Van Melis leidde Rapid-aanval in grootse stijl Willem II was er kansloos bij Vitesse verraste Amsterdam in het laatste kwartier Ajax heeft nu de goede richting Weltmeister '-schutter Rahn iii het Stadion Feijenoord NAC won hard maar sportief Elinkwijk's troon wankelde Enschede's surplus aan techniek had echter geen punch Paarden-toto had in 1954 omzet van ruim 8 millioen gulden' Via snel en goed spel een royale overwinning op Eindhoven rm Grote zege van onweerstaanbare Limburgers Mag ere Fortuna-zege op defensief Noad Van Grieken brak drie records gewichtheffen Consolini wierp de discus 56,98 m. Zwarte Schapen waren weer schotloos Nederlands schaak-team kwalitatief sterker Nederlands Elftal heeft nog niet gewonnen Stormvogels-voorhoede te zwak Kraak c.s. konden dc druk weerstaan Russische dammers in de Internationale Bond Fangio naar Ferrari werd verijdeld MAANDAG 12 DECEMBER 1955 PAGTNA TRABERT'S PROF-DEBUUT WERD EEN NEDERLAAG Nieuw Europees record Om de Koning Gustaaf-bekcr ZWEDEN EN DENEMARKEN IN DE EINDSTRIJD Tegen Tsjecho Slowakije ROBINSON HAD SCHULDEN.. FRANSE RUGBY-ZEGE V) Uit Mercedes' erfenis H.IJ.C. WON TOURNOOI TE LAUSANNE AMATEUR-VOETBAL Rotterdamse ..putsch" D.W.V.'s positie versterkt Robur klopte Hengelo T.S.C. verloor vcs AMATEURS WEST I WEST TI NOORD FrlTa?Ld|cKUM# OOST ZIJTD I ZUID II HOCKEY a-x KORFBAL (Van onze sport-correspondent) KAALHEIDE, Zondag Er leek voor Willem II een kansje in te zitten. Rapid JC had geen extra mannetje bij Van Roessel neergezet. Men liet de lange blonde Tilbur- genaar, die oudergewoonte achter zijn voorhoede opereerde, aan zijn lot over. Prinsheerlijk alleen en op zijn gemak kon Van Roessel daarom zo ïijn passes naar voren doorgeven, ineens of na een korte dribbel, al naav gelang de omstandigheden zulks nodig maakten. En dat spelletje ging lekker, maar in dat eerste kwartier trad toen al het gebrek aan tempo in de Tilburgse voorhoede aan het licht. Ook de schotvaardigheid liet te wensen over en zo noteerden wij slechts één goed schot. Feitelijk kwam dit ene schot nog niet eens van een Tilburgse voorwaarts. Het was een vliegend schot van Brooymans, die deze middag als linkshalf opereerde en later, in de tweede helft, naar de stopperspilplaats verhuisde, omdat Van Loon hoegenaamd niet tegen een zeer agressieve Van Melis opgewassen bleek te zijn. Dat vliegend schot stopte keeper Cox prachti» en daarmee had de Tilburgse voorhoede meteen al haar brille en elegance verloren. Hoe anders trok de Rapid-voorhoede te nuten sneden Van Melis en zijn secondan- velde. Van Melis, die vroeger liever een i ten zo scherp en geraffineerd door de straatje om liep dan een duel aan te gaan, wierp zich met een ongewone drift in het strijdgewoel, liet Van Loon van het kastje naar de muur lopen en deelde links en rechts passes uit, waarop Bisschops en Stroucken met gretigheid inliepen. En v. Melis' zuivere passes bereikten niet alleen hen, maar ook Hanneman en Adang, die op de lijn van ongeduld stonden te trap pelen om slag met Mertens en Van Bladel te leveren. De afwisseling, die een listige Van Melis voortdurend in de Limburgse aanvallen bracht, raakte de Tilburgse ach terhoede meer dan haar capaciteiten op het zware, gladde veld konden verdragen. Mocht Willem II dan tot een zestal corners op het Rapid-doel komen. Rapid van zijn kant schiep zich kansen aan de lopende band, waarvan een soms vertwij feld «pelende Tilburgse verdediging het ontstaan niet kon beletten, zo geraffineerd en zo snel kwamen de Limburgse voor- waartsen door de Tilburgse linies heenge- rold. Alles bij elkaar kwam Willem II er in de eerste helft nog vrij aardig af. Het duurde ruim een half uur, voordat Rapid JC de eerste beloning voor knap aan- valsspel kreeg. VanMelis en Hanneman hadden op een haar het Tilburgse doel gemist, maar een ongewoon verre uittrap van doel man Cox, die De Munck op dit punt naar de kroon steekt, legde de I grondslag voor de eerste Limburgse li treffer. Van Melis won het kopduel met Van Loon en kopte het leer door naar Hanneman, die in één rush Mer tens zijn hielen liet zien en dit resoluut staaltje voetballen afwerkte met een laag schot, dat Feyt geen schijn van kans gaf: 10. Grote activiteit ontwikkelde hierop VAN MELTS De Bruyckere in de grootse stijl Tilburgse voorhoe de, maar dat snelle, dat scherpe doorsnijden van Rapid JC miste men daar. Toen De Bruyckere tóch eens overal door heen gesneld was, be lette op het laatste ogenblik Mommertz hem nog het scoren. De Tilburgse gelijk maker kwam toch nog, en het was niets anders dan een presentje van stopper Smeets, die heel onattent op zijn doel man wilde terugspelen. Van Roessel schoot tussen hen beiden in en prikte het leer ineens langs Cox: 11. Willem