Duits stempel op C.D.U. won de verkiezingen Saarland Nieuwe ongeregeldheden in Jordanië Brits-Amerikaanse hulp voor Egypte Zwolse radio-amateur zorgde voor levenreddend geneesmiddel Drie personen in auto verbrand ALGEMENE LOONRONDE ter inloping achterstand Europ Weduwen en wezen nog altijd de dupe van langzaamheid Kwestie-N. Guinea in een nieuwe fase Noodweer boven a Ministerieel overleg tot 3 Januari opgeschort Diamanten huwelijk Zes doden op de weg Maandag 19 December 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Groot succes voor partij van ex-nazi Vreedzame penetratie Irein op stilstaande goederentrein gereden Tegen aansluiting bij Bagdad-pact Amerikaanse expeditie bereikte Zuidpoolgebied Kans op sneeuw Het Assoean-project Ir Posthumus neemt ontslag WA W Gladheid oorzaak van rampzalige botsing N.V.V.-CONGRES WEERBERICHT Enkele lichtgewonden Zonder veel vorderingen Nederlandse opvatting won De Indonesische kabinetsformatie Als lid van de Rotterdamse gemeenteraad Doorgereden na aanrijding De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht lichte, in het binnenland plaatse, lijk matige vorst en hier en daar vorming van mist. In de kuststreken aanvankelijk nog en kele verspreide buien. Morgen geleidelijk weer toene'mende bewolking, maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige naar Oostelijke rich tingen draaiende wind en temperaturen om het vriespunt. Dinsdag 20 December: Zon op 8.47, onder 16.32 uur. Maan op 11.35, onder. 23.16 uur. j NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Indonesië wil strijdbijl te Genève begraven Zaterdagavond hadden de Nederlandse en de Indonesische delegaties bij de con ferentie lussen de beide landen, welke, na in Den Haag te zijn begonnen in Ge nève wordt voortgezet, in het Hotel des Bergnes in Genève een vrij korte be spreking. Foto boven: De Indonesische zijde van de conferentie-tafel. V.l.n.r.: dr Mohammed Roem, dr Ariak Agung gde Agung en mr Vtojo Ramelan. Foto onder: De Nederlandse delegatie. V.l.n.r. mr L. A. Donker, J. v. d. Kieft, mr J. M. A. H. Luns, prof. dr J. Zijlstra en dr N. S. Blom, de Nederlandse regeringscom missaris voor Indonesische zaken. Noord-Europa heeft te lijden van zwa re sneeuwstormen en felle koude. In Oslo werd Zaterdag het verkeer ernstig be lemmerd door een sneeuwstorm. De trei nenloop is in de war. In West-Noorwe- gen zijn verscheidene wegen door sneeuw- stortingen afgesneden, waardoor een aan tal dorpen geïsoleerd werd. In Midden- Noorwegen zit de stad Hamar reeds een week zonder water, omdat de rivier, die de stad van water voorziet, dichtgevro ren is. In Zuid-Zweden, nabij Tomelilla, is Zaterdag een brievenbesteller met een tas Vol kerstpakketten in een zware sneeuwstorm om het leven gekomen. Ten Noordoosten van het Zweedse eiland Gothland zijn luiken aangespoeld, die naar men vermoedt, afkomstig zijn van het Duitse schip Sibylle. dat sedert 5 December vermist wordt. Vrijdagnacht is in een hevige storm het Zweedse vrachtschip „Adria" in de archipel van Stockholm op de rotsen geslagen. B(j Gothland kwam voorts het Deense schip „Lynaes" in nood te verkeren. Het wordt geholpen door een Russisch schip, de „Lanktas". De Finse Ijsbreker „Tarmo" heeft de 25 opvarenden van het schip „Westria" gered, dat ter hoogte van Umea, in het pakijs was geraakt en vergaan. De op varenden hadden een lange, uitputtende tocht over het ijs achter de rug, toen zij eindelijk door de ijsbreker gered werden. Een Noors passagiersscheepje de ,,Svi- nesund" is in de Oslofjord vermist. De Simplonpas over de Alpen is Zaterdag door zware sneeuwval voor auto's onbe gaanbaar geworden. De auto's worden nu