BIOSCOOPPROGRAMMA'S Sprookjesatmosfeer in Brussel! l Nieuws uit STAD en OMTREK Wethouder Van Kinderen opende Kersttentoonstelling BELGISCHE HOOFDSTAD C Houdt Zondag 18 December vrijO LANGS DE MAASKANT O ver de ant St Nicolaas op verlaat bezoek bij. de RK Bond van bejaarden en gepensionneerden HOUTMAN rWALDÖ-TAXlN J ZATERDAG 10 DECEMBER 1953 NSC PAGTNA 2 r oude iGÊNEVtR Brand in een Wasserij aan de Steenstraat DONDERDAG 168 PROCESSENVERBAAL BRANDJE Leen de Bruin vertolkte oud Schiedam BURGERLIJKE STAND Passage Theater „La Strada" (de Weg) Monopole Theater „De schrik van de 2e compagnie" Geraffineerde oplichter OP DE PASSAGETRAP UITGEGLEDEN AANGEREDEN (Vervolg Stadsnieuws elders in dit blad) TRIP naar de speciaal voor onze abonné's De traditionele lichtfeesten in Brussel zijn dit jaar bijzonder groots opgezet. De Belgische hoofdstad, die in haar gewone doen Parijs al naar de (licht-) kroon steekt is tot een grootse fantasie-in-licht herschapen. Op Zondag 18 December a.s. kunnen onze abonné's per speciale touringcar een trip naar de LICHT- en SPROOK- JESSTAD Brussel maken. Vertrek vanaf de Koemarkt te Schiedam om 9.15 uur precies. J De reiskosten per touringcar bedragen f 6.50 in totaal. Alleen zij, die in het bezit zijn van een bewijs van Nederlan derschap een geldig paspoort of een pas die nog geen 5 jaar is verlopen, kunnen aan deze trip deelnemen. Gelieve met het afhalen van uw deelne- mersbewijs Uw pas of bewijs van Nederlanderschap mede te brengen. Deelnemersbewijzen zijp van heden af verkrijgbaar aan ons bureau, Dam 18 te Schiedam. DE AFD. PROPAGANDA. PI AKINIEUW BN r imitw J bespeeld 67570—69915 Weth. Van Kinderen: overzicht Bezichtiging Dr Noletstichting SCHEVENINGEN'S ELFTAL TEGEN SVV GEMEENTELIJKE SPORT COMMISSIE Spaarbank Anno 1820 De spaarcijfers van November Couveusekindje NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT r?'r b*x*!c' Urenlang ig de Schiedamse brandweer onder leiding van ir S. Moesker vanmor- .1 in de weer geweest om de brand te blussen die in de wasserij „De Glans", Steenstraat 20, vanmorgen omstreeks half vijf is uitgebroken. Ondanks de vijf stralen die op het vuur werden gezet en ondanks de hevige regen bleven de enor me stapels wasgoed, die in de wasserij waren opgeslagen nog lang branden, waarbij een hevige rookontwikkeling, die door de laaghangende regenwolken werd teruggeslagen en zo de brandweer in het werk belemmerde. Ook het feit, dat het wasserij-gebouw, een voormalige kerk, geheel door andere huizen is ingesloten, maakte het de brandweer moeilijk om bij de vuurhaard te komen. Gezien de zeer sterke wind bestond er verder groot gevaar voor de aangrenzende huizen, die in alle haast door de inwoners verlaten werden. Maar dank zij het hard werken van de brand weerlieden bleven deze huizen gespaard, afgezien dan van de vrij ernstige water schade. Vooral het pand Dwarsstraat 5, waar de eigenaar, de heer Chr. J. A. Limburg woont en dat door middel van een deur in verbinding staat, met de was serij, werd ernstig bedreigd. Hier is de- ijzeren plaat, die op voorschrift van de brandweer op de deur is aangebracht effectief gebleken. De schade is beperkt gebleven tot de wasserij zelf, maar die is dan ook aan zienlijk. Het pand zelf en de machines kunnen als verloren worden be schouwd, evenals de grote hoeveelheid wasgoed van derden, waaronder scheeps- bewassing. Hoe groot de schade in gul dens uitgedrukt, is, is nog niet te zeggen. Het pand en de machines waren verze kerd. Ook naar de oorzaak van de brand is het onderzoek nog gaande. Het was me vrouw Limburg, die het eerst de brand ontdekte, zij hoorde geknetter en liep daarop naar de keuken. Daar merkte zij dat de wasserij in brand stond. De brand weer werd gewaarschuwd, die met groot