GERARD VAN VLIET 75 JAAR LIEFDE ill de storm Bisschoppelijke daring in Indonesië Dienstplicht en politiek MAANDAG 12 DECEMBER 195 i»AGINA 3 Geen gemakkelijke taak Waarschuwing tegen communisme ,?Amsterdamse" schilder hartelijk gehuldigd Intelligentietest van aspirant- soldaten door ELEANOR ELLIOT CARROLL mystieke genade-gemeenschap. In die con crete omstandigheden moet het geloof verkondigd worden en in de samenleving van de eigen tijd moet de beleving van het geloof gestalte krijgen. De bestuur ders van de Kerk moeten daarom de uiter lijke verschijningsvorm van het mystieke lichaam steeds weer met de eigen tijd confronteren. En als de gelovigen van hun bisschoppen mogen verwachten dat zij aan de beleving van het geloof in de eigen tijd leiding geven, dan zullen de bisschoppen van hun kant gedwongen worden zich met de dingen van deze tijd, met menselijke samenleving en opbouw van de katholieke gemeenschap bezig te houden. De bisschoppen zullen zich ech ter ook dan bewust blijven dat zij geen ander doel hebben dan ook in de uiter lijke vormgeving van het christelijke le ven de rijkdom van Christus te brengen; en de gelovigen zullen goed doen nooit te vergeten, dat hun bisschoppen niets anders beogen dan die rijkdom van Chris tus voor hen bereikbaar te houden. IEDER zal begrijpen dat het geen ge makkelijke taak is om in de tegen woordige tjjd de last van het bisschops ambt te dragen. Al kan met vreugde wor den vastgesteld dat een deel van de ge lovigen steeds meer bewust wordt van de rijkdom van het geloof en van de aposto- laire taak die zij in de Kerk hebben te vervullen, daarnaast kan men niet voor bijgaan aan het feit dat onder ons de ge- loofsverslapping en de teruggang van christelijk leven onrustbarend toeneemt. Bovendien groeit in ons volk op zorg wekkende wijze de onkerkelijkheid, zodat het voor een zeer groot deel geen band meer met een christelijke kerk aanvaardt. En hoezeer ook in bepaalde kringen de toenadering tussen allen die christen zijn op verheugende wijze toeneemt, elders be speurt men weer een tegenstand tegen de Kerk, die sterk verontrust. Toch zal een bisschop zich bewust moe ten blijven, dat hij aan iedereen de rijk dom van Christus te prediken en te bren gen heeft, zoals de Zaligmaker die heeft belichaamd in Zijn Kerk. Zonder een groot vertrouwen op de Heer der Kerk, die vroeg om met voorbijzien van persoonlijke verlangens het ambt te aanvaarden, zal het wel niet mogelijk zijn om in vreugde de last te dragen. Daarnaast za] geen bisschop vruchtbaar kunnen werken zonder de medewerking van zijn gelovigen. In deze eerste herder lijke boodschap doen Wij op allen een be roep om door een voorbeeldig christelijk leven de rijkdom van ons geloof en van de Kerk te tonen aan allen die willen zien. Geen groter vijand van de Kerk, dan een gelovige die zijn geloof te schande maakt. En daar geen bisschop zijn ambt zal kunnen vervullen zonder de verlichting van de heilige Geest en de kracht van Gods genade, daarom vragen wvj zeer nadrukkelijk om niet op te houden God voor Ons te bidden Vraagt zonder ophou den, dat Gods heilige Geest Ons de wegen mag doen vinden om in U en in allen, voor wie Wij verantwoordelijkheid dra gen, het geloof in de rijkdom van Chris tus levendig te houden o" te wekken Vraagt dat de kracht van Gods genade Ons dag aan dag mag sterken om naar Gods bedoelingen het ambt te dragen, dat Hij Ons gaf. Gisteren is in Indonesië een gemeen schappelijke verklaring van de kerk voogden bekend gemaakt, waarin ge waarschuwd wordt tegen het communis me. De kerkvoogden sporen aan een geest van hulpbetoon en verbroedering aan te wakkeren, opdat geen oorlog tus sen de Aziatische volkeren zelf zal ont staan. De verklaring is getekend door Mgr A. Soegyapranata S.J. apostolisch vicaris van Djakarta en voorzitter der bisschoppenconferentie. In hun schrijven constateren de bis schoppen en andere kerkelijke gezags dragers. dat een nationale beweging ont staan is. die ten doel had met alle kracht een nationale onafhankelijkheid, een de mocratische regeringsvorm en de nodige sociale hervormingen tot stand te bren gen. Zulk een streven is wettig en