per trein via de Simplontunnel van Do- modosola in Italië naar Brig in Zwitser land vervoerd. In Portugal hebben zich als gevolg van de zware regenval plaatselijk overstro mingen voorgedaan. Het landbouwgebied ten Oosten en Zuidoosten van Santarem is geheel overstroomd. Verscheidene dor pen zijri geïsoleerd. Bp ae Marokkaanse kust zijn Zaterdag verscheidene vissers scheepjes in moeilijkheden gekomen. Men vreest, dat een Spaanse trawler, de Gain- za mei- acht man aan boord is vergaan. Rc Clinsten-Dcm-ocratische Unie van dr Huliert Ney liceft gisteren de ver kiezingen in Saarland gewonnen. De Christen-democraten sloegen mei geringe meerderheid de Saarlandse Democratische Partij, die onder leiding staat van de ex-nazi dr Heinrich Schneider. Dc verrassing van de verkiezing was liet onverwacht grote aantal stem men uitgebracht op de „Saarlandse Democratische Partij" van dr Schnei der, in welke partij vele gewezen nazi's hun toevlucht hebben gevonden. Schneider, Ney en Kurt Conrad, de leider van de Duitse Sociaal-Demo craten, slaagden er evenwel niei in de drie-vierde meerderheid te behalen, die nodig is voor een amendement op de grondwet, welke Saarland eco nomisch aan 1' rank rijk bindt. Deze drie partijen, die gezamenlijk in de volksstemming in October her Europese Saarstatuut verwierpen, zullen naarom moeten trachten tot overeenstemming te komen met de twee p-rr tijen, die van 1947 tot October van dit jaar dc pro-Franse regering hebben gevormd, n-l. de Christelijke Volkspartij van de voormalige premier Hol'f mann en de Saarlandse Sociaal Democraten van Richard Kirn. "j Van onze speciale verslaggever) GENèVE, Maandag. Het is niet onmogelijk dat de kwestie-Nieuw-Guinea in een nieuwe fase gaat komen. Een woordvoerdei van de Indonesische delegatie ter Nedei lands-Indonesisf-He conferentie te Genève, heeft verklaard, dat dit probleem Zaterdagavond een bijeenkomst van de ministers der beide landen is besproken. Hoev,el er van Indonesische zijde nog geen concrete voorstellen zijn gedaan, i9 er reden om aan te nemen, dat de Indonesische Regering bereid is het vraagstuk van de souvereiniteit over dit gebiedsdeel enige jaren te laten rusten. Maar daarvoor in de plaats zou zij de toezeggioc van Nederland wensen dat Indonesië consuls in Nieuw-Guinea mag aan stellen en dat daar Indonesische scholen opgericht moge worden. Indonesië het voordeel kunnen hebben, dat de Nw. Guinea-kwestie in de Ver. Naties op het vuur wordt gehouden. Het is overigens wel duidelijk, dai er voor het einde van het paar geen re sultaten te verwachten zijn van de Ne derlandse Indonesische conferentie. Nadat de ministers Zijlstra en Van de Kieft een kerkdienst hadden bijgewoond in de oude Pieters kathedraal, zijn alle Nederlandse ministers Zondagmorgen naar huis gevlogen. Behoudens het ge sprek dat minister Zijlstra Dinsdag as nog in Genève zal voeren met de Indo nesische ministers van economische za ken en van financiën,de heren Sumitro en_Kasimo, zal er vóór drie Januari a.s géén ministerieel overleg meer plaats vinden. Eerst op deze datum zal het waarschijnlijk mogelijk zijn de tweede formele vergadering van beide delegatie» te houden. Nu de Nederlandse regering voor de zoveelste maal te kennen heeft gege ven, dat over de status van dit gebieds deel niet te praten valt, omdat het hief een rechtskwestie betreft, zou het inder daad niet te verwonderen zijn als men van Indonesische zijde zoekt naar andere wegen om dit doel te bereiken. In plaats van de strijdbijl-fase kunnen we dus nu komen in de fase van een vreedzame penetratie. Het uitstellen van de souverelniteitskwestle zou voor ;„de partjj van dr