GESPREK MET BEGONNEN „Oplossing voor Nieuw-Guinea" eist summum aan goede wil" INDONESIË „In Breda zitten geen Engelen" Osservatore" over verschijning aan H. Vader Merkelijk stijgende belangstelling van Franse kiezers Mr v. Heuven ontving Nobelprijs Vriezend winterweer Help Uw Bisschop last van zijn ambt is ongemeen zwaar J Nieuw-Guinea en Y.N. Actieve communisten en Poujadisten maken vooruitzichten onzeker Maandag 12 December 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minister Luns bracht Nederlandse arres tanten ter sprake Verandering inzake volgorde agenda Duits blad neemt het op voor Nederland 24-Uursstaking Franse piloten Spoorwegpersoneel krijgt extra-uitkering Russen zenden weer „Heimkehrer'Hransport Prikkellectuui in beslag genomen Paus wist niets van Oggi-publieatie Kunstmatige adem haling: klap op de broek Weer toeslagregeling voor de melk Drama op Friese boerderij Vice-admiraal L. Doorman overleden WEERBERICHT Formaliteiten De delegaties Onder invloed „Blijvende verbetering'"' Drie problemen De Indonesische delegatieleider signa leerde behalve de kwestie Nieuw-Guinea nog twee problemen, welke zijns inziens de normalisering en verbetering van de betrekkingen tussen Nederland en In donesië in het nabije verleden in de weg hebben gestaan, namelijk de Unie en de financieel-economische overeenkomsten. Resolutie ingediend Rattenplaag op Orly Naast de gewone Kerst gratificatie Voor het eerst na 20 October Politiecontrole op Haagse tijdschrifthandels Wegenwacht wist er raad op Voorlopig geen „volle" melh verkrijgbaar Boer schoot op zijn vrouw en doodde daarna zichzelf De wgerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- t.ot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden en plaatselijk mist. Van nacht lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Matige ot krachtige wind uit Oostelijke rlich- tingen. Dinsdag 13 December: Zon op 8.41, onder 16.30. Maan op 7.59, onder 15.54. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (\an onze Haagse redactie) Vijf kwartier laler dan was voorzien om kwart voor zes is Zaterdag, middag in de Eairessezaal op liet Haagse Binnenhof de Nederlands- Indonesische ministerconferentie begonnen. Deze eerste zitting duurde tot ongeveer half zeven, in verband met de Nederlandse ministerraadsver gadering van Maandag zullen de delegaties elkaar pas Dinsdagochtend om 11 uur voor de tweede maal ontmoeten. Deze zitting zal van een informeel karakter zijn. De eerste vergaderingen van de conferentie zullen worden besteed aan de regeling van de procedure. Het is te verwachten, dat dan ook een Indonesisch voorstel ter tafel zal worden gebracht om de conferentie in het buitenland voort te zetten. In verband hiermede hoort men steeds meer Genève noemen, naar welke plaats reeds zeer binnenkort een ambtenaar van het Indonesische Hoge Commissariaat zou vertrekken om le onderzoeken, of daar op dit moment een geëigende accommodatie voor de conferentie beschikbaar is. Officieel is er echter nog niets bekend over een eventuele verplaatsing der conferentie. Vóórdat de openingsconferentie Zaterdag begon, spraken de delegatie leiders, de ministers Luns en Anak Agung Gele Agung enige woorden vooi film en televisie. Minister Luns zeide, dat de Nederlandse regering ver heugd is de Indonesische gasten welkom te mogen heten. Mr Anak Agung in het Maleis spiekend, dankte voor de gastvrijheid. Beide ministers spraken de hoop en het vertrouwen uit, dat de besprekingen heilzaam zullen zijn voor de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Nadat de conferentie deze redevoerin gen had aangehoord, nam zij enige be slissingen omtrent formaliteiten, zoals een wisselend voorzitterschap voor de vol gende bijeenkomsten, de instelling van een gemeenschappelijk secretariaat en het uitgeven