geoor loofd en verdient daarom de steun van allen, die katholiek denken en voelen over geheel de wereld. „Dank zij de nationale inspanning zo gaat de verklaring verder is het groot ste gedeelte van Azië nu vrij van een ver ouderd kolonialisme, maar daarentegen dreigt nu een nieuw kolonialisme dat met zijn monopolistische ideologie de gehele wereld wenst te beheersen en de gees telijke schatten ener nationale cultuur dreigt te vernietigen". Als tegenwicht bevelen de bisschoppen aan de Pantjasila het vijf-zuilenbeginsel zuiver te bewaren, daar aldus God tot middelpunt wordt gesteld van het per soonlijke leven, 't gezin, de maatschappij het nationale en internationale leven. Aldus meldt het K.N.P. J. Alfrink heeft gericht met een over de veraiit- Gerard van Vliet rechtsin gesprek met de voorzitter van het huldigingscomité U. Leydensdorff. OP bijzonder hartelijke wijze en temid den van een uitgelezen schaar kun stenaars, vrienden en bewonderaars is de Amsterdamse schilder Gerard van Vliet Zaterdagmiddag in het Paviljoen Vondelpark in de hoofdstad gehuldigd ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag en voor het feit dat hij gedurende 'n hal ve eeuw verschillende functies heeft be kleed in de organisaties van beeldende kunstenaars. Namens het huldigingscomi té werd hem een enveloppe met inhoud overhandigd, alsmede een door de kunst schilder en graficus Cor de Wolff ontwor pen herinneringsalbum. Door vertegen woordigers van tal van organisaties wer den voorts geschenken geoffreerd. De I.C.C.-zaal, waarvan de wanden „be hangen" waren met werk van d jubi laris, was te klein om de vele gasten te herbergen. Namens de Koningin was aan wezig W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten, particulier secretaris van H. M., terwijl het ministerie van O. K. en W. vertegenwoordigd was door mr J. F. M. Jansen chef van het departement. H.K.H. Prinses Wilhelmina liet van haar belang stelling blijken door een brief, onderte kend door haar particulier secretaresse, die uit naam van de prinses o.m. waar dering uitte voor het vele werk van Van Vliet voor het Kunstenaarsgenootschap. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam „schilderde" de jubilaris als een „kun stenaar in galop" en een warmvoelend mens, die veel voor zijn naaste over heeft Ook de toonkunstenaar Herman Leijdens- dorff, de voorzitter van het huldigingsco mité roemde de schilder als een altruist van de eerste soort, die zoveel functies in zich verenigt, dat hij met gemak zelf een „dagelijks bestuur" kan vormen. Prof W. v. d. Pluijm, oud-hoogleraar van de rijks academie voor beelden kunsten, noemde Van Vliet de „geruisloze" schilder, die de oneindige rijkdom van de natuur en het bouwkundig schoon van Amsterdam ge stalte wist te geven in zijn „kunstwerken van stilte", waaruit in deze jachtige we reld de dromende nostalgie zo duidelijk spreekt. Van Vliet, de ras-Amsterdammer van de grachten, is om zijn kunstenaarsschap al veel geroemd. Niet alleen in eigen land doch ook veel daarbuiten, tot in Zuid-Afri ka toe. hadden zijn exposities groot suc ces. Hij heeft veel gereist en is met de verfijnde Louis Couperus samen door Noord-Afrika getrokken. Tal van spre kers stelden daarna de grote verdiensten van de heer Van Vliet in het licht. Tot besluit werd een receptie gehouden, tijden welke de vitale jubilaris vele handen moest drukken en gelukwensen in ont vangst mocht nemen. In de vergadering van de Tweede Ka mer zal de heer Vermeer aan de minister van Oorlog de volgende vragen stellen: Kafi de minister mededelen of het juist is, dat dienstplichtigen, die zich aan een intelligentietest moeten onderwerpen, vragen van politieke betekenis worden gesteld? Als deze vraag bevestigend wordt be antwoord, kan dan worden medegedeeld van welke inhoud deze vragen zijn en met welke bedoeling zij worden gesteld? Kan de minister mededelen of het de gewoonte is, dat aan dienstplichtigen, zo als onlangs bij het afnemen van een test van de Koninklijke Luchtmacht te Nij megen is gebeurd, ragen worden gesteld als: Welke krant 'eest u; welke krant lezen uw ouders? Op wie stemmen uw ouders? Zijn uw ouders lid