r Ontstemming kamp in Nederlandse met fabrieksmeisjes tegen paard met wagen Criminaliteit verder gedaald ANTWERPEN, CENTRUM VAN WAPENSMOKKEL Verwoestende gas-explosie bij de Mosa te Maastricht O.-Brabant en Noord-Limburg krijgen kunstmatige Gebied van 60.000 ha vraagt 120 millioen m3 water regen DOOI MET REGEN Egypte legt zich er biJ neer Dankbaarheid voor heilzaam werk der Kerk in Uganda De Geneefse besprekingen g Vijf doden op de weg Honderdveertig doden in Libanon Dinsdag 20 October 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Prof. Soemitro, Indonesische minister van financiën, nog steeds in Djakarta Telegram uit Den Haag moet minister Zijlstra nog komen? Marcelino Pan v Vino' Blijf op 24 December niet langer open Gelijke premie voor vrijwillig verzekerden Eerste helft van 1955 toont gunstig beeld Subsidiëring kerkbouw Zonderlinge houding der overheid Twee gewonden en grote ravage in enkele afdelingen Opbrengst kan met 25 pet worden verhoogd m Geen voorstelling o] Oudejaarsavond Kamerlid tot zeven dagen veroordeeld lit voer van baksteen 10 WEERBERICHT Ook Indonesische teleur stelling H. Vader ontvangt jong filmspelertje in audiëntie Advies van middenstandshonden Soedan onafhankelijk Verkeersmisdrijven Adviescommissie ingesteld De Maas leverancier Drie fasen 7T: Overstromingen teisterden Tripolis Advies Ned. Bioscoopbon. Weer onderworpen aan overheidstoezicht De weerverwachting van het K.N.M.X., geldig van heddn- tot morgenavond, luidt: Vrij veel bewolking met plaatselijk wat sneeuw, regen o_ ijzel. Matige tot vrij krachtige Zuid-Oostelijke wind met lichte vorst, later ruimend naar Zuid-Wdst met lichte dooi. Woensdag 21 December: Zon op 8.48, onder 16.32 uur; Maan op 11.52 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze speciale verslaggever) GENèVE, Maandagavond. In het Nederlandse kamp heerste vandaag nogal wat ontstemming over het feit, dat de Indonesische minister van financiën, prof. Soemitro, nog steeds niet naar Genève is vertrokken. Tijdens de besprekingen van de financiële en economische werkgroep is er een telegram uit Den Haag binnengekomen met de vraag of een vertrek van minister Zijlstra naar Genève nog zin zou hebben. Dit telegram is het onderwerp geworden van een vrij langdurige discussie. Na afloop van de formele besprekingen heeft de Indonesische de legatie zich binnenskamers teruggetrokken. Eerst tegen zeven uur heeft zij laten weten, het op prijs te stellen als de Nederlandse minister van Econo mische Zaken de reis naar Genève toch zou willen maken. Verwacht wordt, dat minister Zijlstra Dinsdagmiddag om twee uur te Genève zal arriveren. De ontstemming van de Nederlandse delegatie is begrijpelijk. Op voorstel van de Indonesiërs is de conferentie hier Vrij dag jJL begonnen. De Nederlandse dele gatie was compleet, maar verschillende Indonesische ministers ontbraken op het appèl. Er gaat bijna geen dag voorbij of nieuwe Indonesische delegatieleden lan den op het vliegveld Cointrin. Maar prof. Soemitro vertoeft nog steeds in Indonesië. Eerst zaten de academische examens hem dwars, hij is nog steeds actief hoogleraar, en nu is hij gebonden aan de voorberei ding en behandeling van de begroting van 1956 in het Indonesische parlement. Minister Zijlstra zal nu moeten spreken met de Indonesische minister van Econo mische Zaken, de heer Kasimo, die daar voor over volledige volmachten beschikt. De heer Kasimo is tegelijk met minister Leimena gisteren in Genève aangekomen, een half uur nadat de Nederlandse mi nisters waren vertrokken. Ongetwijfeld heeft het Nederlandse kabinet vandaag over de ontwikkeling in Genève gespro ken. Zou uit dit gesprek het vragende telegram hebben geresulteerd? De afwezigheid van prof. Soemitro is overigens ongetwijfeld ook voor de In donesische delegatie een teleurstelling. Uit gesprekken met Indonesiërs