Hongaarse huisvrouwen moeten dikke beurs hebben Doelmatigheidscontröle op Staatsuitgaven nodig c Aanklacht tegen Peking Controlering van gevaarlijke radio activiteit Een kilo koffie kost honderdveertig gulden Allemaal nep Rechterlijke uitspraak vergroot chaos in Oostenrijks huwelijksrecht Wegenwachten in de lucht Kamerleden krijgen onvoldoende inzicht Lokettisten moeten revolver bij de hand houden Ike gaat Kerstmis in Washington vieren Protest-schrijven van 63 missionarissen W» Priesters, die zonder voorafgaand burgerlijk huwelijk kerkelijk huwelijk inzegenen, niet strafbaar Men kan aard en tijdstip van radio actieve explosies peilen Ontdekking en analyse van radioactieve stoffen Schepen vroren in DINSDAG 20 DECEMBER 1955 PAGINA 5 Modern comfort Duur G R Q 1 4 3 7 8 PRODUCTIECIJFERS VAN DUSSELDORP EN CO- 85 ct per pakje BANKOVERVALLEN IN WEST-DUITSLAND Japan verzamelpunt van radioactieve wolken De mensheid in gevaar JURY PRIJSVRAAG TONEELSCHRIJF KUNST 1955 (Van onze speciale correspondent Alfred van Sprang) BOEDAPEST, najaar 1955. De ambtenares van de afdeling voor lichting van het Hongaarse ministerie i van buitenlandse zaken bestudeert aan dachtig mijn lijstje met wensen. Boven aan staat bezoek aan kardinaal Mind- szenty. Daar leest ze echter zonder iets te zeggen overheen. Het tweede punt trekt haar kennelijk meer aan. „U wilt met een Hongaarse huis vrouw spreken?" „Ja'. „Waarover?" „Over het huishouden en zo". „Ik zal het bespreken". Een paar dagen later komt ze me ha len. We rijden naar een nieuwe wijk met moderne flatgebouwen van zes en zeven verdiepingen. Op de tweede ver dieping van écn van die flatgebouwen bellen we aan bij een deur met de naam Belteki Sandor (in de Hongaars ver- meldt men eerst de achternaam en dan Pïs de voornaam) erop. Ik maak me i geen enkele illusie een doorsnee huls-1 vrouw te ontmoeten. Ten eerste wegens de uitgekozen wijk. Ten tweede we gens de twee ingelijste diploma's, welke in de gang hangen. Het ene draagt de naam van Sandor Belteki en het ande re van Sandorne Belteki. En ze delen mede, dat aan beiden wegens uitzon derlijke prestaties de eretitel van Sta- chanov-arbeider verleend is. We gaan naar binnen. Sandorne Belteki laat vol trots haar woning zien. Eerst de keuken met een miniatuur balkon. Er staat onder an dere een gasfornuis in met er achter een plaat met een Hollandse molen. Daarnaast is de woonkamer. Het is een kleine kamer, welke volgepropt is met net. maar erg ouderwets met pluche be kleed meubilair. De wandversiering be staat uit een afzichtelijk schilderij, dat een winterlandschap voorstelt, een por tret van de Hongaarse communistenlei der Matyas Rakosi en twee tevreden heidsbetuigingen van de fabriek, waar haar man werkt. Er zijn verder nog twee kleine slaapkamers en een douchecel. Er is electriciteit, gas, warm water en centrale verwarming. Het is dan ook een voor Hongaarse begrippen luxueus huis voor een gezin van man, vrouw en drie kinderen. „Hoeveel huur betaalt u hiervoor?", Informeer ik, „Inclusief centrale verwarming 84 per maand". ,.En hoeveel verdient uw man?" 525 per maand plus een premie naar gelang van zijn productie „Waar werkt hij?" „Op een houtfabriek". ,,En werkt u ook?" „Ja. ik maak thuis kinderkleding voor een winkel". „Hoeveel verdient u daarmee?" „Ongeveer 350 per maand". De inkomstenbelasting is zeer laag. Men betaalt echter wel 3% premie voor het ouderdomspensioen. Verder contri- butiè aan de vakbond en aan de partij (als men d;aar lid van mag zijn) en een Sandorne Belteki flinksen een buur vrouw proeven in de groentenwinkel een watermeloen. De Hongaren zijn verzot op deze vrucht. abonnement op het officiële dagblad Sza.bad Nep (Het Vrije Volk). Boven dien wordt er verwacht dat men inte kent op de vrijwillige staatslening. Wie ouder dan twee-en-twintig jaar is en geen kinderen heeft moet een speciale belasting van 4% betalen. Iedereen is vrij verzekerd tegen ziekte. In ver wachting zijnde vrouwen krijgen drie maanden verlof en een toelage voor de aanschaffing van de eerste benodigdhe den voor de baby. Op alle fabrieken en kantoren zijn