van de Partij van de Arbeid? Op wie zoudt u stemmen? Zijn uw ouders antimilitarist en voeren zij propaganda voor dit standpunt? (Van onze Utrechtse redacteur) Aan de op de begroting van O., K. en W. voor 1955 geplaatste post van drie millioen gulden voor „aankoop en sub sidie bij aankoop van natuurterreinen", welk geld is bestemd voor oen periode van 10 jaar, mag zeker niet worden getornd. Er moet spoedig een Natuurbe schermingswet komen. De Nederlandse bosstand. die in een kritieke fase ver keert, moet zeker gehandhaafd blijven. Deze drie wensen waren vastgelegd in een resolutie, welke Zaterdagmiddag werd aangenomen in de jaarvergadering te Utrecht van de Contact-commissie voor Natuur- en Landschapsbescher ming. Tevoren had de voorzitter, jhr. mr. M. van der Goes van Naters opgemerkt, dat Voor het Edinburg-Festival 1954 schreef Thornton (Met onze hakken over de sloot. Onze stad 1 Wilder „The Match maker". dat met groot succes in Enge land is opgevoerd. Zaterdagavond gaf de Nederlandse Comedie in de Stadsschouw burg te Amsterdam de première van dit komische blijspel in de vertaling van Bert Voeten. Friso Wiegersma had aardige décors ontworpen en Henk Rigters heeft zijn krachten beproefd als regisseur op dit soms sprankelend geschreven spel. maar hij was kennelijk nog niet klaar met deze werkzaamheden, want het slot was een dermate rommelig gedoe, dat men zich afvroeg of de discipline geheel zoek was geraakt of dat de spelers niet precies wisten waar ze moesten staan De im provisatietalenten om dan bij gebrek aan een vaste aanduiding toch het toneel goed te vullen, liggen bovers het kunnen van de acteurs en actrices van de Ned. Comedie en dit is dan ook oorzaak, dat men onbevredigd naar huis moest gaan, omdat de stijl zoek was. .•De Koppelaarster" is een blijspel in revuestijl, waarbij het gaat om een ty- rannieke zakenman, Horace Vandergel- der. die meent de vrouwen te kennen, maar die op dit gebied nog heel wat kan leren Hij wi] op latere leeftijd nog eens huwen en meent in de modiste Irene Molloy een „slachtoffer" gevonden te hebben, die hij om zijn vinger kan win den. De koppelaarster Dolly Levy- O'Neill, warmt hem in deze aan de ene kant op. om toch ook wecr aan de an dere kant problemen te scheppen. Cor nelius en Bemaby, de beide knechten van Vandergelder. kiezen de vrijheid en ontmoeten in New York ook miss Molloy en raken zeer gecharmeerd van haar en haar ateliermeisje Mimie ay. Ten slotte valt de koppelaarster voor Horace en de beide knechten van hem krijgen ook de vrouw, die zij willen hebben. In een vlot tempo werd dit spel door gaans bijzonder aardig gespeeld. Thornton Wilder heeft dit oude gegeven, dat reeds bekend was in de wereldliteratuur en dat via omzwervingen over het conti nent ook in Amerika is doorgedrongen, vlot verwerkt in een kluchtig blijspel Geen diepgaande filosofieën, maar een sprankelende dialoog. Daarin ligt de kracht van het stuk. Mary Dresselhuys (rechts) en Joan Remmelts in „De Koppelaarster". vergane dak op hun hoofd. De broodvruch ten vormden een smakelijk maal, waar van beiden genoten. Robin ondernam nog een tocht naar de bron en kwam terug met kristalhelder water in de gebroken aarden kan. Ze spraken over alles en alles, behalve over zichzelf en hun moeilijke toestand. Ze maakten gissingen over het ontstaan der hut, waarin ze zaten. Robin meende, dat ze door jagers gebouwd moest zijn; de hut lag voor de vissers te ver van het water. Was dit het geval, dan konden ze niet al te ver van de be schaafde wereld zitten, al hadden ze dan ook geen land in de omtrek kunnen ont dekken. Het weer klaarde op. Hun horloges wa ren blijven stilstaan, maar volgens de stand der zon, moest het naar hun me ning, zowat vier uur in de namiddag zijn. Robin stelde voor langs het strand te gaan wandelen, en het meisje ging gretig op dit voorstel in. Nietsdoen in zijn nabij heid viel haar veel te zwaar. Ze voelde, dat ze voortdurend bezigheid moest heb ben. De hitte was nu geweldig. Het geleek meer op midden Juli, vond Robin, dan op begin October. De zon drong door het dichte gebladerte heen en brandde op hun hoofden. Geen zuchtje bracht enige