Religieuzen-arbeidsters van Saint Denis Steeds meer Vreugde in bekommernissen Mens zelf blijft het grootste gevaar voor de veiligheid Overal mi 11 ioenenplannen voor verbetering van wegen PAGINA 3 Eist in Engeland de „Great Nortli Road" honderd doden per jaar en twee duizend gewonden, Duitsland heeft zijn Wiedbrach- talbrug. Men zal zich wellicht nog herinne ren, dat een Nederlandse vrachtautochauf- feur in 1953 er een verkeersongeval veroor zaakte, hetwelk een aantal slachtoffers maakte en een hele rij auto's ernstige schade deed oplopen. Hij werd er zelfs voor gevan gen genomen. De cijfers omtrent deze on heil sbrug tonen inmiddels overduidelijk dat ook hij in belangrijke mate het slachtof fer was van een schier onhoudbare verkeei s- situatie. Van 1 Januari 1950 tot 31 Juli van dit jaar werden voor deze brug en haar op ritten volgens de Duitse bladen 462 ernstige verkeersongelukken geregistreerd. Gevol gen: 37 doden, 133 zwaar gewonden en 349 licht gewonden, terwijl de aangerichte scha de in de millioenen liep. Men heeft nu ein delijk iets aan deze „moordenaar" gedaan. Maar het merkwaardige is, dat er toch geen Dit geschiedt dan, op het gedeelte van de autobaan Keulen-Frank fort, waarin zich de Wiedbaclitalbrug bevindt, terwijl er per dag niet minder dan 30.000 vehikels van allerlei soort passeren, ofwe! 21 per minuut Er is bij de brug een stuk, dat over een afstand van honderd meter 5.6 nieter daalt, hetgeen wel bracht, ware val len des doods zullen blijven: bij de door vrachtauto's veroorzaakte ongelukken, lag de oorzaak voornamelijk aan overbelasting, aan slechte remmen en te laat terugschakelen, bij personenauto's aan snelheidsmaniakkerij en verkeerd en gevaarlijk inhalen. absolute veiligheid kan worden bereikt. V ant ook hier gaat het om het geld. De kos ten zouden te groot zijn. Zelfs bij het aanleg gen van moderne autowegen worden fouten gemaakt en al is de Wiedbachtalbrug hier van niet in de eerste plaats een voorbeeld, omdat ze reeds jaren geleden werd gebouwd, feit is dal naar het oordeel der verkeersdes- kundigen zelfs de modernste weg binnen korte of langere tijd gebreken zal vertonen. Zulks in belangrijke mate, omdat de aard van het snelverkeer zich steeds wijzigt o a. door het invoeren van nieuwe typen en on derdelen. En het belangrijkste blijft de mens, de bestuurder. De ervaringen van de Duitse autobaanpolitie bewijzen telkens weer, dat de mentaliteit van vele weggebrui kers het grootste gevaar voor de verkeersvei ligheid vormt. Ook op de perfecte autowe gen zal hel* de mens zijn, die er de dood introduceert Observator Ingevolge de beschikking van kardinaal Feltin, de aartsbisschop van Parijs, zijn de laatste vijf priester-arbeiders weer tot hun oude bediening teruggekeerd. Fr is inmiddels een orde van reli gieuzen-arbeidsters blijven voort bestaan, zulks niet toestemming der Kerkelijke autoriteiten. Deze religieuzen-arbeidsters vormen geen eigenlijke orde. Ze leggen ook geen kloostergelofte af en verblijven ook niet in een kloos ter. Ook dragen ze geen nonnen- kleren en verdienen al werkend hun brood. Ze wonen op gemeu bileerde kamers en slechts in het weekend komen ze bijeen, om sociale problemen te bespreken en van gedachten te wisselen over de aard en de resultaten van hun werkzaamheid. 1 inkleding. ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 iWiiHïx rijnzende doodskoppen Ja, als het zo gebleven ivas, dan zaten we niet met wegennood en zo Plannen zijn er overigens wel o.a. de aanleg van een grote autoweg van Mi laan tot Napels. In 1956 wil men gaan beginnen aan een autoweg van Genua naar Savona, ten behoeve van het steeds toenemende goederenvervoer op de weg van Turijn naar die havens en omge keerd. Deze nieuwe weg zal 300 millioen lire kosten en is feitelijk slechts een klein onderdeel. In verband met de Olympiade 1956 voor de ïjssporten te Cortina d'Am pezzo zullen in de Dolomieten nieuwe we gen worden aangelegd oï bestaande ver beterd. Men rekent er op, dat binnen drie Jaar het snelverkeer in het land ver driedubbeld zal zijn, zodat het alsdan zes tot zeven millioen eenheden zal tellen. Wanneer we even onze blikken van Eu ropa afwenden en naar de Nieuwe We reld zien, ontwaren we daar projecten, waarbij de Europese verre in de scha duw vallen. Zo is daar b.v. het plan voor de z.g. Pan-American Highway, waar over nog vorige maand nadere publica ties zijn gedaan. De kosten van het voor lopige project worden op ruim honderd millioen dollar geschat precies gezegd 109.500.990 dollar.. Er bestaat reeds een Pan-Amerikaanse weg maar deze zal nu van de grens tussen Mexico en Guate mala tot aan het Panamakanaal ver breed worden en aldus tot een moderne autoweg gemaakt. Het is de bedoeling, slechte gedeelten welke zich voordoen in een weg, die een totale lengte heeft van Dezer dagen is de situatie op de Wied- bachtelbrug verbeterd, doordat er een tweede rijbaan op is aangelegd. Maar de opritten en de weggedeelten welke er heen leiden blijven vrijwel onveranderd, aangezien er veel te grote kosten zouden moeten worden gemaakt om ze op de juiste wijze aan te leggen. Bovendien, de brug werd opgebouwd op dezelfde wijze waarop ze indertijd verkeerd werd ge bouwd. Al in 1938, toen de brug geopend werd, is er van verschillende kanten op gewezen, dat ze niet goed in de as van de weg lag. Toen echter was het snelver keer niet zo groot als thans en hooptg men er maar het beste van.. Men reken de tevens op de grote ontwikkeling in het snelverkeer en de kwaliteit en de ca paciteit der auto's. Zo 'achtte men de omstandigheid, dat een weggedeelte over een lengte van ongeveer vijf kilometer zes procent afliep niet. zo bezwaarlijk. Dit niveauverschil te overwinnen zou voor het toekomstige snelverkeer een sinecure blijken. Nu, het is dit nog allerminst. Ook hier werd bewezen, dat moderne wegen lang niet alle moeilijkheden opheffen. Inplaats van de eerst geslagen noodbrug werd de huidige gebouwd en met vreugde begroet. Ook ditmaal hoopte men er het beste van. De verontschuldiging van de mensen die voor de huidige situatie verantwoordelijk zijn is, dat indien men de brug anders, d.w.z. beter had gelegd een stuk autoweg van zes kilometer had moeten worden ver legd. En., elke kilometer nieuwe auto bahn kost maar eventjes drie millioen mark! Althans in deze bergachtige streek. De Wiedbachtelbrug is voor het overige ondanks- de eraan verbonden bezwaren, toch een meesterstuk van moderne in genieurs- en wegenbouwkunst. Ze rust vijftig meter hoog op elf pijlers en heeft een spanwijdte van 425 meter- dus van bijna een halve kilometer. De wegom- legging in <je nabijheid werd na de ope ning van de brug opgeheven. Spoedig kon men vaststellen, dat het verkeer ver bo ven de verwachtingen toegenomen was en ir?. rnif1<Jer ^an geen tijd moest men op vijf kilometer afstand van de brug met de tanden grijnzende doodskoppen plaat sen en op grote borden de chauffeurs waarschuwen langzaam te rijden. Des ondanks ontstonden er steeds grotere op stoppingen, wilden bestuurders van per sonenauto's om het hardst de hen ophou dende veertig ton zware vrachtauto's pas- kundige het uitdrukte, een gevecht om elke vierkante meter grond.. Nog heden ten dage is de toestand zó, dat de ver keersagent die bij de ingang van de brug in een houten huisje het verkeer regelt