cantines, waar men heel goedkoop een eenvoudige warme maal tijd kan kopen. En wie zijn best doet mag voor een paar gulden per dag twee weken vacamtie doorbrengen in één van de vele vacantiehuizen van de staat. Het leven is echter duur. Dat blijkt als ik met Sandorne Belte ki boodschappen in de buurt ga doen. In de wijk zijn allerlei moderne win kels (staatswinkels natuurlijk) waar door het niet nodig is helemaal naar de binnenstad te gaan. Daar komt ze dan ook weinig want ook voor ontspanning (bioscoop, sport, enz.) kan ze dicht bij huis blijven. „Zijn er nog artikelen gerantsoe neerd?" vraag ik haar. „O, nee", antwoordt de ambtenares van buitenlandse zaken voor haar. „Hongarije was één van de eerste landen, waar de rantsoenering afge schaft is". „Behalve benzine dan". „Nou, jabenzinegeeft ze toe. Er moge dan verder geen rantsoene ring bestaan, schaarste is er wel. Vlees, eieren, cacao en rijst zijn lang niet al tijd te krijgen. Kalfsvlees kan men eigenlijk alleen op doktersadvies ko pen. Veel van deze artikelen worden (Advertentie) van de Nederl. Credietbank voot' STICHTING HULPACTIE voor HONGARIJE Jaarlijks wordt bij de algemene be schouwingen over de begroting door de leden van de Tweede Kamer gewezen op Door de voorlichting van het zelfstan dige bureau zou de Kamer beter In staat moeten worden gesteld tot oordelen Thans is het haar niet mogelijk voldoende inzicht te krijgen. Zij moet vertrouwen op de ministers, die zelf ook niet alles kun nen napluizen en afhankelijk zijn van hun ambtenaren. De overige fracties stonden aarzelend tegenover dit voorstel van dr Lucas, ter* wijl ook de regering zich niet enthousiast toonde. Hoewel dus de vooruitzichten op inper king van de staatsuitgaven ogenschijnlijk niet groot zijn, verklaarde dr Lucas tij dens het op zijn inleiding volgende de bat nog, dat hij overtuigd is, dat de cri- tiek, welke door de Kamer aangaande het financiële beleid is uitgeoefend haar invloed niet zal missen. Ook al kan dit nog niet in de begrotingscijfers tot uiting komen. In haar prettige keuken bereidt San dorne Belteki een typisch Hongaarse verse paprika. de styging van de staatsuitgaven enf^ver aangevraagde^ begrotingsgelden. wordt vanuit de Kamer aandrang uitge- 1 ,J J~ oefend tot verlaging daarvan. Maar bij de behandeling van de afzonderlijke hoofdstukken van die begroting komen van de zijde van de verschillende spre kers der fracties weer tal van wensen naar voren, welke nieuwe uitgaven met zich mee zouden bremzen. Vele van deze wensen zijn redelijk en het is moeilijk een eerlijk en verantwoord standpunt hierover in te nemen, aldus sprak dr A. M. Lucas gistermiddag tijdens de eerste lunchbijeenkomst, welke de St. Adelbert Vereniging te Rotterdam had belegd. Hij wees er op, dat de staatsuitgaven sinds 1953 een progressieve stijging ver tonen en ook in verhouding tot het na tionale inkomen flink zijn gestegen. Dr Lucas kan zich wel met een stijging verenigen, maar dan onder voorwaarde, dat de bedragen een nuttig rendement leveren en dat de kip met de gouden eieren niet wordt geslacht. Hij gaf enkele sprekende voorbeelden, om aan te tonen, dat in vele gevallen zeker geen maxi maal nut wordt verkregen. Dit is ook niet altijd mogelijk. Spreker stelde ech ter, dat het overheidsapparaat te groot is geworden, en dat controlemiddelen, die voorheen voldeden, thans ontoereikend rijn geworden. Daarom heeft hij bij de begrotingsbehandeling gevraagd een doelmatigheidscontröle door de Tweede Kamer .te doen instellen, waartoe een af zonderlijk apparaat van de Kamer in het leven zou moeten worden geroepen. De taak van dit apparaat zou niet door de Algemene Rekenkamer kunnen worden vervuld, omdat de Rekenkamer alleen maar op grond van klachten achteraf contróle kan uitoefenen. De fa J. M. W. van Dusseldorp en Co bericht, dat op onderstaande onderne mingen is geoogst, resp. in Jan./Nov. '54 en Jan'Nov. '55: thee (droogD Pasir Nangka 2.741.880 hkg. 2.647.490 hkg Pasir Maiang 930.815 hkg. 944.212 hkg. Sukawana 340.606 hkg. 301.530 hkg Tjipetir/Mangala 233.288 hkg. 464.075 hkg! Thee (natblad): Lodaia 1.666.821 