Laaiende vlammen boven oude Amsterdamse binnenstad Zeventiende-eeuws pakhui? op Geldersekade verwoest Rotterdamse Graanmarkt Mendès-France zendt R.G.R.- bestuur de woestijn in LIEFDE ONTOELAATBARE RECLAME in de storm Utrechtse brandweer rukte tweemaal uit De lerarensituatie bij liet V.I1.HL0. Rijk helpt bij de studie Ir Staf aanvaardde eerste Thunderstreaks Paleisrevolutie in de radicale partij Grote kiezerstoeloop kan succes worden voor de communisten W.E.U. bereikte overeenstemming IN- en UITVALLEN Dameslitteratuur 7 Neus ZATERDAG 10 DECEMBER 1935 PAGINA 8 (Van onze Amsterdamse redactie) Een van de hevigste en meest spectaculaire branden, die Amsterdam sinds jaren heeft gekentj, heeft gisterenavond en vannacht gewoed in een uit het begin van de zeventiende eeuw daterend vier verdiepingen hoog pakhuis in de oude Amsterdamse binnenstad, namelijk op de Geldersekade. De opslagplaats, veertig meter lang en een kleine twin tig meter hoog, was volgestouwd met oud rubber, gebruikte banden, terwijl er tevens een huidendrogerij en een verwerkingsindustrie van paardehaar gevestigd waren. Het gehele pand met een prachtige re- naissancegevel, viel aan de vlammenzee ten prooi. De schade moet in de tonnen lopen. Ongeveer de helft van alle op dat ogenblik in de hoofdstad dienstdoende brandweerlieden kwam in actie om met ze ventien stralen, zes waterkanonnen, het waterkanon van de drijvende brandspuit de „Jan van der Heyden", drie magyrusladders en vijf mo torspuiten de baaierd van vuur, welke in het begin huizenhoog boven dit kwetsbare plekje van de city uitsloegen, baas te worden. Verstikkende walm Indonesische constituante VERKIEZINGEN NIET OVERAL OP 15 DEC. Ruim 4200 beurzen en renteloze voorschotten BESTUURSLEDEN VAN VAKBOND IN VRIJHEID GESTELD Passagier van „Bloemfontein" overboord „Zwitserse" stofzuigers van Nederlands fabrikaat PREMIE VERHOOGD VOOR ZIEKENGELD HUIS PERSONEEL INVOER IN SEPTEMBER BOD VAN SLAVENBURG OP GRONINGSE HANDELS- EN EFFECTENBANK BLINDEN OP TYPE KAM EB VAN MAATSCHAPPELIJK WERK AUTO GEVONDEN. IN ZEE! VOORTGEZET ONDERWIJS Wetsontwerp dit zittingsjaar niet te verwachten SMOKKEL iFsPEELGOED EN KUNST KOLONEL H. TICHELMAN SCHOUT-BIJ-NACHT De Westduitse marine KLEUTER VIEL DOOR GLAZEN DAK door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: Herman Antonsen CWordt vervolgd). Om elf uur, een half uur na het uil- breken van de brand, die tengevolge van twee explosies is ontstaan, stortte in de Nieuwe Ridderstraat een groot deel van de zijgevel met donderend geraas naar beneden. De spuitgasten, die juist in die nauwe steeg met de slangen naar voren trokken konden nog tijdig retire ren. Een tijd lang vreesde men. dat de rest van de zijgevel en zelfs de voorgevel het niet zouden kunnen houden, doch dank zij het doortastende optreden van de brandweer konden verdere instortin gen voorkomen worden. Het vuur moet zijn begonnen in de kelder, tegenover het grote pand van de Lucky-fabrieken. Er bevond zich niemand in het pakhuis, doch in de wo ning daarachter was een uur tevoren de heer J. Storm van een achtdaagse reis per vrachtauto door Duitsland thuisge komen. Plotseling hoorden bij en zjjn vrouw een hevige klap, gevolgd door een tweede. Zware deuren en luiken van het pakhuis werden als lucifers weg geslingerd en een verzengende vuur gloed sneed van onder tot boven dooi het pand. Het echtpaar Storm haastte zich zjjn acht kinderen, van een half jaar tot dertien jaar, uit bed te halen om via een plat te vluchten. Bij buren werd een liefderijk onderdak gevonden De brandweer gaf na aankomst onmid dellijk het sein „zeer grote brand" en pakte via de Lucky-fabriek. een kan toorpand naast het pakhuis en via de daken van Kuizen aan de Binnen-Ban- tammerstraat de helse vuurzee stevig aan. De spuitgasten legden een zwaar watergordijn om het pakhuis, doch het vuur vrat door en lekte al spoedig hoog boven de daken uit. In de Chinezenwijk De Utrechtse brandweer heeft in de af gelopen nacht twee uitslaande branden moeten blussen Vrijdagavond omstreeks 23.30 uur werd zij gealarmeerd voor een brand, die was ontstaan in de kantoor ruimte van de dakpannenfabriek van de firma v/h. J C. van der Schroeff en Zo nen aan de Vinkenkade. De brand was waarschijnlijk veroorzaakt door een gas- comfoortje. dat was blijven branden Om haif drie vanmorgen brak brand uit in een loods van de Kon, Ned. Mij voor Havenwerken N.V. aan de