan. omdai hij var, me ning was. dat verschillende kleine landen alléén dit pro bleem met zouden kun nen oplossen maar dit dan met behoud van het sub sidiariteitsbe ginsel. dal ieder land wel zou moe ten doen wat voor haai de aangewezen taak was. Er is tijdnood in Europa ten aanzien van dit vraagstuk, zp stelde het de heer Janssen en de beleidsbepaling door het R C.N zal moeten passen in het beleid van de rege ring. Wij zullen, meende hij. de eerste tien jaar hiervoor zeker 120 millioen nodig hebben. De heer Nederhorst (P v.d.A.) laakte het, dat vele aspecten zoals het agrarische het biologische en dat van de volksgezond heid niet voldoende tot uiting kwamen. In Engeland heef! men hiervoor een Publiek rechtelijk lichaam, in Frankrijk en Duitsland zelfs een speciaal ministerie voor de atoomenergie, in België een rege ringscommissaris; de laatste zo meende hij. zou men ook hier moeten aanstellen maar de regering heeft dat niet gewdd Hij vroeg aan de regering een nota in de geest van het Engelse witboek, hij vroeg een vaste commissie van de Kamer voor atoomenergie en zelfs om een atoomwet. Ook de heer Schouten (A.R.) had maar liever een Kamercommissie. In de avondvergadering - Tjh minister Zijlstra, op de' wijze, die hogere subsidie, daar 330.000 voor de vorming van kernen, met kerken jeugd huizen, verenigingsgebouwen en wat dies meer zij, veel te gering was en vroeg in verband, met de onderbezetting de mijn arbeid aantrekkelijker te maken door gunstiger loonvoorwaarden. Ook was ei nog de kwestie van de vijfdaagse werk week. Minister Zijlstra achtte vooroverleg met de M.I.R. niet in strijd met de gedachte van een publiekrechtelijk mijnorgaan. Wat de omvang van de subsidie betreft was dc minister van mening, dat niet alle financiële behoeften door het bedrijf moesten worden opgevangen, die 330.0Ó0 moest men zien als een aanvullende fi nanciering. De vijfdaagse werkweek vond de mi nister een zeer bijzonder geval, hij wees namelijk op het aspect: dc werktijd ef fectief te verkorten tegen hetzelfde loon bedrag om deze daarna weer te moeten verlengen tegen betaling van overuren lodat het een zaak van loonsverhoging werd. Een bespreking hierover was than: echter in de M.I.R, aan de orde, dus moest hij zich daarmee niet bemoeien. Tenslotte sprak hij zich uit voor inter nationaal overleg ter bestrijding van de sillioose, dit bad in de K.S.G. reeds de aandacht. De begroting van de Staats mijnen werd daarna z.h.st. goedgekeurd Bij de behandeling van de nota inzake het in Nederland te verrichten onderzoek op het gebied van kernreactoren en hun toepassingen en over de kernenergie i.. het algemeen als behorende bij het Hoofd stuk Economische Zaken werd vóór alles de grote bezorgdheid geuit over onze achterstand op het gebied van kernenei- gieproductie. Het wordt wel door de regering aldus gesteld, aldus de heer Korthals (V.V.D dat wij door de oorlog ten achter zijn geraakt op landen, die on der de oorlog doze productie konden op bouwen, maar nu, tien iaar na de oor log, zijn landen als Frankrijk Duitsland en Japan, dat de eerste jaren na de oor log hieraan niets mocht doen, veel ver der dan wij. Hij vroeg met de heer Jans sen (K V.P.) of wij geen andere weger moeten inslaan. Wij moeten van de sfeer van wetenschap overgaan tot de practi- sche toepassing en dan een bepaald plan tot uitvoering brengen, zoals Engeland heeft gedaan. De heer, Korthals vroeg nu of de regering terzake bepaalde plannen had. antwoordde men van hem kent, Aanknopend aan hetgeen dc heer Jans sen had gezecd. dat dit probleem