blijkt, dat hij op zijn terrein als de sterke man wordt beschouwd, die een goede onderhande lingspartner voor prof. Zijlstra zou zijn, voor wie de Indonesiërs vol respect zijn. Nu de conferentie vandaag is verlo pen zonder Nederlandse ministers, is het logisch dat er geen grote vorderin gen gemaakt konden worden. In de twee vergaderingen van de financiële en economische werkgroep is het mi nisteriële gesprek van morgen voor bereid. Nog steeds speelt daarbij de pro cedure een grote rol. Maar de ministers zullen uiteindelijk ook over deze pro cedure moeten beslissen. j Pabliito Calvo. het jongetje, dat op on navolgbare wijze de titelrol vertolkt in de Spaanse film „Marcelino Pan y Vino", naar een diep ontroerende oude legende over een vondeling, die in een Francis caner mannenklooster wordt opgevoed, is in gezelschap van zijn moeder en Ladislas Vajda, de regisseur van de film, door de H. Vader in audiëntie ontvangen. Zijne Heiligheid streelde het ventje over het hoofd, liet hem Zijn ring kussen en sprak hem op vaderlijke wijze in het Spaans toe. Zich vervolgens tot de moeder van het kind wendend, spoorde de H. Vader haar aan, te waken over zijn geestelijke opvoe ding en hem te beschermen tegen de ge varen die hem zouden kunnen bedreigen Na zijn bezoekers Zijn zegen te hebben gegeven, bood de H. Vader hun ter herin nering een rozenkrans aan. De Commissie van overleg der Midden- standsvakcentralen, waarin samenwerken de Christelijke Middenstandsbond, de Koninklijke Nederlandse Middenstands bond en de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond, heeft tot de bij deze drie organisaties aangesloten bedrijven het verzoek gericht, indien het geen al te grote bezwaren ontmoet, geen gebruik te maken van de mogelijkheid om op 24 De cember a.s. de winkels langer dan tot 18 uur open te houden. Dit verzoek is ge daan mede om de voorbereiding van de viering van het Kerstfeest voor het per soneel te vergemakkelijken. Ook de bekende Engelse „Good"-vierling doet mee aan het oude Engelse gebruik om in deze tijd voor Kerstmis „Carols" te gaan zingen. We zien ze hier. in volle aandacht voor haar lied; v.l.n.r. Jennifer, BridgetElizabeth en Frances. (Van onze correspondent). De ziekenfondsen in Midden-Nederland hebben het afgelopen weekeinde besloten een gelijke premie voor vrijwillig ver zekerden in te stellen. Deze is nu bepaald op 1.80 per week en zal waarschijnlijk ingaap per 1 Januari a.s. Het werkgebied van deze zestien zieken fondsen. die ongeveer 250.000 vrijwillie verzekerden hebben, omvat het gebied tussen het IJsselmeer en de Rijn en van de IJssel tot de Zuid-Hollandse eilanden. |V J f 7 .v.- - i vA'.,w v.—/.--.-.-.-.. Zowel Groot-Brittannië als Egypte heb ben zich gisteravond nog officieel neerge legd bij het besluit van de Soedanese Ka mer van afgevaardigden, die Maandag de „volledig souvereine republiek Soedan" proclameerde. Te Londen werd in een verklaring van het Foreign Office instemming met het besluit van Soedanese kamer betuigd. „De Britse regering raadpleegt de Egyp tische regering over de formele stappen, die nodig zijn om het besluit van kracht te laten worden". Gistermiddag werd de Britse gouverneur-generaal van de Soe dan, Sir Knox Helm, die voor enkele we ken vacantle te Londen verblijft, bij mi nister MacMilian ontboden om de beslis sing van de Soedanese kamer toe te lich ten. Ook in Cairo is meegedeeld, dat de Egyptische regering haar goedkeuring aan deze beslissing heeft gehecht. Vandaag nog zou de oud-minister van staat voor Soedanese kwesties, majoor Salah Salem, die onlangs aftrad, als afgezant van de Egyptische regering naar Soedan vertrek ken. De Soedanese kamer van afgevaardig den besloot gisteren tevens een commissie van vijf in te stellen, die de bevoegdheden van staatshoofd krijgt ter vervanging van de gouverneur-generaal totdat een presi dent is gekozen. Tevens heeft de kamer de grondwetgevende vergadering aanbe volen volledige aandacht te schenken aan het verlangen van Zuid-Soedan naar een federale status. De besluiten van de kamer zullen Don derdag door de senaat worden behandeld die zich er waarschijnlijk met vrijwel al gemene stemmen achter zal scharen. