Mr J. Klaasesz Commissaris der Koningin in Zuid-Holland NATO-raad besluit tot coördi natie lucht-defensie FAURE SPREEKT ZICH UIT OVER SCHOOLKWESTIE Ondanks moeilijke marktpositie Nederlandse producten moeten verder de wereld in ZEELAND en het DELTAPLAN Koeien doen het uitstekend Met alle middelen naar meer uitvoer onzer producten Soedan Maandag a.s. onafhankelijk Nasser dreigt met wapengeweld Drie doden op de weg Vrljilag 16 December 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Amerikaanse tarwe voor Egypte Mgr Baeten bisschop ook van Zeeland Sultan van Muscat en Oman bezet Nizwa Thans gouverneur van Suriname Nieuw waarschuwingssysteem weldra in gebruik Een bevredigende oplossing in zicht? V. N. bekrachtigen Nederlands besluit Sovjetleiders in Kaboel IC V. P. kreeg 't Kruisje Vicaris-generaal terug gekeerd uit Rusland "1 Coördinatie bij exportbevordering agrarische producten Voor de vissers volledige schadevergoeding gevraagd Opnieuw staking op Orly en Le Bourget V erkeersongelukken in stijgende lijn Van elke koe 200 kg. melk meer per jaar béa WEERBERICHT Londen en cairo verrast ta£,we- Pastoors en burgemeesters op audiëntie I fcei Geen rapport meer over Suriname en Antillen BIJ NIEUWE ISRAëLISCHE AANVAL Verbinding met Zeeuivs- Vlaanderen Vetgehalte sterk gestegen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig Van héden, tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot htatige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. Zaterdag 16 December: Zon op S.44, onder 16.31 Maan op 10.05, onder 18.45. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ^rentier Ismail Azhary heeft gisteren in jet Soedanese parlement verklaard, dat gindag a.s. in het parlement de onaf hankelijkheid van het land zal worden ^Proclameerd. Hij sprak de hoop uit, dat <°or dje tijd alle partijen overeenstem ming zullen hebben bereikt over de Ifvestie der onafhankelijkheid en de plechtigheid Maandag zouden bijwonen. Tijdens de parlemcntszitting van Maan- dag zal tevens een besluit worden geno- gjL ifen over Azhary's voorstel tot instelling g-jf tan een raad, die de bevoegdheden van de aftredende gouverneur-generaal, sir fs.\ ^nox Helm, zal overnemen. nieuws is zowel in Londen als in Cairo mat grote verrassing ontvangen, Jlr* »angezien pas twaalf dagen geleden Croot-Brittannië en Egypte overeenstem- jO'ng bereikten over .de procedure voor i volksstemming in de Soedan, volgens ♦'elke het volk zich zou uitspreken over ie toekomst van het land. Bij dit, refe- (Ehdum z'ou uitgemaakt worden of Soe- d'P. dat vijftig jaar door Groot-Brittan- en Egypte is bestuurd, onafhankelijk "N Worden of dat het een verbond met i®ypte zou aangaan. Intussen heeft gisteravond een Woordvoerder van het Foreign Office verklaard, dat Groot-Brittannië niet geraadpleegd is over Azhary's ver klaring. „Als de berichten juist blij ken te zijn, zal de Britse regering met de Egyptische regering overleg ple gen over de stappen die genomen 'boeten worden", zo voegde hij hieraan toe. Pe Amerikaanse ambassadeur in EpyPte. Henry Byroade, heeft gisteren in CJ'r° verklaard, dat de Verenigde Staten 80,ton tarwe ter waarde van 5.6 miUioen dollar aan Egypte zullen 'e- vttbn. 