Jekerstraat Hier was de brand ontstaan in de smidse van de centrale werkplaats In de lood sen, waar een groot aantal machinerieën was opgesteld werd grote schade aange richt. De brandweer bestreed het vuur hier met twee stralen. De heer Soemarto. lid van de centrale verkiezingscommissie, heeft medege deeld, dat de verkiezingen voor de Consti tuante niet overal op 15 December gehou den kunnen worden. In enkele delen van Noord-Sumatra en de Kleine Soenda- Eilanden zullen de verkiezingen wegens transportmoeilijkheden later gehouden moeten worden. was het niet meer uit te houden tenge volge van de verstikkende walm. die de brandende rubber en huiden veroor zaakten De brandweer trachtte het pakhuis binnen te komen door het openhakken van luiken, doch zij moest voor het in één bonk vuur veranderde pand de wijn nemen. Het was een onheilspellend en angstaanjagend gezicht en een confetti- regen van vonken werd door de felle wind meegezogen. Om kwart voor een was het zo ver. dat de commandant J. B. Schuitemaker het sein „brand meester" kon geven, doch de nablussing duurde nog de gehele nacht door. Een spuitgast werd door rook bedwelmd en moest, door de GGD. worden behan deld. Een begin van brand in de Lucky fabriek werd in de kiem gesmoord. Een grote mensenmassa stond naar het fan tastische schouwspel te kijken. Burge meester d'Ailly, drie wethouders en en kele raadsleden, de hoofdcommissaris en andere politie-autoriteiten stelden zich persoonlijk op de hoogte van de gang van zaken Naar de oorzaak van de explosies stelt het brandpiket een diepgaand onderzoek in. Het gemiddeld aantal lessen per leraar bleek in 1954 voor het v.h.m.o. in zijn ge heel iets lager te liggen dan in 1950. Met betrekking tot de leeftijd wordt ten aan zien van de bevoegde leraren opgemerkt, dat de leeftijdsgroep van 3554 jaar nau welijks toeneemt. Het aantal ouderen stijgt en het aantal jongeren neemt in zeer sterke mate toe. Het aantal oudere onbe voegde leraren nam over het geheel iets af, terwijl het aantal jongeren sterk groeide. Aldus staat te lezen in een pu blicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Duidelijke repercussies van de toene mende onbevoegdheden vindt men bij een analyse der lerarenbezetting naar oplei ding en leeftijd. In 1954 bestond bijna de helft .der leraren uit academisch gegra dueerden; ruim een derde deel bezat M.O.-B-akten Het aantal bezitters van de M.O.-A.-akte steeg bij het v.h.m.o, in de periode 19501954 van 432 tot 607 en om vatte in 1954 acht procent van het gehele corps. Het aantal academische candidaten die reeds bij het v.h.m.o. werkzaam zijn, steeg in de genoemde periode van 283 tot 374. Het aantal aangestelde gepensionneer- den en leraren, die slechts de lagere akte bezitten, nam van jaar tot jaar toe, al gaat het hier om kleine getallen. De publicatie komt o.a. tot de conclusie, dat het tekort aan bevoegde leraren goed deels kan worden herleid tot een te klein aanbod, d.i. tot een tekort aan studenten in de bevoegdheid gevende studies, in ver houding tot de groeiende schoolbevolking Voor he t cursusjaar 1955/1956 is aan 2892 studenten een renteloos voorschot toegekend, aan 1331 studenten een beurs. Aan hoeveel studenten over het kalen derjaar 1956 een beurs zal worden toe gekend, kan minister Cals thans nog niet mededelen, daar dit aantal mede afhan kelijk is van het advies, dat de univer siteiten en hogescholen zullen uitbren gen over de gegadigden voor het cursus jaar 1956/1957. De gemiddelde grootte van de beurzen voor studenten bedraagt voor het cursus jaar 1955/1956 ongeveer 1300. De rechter te Willemstad heeft Woens dag vervroegd uitspraak gedaan in de rechtszaak tegen de voorzitter van de „United Miners Union" op Curaggao, J. A. Stewart, en de penningmeester, P. A. Blasse. De dagvaarding werd op formele gronden nietig verklaard, beide bestuurs leden werden in vrijheid gesteld. Zij stonden terecht op beschuldiging van het verwekken van staking onder de werk nemers bij de Mijnmaatsehappij Curagao te Nieuwpoort. De Officier van Justitie had op 30 November tegen de heer Ste wart een jaar en tegen de heer Blasse acht maanden gevangenisstraf geëist. Op de vliegbasis Volkel heeft gister morgen de Amerikaanse ambassadeur de heer H. Freeman Matthews, vier Van de tweehonderd F-84 S Thunderstreak- straaljagcrs, die Nederland krijgt, na mens de Amerikaanse regering overge dragen aan de Nederlandse