zowel beangstigend als bemoedigend was noem de taji het bemoedigend, dat dc Schepper zijn schepping juist op dit ogenblik zo iets heeft gegeven, nu de oude energie dreigt op te raken en er steeds meer nieuwe energie nodig is. Maar het is beangstigend ais men beseft, dat dit niet alleen goed maar ook tot vernietiging kan worden gebruikt. Zo opent dit een wereld vol onzekerheden. Zo is er ten eerste de vraag; is dit stukje kernsplijting de eindphase of nog maar een begin van een ontwikkeling waaraan we nauwelijks durven denken Zijn er behalve hef splijtbar" uranium en thorium nog andere splijtbaar mate- ri.alen. en zal men mettertijd niet in om gekeerde richting gaan. namelijk tot fu seren van energie tot materie. Het, derde punt van onzekerheid noemde hij de energie-opwekking zelf. Er zijn nu een dertigtal typen van reactoren om energie op te wekken, waarvan er 12 a 13 ir. practische ontwikkeling zijn Engeland heeft het meest concrete plan. de klassie ke reactor, maar -niemand weet. wat het beste systeem, het meest economische type zal zijn. En toch za! men vooruit moeten. Men zal risico's bij de keuze ei- van moeten nemen, het risico namelijk van verkeerde investeringen. Wij zullen moeten aanpakken en niet mogen wach ten op de beste reactor. Dit wachten is zo gevaarlijk, dat wij zouden kunnen worden tot onontwikkeld gebied. Wat de internationale aspecten betreft wilde hij nu geen uitspraak doen. wat er op Europees gebied zal moeten ge beuren De heer Janssen had gepleit voor su- pra-nationale organisatie, maar zo vroeg de minister zich af, zijn de resultaten bereikbaar zonder deze organisatie, dan moet er geen supra-nationaal gezag ko men om het supra-nationaa] gezag zelf. De vraag daarbij is of dit de Europese zaak als geheej kan vooruitbrengen Europa moet namelijk medespeler kun nen zijn en wel in de nabije toekomst Wat het nationale aspect betreft moest er dringend aandacht worden besteed aan de vorming van personeel en aan de radio-actieve isotopen en deze beide za ken zijn in beraad bij het kabinet. Hoe moet de universitaire mankracht worden opgeleid; in de F.O.M. of op breder basis en hoe zo doelmatig mogelijk? Wij heb ben alles nodig voor het universitaire werk en kunnen ons niet veroorloven an dere typen reactoren in Nederland te gaan ontwikkelen. Voor een regeringscommissaris voel de minister Zijlstra niets: deze zaak is zo fascinerend zei hvj, dat ik het liever zelf wil doen. Met een Kamercommissie voor atoom energie ging hij wel accoord; wat het geven van een nota betreft in de trant van het Engelse witboek, dat wilde hij dan wel eens met die commissie be spreken, maar hij zou nu niet weten wat voor nieuws hij daarin zou kunnen brengen. Hierna werd de nota voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde de be handeling van de begroting van het Zuiderzeefonds. De heer Engelbertink (K.V P.) zeide het maar matig te kun nen waarderen, dat de minister voor de financiële moeilijkheden, welke ontstaan door verminderde visvangst verwijst naar de maatregelen van de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning Hij vraagt zich af waarom er zo'n geheimzinnigheid wordt betracht ten aan zien van het verkavelingsplan om Ooste lijk Flevoland. Bij de uitgifte-plannen moet z.i. ruim te worden gegeven voor gezinsbedrijven. Wat de Noordoostelijke polder betreft bepleitte de heer Engelbertink de wen selijkheid bij de kolonisatie meer reke ning te houden met de katholieken. Wat de opmerkingen over de even wichtige bevolkingsopbouw in de N. O. polder aangaat verklaarde