er af en toe overhaast uit moet vluch ten. Anders wordt hij met huisje en al verpletterd.. De brug en de mens vor men hier «het grootste gevaar. Bonnetjes uitreiken helpt niet. De een wil de andei vóór zijn. Men riskeert de boete. En tei verontschuldiging voert men dan aan, de grote waarschuwingsborden niet te heb ben gezien, doordat een hoge vrachtauto, het uitzicht belemmerde. In het door honderd duizenden toe risten bezochte Frankrijk heerst eveneens grote wegennood. Ook daar heeft men grootse plannen maar practisch is de situatie nog zo, dat van de grote „invals poort" Calais slechts twee behoorlijke wegen naar de Riviera leiden. Er staat ,o.a. een autoweg Parijs-Mont Blanc op het programma, die op 'n Zwitserse auto weg naar Italië moet aansluiten. Maar de harde werkelijkheid is toch, dat de grote hartader van het land, die zich bij Abbeville in tweeën splitst, toch aller minst ideaal kan worden genoemd, al- '™s voor het moderne snelverkeer. Van Abbeville loopt even een aftakking over St. Germain en Versailles tot Fontaine- bleau, zodat het verkeer van het Noorden naar Parijs, voor het overige via een aanzienlijke omweg enigszins wordt ver licht. Het gedeelte Abbeville-Prrijs via Beaumont en Saint Denis lokt echter, om dat het een vrijwel rechte weg is, de auto mobilisten onweerstaanbaar aan terwijl de weg naar het Zuiden, die over Amiens, Compiègne, Dijon en Grenoble loopt, een aftakking heeft naar Genève, welke in tussen ook niet bepaald aan de moderne opvattingen voldoet. Het wegenbouwpro gramma omvat o.a. verbindingswegen van en naar de Atlantische havens, in de rich ting Oost-West alsmede een autoweg Pa- rijs-Rijssel. Op deze autoweg zal een der gelijke naar Antwerpen moeten aanslui ten. Italië, Spanje en Griekenland hebben plannen tot verbetering van hun wegen net. In Noorwegen is het vrijwel onmo gelijk autowegen aan te leggen wegens het bergachtig karakter van het land. Zwitser land moet talrijke wegen gaan verbre den. Denemarken wil een autoweg van Kopenhagen naar Lubeck aanleggen. Wat ,T - - - *■-- Italië betreft, de bestaande autowegen seren. Het werd, zoals een verkeersdes- verkeren in niet al te beste toestand. 1590 mijl, te verbeteren. Dit gebeurt In San Salvador, Nicaragua, Costa Rica en Panama. Men hoopt het karwei tegen het eind van 1958 gereed te hebben. De kos ten zullen worden gedragen door de Ver enigde Staten en de regeringen der Mid den Amerikaanse republieken. De Pan Amerikaanse „Highway" door Centraal Amerika is over een lengte van 592 mijl totaal onvoldoende. Hier en daar bestaat hij uit niet meer dan een karre- spoor, 173 mijl zijn vrijwel onbegaanbaar en kunnen dus geen weg genoemd wor den, over 548 mijlen heeft de weg een behoorlijke bestrating en 277 mijlen weg zijn slechts goed te noemen en het he le jaar door berijdbaar. Voor 1956 zijn speciaal in Guatamala, buiten het grote plan om, nog belangrijke verbeteringen in de weg „gepland". Alleen voor een goe de weg door heel Guatamala zal naar schatting zeven en dertig en een halve millioen dollar nodig zijn, 27.900.000 dol lar voor een goede weg door Costa Ri ca, 33.300.000 dollar voor een behoorlijke weg door Panama tot aan het Panama kanaal, 5.800.000 dollar voor Honduras en 5.000.000 voor Nicaragua. De breedte van de weg in de verschillende landen zal variëren, naar gelang van de terrein gesteldheid. Blijkens reeds gedane onder zoekingen ter plaatse is gebleken, dat er zich tussen Costa Rica en Panama een traject van 148 mijlen bevindt, waarop geen motor het uithoudt. 