minister van oorlog, ir C. Staf. De Amerikaanse ambassadeur noemde deze plechtigheid een gebeurtenis van uitzonderlijke betekenis, zowel voor Ne derland als voor de dertien landen, die met elkaar samenwerken in de NATO „Gezien, van het standpunt der Ver. Sta ten en van het standpunt der andere der tien naties is het feit. dat gij deze „Thun derstreaks wilt hebben, gebruiken en goed onderhouden, een overtuigend be wijs. dat wij in uw land een vastberaden en strijdbare bondgenoot bezitten". Minister Staf, die de Thunderstreaks aanvaardde, sprak de dankbaarheid uit voor de waardevolle hulp, die Amerika in dit verband aan het Nederlandse volk heeft gegeven. De vliegtuigen, waarover Nederland door middel van de Ameri kaanse hulpverlening in de loop der jaren de beschikking kreeg, hebben het mede mogelijk gemaakt de tactische luchtstrijdkrachten van de Koninklijke Luchtmacht uit te bouwen tot een goed getraind en geducht wapen", aldus de minister. Vele autoriteiten uit militaire en bur gerlijke kringen, woonden de plechtige overdracht bij. Een passagier van het Nederlandse passagierschip „Bloemfontein" is op 2 December overboord geslagen en ver dronken. Het schip koerste toen ongeveer tweeduizend mijlen ten Noord Westen van Kaapstad op de Atlantische Oceaan. Nadat bekend was, dat het slachtoffer mevrouw A. G. B. uit Botha Hill (in Natal), was vermist, heeft de „Bloemfon tein" nog vijf uur rondgekruist om te zoeken. De verdrinking van mevrouw B. werd gisteren in Kaapstad bekend ge maakt, nadat het schip daar was aange komen, deren. Op straffe van een dwangsom van 1000 en met veroordeling in de kosten van het geding beval de president van de Amster damse rechtbank, recht doende in kort geding, een handelsonderneming in Am sterdam zich in de toekomst te onthouden van reclames, waarin deze firma op welke wijze dan ook zijdelings of direct zou sug gereren, dat de door haar aan het publiek aangeboden stofzuigers van Zwtisers fabri kaat zijn. De firma importeert nl. wel echte Zwitserse scheerapparaten van de gelijknamige Zwitserse fabriek, doch zeker geen Zwitserse stofzuigers. Door in één brochure, waarop afbeeldingen van de Zwitserse fabriek stonden, eerst het we reldberoemde Zwitserse precisiewerk te prijzen, daarna de echte Zwitserse scheer apparaten te roemen en dan stofzuigers van hetzelfde merk aan te bieden met de toevoeging: „U betrekt direct van de fa briek stofzuigers, die gemaakt zijn volgens het speciale zuifersysteem van ir D." sug gereert gedaagde volgens de president stellig, dat ook de stofzuigers uit Zwitser land afkomstig zijn. In feite zijn zij ech ter van Nederlands fabrikaat en onder hun De bedrijfsvereniging voor detailhandel en ambachten, waarbij sinds 1 Januari 1953 de werkgevers van huispersoneel zijn in gedeeld, voorzover zij geen bedrijfsperso- neel in dienst hebben en hiervoor elders zijn aangesloten, heeft de premie voor de wettelijke ziekengeldverzekering van het huispersoneel voor het jaar 1955 verhoogd van 3 op 4 procent. (Bericht van A. Bosman NiV., Graan- makelaars, Rotterdam) In de afgelopen berichtsweel: was de bedrijvigheid over het algemeen groter en de prijzen voor alle graansoorten vertoon den een stijgende tendens. De stomende positie is momenteel zeer gezond, er is weinig onderweg, terwijl de verlading uit Noord-Amerika nogal wat zorgen schijnt te baren. In verband hiermede werd de disponibele positie door ruimere afname veel verlicht. Mais met zaken in Noordamerikaanse mais disponibel en stomend, terwijl op aflading de prijzen in stijgende lijn waren. Platamais bij klein aanbod nog wat zaken in disponibele partijen, Zuidafrikaanse mais uit een aankomende boot vlot op genomen terwij] Nov /Dec. uit de tweede hand hoger noteerde. Enige transacties in Tanganyka mais per Jan./Febr. en Febr/ Maart aflading. Gerst in disponibele positie sterk geste gen op betere vraag, weinig onderweg en aflading zowel van 2 Western gerst als 3 barley U.S.A. hoger betaald. Eveneens wat zaken in Austr. gerst standard 4, welke soort als kippengerst geliefd is. Haver uit een stomende boot met premie verkocht. Op aflading waren de prijzen eveneens hoger, terwijl de zwaardere soorten door Zwitserland werden gekocht Deze week enige omzetten in Australische haver per Dec/Jan. en Jan/ Febr,, doch de laatste dagen was deze soort, voorna melijk door de zeer dure vracht, echter vee] hoger genoteerd. Rogge