Schneider, waarin, zoals met de bijzondere manier, waarop het sys teem van evenredige vertegenwoordiging in Saarland wordt toegepast. Verwacht wordt dat de vorming van een nieuwe regering niet voor het nieuwe jaar met grote moeilijkheden gepaard zal gaan. Dr Ney, die de steun heeft van de Westduitse Bondskanselier dr Adenauer, schijnt sterk gekant te zij" tegen de vorming van een coalitie met gezegd, vele vroegere nazi's zitten Hij is echter niet sterk genoeg om een regering te vormen alleen met de partij van ex-premier Johannes Hoffmann Aan de andere kant scbrmt geen van de an dere partijen genegen deel te nemen aan een coalitie met de partij van dr Schnei der. De officiële uitslag van de verkiezing, eventuele wijzigingen nog voorbehouden' is= Christen-Democratische Partij 149.524 stemmen (25,4 pet) Saarlandse Democra tische Partij 142.067 stemmen (24,2 pet). Christelijke Volkspartij 129.358 stemmen GU8 Pet) Duitse Sociaal-Democraten 83.986 stemmen (14,3 pet) Communisten 38.575 stemmen (6.6 pet) Saarlandse So ciaal-Democraten 34.242 stemmen (5.8 pet) Even buiten het station Groningen Noord is Zaterdagmiddag een diesel-elec- trische trein uit Sauwerd op een stil staande goederentrein gebotst. Tengevol ge van een verkeerde wisselstand liep de personentrein op het spoor, waarop zich de goederentrein bevond. Door de schok kregen enkele passagiers lichte verwon dingen. De schade aan de trein was vr\j gering, zodat hij later zijn tocht kon ver volgen. Een van de lichtgewonden, mevrouw Ploeg uit Bedum, werd na in het sta tionskantoor behandeld te zijn, naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Zij kreeg een hoofdwonde en vermoedelijk een lichte hersenschudding. In de Jordaanse stad Amman is hot gisteren opnieuw tot ongeregeldheden gekomen lussen politie en studenten als gevolg van het Britse voorstel aan Jor danië om zich bij het verdrag van Bag dad aan te sluiten. Bij de gevechten kwam één burger om het leven en wer- den zeven personen gewond. In Jericho kwam het gisteravond eveneens tot on lusten, waarbij tegen de demonstranten zelfs troepen werden ingezet. Het Jordaanse kabinet kwam gis teravond in spoedzitting bijeen om zich over de situatie te beraden. De bijeenkomst werd bijgewoond door de chef van de generale staf van het Ara bische Legioen, de Britse generaal ma joor John Glubb. Delegaties uit verschillende grote ste den hebben gisteren een bezoek gebracht aan de 20-jarigo koning Hoessein om te gen een aansluiten bij het verdrag van Bagdad te protesteren. De premier Haz- zah Mahali, ontving de Britse, Egypti sche. Syrische en Saoedi Arabische am bassadeurs in audiëntie. Uit tal van andere delen van het land werden gisteravond nieuwe pro testdemonstraties gemeld. In Bron voerden demonstranten een aanval uit op de kantoren van het agentschap voor hulpverlening van de V.N., dat is opgericht om steun te geven aan vluch telingen uit Palestina. Vreedzame de monstraties werden gemeld uit Na bloes, Ramallah en Toelkarem. Van het aantal kiesgerechtigden heeft 90,4 pet zijn stem uitgebracht. De officiële zetelverdeling in het nieu we parlement is nu als volgt: Christen- Democraten 14 zetels, Saarlandse Demo cratische Partij 12 zetels, Christelijke Volkspartij 13 zetels. Duitse Sociaal-De mocraten I zetels. Communisten 2 zetels Saarlandse Sociaal-Democraten 2 zetels. Opvallend in de zetelverdeling is. da' de Saarlandse Democratische Party métr stemmen reeft behaald dan d.e Christelijke Volkspartij doch in het parlement één zetel minder krijgt. Dit staat in verband De ijsbreker van de Amerikaanse Zuid poolexpeditie onder leiding van admiraal Byrd heeft Zaterdagnacht, na zich een