134 er van lig gen in Costa Rica. In Noord Guatamala doet zich over een afstand van 25 mijlen een dergelijke gaping voor. El Salvador is de enige republiek, die niet door de Verenigde Staten bij het leveren van haar aandeel in de tot standkoming van een aan de eisen voldoende „Pan Amerl- cain Highway" financieel geholpen zal moeten worden. Het Congres van de U.S.A heeft voorlopig 62.980.000 dollar voor het aandeel van Uncle Sam en de steunver lening aan de arme landen gevoteerd. Wanneer we naar de Verenigde Staten tijgen, ontdekken we zoals we reeds in het begin hebben aangestipt, dat ook daar een wegenprobleem heerst. Men bekijkt het daar ook van de economische kant. De president van de General Motors Com pany deelde enkele weken geleden mede, dat elk jaar in het land een verlies wordt geleden van vijf milliard dollar, doordat de wegen onvoldoende zijn. Vol gens hem is het hoogst noodzakelijk dat het Congres hier zo spoedig mogelijk de nodige stappen doet, zulks zowel met het oog op het heden als op de toekomst. Hij had woorden van lof voor het door Eisen hower gepubliceerde wegenplan, maar be treurde het echter, dat het Congres een desbetreffende wet nog steeds niet in be handeling heeft genomen. Hij deed en kele voorspellingen aangaande het ver keer over tien jaar. Produceerde de Ge neral Motors in de afgelopen twintig jaar motoren met een totale sterkte van hon derd millioen P.K. dit cijfer zal thans reeds over tien jaar bereikt worden. Zo zal eens, volgens de conceptie van een tekenaar, esn moderne verkeersweg door Zuid Londen moeten lopen en aansluiten op een groot verkeersnet. Ter plaatse staat thans het Waterloo Station. Maar dit moet verdwijnen, evenals de spoorbanen, die er heen leiden. Bij onze revue van de wegenplannen mogen we het project niet vergeten, waar aan Griekenland, Joego-Slavië, Turkije en Italië willen samenwerken. Het be helst een autoweg, aangevuld met veer- bootlijnen, die lopen zal van Ankara in Turkije, Stamboel, Saloniki, Athene, Pa tras, Bari, Napels, Rome, Venetië, Triëst, Belgrado en terug naar Saloniki, waar door de oude centra van de Grieks-Ro meinse wereld beter met elkander ver bonden zullen worden. Rome en Stamboel (Byzantium) krijgen er een verbinding mee, die ze duizend jaren achtereen niet gehad hebben. Vooral voor het toeristen verkeer in Griekenland zal de nieuwe weg een enorme verbetering betekenen. Ten slotte mogen we ons nationale wegenplan niet vergeten. In 1956 zal voor tten nieuwe wegprojecten de eerste spa de in de grond worden gestoken. Maar hierover is zo reeds het een en ander gepubliceerd, evenals over de nieuwe wegen in het Deltaplan. ïffivalïop: Mensen kunnen in onverstand hard goed toe te zien, of er een naaste in zijn. Ook God kan in Zijn voorzienig heid een zware druk doen gevoelen, zodat er in de wereld veel, veel leed is. Veel daarvan wordt gezien, een nog groter deel is onbekend of onbe grepen. Het kan de mens heel wat kosten Om met zijn kruis op de levensweg voort te gaan. Is het dus allereerst onze zaak om Dit is een nieuwe weg, die van Brussel naar het vliegveld Meisbroek voert. Hij zal aansluiten op de grote ringbaan, ivelke rond Brussel moet komen, uitsluitend bestemd voor gemotoriseerd snelverkeer. Er zijn ouders, die onder geen beding willen, toestaan, dat hun dochters tot het instituut van Abbé Roussel toetreden. Ze zouden gerede hun toestemming geven, indien'hun kind zijn intrede deed bij een bestaande, bekende orde. In de kloosters weten ze het beschermd tegen de geva ren des levens. De religieuzen-arbeid sters zoeken echter het gevaar op en ze j moeten wel sterk zijn, om vrijwel onbe schermd in het volle leven te kunnen staan. Maar daarom legt Abbé Roussel er ten eerste de nadruk op. dat zijn vrou- I welijke