00 tarwe zal in Egyptische valuta betaal^ WOrden. Dit geld zal vermoede lijk gebruikt worden voor ontwikkelings- programma's in Egypte. Nadat Byroade een bezoek had ge- bfacllt aan de Egyptische premier, kolo nel Nasser, deelde hij nog mede. dat ei te Washington onderhandelingen gevoerd W»r3en over de levering van nog meer pyroade is heden uit Cairo vertrokken nSar Assoean, de plaats waar. zoals be dild, €en nieuwe dam in de Nijl zal wordert gebouwd. Britse soldaten, voorzien van gasmas kers en bewapend met geweren en stokken, zetten blijkens deze foto het terrein af waar door arbeiders eèn bijeenkomst was georganiseerd. De betoging vond plaats te Nicosia op Cyprus, nadat soldaten 30 leidende figuren van de communistische partij hadden gearresteerd en er een nieuwe wet was uitgevaardigd, waarbij de communistische partij van het eiland werd verbannen. Binnenkort zullen dr A. Mes, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, die het initiatief daartoe heeft genomen en de vier katholieke burgemeesters op Zuiö- Beveland, de heren Andriessen. Derckx, van Horsigh en mr Stieger, door mgr Jos Baeten, bisschop van Breda, in audiëntie worden ontvangen. Een ken nismaking met de nieuwe kerkvorst van de Zeeuwse eilanden is het doel van dit bezoek. Enige dagen geleden zijn de pastoors van de Zeeuwse eilanden reeds met hetzelfde doel op audiëntie geweest bij mgr Baeten. r Strijdkrachten van de sultan van Mus- at en Oman hebben gisteren, zonder te genstand te ondervinden, de hoofdstad van Oman, Nizwa, bezet. Deze stad was, vol gens een gisteren te Bahrein ontvangen verklaring van de sultan, het „brandpunt van samenzweringen" tegen hem. Volgens deze verklaring zou sheik Ghalib Bin Ali, die onafhankelijkheid voor zijn territoir had verlangd, Woensdagavond Nizwa heb ben verlaten. Zoals bekend, heeft Groot-Brittannlë verdragen met de sultan van Muscat en Omar en heeft het namens hem en de sheik van Abu Dhabi onderhandeld in het met Saoedi-Arabië gerezen geschil om de Buraimi-oase. Nizwa ligt ten Zuidoosten van de Bu raimi-oase. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 16 Januari 1956 benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr j. Klaasesz, tbans gouverneur van Suriname. Mr Klaasesz, die 5 Februari 1907 te IJlst geboren is, oezocht het gymnasium te Leeuwarden en studeerde daarna rechten aan de rijksuniversiteit te Groningen, Nadat hij in 1930 zijn doctoraal examen rechtsgeleerdheid had afgelegd, studeerde hij drie jaren internationaal recht te Pa- ""Van 1933—1945 was hij werkzaam ter gemeentesecretarie van Groningen, laat stelijk als hoofdcommies, plaatsvervan gend chef van de afdeling algemeene en sociale zaken en chef van het kabinet van de burgemeester. Op 1 Januari 1944 werd hij gearresteerd en als gijzelaar naar Vught overgebracht. Na de bevrijding van de provincie Gro ningen werd hij belast met de waarne ming van het ambt van burgemeester der gemeente Haren, welke betrekking hij tot 22 Februari 1946 vervulde, toen hij werd benoemd bij de Unesco tot hoofd van de interne administratie. Na een werkzaam heid in Londen en later in Parijs, nam pc Noorclatlantisclie Raad Reeft gistermiddag zijn goedkeuring gehecht aid1 het voorstel van de generale staf der Nato-strijdkrachten om het commando-systeem van de Europese luchtverdediging te coördineren. Pe huidige opperbevelhebber van deze strijdkrachten, generaal (Jiucntlier, wordt belast met de verantwoordelijkheid voor het uitvoeren vaH deze coördinatie, welke o.a ten doel heeft, een volledig geïntegreerd radarsysteem voor vroegtijdige waarschuwing tegen naderende lucht aanvallen te scheppen. pe luchtverdediging zal nu worden ge- organ.iseer(j in vier regionale commando- zónes: een Noordelijke, die Noorwegen en ^bemarken omvat een centrale zóne bestaande mt de Benelux-landen, Frank rijk en West-Duitsland, een Zuidelijke vofr Italië, Griekenland en Turkije, en een vierde voor het Verenigd Konink rijk. De vier commando's zullen hun te genwoordige verantwoordelijkheden gro tendeels behouden, maar hun activitei ten, vooral wat het waarschuwings systeem betreft, zullen worden gecoördi- neerö door een nieuw te vormen directo raat voor luchtverdediging bij het alge- j mene hoofdkwartier van de Nato. Het I commando „Verenigd Koninkrijk" zal op dezelfde basis werken als de andere, in ternationaal samengestelde, commando- zönes, behalve dat de staf ervan uitslui- tend nit Britse militairen zal bestaan. Het geïntegreerde radar-systeem zal, zo iniMinilJegde generaal Gruenther uit, weinig zin lllll!ll!]