weg geploegd te hebben door 700 kilometer pakijs, het vasteland van Antarctica be reikt, aldus meldde de correspondent van de New York Times, die de reis mee maakt. Het ligt in de bedoeling van de Ameri kaanse expeditie om in het Zuidpoolgebied langs de Memurdo Sound een vliegveld in te richten. Met een helicopter zal men een geschikt terrein uit gaan zoeken, waar het ijs niet minder dan twee meter dik is, zo dat de acht legervliegtuigen die deze week uit Nieuw-Zeeland worden verwacht, kun nen landen. Met deze toestellen zullen ver kenningsvluchten over het Zuidpoolgebied worden gemaakt. De conferentie, die een week oud is, heeft niet veel vorderingen gemaakt. Dit is voornamelijk te wijten aan de Indonesi sche delegatie, die de conferentie naar Genève heeft laten vertrekken zonder grondige ambtelijke voorbereidingen. Vee] verder dan het bespreken van procedure kwesties is men nog niet gekomen. Van Indonesische zijde zijn nog steeds geen werkstukken overlegd, hetgeen men toch van de vragende partij kan verlangen. De ontwikkeling van de conferentie wijst er evenwel op, dat de Nederlandse delegatie in hoge mate homogeen is en dat zij niet bereid is van haar uitgangs punt af te wijken. Zo blijkt duidelijk dat de Indonesische opzet om de eerste week over de opheffing van de Unie te oraten, de twee volgende weken over de finan ciële overeenkomsten, de derde week over Nieuw-Guinea oin jaarna geen tijd meer te hebben voor het vierde punt van de agenda (de arrestanten en Ambone zen) niet gelukt is. De Nederlandse opvatting heeft geze gevierd: alle vier de agendapunten wor den gelijktijdig behandeld in de verschil lende werkcommissies en in de vergade ringen van de ministers. Ook is dui delijk geworden dat de Nederlandse de legatie er niet aan denkt dc Unie op te heffen zonde dat gelijktijdig nieuwe fi- nan- :ële en economische overeenkomsten worden gesloten. Van Indonesische zijde is verklaard, dat een koppeling van deze twee vraagstukken voor het Indonesisch parlement niet acceptabel is. De Neder landers stellen daar tegenover, dat de ont koppeling niet kan rekenen op een meer derheid in het Nederlandse parament Intussen heeft de financieel-economi- scbe werkgroep twee vergaderingen ach ter de rug. In de tweede vergadering zijn de Indonesiërs met meer concrete gedach ten naar voren gekomen zonder deze ech ter op papier te zetten. Het wachten daar voor schijnt te zijn op prof. Sumitro On getwijfeld zal minister Zijlstra Dinsdag a.s. de Indonesische ministers van econo mische zak enen financiën in grote lijnen het Nederlandse standpunt uiteenzetten. Het is niet te verwachten dat de Indone sische delegatie bezwaar zal maken tegen het overnemen van de schuldenregeling zoals deze tijdens de R.T.C. van 1949 is opgesteld. De Nederlanders zullen ac- coord gaan met het sluiten van normale handelsovereenkomsten, die volgens het internationaal gebruik kunnen worden opgezegd. Ook zal onze delegatie waar schijnlijk geen bezwaar maken tegen het feit, dat de nieuwe vestingen in Indonesië zullen vallen onder de Indonesische wet geving. Wat deze laatste punten betreft wil men met het souvereine Indonesië onderhandelen zoals met elke andere mo gendheid. De onderhandelingen kunnen echter wel eens moeizamer verlopen als het gaat om alle Nederlandse rechten. Zo zal men van Nederlandse kant ongetwij feld willen vasthouden aam de concessies die voor de overdracht van de souverei niteit aan de Nederlandse ondernemin gen zijn gegeven Dat wil natuurlijk niet zegge, dat deze concessies op de oude voet verlengd moeten worden als zij zijn afge lopen. Nog ingewikkelder kunnen de onder handelingen wellicht