Mahler's zesde symphonie De Prairie verdwijnt" W estduitse Nieuwe crisis bij leger in opbouw vorming van vrijwilligerskader Om 9 uur nog rijpere - jeugd met naar Amsterdams Kriterion-theater bestaat 10 jaar In het Concertgebouw H.B.S. wordt zesjarig avonturen FILMS DEZE WEEK DRAADLOOS CONTACT Uniek project in de wereld /Ir heb nu al 'n heel leger vrienden I 1 Paul van Kempen overleden Muzikale tragiek Missie-college in Cadier en Keer ingezegend Ziezo, daar ben ik weer! Scholen en bevrijdings- herdenking I 20 si. 80 d. têm 'k élcM4e Ccten, t Hittietenstad in Anatolië gevonden Vraag naar aanleiding van „God antwoordt in Zijn eigen tijd" Een der grote dirigenten van onze tijd ABPIISlROOP/i Onveranderd interim- dividend Philips Verlaging Westduitse invoerrechten „Werkverschaffing" voor studenten VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 PAGINA 3 Onmacht Heldere uitvoering Streven naar invoering volgend schooljaar Examen Minister laat declama tori urn schrijven <3 \j3SGEKm stns NIEUWE FILM VAN WALT DISNEY Een beginnende hoest is voor mij al het sein om keel en luchtwegen te zuiveren met Op preferente en gewone aan delen 6 pet Doch geen volmachten voor prof. Erhard 40 mille oppasgcld Studenten aan de henzine-pomp •3 De vorige eeuw er) dus ook zij die daar thans nog in teven werkte graag en veel mei het wocfrd „tragisch'', en duidde daar een ruimer rayon mee aan dan een actusiere generatie geneigd is te doen. Meer dan écu symphonie ontving hel epitheton „tragisch" zonder ook maar uit de verte te beantwoorden aan de gevoelsinhoud die wij thans aan het woord toekennen; Schuberts vierde bijvoorbeeld. En wanneer wij ons tenslotte accoord verklaren met dit adjectief naar aanleiding van Mahlers Zesde, dan geschiedt het uit andere overwegingen dan die, welke de benaming indertijd in het leven riepen. Zoals sommige componisten „aan de piano geboren" zijn. en anderen „in het orkest", zo is Mahler, in wezen, een ge boren vocalist. Anders weer dan Schu bert die uitsluitend lyrisch was; anders ook 'dan Wolf, die het karakter van een orkest niet aanvoelde. Integendeel: Mahler, de dirigent, kende het orkest tot in zijn kleinste mogelijkheden, en zui- verre lyriek beleid hij alleen in zijn jeugd. Maar zijn inspiratie was vocaaj, in zoverre als enkel een tekst en het timbre van een ménselijke stem, hem tot'werke lijk waardevolle muziek konden inspire ren; globaal gesproken dan altijd. Wan neer hij wil vertolken wat woelt in hart en brein en het gebrek aan adaequate woorden'drijft hem samen met felle eerzucht en liefde voor het orkestraal ap paraat tot het zuiver instrumentale mislukt zijn schepping. Dat is tragisch. De onmogelijkheid om datgene te realiseren wat althans door hem niet te realiseren is. drijft hem tot een uitbreiding van de orkestrale be zetting, die tenslotte belachelijk wordt. Dat is tragisch Het onbegrip van de tijd genoten voor het muzikaal portrgt van de held die te pletter loopt op kosmos en samenleving drijft hem tot een hoopvol testament aan het nageslacht dat, zijn tijd en probleemstelling ontgroeid, met eens het geduld meer opbrengt om naar zijn relaas te luisteren. Dat is tragisch. De inwendige, muzikale tragiek van deze zesde symphonie echter is, voor huidige oren, nog maar zeer betrekkelijk. Vergissen wij ons niet dan heeft, sinds de dagen van Mengelberg, de zesde van Mahler het Concertgebouw niet meer ge vuld Er is juist ten aanzien van Mahler, vrij wat veranderd in die jaren Verschei dene van zijn werken - om Preces e zijn: die uit zijn jeugd en die uit zijn ouderdom - mogen zich in een gMe'"' de belangstelling een ware ^naissance, verheugen. Maar de tijd werkt ook weer als een zeef en helpt ons, het slaagde van het mislukte te scheiden. Hei is de moeite waard om de éloges en superlatieven nog eens door te lezen, die Rudolf Mengelberg bij het van 1920 aan deze zesde