Inlandse clerus en catechisten RADIO PROGRAMMA rÖESS fï\toionaal internationaal ië in October 1954 40 lan in Nederland Ruwe,rode handen »InïraphiI« PUZZLE in de storm Ruim vijf millioen Mgr Lemmens bezocht vluchtelingenkampen Candidaten-tournooi schaken in Nederland Redding voor Afrika Gewone catechist doet „wonderen" DINSDAG 20 DECEMBER 1955 PAGINA 4 KATHOLIEKEN IN GROOT BRITTANNIE BEWEGINGSVRIJHEID IN VIETNAM Niveauverschillen sedert 1953 aanmerkelijk kleiner geworden Kerstviering In Amsterdam en Leeuwarden ZONDER TOESTEMMING TROUWFOTO GEPUBLICEERD Officier rijkspolitie won kort geding HIJ KAN HET NIET LATEN BROOD IN HAARLEM EEN CENT GOEDKOPER Verstuiking DRIELING IN GIESSENDAM nea met Philips „Infraphil" PHILIPS TELEVISIE door ELEANOR ELLIOT CARROLL Oplossing van gisteren Koffie wordt internationaal gebruikt. BUISMAN was aanvanke Het Canadese lid van de wapenslil- standscommissie in Vietnam heeft voor de tweede maal de Vietminh er van be schuldigd, de bewegingsvrijheid van mensen die naar het Zuiden willen te belemmeren en hierbij geweld te ge bruiken. De Canadese klacht is vervat in een minderheidsrapport bij het vierde tusij sentijdse rapport van de commissie over de periode van 11 April tot 10 Augustus. Het Indiase en Poolse lid van de com missie erkennen, dat zowel aan Noord als aan Zuidvietnamese zijde schendin gen van de wapenstilstandsovereenkomst zijn voorgekomen, doch dat het, meren deel van de belemmeringen voor de be wegingsvrijheid boven de 17e breedte graad is opgeheven. aanvankelijk alleen nationaal. Dank zij de bijzondere eigenschappen, bespa ren op dure koffie en deze tevens lekkerder maken, is het k gebruik van BUISMAN geleidelijk internationaal ge- worden. Een lepeltje BUISMAN bij de koffie doet Ak immers WONDEREN - Ook bii NESCAFÉ en andere /M soorten oplosbare koffie Het aantal katholieken in geheel Groot- Brittannië bedraagt ruim vijf millioen. Engeland en Wales tellen samen 3.148.500 katholieken, hetgeen een toeneming bete kent van 138.100 katholieken sinds ver leden jaar. Op de Kanaal-eilanden leven 21.200 katholieken. Deze cijfers zijn gepubliceerd in de „Catholic Directory 1956"het officiële jaarboek van de katholieke Kerk in Groot-Brittannië. Er zijn 2260 katholieke scholen met 663.672 leerlingen. Het aantal priesters be draagt 4452. Er zijn totaal 2588 religieu zen. Met een toeneming van 26 kloosters in het afgelopen jaar telt Engeland thans 1142 kloosters. Elf nieuwe kerken wer den ingezegend, zodat het totaal aantal thans 2982 bedraagt. De commissie voor sociale vraagstukken van de Nederlands-Belgis"'«-Luxemburgse Douane-unie heeft een rapport samen gesteld inzake het gemiddeld verdiende bruto-uurloon in de Benelux-landen naar de toestand in October 1954. Volgens de berekeningen van deze commissie was het verdiende bruto uurloon inclusief de vereveningsheffing in Nederland in Oct. 1954 in België gemiddeld 40 pet hoger dan in Nederland. In Luxemburg lag het uur loon 76 pet boven het Nederlandse en 27 pet boven het Belgische niveau. Ten opzichte van Nederland waren de lonen in de ondergrondse steenkolen mijnen in België 13 pet hoger. In de bouwnijverheid lagen de lonen in België 24 pet en in Luxemburg 19 pet hoger. In de ijzer- en staalindustrie waren de lonen resp. 36 pet en 51 pet hoger. Bij de andere groepen fabrieksnijverheid was het ge middelde loonniveau in België 38 pet en In Luxemburg 50 pet hoger. ^Rekent men de vereveningsheffing in Nederland als sociale werkgeverslast mede dan is het Belgische en Luxem burgse niveau in totaal resp. 36 pet en 71 t)ct hoger dan ln Nederland. De ver houding België/Luxemburg blijft natuur lijk ongewijzigd. De