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek hield in het eerste half jaar van 1955 de reeds in 1954 gesignaleerde gunstige beweging van de gerechtelijk geconstateerde cri minaliteit aan. Het indexcijfer over die periode ligt 4 punten lager dan vorig jaar. Een nog gunstiger indruk geven de uitkomsten van het to taal zonder de misdrijven vermeld in de economische weten en de wegenver keerswet. Het indexcijfer voor het 2e kwartaal 1955, n.l. 87. ligt dan belangrijk beneden het basiscijfer 100. Dit verschijnsel kan echter niet voor alle vormen van criminaliteit worden geconstateerd. Zo was het cijfer voor de misdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag en voor de ruw. heidsmisdrijven tegen dieren en goede ren in het eerste kwartaal van 1955 hoger dan in 1954. Voor het tweede kwartaal kan men echter bet omgekeerde beeld constateren. Naar de ressorten der gerechtshoven geeft in het eerste half jaar 1955 voor de msdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezaig Arnhem de laagste en s-Hertogenbosch de hoogste verhoudings- cijfers. Amsterdam was het enige ressort dat in de eerste helft van dit jaar meer veroordelingen had dan in de overeen komstige periode van 1954. Het voorlopige totaalcijfer der veroor delingen wegens misdrijven der wegen verkeerswet bedraagt over het. eerste halfjaar 1955 3225, d.i. 287 of 9,8 procent meer dan in dezelfde periode van 1954. Deze vermeerdering is grotendeels toe te schrijven aan het gestegen aantal ver oordelingen wegens rijden onder in vloed van drank, n.l. met 149 tot 2301 (6,9 p Groter was echter de toene ming der veroordelingen voor doorrij den na ongeval en joyriding, nl. resp. 13,7 en 60,5 procent. Het totaalcijfer voor het aantal mis drijven bedroeg in Nederland in het eer ste half jaar 1955 17.067 (vorig jaar 17.336). Verdeeld over de gerechtshoven der ressorten bedroegen de cijfers: 's-Hertogenbosch 4212 (4459). Arnhem 2484 (2572), 's-Gravenhage 3890 (4126), Amsterdam 4621 (4246) en Leeuwarden 1859 (1933). Een persoon werd gedood en negen werden gewond toen gisterochtend te «oensbroek een autobus met ongeveer twintig fabrieksarbeidsters, op weg naar Maastricht door nog onopgehelderde oor zaak tegen een uit de tegenovergestelde richting komende met een paard bespan nen wagen reed. Bij de botsing drong een van de ijzeren disselbomen, die op de wagen lagen, in de bus, waardoor de bestuurder ernstig werd gewond. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de autobus naar de overzijde van de weg schoot, twee bomen ramde, weer de weg over zwaaide, een tuin binnenreed en tegen een boom tot stilstand kwam. Toen enkele omwonenden te hulp schoten, bleek de bestuurder, de 37-jarige J. M. H. uit Wau. bach, reeds te zijn overleden. Negen meisjes liepen verwondingeri op. Zij werden naar het ziekenhuis overge bracht, vanwaar er zes later op de dag naar huis konden gaan. De verwondingen van de overige drie 'waren eveneens niet van ernstige aard. De voerman van de wagen kon nog tij dig opzij springen; zijn paard kreeg en kele lichte verwondingen. Op de Steenbergseweg te Lepelstraat (gemeente Halsteren) is gisteren de 40- jarige chauffeur J. D. uit Bergen op Zoom met zijn auto geslipt en tegen een vracht wagen uit Willemstad gebotst. De heer D. werd op slag gedood. Gisteren is door de gladheid van de weg langs de Zuidervaart in de Schermer een personenauto geslipt en in het water gegleden. De bestuurder, de heer J. S. uit Alkmaar, kwam door verdrinking om het leven. Drie