!lhe'bbe.n als er geen perfecte communica- tie-mi(I(I®len zijn om bij nadering van F vijandelijke vliegtuigen dit bericht naar de operatieve hoofdkwartieren door te geven. Qp het ogenblik beschikt de Nato niet over dergelijke communicatiemidde len, daar de bestaande hetzij door een l een - van ïver- die ge- ietro toen nder deu- nti!" hij op 1 Maart 1947 zijn ontslag. Met in gang van 1 Mei 1947 werd mr Klaasesz daarop benoemd tot burgemeester van Wageningen, welke functie hij heeft ver vuld tot hij op 1 October 1949 in zijn huidige ambt van gouverneur van Suri name werd benoemd. Mr Klaasesz is doopsgezind en hij behoort tot de P.v.d.A. ter e veertienjarige Aysen Aktug is Waarschijnlijk de jongste parachutiste ter wereld. Zij weegt 68 pond en wordt °°r haar mannelijke collega's „kriel- rachutist" genoemd. Op de foto be- eeft zij zich naar een vliegtuig voor zen demonstratie te Antalya in Turkije. vijand gestoord, hetzij anderszins on bruikbaar gemaakt kunnen worden. De regering' van de Verenigde Staten heeft nu evenwel een geheel nieuwe vinding op communicatiegebied, het zg. „scatter-system", ter beschikking van de Nato gesteld. Dit systeem biedt het voordeel, dat de transmissies niet ge stoord kunnen worden, dat het werkt op zeer kleine maar ook op grote af standen (tot 2.000 kml en dat er zo wei nig personeel voor nodig is, dat twee honderdvijftig man het systeem over geheel Europa zouden kunnen bedie nen. De Amerikaanse minister van de fensie, Wilson, deelde de Raad mede, dat de V.S. bovendien bereid zijn. de eerste toepassingen van dit systeem in Europa te financieren, waarmee een bedrag van ongeveer 150 millioen gul den gemoeid is. Het eerste „scatter-system"-station zal in Noorwegen worden gebouwd, waarna een. verbinding ParijsTurkije via Na pels tot stand zal worden gebracht. Hier mee zal ongeveer een jaar gemoeid zijn. In de loop van zijn rede klaagde gene raal Gruenther over het no§ si®?*?8 voortdurende gebrek aan goede publici teit over de Nato. Hij zeide zeer zelden positieve uitlatingen te horen waarin iets van geestdrift over het werk van "e Nato te bespeuren valt. Als een bijzondere uitzondering noem de hij daarbij de pasage in de jongste troonrede van Koningin Juliana, waarin op ondubbelzinnige wijze waardering voor de Nato tot uiting kwam. Tijdens de discussie over de coördinatie der regionale commando's verklaarde de Nederlandse minister van defensie, ir Staf, dat zijn regering haar volledige steun gaf aan de denkbeelden van gene raal Gruenther, dat deze nog slechts een eerste stap betroffen en da;t meer stap pen nodig zouden zijn. Volgens waarne mers doelde minister Staf hier op de noodzaak om uiteindelijk niet slechts tot een gecoördineerd, maar tot een geünifi ceerd commando te komen. Voorts besloot de Raad, dat er in Fe bruari a.s. een conferentie van burgerlijke en militaire deskundigen uit de aange sloten landen met de militaire autoritei ten en de internationale staf van de Nato zal worden gehouden over het probleem van de heroriëntatie der verdedigings plannen. Op die conferentie zullen ver tegenwoordigers van verschillende lan den overleg kunnen plegen met de gene rale staf van de Nato over het program ma voor nieuwe defensie-methodes, ge zien over periodes van 5, 6 of 7 jaar. Volgens gisteravond gepubliceerde of ficiële cijfers schat de Nato met uit zondering van West-Duitsland