II putte hieruit moed voor een kort offensiefje, dat op het middenterrein door Coerver en Schaffrath met groot vertoon van macht werd opgevangen. Een vrije trap van v. Roessel belandde naast de paal, al was het even een benauwd ogenblik voor de veste van Cox. Voor de rust werd het 21. Uit een door Coerver genomen vrije trap beland de het leer bij Hanneman, die Bisschops de bal op de schoen legde. Het strakke harde schot, dat volgde, was voor Feyt niet te houden. Een schot van Hanneman tegen de lat, na een flitsende aanval van Rapids voorhoede, benadrukte het gevaar, dat van deze linie uitging. Willem U's achterhoede zou het in de tweede helft tot haar schade ondervinden. Met frisse moed waren de Limburgers weer van start gegaan en in de eerste mi- (Van onze sportcorrespondent) TILBURG, Zondag Eén mager doelpunt al voor de rust door mldvoor Angenent gescoord was de oogst, die het Limburgse Fortuna zich na btjna twee maal vtjf-en-veertig mi nuten veldmeerderbeid de hare mocht noemen. Eén doelpunt slechts van een voorhoede, waarin Appel en Angenent als speerpunten fungeerden, maar die de be kwaamheid lees ook Inzicht mifte om het massief Noad-verdedigingsblok effectief aan flarden te rukken. En omdat Fortuna verzuimde toe te slaan en Noad afbrak wat de Limburgers moeizaam trachtten op te bouwen, droeg de wed strijd een vrü sober karakter. Niettemin bleken de Fortuna-mensen technisch beter en vandaar hun overwicht en de noodzaak van Noad een massaal defensieblok te doen opbouwen Een po sitieve afbraakmethode, die de Tilburgers overeind hield tot aan de 41ste minuut. Appel liet kans op kans glippen en ook Carlier en Hofman (Ravestèin was de schakelspeler) imponeerden niet. Tenslot te was het dan Angenent. die onverwacht in die 41ste minuut een treffer plaat ste toen hij van royale afstand over de hoofden van alle Noad-verdedigers heen de bal hoog in de touwen joeg. Zijn enige kans trouwens zo! Aansluitend nog een kogel van Angenent tegen de lat en een hernieuwd falen van Appel. Direct na de pauze werd Noad ingeslo ten. Een verkeerde tactiek toch van de Limburgers. Een uitval van Noad waarbij Mooy rakelings over de lat kon koppen deed de Tilburgers opveren Tot dusverre had Van der Hart het wel erg gemakke lijk gehad tegen de, hoogstens drie, man sterke aanvalslinie. In de 2Qste minuut echter was het Dor- mans, die resoluut moest ingrijpen onmid dellijk nadat Louer tegen de lat had ge schoten en in de 30ste minuut leek De Munck weer kansloos toen echter de lat de kopbal van Van Leeuwen keerde Drie goede kansen toch voor Noad, dat echter in de aanvang al ha<) laten zien dat aan vallen niet haar sterkste kant was. In de slotphase lieten Carlier. Appel en Ravestein zien. dat het met schieten toch niet veel zaaks was. En zo won dan For tuna overigens volkomen verdiend maar op het nippertje. Tilburgse verdediging, dat Mertens er de kluts van kwijt raakte. Er ontstond een kans voor Hanneman om van te duizelen, maar zijn schot suisde over de lat. Dat Brooymans, die was gaan stopperen, bijna in eigen doel trapte, was een nieuw te ken aan de wand voor de Tilburgse aan hang, die stil en met angst en beven de verdere gebeurtenissen tegemoet zag. Het derde doelpunt van Rapid kwam hierop snel, al ging doelman Feyt hierbij niet zonder schuld uit. Uit een verre in gooi van Adang pikte Stroucken het leer op, hij schudde een paar tegenstanders van zich af en meteen volgde een vrij hard schot, waarnaar Feyt missloeg: 3—1. Om te bewijzen, dat het ook anders en mooier kan, liep de Limburgse voorhoede enige minuten later met slaande trom door de Tilburgse defensie. Mommertz onder brak een Tilburgse aanval, plaatste het leer door naar Van Melis, die Hanneman, naar binnengezwenkt, op zijn post vond. Mertens moest hem laten gaan en het daarop afgevuurde schot was voor Feyt weer niet te houden: 4—1. Willem II versaagde niet en door een onvermoeibare en agressieve De Bruyckere kon Willem II de achterstand inlopen, na dat Coerver met onnodig gepingel op het middenveld de weg daartoe geopend had. Een verdiend tegenpunt, temeer omdat De Bruyckere even daarvoor zijn schot door de lat zag gekeerd. Willem II gaf zich nog minder gewonnen, dan hiervoor, maar elke daarop volgende Rapid-aanval was door het raffinement, dat Van Melis erin legde, zo gevaarlijk en onweerstaan baar voor een steeds onzeker wordende Tilburgse verdediging, dat alleen de vraag moest beantwoord worden, met hoeveel goals Rapid JC de overwinning naar zich toe zou halen. Het werd tenslotte nog maar één goal, waarvan een verre uittrap van Cox weer de inleiding werd. Van Melis kopte het leer door naar Adang, die langs Van Bla del gleed en prompt een hard schot loste, dat Feyt bij de andere vier