spendeerde die durft geen mens tegenwoordig meer de mond te nemen. Door alle toelichtende regelen heen, hoe plichtsgetrouw ze de geest, compositie techniek en instrumentatie-virtuositeit van de componist waarderen, schemert het woordje: onmacht. Onmacht spreekt uit de titanische afmftingen en de her halingen waarin de muziek vervalt. On macht spreekt uit de pijnlflke reminis centies, niet enkel aan Mahlers vroegere werken maar ook aan werken van an deren, aan Strauss, aan de Wagner van Faust-ouverture en Meistersinger. On macht: de povere pogingen om een na ïeve natuurvrede te evoceren door In dit verband smakeloze koeklokjes, om tra giek en noodlot te forceren door afge zaagde moker-ritmen en een goedkope overdaad van koper en slagwerk. Misschien is het Andante, destijds voor namelijk gewaardeerd als concessie om dat een symphonie nu eenmaal een lang zaam deel moet hebben - misschien is het andante, verdwaald in de sor|ll'ere orgiën van dit werk als een voorjaars wind in de hel, het enige deel dat recht heeft op langer leven en ons gedeeltelijk met het hele stuk verzoent. Mahler ver klaarde zijn zesde enkel begrijpelijk voor hen, die de vorige vijf verwerkt hebben, en de artistieke leider van het Concert gebouw concludeerde daaruit dat juist Nederland met zijn Mahler-traditie dan wel raad zou weten met he,t werk> conclusie waar hij zelf, althans na weer eens gehoord te hebben, wel met aan geloven zal Intussen pet af voor het orkest en de dirigent die deze monstersymphonie tot klinken brengen. Eduard van Beinum streefde naar een heldere opbouw, een artistieke synthese, een verantwoorde maar al te gewenste! voortvarendheid, die het grootste respect afdwingen. Wat er maar kón klinken en fascineren in dit werk was ongetwijfeld naar voren ge haald. Een oceaan van strijkers is nodig om het juiste klank-peil te handhaven tegenover het viervoudige hout, het vier- tot achtvoudige koper en de enorme hoe veelheid slagwerk. Dat slagwerk! Pau ken, bekkens, ettelijke soorten klokken en trommels, celesta, tamboerijn, trian gel, xylophoon, kleppers, roede, een ha mer, en wat niet meer... een keuken op zichzelf, waar onder hoogspanning ge braden en gebakken werd onder apart toezicht van de als chefkok gerequireer de ex-paukenist Smit. Zé trokken na tuurlijk extra de aandacht, onze slagwer kers. want men wilde om de drommel de meppen van de roe niet missen (5 De cember is veilig voorbij...) noch het beu ken van de hamer; jammer genoeg ver zuimde de partituur als top-effect het in elkaar slaan van het orgel voor te schrij ven. „Mijn zesde schijnt weer een harde noot te zijn voor de tandjes van de cri tici" smaalde Mahler een halve eeuw ge leden. Inderdaad. Nog een paar uitvoe ringen en we moeten een gebit bestellen. Voor de pauze zong de Amerikaanse mezzosopraan Nan Merriman de ..Lieder eines fahrenden Gesellen" die, met hun omvang van twee octaven en al hun ge voelsschakeringen tussen stilstaande smart en razende hartstocht, een toets steen zijn voor iedere zanger. Nan Mer riman doorstond die in zoverre, dat ze een prachtige stem bezit meer een alt die hard op haar hoogte gewerkt heeft dan een echte mezzo overigens en de liederen zeer gaaf ten gehore bracht. Of ze van deze Boheemse weemoeds-roman- tiek veel. aanvoelt betwijfelen we echter Haar sentiment leek aangeleerd, uitte zich in pathetische gebaren en een hin derlijk misplaatst portamento en ont roerde ons ondanks de fraaie vocale pres tatie, geen ogenblik. 