hkg 1.730.422 hkg. Rubber Tjipetir/Mangala 144.451 kg 116.678 kg. (in deze cijfers is opkoop-thee begrepen). Het is een vreemde gewaarwor ding te ontdekken hoe kwistig men in Hongarije het woord nep gebruikt. Het nieuwe stadion met plaats voor 100.000 toeschouwers heet bij voorbeeld het Nep Stadion. Boven verscheidene koffiehuizen staat zo maar Nep Buffe. De grootste sportkrant heet Nep Sport. En zelfs het officiële orgaan van de Hon gaarse communistische partij heeft het woord nep in zijn naam. De verbazing over zoveel veron derstelde zelfcritiek verdwijnt ech ter als men er achter komt, dat nep het Hongaarse woord voor_ volk is. namelijk naar Rusland en Oost-Duits- land uitgevoerd. En goed Hongaars var kensvlees wordt met. Frankrijk geruild voor inferieur rundvlees. Terwijl Sandorne Belteki voor de verschillende toonbanken van een krui denierswinkel op haar beurt wacht, no teer ik wat prijzen. Suiker 4.20 per kilo, kaas 1.60 per ons, boter (die haast niemand op het brood eet even min trouwens als margarine omdat men varkensvet gebruikt) f 11-50 per pond, margarine 8.75 per kilo, vet 10 per kilo. eieren 0.75 per stuk, brood (grauw) 1.05 per kilo, spek 17 per kilo ham 2 per ons, een blikje lever pastei van 150 gram 3.15. Koffie en thee zijn schrikbarend duur. Een kilo koffie kost 140 en een kilo thee f 105. Peper is, zo duur dat die niet eens in de restaurants 0p tafel staat. 'nO nsk ost 28. Een kilo aardappelen kost 0.40 en een kilo vlees van 9.80 tot 11.20. „Is het in Nederland goedkoper?" wil de ambtenares weten. „Veel goedkoper", zeg ik. Dat geldt ook voor kleding. Een con- fectie-japon van matige kwaliteit kost 140. tot 175.Een meter goede stof doet al gauw 70.en het maak loon voor een japon is 175.Een confectie-costuum voor heren varieert van 200.tot 500.Voor een goed maatpak moet men 700.— neertellen. Een paar nylon kousen kost van f 28. tot 38.en een eenvoudige onderjurk van nylon 90.Schoenen zijn ook duur: 70.— tot f 175.®r zijn nog wat particuliere schoenmakers en die leveren schoenen naar maat voor 175 tot 275. Sigaretten variëren van 0.90 per 25 tot 2.10 per 20. De prijzen in de bio scopen lopen van 0.65 tot 2.60, in de opera van f 3.50 tot 12.50. Een over stapje op de tram is 0.25 en op de bus 0.50. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Ze bewijzen, dat het leven in Hongarije, ondanks alle premies en emolumenten, toch wel erg duur is En dan heeft de familie Belteki het nog een stuk be ter dan vele andere gezinnen. Er zijn natuurlijk ook mensen, die een veel hoger inkomen hebben (bijvoorbeeld hoge partijfunctionarissen, oudere art sen, die ook nog een particuliere prak tijk hebben uitverkoren kunstenaars en sportsterren) maar daar staat tegenover dat veel en veel meer Hongaren met heel wat minder moeten rondkomen. Het inkomen van tienduizenden typis ten, chauffeurs, tramconducteurs, kell- ners, brievenbestellers en winkelbe dienden beweegt zich in de buurt van de 300 per maand. En dat is werke lijk niet genoeg om de mensen dank baar voor het communisme te stemmen. (Nadruk verboden). Postbeambten in West-Duitsland zouden voortaan met een revolver gewapend ach ter hun loketten moeten zitten, zo meent de minister van binnenlandse 'zaken van het land Noordrijn-Westfalen, dr. Meyers. Hij heeft aan de minister voor de poste rijen verzocht, deze veiligheidsmaatregel te treffen om te bandieten af te schrikken, die in steeds toenemend getal aanslagen op de kassiers van postkantoren en lande lijke banken plegen. De roofovervallen op wegen en op openbare kassen zijn vol gens Meyers tot de ergste plaag van zijn land geworden. De minister verlangde drakonische maatregelen tegen de rovers, wie een briefje van tien mark meer waard is dan een mensenleven. Hij deelde mede, dat hij in alle districten speciale politie diensten heeft laten inrichten om de roof overvallen tegen te gaan. Vooral op de dagen, waarop de kasssen voor het uitkeren van pensioenen en ande re regelmatige betalingen gevuld zijn, zullen alle denkbare veiligheidsmaatrege len worden genomen. Aan het onenbaar ministerie heeft de