niet gehouden kon voegen. Eén goal dus, maar Hanne man, Bisschops, die tegen de lat knalde, en Van Melis waren nog heel dicht bii een nieuwe treffer. Met een schot tegen de paal sloot Van Roessel deze voor Wil lem II onafwendbaar gebleken nederlaag af. De eewichtheffer Koos van Grieken van de vereniging Robot" heeft tijdens onderlinge wedstrijden te Den Haag drie Nederlandse re- cords gewichtheffen verbeterd in de lichtzwaar- gewichtklasse. Bij het tweehandig drukken bracht Van d«» Grieken zfjn record van 112,4 op 115 kg., bij het tweehandig stoten ging het record omhoog van J39.6 tot 142.5 kg. Tijdens het tweehandig trex- ken werd als zijn beste prestatie 107,5 kg. Ge noteerd, zodat het totaal voor de drie Olympi sche oefeningen op 365 kg. kwam. eveneens een nieuw Nederlands record. Van Grieken's vorige record stond op 360 kg. Hierbij moet nog worden opgemerkt, dat het officiële record vopr het stoten sinds 19 Octo ber 1953 met 138,8 kg. gehouden werd door de Hagenaar T. van Es. Maandag 28 November "U was Van Grieken echter tot 139.6 kg. gekomen en aangezien toen aan alle reglementaire voor waarden was voldaan, zal deze prestatie, die Van Grieken thans alweer verbeterd heeft, on getwijfeld ook officieel worden erkend. De Wimbledon-kampioen Tony Trabert heeft in New-York zijn prof-debuut in het tennis-circus van Jack Kramer ge maakt. Hij verloor. Gonzales versloeg hem door groter uithoudingsvermogen met 911 36 63 6—2 6—2, Ook dè Australiër Hart- wig debuteerde als prof, maar Segura klopte hem in één set (6—2) kansloos. Door de lange duur van de partij Trabert Gonzales werd ook het dubbelspel tot één set beperkt: SeguraGonzales scoor den daarin tegen Trabert—Hartwig 6—4. Tijdens athletiekwedstrijden te Bellin- zona heeft de Italiaan Adolfo Consolini het Europees record discuswerpen verbe terd met een worp van 56.98 meter. Het oude record stond sedert 15 October van dit jaar op naam van Karei Merta (Tsj. SI.) met een afstand van 56.693 meter en werd te Manchester gemaakt. Het Wereldrecord staat met 59.28 meter sedert 23 Augustus 1953 op naam van de Amerikaan Fortune Gordien. De finale om de Zweedse Konings beker, een trophee uitgeloofd door Koning Gustaaf voor het landen-tournooi over dekt winter-tennis, wordt weer een zui ver Scandinavische aangelegenheid. Hel organiserende land Zweden is daarin te gen Denemarken weer favoriet. Zweden behaalde met het trio Davids- sonJohanssonSchmidt (de laatste al leen in dubbelspel) een ondubbelzinnige 5—0 overwinning op Italië, dat nochtans door Sirola en Pietrangeli zeer sterk was vertegenwoordigd. Een sterke zege van de Zweden! Maar Denemarken deed er niet voor onder. Kurt Nielsen en Joergen Ulricb (diens broer Torben Ulrich werd wegens onsportief gedrag een half jaar geschorst) behaalden eveneens een 5I) zege. hoewel in de eerste twee partijen nogal fortuin lijk, op de sterke Belgische ploeg Washer Brichant (en Mezzi in dubbelspel). Dc finale ZwedenDenemarken zal in Stockholm worden gespeeld. (Van onz;e correspondent) ARNHEM. Zondag. De wedstrijd tussen Vitesse en Amsterdam heeft een verrassend en sensationeel slot gekregen. Tot 13 minuten voor het einde bleef de stand op 11 gehandhaafd, doch toen sloeg de Arnhemse ploeg plotseling toe: Loos kreeg een vrije trap te nemen, waaruit de bal via een Amsterdams hoofd gevaarlijk voor het doel terecht kwam. Juist op het moment dat keeper Nan Kaalte een duik naar de aarde had genomen pikte Van Lent de bal uit een scrimmage op en scoorde toen met een strak schot: 21. De Amsterdamse defensie was nu even de kluts kwijt, ook al omdat spil Bram Wiertz wegens een blessure zich door Bazelaar moest laten vervangen. Vitesse profiteerde van deze zwakke ogenblikken op doeltreffende wijze, want-nog geen 2 minuten later omspeelde Veent.jer de weifelende Strikker om daarna doelman Van Raalte kansloos te passeren: 31. De Arnhemse overwinning was toen definitief een feit, want de Amsterdammers waren in die laatste minuten niet bij machte de plotseling opgelopen achterstand teniet te doen. Voordien had zich een matige strijd af- waren niet in staat om goed vakwerk af èespeel-d, waarin de verdedigingen op dui delijke wijze de boventoon voerden. Noch de Vitesse-aanval. noch die van de Am sterdammers bleek tot grootse daden in staat, al was het veldspel van de gasten be slist beter verzorgd. Vitesse nam na 18 minuten de leiding, toen Van Lent een pass van Van Voorts keurig benutte, alle ver woede pogingen.van Boskamp ten spijt. Kort voor de rust kreeg Amsterdam de gelijkmaker, toen de Vitessenaar Loos rechtsbuiten Tolmeijer op ongeoorloofde wijze aanviel, zodat de Amsterdammer een vrije trap mocht nemen. Hij bracht het ieder hoog voor het Vitesse-doel, waar