bij schaars aanbod hoger betaald. Voor de No. 2 U.S.A. rogge per December bestaat nog steeds dekkingsvraag van de zijde der afladers, terwijl Januari en Fe bruari afl. hiervan eveneens konden pro fiteren. Plata-rogge nieuwe oogst zeer duur en deze soort zal wel hoofdzakelijk door Duitsland worden gekocht. Milo vast' de disponibele voorraden zijn zeer gelicht, er is weinig onderweg en op aflading was men, na een tot hoge prijs door de CCC toegewezen kwantum, veel hoger aan de markt. De jongste tarwe-veiling van restvoor- raden der regering bracht ca 30 tot 40 cent hogere prijzen, terwijl er een 10.000 ton werd geplaatst. De activiteit op de internationale tarwemarkten was deze week trouwens zeer groot, waarbij zeer grote hoeveelheden voor export voora: door Amerika, Canada en Australië wer den verkocht. Ook Franse tarwe kon hier. van profiteren en bracht vooral met be stemming Polen en Duitsland meer op. Inlandse granen in het algemeen vast Vooral voor rogge kon men, bij zeer klein aanbod,'meer bedingen, waarbij de vraa-: uit het buitenland een grote rol speelde Haver was aanvankelijk voor spoedig goed niet zeer in trek, doch de laatste dagen gaat de verhoogde notering van buitenlandse haver een rol spelen, terwijl, zoals steeds de laatste tijd het geval is, op verre levering prachtpremies te maken zijn. Het prijsindexcijfer voor de Invoer is in September t.o.v. de voorgaande maand met twee punlen gedaald tot 112. Vorig jaar September bedroeg dit cijfer echter 109. nadat het toen eveneens t.o.v. de voorgaande maand met twee punten was teruggelopen. Het hoeveelheidsindexcijfer voor de invoer steeg van Augustus op September van 201 tot 231. Vorig jaar Septembei bedroeg deze index 199 (v.m. 192). eigen merk in andere winkels voor 15 minder verkrijgbaar terwijl zoals bij de behandeling van het kort geding enkele dagen geleden door de handelsonderne ming erkend werd de aanbeveling ..vol gens speciaal zuigersysteem" op niets be rustte en slechts een „Amerikaanse reclame-methode" was. Tenslotte ontzegde de president de firma ook het recht nog verder reclame te ma ken met de aanbeveling, dat deze Neder landse stofzuiger „direct van de fabriek" werd geleverd. Door commissarissen en directie van de Handels- en Effectenbank N.V. te Groningen en de directie van N.V. Sla- venburgs Bank te Rotterdam zijn onder handelingen gevoerd inzake het overne men ven het bedrijf van de Groningse bankinstelling door N.V. Slavenburg Bank Deze onderhandelingen hebben tot re sultaat gehad, dat de N.V. Slavenburgs Bank bereid is een bod te doen tot ver wisseling van de in omloop zijnde aan delen en winstbewijzen van de Handels- en Effectenbank N.V in aandelen N.V. Slavenburgs Bank zodanig, dat tegen in levering van f 1.000 nominaal aandelen Handels, en Effectenbank N.V. voorzien van dividendbewijs nr. 11 en volgende een aandeel N.V. Slavenburgs Bank ad f 1000 nominaal delende in de winst van 1 Januari 1956 af ter beschikking zal worden gesteld. Winstbewijzen van de Handels en Effectenbank zullen recht geven op 1/20 aandeel N.V, Slavenburgs Bank. Deze laatste behoudt zich het recht voor het aanbod in te trekken, in dien niet uiterlijk 20 December 1955 een naar haar oordeel voldoende meerder heid der aandelen ter verwisseling zal zijn aangemeld. Het ligt in de bedoeling het bedrijf van de Handels en Effectenbank, welke over kantoren te Groningen en te Winschoten beschikt alsmede over twee agentschap pen n.l. te Winsum en Loppersum, onder leiding van de thans functionnerende di- reetie en onder toezicht van de tegen woordige commissarissen voort te zetten, waartoe N.V. Slavenburgs Bank zich in deze kantoren zal vestigen. Op de centrale typekamer van het mi nisterie van Maatschappelijk Werk if sinds 1 September een viertal blinder werkzaam. De proef is zo goed geslaagd dat de personeelsleiding heeft besloter met ingang van 1 Januari opnieuw twer vrouwelijke en twee mannelijke blinder op de typekamer te plaatsen. Behalve het diploma steno-tvpen bezitten de geplaat sten dikwijls diploma's Nederlandse. Fran se, Duitse of Engelse handelscorrespon dentie en soms ook nog stenografie in een van die talen. (Van onze correspondent) PARIJS, Vrijdagavond. De inschrijving van nieuwe kiezers lieeft over het gehele land zulk een omvang aangenomen, dai het personeel der gemeentehuizen overal moest worden uitgebreid. Te Parijs werd in de twintig gemeentehuizen, die