haar defensie-uitgaven voor het jaar 1955 op 52.914 millioen dollar. Dit is ongeveer twee milliard dollar minder dan in 1954, toen de totale gezamenlijke uitgaven 54 864 millioen dollar bedroegen. Volgens deskundigen zal in 1956 on- geveer evenveel worden uitgegeven als in 1955. (Van onze correspondent) Parijs, Donderdagavond Premier Edgar Faure heeft, niet als premier maar als voorzitter van de RGR, zijn verkiezingsprogram uiteengezet tij dens een persconferentie, waarvoor gro te belangstelling bestond. Tijdens de rond vraag werd hem, naar aanleiding van het grote offensief tegen de wet-Barangé door het „Comité van Laicistisch Actie (in welk comité communisten, sociabsten en radicalen, die Mendes-France volgen, sa menwerken) gevraagd, hoe hij hierover denkt. Zijn antwoord is buitengewoon dui delijk geweest. De heer Faure zeide: „Ik zou het uiterst pijnlijk vinden, wanneer Frankrijk verdeeld werd door een demarcatielijn, die in het leven zou worden geroepen door een twist over het schoolvraagstuk. Wordt Frankrijk werkelijk bedreigd door een clericaal gevaar? Moeten wij naar Het Nederlandse besluit om niet langer over Suriname en de Nederlandse Antil len te rapporteren aan de Verenigde Na ties, is Donderdag door de algemene vergadering van de Verenigde Naties aanvaard. De uitslag van de stemming was 21 vóór, 10 tegen en 33 onthoudingen. België was één van de tegenstemmers; vóór stemden onder andere Cannda, China Denemarken, Frankrijk, Noorwegen, Zweden en de Verenigde Staten. Premier Nasser van Egypte heeft giste ren, tijdens een onderhoud met de Ameri Uaanse ambassadeur te Cairo, verklaard dat Egypte „zijn gehele gewapende macht tegen Israël zal inzetten", wanneer Israël opnieuw een aanval zou doen op Egypte of Syrië. Nasser's verklaring komt vier dagen na de Israëlische aanval op Syri sche stellingen, waarbij 55 Syriërs wer den gedood. De waarschuwing van de Egyptische premier werd later op de dag door het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken herhaald tegenover de hoofden van de diplomatieke missies van de Veilig heidsraad, die op het ogenblik in Egypte verblijven. Voordat Nasser zijn verklaring aflegde vond er opnieuw een treffen plaats tus sen Egyptische en Israëlische militairen. In de ochtend openden Egyptische grens posten het vuur op een Israëlische pa trouille in het gebied van Gaza, aldus werd van Israëlische zijde bericht. Intussen heeft een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buiten landse zaken gisteravond verklaard, dat Israël bereid i.r ane Syrische militairen, die tijdens het incident van Zondag j.l. werden gevangen genomen, vrij te la ten, mits Syrië van haar kant zou toe stemmen in de vrijlating van alle Is raëliërs. Na een gedwongen Amding op Russisch grondgebied zijn de sovjetleiders giste ren, een dag later dan was overeenge komen, in de Afghaanse hoofdstad Ka boel gearriveerd, waar zij op het vlieg veld werden begroet door premier Sar- dar Mohammed Daud Khan van Afgha nistan. Hierna legde maarschalk Boelga- nin een verklaring af, waarin hij zeide; „Het Russische volk heeft grote achting voor het dappere volk van Afghanistan. Wij weten, dat Afghanistan steeds een politiek van neutraliteit heeft gevoerd en ook een politiek van vrede'. Het Sov jetvolk eerbiedigt de wens van Afghani stan, om zijn nationale onafhankelijkheid te handhaven, zo zeide Boelganin, en hij vervolgde: „Sinds oude tijden zijn wij met elkander verbonden door sterke banden en goede nabuurschap". Na deze toespraak begaf het gezelschap zich in gepantserde „Ziss"-limousines naar een huis bij de villa van de pre mier, waar zij tijdens hun verblijf in Afghanistan hun intrek zullen nemen. (Van onze correspondent) De