linksbuiten Geel gereed stond om met een magnifieke kopbal keeper L'Amie kans loos te passeren: 11. Na de rust was er nog slechts van een matige vertoning sprake. De voorhoeden te leveren, zodat de verdedigingen steeds meer konden ingrijpen. Een gelijkspel lag in de lijn der verwachtingen, totdat Vi tesse, zoals boven omschreven, plotseling de overwinning toch nog naar zich toe trok.' (Van onze sport-correspondent) AMSTERDAM, Zondag. Ajax gaat de goede richting op. Het won vanmiddag in de Meer opnieuw en deze keer was Eindhoven het slachtoffer van de Amsterdammers: 41. Een duidelijke zege, die tot stand kwam via snel en vaak goed spel. Met de rust had Ajax een 1—0 voorsprong. Na de hervatting beslisten de hoofdstedelingen de aantrekkelijke wedstrijd binnen twintig minuten door twee treffers vaii Van der Kuil: 3—0. Daarna scoorden nog Lotnvers (Eindhoven) en Den Edel. Voor de schaakwedstrijd tegen Tsje- choslowakije, welke op Zaterdag 17 en Zondag 18 December te Rotterdam wordt gespeeld, is het Nederlandse team als volgt samengesteld: 1. dr Euwe; 2. Donner: 3. Prins: 4. Bouwmeester: 5. Kramer: 6. Cortlever; 7. Mühring; 8. Van Scheltinga: 9. Van der Berg: 10. mr Spanjaard. Dit tiental is kwalitatief sterker dan de ploeg, welke eind October te Wenen te gen Oostenrijk heeft gespeeld en toen met 8141114 punt heeft verloren. Naar men ^jeet spelen Tsjechoslowakije, Oos tenrijk en Nederland tezamen in een groep in de voorronde voor de Europa-beker. De speeluren zijn van 14 tot 19 uur, op beide dagen, terwijl van 21 tot 23 uur eventuele afgebroken partijen zullen worden voort gezet. Ray „Sugar" Robinson zal waarschijnlijk aan zijn zo succesvol beëindigd titelge vecht tegen Olson niet veel verdienen. Enkele uren voor de wedstrijd begon, was van de belastingautoriteiten al een beyel uitgegaan tot beslag op de recette. Robin- De wedstrijd werd geopend met snelle aanvallen. Zij bleven aan beide kanten voorlopig zonder resultaat. Eerst stootte Ajax op links gevaarlijk door. De Bra- banders bleven het ,v antwoord niet scha. dig en zochten met luchtige bewegingen Jm het doel van Pieters Graafland op. Eer ij kopbal van rechts- JÉll buiten Feyen na een j§||p voorzet van Schmidt vloog net over de lat. In de negende mi nuut sloeg Ajax ech ter onverwachts toe Een kopbal van mid denvoor Den Ede) kwam bij Van der Kuil. de kleine Am- VAN DER KUIL, sterdamse linksbuiten de doorslag ,la"F.®erd?, ogenblik kelijk Bakker. d:e naar binnen kwam en een schot los liet dat doelman Hansen niet kon stuiten: 10 De Amsterdammers werden sterkei vyaren baas op het middenveld en legden nog meer goede combinaties op de voch tige grasmat neer. Vervolgens kreeg Feyen in vrije positie nog een kans om Eindhoven naast Ajax te brengen. Hij faalde echter. In de tweede helft trok Ajax de winst haar zich toe. Na drie minuten gaf rechtsbuiten Ouderland een voorzet, die werd opgepikt door Van der Kuil en dat betekende een treffer: 2—0. Eindhoven was uit balans. En na twintig minuten aanval tussen Bakker, Michels en Van der Kuil werd door laatstgenoemde suc cesvol afgerond. De Brabanders waren hierna een ge slagen ploeg. Zij scoorden na 28 minuten nog wel door Louwers te^en, maar het gaf niets. Integendeel. Ajax maakte door Den Ede] uit een pass van Michels nog een vierde treffer: 4—1. In een wedstrijd, gespeeld volgens de regels van de rugby League (profs), heeft Frankrijk met 175 van Groot-Brittannië gewonnen. Bij rust leidden de Fransen sprong de score naar 30. Een snelle met 5—2. In liet elftal van Rot Weiss Essen, dat a.s. Woensdag (aanvang 2 unrj in het Stadion Feijenoord de wedstrijd ten bate van Vluchtelingenhulp legen het Nederlands Elftal zal spelen, komen verscheidene bekende namen voor. Allereerst de rechtsbuiten Helmuth Rahn, een van de beste na-oorlogse internationaals in het Duitse voethal; Rahn is de man. oie in de finale om het Wereldkampioenschap 1954 te Bern het winnende 2 doelpunt voor Duitsland 'egen Hongarije scoorde en als zodanig een speler met „historische" betekenis. Dan is er naast deze „Weltmeister" schutter nog de uitstekende doelman Frit> Herkenrath, die in Bern reserve was doch nadien Toni Turek als keeper van het Duitse nationale elftal is opgevolgd en 'die (Van onze sport-correspondent) IJMUIDEN, Zondag. Het is een hard maar sportief voetbalgevccht geweest tussen Stormvogels en NAC. waarin NAC met de zege schoot is gegaan. En zulks ten volle verdiend, omdat het voorhoedespcl van de Zuidelijke kampioenen intelligenter, levendiger en produc tiever bleek. Wel was de IJmuider club na de rust, toen de stand al 2—0 voor de bezoekers lpidde, veelal in de aanval, maar de NAC-vcrdediging bleek uit het goede hout en wist de kostbare voorsprong met