'HELENE NOLTHENIUS. (Van onze correspondent) Op de feestdag van Maria Onbevlekt Ontvangen, de Stichtingsdag van de So ciëteit der Afrikaanse Missiën te Cadier en Keer is het nieuwe Missie-College O.L. Vrouw van Lourdes ingezegend. De plechtigheid werd ingezet met een pontificale Hoogmis, opgedragen door Roermond's Coadjutor mgr dr J. Hanssen in de nieuwe Kloosterkapel waarna de missiebisschop mgr H. Paulissen lid der Sociëteit de kruisen zegende, die daar na werden opgehangen in de diverse ver trekken. nadat ook deze waren ingezeeend Bij de plechtigheden waren o.m. aan wezig de generaal-Overste der Sociëteit Pater Harrington uit 'Roume. mgr J. v Hussen directeur van het liefdewerk Apostolaat des Gebeds. de Abt van Lil- bosch de Provinciaal der Sociëteit pater Mondé en de burgemeesters van Maas tricht en Cadier en Keer. Tijdens de zeer drukke receptie sprak mgr Hanssen de studenten toe en noemde hij de sociëteit een steunpilaar voor de missie. Namens de ouders der studenten werd het hoofdaltaar voor de kapel aan geboden. De studenten zelf hadden ge zórgd voor fraaie kandelaars. Minister Cals wil de spoedige indie ning bevorderen van een ontwerp van wet tot wijziging van de middelbaar onderwijswet en de hogeronderwijswet, ter uitvoering van enige der in de twee de onderwijsnota ten aanzien van de in richting van het voorbereidend weten schappelijk onderwijs ontwikkelde ge dachten. In dit wetsontwerp zal mede worden voorzien in het zesjarig maken van de H.B.S. Hiermede zal tevens een bijdrage kunnen worden geleverd aan de opvanging van het lerarentekort. Het zal hiertoe echter noodzakelijk zijn, dat deze verlenging van de cursusduur wordt doorgevoerd bij een gelijkblijvend totaal aantal wekelijkse lessen. Bezien uit het oogpunt van bestijding van het leraren tekort lijkt het onvermijdelijk tegelij kertijd ook voor andere schooltypen van v.h.m.o. het aantal wekelijkse lesuren te verminderen. In verband met de noodzakelijke wet telijke voorzieningen moest van invoe ring van deze maatregel voor het school jaar 19551956 worden afgezien De mi nister is evenwel van oordeel, dat het in het belang van de bestrijding van de in de eerstkomende jaren te verwachten noodtoestand van het grootste belang moet worden geacht, dat althans bij de aanvang van het schooljaar 19561957 de mogelijkheid wordt geopend eerste klas sen te vormen op de grondslag van de zesjarige H.B.S. Een herziening van de eind-examens in de geest van de in de tweede onder wijsnota ontwikkelde denkbeelden is in voorbereiding, zowel voor de gymnasia als voor de zesjarige hogereburgerscho len. De minister stelt zich voor te be vorderen, dat de hiertoe noodzakelijke wettelijke voorzieningen zo spoedig mo gelijk bij de Staten-Generaal worden aanhangig gemaakt. Zowel omtrent deze wettelijke voorzieningen als inzake de algemene maatregelen van bestuur ter uitvoering hiervan, zal het oordeel van de raad van leraren worden ingewon nen. Voor toekenning van het jus promo vendi aan de gesubsidieerde avondlycea acht de minister de tijd nog niet ge komen. o Ook minister Cals is van mening, dat de scholen er in belangrijke mate toe kunnen bijdragen, dat voor de toekomst een waardige en zinvolle herdenking van de bevrijding wordt gewaarborgd. Ter bevordering hiervan heeft hij, na de rijks commissie van advies voor opdrachten aan letterkundigen te hebben gehoord, drie personen aangezocht om een kern- declamatorium te schrijven, dat ter ge legenheid, van de viering van de bevrij ding op de scholen kan worden opgevoerd. KING'S //ei beloofde King's Cross Sinterklaasfeest voor de soldaten van een der grote kazernes is een reuze succes geworden! De jongens waren gewoon stapel op m'n sigaretten! Kijk maar op de foto! Zo heb ik nog 'o hele boel plannen om ook andere mensen, die echt een extraatje verdienen, met King's Cross te verwennen.