passagiers konden zich redden. Onder Balkbrug is Zondagmiddag een I personenauto met vier inzittenden, be-l stuurd door de heer J. S. uit Klaziena- veen. in de Dedemsvaart gereden. Hier bij is het 9-jarig dochtertje Jentje van de bestuurder om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat de wagen van de heer S. bij het uitwijken van een te genligger, een bromfietser, slipte. Om standers slaagden er in het echtpaar S. en hun jongste kind van 3 jaar, vrij spel uit de wagen te redden. Voor hei oudste meisje kwam de hulp echter te laat, om dat Zij met haar kleren bekneld was ge raakt tussen het portier en de wagen. De 78-jarige L. van D. uit Oude Tonge die Donderdagavond bij het oversteken op de Aelbrechtskade te Rotterdam door een personenauto werd aangereden, is Zaterdag aan zijn verwondingen in het Bergwegziekenhuis overleden. Gisteren is in Koensbroek een bus van I.A.O. met fabrieksmeisjes verongelukt. Na een botsing met paard en wagen ramde de bus twee langs de weg staan de bomen en kwam daarna in een tuin van een der huizen tot stilstand. Be chauffeur werd gedood en een achttal meisjes gewond. De minister van Binnenlandse Zaken heeft een commissie ingesteld, welke tot taak heeft advies uit te brengen over de vraag, of het aanbeveling verdient richt lijnen te stellen voor de subsidiëring door de overheid van kerkgenootschappen ter zake van de bouw van kerken en/of de verwerving van grond voor die bouw en, zo deze vraag bevestigend zou worden be antwoord, daartoe de nodige voorstellen te doen. Tot voorzitter van de commissie is be noemd mr E. M. J. A. Sassen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. (Van onze Brusselse correspondent). Het is een openbaar geheim, dat in België, maar speciaal in de haven van Antwerpen (hoewel de haven van Gent eveneens reeds in verband hiermede werd genoemd) een uitgebreide smokkelhandel van wapens wordt gevoerd met bestem ming naar het Midden-Oosten. Nog in de loop van deze dagen wordt verwacht, dat Egyptische schepen uit Antwerpen met wapens naar het Midden- Oosten zullen vertrekken. Het betreft (Van onze correspondent). Omstreeks negen uur heeft gister avond een hevige ontploffing plaats gevonden in de magazijnen en de sor- teerafdeling van de N.V. Mosa, Porce- lein- en Tegelfabriek te Maastricht. De vermoedelijke oorzaak is een gas- explosie, waardoor twee personen, de 26-jarige monteur G. K. uit Heerlen en de 35-jarige stoker J. P. D. uit Meers- sen wel ernstig, doch niet levens gevaarlijk werden gewond. Ze zijn ter verpleging overgebracht naar het zie kenhuis. De materiële schade is zeer groot, want de hele Zuid-Oost-vleugel is een grote ravage en het aantal ruiten, dat door de enorme luchtdruk is gesneuveld, valt niet te tellen. De Meerssenerweg, waaraan de fabriek is gelegen, was dan ook bezaaid met glasscherven. Van de zijde der bedrijfsleiding werd meegedeeld, dat de Mosa rechtstreeks gas betrekt van de Staatsmijnen. Het gas komt de fabriek binnen via een gasmeter- station en een regulateurstation. Daar wordt het gas met een druk van twee tol tóe atmosfeer gereduceerd tot 6/10 at mosfeer. Het gas met deze atmosfeer komt op de hoofdleiding van de fabriek te staan. Wanneer het electrisch licht uitvalt moet de gasregulateur, die eigendom van de Staatsmijnen is, de gasleiding automa tisch afsluiten. Of dit nu gebeurd is of niet, zal een nader onderzoek moeten uitmaken, maar een feit was, aldus de bedrijfsleiding, dat vlak na het uitvallen van het licht om streeks kwart voor negen, mensen in de fabriek hebben geconstateerd, dat er een zeer hoge druk op de leiding stond en dat kleinere gasmeters teveel gas doorlieten en een der meters, die aan de ingang van gasmeters, die aan de ingang van de fabriek stond, met een geweldige kracht gas uitspoot. Een vonk, vermoedelijk door het omdraaien van een electrische