succes te verdedigen. son moest hl. nog 81.000 dollar inkomsten belasting óver de afgelopen jaren beta- len. Zijn „beurs" zal dus worden vastge- I het schot van Jansen jr werd door de houden tot een en ander is geregeld. paal gekeerd. En tot overmaat van ramp In de eerste helft wogen de partijen goed tegen elkaar op maar het zeer geraffi neerde spel der bezoekers schonk meei bevrediging en bovendien bleek, dat Jan sen sr op de IJmuider midvoorplaats toch wel te zwak is en Van der Meer daar beter thuis hoort. Bovendien had Jansen jr bepaald een off-day op de rechtervleu gel. En in tegenstelling met de NAC- voorhoede kwam er dus weinig gevaar uit de aanvallen. Want bij NAC sneden Ver gouwen, Canjels en Hooghuizen nog al eens door de overigens sterke IJmuider defensie en tien minuten voor rust leiddt zulks tot het eerste doelpunt, toen Over- beke de laatste hand legde aan een prach tige combinatie. Direct daarna stoof de Stormvogels voorhoede ten aanval maar (voor de thuisclub althans) ging toen het Bredase trio er weer prachtig van door en opnieuw kon Overbeke de laatste en beslissende stoot geven: 02. Stormvogels heeft in de tweede helft alle pogingen in het werk gesteld om de score een ander aanzien te geven. Fel wierpen de IJmuidenarer. zich in de strijd, maar NAC nam geen enkel risico en met een soms versterkte verdediging konden de bezoekers aan alle stormlopen het hoofd bieden. Zij deden daar tussendoor nog diverse felle aanvalsstoten, die echter op de eveneens hechte IJmuider defensie strandden 'en onder grote spanning ver streek de speeltijd. Maar tot aan het laat ste fluitsignaal bleven de 7500 toeschou wers gevangen in de ban van deze boeien de strijd, die dus verdiend maar iets ge flatteerd door NAC werd gewonnen. (Van,onze verslaggever) ZUILEN, Zondag. Er vielen geen doelpunten in het duel om de leiding, maar de ruim 14 000 toe schouwers hebben geen ogenblik de tijd gehad om zich het gemis aan „trillende net ten'' te realiseren. ZU kwamen ogen te kort voor het gave spel van Enschede, dat zjjn welvoorziene arsenaal aan technische mogelijkheden met een zeker welbehagen no dc moeilijk bespeelbare Elinkwljk-weidc etaleerde en zij geraakten opgetogen over het felle en knappe verweer van de Utrechtenaren. Met haar surplus aan technisch kunnen heeft de Sportclub vanmiddag een enerve rende poging gedaan om Elinkwljk van de troon te stoten. En Elinkwjjk heeft ge wankeld. Hun verzorgde en ragfijne veldspel bezorgde de Enschedeërs gedurende het grootste gedeelte van dc strijd een klein maar toch duidelijk overwicht, waar door de rappe voorhoede met die twee pijlsnelle buitenspelers zich herhaaldelijk met de beste voornemens voor Kraak kon vertonen. Maar Elinkwljk ging niet door de knieën. Het had genoeg kwaliteiten om deze met zo veel meesterschap gelanceerde aanval op zijn positie af te slaan en genoeg stootkracht om met droge flitsende attacks keihard terug te komen- Misschien is Enschede met één puntje wat karig beloond, maar het had wat te veel gekregen als Voges die penalty vijf minuten na rust niet aan de verkeerde kant van de paal had geprikt. Het krachts verschil was nu eenmaal zeer subtiel. Vooral voor de rust heeft Elinkwijk het zwaar te verduren gehad, toen zijn mid denlinie te veel aandacht aan haar de fensieve taak moest wijden. Het midden veld was hierdoor in het bezit gekomen van de met veel flair opererende En- schedese kanthalfs en in de Utrechtse ploeg vielen gaten. De Oostelijken ver plaatsten zich met meer souplesse over het zware veld, jongleerden haast moei teloos met de gladde bal en bouwden van- uit- het middenveld met een verbazing wekkend gemak geslepen combinaties op. Direct na de aftrap dribbelde Lenstra de vijandelijke verdediging al uit elkaar en noopte hij back Van Kilsdonk een schuiver op Kraak af te vuren, waaraan deze zijn handen vol had. Voges en rechts buiten Van de Wel bleken met de kunst van het dribbelen ook geheel en al ver trouwd te zijn; en het omspelen van twee, drie man bracht voor hen geen moeilijk heden met zich. Dat deze voorhoede niet tot doelpunten kwam, was te wijten, ener zijds aan de stugge Utrechtse verdediging met Kraak als uitblinker (wat stelt hij zich toch nog steeds goed op), anderzijds aan het ontbreken van een „punch" bij Enschede, want al dat schone resulteerde niet in een houw, die ook de Utrechtse tegenstand zou hebben versplinterd. De Elinkwijk-uitvalllen hadden meer het karakter van uitvallen en het heeft maar weinig gescheeld of het had in de 35ste minuut uit een van die uitvallen de leiding genomen. Terwijl midvoor De Jongh en doelman Ten Donkelaar op de grond liggende om het bezit van de bal vochten, huppelde het leer in de richting van linksbuiten Huntink, maar