van gemeenschappelijke com muniqués. Intussen is het volgens Anak Agung nog niet zeker, dat de volgorde van de agenda, zoals die enige dagen geleden in een ge meenschappelijke verklaring is gepubli ceerd, zal worden aangehouden. Deze kwestie zou tegelijk met de procedure aangelegenheden worden besproken. Men vraagt zich af, of deze uitlating van de Indonesische delegatieleider inhoudt, dat zijnerzijds een andere volgorde zal wor den vastgesteld. De Nederlandse delegatie ter conferen tie bestaat uit de ministers Luns, Van de Kieft, Zijlstra en Donker, de regerings commissaris voor Indonesische aangele genheden, mr N. S. Blom en elf adviseurs, twee secretarissen en één tolk. De Indonesische delegatie wordt ge vormd door de ministers Anak Agung gde Agung (Buitenlandse Zaken), I. J. Kasimo (Economische Zaken), prof. dr Sunütro Djojokusumo (Financiën), dr J. Leimena (Gezondheid), mr Roem en Arudji Karta- winata, ministers van Staat voor de duur van de conferentie, zes politieke advi seurs, twee secretarissen, zeven leden technische staf en acht technische advi seurs. Minister Donker was verhinderd de openingszitting bij te wonen Achter de delegatieleden hadden een aantal advi seurs plaats genomen; acht aan Neder landse en negen aan Indonesische zijde. In den Haag zijn Zaterdagmiddag de Ne derlands-Indonesische besprekingen be gonnen. Boven: De ontvangst van de In donesische delegatie bij dr Drees: v.l.n.r. dr Anak Agung gde Agung, dr Drees, dr Mohammad Roem en dr Utoyo Rame- lan. Midden: De Nederlandse delegatie: v.l.n.r. de ministers Zijlstra, Van de Kieft en Luns en de commissaris voor Indon. aangelegenheden mr Blom. Be neden: De Indonesische delegatie. Zit tend aan de tafel v.l.n.r. dr Moh. Roem, dr Anak Agung en dr Utoyo Ramelan. Intussen is nog niet duidelijk geworden, welke de bepaalde vraagstukken be treffende Nieuw-Guinea" zijn, die als punt 3 op de agenda vermeld staan. Slechts is de beperking gemaakt, dat beide partijen ten aanzien van de souvereinileit elk hun eigen standpunt zullen handha ven. Zoals men weet heeft de minister van Overzeese Rijksdelen Donderdag avond in de Tweede Kamer gezegd, dat dit punt op verzoek van Indonesië op de agenda is geplaatst. Hij moest echter toe geven, dat de Nederlandse regering de be tekenis niet kent, omdat van Indonesische zijde geen specificatie is verstrekt. De verklaring van minister Anuk Agung ter openingszitting heeft op dit stuk geen verdere opheldering verschaft. Hij zeide, dat het vraagstuk Irian Barat steeds een netelig obstakel is geweest op de weg naar een goede verstandhouding tussen Indonesië de Nederland en dat bet het uiterste en het summum aan goede wil van beide partijen zal vragen. De In donesische regering is echter vastbesloten aan elke moeilijkheid, welke op dit stuk de goede betrekkingen belemmert, het hoofd te bieden om hierdoor een bijdrage te leveren tot bevordering van de vrede jn Zuid-Oost-Azië en de hele wereld, zulks in overeenstemming met de Indo- nesische_ actieve onafhankelijkheidspoli- tiek. Hij meende, dat het Indonesisch streven om een oplossing te bereiken tot uiting is gekomen in de Bandung-confe- rentie van Aziatische en Afrikaanse lan den. Volgens een verklaring van enige dagen geleden van de Indonesische zaakgelastig de te Den Haag Kweedjiehoo, hechten de Indonesiërs er aan de conferentie zo spoedig mogelijk ;iaar het buitenland te verhuizen om te voorkomen, dat sommige kringen in hun land achteraf zouden kun nen zeggen, dat bepaalde concessies onder invloed van de Nederlandse atmosfeer zouden zijn afgedwongen. In politieke kringen te Den Haag neemt men aan, dat de Nederlandse regering weinig voor een verhuizing zal voelen. Het is echter niet te; verwachten, dat zij hiervan een hals zaak" zal maken, hoewel de voorgeschie denis van