minister Al- gera. dat. gewerkt wordt, in de richting, bepleit dooi de heer Engelbertink. Het bevolkingspercentage der katholieken stijgt, dat der andere groepen daalt Verder zeide de minister nog er ernstig naar te streven het Deltaplan en de Zui derzeewerken gelijktijdig uit te voeren, er zijn op het ogenblik geen aanwijzingen, die doen vermoeden, dat dit niet moge lijk zou zijn. Opgemerkt is. dat de regering zo te rughoudend is Aan enige opzettelijkheid mag hierbij niet worden gedacht De mi nister wil de Kamer gaarne zo volledig mogelijk voorlichten Het plan over Lely stad moet nog worden opgezet. Ook ten aanzien van het. wegenplan kan men nog alle kanten uit. Het is wenselijk, dat Marken zo spoe dig mogelijk met het vasteland wordt verbonden, verklaarde de minister nog. hieraan toevoegende dat hij voornemens is het daarheen te leiden dat de dam wordt aangelegd Wanneer dat het geval zal zijn kan hij niet zeggen. Vervolgens wevd de begroting van het Zuiderzeefonds z.h.st. goedgekeurd. F S. Roosendaal, en met nam'e het Korps Commando Troepen, zal Donderdag 8 De cember de aalmoezenier L. v. d.. Vra.nde M.S.C., niet in zijn midden hebben. In alle stilte tracht deze sympathieke aalmoe zenier dan namelijk in het Missiehuis Til burg zijn zilveren professiefeest te vieren. Tracht, want 't is buiten kijf dat die mid dag zeer velen de aalmoezenier met de „green cap" en de „Bronze Star" en „Combat Rifle" van de Amerikanen, per soonlijk de hand zullen drukken. Zo gauw bekend was dat de aalmoeze nier in Roosendaal de dans wilde ont springen. heeft men de koppen bij elkaar gestoken Zaterdag a.s. nu zal het bestuur van de Katholieke Militaire Vereniging te Roosendaal de aalmoezenier in het zon netje zetten en later doen dat nog eens extra de Commando's. Aalmoezenier v. d. Vrande, die op 10 Augusts 1935 priester wevd gewijd, was aanvankelijk werkzaam in dc Missie van de PhUippi.jnen. Na anderhalf jaar kwam hij terug naar Tilburg, kort voor de be vrijding sloot hij zich aan bij de Neder landse troepen in Frankrijk. Zo bezocht hij half Europa, alsmede Malakka, Java en Sumatra. Later was ook nog in Suriname. Curacao Panama, Hawaï cn Korea. Maar ook in Roosendaal is de aalmoe zenier actief. Hij bracht Roosendaals mili tair tehuis tot ongekende bloei en houdt diverse spreekbeurten over alle mogelijke actuele onderwerpen. De staatsprijs voor letterkunde (P. C. Hooftprijs) voor 1955 zal worden toege kend aan de auteur van het beste ge dicht of de beste gedichtenbundel, ver schenen in de periode van 1 Juli 1952 tot 1 Juli 1955. In de jury welke de minister van O.K. en W. bij de toekenning van de P. C. Hooft-prijs voor 1955 van advies zal dienen zijn benoemd tot; lid en voor zitter: prof. dr G. Stuiveling, leden; rar J C. Bloem, G. P. M Knuvelder. P. Th. B. Rodenko, mej. S. F. Witstein, secreta ris; H. J. Michael. De Nederlandse pluimveeteelt bereikte gisteren een mijlpaal in haar geschiede nis, toen in Arnhem door de coöpera tieve eierveiling van de A.B.T.B. het twee milliardste ei van dit jaaf voor de ex port werd aangeboden Het ei ging naar een firma in Keulen. Het vocige jaar werd het twee milliard- se ei veetien dagen later geëxporteerd, hetgeen bij een gemiddelde weekproduc- tie van 50 millioen eieren een extra pro ductie van 100 millioen betekent. Eén enkele dragee DAVITAMON-10 (met de hoge vitaminewaarde) hett vitaminetekorten radicaal op Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée DAVITAMON-10 per persoon. clacons 4 50 en 100 dragees ORGANON-OSS Een groep van de Singalese