back Busschers kon het wat zachte schot op de doellijn langs de buitenkant van de paal werken. Vijf minuten na de rust had Enschede de overwinning voor het grijpen. Óden- ihal bracht de bal ver op naar Voges, die dc invaller-linksbuiten Bosch In het spel betrok. Deze gevaarlijke knaap besloot zi.in rush met een schot, dat Van Kilsdonk zeer tot ongenoegen van Kraak met de hand bewerkte: penalty. Voges ging er achter en terwijl dc Utrechtse harten een ogenblik halsstarrig weigerden om verder te kloppen, schoof hij dc bal langs de ver keerde kant van de paal. Abe probeerde het daarna met een kop bal en Oonk trachtte munt te slaan uit een misser van Van Dijk, maar zonder resultaat. De Elinkwijkers werden nu'zelfs wat brutaler en keeper Ten Donkelaar moest tweemaal een „luchtgevecht" met midvoor De Jongh aangaan. De eerste maal ging hij zelf tegen de vlakte en de tweede keer was De Jongh het slachtoffer, maar geen doelpunt. In de slotfase scoorde Oonk een off-side goal na intelligent werk van Lenstra en kon Busschers slechts met moeite Hun- tink bewegen van zijn scorings-plannen ar te zien. Toen Leo Horn, die zijn entree met een helicopter had gemaakt, zijn laatste fluit- solo speelde, had nóg geen van de beide partijen gescoord en was het duel tussen de favorieten in een dead-heat geindigd. op het ogenblik inderdaad de beste Duit se doelverdediger is (zodat men hem zelfs op één lijn stelt met.... Frans de Munck die zoals bekend ook Duitse keepers triomfen heeft gevierd). International? vermaardheid hebben voorts rechtsback Islacker. terwij] de linksbuiten Fred Röhrig inderdaad dezelfde „lange Fred" is die drie jaar geleden nog de vaste linksbuiten van de toenmalige Haagse eer ste klasser HBS was en die thans als semi-prof !n 't Duitse voetbal een goeds naam heeft. De wedstrijd Nederlands Elftal—Rot Weiss za! worden geleid door scheidsrech ter P P. Roomer (Rotterdam), met de grensrechters J. C. Busso (Amsterdam) en H. J. Veldhuizen (Den Haag). De Marinierskapel van de Koninklijke Marine o. 1. v. kapitein Gijstoert Nieuw- .and. feen kapel, die „de trots van Rotter dam mag heten) kal de wedstrijd muzi- kaal opluisteren Staatsraad mr M. A. Reinalda, voorzit- wf ïïn, de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp, zal de aftrap van de wedstrijd verrichten. Tenslotte overweegt de gemeente Rot terdam de mogelijkheid om van deze wed- strijd geen stedelijke belasting te heffen weemaal is Rot Weiss reeds tegenstan der van het Nederlands Elftal geweest. In September van het vorige jaar werd in Nijmegen met 22 gelijk gespeeld, in April van dit .iaar wonnen de Duitsers in Essen me, 4—1. Naar ons van bevoegde zjjde wordt medegedeeld, heeft de heer J. H. Willems te Breda, voorzitter van de Federation In ternationale du Jeu de Dames. van de secretaris-generaal, de heer Lucot uit Pa rijs, bericht ontvangen dat de Russische Dambond zich met 200.000 leden bij de In ternationale Damhond heeft aangesloten Vanzelfsprekend is deze aansluiting voor de internationale ontwikkeling van de damsport van buitengewoon grote bete kenis, en vooral het bestuur van de KNDB zal met grote voldoening van dit bericht kennis nemen. Als vaststaand kan immers worden aangenomen, dat het nau we contact tussen de Nederlandse en Russische dammers gedurende de laatste iaren hier de doorslag heeft gegeven. Zoals zulks bij de schakers reeds iaren het geval is, zo za! Rusland ook bij de dammers ongetwijfeld een belangrijke rol gaan snelen. De deelneming van enkele Russische spelers aan het in 1956 in ons land te spelen Wereldtournooi mag thans vrijwel zeker worden geacht. Blijkens een Zaterdagavond door de F errari-fabriek uitgegeven communiqué zal de Wp reldkamnioen auto-races Juan Manuel Fangio het volgend jaar voor haar uitkomen. Tot de ploeg van Ferrari zul len voorts Eugenio Castelïotti, Lulgi Mus- so en Olivier Gendebien behoren. Zoals bekend heeft Mercedes zijn ren stal, waartoe ook Fangio behoort, wegens het stopzetten van de Duitse deelneming aan races, onlangs ontbonden. 7-JtfU intern5tionaaI lishockev-tournooi. J-t Zaterdag en Zondag te Lausanne is gehouden en waaraan behalve H.Y.C. (Den Haag), Lan H j Milaan Inter en Ambri deelnamen, is noor de Haagse club gewonnen. De meeste spanning heeft de ontmoeting HYC -Milan Inter gebracht. Toen de reglementaire speeltijd was verstreken, was de stand gelijk: 2—2 (0—-1, ï—o. l—l). In de verlenging slaag den de Haagse spelers erin het winnende doel punt te scoren. Lausanne had niet veel moeite met Ambri. Met 13—3 (4—0, 6—1. 3—2) won het team deze ontmoeting. tivp de wcdstrijfcl om de eerste plaats kwamen en Lausanne tegenover elkaar te staan Veel hadden de Zwitsers niet in te brengen. Oe ontmoeting eindigde in een 93 overwinning voor de Nederlnders. De tussenstanden waren 2L 41. 