cijfers per sector, wederom ten op zichte van Nederland, zijn dan als volgt: steenkolenmijnen (ondergronds) België 13 pet hoger; bouwnijverheid: België 21 pet., Luxemburg 13 pet hoger; ijzer- en staal industrie: België 31 pet., Luxemburg 46 pet hoger; andere groepen fabrieksnijverheid (gemiddeld): België 34 pet, Luxemburg 45 pet hoger. De niveauverschillen tucgen Nederland en de beide andere landen zijn sedert 1953 aanmerkelijk kleiner geworden. Dit is een gevolg van de belangrijke loonsverhoging in Nederland in 1954. Het algemeen gemiddeld niveau in België bijv., dat in October 1953 no" 50 pet boven dat in Nederland uitstak, wees in October 1954 een verschil aan van 36 procent. Hierbij tekent de commissie aan. dat het totale percentage, hetwelk de werkgevers bijdragen aan sociale voorzieningen vor men van het verdiende bruto-uurloon. se dert October 1953 in Nederland practisch gelijk is gebleven, doch in België is geste gen. Wanneer men ook bij de sectoren België met Nederland vergelijkt, is het verschil bij de steenkolenmijnen gedaald van 29 pet tot 13 pet, in de ijzer- en staalindustrie van 44 pet tot 31 pet, in de bouwnijverheid van 31 pet tot 21 pet en in de belangrijke sector „andere groepen fabrieksnijver heid" van 46 pet tot 34 pet. Mgr dr G. Lemmens, bisschop van Roer mond, is een hartelijke ontvangst ten deel gevallen, toen hij ln gezelschap van de deken van Horst, mgr De Bye, en aalmoe zenier Sampers uit Venlo een bezoek bracht aan de vluchtelingenkampen te Griendtsveen en te Horst-America. In het kamp te Griendtsveen, waar thans negen gezinnen een tijdelijk verblijf heb ben, werd de bisschop begroet door pater Poyer, die hier de zielzorg onder de katholieken in handen heeft; daarna sprak de Hongaarse kampbewoner Lelkes in het Nederlands een welkomstwoord. De kleu ters toonden daarop hoezeer zij de Neder landse taal al machtig zijn, door enige Marialiedjes te zingen. Alle kinderen ont vingen van mgr Lemmens een reep cho colade. In het kamp Horst-America werd mgr Lemmens een soortgelijke ontvangst be reid. Namens de bewoners van dit kamp sprak de Hongaar And-ar een begroetings woord. De kinderen zongen een paar Kerstliedjes en twee Italiaanse jongens voerden voor de bisschop een dansje uit. In dit kamp wonen 26 gezinnen, zodat mgr Lemmens hier heel wat meer repen uit te reiken had. In beide kampen wordt thans volop ge werkt aan de voorbereidingen voor de Kerstviering. Elk gezin krijgt een Kerst stalletje en een beeldengroepje. In bet kamp Horst-America wordt in de Kerst nacht de H. Mis gezongen door de stu denten van de Paters van de H. Familie uit Horst. Onder de stille H.H. Missen worden door de kampbewoners Hongaarse en Sloveense Kerstliederen gezongen. In de middag dragen een Sloveens en een Hongaars priester H.H. Missen op voor resp. de Slovenen en Kroaten en de Hon garen. Een Sloveens koor uit Zuid-Lim burg verzorgt de gezangen onder de H. Mis welke wordt gecelebreerd door hun landgenoot. Op Tweede Kerstdag verzor gen die kampbewoners gezamenlijk een Kerstfeest. De kinderen zullen dan een Nederlands kerstspelletje opvoeren. De beslissing ls gevallen. Het FIDE- candidatentoumool Schaken 1956 zal in Nederland (Amsterdam en Leeuwarden) worden gehouden. Nadat de Stichting voor Internatoinale Schaaktraditie des tijds had aangeboden het tournooi onder auspiciën van de Wereldschaakbond te organiseren, verklaarde de Amsterdamse gemeenteraad zich bereid een garantie- som van 50.000 beschikbaar te stellen, mits de organisatoren zelf een bedrag van 25.000 gulden op tafel konden bren gen. Dat heeft de nodige moeite gekost, maar thans is het, door de medewerking van