tempelen duivelsdansers in actie De staatssecretaris van Economische Zaken, dr G, Veldkamp, heeft in Den Haag het bestuur van de Stichting Centraal Or gaan ter bevordering van de bouw van middenstandsbedrijfspanden geïnstalleerd. In zijn installatierede merkte de staats secretaris op, dat voor een verantwoorde bouw van midderistandsbedrijfspanden in de eerste plaats een goede planning nodig is. Voor de vraagstukken, die dringend om een oplossing vragen, zal slechts langs de weg van intensieve research-arbeid een bevredigende oplossing kunnen worden ge vonden. Wenselijk werd geacht, dat voorkeur wordt gegeven aan het bouwen van win kelwoonhuizen. De rede van de staatssecretaris werd beantwoord door M. van Heivoort. (Van onze correspondent) Vanochtend is in Musis Sacrum te Arnhem de algemene Bondsvergadering van de Nederlandse Katholieke Midden standsbond begonnen met een jaarrede van voorzitter J. A Koops uit Venlo, die een overzicht gaf van de verschillende punten waaraan in het komende jaar bij zondere aandacht zal moeten worden be steed. De heer Koops wees er op, dat ver wacht mag worden ,dat volgend jaar de publiekrechtelijke toporganisatie voor de middenstand eindelijk haar beslag zal krijgen, waarbij de regering de in te stellen Raad voor het midden- en klein bedrijf als representatief voor de mid denstand zal beschouwen. Wat betreft het prijsbeleid, merkte de heer Koops op, dat met grote voldoening is geconstateerd dat het streven om rust te brengen in de ontwikkeling van lonen en prijzen, niet zonder resultaat is gebleven. In de hui dige omstandigheden zal voortzetting van dit stabilisatiebeleid nog noodzake lijk zijn, mede vooral met het oog op dc vergeten groepen. I-Iet probleem van het vestigingsbeleid is thans zodanig, dat het middenstands bedrijfsleven in de nieuwe woonwijken onevenredig aan zijn trek komt. Het be gin van een oplossing is gevonden ener- zijds in het scheppen van nieuwe crediet- mogelijkheden en daarnaast in de instel ling van het Centraal Oorgaan tot be vordering van Middenstandsbedriifspan- denbouw. De moeilijkheden, welke op het terrein van het hypothecaire crediet nog bestaan .eisen nadere voorzieningen. Gedacht wordt, aan 'n nauwere samenwer king tussen de departementen van We deropbouw en Economische Zaken op dit gebied Van belang is, dat de ouderdomsvoor- zieningswet en de kinderbijslagwet ge lijktijdig in werking treden. De heer Koops deed een dringend beroep op de minister er naar te streven het wetsont werp zo spoedig mogelijk na 1 Januari in te dienen zodat het in deze parlemen taire periode nog behandeld kan worden De Bond zal zich ook hebben in te snannen voor de vervulling van vele an dere taken, welke o.a. liggen op het ter rein van de bedrijfs-eeonomisehe. de so ciale en algemeen economische vorming van en voorlichting aan de leden, als mede de godsdienstig-zedelijke en de cul turele vorming en de sociaal-charitatieve arbeid Om de leden zoveel mogelijk in die vorming te kunnen betrekken zal de kernvorming en de vorming van ge spreksgroepen worden toegepast. Op Zondagavond 11 December, komen de beroemde Singalese (Ceylonese) tem pel- en duiveldansers in de Rotterdamse Schouwburg. Dit gezelschap, dat een boei end beeld geeft van de folklore van Cey lon, vormde dit jaar de grote sensatie van het Berlijnse festival, waar het met storm achtige bijval werd ontvangen. Ofschoon Ceylon in de loop der eeu wen de heerschappij van veel vreemde machten moest doorstaan, heeft het zijn inheemse volkskunst en zijn dans tot in onze tijd zuiver bewaard. Die