31. De doelpuntenmakers voor HYC waren: Van Rhede <2 x), Schwencke, Geliuas '3 x), Laliberte en Zukiwski (2 x). De derde plaats van het eindklassement werd door Milaan Inter bezet. In de troostronde wor de ploeg met 6—3 (1—0, 2—1, 3—2) van Ambri Het Amateur-voetbal he,eft zijn tol aan de naderende winter reeds betaald: 3 wedstrijden werden af gelast: VeloxGouda in West, als mede MauritsAlliance en Sport club Emma—VSV '34 in Zuid. De Rotterdamse ..putsch" in West is verijdeld. DWV wees de aanslag «van RFC resoluut af en versterkte zijn leidende positie aanzienlijk. Temeer daar van de andere concur renten CVV en VCS deelden (ook hier een mislukte Rotterdamse pe netratie). West Frisia in zijn duren de inzinking nu ook bij HRC een nederlaag moest incasseren en Ra- pititas bij UW slechts gelijk speel de. Een prachtig herstel van Robur ct Veloeitas in de Noordoostelijke afdeling, want de Apeldoorners wa ren weer goed genoeg op toeren om de big match tegen Hengelo met 10 op hun naam te schrijven. Hengelo werd daardoor van de kop verdrongen. R.ohur-zelf kwam er ook niet Dat de?d namelijk wél WVC. dat de moeilijke opgave te gen WAVV tot een goed einde bracht, zodat de Winterswijkers nu deze afdeling leiden. En de vraag, of Zwaagwpsteinde dan wel Sneek bij de kopgroep'zou komen, bleef door het; 1—1 gelijke spel onbeant woord (intussen is Sneek's produc- tivitojtshevHeginp wel weer hele maal over). Achilles noteerde tegen de Arnhemse Boys inderdaad weer eens een keurig resultaat en in het hekkensluitersduel tussen Veeler- veen en Muntendam zagen de gas ten hun kans schoon voor een grote zege. In Zuid bleven er slechts twee wedstrijden over TSC zag daarbij geen kans om geliik met koploper Vlissingen te komen want de Oos- terhouters werden op eigen veld verslagen door WH '16. dat soms daverende uitschieters heeft en er ditmaal kenneliik óók zo een had! Hekkensluiter Rchijndel speelde ge lijk bij Roermond. Eerste klasse A RFC Rapiditas West Frisia CVV HRC Velox UW Quick De Spartaan WVC Robur et Vel. Hengelo Sneek Achilles Zwaae-Weste-indf WAVV Quick '20 Arnhemse Boys WW Muntendam Veelerveen Vlissingen TSC VSV '34 Kimbria Brabantia Alliance WH '16 Roermond SC Emma Almania Maurits Sehijndel 10 15 19—14 9 12 19—13 10 12 11— 8 10 12 15—12 11 12 19—16 9 11 16—10 11 10 20—24 9 9 13—13 10 8 22—23 10 7 14—18 10 7 8—13 9 3 7—19 klasse B 11 16 31—20 11 15 30—23 10 14 26—14 10 11 28—12 10 11 20—13 10 11 24—27 10 10 18—19 9 9 19—21 9 9 17—19 10 8 19—24 10 4 12—24 10 2 15—43 klasse C 10 15 26—19 10 13 21—12 10 13 17—17 10 11 25—22 10 10 16—21 9 9 21—16 10 9 19—18 11 9 18—20 9 8 20—24 10 8 16—21 9 7 13—15 10 6 18—25 Naar aanleiding van een vraag omtrent de financiële betekenis van de totallsator bu de paardencourses heeft de minister van Landbouw er in een Memorie van Ant woord aan de Tweede kamer aan herinnerd, dat destijds met de wederinvoering vas de total,sator in het büzonder werd beoogd de bookmakerij te bestrijden en daarmee dc paardensport wederom gezond te maken. Ook andere belangen dan die van de paardensport zelf hebben van dc wederinvoering van de totallsator geprofiteerd. In 1954 werd in 138 meetings een omzet behaald van f 8.276.359.—. Volgens de gel» dende regel,ng werd hiervan 80 procent, d l. een bedrag van f 6.621.087 aan de w.nners van de weddenschappen uitbetaald. De ingehouden 20 pet leverde een bedrag f V-i'in s- f;271,80, welk bedra« als volgt werd verdeeld: Omzetbelasting; 0.8 pet, f 280 67' r'R P,r".ZPn V0°r d'aT"üen rennen: 6 pet, f 496.581,54, Fokfondsen: 3.5 pet, 289.67 56, Le.d.nggevend l.chaam draf- en rensport: 2 pet (w.o. baanfnnctionarlssen CO,, t el) f 164'527'18' Lrid>nggevend lichaam totallsator (recherchedienst en ac- countanscontrole): plm. 0.4 pet. f 32.979,35. Exploitatie totallsator plm 4 8 pet f 397.391.18 Bijzondere doeleinden: 2.5 pct (tc verdelen tussen: Fonds Ned. Veefokkerij, Koningin Julianafonds, Prins Bernhardfonds, Prinses Wilhelminafonds) f 206.909,12, totaal 20 pet f 1.655.271.80. Zó vielen de punten VÏATEIJRS Voor burg-Wester kw^ fri DAVO-Salland,. 1-1 Lindenh.Waubecb 0-6 Kameleon-Goot ^1 Eerste Klasse A DWV—RFC 4-2 UVV-Rapiditas 2-2 HRC-West Frisia 3-2 CVV-VCS l-l Eerste Klasse B Veelerv.-Muntend. 0-5 Rob. et Vel.-Hengelo 1-0 WVC-WAVV 3-1 Zwaagw. Sneek 1-1 Achilles-Arnh. B. 3-0 Eerste Klasse C Schijndel-Roerm. 2-2 TSC-WH '16 0-1 Tweede Klasse A Hollandia-Beverw. 3-3 DEM-Helder 2-1 HBC-De Kennem. 1-2 Schoten-HFC 4-0 Tweede Klasse B Vriendensch.-Watet ur meer 2-2 VVA-Zeeburgia 9-l OVVO-Holland 2-2 Baarn-DCG 1-0 Derde Klasse A IVV-ZAP 1-2 EVC-QSC 3-2 Derde Klasse B Alkm. Boys-EHS 4-1 Terrasv.