- Ja, heus, verwennen! Want ook u verwent Uzelf - zoals honderdduizenden andetenals U King's Cross rookt. Er is werkelijk geen betere virgima dan KING'S CROSS! Sergeant-Majoor V. te E. hartelijk dank voor de foto, die ik via mijn postbus, Postbus 1250, Amsterdam ontving! ;W p f-O^^ SUPER OUALITV In Midden-Anatolië is een volledige wijk van een Hittietenstad uit de 15c of 16e eeuw voor Christus ontdekt. De resten werden gevonden b'j opgravingen op 7 km ten Zuiden van Konja, de oude hoofd stad van het Seldjockenrijk. De onderzoekers, onder leiding van prof. Sedat Alp van de universiteit van Anka ra, hebben een stuk weg aangetroffen, dat vier meter breed was (De Romeinse wegen waren, voor zover bekend, zel den meer dan twee meter breed) en be straat met tegels, die rustten op een aantal grondlagen van verschillend ma teriaal. In de resten van de huizen langs de weg, zijn graankorrels, amandelen en stukken brood gevonden, alsmede een groot aantal huishoudelijke voorwerpen. Voorts zijn overblijfselen van een groot paleis uit dezelfde tijd opgegraven, dat twee of drie verdiepingen geteld heeft en waarvan de vertrekken uitkwamen op twee grote binnenhoven. In een der ver trekken bevond zich ien ceramische bad kuip, die kunstig bewerkt was. Nauwelijks een jaar nadat „De woestijn leeft" voor de eerste maal in ons land werd vertoond, komt het vervolg op dit „true-life-adventure" van Walt Disney, genaamd „De prairie verdwijnt" (Vanish ing prairie) in roulatie. Deze nieuwe natuurdocumentaire ver- srhilt, wat compositie betreft, niet veel van haar voorgangster De woestijn heeft nu alleen plaats gemaakt voor de uitge strekte eveneens dorre prairie, gelegen in de buurt van de beruchte Rocky Moun tains. Hier leven de bisons, huilen de coyottes lafhartig en klagend tegen de De afwjjzing van vier hoge medewer kers van minister Blank door de perso neelscommissie, die het verleden der adspirant-officicren moet onderzoeken heeft een nieuwe crisis teweeg gebraiht in de opstelling van het eerste vrijwil lige kader van het nieuwe Westduitse leger. Dat is vooral het geval, omdat onder de door de eommissle als niet ge schikt bestempelde candidaten zich twee mannen bevinden, die in Blank's minis terie de hoogste functies uitoefenen en ja renlang hebben medegwerkt aan de op stelling der militaire plannen. Het gaat om de vroegere overste Fett die lange tijd in Parijs mede heeft on derhandeld over de militaire verdra gen, en de vroegere overste. Bergen- gruen, plaatsvervangend leider van de afdeling Leger van het ministerie. Fett heeft sedert het heengaan van Bon Bo- nin, de leiding van de afdeling voor mi litaire plannen. De afgewezenen kunnen thans de hun door minister Blank toegedachte hoge mi litaire functies niet gaan vervullen. Naar de „Frankfurter Aligemeine' schreef, zou het voorval in normale tijden tot een mi nistercrisis leiden, doch het blad voegt er aan toe, dat de tijden normaal zijn. In elk geval acht het blad minister Blank door de gang van zaken even zeer geblameerd als zijn vertrouwde mede werkers. Het verwacht een crisis tussen de minister en de personeelsvommhsie daar Blank zich in de gegeven omstandig heden als beschermer zou kunn m ip.ver- pen voor de lieden, die hij jarenlang in verantwoordelijke functies heeft laten werken. Ook de hoge officieren van de grenspolitie, die zich thans in groten ge tale voor overgang naar het ieger mel den, zuilen grondig worden gecontroleerd zodat de kans bestaat, dat velen hunner als ongeschikt zullen worden afgewezen Hoewel de commissie de redenen voor de afwijzing niet mededeelt, wordt het duidelijk geacht dat de betrokkenen on geschikt zijn bevonden op grond van de rol, die zij in de tweede wereldoorlog hebben gespeeld. De personeelscommissie is in het voor jaar, na lang tegenstribbelen van minis ter Blank, gevormd, daar de Bondsdag weigerde zijn medewerking aan het vrij- wtlligersplan te geven, zonder dat deze controle tegen het binnensluipen van in de nazitijd besmette officieren zou wor den ingesteld. De commissie neemt door haar parlementaire ruggesteun een krach tige positie in. Zij behoeft de redenen voor een afwijzing zelfs niet aan de minis ter mede te delen en heeft er zelf over te beslissen, of zij een eenmaal gedane uitspraak nog eens opnieuw in overwe ging zal nemen. Wat