berichten, gelanceerd door Dja karta en daaropvolgende dementi van het Plein er op zouden kunnen duiden, dat zij zich in het vóóroverleg met de bijzon dere ambassadeur hieromtrent tot niets heeft willen laten verplichten. Blijkens het communiqué, dat na de be sloten openigszitting is verstrekt, heeft minister Luns erop gewezen, dat de Ne derlandse regering steeds heeft gestreefd naar een goede verstandhouding met In donesië, maar dat ook zij van mening is, dat de betrekkingen een blijvende verbe tering van node hebben. De minister noemde de verstandhouding, waarin de voorbereidende besprekingen zijn ge voerd, goed. Minister Luns zeide voorts, dat er vele wederzijdse belangen zijn, die alleen tot hun recht kunnen komen, indien er een wederzijdse sfeer van vertrouwen be staat, waarin met volledige eerbiediging van eikaars souvereiniteit een zakelijke behandeling van problemen mogelijk is. Hij dacht daarbij aan de vele Neder landers, die in Indonesië werken en aan de belangrijke economische betrekkin gen. Hij sprak, kennelijk doelend op de ak der Nederlandse arrestanten, het vertrouwen uit. dat de Indonesische re gering binnen de grenzen van hetgeen van haar kan worden verwacht, alles zal doen om tot een oplossing te komen van een aangelegenheid, welke sterk spreekt tot het rechtsgevoel van het Nederlandse volk. Hij zeide, dat de Unie door het Indo nesische volk nog steeds wordt gevoeld als een beperking van zijn volledige souverei niteit. Hij had met blijdschap geconsta teerd. dat er tekenen aanwezig zijn, die er op wijzen, dat deze kwestie zonder veel moeilijkheden kan worden opgelost. Hij ging daarbij uit van het feit. dat het over leg in 1954 op dit punt tot overeenstem ming had geleid. Over de financieel-economische over eenkomsten verklaarde hij, dat ze niet meer passen in de huidige toestand en niet meer in overeenstemming zijn met de tegenwoordige tijd Hij sprak de hoop uit, dat de besprekingen hierover een vlot verloop zullen hebben, nu zijn regering in een verklaring aangaande haar politiek ten aanzien van de investeringen van vreemd kapitaal in Indonesië ten deze duidelijk haar standpunt heeft weerge geven. Bjj het secretariaat van de V.N. is Zaterdagavond officieel een resolutie over Nederlands Nieuw-Guinea ingediend, wel ke. naar men verwacht algemene instem ming zal verkrijgen in de politieke com missie en de algemene vergadering. Hierin wordt gezegd: „De algemene vergadering na behandeling van het punt getiteld „de kwestie West Irian", hopend dat het probleem op vreedzame wijze zal worden opgelost, kennis nemend van de gemeenschappelijke verklaring, die op 7 December 1955 door de regerin gen van Indonesië en Nederland is afge legd geeft uiting aan de hoop. dat de onderhandelingen, waarop in de genoem de gemeenschappelijke verklaring wordt gedoeld, vruchtbaar zullen zijn". De resolutie, ingediend door Equador, India, Noorwegen, Nieuw-Zeeland en Sy rië, heeft de steun van de afgevaardigden van alle belangrijke groeperingen in de V.N. Zii zou waarschijnlijk vandaag door de politieke commissie in behandeling worden genomen. Met het oog op de huidige besprekingen tussen Nederland en Indonesië bestaat algemeen de hoop, dat een debat door de algemene vergadering wordt vermeden. Dc resolutie is het product van weken lang intensief overleg op het hoofdkwar tier der V.N. tussen Nederland, Indone sië en Australië. Dr Erich Mende, de militaire deskun- maakt. Daarom gaat volgens dit blad de dige van de liberale Bondsdagfractie, in Duitsland veelal gemaakte vergelijking vraagt in het blad „Welt am Sonntag' opnieuw herziening van de vonnissen der in Breda opgesloten Duitse oorlogsmis dadigers. Hij stelt voor een gratiecom missie te benoemen, die uit drie Neder landers en drie Duitsers zou bestaan, die door de regeringen zouden worden