nog tot heden, middernacht, geopend zijn, een groep van ongeveer honderd agenten aan hei personeel toegevoegd. Men verwacht, dat de korte herope ning van de inschrijvingstermijn ongeveer anderhalf millioen nieuwe kie zers zal opleveren. Mendès-France heeft deze ontzaglijke toeloop toegeschreven aan ziin aantrekkingskracht op de jongere elementen en daarmee veel propaganda zoeken te maken. Evenwel hebben nauwlettende waarnemers opgemerkt, dat het vooral de zeer strenge organisatie van de communistische massa is, die zich voor de nieuwe inschrijvingen heeft gespannen. Daardoor kan deze kiezersaanwinst eer. gevaarlijk succes voor de communisten worden. Intussen heeft de regering een vol strekt verbod voor radio en televisie uit gevaardigd om van morgen af. als de ver kiezingscampagne een aanvan neemt, op welke wijze ook propaganda te maken of nota te nemen van verklaringen en redevoeringen die van candidaten uit gaan of ten gunste van candidaten worden uitgesproken. Alle uitzendin gen, die het karakter hebben van politie ke beschouwingen of debatten, zijn tot de dag van stemmen toe geschorst. Daaren tegen krijgen alle nationale partijen, iwz partijen, die in meer dan dertig depar tementen aan de verkiezingen deelnemen, tweemaal de beschikking over zendtijd, eenmaal gedurende tien. een andere maal voor vijf minuten ten einde hun stand punten kunnen ontvouwen. Hedenavond loopt ook de tijd voor de lijstencombinaties af, zodat men daarna een juist overzicht van de lijstverbindin- gen zal kunnen krijgen. De MRP komt in nagenoeg alle departementen uit. In spanning heeft men nu de beslissing van de radicale partij afgewacht ten aan zien van de strijd tussen de door Menriès- Vrijdagmorgen heeft de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Free man Matthews namens zijn regering een viertal straaljagers van het type Thun derstreak" overgedragen aan de Neder landse regering, die vertegenwoordigd werd door de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf. We zien hier de ma chines, staande op het platform van de luchtbasis Volkel bij Eindhoven, waar de plechtigheid plaats vond. France geleide radicale partij en de RGR of verzameling der linksen, waarvan de heer Faure president is. op het ultimatum van Mendès-France aan de leden van de R.G.R. om zich van de premier te distan tiëren, heeft de beer Faure geantwoord dat hij niet van plan is voor de „totali taire methoden van Mendès-France te zwichten, terwijl het bestuur van de RGR geprotesteerd heeft tegen de inhoud van het telegram, waarin Mendès-France zijn sommatie heeft uitgesproken. Het bestuur verzekerde, dat het zich aan het regle ment van de radicale partij zal houden, met andere woorden de heer Faure en zijn aanhang niet uit haar midden te ver wijderen. Het bestuur van de radicale partij heeft hierop gereageerd en na een langdurige zitting, die even voor middernacht eindig de, besloten tot uitsluiting var de radica len, die in het bestuur van de RGR zit ting hebben af zullen nemen. Met de heer Faure zijn daardoor ook de zeer invloed rijke radicalen als J. P. David, de beken de leider van de anti-communistische ac tie, oud-ministcr-president René Mayer, minister Lafay, en de heren Martinawd- Dcplat cn Liautcy uit de partij gezet. Mendès-France bevrijdt zich nu van de belangrijkste invloeden in de partij en voltrekt dus nu de scheuring. Het voornemen om in de departementen van Algerije gelijktijdig verkiezingen te doen plaats hebben stuit intussen meer en meer op bezwaren, doch men meent dat de minister-president eenvoudig de grondwettelijke bepalingen zal blijven vol gen. Donderdagmorgen meldde iemand de Haagse politie, dat ter hoogte van het zogenaamde Zwarte Pad aan het strand Noord, het dak van een auto boven de golven uit stak. De politie ging op onderzoek uit en inderdaad bleek de gedane mededeling juist te zijn. In de wa gen bevonden zich nog de papie ren en aan de hand daarvan belde de politie de eigenaar op om na dere inlichtingen De eigenaar ver klaarde de vorige avond langs het strand naar het Wassenaarse Slag te hebben willen rijden. Onderweg kreeg hij motorpech, die daar ter plaate niet te verhelpen was, wes halve hij zijn wagen op het strand had achtergelaten om zich naar huis te begeven. Minister Cals verwacht niet. dat de wet voor het voortgezet onderwijs nog in de loop van dit parlementaire jaar de Tweede Kamer zal