minister verzocht voor taan de strengste straffen tegen rovers te eisen. De meeste der tot dusver door de politie gegrepen bandieten waren jon ger dan dertig jaren en door overmatige spilzucht op de weg van de misdaad ge raakt. President Eisenhower zal de Kerstdagen in Washington doorbrengen, aldus heeft de assistent-perschef van het Witte Huis meegedeeld. Het zal van het weer afhangen of de president van Gettysburgh naar Washing ton zal vliegen of de reis per auto zal maken. Cai., doe Noot Redactie: Het Nationaal Co mité ter bestrijding van het Concen tratiekampsysteem schrijft ons te hebben ontvangen een brief, getekend door 63 religieuze zusters en priesters, die als katholieke missionarissen in China werkzaam zijn geweest en door de regering der „Volksrepubliek" al daar naar willekeur zijn gearresteerd en gevangen gehouden. Deze missionarissen doen een drin gend beroep op het internationale co mité om uit naam van hem die op dit ogenblik nog in dergelijke gevangen schap zuchten, de nodige stappen te doen bij de Chinese regering en bij de Chinese regering en bij de interna tionale organisaties en tevens een beroep te doen op de publieke opi nie der vrije wereld, in de hoop, dat aan zoveel lijden als deze missionaris sen zelf met eigen ogen hebben aan schouwd, een einde zal komen. r>- brief luidt aldus: ZIJN naar China gezonden door onze kerkelijke overheid, te weten onze onderscheidene congre gaties, die daarbij handelden in samen hang met de centrale organen van de H. Stoel. Onze missie had uitsluitend een religieus doel, en wij zijn nimmer daarbuiten getreden. Wij zijn in China geen agenten van enige vreemde mo gendheid, welke ook, noch van ons eigen vaderland, noch van enige andere geweest. Toen er in China een nieuwe regering optrad, hebben wij de gelovigen herin nerd aan de leer der Kerk omtrent de gehoorzaamheid, die zij aan de over hen gestelde machten verschuldigd wa ren. Toch is ons allen eenzelfde lot we dervaren: op een goede dag zijn wij op 't onvoorzienst gearresteerd en in de gevangenis geworpen. Wij werden er van beschuldigd •.contra-revolutionnai- ren" te zijn en „imperialisten", alsmede ..buitenlandse agenten" en „spionnen". Zulks, terwijl wij nooit enige activiteit van politieke aard hebben ontplooid, en onze gehele actie (zoals trouwens zeer wel bekend was bij de regering, aan welker oog niets ontging) zich uitslui tend op religieus terrein bewoog. De behandeling, die wij hebben on dergaan, is verschillend geweest. Som migen van ons zijn in de volle beteke nis van het woord aan martelingen on derworpen, anderen hebben dag en nacht, zes maanden lang. moeten door brengen met hun handen geboeid op hun rug. Weer anderen werden verplicht, ge durende de verhoren te blijven staan, terwijl die verhoren ononderbroken vijf dagen en nachten werden voortge zet. Een groot aantal werd gedwongen, de hele dag gehurkt te blijven zitten, znnder te mogen spreken of lezen, en zonder slaap, om zich geheel te wijden aan wat hun bewakers noemden: „na denken over hun misdaden". Tenslotte zijn er ook. die alleen maar zich te be klagen hadden over hun vrijheidsbero ving en die jedere avond een verkla ring moesten ondertekenen, dat zij niet mishandeld waren. - Velen van ons zijn tezamen met Chi nese gevangenen in cellen opgesloten, waarbij aan deze Chinese gevangenen, en ook aan ons. de taak was opgedra gen, elkaar iedere dag gedurende vele uren wederkerig aan te sporen om „ons denken te hervormen', dat wil zeggen: om, in elk geval met de lippen, de com munistische leerstellingen te belijden. Iedere dag werd ons voorgehouden, dat dit „hervormen van ons denken" het enige middel was, om uit de gevangenis on'slagen te worden. Men heeft ons ieder religieus voor werp afgenomen en elk gebedenboek moest worden afgegeven en het was ons onder bedreiging van straf verboden, om ook maar een gebaar te maken, zoals wij dat voor ons gebed gewoon zijn te doen, bijvoorbeeld het slaan van een kruis. ZO ZIJN WIJ maandenlang en sommigen van ons jarenlang in volkomen afzondering opgesloten geweest, zonder bezoek, zonder brieven, zonder