be noemd. „Wanneer wij willen bereiken, dat de kwestie-Breda niet verder oorzaak is van politiek ongewenste discussies, die niet dienstig zijn voor het bondgenootschap der buurlanden in de Westelijke Unie en de Nato, dan dienen wij van beide zijden tot zulk een stap bereid te zijn," aldus Mende. De liberal/ afgevaardigde beschuldigt Nederland er van, dat ..de geringste vooruitgang" heeft gemaakt bij het ver lenen van gratie aan oorlogsmisdadigers en dat het voor dezen een hardvochtiger regiem handhaaft dan andere landen Een der weinige bladen in West- Duitsland, die begrip tonen voor de Ne derlandse houdeng is de sociaal demo cratische „Neue Rheinzeitung". die in 'n beschouwing over de kwestie het Duitse publiek verzoekt niet te vergeten, dat Gestapo, S.D. en S.S. in Nederland „een verschrikkelijke balans van 170 mensen levens" achterlieten. (Bleef het nog maar bij 170 Red.) Het blad wijst er op. dat het hier gaat om misdadigers, die na cor recte gerechtelijke procedures zijn ver oordeeld en die niet slechter zijn behan deld dan de Nederlanders, die zich aan dezelfde misdaden hebben schuldig ge- met in Rusland tegen Duitsers gevel de vonnissen niet op. „Ook de Bondsrege ring is er van overtuigd, dat in Breda geen onschuldige engelen zitten" aldus bet socialistische blad, dat tot dusver het enige is, dat de misdaden van de zwaarst veroordeelde gevangenen opsomt. Dc vakvereniging van de Franse pilo ten heeft opgeroepen tot een staking van 24 uur, ingaande 18 December te midder nacht. Vliegtuigen, die zich in de 'acht bevinden zullen evenwel normaal hun vlucht voortzetten. De staking is een sym pathie-actie met het stakende grondper soneel, dat reeds geruime tijd het werk niet heeft hervat. Intussen wemelt het vliegveld Orly bij Parijs, dat al een maand lang bijna ver laten is door de staking, van de ratten. Deze doen zich te goed aan de voorraden ham en chocolade en scherpen hun tan den op de bedieningskabels van de vlieg tuigen. Tientallen brandweerlieden en be- roepsrattenvangers zijn in actie gekomen om de plaag te bestriiden. De ratten zijn uit hun oorspronkelijke woonplaatsen verdreven door graafwerkzaamheden aan een nieuwe weg in de buurt. Vrijdag werd een mecanicien aangevallen door een rat van 50 cm lengte en een gewicht van ruim zes pond. -sb sl (Van onze Utrechtse redacteur) Naast de traditionele Kerstgratificatie die ƒ50.- voor de gehuwden en ƒ25.- voor de ongehuwden bedraagt, zal het personeel van de Nederlandse Spoorwe gen nog een belastingvrije bonus van 2 pet, van het jaarloon ontvangen. Het is de bedoeling dat deze toeslag na 1 Maart 1956 wordt uitbetaald. De directie van de N.S. wil hiermee haar waardering tegenover het personeel betuigen voor de wijze waarop dit zijn taak in moeilijke omstandigheden ver vult en aldus laten profiteren van de te verwachten goede bedrijfsuitkomsten over 1955. In het doorgangskamp Fuerstenwaide in Oost-berljjn is gisteren opnieuw een groot transport Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie aangekomen, aldus een berichj van het Oostduitse persbureau A.D.N. Ongeveer 600 man worden Dins dag in het Westduitse doorgangskamp te Herleshausen verwacht. Zoals men zich zal herinneren werd de repatriëring van Duitse krijgsgevangenen op 20 October j.l. plotseling onderbroken. Woensdag deelden de Russen mede, dat zij hervat zou worden. Intussen zijn gisteren in Japan drie en veertig Japanse oud-militairen en bur gers teruggekeerd na eeh gevangenschap van tien jaar in de Sovjet-Unie. Dit is het vijfde transport van Japanners uit de SovjetUnie van de laatste tijd. De politie te 's-Gravenhage heeft vijf tpdschrifthandeis in de binnenstad aldaar gecontroleerd om na te gaan of deze ook op voor de jeugd zinnenprikkelende ma nier hun artikelen etaleerden. Van drie van deze zaken is