materiaal uitrukte, 3 auto's de ladder wagen en 2 gereedschapswagens. Eerst tegen zeven uur kon dit grote materiaal inrukken, maar er bleven enkele brand wachten achter voor de nablussing. In dit dichtbevolkte oude stadsdeel heeft de brand grote consternatie veroor zaakt. Ondanks 't vroege uur en ondanks de regen waren de buren in de weer om te helpen de bedreigde panden te ont ruimen. Bij een controle op de gedragsregels in het verkeer in het kader van de lande lijke verkeersactie, heeft de politie Don derdag 168 processen verbaal opgemaakt. Van deze bekeuringen waren 32 voor geen richting aangeven, 30 voor geen voor rang verlenen, 20 voor het rijden zonder achterlicht, 11 voor het rijden van fiet sers naast het rijwielpad, 12 voor het rijden met verblindende verlichting, 7 voor het niet voldoende rechts houden en 5 voor het rijden door de knipperlichten bij de spoorwegovergang. Doordat er geen vuurvaste plaat onder de kachel lag, geraakte het vloerkleed in brand in de woning van mevrouw J. C. aan de B.K.-Iaan. Een buurjongen snelde te hulp en bluste het vuur met emmers water. De brandweer, die uitrukte onder leiding van brandmeester J. de Jager, behoefde geen dienst te doen. Er znllen vandaag veel schorre stem men zijn, alleen al door dat zotte liedje van die paardenstaart, waarbij men met Leen de Bruin minutenlang de mond wijd opengesperd hield Maar behalve dat kleune ongemak even zoveel dankbare harten voor de echt ge zellige St. Nicolaasmiddag, waarop het bestuur met trots kan terugzien Voorzitter A. van Dongen heette bij zonder welkom mevrouw en de heer J. Oostlander, de wethouder van sociale za ken, mej J. van Duimen, sociaal werkster van het Don Bosco-patronaat. de eerw. geestelijk adviseur pater Ed. v. d. Velde S.C.J., de eerw paters Leus, Diels en Keizer en de tot in de nokken bezet Musis Sacrum! Surprises waren er niet voor de leden, zoals door hen aanvankelijk ge dacht werd, maar die komen straks in de vorm van Kerstpakketten op 23 Decerr ber. Daarna werd St, Nicolaas met zijn zwarte knecht hartelijk door alle aanwe zigen begroet- en kon de heer Van Don gen de goedheiligman mededelen, dat zijn bond de 620 leden al gepasseerd was Bescheiden, wenste de voorzitter, dat met GEBOREN: Wilhelmus A. M., z. v, H. v. d. Poort en M. Th. de Ridder; Bertus, z. v. B. Montfoort en M. de Jager. Hedenochtend om 4.30 uur is brand uitgebroken in de Wasserij „De Glans van de heer C. Limburg aan de Steenstraat. Er zullen dit jaar nie, heel veel films in roulatie gekomen zyn, die even sterk ontroeren en op de toeschouwers inwer ken, als Federico Fcllini's film „La Strada", welke deze weck in het ge Theater draait. „La Strada" is een der weinige recen te uitingen van het zo beroemd geworden Italiaanse ver doorgevoerde realisme, dat in onze jaren naam maakte o.a. met „Fietsendieven". De film beschrijft t|c lotgevallen van een drietal zwervers langs 's Heren we gen. de boeienkoning Zampanö (Antho ny Quinn), het niet al te snuggere meis je Gelsomina, diens assistente (Giulieta Masina) en de dwaze koorddanser II Mat- to (Richard Basehart) Wanneer het ooit aan een regisseur ge lukt is, drie spelers volmaakt op elkaar af te stemmen en hun rollen tot een een heid te doen vergroeien, dan is het toch zeker Fellini in deze film. Duidelijk en met diep psychologisch inzicht toont h(j de verbondenheid tussen het drietal aan en de invloed welke de omgang met elkaar op deze drie levens uitoefent. De brute egoist Zampanö, die het meis je van haar moeder koopt om een assis tente te hebben bij zijn werk, het meisje zelf, dat om dit brok graniet heenflad- dert in een hevig verlangen naar een paar waarderende woorden, een heel klein beetje liefde, het besef, ergens goed voor te zijn en nodig te zijn. En dan