enig bericht van buiten (op en kele uitzonderingen na), en zonder an dere gezichten te zien dan die van onze celgenoten, waartussen zich altijd min stens één verklikker bevond. In de cel len was geen bed. en geen tafel of stoel aanwezig. Men moest op de grond sla pen, op de houten planken of op het beton. Wij zijn voor onze rechters versche nen zonder bijstand van een advocaat. Alle ondervragingen bestonden uitslui tend uit pogingen, om ons leugenach tige bekentenissen te ontwringen; dat wij imperialisten, spionnen en vijanden van het volk waren. En dit alles ge beurde onder bedreigingen, die er op berekend waren om ons diep neer te Een gisteren gepubliceerde uitspraak van het Oostenrijkse constitutionele ge rechtshof, volgens welke een priester, die een kerkelijk huwelijk vóór een burger lijk huwelijk sluit, niet strafbaar zou zijn, heeft de onzekerheild inzake hel Oostenrijkse huwelijksrecht nog ver groot. Volgens bevoegde kerkelijke krin gen, trekt men uit de beslissing van het gerechtshof de conclusie, dat een nieuwe regeling van het huwelijksrecht thans volkomen onafwijsbaar is geworden. Het hof heeft heslist. dat paragraaf 67 van het Personenstandesgesetz van 1937 die door de wet van 26 Juni 1945 werd bekrach(igd, in strijd met de grondwet Is en derhalve onmiddellijk dient te wor- d®.11 opgeheven. De bondskanselier is ver plicht dc opheffing van de paragraaf zon- ï.1- u,tste' in het Staatsblad te doen publiceren. Volgens paragraaf 67 kon een priester gestraft worden, wanneer hij een kerkelijk huwelijk sloot voor er een burgerlijk huwelijk gesloten was. De moeilijkheid is nu dat het hof alleen deze paragraaf (en de wet van Juni 1945) ongrondwettig heeft verklaard Een uit spraak over de al-of-niet-geldigheid van de andere onderdelen van de huwelijks wetgeving is niet gegeven, omdat slechts een zaak betreffende paragraaf 67 aan hangig was gemaakt. Het zou thans voor weduwen mogelijk zijn alleen kerkelijk te hertrouwen en aldus in het genot van het weduwen- pensioen te blijven, dat door een nieuw burgerlijk huwelijk zou vervallen. Tien duizenden Oostenrijkers leven op het ogenblik ongehuwd samen om niet be paalde pensioenrechten en andere fi- OïflSSU «adelen te verliezen. Het is allerminst duidelijk, wat thans b.v. de wettelijke status zal zijn van kin deren uit alleen voor de Kerk gesloten huwelijk. Om deze en andere re denen zou een consequente doorvoering van de beslissing van het constitutionele gerechtshof de chaos, die in het land be staat met betrekking tot het huwelijks recht, nog meer vergroten. Hierbij is de Kerk allerminst gebaat. Vandaar dat de vicaris-capitularis van het aartsbisdom Wenen mgr Jachym de volgende oekase aan de pastoors heeft uitgegeven. „Ingevolge de beslissing van het con stitutionele hof zijn de veroordelingen van priesters, die een kerkelijk zonder voorafgaand burgerlijk huwelijk geslo ten hebben, ten onrechte uitgesproken. Toch heeft de Kerk zich er steeds te gen gekant dat de gelovigen zonder noodzaak, zich met een zuiver kerkelijk huwelijk tevreden stellen. Integendeel zij heeft er altijd op aangedrongen, dat ook de burgerlijke status verzekerd werd. Dit. betekent dus, dat de katholieken onverminderd, tot de definitieve op lossing van dit brandende vraagstuk bereikt is, zich hebben te houden aan de regel, dat zij vooraf voor de wet huwen. Derhalve blijft het aan priesters vol gens vroegere aanwijzingen verboden eigenmachtig zuiver kerkelijke huwe lijken te sluiten. Elk geval afzonder lijk moet aan de bisschop worden voor gelegd: zijn beslissing dient te worden afgewacht". Andere bisschoppen hebben voor hun eigen diocesen soortgelijke regelingen afgekondigd. door Cliarles-Noë] Martin De publieke opinie verontrust zich met reden over de vermeerdering van de radioactiviteit in de aardse atmosfeer. Gedurende enige' tijd zijn ver schillende laboratoria veel te weinig, dat moet gezegd worden uit gerust met verschillende meetapparaten, die van dag tot dag de dosis radioactieve stof, die in de ïucht zweeft, kunnen bepalen. Het procédé is niet nieuw, lint wordt sinds 1948 door de