Arnhemse raad heeft zich drie dagen lang met de begroting bezig gehouden en aangezien in de avond van de laatste dag het avondmaal der vroegen er bij dreigde in te schieten, kwamen rondom het „ze vende" uur de gemeenteboden met stapels gebakjes-dozen de rookslui- er van de raadszaal binnen gestapt Ieder der aanwezigen kreeg ,zo'n doosje. Aangezien het „Quatertem per" was. zagen de katholieke le den een kruisje op hun pakket ge krast. Het was het „Nihil obstat" of de inhoud, bestaande uit een brood je ei en paling. De directeur van gemeentewer ken, die op de perstribune plaats had genomtn en die zijdelings een blik in onze doos had geworpen liet zich gauw herdopen en greep vanwege het broodje-paling een gekruist doosje. De KVP keek be langstellend toe, hoe deze hoofd ambtenaar zich door het kruisje at en nog smakelijk ook. Het bleek alweer dat het met die katholieken toch nog niet zo kwaad eten is. Rome onze blikken richten als wij ons afvragen, vanwaar de bedreiging komt? Ik ben van oordeel, dat de mensen 'an goede wil, van alle politieke, godsdiensti ge en andere richtingen, in plaats van elkaar slagwoorden naar het hoofd te slingeren, zich op discrete wijze zouden moeten verenigen, om een eenvoudige en uiteindelijke oplossing voor het school probleem te bewerkstelligen. Ik ben persoonlijk een vriend van het openbare onderwijs, waarvoor het echter in de eerste plaats nodig is nieuwe scho len te bouwen. Sedert het van mij af hangt. is het rhythme van de bouw van nieuwe scholen verdrievoudigd. Daar ligt naar mijn mening de ware verdediging van de laïciteit. Ik ben echter evenzeer gunstig gestemd voor het principe van de vrijheid van onderwijs en eerbied voor al le godsdiensten en meningen in het land en in de gezinnen'' zo zeide de heer Faure Deze woorden van de Franse premier hebben des te groter betekenis omdat wij menen te weten, dat tussen hooggeplaatste persoonlijkheden reeds contact bestaat om tot een voor allen bevredigende oplossing van dit pro bleem te komen. De laatste vicaris-generaal van het Bisdom Ermland in Oost-Pruisen, mgr dr A. Marquarde, is gisteren met een transport gerepatrieerden uit de Sovjet unie in Berlijn aangekomen. Reeds half October had een teruggekeerde de groe ten van mgr Marquarde overgebracht aan de bisschop van Hildesheim en aan de pastoor van het kamp te Friedland. Deze gerepatrieerde had mgr Marquarde op 3 October gesproken in een kamp, waar de vluchtelingen bij elkaar werden gebracht. Mgr Marquarde verblijft momenteel bij zijn broer in Berlijn. Tijdens de viering van de zevende verjaardag van India's nationale ca- dettencorps werden er acrobatische toeren vertoond in een klein vliegtuig. De duizenden toeschouwers van de feestelijkheden zagen plotseling het toestel neerstorten en in brand vliegen. Haastig kwamen de mensen toege sneld om de inzittenden te redden. maar het was te laat en de piloot en de student, die het toestel bemanden, zijn in de vlammen omgekomen. De foto laat zien hoe redders toesnellen op het brandende wrak. Minister Mansholt heeft gisteren een vorderen. Agrarisch reproducticmateriaal commissie van overleg voor de export bevordering geïnstalleerd. De taak van de commissie is in gemeenschappelijk overleg de export en afzet in het buiten land van Nederlandse voedingsmiddelen, dranken en agrarische producten te be- De Prov. Staten van Zeeland hebben - gisteren bij de behandeling van de be groting voor 1956 uitvoerig gesproken over het Delta-plan en zijn gevolgen. Jhr mr Tr. Schorer (P.v.d.A.) was voorstander van een coördinatie der ad viezen. die de eigen provinciale diensten over allerlei met het plan verband hou dende zaken zullen uitbrengen. Ook achtte hij het van groot