ten slotte de dwaas, wiens spotlust door Zampanö onweerstaanbaar wordt opge wekt, hetgeen hem tenslotte noodlottig wordt. Zampanö geeft hem op zekere dag een aframmeling welke de dwaas nood lottig wordt en hem doodt. Dit betekent tevens het einde van Gelsomina, die he vige koorts krijigt en de stervertde dwaas maar niet kan vergeten. Hierdoor brengt zij de boeienkoning, die het lijk in de ravijn heeft geworpen, in gevaar, want zij blijft maar ijlen over II Matto. Ten einde raad laat hij haar achter in het open veld, wanneer zij slaapt. Als hij ja ren later weer in de buurt komt hoort hij een vrouw het liedje zingen, dat Gel somina altijd op de trompet speelde (het liedje keert in de gehele film terug en is van een simpele doch indringende beko ring) en op zijn vraag ervaart hij, dat Gelsomina is gestorven De boeienkoning is eenzamer dan ooit en komt nu het te laat is tot de ontdekking, dat hij met de dood van Gelsomina iets onherstelbaars heeft verloren, dat zijn geluk had kunnen wezen. Hoewel het spel der drie hoofdrolspe lers een eenheid vormt, is het ontegen- zeggelijk Giulietta Masina, die deze hele film draagt. Haar creatie van Gelsomina is het wonderlijkste, wat wij op dit ge bied ooit zagen. Nog nooit hebben wij op de film een vrouw gezien, die op zo ex pressieve en ontroerende wijze het ge hele gamma der menselijke gevoelens op haar gelaat weet te doen weerspiegelen. is dit gelaat, dat de gehele film door telkens weer confronteert met de ellen de en eenzaiamheid, waaraan een mens ten prooi kan vallen. „La Strada" is een hoogstaande en zuivere film, welke wij personen vanaf 18 jaar aanbevelen. Gelsomina neemt afscheid van haar moeder om met de boeienkoning mee te gaan. „La Strada' (Passage). Jimmy Durante speelt de hoofdrol in een soldatcnfilm, welke tot en met Maan dagavond in het Monopole Theater gaat. De inhoud er van is als volgt: Jeeper, Smith en Breezy Jones vormen een vrolijk stel handelsreizigers, die nu zij er niet in slagen hun stofzuigers aan de huisvrouwen te verkopen proberen de commandant van een militair wer vingsbureau er een aan te smeren. In hun te groot enthousiasme om hun doel te be reiken schieten ze dat doel glorieus voor bij en voor zij het beseffen hebben ze een aanmeldingsformulier voor dienstneming in het leger getekend. Ze zijn er lelijk ingelopen. Reeds bij de fourier en later tijdens de eerste oefeningen blijkt, welk een onhan dig en onbruikbaar stel militairen zij zijn. die door hun dolle capriolen en dwaze streken steeds weer in de petoet belan den. Zij worden ingedeeld bij een divisie cavalerie, welke tot groot misnoegen van de commandant, kolonel Dobson, die een doorgewinterde cavalerist is ge motoriseerd zal worden. Kolonel Dobson is van mening, dat paarden veel belang rijker zijn dan tanks, terwijl zhn docnler en haar verloofde, kapitein Radchffe, die de motorisering van Dobson's divisie moet doorvoeren, juist van de tegenover gestelde mening zijn. Ijverig in de weer om het aardige meisje en haar verloofde te helpen, ne men Jeeper en Breezy op zich, de kolo nel te bekeren tot een meer moderne op vatting omtrent oorlogvoeren. Als inrijder van een nieuw model tank verkleed neemt Jeeper, die natuurlijk van het besturen van een tank geen flauw idee heeft de kolonel mee op de meest fantast sche proefrit die zich denken laat. Met het resultaat, dat de kolonel nog meer dan vroeger aan zijn mening vasthoudt en een grote afkeer opvat tegen die „mechani sche dingen Het vrolijke tweetal laat. zich evenwel hierdoor en door ettelijke dagen pe toet niet ontmoedigen. Het houdt zijn verkopers-devies „steeds maar weer op nieuw proberen" hoog en na vele avontu ren die de toeschouwer kippenvel bezor gen en tegelijkertijd doen schudden van het