het etalagemateriaal in beslag genomen In een van de winkels trof men ongeveer 50 boeken aan, die als pornografie beschouwd werden. De importeur van deze boeken, de 31-jarige E. L. F. uit Amsterdam, is hiervoor, in Den Haag, aangehouden. Hij is reeds eer der met de politie in aanraking geweest voor een dergelijk misdrijf. Zoals wij Zaterdag nog in een deel van prins Harald, alsmede door een groot onze oplaag konden melden heeft de hoge aantal leden van regering en parlement commissaris voor de vluchtelingen, onze en vertegenwoordigers van het corps di- landgcnoot mr Van Heuven Goedhart, plomatique. Zaterdagmorgen in de universiteit "an H.M. de koningin heeft aan mr Van Oslo de Nobelprijs voor de vrede namens Heuven Goedhart een telegram gezonden, zijn organisatie in ontvangst genomen. De uitreikingsplechtigheid werd bijge- woond door kroonprins Olav en zijn zoon Uw bureau, nu ai Uw ingespannen werk voor het welzijn van de mensheid erken ning heeft gevonden in de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede". Voor het eerst sinds vele jaren verliep de uitreikingsplechtigheid geheel in het Noors, Mevrouw van Heuven Goedhart is Noorse en haar echtgenoot spreekt uit stekend Noors. Zaterdagavond bood de Nobel-commis- sie van het Noorse parlement aan mr Van o.a. de Nederlandse ambassadeur en Heuven Goedhart een diner aan, waaraan de oud-secretaris-generaal van de V.N de heer Trygve Lie aanzaten. De hoge commissaris heeft medege deeld, dat hij de prijs, die ongeveer 130.000 gulden groot is, zal besteden voor het verschaffen van woonplaatsen aan 125 vluchetlingen, die thans in het kamp op het Griekse eiland Tinos wonen. Twee Nobelprijzen voor natuurkunde werden Zaterdag te Stockholm uitgereikt aan de Amerikaanse hoogleraren Lamb en Kusch. De prijs voor scheikunde werd uitgereikt aan de Amerikaanse hoogleraar Vincent de Vigneaud, voor medicijnen aan de Zweed Theoreil en de prijs voor litteratuur aan de IJslandse schrijver Laxness. De uitreiking geschiedde door koning Gustaaf-Adolf. (Van onze correspondent) PARIJS, Zondagavond Het beeld, dal velen zich mede op grond van vorige verkiezingen van de stembusgang van Januari a.s. hadden gemaakt, is de laatste 24 uur zeer gewijzigd. Zaterdag te middernacht sloot de mogelijkheid tot ijstverbinding. Re heet Tixicr Vignancourt, een figuur uit de vroegere Vichy-regering, die te Pau nog met de verklaring van zijn nationalistische groep voor de verbinding met de MRP-lijst van de heer de Ghévigny en de Boerenlijst van de lieer Guy Petit kwam aandragen, kreeg van de prefect te horen, dat hij drie minuten over tijd was. Een beroep op de minister van binnenlandse zaken bevestigde de weigerende houding van de prefect. Wat meer de aandacht verdient is, dat in het geheel 157 lijstverbindingen zijn ingediend vegen 90 in 1951 Maar van die 157 moeten er onmiddellijk 46 worden afgetrokken, die geen verbinding tussen partijen tot stand brengen. Pierre Poujade heeft het voor zijn propaganda nodig geoordeeld, daar, waar hij met candidaten te voorschijn komt, zuks op drie vei schillende lijsten be doen, volgens de categorieën van protesterende kleine middenstanders, ontevreden boeren en tegenstanders van alle aftredenden. Met deze lijstverbinding hoopt hij nu het grootst mogelijke aantal stem men binnen te halen, maar meer nog, ook het grootst mogelijke aantal aftredenden in de wielen te rijden. De 111 waarschijnlijk politieke stembus- overeenkomsten. die aldus overblijven, zijn niet te vergelijken met die van 1951, toen alle partijen zich verbonden tegen de communisten en dus in ieder departe ment maar één lijstverbinding plaats had. waardoor in meer dan veertig departe menten de verbondenen alle zetels onder elkaar konden verdelen met uitsluiting van de communisten. Deze keer hebben de verbindingen