schakers, belangstellende particulie ren en industriëlen zo ver. Ir H J, van Steenis ,de voorzitter van de K.N.S.B. heeft de Wereldschaakbond bericht, dat het candidatentoumooi eind Maart te Amsterdam kan aanvangen. Ter gelegenheid van de tiende sterfdag van oud-wereldkampioen Aljechin, de op 26 Maart 1945 overleed, zal het tournooi de naam hebben van „Aljechin Herden- kingstournooi" Er zijn ti endeelnemers, t.w. de beste negen van het Interzone- toumooi te Gothenburg en Smyslov (Rusland). Deze negen spelers zijn: Bron- stein (Rusland), Keres (Rusland), Panno (Argentinië), Petrosian (Rusland), Geler (Rusland). Szabo (Hongarije), Filip (Tsje- cho-Slawakije), Pilnik (Argentinië) en Spassky (Rusland). Het tournooi dat op 27 Maart begint zal zes weken duren. Er worden acht tien ronden gespeeld en wel drie per week. Twee van de achttien ronden worden in „De Beurs" te Leeuwarden gespeeld. In welke gebouw te Amsterdam de wedstrijden worden gehouden, is nog niet bekend. Hoofdwedstrijdleider is dr M. Euwe. De loting wordt waarschijnlijk te Pa rijs verricht op 26 Maart, waar de sterf dag van Aljechin internationaal wordt herdacht. Bij die gelegenheid zal een standbeeld op het graf worden geplaatst. Aljechins stoffelijke resten komen ni. per vliegtuig uit Lissabon naar Parijs over. De weduwe van Aljechin zal de onthulling van het beeld bijwonen. De president van de Haarlemse recht bank heeft uitspraak gedaan in een kort geding, dat de officier eerste klasse der rijkspolitie J. W. B. aanhangig heeft ge maakt tegen een uitgeverij te Haarlem. Op 3 December was in een geïllustreerd damesweekblad als onderdeel van een re portage, getiteld ,,Als je 21 bent gaat de wereld open", een trouwfoto verschenen van de heer B. en zijn echtgenote, die op 4 Augustus te Amsterdam in het huwelijk is getreden. Op deze foto stond de heer B. afgebeeld in gala-uniform, zonder dat hij toestemming had gegeven tot het pu- pliceren van de foto. De president heeft bepaald, dat de ver dere verspreiding van het bewuste num mer moet worden gestaakt en dat de redactie in het eerstvolgende nummer haar lezers op duidelijke wijze moet mee delen, dat de foto zonder toestemming van de heer B. is gepubliceerd. Voorts stelde de president een dwangsom vast van 100,voor iedere dag waarop aan het vonnis geen gevolg wordt gegeven. Bij de uitspraak heeft de president over wogen dat art. 21 van de auteurswet was overtreden. Opsporingsambtenaren van de P.T.T. hebben in samenwerking met de rijks politie te Emmen, de clandestiene zender „Aston-Villa" opgespoord en in beslag ge nomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 37-jarige fabrieksarbeider J. W. B. te Klazienaveen, die reeds eerder, nl. op 26 Augustus 1953, voor eenzelfde over treding werd gegrepen. Het brood te Haarlem zal weer een cent goedkoper worden. In afwijking van de landelijk gevolgde gedragslijn heeft de Raycmale Bakkerijcommissie voor Haar lem en Omstreken besloten in verband met de gedaalde bloemprijzen de brood prijzen te verlagen met een cent per 800 gram. Deze verlaging geldt alleen niet voor luxueuze broodsoorten, die een bij zondere bewerking vereisen. De 28-jarige heer J. den Uil uit Giessen- dam heeft gistermorgen aangifte gedaan van de geboorte van een drieling. De drie meisjes, Jenneke, Cornelia en Elisabeth, werden geboren in de nacht van Zaterdag op Zondag in de woning C. 193 te Giessen- dam, waar het jonge echtpaar inwonend is. De 19-jarige moeder had in het begin van dit jaar reeds een kind ter wereld ge bracht, zodat het gezin in één jaar met vier kinderen is uitgebreid. De drie baby's die een maand te vroeg geboren zijn, liggen thans ln de