kunst is verwant aan de kunst van India. Dat deze oude kunst bewaard bleet zal wel voor een belangrijk deel e.en gevolg zijn van het feit dat de dansvormen er deel uit maken 'van een levende religieuze idee. Een soort kaste van kunstenaars heeft van generatie op generatie, van familie op familie deze dansvormen verder gedra gen en ze zo in stand gehouden. Ongelofelijk hard is de opleiding van de dansers: ze begint in de vroegste jeugd en duurt circa twaalf jaar, waarbij dagelijks vijftien uren aan de training zijn gewijd. Het lichaam moet een onge lofelijke veerkracht krijgen, opdat ten slotte de dansers tot de noodzakelijke prestaties zullen kunnen komen. De groep die nu ons land zal bezoeken, de Sin galese tempel- en duivelsdansers van G. Ranganath, paart de fascinerende beto vering van de originaliteit aan de vol komen beheersing van de klassieke stijl. Het programma vermeldt tempeldansen, duivelsdansen, maskerdansen enz. De dansen zullen worden begeleid door tom tom en andere instrumenten, die op Cey lon inheems zijn. De dansers zullen hun prachtige authentieke costuums dragen met hun „hoofdtooi voor goden". In Rotterdam heeft het eerste optreden der Ceylonese dansers plaats. Het gezel schap zal voorts optreden in de volgende plaatsen: Leeuwarden (12 December), Amsterdam, Carré (13, 14 en 15 Decem ber), Eindhoven (16 December). Den Haag, K. en W. (18 December) en Deven ter (19 December). (Van onze Utrechtse redacteur) Tussen de in Eindhoven op te richten tweede Technische Hogeschool en de be staande Technische Hogeschool in Delft zal een sterke mate van samenwerking be staan, Zo vernemen wij, dat overwogen wordt, colleges, die in Delft gegeven wor den, per televisie naar Eindhoven uit te zenden. Ifc Krocodil-programma van dc K.R.O.- ma verleent „Cascade", het versterkt televisie onder regie van Jos v. d. Valk K.R.O.-orkest o.l.v. Johnny Ombach. zal op Zaterdag 17 December a.s. worden Uitgezonden uit het Minerva-theater in Met het oog op de weinig gunstige finan- Heemstede Voor hei eerst zal het pro- ciële resultaten, die de commerciële tele- gramma, waaraan een keur van Interna- visie in Engeland zoals we Maandag j.l. Si'V£L«! stations kunnen worden afgestemd, wordt, het maximum aantal kijkers dat dt com merciële uitzendingen momenteel in Enge land kan volgen op 1.500.000 geschat Slechts twee programma's hebben tot nog toe meer dan een millioen kijkers getrok ken: een show uit het London Palladium (1.250.000) en de Amerikaanse filmkomedie „I love Lucy" (1.060.000). Intussen moet de commerciële televisie onophoudelijk het hoofd bieden aan de tinnalc artistcn meewerkt, worden bijge- meldden, tot nog toe heeft behaald, zijn woond door een betalend publiek, dat in de programma's op drastische wijze ver „nnrl _n Het bccin van de avond - (pens anderd teneinde snel een groter publiek ±a ah- de Sportsview" van de RRr actualiteiten en dc Telemimick o.l.v. Jan te trekken. Het Halle-orkest is naar de plaa ien als de „=>Portsview van de BBC. de Koek, waaraan ditmaal Amsterdam en late avonduren verbannen. Zodra dit BBC. De commerciële televisie is begon nen met haar voornaamste sportuitzending „Cavalcade Of Sport" op dezelfde tijd te Hij is door aktivistische priesters omgeven, die tot taak hebben de Kardinaal aanhoudend te overre den en voortdurend te beïnvloe den om hem op die manier te overtuigen van de voordelen van het communistische systeem en hem met de ideeën daarvan te doordringen. De uiteindelijke be doeling is van hem een kroonge tuige en propagandist te maken voor de