de betrokken vroe gere officieren betreft neemt de commis sie bet standpunt in, dat het aan minis ter Blank zelf is overgelaten te beslissen zij als burgers op het ministerie werk zaam kunnen blijven. In elk geval zullen z'.i de nieuwe Duitse officiersuniformen niet kunnen aantrekken. maan en graven de marmotten hun inge nieuze ondergrondse vestingen. Zij beho ren, zo wordt de toeschouwer verteld, tot de uitstervende diersoorten, hetgeen voor Disney een reden te meer is geweest een film aan hun doen en laten te wijden. Hij heeft ze vrij spel gegeven, net als de be woners van „The Living Desert" maar toch acteren zij meer waardoor de film als „life-adventure" minder „true" ts. Kraanvogels laat hij een gracieus ballet uitvoeren, eenden amuseren zich onder zijn strenge (montage) regie kostelijk op het ijs met val- en glijpartijen en de bisons meten als echte gladiatoren el- kaars krachten in een strijd op leven en dood, die als inzet heeft het schoonste wijfje van de kudde. Disney heeft verder een dwarsdoor snede gemaakt van de prairiebodem, zo dat we een onbescheiden blik kunnen wer pen in de holen der marmotten. Het zijn voortreffelijke opnamen, die getuigen van een groot vakmanschap en van de bewondering en liefde, die Disney de fauna toedraagt. Met een eindeloos geduid moei hij hebben gewacht totdat zijn willoze me dewerkers toevallig de gewenste poze had den. Hun bewegingen gaan weer verge- De poema, een der elegantste acteurs in Wall Disney's „true life adven ture" „De Prairie verdwijnt" zeid van muziek, al ontkomt men niet aan de indruk dat soms wel eens 't omge keerde het geval moet zijn geweest! De kleuren, waarin Disney de natuur af schildert, zijn uitstekend getroffen. Een vlot Nederlands commentaar ver duidelijkt vaak ten overvloede weliswaar, wat de diertjes in hun schild voeren. Al is „Vanishing prairie" als gezegd, minder levensecht dan „De woestijn leeft", toch is zij het zien meer dan waard. De dtrigettt Kemje* Is gister middag vp ruim 62-jarige leeftijd in dé ziekenverpleging te Amsterdam waar hj) sinds enige tijd ernstig ziek lag, overle den Met Paul van Kempen is een der groot ste dirigenten van de tegenwoordige tijd heengegaan. Paul van Kempen werd te Zoeterwou- de geboren in 1893 en studeerde viool aan het Amsterdamse conservatorium, was betracht; afgelast. Voor de eerste keer trad hij op 13-jarige leeftijd als solist op en toen hij zeven tien was. kreeg hij reeds een aanstelling als eerste violist bij het concertgebouw orkest. Zes jaren daarna aanvaardde hij het eerste-concertmeesterschap in Posen en later in Dortmund. Allengst ging Van Kempen zich steeds meer toeleggen op het dirigeervak, In 1932 werd hij eerste dirigent vam de Dresdener PhiLharmonie. welk orkest on der zijn sublieme leiding wereldver maardheid kreeg. Sedertdien heeft hij de leiding geha<j van enige van Europa's grootste opera-instellingen (Berlijn. Aken, Bremen) en orkesten De laatste jaren leidde hij een groot aantal con certen van het Radio Philharmonisch Orkest in Hilversum en langdurige tour nees ondernam hij vooral in Italië, Frankrijk en Duitsland, waarnaast hij in verschillende landen in internationale muziekfestivals optrad Ieder jaar leidde Van Kempen te Siena (Italië) de interna tionale dirigenten-cursus en ook de diri gentencursus van de Ned. Radio Unie stond in 1933 en in 1955 onder zijn lei. ding. Toen gisteravond het Radio Philharmo nisch Orkest in de K.R.O -studio bijeen kwam voor een opname, werd aan de musici mededeling gedaan van het over lijden van de dirigent. De programmadi recteur van de Nederlandse Radio Unie, de heer Bomü sprak de musici toe en re leveerde. dat de dirigent sinds 1949 het orkest op een niveau heeft gebracht dat in de internationale, pers met waardering wordt vermeld De opname van deze avond werd, nadat, enige minuten stilte KRO-televisie haar elk jaar laten uit voeren. Geruime tijd nadat Menotti de opdracht tot het componeren van deze opera had aanvaard, kon hij geen geschikt gegeven vinden, tot bij een bezoek aan een museum in New York zijn oog viel op een schil derij van Hiëronymus Bos, de Aanbidding van de Driekoningen voorstellende. En plotseling stond het voor hem vast: het Met de opvoering van de d«or Michel compositie en een duidelijke positieve moest een Driekoningen-opera worden. In van der Plas geschreven moderne legende strekking doet met des (emeer klem de zijn jeugd had Menotti, die zelf als jon- won "ntw.