schake laar, is dan voldoende om een ontploffing te veroorzaken. Op de plaats waar de ontploffing ge beurde. waren nog mensen aan het werk om de stoomleiding te repareren en won der boven wonder is het gelukkig slechts bij twee gewonden gebleven. Het bedrijf werd gisteravond uit voor zorg geheel stilgelegd. De ovens zijn ech ter volkomen intact, zodat er waarschijn lijk slechts een stagnatie van één dag zal zijn. In dezelfde tijd dat de voorbereidingen worden getroffen voor de uitvoering van een gigantisch millioenenwerk, dat Nederlands erfvijand: het water, voor goed de toegang zal ontzeggen tot het Westen, beraden zich vele deskundigen over een ander omvangrijk werk, dat Nederlands onmisbare bondgenoot: het water, toegang zal verschaffen tot het Zuid-Oosten. Een gebied van vele tienduizenden hectaren in Noord- en Midden-Limburg en Oostelijk Noord- Brabant kampt met verdroging en verstuiving in een dergelijke mate, dat de regen, die ons naar bijna ieders mening zo overvloedig ten deel pleegt te vallen, bij lange na niet in staat is, de landbouwproducten het nodige vocht te verschaffen. Van de 80.000 ha die het landbouwareaal in Noord- en Midden- Limburg omvat, moeten er 60.000 op kunstmatige wijze van water worden voorzien. Hoewel het nog twee jaar zal duren eer de nodige gegevens voor van een wateraanvoerplan voorhanden zullen zijn. is het onder zoek thans zover gevorderd, dat begin 1956 de gegevens zullen zijn verkregen van^OOO èTo.OOfTh!,6 0pstelling van een wateraanvoerplan in een proefgebied Dit staat te lezen in het jongste verslag van de Commissie voor de Agrarische Be langen in Limburg, welk verslag over de periode van 1 October 1953 tot 1 October 1955 gistermorgen door de com missaris der Koningin in Limburg open baar is gemaakt tijdens een bijeenkomst in het gouvernementsgebouw. De subcommissie, die het waterprobleem in studie heeft, is tot de conclusie ge komen. dat de watervoorziening van de gewassen tijdens het groei-seizoen be schouwd dient te worden als een van de voornaamste middelen voor de verbetering van de rentabiliteit van de landbouw bedrijven op de Limburgse zandgronden. Gebleken is. dat door beregening en in filtratie de opbrengst van de gewassen met gemiddeld 25 pet kan worden ver hoogd. Bovendien kan hierdoor de ge- wassenkeuze worden uitgebreid. Voor een "bied van 60.000 ha is hiervoor tijdens het groei-seizoen globaal 120 millioen m3 water nodig, of in de maanden Mei, Juni en Juli, waarin het overgrote deel van het water nodig is, 13.5 m3 per seconde. De benodigde waterhoeveelheid moet van buiten het gebied worden aangevoerd en in verband hiermee is een plan in voorbereiding, dat voorziet in de bouw van een gemaal bij de sluis van Panheel in het kanaal WessemNederweert. Met behulp van dit gemaal kan het water uit de Maas in genoemd kanaal worden ge- •>omi>t. van waaruit het kan worden door gevoerd naar de Noordervaart, de Helena- vaart en het Defensiekanaal. Van daaruit kan door aan te leggen aanvoerleidingen en reeds bestaande waterlossingen het ge hele gebied van het benodigde water wor den voorzien. Bij de opstelling van dit plan diende er rekening mede gehouden te worden dat ook het aansluitende gebied in de 'pro vincie Noord-Brabant via Panheel van water kan worden voorzien Het gemaal „P^ee' 's Scëacht met een capaciteit van 27 m3 per seconde zodat voor bedoeld gebied in de provincie Noord-Brabant dan eveneens 13,5 m3 per seconde beschikbaar Is. Uit een bestudering van de Maas- afvoeren is gebleken, dat de onttrekking van deze hoeveelheid water aan de Maas m het algemeen toelaatbaar is. Thans wordt gewerkt aan de voorberei ding van de aanleg van de wateraanvoer- eidmgen. welke het water vanuit de ge noemde kanalen naar de landerijen zul len voeren. Uiteraard kan een dergelijk omvangrijk plan niet voor het gehele gebied ineens in uitvoering worden genomen. In verband liermede is de uitvoering van het plan "dacht in drie fasen. 