couveuse in het ziekengasthuis in Gorinchem. Jen neke weegt 2330 gram, Cornelia 2130 gram en Elisabeth 2060 gram. ook bij: spierrheumatiek, ver wondingen, steenpuisten, ver koudheid, winterhanden en win tervoeten. Raadpleeg Uw dokter. VPRO 17.1)0—17.10 V. d. kind. NTS 20.15—21.45 Filmprogr. woond! Wacht even, vervolgde hij, toen zij een kreet van vreugde uitstiet. Er komt nog meer. Ik heb een man op het strand zien lopen. Ik kon hem heel duidelijk zien. Wat zeg je daar nu wel van? Robin! Het is toch niet waar? Ben je er wel heel zeker van? vroeg ze opgetogen. Volkomen zeker. Het was een men selijk wezen, zonder de minste twijfel. Netjes in de kleren en naar ik hoop, goed bij zijn verstand. Ik kon zelfs onderschei den dat hij een zwarte broek en een wit hemd droeg, waaruit op te maken is, dat hij tot de beschaafde wereld behoort. Hoe wel, voor ons zou het niets kunnen ge ven al was hü een Indiaan, wel? We moe ten in ieder geval in aanraking met hem zien te komen. Maar hoe? Dat is de gro te vraag! Nou, daar zal toch wel een weg qp zijn? Zo, vroeg hjj lachend. Wjjs jü me die weg, dan maar eens! Heel aantrek kelijk lijkt me die weg niet, want hij moet door een moeras en een rivier heen gaan. Ik zou er natuurlijk wel alleen heen kunnen trekken, maar ik voel er toch erg weinig voor, jou alleen hier aan je lot over te laten, terwijl ik op weg ben. Nee. ik ook niet, zei ze beslist. Daarom ga ik met je mee. Wat betekent een mijl lopen voor me, die in mijn leven wandelingen van tien twintig mijl per dag gemaakt hgf>? Zo'n klein eindje kan ieder een immers lopen? Ja, maar niet op avondschoentjes met hoge hakken, zei hij met een blik op haar totaal versleten schoeisel, dat eens, evenals haar japon, keurig wit was geweest De jouwe zijn geen snars beter, ant woordde Gwynne op zijn bemodderde en kapotte avondschoenen wijzend. Als jij daarop voortkunt, dan kan ik het ook. La ten we maar meteen op weg gaan. We verteuten onze kostbare tijd. Ze wendde zich om naar de hut en wenkte hem met aandrang mee te ko men. Niet zo haastig gebakerd, ouwe jon gen, bromde Robin. Ik heb dat moeras al onderzocht. Jij nog niet. We zouden ver plicht zijn, dat riviertje of wat het voor water is, over te steken, of we zouden ons net als apen van boomtak tot boomtak moeten slingeren. Misschien blijkt het wel totaal onmogelijk er doorheen te ko men. In dat geval blij ft er nog slechts een mogelijkheid. En dat is, het eiland rond zwemmen. Nou, daar doe ik dan ook aan mee. Maar laten we het eerst over land probe ren. Er moet wel een pad, of iets van die aard zijn. Stel je voor, dat we weer met andere mensen in aanraking komen! Vind je dat niet verrukkelijk? Hij staarde haar peinzend aan en zijn blauwe ogen werden dof. Weer met andere mensen in aanra king! Dat betekende voor hem verlies van haar gezelschap, waarop hij zoveel prijs stelde! 't Volgend ogenblik sloeg zijn stem ming echter om. Hij schaamde zich over zijn zelfzuchtigheid. Ze konden toch -!pt altijd in dergelijke ongerieflijke primitieve omstandigheden blijven? Vroeg of laat Vertaling: Herman Antonsen Hsrizontaal: 1. egel; 5. stam; 8. ga; t. loket; 12. m.o.; 13. ork; 15. ben; 16. nat; 18. sar; 19. Sam; 20. ree; 22. die; 24. t.«.; 25. kiosk; 27. kr; 28. Üla; 30. toga; ra; 35. ur; 37. la; 39. vrees; 42. pa; 41 stoep; 45. sjees; 47. teer; 48. eelt. Verticaal: 1. ego; 2. garnaal; 3. 1.1.; 4 ik; 5. st; 6. Amerika; 7 mon; 10 0$; j| et; 14. kam; 15. bad; 17. Leo; 19. st; 2( Ria: 21. est; 23. er; 25. klaver; 26. kousje 29. ir; 31. gr; 32. eist; 34. re; 36. last; 3». ate; 40. r.p.; 41. es; 42. pel; 44. oe; 46. w.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4