plaats, hetzij tussen socialisten, radicalen en andere linksen, die Mendès-France en Guy Mollet volgen hetzij tussen candidaten van de R G R de M R.P., de onafhankeliiken en de boeren- nartijen, dus degenen die Faure. Pinay en Teitgen vojeen Daardoor is de lijstverbin ding, zoais die in 195] bedoeld werd in belangrijke mate mislukt, want maar in betrekkelijk weinig departementen ts er nu sprake van een verbinding van alle niet-communistische partijen. Zodoende zal het maar zeer zeiden voorkomen mis schien maar in een dozijn gevallen dat één lijstgroep de volstrekte meerderheid kan bereiken Dit wil dus zeggen, dat voor meer dan negentig procent de ver binding nlaats heeft volgens de evenredige zetelverdeling per departement. waarin zij zegt: „Ik zend mijn warmste gelukwensen aan U en aan de leden van Deze toestand levert reeds aanstonds een enorm voordeel op voor de commu nisten. die nu weer in de positie van 1946 saan verkeren. Zij hebben met niemand verbindingen kunnen aangaan, maar hnn gehele cijferlijst gaat nu tel len. In de departementen van Frankriik zèif (dus de overzeese departementen niet meegerekend) werden de commu nisten bij de vorige stemming terug gebracht van ruim 150 tot biina 100 zetels. Van de verloren zetels zullen zij thans zelfs, ais zij in stemmenaantal vooruit zouden gaan, toch de meeste terugwinnen. Een tweede gevolg is, dat de aftreden den, die de vorige keer in de Kamer zijn gebraeht doordat de lijstverbinding de meerderheid bereikte en zq dus konden gebruik maken van het stemmenover- schot van hun voorgangers op de lijst, nu ai bijzonder weinig kans maken. Maar Zondagnacht is ook de inschrij- vingsmogelijkheid van nieuwe kiezers ver lopen Het totaal der inschrijvingen over treft zeer aanzienlijk het aantal van hen. die wegens het bereiken van de kiezers- leeftijd zich hebben kunnen aanmelden. Waar het aantal niet-ingeschreven kiezers in Frankrijk altijd bijzonder groot was, daar heeft men dus een ommekeer kunnen constateren in de belangstelling. Deze nieuwe belangstelling is vooral opgewekt door de communisten en door Poujade's beweging en het resultaat is. dat het totale aantal kiezers een vermeerdering van minstens vijftien procent ondergaat Alleen voor het departement Seine, waar toe Parijs_ behoort bedraagt dit aantal meer dan één millioen en uit de provincie komen ook getallen van 40, 60.000 of zelfs nog meer. Toen de A.N.W.B.-wegenwacht G. Stormbroek, die dienst doet op de route AmsterdamBussum dezer dagen op een middag bij Diemen zijn boterham verorberde, merkte hij, dat buiten opge wonden mensen ,,kind te water" riepen. Hij rende naar'buiten, zag midden in de oude Muidervaart inderdaad een kindje drijven, en zonder zich te bedenken sprong hij in het water. Hij slaagde er in het jongetje, dat reeds bewusteloos was, aan de kant te brengen. Toen hij zelf ook op de kant was geklommen, zag hij, dat men nog steeds met het bewus teloze kind in de armen stond, zonder pogingen te doen de levensgeesten op te wekken. Stormbroek, die zich herinner de zelf ook eens in zijn jeugd op deze wijze tot het bewustzijn te zijn terug gebracht, nam het knaapje over, gaf het enige ferme tikken voor de broek. Het kind kwam inderdad bij, tot geruststel ling van de radeloze moeder. Het bleek, dat liet ventje in de boot, waar hij troonde aan de sluiting van het raam had gemorreld, en in het water was getuimeld, toen het raam losschoot. Wegenwacht Stormbroek is na voor zien te zijn van droge kleren door een vriendelijke automobilist naar huis ge- brclit. Evenmin als het jongetje heeft hij nadelige gevolgen van het koude bad ondervonden. (Van onze Romeinse correspondent Rome, Zondagavond. De „Osservatore Romano" van Zater dagavond brengt een zeer lang artikel op de voorpagina over de verschijning die de Paus gehad