bereiken. De minister streeft er naar, dat bij het optreden van het nieuwe kabinet het wetsontwerp ge reed zal zijn en de adviezen van de daar voor in aanmerking komende instanties zullen zijn uitgebracht Het vraagstuk van de onderwijsbe- voegdheden voor de onderscheidene tak ken van voortgezet onderwijs maakt thans ten departemente onderwerp van studie uit, waarbij mede in beschouwing wordt genomen in hoeverre een regeling hiervan in de wet voor het voortgezet onderwijs op haar plaats zou zijn. Bij deze studie komt ook het probleem der opleidingen aan de orde. De minister acht het wenselijk, dat alles, wat met oplei ding en bevoegdheden van docenten sa menhangt, in een gecoördineerd geheel wordt beschouwd, waardoor ook het ontstaan van lacunes in de opleidingen zelf wordt voorkomen. In het begin van deze week hebben ambtenaren van de centrale velddienst- post te Kerkrade, tussen Vaals en Nijs- willer, een Nederlander aangehouden die electrische spoortreintjes uit Duitsch- land smokkelde. Bij het grenskantoor te Bleijerheide werd eveneens een Neder lander gearresteerd, als verdacht van het smokkelen van schilderijen, eveneens uit Duitsland. Kapitein ter zee H. Tichelman, direc teur van het Loodswezen in het derde dis trict. te Amsterdam, is met ingang van 1 Januari 1956 bevorderd tot schout-bij nacht. Hij zal sehout-bij-nacht J Callen- fels opvolgen als directeur-generaal van het loodswezen. Tot difecteur van het loodswezen in het derde district te Am sterdam is benoemd kapitein luitenant ter zee J. J. Steensma. My/'* w. ...v - „Ergens" op zee schiet een ,,terrier"- projectiel van de afvuurinrichting van een Amerikaans oorlogsschip. De foto werd gemaakt tijdens proeven, die er met dit nieuwe wapen zijn genomen: het geleide projectiel dat zich met een snelheid die veel hoger ligt dan het ge luid voortbeweegt, kan onder alle weers- en zichtomstandiglieden gebruikt wor den. Het is hoofdzakelijk bestemd voor het onderscheppen van aanvallende vliegtuigen. Vertegenwoordigers van de zeven lan den van de Wcsteuropese Unie hebben gisteren te Parijs overeenstemming be reikt over de omvang van de toekomstige Westduitse marine, kldus heeft een woord voerder van de WEU medegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat de overeenkomst ter goedkeuring zal worden toegezon den aan de ministers van buitenlandse zaken, die op 14 December te Parijs bijeen komen. De overeenkomst, die werd bereikt na „wederzijdse concessies" houdt in, dat de sterkte van de Westduitse vlootstrijd- krachten niet de grenzen zal overschrij den, die werden vastgelegd in niet-gepu- bliceerde bijlagen van de in October 1954 tot stand gekomen verdragen over West- Duitsland herbewapening. De gisteren be reikte overeenkomst kan worden be schouwd als .een compromis tussen de Duitse en Franse opvattingen te dien aan zien zo zeide de woordvoerder. Hij voeg- de hieraan toe, dat bijzonderheden over de bereikte overeenkomst niet konden worden bekendgemaakt. voordat zij door de WEU-ministers zou zijn goedgekeurd. Naar in gewoonlijk welingelichte krin gen te Parijs verluidt, waren de moei lijkheden over de Westduitse vlootbijdra- ge veroorzaakt door het feit, dat de Na- to en de WEU verschillende maatsta ven aanleggen voor de sterkte der vloot- strijdkrachten (Van onze correspondent) Te Groningen is het 3-jartge zoontje J. J. van de koster van de St Martlnuskerk door een legraam van het St Maartens- gebouw gevallen en op slag gedood. Men was in het parochiegebouw bezig met het repareren van het raam. In een onbewaakt ogenblik is het jongetje de ladder opgekropen, die in een open vak van het raam was geplaatst. Het ventje is toen over dit glazen dak gaan lopen en door een van de ruiten gezakt. 23) Kom, kom, we kunnen toch zo maar niet buiten bereik van ieder menselijk we zen weggedreven zijn, zei hij bemoedi gend. ik hoop alleen maar, dat de rest van ons gezelschap even fortuinlijk is als wij Toe! smeekte ze weer. Laten we helemaal niet over wat gebeurd is pra ten. Ik zou helemaal van streek raken, als je dat deed en ik wil zo graag de moed erin houden. Het was alsof hij een klap in zijn ge zicht kreeg. Ze hield op slot van zaken wel van Julian Faust. Als dat niet het ge val was, kon ze niet zo spreken en voelen, meende Robin. Nu goed dan, zei hij met volkomen voorgewende luchthartigheid. We zullen ons dan maar verbeelden, dat we Robinson Crusoe en Vrijdag