°?rdt in Zijn eigen tijd" is de vraag rjjzcn. of het wel .juist is een der- gen kreupel is geweest, van welk gebrek KRO-televisie bepaald niet gelukkig ge- gelijk spel, svaarvan te voren met nadruk hij op latere leeftijd genas, veel gefanta- weest. Zonder Iels te willen afdoen aan terecht, maar heel erg laat werd seerd rond het Driekoningenfeest, dat in «e goede bedoelingen van de schrijver, aangekondigd, dat het uitsluitend bestemd Italië en Spanje de plaats inneemt van moet worden geconstateerd, dat de opzet was voor volwassenen, op bet televisie- ons St- Nicolaasfeest. Als zijn hoofdper- van zijn voornaamste figuren met uit- scherm in de huiskamer te projecteren. De soon koos hij derhalve een kreupele jon- zondering van de bedlegerige Hélêne gedragingen van de beide voornaamste fi- gen, Ama] genaamd, wiens arme moeder en bun reacties tijdens de zich wel zeer guren, maar vooral hun tekst waren be- bezoek krijgt van drie wijzen uit het Oos- snel ontwikkelende liefdesverhouding in slist ongeschikt voor de rijpere jeugd. En ten, die op zoek zijn naar de Koning der S nP^icht volkomen vals wa- men kan van de ouders toch moeilijk ver- Joden, Wiens geboorte hun door een ster gen, dat ze hun toestel afzetten, of hun is aangekondigd. De vrouw kan haar voor kinderen tussen 14 en 18 jaar om 9 uur name gasten van wie er één doof is, niets 's avonds naar bed of uit de kamer sturen, aanbieden en daarom trekt Ama! er op -- -- De overgrote meerderheid van de Twee- uit om de herders, die in de omgeving hun ff schaamteloze de Kamer wenst, dat uitsluitend voor alle kudden weiden te waarschuwen. Dezen wijze ee ontuurtje wilde met de leeftijden toelaatbaar verklaarde films op komen al spoedig met etenswaren aan- ren en niet werden opgevangen door de gesproken tekst. Uit deze tekst bleek geenszins, of de arme, maar in haar ogen aantrekkelijke knecht Roland dan wel of zij aanvan kelijk alleen maar wat sympathie en medeleven zocht in een liefdeloos be staan. Bij haar eerste contact met hem handelt en spreekt het 19-jarige meisje reeds als een volleerde courtisane. De natuurlijke reactie van een man met de geestesgesteldheid van Roland zou een volstrekte afwijzing zijn geweest. Maar Roland blijft, laat zich haar opdringerige liefkozingen welgevallen en neemt een geschenk van haar aan, zichzelf wijsma kend dat hij dit doet terwille van zijn vrouw. dragen en met droog hout voor een koes terend vuur. Ter ere van de Driekoningen voeren zij hun herdersdansen uit en als de gasten zich gereed maken om verder te trekken, komen ze met allerlei ge schenken aandragen voor de pas geboren koning. Ook de moeder van de jongen zou graag iets meegeven, maar zij is te arm Dan besluit Amal zijn enige bezit, zijn kruk, aan bet Kindie af te staan en plot seling blijken zijn benen in staat zijn li chaam te dragen, zodat hijzelf zijn kruk naar de koningen kan gaan brengen, het TV-scherm zullen worden vertoond. Deze Kerstopera die wordt ingeleid en Mocht dit verlangen ooit worden verwe- besloten met harpspel van Rosa Spier Dit alles heeft de regisseur Wim Bary, die naast goede momenten wel eens mis greep - in bet begin al liet hij b.v- de bij ?en doodsbed na een langdurige ziekte ge bruikelijke buurvrouwenpraat voordra gen, alsof het verzen uit een tragedie van Shakespeare waren