missionarissen onder de heidenen van Parijs reeds midden in het leven staan en dit kennen en weten, aan welke gevaren ze het hoofd moeten bieden. Hij kiest ook bij voorkeur meisjes en jonge vrouwen uit arbeiderskringen, omdat die j het gemakkelijkst toegang hebben tot al- Ierlei milieu's en er de noden ook goed van kennen. De hierboven genoemde in- tellectuelen verrichten intussen belang rijk werk. door hun medestrijdsters van vangen, het nodige, geestelijke wapenarsenaal te voorzien. Tijdens de weekeinden dra-gen ze veel bij tot verdieping van het inzicht en de verhoging van het intellectuele peil der besprekingen. Het zijn inmiddels in de eerste plaats menselijkheid, hartelijkheid en naasten-, liefde, waarmede de religieuzen-arbeid- wonden wordt daar gevonden.Er is c+on-c iroohij V-i 1 geestelijke of materiële nood is on danks alle geperfectionneerde bu reaux of organisaties van velerlei soort, de noodlijdende in een of an der opzicht zal zelf op de eerste plaats sterk moeten staan. Maar hoe? De weg is die der blijmoedigheid. Doch deze route door het leven is niet gemakkelijk begaanbaar. De Kerk gaat hier weer voor. Want ondanks de weken van voor bereiding op het Kerstfeest in boete en gebed is morgen haar hele officie vervuld met aansporingen tot blijheid. En wel zodanig, dat de Zondag zelf, „Zondag-Gaudete", de Zundag van het blij-zijn wordt genoemd. „Verblijdt U altijd in de Heer, ik herhaal het", aldus zegt hun de Kerk met St. Paulus' woord, „ver blijdt U. Weest toch om niets be kommerd, maar laat in alles uw verlangen door bidden en smeken met dank aan God bekend worden." Het resultaat? De grootste schat. „Want", zo gaat de episteltekst verder, „de vrede in God, welke alle begrip te boven gaat zal uw harten en gedachten bewaren." Verder zegt ons de Kerk nog: „Wek uw macht op, o Heer, en kom om ons te redden. Verlicht de duisternissen van Onze geest. Kleinmoedigen, schept moed en vreest niet." Indringend is ook de tekst op de Quatertemperdagen van de volgende week. We lezen: „Haast U Heer, toef niet, verleen ons de hulp Uwer hemelse genade kracht. De Heer is nabij voor allen, die U aanroepen. Kom, opdat zij, die op Uw goedheid vertrouwen, spoediger van alle tegenspoed mo gen worden verlost. Zie, de Heer zal komen en er zal die dag een groot licht zijn. Versterkt de slappe handen en bevestigt de wankele knieën. Zeg aan de kleinmoedigen: schept moed en vreest niet". Uit deze enkele teksten reeds blijkt hoeveel gezonde sterkte het meele ven met de Kerk, die reeds van vele eeuwen is, kan opleveren. Aardse hulp kan nooit de hemelse assistentie ver- Kruisdagen in blijmoedig heid leert men alleen in de goddelij ke levensschool. Nog zijn er velen, die dat instituut niet schijnen te kennen. En van deur tot deur lopen, waar rumoer en ge juich is. Geen balsem voor pijnlijke Een beeld, dat men zo vaak op een grote verkeersweg ziet.: gedeeltelijk opgebroken. De waarschuwingsborden zijn in vijf talen gesteld. Het ver hop dergelijke wegen internationaal. A iemand herkent zo de religieuzen op weg naar haar werk. Deze religieuzen-arbeidsters behoren tot het Seculaire Instituut van Maria On bevlekt Ontvangen, dat enkele jaren ge leden door abbé Roussel uit Besangon in de arme Pa rij se voorstad Saint Denis werd gesticht. Het verkreeg de kerke- en bars. De laatsten vooral staan'in het lijke goedkeuring en kreeg als zetel een volle, harde, meedogenloze en vaak zo<n- oud pand in die wijk, waar het hoofd dige leven der grootstad. Ze staan als het va,n deze merkwaardige orde, die toch ware aan het front. Vandaar, dat de le- weer geen orde is, de 28-jarige zuser Thérèse, haar hoofdkwartier