belang, dat de provincie spoedig de volgorde van de af sluiting der zeearmen weet. zodat bij de uitstippeling van het provinciaal beleid daarmee rekening kan worden gehou den. De heer A. Stemerding (C.H.) ver zocht nadere mededelingen over de reeds gedane suggesties tot. aanleg van secun daire dammen tussen Kolijnsplaat en Zierikzee en tussen Walcheren en Noord- Beveland door het Noord-Sloe. Ook de gevolgen voor de oester- en mosselteelt bij de afsluiting der Ooster- schel-de kwamen ter sprake. Verzocht werd om een diepgaand onderzoek naai de mogelijkheid van z.g. zoutmeren op de afgesloten Zeeuwse stromen.. Voorts stelde men volledige schadevergoeding 3ls eis, indien uiteindelijk deze cultures zouden verdwijnen. In verband hier mede sprak de heer D. Kodde (SGP) zijn vrees er over uit, dat in de periode voorafgaande aan de afsluiting der Oos- terschelde, de oesterbedrijven te Yersï- ke langzaam achteruit zullen gaan. zo dat men, als het tenslotte op de schade vergoeding aankomt, zal vragen, wat er nu nog te vergoeden is. De heer A. Lockefeer (KVP) deed een dringend beroep op Ged Staten alles m het werk te stellen om een oplossing te vinden, nu de vissers z.i. het vertrouwen in het, rijk hebben verloren. Een wens van vele Statenleden was voorts een onderzoek naar de mogelijK- heid van een vaste oeververbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen, hetzij een tunnel van Vlissingen naar Breskens, hetzij een tunnel van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen naar Brabants grondgebied. Men wilde een studie hieromtrent als eerste taak opdragen aan de binnenkort te stichten afzonderlijke dienst voor het Delta-plan van de Prov. Waterstaat. Gisteren werd in Strijen onder grote interesse van belanghebbenden een greppelmachine gedemonstreerd. Met snelle vaart wordt door de molen een prachtige geul gegraven. dierljjke en plantaardige producten, bestemd voor verdere voortbrenging valt niet onder de werkingssfeer van de commissie, waarin vertegenwoordigers van overheid en bedrijfsleven zitting heb ben. In zijn installlatierede memoreerde mi nister Mansholt, dat het vraagstuk van de exportbevordering al lang in het teken van de belangstelling staat en dat in in cidentele gevallen samenwerking optreedt doch dat de activiteiten op dat terrein enkele lacunes vertonen, waarvan het ge brek aan coördinatie wel de grootste ge noemd mag worden. De bewindsman gelooft, dat door het ge zamenlijk optreden op breder agrarisch terrein het effect en de intensiteit van de propaganda groter kunnen worden met lager kosten. Contact met de Werkgroep Export Propaganda Agrarische Repro ductiemateriaal (Weparm) die reeds ge ruime tijd op haar terrein bezig is, is ge wenst. De commissie aldus de minister dient zich niet bezig te houden met han delspolitieke vragen en de inspanningen van de individuele exporteur. Nederland bevindt zich in een positie, dat aan de export grotere spreiding gegeven moet worden. Een blik op de ontwikkeling van de productie van de ons omringende lan den is al voldoende om ons te overtui gen van de noodzaak, dat de Nederland se producten verder de wereld in moeten. Door spreiding van de export zal deze Technisch grondpersoneel op de Pa- rijse vliegvelden Orly en Le Bourget, dat zes dagen geleden het werk hervatte na een staking, gezamenlijk met het grondpersoneel van andere vliegvelden in Frankrijk heeft gisteren opnieuw het werk neergelegd. Zij verklaren dat zij het werk hervat hadden, nadat van re geringszijde was toegezegd, dat een ge deelte van de werkzaamheden op Ony door het ministerie van openbare wer ken overgedragen zou worden aan de organisatie van grondpersoneel, doch dat deze belofte niet gehouden was. aan