zijn over de sociale problemen. Zoals reeds enkele jaren het geval is, zal ook op deze conferentie van Nederlandse zijde worden aangedrongen op het overmaken van pensioenen en het kapitaal van gerepatrieerde Indonesiërs en Nederlanders. Als minister Zijlstra Dinsdag a.s. het Nederlandse standpunt heeft verduidelijkt zullen de experts ver der vergaderen. De grote politieke kwesties komen pas na 3 Januari aan de orde. Reeds in Den Haag zijn de Indonesiërs er mee accoord gegaan, dat de confe rentie zou worden onderbroken. Het is echter onjuist te veronderstellen dat dit gesprek van Nederlandse zijde niet vol doende serieus genomen wordt. Het te gendeel is zelfs het geval De onderhan delingen worden gevoerd op het meest constructieve vlak ten opzichte van Ne derland. Als er op deze conferentie een bevredigend rescultaat wordt bereikt, zonder dat de Nederlandse belangen zijn geschaad, dan ka- dit tijdens de komen de kabinetsfomatie in Indonesië mis schien tot gevolg hebben, dat de twee grote Mohammedaanse partijen aan de P.N.I. voorwaarden kunnen stellen. Om deze reden dus wil de Masjumi (natio nalistische partij) thans confereren. Het kan ongetwijfeld een Nederlands belang zijn dit in te zien. Het K.N.M.I. deelt mede: Een boven Zuid Zweden gelegen de pressie heeft daar tijdens het weekeinde langdurige sneeuwval veroorzaakt. Te zamen met een boven de Britse eilanden gelegen rug van hoge druk hield deze depressie een aanvoer van arctische lucht naar het Noordzeegebied in stand. Dit gaf vooral in onze kustprovincies aan leiding tot sneeuw- en hagelbuien. De komende nacht zal de rug van hoge druk ons land passeren. De wind wordt dan zwakker, terwijl de vorst toeneemt. In de loop van de dag zaï de invloed van een ten Zuid-Westen van Ierland ge legen storing zich over onze omgeving gaan uitbreiden. In verband hiermede neemt dan de kans op sneeuwval, ditmaal vooral in het Zuiden van het land toe. Groot-Brittannië en de V.S. hebben Egypte hulp aangeboden voor de bouw van de voor Egypte's toekomstige wel vaart vital Assoean-dam in de Nijl, die 1300 millioen dollar kosten zal. aanbod is gedaan aan de Egyp- ische minister van financiën, el Kais- soem, die Zaterdag uit Washington naar Cairo is vertrokken om aan zijn regering verslag uit te brengen. De Egyptische minister heeft in Washing- ton besprekingen gevoerd met Herbert Hoover jr, onder-minister van buiten landse zaken, Sir Roger Makins, Brits ambassadeur, en Eugène Black, pre sident van de wereldbank. Een woordvoerder van' het „State Department", die een en ander be kendmaakte, kon niet zeggen hoeveel de V.S. en Groot-Brittannië van plan zijn bij te dragen aan de bouw van de dam. Het gehele project zal, naar men verwacht, 15 tot 18 jaar in beslag ne men. Door de dam zal het Egyptische landbouw-sreaal met meer dan 25 procent toenemen. (Van onze correspondent) Een Zwolse radio-amateur heeft een arme Oostenrijkse weduwe kunnen hel- pen' A RameIi'ik gezorgd, dat voor haar 4/j-jang dochtertje met de meeste spoed een geneesmiddel werd gebracht nodig voor de behandeling van de bloed ziekte. waaraan zij lijdt Deze Zwolle naar. Y. L. Feitsma, technisch ambtenaar bij de IJsselcentrale. hoorde Zaterdag middag tegen zes uur een oproep be stemd voor Amerika, van een Oosten rijkse arts, genaamd Kerbler, uit Gmun den. waarin deze vroeg met spoed ami- nopterine te zenden. Hij kreeg echter geen verbinding, waarop de heer Feitsma het bericht opnam. Via een andere meter band probeerde hij contact met Amerika te krijgen. Hij bereikte een vrouwelijke amateur in Boston, die direct telefoneerde me, he» plaatselijke Medical Centre. Hier be schikte men wel over het gevraagde ge neesmiddel maar wilde he alleen zend.