1 De watervoorziening van een gebied van 6 10.000 ha. waar ervaring met de uitvoering van een dergelijk vooi ons land nieuw soort project kan worden opgedaan. De regeling van de aanvoer van de voor dit gebied be nodigde waterhoeveelheid verkeert in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Als volgende fase in de uitvoering van het plan wordt gedacht aan een ver groting van de pompcapaciteit van het gemaal in Panheel tot 15 m3 per seconde, welke hoeveelheid uiteraard dient zowel voor watervoorziening van het Limburgse als voor het Noord- Brabantse gebied, dat via Panheel van water zal worden voorzien. Deze hoe veelheid komt overeen met de huidige maximale capaciteit van het kanaal Wessem-Nederweert. 3 Uiteindelijk zal voor het tot stand brengen van het volledige plan de capaciteit van het gemaal te Panheel tot 27 m3 per seconde dienen te worden opgevoerd, een gemaal te Nederweert moeten worden opgesteld en de afvoer- capaciteit van de kanalen aan de maximale waterhoeveelheden dienen te worden aangepast. Het onderzoek is thans zover gevorderd, dat binnen afzienbare tijd met de uit voering kan worden begonnen. In de straten van Tripolis, in Noord- Libanon, z(jn gisteren de stoffelijke res ten gevonden van 140 personen die ten gevolge van de hevigste overstromin gen, welke het land ooit heeft gekend, zijn omgekomen Ruim driehonderd per sonen worden nog vermist. De schade wordt op tien millioen gulden geschat. De drie oude wijken van Tripolis wer den verwoest door een modderstroom van de rivier de Aboe Ali die tengevol ge van plotselinge, hevige regenval bui ten haar oevers trad. Hulpploegen bestaande uit militairen i vrijwilligers zijn nog aan het puin ruimen Volgens de politie liggen er wel licht nog vijftig personen onder de hui- zenresten in Tripolis bedolven. Bioscoopvoorstellingen en radio-uit zendingen werden afgelast. In de raffi naderij van de Iraanse oliemaatschappij nabij de stad moest het werk worden neergelegd Volgens employe's kan het wel vijf weken duren, voordat men het werk an hervatten. Het Libanese kabinet, dat gisteravond in spoedvergadering bijeen kwam, heeft nationale rouw voor de duur van 24 uur afgekondigd. tanks, leeps en pantserauto's, die onder de benaming oud ijzer in België werden ingevoerd en hier door firma's, die zich in dat vak gespecialiseerd hebben, tot .nieuw" worden verwerkt en tegen zeer hoge prijzen worden verkocht Dat mate riaal is afkomstig uit Brits legersurplus en men doet de lezing ingang vinden dat dit helemaa] niets bijzonder is en sedert maanden bekend is Daarom zou de linkse regering hebben gemeend zich nog niet met dit geval te moeten bemoeien. Men heeft aan de Antwerpse haven kunnen constateren, dat daar van dat soort wapens worden ingescheept, terwijl douane en politie in de omgeving ver toeven. Alleen de pers en de fotografen worden daar angstvallig op een afstand gehouden. Er zijn in de Scheldestad zelfs firma's die in het openbaar, langs de kaden vanwaar ze moeten worden ingescheept tanks en pantserauto's repareren. De politie is van dat alles op de hoogte Zij zou zelfs belangrijke dossiers hebben aangelegd over de handelwijze van hande laars in schroot en hun handlangers en over de wapenhandel met Engeland en het Midden-Oosten, maar tot nog toe heeft zij niet ingegrepen. Een katholiek blad uit de hoofdstad zegt hierover: „Dat is trouwens niet te verwonderen, want de meeste in deze kiese zaken betrokken personen hebben hoge relaties in onze politieke wereld' Dat is een zeer ernstige aantijging en het oubliek zou wel gaarne willen weten: wie die hoge relaties uit de politieke wereld zijn en welke hun belangen zijn in deze affaire. Er kwamen te Antwerpen ook wapens uit Engeland aan. waarvan gezegd wordt, dat