heeft in de vroege ochtend van 2 December 1954 tijdens het diepte punt van Zjjn ziekte Het blad maakt er geen geheim van. dat het voortduren van het gepraat, van de twijfel en van de on zekerheid inzake deze episode de dircle en enige aanleiding vormt tot het publi ceren van dit artikel, dat, naar men vu rig hopen mag, voorlopig het laatste woord zal zijn over deze zaak, waarover reeds al teveel is gesproken en geschre ven. Het belangrijkste van het artikel ligt in de niet langer meer te weerleggen verzekering, dat de Paus zelf niets heeft geweten van de voorbereidingen tot het bekend maken van de verschijning in het geïllustreerde weekblad,, Oggi" dat de Paus het bekend worden positief had ver boden en dat hij, toen het onherstel bare eenmaal geschied was er groot verdriet van heeft gehad Inderdaad heeft de H. Vader het ge beurde aan enkele (zeer weinige) ver trouwelingen verteld. Een van deze was Het is minister Mansholt niet mogelijk zo blijkt uit zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, thans reeds me dedelingen te doen over de voor het in November ingegane melkjaar vast te 'tel len garantieprijs voor de melk, aangezien de regering ten tijde van de opstelling van deze M. v. A. haar standpunt ter zake nog niet had bepaald. Het ligt even wel in de lijn der verwachting, dat we derom een bijzondere toeslag voor be paalde gebieden zal worden gegeven. De hoogte van deze toeslag zal uiteraard me de afhankelijk zijn van de te geven prijs garantie. Zeer binnenkort is een publicatie te verwachten, inzake deze toeslagregeling, waarin tevens de gebieden zullen zijn ver meld, die daarvoor in aanmerking ko men, namelijk die waar de hoge kost prijzen zijn toe te schrijven aan factoren, liggende buiten de invloedssfeer van de boer. Destijds is inderdaad overwogen mogelijk te maken, dat naast de op ?,5 procent vet gestandaardiseerde melk eveneens melk i. et een vetprcentage van tenminste 3.5 procent in de distribu tie zou worden gebracht. In verband met de in de aanvang van dit jaar doorge voerde verhoging vgn de melkprijs voor de consument, kwam het de regering voor, dat het juiste moment voor het ope nen van deze mogelijkheid nog niet is gekomen. Het trekt de aandacht, aldus de minis ter. dat na de belangrijke verhoging van de consumptiemëikprijs in Januari 1955 het verbruik van de duurdere melk In flessen iets is gestegen en dat van de consumptiemelkproducten zelfs in belang rijke mate is toegenomen, doch het ver bruik van de goedkopere losse melk niet onbelangrijk is gedaald. Aangezien ook in niet-agrarische krin gen een toenemende belangstelling is waar te nemen voor het landbouwbeleid in zqn geheel, heeft de -egering de So ciaal-Economische Raad verzocht over het huidige systeem van de prijsstelling van consumptiemelk een advies uit te brengen. (Van onze weerkundige medewerker) Zaterdagavond begon de barometer snel te stijgen en draaide de wind naar Noor delijke richting, waarmee koudere lucht werd aangevoerd. Gisteren was het al 4 tot 6 graden kouder in ons land dan Zater dag. Hier en daar voornamelijk in het Noorden van het land, werden enkele sneeuwbuitjes waargenomen. Gister avond begon de thermometer snel te dalen tot beneden het vriespunt. Vanmorgen werden de volgende minima gemeten Eelde —5, De Bilt 4, Twenthe 3, Ypen- burg4 gr. Celsius. In Noord-Duitsland werd 6 tot 9 graden vorst en in Dene- marken reeds 15 graden vorst gemeten. Ook in Zweden en Finland blijft het streng vriezen. Van de Oceaan tracht een nieuwe de pressie een tegenoffensief in te zetten. De wind zal morgen hierdoor weer toenemen uit. richtingen tussen Oost en Zuid en ook nemen de sneeuwkansen, met name in het Zuid-Westen van ons land toe. Het is echter waarschijnlijk, dat Koning Winter deze aanval za] weten af te slaan. Ko mende nacht kan