-Velsen 1-1 Derde Klasse C De Meteoor-JOS 0-1 ZSCO-Wilskracht. l-l Derde Klasse D JSV-Maarssen 6-1 Allen W.-SDO 4-2 Hercules-BVC 2-? Tweede Klasse A vfFC-Neptunus 3-2 RKAVV-WassenAar 4-) BI. Zwart-Wilhelmus 6-1 Lugdunum-VUC 2-J HOV-HVV 3-3 Tweede Kl?ssc B ODS-SIiedrecht 2-2 DCV-Fluks 2-1 SVW-DCL 4-1 De Mossen-Spart. '20 8-0 Coal-Zwijndrecht 1-1 Derde Klasse A Celeritas-DHL 3-4 Voorburg-Westerkw. 4-2 Westlandia-De Holl. 2-3 Archipel-BEC 4-1 Derde Klasse B Len. en Sn.-Kipperen 3-4 GDA-VVP 3-1 TYBB-Laakkwart. 3-0 Hillegom-RVC 1-5 Roodenburg-HPSV 2-1 Derde Klasse C CKC-VOC 1-3 ODI-DHZ 3_? Overm.-Waddinxveen 6-2 Derde Klasse D Transv.-Papendr. 1-3 NADO-V-Slikkerv. 0-3 Alblasserd.-Dubbeld. FSV Pret.-The Rising Hope 4-2 Vierde Klasse A Teylingen-SJC 4-3 Warmunda-Lisse 2-0 ASC-DOCOS 5-1 Roukoop-Tonegido 0-3 Vierde Klasse B H. v. Holl.-Hermand. 1-3 Verburch-'s-Gravenz. 4-3 RKWIK-Concordia 2-3 ADS-Naaldwijk 3-o Vierde Klasse C Moordrecht-Gr. Will II Vac 1-2 Zw. Blauw-Delf 1-4 Hillegersb.-Te Werve 4-0 Vierde Klasse D PDK-13TC 2-1 Vierde Klasse E VEP-UNIO 3-1 Oudew.-Woerden 7-1 Vierde Klasse F Rockanje-SMV 1-0 HWD-Nieuwenh. 0-0 Flakkee-Dirksland 0-0 Wit R. W.-Schied. 5-2 Vierde Klasse G DRL-Ziiiderster 4-1 Strijen-SVDPW 3-0 PFC-DHS 0-4 DEH-'s-Gravendee! 3-3 Vierde Klasse H Dilettant-IFC 3-3 2-1 2-3 Karen-Alcides ?.5 Tweede Klasje B Nw B"inen-Stadskan Bmmen-Musselk. 4-i Derde Klasse A "SjJingen-RES 3-1 Kooi 2-3 GAVC-Steenwijk 1-4 O yphia-Jubhega 4-0 r.^,c.k„B°ys-wzs 4-2 MSC-Bergum 2-2 Derde Klasse B Houtlgeh.-Peize 5-0 Haulerwijk-Drachten 3-2 Zuidhorn-Actief 1-3 Roden-Stanfries 2-2 Derde Klasse C VKW-Beilen T-l CEC-Germanicus 1-2 NAB-Eext 3_i Erica-Ericase B. 1-2 Valtherm.-Rold. Bovs STA-Titan U3 Tweede Klasse A DOS '19-Achilles '12 4-0 Victoria B.-Labor 1-2 Longa '30-RODA 0-0 Eilermark-Borne 2-4 Tweede Klasse B Dicrense B.-Ede 2-3 Germania-Eendr. 2-2' Bc Qui^Jc Z.-Veenend, Silvolde-SDOUC 0-3 SCH-Quick N. 4-0 Derde Klasse A Bonifatius B.-Rietvo gels 2-2 Russcn-V.-BWO 1-2 PW-Avantl 1-0 TAR-MVV '29 0-1 Vogido-Vosta 3-3 Derde Klasse B Activia-Epe 0-1 Vaassen-Rohda 2-2 Dedemsv-Daventria 5-0 DAVO-Sallandia l-l UD-GFC 2-0 Derde Klasse C Gelria-Varsseu*ld 6-3 Zutphania-VVO 2-3 VVG '25-AZC 3-2 Doesburg-W. Rheden 9-4 Derde Klasse D CHRC-De Treffers 4-1 Leones-Uchta 3-0 TEC-SML 5.1 Union-AWC 3-1 Tweede Klasse A Sarto-BaardwHk 2-1 SET-ODC i-4 Veloc-OSS '20 2-0 De Spechten-Uno An 6-2 Tweede Klasse B MOC'39-Hulst 8-3 RAC-Middelburg 1-1 Internos-Roosend. 2-1 Axel-Rood Wit 2-3 Derde Klasse A Boxmeer-Woensel 0-0 BSV '29-Sparta '25 0-1 Mulo-Bladella 4-1 RPC-Juliana M. 3-0 Derde Klasse B Zwal. VFC-VOAB 2-2 Conc. SVD-St.. Mich. gestel 0-0 Reusel Sp.-GvV 2-0 Heusden-Hieronymus 4-2 RKDVC-SCB 3-0 GSBW-RKTVV ^2-0 Derde Klasse C Zierikzee-RKC 3-2 Hero-Virtus 2-0 De Schutters-Veerse B 3-2 WSC-BSC 3-2 RWB-Gudok 3-0 Derde Klasse D RCS-Corn. Boys 3-1 Meto-RKFC 3-4 N. Borgvliet-Odio 2-1 Zeelandia-Biervl. 5-3 Steen-Terneuzen 3-0 Honten.-Zeel. Sp 1-2 Tweedfe Klasse A RKBS V -Schuttersveld 2-2 Lindenh^-Waubach 8-6 Tweede Klasse B Sp. Irene-Standaard 2-2 Wit .ZwaEt '32-Venray 2-0 Wittenh.-Wilheljn. '08 1-2 Reuver-RKWL l-l Derde Klasse A Sp. WW '28-Ammelt2 1-6 SVME-Willem I 5-1 Geleen-Caesar 1-3 Derde Klasse O Obbicht-EVV 4-0 Derde Klasse D Belfeldia-Sevenum 2-1 IVO-Gennep 2-1 FCEB-Bieslo 1-2 HEREN Eerste Klasse Westen TOGO-BMHC 2-2 Gr. Geel-HHYC 0-2 SCHC-Laren 1-2 Zuiden Push-Breda 1-0 Zwart Wit-Venlo 0-3 Oosten Zutphen-DKS 1-2 Deventer-PW 0-0 Noorden Groningen-GCHC 2-0 HVA-Gron. Stud. 5-3 Overgang West Be Fair-Aeolus 3-0 Alliance- Amsterd. II 1-1 Gooi-Victoria 0-1 Amersf.-Strawb. 1-1 HDM-Kampong 1-0 SCHC II-HGC 2-3 Promotie West TOGO III-HHYC II 2-3 Rijsw.-Hillegersb. 0-0 Gr. Geel II-Ring Pass 1-2 Kieviten-Spirit 1-0 Asvion-HDM II 0-1 Leiden-Victoria II 2-0 Kameleon-Gooi II 1-1 BHMC IV-Hilvers. II 1-2 Promotie Zuid MEP-DES 1-1 Venlo II-HMHC 1-2 Promotie Oosi Do e tinchem-Henge lo DAMES Eerste Klasse Westen Be Fair-TOGO J-l BDHC-Gooi B-O HH Y C-Kie viten 0-3 Zuiden EMHC-Oranje Zw 0-2 Venlo G.-Tilburg 1-1 Oosten Quick-Union 0-3 Almelo-EHV 1-0 Deventer-PW 3-2 Noorden Groningen-GCHC 0-2 HVA-Hurry Up i-0 Promotie West Gr. Geel-BDHC II 5-0 Victoria-HCG 1-1 Hilvers. II-Amersfoort 3-3 Hilvers. I-SCHC 2-0 Promotie Zold Breda-HOCO 3-0 Promotie Oost Zutphen-Wagen. 1-5 Quick II-Union II 2-1 EERSTE KLASSE Noord-Holland La n dlus t-W esterkw. 3-13 Allen W.-Archipel 9-2 Zuid-Holland HKV-Het Zuiden 8-10 Fluks-Deetos 2-4 Spangen-Ons Eib. 5-2 Oost B SOS-St. Hoger 2-U Onder Q^-ECKA 2-2 Oost Aim h.-Merced es 10-3 Noord W. Kwiek-Friso 8-3 VKC-AKC 5-3 SV 'SS-KJeyiteu II 4-0 Sparta-Club Br. 4-4 BMHC III-Plnoké II Zuid °-l DOT-Deto ï-s HBS-Schaerweyde 3-3 Volt-Odilo 3-3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6