zijn. Ik weet nu tenminste, hoe die oude heer zich gevoeld moet hebben, toen hij op zijn onbewoond eiland aanspoelde. Als we nu eens rond gingen kijken! Zij aan zij liepen ze zwijgend naar het bos van hoge bomen, dat met Spaans mos was overwoe kerd. Hier en daar stond een groepje dwergdennen of een kleine palm. Onder hun voeten strekte zich een fluweelach tig groen tapijt uit en de lucht was ver rukkelijk op de plekken waar de hitte der zon niet doordrong Robin was de eerste die begon te pra ten. Heerlijk hier, vind je niet? Het lijkt wel een paradijs. Het meisje gaf geen antwoord. Een vurige blos was omlioogge- stegen naar haar wangen. Ze keek recht voor zich uit. Een Paradijs? Nooit, voor ben beiden niet. Hij en zij stonden even ver van elkaar ais de polen en dat zou altijd zo blijven. Hier hebben we een helling, die misschien ergens heenvoert, wees Robin. Ik zal er eens tegen opklimmen en een kijkje nemen. Jij doet misschien be ter even hier te blijven, want het is nogal steil. Ik ga mee, zei Gwynne beslist, ge jaagd over haar schouder omkijkend. Ik ben bang, voor wilde beesten., en.. Hii stak haar de hand toe. Maar ze deed, of ze het niet zag en volgde hem Robin wierp een snelle zijdelingse blik op Gwynne. Ze had haar handen laten zakken en haar bleke gelaat van hem af gewend. Met haar wipneusje en korte bo venlip had ze nog zo'n ech*er kinderlijk gezichtje. Haar roodbruine haar krulde zo verrukkelijk mooi om haar blauw door aderde slapen. Zelfs de verkreukte en verfomfaaide iapon kon niets aan haar schoonheid afdoen. Hij verlangde haar in zijn armen te nemen en aan zijn hart te drukken. Hii wilde haar zo graag verklaring geven van wat voor een meisje, zo oprecht en waar heidlievend ais zij, zo onverklaarbaar moest wezen. Hier in de wijde stilte, met hun beiden op dit verlaten stukje grond, zou hij haar wel kunnen overtuigen, dat hij het eerlijk met haar meende. Ze had immers vroeger van hem gehouden? Geen meisje was in staat haar liefde voor een man zo ronduit te bekennen/als Gwynne die avond gedaan had., hoe lang gele den! En het was toch ook zo volkomen natuurlijk, dat ze daarna een diepe ver achting voor hem was gaan koesteren. De morgen volgend op die verukkeliike avond, had Ambrose MaitJand de verlo ving met Inez aangekondigd. Gwynne volgde Robin rustig en met vaste schre den. Ze deed haar best, nergens aan te denken. Dat was, meende ze. nog bet beste En maar doen alsof" zoals ze bij haar kinderspelen zo vaak gedaan had. En terwijl ze dan ook naar boven klau terden, begon ze vlug en aan een stuk door over haar jeugd te praten en de spelletjes, die ze toen deed. We deden vaak, of we ergens op een verlaten eiland zaten en stelden ons dan voor. dat we een prachtig hol vonden, o, kijk toch eens! Daar heb je warempel iets dat er' op lijkt! Zie je het ook? In haar opgewondenheid green ze ziin arm beet en wees hem op een verhe venheid op de top van de heuvel. Mei versnelde schreden gingen ze erheen. De heuvel was heel steil en nu en dan gleed Gwynne uit. Telkens stak Robin meteen zijn hand uit, om haar te steunen, maar onmiddellijk scheen ze zich de klo ve tussen hen beiden te herinneren en sloeg zijn aanbod af. Hij kneep telkens de lippen strak opeen. Wat had ze toch een afkeer van hem. Ze naderden nu de zogenaamde grot, die geen hol bleek te zijn, maar een uit bamboe ruwweg gebouwde hut, geheel met groen mos overwoekerd. Aan de achterzijde bevond zich een bouwvallige schoorsteen en door de opening zonder deur aan de voorzijde, zagen ze een gro te platte steen, die blijkbaar als vuur plaat gediend had. Er lagen nog half verkoolde takken op. Tegelijk gingen ze naar binnen. Hier is indertijd dus gestookt, mom pelde Robin rondkijkend. Op de lemen vloer lagen verscheidene roestige conser- venblikjos en een aarden kan met een ge broken tuit. En ze hebben hier ook ge- kookjt. vervolgde hij. Ja dat is waar ook, ik ben zo ongeveer uitgehongerd. En dat moet ji.i ook wel zijn. Hij keek het meisje vol medelijden aan. Ik zou wel iets kun nen koken, als er iets te koken viel, trachtte ze vrolijk te zeggen. Ik heb werkelijk honger. Als we eens verder zochten? We kun nen, zo nodig, hier altijd terug komen. Vermoedelijk zal dit wel de enige schuil-' Plaats zijn, die we vinden en naar de lucht te oordelen, zal het binnenkort wel gaan stortregenen. Hij wees naar buiten. De zon was door zware wolken bedekt. Misschien