lachen, slagen zij erin de kolonel van de waarde van het tank-wapen te overtuigen. Dobson's mening ten opzichte van kapi tein Radcliffe ondergaat daardoor ook een wijziging in gunstige zin en zo voert al deze kostelijke dwaasheid tot een voor al len gelukkig einde. Toegankelijk voor al le leeftijden. De geraffineerde oplichter ,die de laatste maanden zowel in Rotterdam als in Den Haag zonder betaling allerlei goe deren los kreeg bij leveranciers door mid del van gefingeerde bestellingen, is tegen de lamp gelopen Om minder risico te lopen, verplaatste hij zijn activiteit van Rotterdam naar Schiedam. Dat werd hem noodlottig. Bij zijn eerste poging tot op lichting hier ter stede is hij door de Schie damse recherche gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Volgc,.; de beproefde methode gaf de 25-jarige loswerkman M. J. B„ die geen' vaste woon- of verblijfplaats heeft, een bepaald adres op voor het bezorgen van de goederen, met de bedoeling deze goe deren in zijn bezit te krijgen door te zeg gen, dat betaling later wel zou volgen. Het was een slijterij aan het Rubensplein, die een bestelling van flessen gedistilleerd kreeg ter waarde van 300,- te bezorgen bij de garage van een dekkledenfa- briek aan de Nieuwe Haven. Bij de slij terij kreeg men echter argwaan en een telefoontje sterkte deze argwaan nog. Men wist nergens van. De politie werd in de arm genomen en een val opgezet. Toen de wagen met gedistilleerd op de afgesproken plaats arriveerde, was B. aanwezig om de goederen in ontvangst te nemen. De recherche was er echter ook en arresteerde B. bij deze poging tot op lichting. de jaarvergadering straks in Juni er wel 650 leden kunnen zijn van de 1200 Katho lieke bejaarden.. St. Nicolaas verwonderde zich na een weerzien van een jaar over de bewonde- rens waardige vitaliteit van de voorzitter der Bond en dat de man er zo jong bij bleef! Dankbaar was St. Nicolaas voor de financiële bijdrage van de heer Ostlander het loyale gebaar van de heer De Groot om Musis Sacrum belangeloos af te staan, de gulle gastvrijheid, die de Bond altijd in hef Don Bosco-patronaat ondervindt, de hulp en bijstand van pater Edm. v. d. Velde S.C.J. als geestelijk adviseur. St. Nicolaas vond de voorzitter veel te be scheiden in zijn wens voor Juni.Dan zul len er geen 650, maar 750 leden zijn en als hij volgend jaar bij leven en welzijn weer terugkomt, dan heeft de Bond haar 800 ste inschrijving al gehad! Met een minuut stilte werden allen herdacht, die de Bond dit jaar ontvielen Helaas kon de goede Sint niet alle leden met een presentje verrassen, al maakte hij terecht een uitzondering voor de actieve voorzitter, de minister van zijn schatkist, de heer Hengst, de dames van het werkcomité. Mackaaij, Teunissen, De Groot. De Bruin, Brokling, De Poorter en Kerkhof. De heer Collignon als afge vaardigde van alle soosleden, die een drachtig wat geofferd hadden, zette mej Van Duimen feestelijk in de witte chry santen en overhandigde haar een geurige doos met eau de cologne en zeep, daarbij zijn hartelijke dank betuigend voor alle medewerking. Ook St. Nicolaast liet zich niet onbetuigd! Mef de allerbeste wensen voor alle le den en speciaal voor het wakkere bestuur van de bond schapeet gt. Nicolaas waar- Spanje waarts, hartelijk nagewuifd door een stampvol Musis Sacrum! De verrassingen waren niet van de lucht!. Een stadsomroeper Anno 5 Mei 1915, Maantje van de Achterweg betrad de zaal en het podium, om bekenden uit het Schiedam van 40 jaar geleden tot le ven te roepen, zoals Goris Kuip, Janus Goedvolk, IJzeren Leen van het fort, Kee de Kar, Tijs de Wammes e.a. De brand in de Konijnenbuurt bij Herman Jansen, die zo goed geblust werd, dat de andere dag niemand bij kennis was! 