-n na bevestiging van bedoelde Oostenrijkse arts. Een herhaalde oproep van de Zwol se arts b'eef toen echter onbeantwoord Daarna nam de Zwollenaar het Rode Kruis in zijn woonplaats in de arm en via het Rode Kruis overlegde men met het Centraal Laboratorium in Amster dam, dat op zijn beurt bij een pharmaceu tische fabriek het geneesmiddel wist oo te sporen. Met de K.L.M. werd overleg gepleegd en Zondagochtend om tien uur ging het naar Wenen. Weense radio-ama teurs zorgden er voor, dat het kostbare nakie bij aankomst van het vliegtuig n Wenen werd afgehaald en op de snelste wijze naar Gmunden werd vervoerd. De Brits-Amerikaanse hulp zal worden verleend in de vorm van gif ten ter bestrijding van de uitgaven tij dens de eerste stadia van de bouw. Èr zijn overigens enige voorwaarden aan verbonden. Zo moet Egypte zijn eco nomische stabiliteit tijdens de bouw van de dam pogen te handhaven en de werken moeten aan concurrerende firma's worden aanbesteed. In de bekendmaking van het Ame rikaanse ministerie werd nog gezegd, dat in latere stadia verzoeken om aan vulling door de V.S. en Groot Brit- tannië van de financiering door de wereldbank „in welwillende overwe ging" genomen zullen worden. Met de uiteindelijke overeenkomst wordt nog gewacht op het overleg, dat minister Kaissoeni nu met zijn re gering in Cairo zal plegen. Egypte had reeds de wereldbank om een lening gevraagd en toegestemd in de vorming van een consortium van Britse, Franse en Westduitse banken voor het bijèenbrengen van 450 mil lioen gulden voor het project. De Sovjet-Unie heeft hulp aange boden bij de financiering van het hydro-electrische deel van het pro ject en Hongarije en Oost-Duitsland hebben zich bereid verklaard in genieurs, machines en electrische uitrusting te leveren. Toen een reporter de woordvoer der vroeg of de Russen zouden mo gen meedoen aan de inschrijving voor het damproject, antwoordde de woordvoerder, dat hij sterk twijfel de of de Sovjet-Unie kón of wilde inschrijven. Het Tweede-Kamerlid, ir S. A. Posthu mus, heeft B en W. van Rotterdam schrif telijk laten weten, dat hij als lid van de Rotterdamse gemeenteraad ontslag neemt. Op 27 December viert het echtpaar Bochove te Zuid-Beijerland zijn 60-ja- rige bruiloft. Bruid en bruidegom zijn 80 en 83 jaar. Nog maar acht jaar oud trok de jubilaris van nu het land op en nog ge beurt dat verscheidene malen in de week. Op de rijksweg Den Bosch—Utrecht onder de gemeente Empel ter hoogte van de Geniekazerne is gisteravond omstreeks 9 uur een personenauto als gevolg van de gladheid van de weg geslipt en in bot sing gekomen met een uit tegenoverge stelde richting komende personenauto. Bü dit ongeval zijn drie personen gedood. Voorts werd één persoon ernstig en één licht gewond. Na de botsing is de slippende perso nenauto gekanteld en in brand geraakt. De chauffeur, een zekere J. v.d. P. uit Oss, werd uit de wagen geslingerd en liep ernstige verwondingen op Hij is naar een ziekenhuis in Den Bosch over gebracht. De andere drie inzittenden van de auto zijn verbrand. Het zijn de gebroe ders V. d. E., resp. 18 en 19 laar oud, en de 18-jarige heer J., allen eveneens uit Oss. Een dame uit Breda, die in de auto zat welke door de slippende personenwa gen werd aangereden, werd licht gewond en is eveneens naar een ziekenhuis in Dep Bosch ter behandeling overgebracht Kort na het ongeluk is een derde per sonenauto ter plaatse tegen de verbran de wagen gereden, doch bij deze tweede botsing hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. Op de Rijksstraatweg te Wassenaar is vrijdagmiddag de 62-iarige