is het ook wel een bewoond eiland. Ik mag het lijden! Van de top van de heuvel p? was ech ter nergens enig spoor van een mensen woning te ontdekken. Naar alle kanten strekte zich de zee uit, zo ver het oog reikte. Het eiland zelf bleek slechts klein te wezen en Robin scliatte de lengte op een mijl en de breedte op dc helft. Overal was het dicht begroeid met uitzondering van het door hen gevonden open plekje. Op het geluid hunner voetstappen vlucht ten kleine dieren weg in de struiken en veelkleurige vogels verlieten hun schuil plaatsen en vlogen piepend en schreeu wend weg. Overigens was de stilte bijna angstwekkend. Robin keek naar Gwynne, zo tenger, 7.0 fi.ingevormri. en hij zag, hoe wanhopig ze voor zich uitstaarde. Zou ze hun toestand even ernstig inzien als hij? Mogelijk, dat er Weken, ja maanden verliepen, voordat er hulp kwam opda gen. Het eiland lag zo geheel buiten de koers der schepen. Hij wist dat wel, maar hoopte tevens, dat zij het niet be seffen zou. Kom kameraad, kon omhoog, zei hij op luchthartige toon. We worden wel gered. Nu en dan komen hier natuurlijk sche pen voorbij. Het voornaamste is nu, dat we wat, te eten vinden. Ik ben ervan overtuigd, dat we daar beneden een of andere boom met eetbare vruchten zul len vinden. Zie je die daar? Ga naar de hut terug en wacht op me, cfan ga ik op onderzoek uit. Ga nu gauw. Zo dade lijk begint het te regenen. Een plotselinge stortbui kwam zijn voor spelling verwerkelijken. Maar je zult doornat worden, sput terde ze nog tegen, laten we nog wat wachten! haddèn er u al lang over willen vertellen maar steeds hebben wij onze genegenheid onder ons gehouden, omdat wij er voor schroomden er openlijk voor uit te komen. Maar nu wij van onze kap per vernomen hebben, dat hoogst serieuze en als weldenkend bekend staande heren er niet voor terugdeinzen hun voorkeur té bekennen, schamen wij er ons ook met meer voor. Wij bedoelen onze genegen heid voor die lief lonkende en schalks lachende confectie-figuurtjes, die ailerbe- valligst gedrapeerd worden; voor die lieve praatjes met die wijze raadgevingen aan jonge meisjes van levenservaren tantes; voor die pakkende advertenties, waarop een heer in négligé op een bromfiets de polders onveilig maakt of waarop een dame ook a] zeer embryonaal gekleed met een mandje in haar arm aanstalten maakt om de kruidenier te gaan bezoe ken met een levensblijde lach op het ge zicht, terwijl ieder normaal mens dit al leen maar in een verschrikkelijke nacht merrie overkomt. Sinds jaren lezen wij ieder nummer van ons damesblad want daarover nebben we het iedere week opnieuw stuk en sinds ons laatste bezoek aan de kapper niet meer heimelijk. De rubriek aan niemands aandacht mag ontgaan is die waarin beschreven wordt hoe men zich in het openbaar dient te gedragen. Het is een soort wekelijkse aflevering van het boek Hoe hoort het". Overbodig (f 1 want er zijn nog al wat va derlanders die de elementaire fatsoens normen niet in acht kunnen of willen nemen. Het damesblad verricht dus baanbrekend werk. dat is buiten kijf en daarom zijn wij zo opgetogen over het feit dat de mannen en bloc wij ken nen iemand, wiens eruditie bestaat uit een aantal hiaten en zelfs hij leest het er zich op hebben gestort, tenminste vol gens onze kapper Hij vertelde, dat hij een klant verloren had omdat er geen damesweekbladen op zijn leestafel aanwezig waren. Het was een eigenaardige kerel mijn heer zo vertelde hij en zijn vrouw had de broek aan in huis. Nadat hij een keer een goedkeurende opmerking ge maakt had over een van de gereprodu ceerde mannequins was het vrouwen eed taboe voor hem. Hij laat zijn haar nu behandelen in een zaak waaraan een dames-salon verbonden is voelt u hem, maar ik denk er niet over om er een hele bibliotheek op na te gaan houden. Toch geeft dit te denken en hoewel wij helaas geen aandelen in de dames literatuur hebben, verzekeren wij de H.H, kappers dat hier een mogelijkheid ligt tot uitbreiding van de clientèle. Maar om op de goede manieren terug te komen. Wat te denken van de mannen die op een treinbalcon, waar het zo druk is. dat je na afloop van de reis de kno pen van je buurmans .jas in je buik vindt afgedrukt, een lekkere zware sigaar of sigaret opsteken, zodat aan de toch al niet zo frisse lucht een nieuwe mélange wordt toegevoegd? Neen. deze heren lezen vast ons dames blad niet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8