theorieën van het „pro gressieve katholicisme". Het is hoogst onwaarschijnlijk dat de geraffineerde infiltratiemethoden van kar dinaal Mindszenty's geestelijke beulen ook maar enig succes zullen hebben De ak tivistische priesters hebben immers ook bij de grote massa van de Hongaarse ka tholieke bevolking geen succes kunnen behalen. Niemand woont de mis die zij opdragen bij, niemand wil van hen de sacramenten ontvangen. Zo worden de Hongaarse kerken, voorzover zij kunst waarde hebben, wel door de staat zorg- vuldigNn stand gehouden, maar de gelo vigen houden>zich verre. Men vernielt, immers zelfs in Rusland, geen godshuizen meer die kunstwaarde bezitten, ook daar behoudt men die als architectuurmonu menten. De druk, die op de Hongaarse katholie ken rust, wordt steeds zwaarder, precies als de druk, die op de bevolking in zijn geheel rijist. Het is de katholieken wel toe gestaan om het godsdienstonderricht in de scholen „vrij" te volgen, maar de mo gelijkheid om deze vrijheid uit te osfe- nen is zo door bepalingen omgeven, dat grote persoonlijke m"ed nodig is om van die „vrijheid" gebruik te maken. Ieder jaar opnieuw moeten de ouders dc kinderen persoonlijk voor het godsdienstonderricht opgeven. De termijn voor aangifte wordt plotseling, dikwijls slechts enkele uren van tevo ren, bekendgemaakt en duurt soms zelfs ook maar enkele uren. Wie deze gelegenheid verzuimt moet tot het vol gende jaar wachten om zijn kind vpor het godsdienstonderwijs op te geven Komen de ouders ondanks dat alles tóch op tijd voor de aanmelding, dan worden zij onder zware psychologische druk gezet. Men brengt hun onder het oog welke nadelen hun houding voor hun kinderen meebrengt. Voor dege nen, die ondanks alles aan hun over tuiging vasthouden en hun aantal is zeer groot vindt het godsdienston derricht in de school inderdaad plaats. Maar het toeval wil, dat juist op die dagen, dat het godsdienstonderricht plaats zal hebben, patriottische feesten, schoolreisjes of bezichtiging van fa- i -if brieken plaats hebben. Niemand mag zich aan dergelijke manifestaties onttrekken en zo vervalt de godsdienst les. In de kerk Zelf mag geen gods dienstonderricht gegeven worden. Men behelpt zich veelal door in de kerk tenminste liturgie-onderricht te geven. Op die manier worden de kinderen, die hun eerste H. Communie moeten doen, enigs zins voorbereid en onderricht over de re ligieuze inhoud van de heilige handelin gen. Dikwijls ook geven de ouders de kin deren thui,s les. Zoals dat meestal het geval is, is deze sterke druk in de dingen, die betrekking hebben op de overtuigingen /an de staats- ondefdanen, een onderdeel van een alge meen verscherpte koers, die zijn oorzaak vindt in een reeks politieke en economi sche .mislukkingen. Economisch gaat het slecht: de land bouw, die eens het Magyaarse land tot welvaart bracht, is door onzinnige maat regel, n verwoest. De industrie en de pro ductie zijn verkeerd geleid. Het ontbreekt bjjna aan alles, Dc ontevredenheid stijgt en daarom jaagt men maar op „staats vijanden en saboteurs", die. naar beweerd wordt, vooral onder de katholieken te vinden zijn. Naar het communistische hoofdorgaan „Szabad Nep" schrijft, zijn de vijanden van het régime al doorgedrongen in het staatsapparaat, in economische en cul turele organen en in het leger. Alle ac tieve communisten moeten daarom hun waakzaamheid verdubbelen. Oppositie- elementen zouden zelfs al aan het hoofd van gemeenteraden s-taan. Het blad betreurt echter ook de da lende communistische invloed in zekere lagen van de arbeidersklasse en