in grote delen van ons land 4 tot 7 graden vorst voorkomen. de substituut van het staats secretariaat mgr Angelo Dell' Acqua, een opvolger van n*gr Montini, die de Paus op 2 Decem ber 1954 om negen uur in audiëntie ont ving in de ziekenkamer voor het behan delen van de lopende zaken. De Paus was nog geheel vervuld van het gebeurde en vertelde het dus aan Zijn naaste mede- werker. Deze maakte na de terugkeer in zijn werkkamer een woordgetrouw verslag van de merkwaardige audiëntie en sloot dit in een enveloppe, die hij verzegelde, en waarop hij schreef; Audiëntie 2 De cember 1954, te openen na mijn dood". In een latere periode was het feit van de verschijning toch bekend, zij het aan vankelijk slechts binnen een beperkte Va- ^nse kring. Het staat vast dat mgr Dell Acqua hieraan part noch deel had maar toen hem duidelijk werd, dat het bekend worden aanleiding werd tot ge praat en velerlei bedenkingen begaf hij zich naar de Paus en sprak over deze aan gelegenheid. Hij toonde de H Vader toen zlJn notities en verkreeg hiervan zonder meer de bevestiging. In gezamenlijk óverleg werd toen be sloten om de (inmiddels een feit ge worden) publicatie officieel te bevesti gen. Maar het was bij die gelegenheid Paus er Zlm ongenoegen en teleur stelling over uitsprak, dat het verhaal oekend was geworden En hoewel hptt vaststaat, dat het bekend worden van de verschijnmg een gevolg is van een goed bedoelde indiscretie mag en moet men het betreuren omdat het gaat om een hoogst persoonlijke en intieme aan gelegenheid die bovendien niemand min der dan de Paus persoonlijk betreft 1mein.se en V00raI Vaticaanse Sn£ejJ hoopt en verwacht men dan ook dat met dit artikel in de „Osservatore Ro mano het laatste woord over deze deli- cate zaak is gezegd. Een verschrikkelijk drama heeft zich Zaterdagavond afgespeeld in het dorpje Hums in de Friese gemeente Baardera- 65-jarige O. A., bewoner van een kapitale boerderij, vuurde twee schoten uit een jachtgeweer af op zijn tweede vrouw, de 48-jarige A. A., die levensge vaarlijk werd gewoDd. Daarna beroofde hij zich zelf van het leven door een schot uit hetzelfde geweer. Om ongeveer tien uur is dit drama ge beurd, toen het echtpaar, dat naar ver luidt in een goede verstandhouding leef de, zich ter ruste zou begeven. De boer loste een schot op zijn vrouw, waardoor zij ernstig in borst en longen werd ge troffen. Zij wankelde naar de huisdeur, maar in de gang trof haar een tweede schot. Bloedend strompelde zij naar een getrouwde zoon, die vlak bij de boerderij woont, maar voor diens deur zakte zij in een. Toer; men kort daarna in de boer derij kwam, vond men het ontzielde lichaam van de boer, die zich intussen met een schot hagel van het leven had be roofd, in de gang. De vrouw is in zorg wekkende toestand naar een ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Vermoed wordt, dat de boer in een vlaag van ver standsverbijstering heeft gehandeld. In Augustus is hij thuis gekomen van een verblijf van een half jaar in een psychia trische inrichting. Zaterdag is te Amsterdam op 64-jarige leeftijd overleden vice-admiraa) b d. L A. C. M Doorman oud-chef van de Neder landse Militaire Missie te Berlijn oud voorzitter van Katholiek Thuisfront. Meer ian veertig jaren is de overledene in marinedienst geweest, waar hij een be langrijke carrière maakte, welke heim met alle delen van de zeedienst vertrouwd deed zlJti, terwijl hij vele jaren daarvan in het voormalige Nederlands-Indië doorbracht. In 1940 werd hij benoemd tot Schout- bij-Nacht. In 1944 wist hij uit krijgsge vangenschap te ontvluchten en bereikte hij na een avontuurlijke reis Engeland, waarna hij werd benoemd tot maritiem commandant van het pas bevrijde Zee land. In 1947 verliet admiraal Doorman de marine.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1