heeft op geslagen en van waar leden naar Le Ha- stoottroep. Waar de priëster niet'kan dë Plaëe PTgaTte teefTgewsti^ De whte vre. Toulouse en andere steden uitge- komen of niet wordt toegelaten, beoefe- kleding der leden wordt slechts Lrierri zonden worden. nen zij de Christelijke charitas en predi- door een blauwe gordel zoals dt Maarn Saint Dems is een ware heidense jung- ken ze het evangelie, wekken ze de men- van Lourdes die draagt.' Maagd de harten te- verover? I slechts één deur, waarop nooit tever- van hen, onder wie en met wie ze meest- i al in grote fabrieken werken, waar de j §eefs wordt geklopt. Dat is de deur j levensvreugde en het geloof door de een- van het Tabernakel. tonigheid en hardheid van het dage- i Zeg alles bij die deur, schrei 1 iijkse werk in de harten der mensen j vaak worden uitgedoofd De resultaten desnoods uw leed daar uit. En u zullen van hun activiteit bestaan op een gehele rust en overgave geworden. Het blij— dag soms slechts uit een vage glimlach moedig aanvaarden komt dan van- op een moe, verbitterd gezicht Maar zelf. reeds hiermede achten de discipelen van Abbé Roussel zich ruimschoots beloond. Ze vinden er de inspiratie en de kracht n t i door, om voort te gaan met hun zegenrijk j 16 arbeidsters op de dag van haar werk. le. Van de 35.000 inwoners bezoeken er slechts ongeveer twee duizend een kerk en vijftig procent van de kinderen wordt niet gedoopt. Abbé Roussel, een jonge priester, liet te Besangon een bloeiende parochie achter, teneinde zich aan het missiewerk onder de „heidenen van Pa rijs" te wijden, Hij verzamelde een aan tal jonge vrouwen om zich heen, die roe ping voelden voor de religieuze staat, maar er om de een of andere reden niet toe kwamen, tot een orde toe te tre den. De leden van het Seculaire Instituut van de Maria Onbevlekt Ontvangen blij ven bijna allemaal hun gewone werk zaamheden verrichten. Ej- bevinden zich een vrouwelijke chirurg onder, de schrijf ster Christóane Fourniet, dochter van een rijke industrieel en een docente in de letteren .De ene vervult haar roeping als religieuze-arbeidster in een zieken huis, de andere in de cantine van een scheepswerf te Le Havre en de derde on der de negerstudenten van de Sorbonne. De meesten evenwel werken in fabrie ken en magazijnen en er zijn er zelfs bij, die dienst doen als serveersters in café's sen op. ter kerke te gaan en mis te ho ren. Ze brengen vrouwen van de straat er toe, hun kinderen te laten dopen. Een hunner is steeds bereid, als „baby-sitster" op te treden. Niet iedereen wordt tot de religieuzen- arbeidsters toegelaten. Abbé Roussel past een strenge selectie toe. Na de toelating volgt een1 proeftijd van zes maanden en daarna een soort noviciaat, dat een jaar duurt. Dan word de candidate officieel tot het instituut toegelaten. Ze gaat nu een soort verbintenis van vier jaar aan. Ter gelegenheid van dit gebeurt eens in het jaar, op het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen hun „intrede" kleden ze zich in een wit gewaad en leg gen ze de gelofte van armoede en kuis heid af. De gelofte van armoede houdt in, dat ze hetgeen ze verdienen, na aftrek van hun levensonderhoud, aan het insti tuut afstaan. Op het genoemde feest komen ook de leden naar Parijs, die elders werken. Wat Parijs betreft, behalve Saint Denis behoren ook Saint Ouen, Levallois en Genevillders tot het terrein van werk- den van het instituut zich ook wel „reli- zaamheid van het instituut dat ook en- gieuses de choc noemen ofwel religieuze kele voorposten op Montmartre en rond ftlonftrrkpn Waar <rip rvrioctm. niet niT-i.-_._n_ ie. Jr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3