bij de schrijvers waarvan velen zich „ideeën van reactionnaire kringen, die vijandig zijn ten opzichte van de regering" eigen zouden hebben gemaakt Dit doelt op het feit dat verschillende schrijvers uit de leiding van de ..schrijversbond" getreden zijn, hetgeen nogal opzien verwekte. De nieuwe economische koers van Ra- kosi. die de macht weer in handen heeft gekregen, heeft aanzienlijke ontevreden heid gewekt Hij begunstigt weer de zware industrie en dit betekent het eind- van een reeds lang in het vooruitzicht gestelde verbetering van de levensstan daard van de wanhopige grote massa. Overal vijanden! x Groot ivas, zoals deze foto laat zien,het enthousiasme in Buenos Aires, toen dr Alberto Gianza Paz middenvóór leger officier) de directeur van het bekende Argentijnse blad „La Prensa", uit New York in deze stad terugkeerde om het beheer van „La Prensa", dat hem des tijds door Peron werd ontnomen, weer op zich te nemen. Dr Paz leefde sinds de onteigening van .,La Prensa" in de V.S. in ballingschap. Maar nu is „Cavalcade Of Sport" naar de Rotterdam deelnemen te zien krijgt. In het Krocodil-programma, dat om circa kwart over 9 begint, treden op „The Three Skylarks", drie jonge Engels? meisjes van 21, 23 en 25 jaar, die met hun „close harmony singing" als meteoren aar: de hemel van de BB-televisie zijn versche nen: Harriot and Evans, twee negers var Jamaica, die eveneens met enorm succes voor de BBC-televisie hebben gezongen: Rita en Arno van Bolen, Duitse illusionis ten, die na een tournee door Duitsland Denemarken en Zwitserland van Neder land naar Engeland trekken: „Homer and Hal", mimische acrobaten uit Australië Sigrid Candler, een Duitse mondharmo- nica-virtuose: Wim Voeten en Jeannr Assmann, de Nederlandse danskampioener 1955 in de profklasse en Fred Rombouts die men al eens eerder in een Krocodil- programma als portier bezig heeft geziei en die nu met vleugelbegeleiding var Harrie Broekhuizen als „toneelmeester fungeert. 1 Muzikale medewerking aan dit program- de K.R.O.-film orkest op het scherm kwam, daalde het ^"rentl^t^steT^'was'81, om<*a' con" De BBC kijkt niet op geld bij het ont werpen van haar nog geheime plannen voor het volgende jaar als de strijd om net TV-publiek zijn hoogtepunt zal berei ken. Tijdens de lange avonden moet de com 'nerciële televisie zich niet veroorlover, uibliek zodanig te binden, dat het ook ii ie zomermaanden blijft kijken. Bij de BBC heeft men namelijk kunnen constateren dat het aantal kijkers in de zomer onge veer wordt gehalveerd en dat kan de com merciëel televisie zich niet veroorloven Het zou bijna zeker een eis van de adver- eerders om lagere reclameprijzen tot ge volg hebben, hetgeen op zijn beurt zou 'eiden tot stijging van het dagelijkse ver- lescijfer. aantal kijkers van 950.000 tot 100.000, ééi van de grootste massale publiekverschui vingen in de historie van de televisie. Het nieuws van 7 uur 's avonds wore van 15 tot 7 minuten ingekort, omdat ei niet voldoende belangstelling voor is. Le zingen, discussies en documentaire films worden beknot en vervangen door „vol wassen" Wild-Westfilms, die in Ameriks -.ijn geproduceerd ep ander luchtig amu sement. Met 460.000 TV-toestellen, Op Zaterdagmiddag a.s. ontvangt te Oslo de hoge commissaris voor de vluchtelingen mr G. J. van Heuven Goedhart, de Nobel prijs voor de vrede. In het gezamenlijk radioprogramma van die middag om kwart die op de over vijf zal men hiervan een radiorepor- BBC èn op de commerciële televisie- tagfe kunnen horen, V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3