zij aanvankelijk naar Nederland wer den gestuurd, met bestemming Israël. Zij kwamen echter niet in Nederland aan, maar wel in .het smokkelcentrum Antwerpen", zoals een Belgisch blad dat noemt waar zij arriveerden samen met een lading z.g. ..landbouwmachines" Het waren evenwel tanks en pantserauto's Zij werden door de douane in beslag ge nomen. omdat zij onder een valse be naming waren verzonden. Toen naai de eigenaar van die ..machines" werd ge zocht bleek, dat die persoon in Israë woont. HU heeft natuurlijk handlanger in België, doch die schijnt de politic ni. te vindenWil zij die eigenaars - terugvinden?", vraagt een blad. Het hoofdbestuur van de Nederland Bioscoopbond heeft aan de directies va de bioscopen geadviseerd om Zaterdag avond 31 December geen voorstellingen te geven ten einde het personeel in de gele- Kifke'kringTe 'nlöasis van "«gunningen plaatsvinden. (Van onze verslaggever). Vanmorgen om half tien heeft de ver- keerskamer van de Rotterdamse recht bank het Tweede-Kamerlid en voormalig lid van de Rotterdamse gemeenteraad Ir S. A. P. wegens het rijden onder invlued van sterke drank veroordeeld tot zeven dagen onvoorwaardelijk en ontzegging van het recht een motorrijtuig te besturen voor de tijd van zes maanden. In haar vonnis zegt de rechtbank bij het bepalen van de strafmaat er rekening mee te hebben gehouden dat de gevolgen van deze veroordeling voor de betrokke ne ernstig zullen zijn. Zoals bekend, werd ir P. in de nacht van 15 November j.l door de Rotterdam se politie aangehouden omdat hij onder invloed van alcohol zijn auto had bestuurd. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie drie weken onvoorwaardelijk geëist en ontzegging van rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. In overleg met het ministerie van eco nomische zaken en het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting heeft, zoals bekend, de georganiseerde baksteen industrie zich bereid verklaard in het belang van een goede voorziening van materialen voor de woningbouw de ex port van meiselbaksteen te beperken tot ongeveer 3 pet van de totale productie. In verband hiermee is het om techni sche redenen noodzakelijk de uitvoer van baksteen wederom aan voorafgaand over heidstoezicht te onderwerpen. Met ingang an 21 December 1955 zal de uitvoer van iksteen met uitzondering van gewone aassieve baksteen derhalve wederom op De Amerikaanse postbeambte Simon H. Schneider rolde dezer dagen voor de laatste maal zijn mouwen op met de be doeling bloed te geven voor de bloedbank van het Rode Kruis. Hij wordt n.l. gauw zestig jaar en dat is de leeftijd, waarop men er mee uitscheidt. Overigens heeft hij geen klagen: 89 maal stond hij een „pint" (bijna een halve liter) bloed af: genoeg om alle flesjes op de foto te vullen. Sinds Zaterdagmiddag, toen de wind naar het Noorden draaide, is ons land in koude S fen' waann de temperaturen overdag even boven het vriespunt stijgen m waarm s nachts lichte vorst voorkomt De laagste temperatuur van —4 gr. C. werd 'anmorgen in Utrecht, Brabant en Limburg waargenomen. Boven Zuid-Engeland is ■en depressie aangekomen, die zachte Oceaanlucht naar het Noord-Oosten blaast, iierdoor is de wind in ons land naar Zuid tot Zuid-Oost gedraaid. Bij de nadering ■an het warmtefront kan plaatselijk enige sneeuw gevolgd door regen vallen. Het s zeer waarschijnlijk, dat morgen het gehele land in de zachtere lucht komt te uggen. In het Zuid-Westen van Frankrijk evenals in Z.-Engeland worden al weer emperaturen van 10 tot 13 gr. C. waargenomen. Wanneer het front ons land pas seert zal de wind naar Zuid tot Zuid-West draaien. De koude lucht wordt dan naar Duitsland vei dreven. Tn Scandinavië duurt de winterkoude nog voort evenals Rusland In Moskou vioo» het in dc ?g<=G iacht no^ 25 nog ♦x.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1