bromfietser K uit Warmond aangereden door een per sonenauto en op slag gedood. De auto werd bestuurd door een Engelsman Het 18-jarige meisje E.R. uit Den Haag heeft Zaterdagmiddag in de Kempstraat te Den Haag het leven verloren, toen zij met haar bromfiets op de tramrails slip! te en onder een haar tegemoetkomende bestelauto terechtkwam Een 11-jarig broertje, dat achterop zat. kreeg geen letsel. De 52-jarige H. K. uit Geleen is Zater dagavond met een auto onder de gemeen te Nuth tegen een lantaarnpaal gereden leden. Een andere inzittende van de auto werd ernstig gewond. Zondagavond omstreeks kwart v°or zes is een auto, bestuurd door de heer V. uit Naarden op de Huizerweg te Bussum tengevolge van de gladheid van de weg tegen een boom gebotst. De heer V. werd licht gewond en zijn vrouw, die naast hem zat. kreeg verwondingen aan het ge laat en verloor al haar tanden. Achter in de wagen waren de heer en mevr. v. <3. P. gezeten. De heer v. d. P. kreeg een schedelbreuk en moest in ernstige toe stand naar een ziekenhuis in Utrecht worden vervoerd, waar operatief werd ingegrepen. Mevr. v. d. P. brak haar lin kerpols. Op de Heesche weg nabij het kruispunt te Heesch is Zaterdagavond de bromfiet ser Van D. uit Nistelrode, toen hij op het rijwielpad reed, door een personenauto aangereden. Het slachtoffer werd in ern stige toestand naar het ziekenhuis te Oss overgebracht. Van de auto werd een deur afgerukt: de automobilist reed door. Tijdens het Zaterdag te Amsterdam I van de werkgeversorganisaties, sinds de Or hpt NVV 0ahn.,»an 1 - J door het NVV gehouden looncongres werd een resolutie aangenomen, waarin o.a. door het congres werd vastgesteld, dat eer permanente stabilisatiepolitiek van de overheid zonder priisdalingen, in een pe riode van stijgende productiviteit, tot ge volg heeft, dat de welvaartsstijging uit sluitend aan de ondernemers ten deel valt. In deze resolutie werd verder gezegd dat niet getwijfeld wordt aan het bestaan van eep achterstand van het werknemers aandeel in het nationale inkomen, terwij! op korte termijn een beslissing verlangd wordt over de wijze, waarop de achter stand kan worden ingelopen Men sprak zich uit voor een algemene loonmaatregF1 (loonronde) met dien verstande echter dat indien deze weg geh'okkeerd mocht blijken te zijn, het NVV zich niet zal la ten weerhouden de werknemers op an dere wijze een gerechtvaardigd aandeel in de gestegen productie deelachtig te doen worden. Geconstateerd werd verder nog in deze resolutie, dat de geleide loonpolitiek on dergraven is door de aandrang van con- en aan de bekomen verwondingen over-1 fessioneFe I Sïïff afsluiting van de herstelperiode op meer vrijheid in de loonvorming; door de op differentiatie in de loonvorming ge richte activiteit van bepaalde politieke groeperingen en door de zwarte loon vorming. In zijn beantwoording van de discussie stelde de heer Roemers nog eens nadruk kelijk, dat de geleide loonpolitiek niet door het NVV maar door anderen Is los gelaten. „Wij moeten nu het beste er van maken, en proberen de esenentiële ele menten er van zier, te bewaren". De heer Van Wingerden deelde in ant woord op vragen mede, dat met de term ,een algemene loonmaatregel" zoals Je n de resolutie staat wordt, bedoeld: een algemene loonronde om de achterstand in te halen „Indien men de weg naar een algemene loonmaatrrgel verspert, dan zal door gezamenlijk teleid moeten worden vastgesteld wat per bedrijfstak dient te worden gedaan", zo voegde spr. er aan toe. Het congre? werd behalve door duizend NVV-afgevaardigden bijgewoond door de ministers Suurhoff, Mansholt en De

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1