koelte. Zelfs de zee was stil en spiegelglad en scheen de warmte terug te kaatsen. En er was niets te zien, dan de strook zand langs het water, de wilde zee om hen heen en een stuk oerbos ten zuiden van hun verblijf, dat onbekende gevaren verborg. Robin keek peinzend naar die wildernis. Hii moest er achter zien te komen wat er achter dat bos lag. Maar vandaag niet, opgetogenheid, kijk nu toch eens, wat ik gevonden heb! Nu hoeven wte niet bang te zijn, geen eten te vinden. Hij was beladen met allerlei vruchten. Gwynne ging naar hem toe en bekeek de ronde vruchten, die hij haar vol trots voorhield. Wat zijn dat in vredesnaam? vroeg ze, ik heb ze nog nooit van mijn leven ge zien! Vruchten van de broodboom, ver klaarde hij, een vrucht haar voorhou dend. Kijk eens naar die schil., volko men gaaf. En er zijn er nog honderden te vinden. Ik heb zes of zeven volbeladen bomen geteld. En ik heb een bron ge vonden met het helderste water, dat je nog ooit gezien hebt. Ik weet verder ook zeker, dat ik verderop een bananenboom hebt ontdekt, maar ik wilde je niet te lang alleen laten. We zullen van honger niet omkomen, dat is alvast zeker. Ze bevoelde de vreemde vrucht aarze lend en keek hem aan. Moeten die dingen soms net als aard appelen gekookt worden? Ik meen wel eens gelezen te hebben, dat de inboorlin gen ze in gloeiende as roosteren. Nou, dat gaat gemakkelijk genoeg zei Robin en haalde.uit zijn zak een zilve ren sigarettenkoker, een aanstekertje en een zakmesje te voorschijn. Maar de aan steker werkte natuurlijk niet, Gwynne greep dadelijk naar het pennemesje. Ik ben vroeger bij de Padvinders ge weest, zei ze opgewonden, en ik geloof niet dat ik vergeten heb, hoe die vuur leer den maken. Ik geloof dat ik het best zou kunnen doen., nee, toch niet ik zou een leren veter moeten hebben om... Nou, dat zal wel gaan, meende Ro bin zijn gordel losmakend, wat zeg je hiervan?, Prachtig! Maar ik heb er slechts een smal reepje van nodig. Vol bewondering keek de jongeman toe, hoe haar vaardige vingers een ingewik keld werktuigje begonnen te maken. Ze moest allereerst twee gladde stokies hebben, zei ze. Hij zocht die gauw voor haar op en sleep ze volgens haar aanwij zingen af. Zijzelf sneed een reepje van de riem en weigerde verder geholpen te worden. Zoek jij maar liever wat dode tak ken bijeen, zei ze. In orde, generaal! Robin sloeg de hakken tegen elkaar en salueerde stram. Haar oren volgden hem met een verdrie tige uitdrukking. Was hij toch maar, wat z.e indertijd van hem gedacht had in die eerste heerlijke dagen op „De Droom". Konden ze toch maar tot die eerste week teruggaan - het gebeurde in Panama on gedaan maken! Maar dat ging niet. Al zouden ze maanden, of jaren, nog alleen op dit verlaten eiland zitten, dan nog zou den ze even vreemd als nu tegenover el kaar staan. Die diepe kloof bleef be staan. Met een onderdrukte snik richtte Gwynne al haar aandacht weer op het maken van vuur. XIV. Schatten der zee. Een uur daarna zaten ze tegenover een fel brandend vuur en genoten van de warmte. Hun kleren waren nog vochtig en buiten viel de regen in stromen neer en lekte door de spleten van het half- Vertaling: Herman Antonsen Hij lachte erom. Wat komt het erop aan. nu we toch urenlang in het water ge legen hebben, of we een beetje nat wor den. Toe, ga je nu terug. Met tegenzin keerde zij terug en Robin ging verder. Tweemaal bleef ze rtaan en keek hem achterna. Een ontzettende angst maakte zich plotseling van haar meester. Als hij eens van die steile hoog te omlaag stortte. De regen viel in stromen neer en haar tanden klapperden van angst en koude. Ze bereikte eindelijk de hut en kroop weer in de primitieve schuilplaats Als er eens wilde dieren daar beneden in het bos waren, die hem aanvielen! Ze werd z0 angstig, dat het zweet haar aan alle kanten uitbrak. Ze kon daar niet langer blijven, zonder te weten, wat er met hem gebeurde. Dat was te veel van haar gevergd. Ze stond op en liep de hut uit, maar bleef onmiddellijk met een kreet va" bliidschap en opluchting staan, toen ze Robin zag aankomen. Hoera! roep hij met voorgewende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3