't Schutters veld op de Dam, voorafgegaan door Gerritje Visser op zijn knol. De vismarkt met Jaan v. d. Ree, Kersen en Robberegt Alzo bracht Leen de Bruin de oude ras Schiedammers weer even in de herinne ring fcrug! „De ouderwetse bruiloft", een potpourri van oude, bekende liedjes; Leen de Bruin als ras-hengelaar, erelid van de vereniging „De bibberende dobber"! „Dat zeggen de buren", een heerlijke parodie of het eeuwige geroddel en dan de top hit. het uithaalliedje van die eindeloos lange paardestaart! Op verzoek van de Heer de Winter kwam Leen de Bruin als een 82 jarig oud-besje met kapothoedie- op „tante Betje", een creatie, die insloeg. De heer van Dongen dankte de heer de Bruin voor het gebodene. De heer Cor Schilperoort voor zijn voortreffelijke mu zikale omlijsting van piano, accordeon en clavioline, een soort hammond-orgeltje, dat het uitstekend deed. Alle leden voor de medewerking van de tombola, waar van nu loten tekort bleken en wekte allen op nieuwe leden te verwerven en dona teurs, reeds vanaf l._ per jaar. Waarna deze uiterst gezellige St. Nico laasmiddag weer tot het verleden behoor de. Gistermiddag omstreeks half een liep mevr. N. K. uit Vlaardingen de trap van de Passage af om naar de markt te gaan. Op de glibberige treden is zij uitgegle den en brak haar enkel. De G.G. en G.D. heeft haar naar het ziekenhuis gebracht. 'Gisteravond tegen 9 uur heeft op de hoek van de B.K.-laan en de Van Osta- delaan een fietser een auto aangereden. De Rotterdamse radio-monteur P. v. d. D. reed op de fiets op de Van Ostadelaan met sen radio-toestel onder de arm, op zoek naar een huisnummer. Bij dit zoe ken heeft hij niet gemerkt dat er op de B.K.-laan een auto naderde en hij reed zo tegen deze auto op. Hij werd tegen de grond geworpen en bekwam schaafwon den en een lichte hersenschudding. Door de G.G. en G.D. is hij naar het zieken huis gebracht en vandaar naar huis. Zijn fiets en ook de auto werden beschadigd, het radio-toestel werd vernield. t y ARCHITECT IR Herman Kraayvanger maakte in zijn geestig speechje, dat hij ter gelegenheid van de overdracht van de nieuwe vleugel voor de Dr Nolet- stichting hield, een aardige vergelijking. Omdat zo met man en macht en in tempo aan het nieuwe gebouw is gewerkt en er aldus nog het een en ander aan ge daan zal moeten worden, vergeleek hij het met een couveusekindje. Natuurlijk sprak hij het vertrouwen uit, dat dit kindje voorspoedig zal opgroeien, Rondom hem stonden velen van dege nen die het couveusekindje met de groot ste zorgen hebben omringd Niet alleen over dag maar ook des nachts Zo hoorden we in het geroeze moes van het opgewekte en voldane scha re die aanwezig was dat de nacht te vo ren nog een groep mannen tot laat bezig was geweest met een karwei, dat geen uitstel duldde. Aldus was o.a. de man van het schilderwerk, die „de kleurtjes van Kraayvanger" zo keurig heeft doen aan brengen, de heer Duymel, bezig geweest met heel iets anders dan wat hij ge woonlijk doet. Maar.het kwam voor el kaar Deze stille voldoening zal door nog an deren ongetwijfeld gesmaakt zijn Het was beslist ook op hen, dat Dr Kunze doelde, toen hij extra dank bracht aan al dege nen, die het mogelijk gemaakt hebben, de nieuwe vleugel op de vastgestelde datum officieel door Mgr Huibers te doen ope nen Men heeft er geen tam tam over ge maakt Het leek ons echter wel dier ('ig het stille zwoegen te eren met het ITöe- men van een enkele naam, die dan weer voor vele anderen telt Damwachter Singel 114-116 - Schiedam Tel 68871 HET IS NIET ZO DEFTIG als „Maas boulevard", dat gemoedelijke Maas kant. Maar juist die gemoedelijke naam herinnert er aan, dat dit gedeelte van het voormalige Sterrebos niet alleen ,het oudste stukje er van is, maar tevens al vele jaren door de Schiedammers werd genoten