stabiliteit winnen. Exportspreiding brengt evenwel talloze problemen mede. die in de commissie besproken kunnen worden. De overheid is bereid behulp zaam te zijn bi) het verwezenlijken van deze exportspreiding. De voorzitter van de commissie, dr A. J. Verhage te Wassenaar, merkte in zijn dankwoord op, dat de agrarische export na de oorlog een grootse ontwikkeling heeft doorgemaakt, ondanks moeilijkhe den en belemmeringen. De marktpositie wordt steeds moeilijker en de reeds ge bruikte middelen tot exportbevordering zullen nog krachtiger moeten worden ge hanteerd. Naast individuele is de collec tieve reclame van grote betekenis. Hier bij dient niet vergeten te worden, dat in de moderne maatschappij met name het vestigen van goede „public relations" een zeer belangrijke rol speelt. Uit de samen werking op reclamegebied zal wellicht een krachtiger hanteren van de moderne middelen groeien. De 54-jarige textielarbeider H. V. uit Goirle is Donderdagmorgen, toen hij met zijn fiets de poort van de fabriek uitreed en de verkeersweg TilburgGoirle over stak. gegrepen door een personenauto. De man werd zo ernstig gewond, dat hij, na te zijn overgebracht naar het ziekenhuis, korte tijd later aldaar overleed. Om half tien gisteravond is aan het Lichttorenhoofd te Leur (N.-Br.) een personenwagen, bestuurd door de 25- jarige F. D. uit Ede. tegen een boom terechtgekomen. De medepassagier, de 24-jarige E. V., eveneens uit Ede (Gld), werd zo zwaar gewond, dat hij ter plaatse overleed. De bestuurder, die een hersen schudding opliep, kon zich niet herinneren hoe het ongeluk zich had voorgedaan. Gisteravond is de 56-jarige opperman J. E. V., wonende te Angcren en werk zaam te Arnhem, op de hoek Huissense- straat en Vissersstraat te Arnhem, toen hij per rijwiel de verkeersweg wilde over steken, door een auto gegrepen en ernst'g gewond Enkele uren later is hij in het St. Elisabethziekenhuis aan zijn verwon dingen overleden. Het aantal verkeersongevallen geduren de de eerste negen maanden van 1955 be draagt 83.176 Tengevolge hiervan werden 1068 mensen gedood 14.258 zwaar- en 11.015 licht gewond. In 1954 waren deze cijfers over de overeenkomstige periode resp 73.703, 1077, 12.420 en 10.241; in 1953 65.000. 998. 10.940 en 9565 Tijdens de gisteren in Utrecht gehou den herdenking van het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Zoötechnische Ver eniging heeft de directeur van het Vee teeltwezen ir Th C. M. Rijssenbeek. een beschouwing gegeven van de Neder landse veeteelt in de laatste vijf en twintig jaar. Hij besprak o.m. de melkcontröle, welke hij het fundament noemde, waar op de verbetering van de productie dienden te worden opgebouwd. Aan vankelijk bleef het aantal koeien in con- tróle beperkt tot het vijfde a vierde deel van de Nederlandse veestapel., doch nadat in 1943 aan het kostenbezwaar van de boeren was tegemoet gekomen, nam de deelneming aan de melkcontröle toe. zodat thans ruim 62 procent van de melkkoeien in ons land op productie wordt gecontroleerd. Uit de cijfers, die ir Rijssenbeek gaf, blijkt, dat de uitbreiding van de meik- contröle samen met verschillende andere factoren een grote invloed op de pro ductie van de veestapel heeft. De ge middelde productie ligt in de normals na-oorlogse jaren ver boven de beste jaren van vóór de oorlog. Met een ge middelde jaarproductie van 3750 kg per melkkoe is er een stijging van rond 200 per koe per jaar. Het gemiddelde vetgehalte in de aan gevoerde melk is nog nooit zo sterk ge stegen als in de laatste jaren, aldus ir Rijssenbeek. die berekende dat dit voor 1.5 millioen koeien een meeropbrengst betekent van 26.7 millioen kg bo- tervet per jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1