Amerikaanse onderzoekings diensten gebruikt. Vliegtuigen maken regelmatig vluchten op vastgestelde hoogten, terwijl een in de toestellen gemonteerd apparaat grote hoeveel heden lucht doorlaat, die een filter moeten passeren. De stofdeeltjes, die door deze filters worden vastgehouden, worden vervolgens met zeer ge voelige tellers op radioactiviteit gecontroleerd. De Japanse laboratoria hebben deze eenvoudige methode ook aangenomen om experimentele atorm- en waterstofbom explosies te ontdekken. De patrouillevlieg tuigen. waarvan hierboven sprake is. heb ben het eerste spectaculaire resultaat op hun naam staan, nl. dat van het eerste Russische experiment van Augustus 1949 En men kan, wanneer men voldoende stof verzameld heeft, wat natuurlijk een massa lucht vereist, die doorgepompt moet worden, chemisch de aard van de radioactieve producten nauwkeurig analy seren. Daarom kennen de Amerikanen zeer snel de aard van een Russische bom en analyseren daartegenover de Russische chemici zeer snel de radioactieve stof van de Amerikaanse ontploffngen. zodat zij kunnen zeggen of de bom geladen was met uranium, plutonium of een waterstof verbinding. of er litium inzat, of dat het een bom was. die in een „mantel" van uranium was gewikkeld, enzovoort. Men kan zelfs naar de graad van afnemende radioactiviteit bij benadering de datum bepalen, waarop de bom tot ontploffing werd gebracht. Dat was het geval in India, waar men het idee kreeg, om in Augustus 1954 de smeerolie van de vliegtuigen, die de dienst tussen Nieuw Delhi en Sumatra onder hielden. te analyseren. Het onderzoek van de radio-actieve deeltjes, welke door de olie waren vastgehouden, heeft tot het vaststellen van de vermoedelijke explo publieke onrust, ontstaan na de dramati sche ziektegevallen, welke door de explo sie van 1 Maart van dat jaar waren veroorzaakt. Het is nu wel zeer duidelijk bewezen, dat iedere atoomontploffing een schrikba rende hoeveelheid radioactieve stoffen produceert, die zonder uitzondering in zeer korte tijd over de gehele wereld zijn verspreid. De sporen van de radioactie ve „paddestoelen", die bij de proefnemin gen in Nevada ontstonden, bereiken na zes dagen de atmosfeer boven Europa. Japan wordt overstroomd met spliitinggprodur dat de super waterstof- en uranium bommen 100 tot 1.000 maal meer ra dioactiviteit produceren, dan de „klassie ke" atoombommen van 1945 (Hirosjima. Nagasaki). Als wij aannemen, dat in de laatste twee jaren twaalf waterstofbom men tot ontploffing zijn gebracht, dan hebben zij een radioactiviteit, gelijk aan die van twee tot drieduizend atoombom men, veroorzaakt. Het schijnt niet, dat deze ontstellende cijfers indruk maken op de specialisten, die voor deze helse machines verantwoor delijk zijn. Wij beleven een dolzinnige wedstrijd naar de vervaardiging van een apocaly I che voorraad van atoombom men en al met al is het bijna zeker, dat de voorspelling van Einstein in 1949 werke lijkheid wordt. De globale voorraad van een duizend of tweeduizend bommen, waarover de Amerikanen Engelsen en Russen beschikken, moet voldoende zijn om ieder leven op de aarde onmogelijk te maken door de vergiftiging van de at mosfeer met een dosis radioactiviteit, die slaan, en onder een zorgvuldig afgewo gen pressie, teneinde ons de macht over onszelf te doen verliezen. Enige van ons zijn veroordeeld ge worden tot dwangarbeid, waarbij hun meestal zeer zware, soms volkomen uit puttende taken werden gesteld, waar bij de veroordeelden dan nog zelf spontaan" onophoudelijk hun arbeids prestatie moesten opvoeren. Wij hebben onze vrijheid terugge kregen en zijn uit China verdreven op het ogenblik, waarop de volksrege ring van China meende, dat deze vrij lating haar politieke doeleinden beter zou dienen dan onze gevangenschap. Men zond ons weg zonder rekening te houden met de ons opgelegde straffen, die nog niet volledig waren ondergaan. Alle beginselen van onder beschaafde volkeren geldende rechtsbedeling zijn in ons geval geschonden; in bijna alle processen kreeg men een nauwkeurig omschreven beschuldiging te horen, en geen bewijzen: in al onze