vanwege de bijna idyllische om geving en het mooie gezicht op de rivier. De Maaskant is nog steeds bijzonder in trek. Op mooie, zomerse Zondagmiddagen gaan er heel wat mensen heen. Het is nu en beetje verwaarloosd, maar men heeft kunnen lezen, dat Wilton-Fijenoord, aan wie deze terreinen toebehoren, de Maas kant flink gaat opknappen. Er zullen wan delpaden in het nog overgebleven bos ge maakt worden en waar vroeger het haven tje lag, dat nu is dichtgegooid, komen de nieuwe sportvelden van W.F., met als achtergrond de installaties van de Nwe Waterweg. Aan de Maaskant werd. toen in 1908 het besluit werd genomen, het Sterrebos aan te leggen, een kweke rij van 9.000 populieren aangelegd. Daar om is dit plekje het oudste van het Ster rebos. We zijn er dezer dagen nog eens wezen kijken en langs de rivier trof ons de mooie rij statige bomen. Ze creëren een merkwaardig vergezicht, fungerend als een oprijlaan, aan het eind waarvan geen rustiek buitengoed, maar trotse ze-e kastelen liggen. Even verder staat de vil la van Wilton. Daartegenover strekt zich een klein oerwoud uit, achter een diepe greppel. Flink hakhout schept een lande lijke sfeer en geeft aan de Maaskant iets bekoorlijks, zelfs in deze tijd van blader loze bomen. Er loopt nog een weg als een karrespoor. En niet ver er vandaan klopt het hart van d'e scheepsbouwin- dustrie. We zijn benieuwd, hoe de Maas kant zich het volgend jaar aan ons zal vertonen. De Kersttentoonstelling van dit jaar in het Stedelijk Museum is een expositie, welke zich in eerste instantie richt tot de jeugd van de middel bare en hogere scholen. Zij werd gisteravond officieel geopend door dc wethouder van Culturele Zaken, mr M. J. M. van Kinderen, die hiermede de eerste officiële daad verrichtte na het auto-ongeval, dat hem enkele maanden geleden is pverkomen. De openingsplechtigheid werd bijgewoond door de wnd.-burgemeester, de heer H. Sabel en diens echtgenote. De aanwezigen werden verwelkomd door de conservator van het Stedelijk Museum, de heer D. Schwagermann, die in het kort momoreerde hoe deze tentoonstelling tot stand is gekomen, waarna het woord werd gevoerd door de Rijksinspecteur voor de Musea, onder wie het Rijksbureau voor Roerende Monumenten ressorteert, welks Paedagogische Afdeling, dc expositie organiseerde. Deze dankte het gemeentebestuur voor haar gast vrijheid en de heer Schagermann voor diens medewerking bij de inrichting der tentoonstelling. Wethouder van Kinderen herinnerde de aanwezigen er aan dat 't de gewoonte is bij de opening der tentoonstelling een overzicht te geven van de werkzaam heden en activiteiten van het museum in het afgelopen jaar. Om de veranderde opvattingen der museumleidingen overal in het land te belichten, bediende de wethouder zich van een artikel van de bekende auteur Jef Last, dat deze schreef naar aanlei ding van de tentoonstelling „Bali" tijdens de Vacantieweek. Van kille holle zalen, waar het angstig was te vertoeven, heeft men langzamerhand musea en tentoon stelling aangepast aan de levende werke lijkheid en de smaak van het publiek Dat Schiedam door het werk van de heer Schwagermann bij dit streven naar ver nieuwing in de voorste gelederen staat, strekt tot voldoening en dankbaarheid. Er zijn dit jaar zeven tentoonstellingen gehouden, waarvan de belangrijkste wa ren, die van Jaap Nanninga en „Bah"'. Vooral aan de laatste is landelijk nogal wat aandacht besteed, hoewel het aan tal bezoekers niet hoger werd dan 5100. In het totaal bezochten 11921 personen dit jaar het Stedelijk Museum. De Ver eniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum organiseerde in de aula niet min der dan 8 concerten, 3 lezingen en 2 filmavonden. Het ledental dezer vereni ging neemt nog steeds toe. De vergadering van