voor moeilijkheden geplaatst, die noch hijzelf, noch de ac teurs: Frits Butselaar als Roland en Be- ninsrfaa 7' nita Groentes als Antoinette, zijn verleid- Devc°^b°re delde. maal 2aI °P Dinsdag 2 zcnljjkt. dan is het zeker zaak om na ie wordt opgevoerd onder regie van Ben gaan, of een dergelijk standpunr ook niet Mettrop en met muzikale begeleiding van ten aanzien van toneelstukken en TV- het versterkte KRO-orkest onder leiding spelen moet worden ingenomen, op de van Jurriaan Andriessen. Bij de eerste eerste plaats door de KRO-televisie. Ten- opvoering berustte de muzikale leiding zij men een oplossing zoekt in de richtine bij Max van Doorn. De titelrol wordt voor van uitzendingen, die later op de avond de derde achtereenvolgende maal gezon beginnen, zoals bij de radio. ster, op aanvaardbare wijze wisten op te lossen. a.s. door de KRO-televisie de gen door een thans 14-jarige jongen, wiens stem nog niet is gebroken. In de actualiteitenrubriek die aan deze Opera-uitvoering voorafgaat, wordt een Kerstopera „Amal en de nachtelijke be- filmreportage uitgezonden, die in op- zoekers" worden uitgezonden. dracht van de KRO-televisie door Multi- Een vergelijking met de middeleeuwse De opvoering rond Kerstmis van deze film is vervaardigd van het Kerstspel, dat Maria-exempèlen. die zich bij lezing van speciaal door de Italiaanse Amerikaan door leden van de Rotterdamse afdeling de korte inhoud van dit spel, onwilleketi- Gian-Carlo Menotti voor de televisie ge- van het Werkverband Katholiek Amateur- rig aan ons opdrong, bleek onjuist. Die componeerde opera is een schone interna- toneel op de voorav r l .van Kerstmis op exempelen hadden steeds een duidelijk tionale traditie geworden. Voor het eerst verschillende nlaatstr. 'e Rotterdam in de aanwijsbare, begrijpelijke moraal, maar werd zij in 1951 uitgezonden door het openlucht wordt r rpynerd. Daartoe is Michel van der Plas laat de toeschouwer Amerikaanse TV-station, dat opdracht tot door Martin Ouvr>*f het stuk .Kermis- omtrent zijn bedoelingen in het duister. vervaardiging van deze opera gaf en volk op Kerstmis" <?n Henri Ghéon tot Juist dit gebrek aan een evenwichtige sinds 1953 hebben zowel de BBC als de Wagenspel bewerkt. 'AKKER SIROOP Commissarissen en Raad van Bestuur van de N.V. Philips gloeilampenfabrie ken hebben besloten over te gaan tot een interimuitkering van winst op de preferente en gewone aandelen over het boekjaar 1955 ter hoogte van 6 pet. Voor de aandelen van de emissie van 25 Oc tober 1955 bedraagt het interimdividend VA pet. Dienovereenkomstig zal de N.V. Ge meenschappelijk bezit van aandelen Phi lips Gloeilampenfabrieken overgaan lot een zelfde uitkering. Het interimdivi dend zal van Donderdag 5 Januari 1956 af betaalbaar worden gesteld. Vorig jaar werd op de preferente en gewone aandelen eveneens een interim- dividend van 6 pet uitgekeerd, terwijl het totale dividend over 1954 voor de prefe rente aandelen 7.6 pet en voor de gewone aandelen 14 pet beliep. Een voor de tweede maal door de West duitse minister van economische zaken, prof. Erhard, ondernomen poging om vol machten te verkrijgen voor een verlaging van de invoerrechten is mislukt De bondsdagcommissie voor tolzaken heeft het voorstel afgewezen daar de mening overheerst, dat de tolpolitiek niet mag worden gebruikt als middel in Erhards strijd tegen een stijging van het prijspeil. Minister Erhard vond ook bij deze poging zijn eigen partijen tegenover zich. Inmiddels heeft de Bondsdag zijn goed keuring uitgesproken voor een voorstel van de Bondsregering om de invoerrech ten op een aantal artikelen, hoofdzakelijk bouwmaterialen, bedrijfsmiddelen voor de landbouw en levensmiddelen voor de pe riode van 10 December a.s. tot 30 Juni a.s. te verlagen. De Bondsraad moet zich nog over het voorste] uitspreken, hetgeen naar ver wachting op 21 December a.s. zal geschie den. Het ministerie