gevallen was er geen sprake van verdediging of van een procedure, die rekening hield met de rechten van de verdachte. In één woord; wij waren volkomen weer loos overgeleverd aan de meest vol strekte willekeur! Het lijden, dat wij hebben moeten ondergaan, is voorbij. Maar de regering van de volksrepubliek van China houdt in haar gevangenissen nog vele vreemde missionarissen opgesloten, on ze broeders, die wjj gekend hebben, met wie wij daar het leven hebben gedeeld, en van wie wij met stelligheid mogen verklaren. dat zij evenmin schuldig waren als wij. Alleen omdat zij van Amerikaanse nationaliteit zijn. is hun lot vee] harder dan het onze. En dan bevinden zich op dit ogenblik nog vele honderden Chinese priesters en duizenden Chinese christenen in de gevangenis. Nu. nog kort geleden (in Sepl ember 1955) is de Chinese bisschop van Shanghai met vijftig priesters en seminaristen, met een aantal klooster zusters en meer dan 1400 gelovigen, al len Chinezen, gearresteerd. Evenals bij ons, ontbreekt bij hen elke wettelijke reden voor deze arrestatie. Men heeft hen onderworpen aan dezelfde metho den om leugenachtige bekentenissen af te dwingen, die wij hebben onder gaan: men heeft ook hen, als ons, van elk contact met de buitenwereld afge sneden; een aantal van hen zijn als dwangarbeiders naar de woeste gebie den in het westen van China gedepor teerd. Ook omtrent deze gevangenen kunnen wij inderdaad bevestigen, dat zij geen enkel politiek of gewoon mis drijf hebben begaan. Zij zijn onschuldig. En ook in hun naam, in de naam van deze mensen, die tot zwijgen zijn ge bracht door hun afsluiting, verheffen wij onze stem en doen wij ons protest horen! TENSLOTTE willen wij betuigen, dat ons medelijden en het in ons als vrije mensen gerezen verzet tegen de geschetste methodens, zich niet beperkt tot hen, die met ons zijn in het geloof. Wij hebben in onze verschillende gevangenissen en cellen met tientallen Chinese kameraden uit alle lagen der maatschappij en van de meest verschillende religies samenge leefd. Het is mogelijk dat enigen hun ner hadden samengezworen tegen de regering. Maar wij zijn ervan over tuigd, dat zij in grote meerderheid, evenals wij, slachtoffers van willekeur waren. En zij allen zijn. evenals wij, be roofd geworden van de meest elemen taire rechten, die het proces moet ken nen. Het is ook in de naam van deze dui zenden mensen, die thans de gevange nissen vullen, en die hun stem niet kunnen laten horen; in de naam van hun vrouwen en kinderen, over wier lot wij hen bittere tranen hebben zien storten, dat wij, die nu in vrijheid onze stem kunnen verheffen, protesteren en eisen, dat gerechtigheid geoefend wor de! Dit protest staat los van elke positie keuze wat betreft politieke, economi sche, sociale of religieuze stelsels. Het gaat uit van de eisen van eeuwenoude menselijkheid, eisen, die als onschend baar werden beschouwd, doch hier systematisch geschonden werden. Opdat dit protest niet als een platoni sche verklaring ter zijde zal worden gelegd, verzoeken wij de „Interna tionale Commissie tegen het Concen tratiekampregime" een onderzoek in te stellen naar het regime van de gevangenissen en arbeidskampen in China, alsmede naar de methoden van strafvordering, die daar thans wordt toegepast. Wij nodigen die Commissie uit om, door het ondernemen van stappen bij de Chinese regering en bij de Interna tionale organisaties, en door het doen van een beroep op de publieke opinie der wereld, te bereiken dat er een ein de kome aan zoveel lijden als wij met eigen ogen hebben aanschouwd". Dit schrijven, dat voor zichzelf spreekt, was getekend door 63 missio narissen van Franse, Belgische, Cana dese, Nederlandse, Italiaanse, Spaan se, Duitse, Ierse, Portugese en Ameri kaanse afkomst, waaronder een Trap pist mede „in de naam van 35 Trap pisten, die in de concentratiekampen zijn gestorven", alsmede door 26 kloosterzusters. De namen van de on dertekenaars zijn de redactie bekend. ten nauwelijks drie of vier dagen na de groter is dan de hoeveelheid, welke leven- ontploffing, of het nu een Amerikaanse i de wezens kunnen