Museumdirecteu ren in October plaatste ons museum op nieuw in de landelijke belangstelling. Het museum verwierf dit jaar verschil lende aanwinsten, waaronder werk van Sluyters, Tholen, Nanninga, Rooskens en Karei Appel. Er werd kunstbezit uitgeleend aan een groot aantal musea en evenementen, o.a de Ned. Kunststichting, het Prinsenhof te Delft, E-55, een tentoonstelling te Stutt gart en het Stedelijk Museum te Amster dam. Uitvoerig sprak de heer van Kinderen, over het probleem van de vrijetijdsbe steding, hetwelk zich in onze tijd demon streert, gepaard gaande met een ontwik keling der dadendrang, waarvan men in het museum nog de uitingen kan zien op de tentoonstelling „Schiedammers uiten zich". Meer vrije tijd vraagt ook meer be steding van deze vrijetijd en hier ligt voor bibliotheken en musea een pracht kans. De geringe belangstelling voor de laatsten komt vaak voort uit onkunde van het publiek, doch ook uit een ver ouderd inzicht der museumdirecteu ren. Hierin begint langzamerhand ver andering te komen en er ligt voor een museum een belangrijke taak te wachten bjj de smaakontwikkeling van de bevol king. Dhr v. Kinderen ontwikkelde zelfs progressieve ideeën als het houden van kleine exposities in de bedrijven, het in contact brengen van de scholen met de levende kunstenaars en het plaatsen van kunstvoorwerpen in de klaslokalen, het geen naar sprekers mening zeer zou zijn toe te juichen Wethouder van Kinderen besloot zijn rede, door deze tentoonstel ling alle succes te wensen, waarop zij recht heeft. Het gesproken woord werd muzikaal omlijst door leden van het kamermuziek- ensembte Intertexta, die o.a. werkjes speelden van Melchior Franck en Tele- mann. Hierna maakten de aanwezigen een rondgang over de tentoonstelling. Morgen zal er van 3 tot 5 uur gelegen heid zijn om een gedeelte van het nieu we beddenhuis te bezichtigen. De Ingang is aan de Stadhouderslaan. Het elftal van Scheveningen Holland Sport zal a.s. Zondag in de wedstrijd te gen S.V.V. in Schiedam met de volgende formatie aantreden: doel: W. Landman; achter: J. Ploeg en J. v. d. Zwan; mid den; H. v. d. Engel, J. Everse en G. Beek. huizen; voor: C Clavan, H Kentie, C. Rijshouwer, M. Clavan en J. v. Geen Er werd door ons abusievelijk gemeld, dat ook de heer A. van Schie als lid van de Gem. Sportcommissie benoemd is. In November werd ingelegd 633.395.37 en terugbetaald 526.416.50. Per saldo overtroffen dus de inleggingen de terug betalingen met 106.978.87 (November 1954 meer terugbetaald 3.134.59). Het totale tegoed van inleggers bedroeg per 30 November 16.710.203.08. verdeeld over 41.051 rekeningen. Hierin zijn begrepen 6.217 rekeningen van jeugdige spaarders met een tegoed van 77.595.69). In de bedrijven werd gespaard 8.945 (November 1954 7.452), doop de afhaal- dienst werd aan huis ontvangen 64.991 (November 1954 45.094.50), met spaar- busjes werd gespaard 9.116.92 (Novem ber 1954 9.445.28). Aan de pasgeborenen werden 43 nieu we boekjes uitgereikt. Het spaartegoed was ultimo November als volgt belegd: Effecten 9.593.809.20, Onderhandse leningen 6.251.489.72, Hypotheken 2.472.202.50. De beschikbare middelen bedroegen per 30 November 1.487.953.54 Conclusie: In vergelijking met No vember 1954 toegenomen spaar-activi- teit zowel bij de gewone dienst als bij. het bedrijfssparen en de jeugdspaarbank. DMétLAO VOO* SCHIfDAM fOM STfti K f h 77ste Jaargang No. 22939 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f OAO per m.m.-hoogte. Bjj con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maxmaum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig die Regelen voor het Advertentiewezen. ABONNEMENTEN f 6.25 per kwartaal, f 2.15 per maand en f 0.50 per week,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2