van financiën heeft echter de douane-autoriteiten reeds op dracht gegeven de verlagingen, die be trekking hebben op ongeveer 100 artike len, op 10 December te doen ingaan. (Van onze Amsterdamse redactie) Vandaag viert het Kriterion-theater in Amsterdam, dat wordt geëxploiteerd door de Stichting Onderlinge Studentcnsieun, zijn tienjarig bestaan. Hedenavond zal voor een aantal genodigden de film „Pennywhistle blues" worden vertoond en een kort filmpje over het theater zelf en het werkstu dentschap In het algemeen, dat vervaar digd is door Polygoon en waarvoor het scenario werd geschreven door één der medewerkers van Kriterion, dhr J. Wie gel, student aan de zevende faculteit (Po litiek en Sociale wetenschappen) van de hoofdstedelijke gemeente-universiteit. Na afloop van de galavoorstelling recipieert het stichtingsbestuur in Hypokriterion. Het idee om een bioscoop op te lich ten, die zou worden gedreven door stu denten, is geboren in de oorlog. Mr I-. A Meerburg, toen nog student in de rechten wist in 1945 beslag te leggen op het ge bouw van de Handwerkers Vriendenkring aan de Roeterstraat. Er werd een obli gatielening uitgeschreven en met de op brengst daarvan kon Kriterion worden gebouwd. Studenten uit de illegaliteit von den er een werkkring die hen in staat stel de hun verdere studie zelf te bekostigen. Momenteel heeft het theater 26 medewer-, kers afkomstig van de gemeentelijke en de vrije universiteit, die allen een vaste toelage krijgen, waarvoor zij gemiddeld 18 uur per week moeten werken. „De studie gaat echter vóór alles. Wan neer iemand op de universiteit niet vol doende vorderingen maakt, gaat hij rf zij er onherroepelijk uit'', zo vertelde ons de heer G. Salomé, bij wie de dageiijkse leiding van het bedrijf berust. De werktijden worden zo ingedeeld, dal een ieder zo veel mogelijk college kan lo pen en degenen, die voor een examen zitten worden met behoud van de toe lage van alle diensten vrij gesteld. Een dergelijke instelling is uniek in de wereld. In Den Haag exploiteert de stichting ook een bioscoop, eveneens Kriterion ge naamd welke 5 jaar geleden werd op gericht. Het Amsterdamse theater biedt sinds de laatste verbouwing plaats aan 500 toeschouwers. Boven de bioscoopzaal bevindt zich nog 'n lokaliteit, Hypokrite rion geheten, waar studenten toneeluit voeringen kunnen geven. Verder hebben in het gebouw onderdak de Algemene Stu dentenvereniging Amsterdam, het arbeids bemiddelingsbureau voor studenten en de Oppascentrale. Deze organisatie, die deel uitmaakt van de stichting stelt een 120-tal academici-in-wording in staat iets bij te verdienen door „baby-sitting" Jaarlijks wordt er voor ongeveer veertig mille „veroppast". Kriterion heeft zich van de openstelling af op 7 November 1945 door omstandig heden moest de jubileumviering worden uitgesteld mogen verheugen m een grote belangstelling. De eerste film, die er heeft gelopen was „De Drie Walsen''. De langste vertoningsduur heeft gehad „Gejaagd door de wind" 36 weken aan één stuk. De zaalwacht khnde onderhand da dialogen uit zijn hoofd. De camera's wor den bediend door een beroeps-operateur, die een keuze heeft uit 15 assistenten al len student, die eveneens het zogenaam de cabine-diploma bezitten. De stichting Onderlinge Studentenstcun waarvan prof. J. Kok voorzitter is en mr Meerburg directeur heeft nog meer pil len op haar boog. Over een jaar hoopt zij aan één van de grote invalswegen van de stad een groot pomp- en servicesta tion voor automobilisten en motorrijders te openen. De Shell zorgt voor de appa ratuur en het onderdak en studenten zul len de clientele bedienen waarvoor zij. net als hun collega's uit het bioscoopbedrijf onder dezelfde voorwaarden een vaste 'oelage ontvangen. De goedkeuring voor het project is al verkregen, alleen de juis te plaats is nog niet bekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3