verdragen. explosie in de pacific, of een Russische in Oost-Siberië is. Ofschoon de radioactiviteit Der definitie tijdelijk is, komen er ongelukkigerwijze onder de 130 tot 140 isotopen, die op het ogenblik van de ontploffing door de splij ting van de uraniumkernen ontstaan, een zeker aantal isotopen voor, die lange tijd radioactief blijven, sommige verscheide ne maanden of jaren, een paar andere zelfs een millioen jaren. Het zijn deze radioactieve deeltjes, die door de wind meegevoerd van continent naar continent en door de regens tegen de grond gesla gen, min of meer de normale dosis radio activiteit verbogen. Want wjj weten, dat in de natuur zeer zwakke sporen zijn van radioactieve uitstraling, die in bet biiznnder afkomstig zijn van uranium en thorium, die zo goed als overal In de grond en in de rotsen aanwezig zijn. Wanneer men ons vertelt, dat de radio activiteit het cijfer acht plotseling over schrijdt. dan betekent zulks, dat de meter- Deze te verdragen dosis is zeer zwak. En dat doet de vraag rijzen, of de zelfs zeer geringe verhoging van het normale peil niet nadelig kan zijn. Gedurende eni ge tijd tracht men de wereld te doen ge loven. dat er een strijd is ontstaan tussen de geleerden en de specialisten op dit punt In werkelijkheid bestaat die echter niet. Men heeft slechts de natuurkundigen aan de ene kant en de specialisten, zoals de biologen en de genetici, aan de ande re kan», die elk hun eigen terrein bestrij ken. De eersten bezien slechts de weten schappelijke zijde van het vraagstuk, ter wijl de Iaatsten op grond van practische onderzoekingen van enkele iaren tot de bevinding zijn gekomen, dat elke vermeer dering, zelfs een geringe, van de radio activiteit noodlottige gevolgen moet heb ben óp levende wezens en hun nakome lingschap. Er is alle reden om het publiek in te lichten en voor te lichten omtrent de ware aard van het vraagstuk, hetgeen moet alarmeren. „Beter voorkomen dan siedatum geleid, namelijk 5 Mei 1954. volge daarvan de lucht vreemde radio- zijnde de datum van de laatste explosie i actieve elementen bevat, die van van de serie van Bikini in 1954. die tot i kunstmatige oorsprong zijn. Deze dan toe nooit van officiële zijde was be- feiten zijn sinds twee jaar van vestigd met het oog op de zeer sterke I ontstellende betekenis geworden, om- acht maal meer radioactiviteit aanwijzen, J "toet alarmeren. „Beter voorkomen dan dan het normale kwantum. En dat tenge- Senezen" is een stelregel, die vrij spoedig <:een betekenis meer zou kunnen hebben i' men voor het feit zou komen te staan, 'at er niets meer te genezen is. Nu heeft ion nog de tijd hierover na te denken. (Copyright B.I.P.Maasbode - pers) De veertien opvarenden van een 363 ton metend Brits motorschip, de „Ju dith Mary", hebben van Vrijdag tot Maandag in de Finse golf een verbeten strijd tegen het ijs moeten voeren om te verhinderen, dat hun schip door ijsaf zetting zou kapseizen en vergaan. Vrij dag was het vaartuig nabij Lovisa aan de grond gelopen. Het was de ijsgordel aan de Finse kust die dit schip Maandag nog rechtop hield, al stond de machinekamer reeds onder water. Pogingen om de veertien mannen met reddingsboten of hefschroefvliegtuigen te redden, moesten worden opgegeven door hoge zeegang en sneeuwval. Gister avond echter is de Finse ijsbrekér „Sam- po" erin geslaagd de „Judith Mary" te bereiken Een loodsboot, die de ijsbreker was gevolgd, nam de bemanning van het in een vormloze ijsmassa veranderende schip aan boord. Twee Finse en een Zweedse ijsbreker hebben gisteren in totaal zeven schepen, die in het veertig centimeter dikke ijs van de Botnische golf waren vastgevro ren bevrijd. Zü ploegden een kanaal door de ijsvlakten en begeleidden de schepen naar het Zuiden. De zeven schepen had den om hulp gevraagd. De minister van O. K. en W. heeft in gesteld een jury voor de prijsvraag ,.o- neelschrijfkunst 1955 en in deze jury benoemd: tot lid en voorzitster: me vrouw C. Eggink. Tot leden: B. Albach, B. Groenier. Joh. de Meester. Michel van der Plas; secretaris H, J. Michaël

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5