Indonesische verrassing: de schuldenregeling op de helling Breda wil de honderdduizend vóór 1 Januari volmaken Meer spoed gevraagd bij maatregelen tot bestrijding verkeersonveiligheid Eden „stroomlijnt" kabinet SPECIAAL STEUNFONDS VOOR MIDDEN-OOSTEN Onveiligheid van verkeer door Kamer met schrik gevolgd De Geneefse besprekingen Nederland staat op bevredigende regeling van arrestanten-probleem Gezinsreducties bi i spoorwegen blijven K.V.P.-wens Belangrijke wijzigingen in Britse Selwyn Lloyd volgt MacMillan op als minister van buitenlandse zaken regering Woensdag 21 December 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minister Ziilstra: besprekingen verliepen in goede sfeer Snelle aangifte verzocht Onze Kerstprij s vraa g Meer kanker- en hart patiënten in Engeland MELK EEN CENT DUURDER mmm WEERBERICHT Weer naar Den Haag Gebrek aan vertrouwen Over de brug. iiimiimimi VAN 1 JANUARI AF T.V.-kijken kost geld Houders van televisie toestellen moeten vóór 1 Februari aangifte doen Tweede Ronde A V s erontrustende sterftecijfers IN HET WESTEN Maximumsnelheid gewenst De K.V.P.-afgevaardigde sprak zich uit Dulles kondigt op wekelijkse persconfentie aan w*. SELWYN LLOYD Butler, naaste medewerker van Eden BUTLER Geen enthousiasme voor Allerminst onverwacht. MACMILLAN Zestienhoven De Rijnvaart Motie-Vondeling aanvaorl. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Opklaringen, maar ook enkele regen, of sneeuwbuien, voornamelijk in de kustprovin cies. Aanvankelijk tijdelijk krachtige, later matige tot zwakke wind, ruimend naar Noor delijke richtingen. Kouder. Donderdag 22 December: Zon op 8.48, onder 16.32 uur; maan op 12.11, onder 0.27 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze speciale verslaggever). GENcVE, Dinsdagavond De ministers van Economische Zaken, de heren Zijlstra en Kasimo, hebben Dinsdagmiddag in een eerste ontmoeting de standpunten van beide delegaties tegenover elkaar gezet. Het zal de Nederlandse delegatie ongetwijfeld duidelijk zijn geworden, dat het niet eenvoudig is tot overeenstemming te komen. Niet alleen bleek na dit gesprek van twee uur, dat de Indonesische delegatie alle oude Nederlandse rechten onder de nationale wetgeving wil brengen, maar teleurstellend zal het voor de Nederlanders ook geweest zijn, dat men van Indonesische zijde plotseling de schuldenrcgeling op de helling wil zetten. Bovendien is tot nu toe het probleem der Nederlandse arrestanten niet op de agenda geplaatst. De Nederlandse delegatie wenst echter per se een be vredigende regeling van dit vraagstuk. Op dit punt is zij even onverbiddelijk als over de handhaving van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea. komstten in Genève moet geschieden, want een nieuw „Haags verdrag" willen zij nu eenmaal niet. Dit laatste punt moge dan niet op de agenda zijn geplaatst, de Nederlandse de legatie heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat er geen nieuwe overeenkom sten gesloten kunnen worden voordat de rechtspositie van de arrestanten is ver beterd. Van Indonesische zijde heeft men gezegd: wij kunnen geen ijzer met han den breken. Hierbij speelt uiteraard de binnenlandse politieke situatie in Indo nesië een grote rol. Uitvoerig is door de Indonesiërs uiteen gezet, dat het optreden van de procureur-generaal, Soenarjo, niet gemakkelijk te wijzigen is. Deze procu reur-generaal heeft zijn functie ook in het voormalig Nederlands-Indië uitge oefend en toen, aldus de Indonesische de legatie, was het ook de gewoonte om ar restanten lange tijd vast te houden. De Nederlandse delegatie heeft weliswaar nog geen definitief ultimatum gesteld, maar haar optreden is dermate duidelijk geweest, dat de Indonesiërs over deze kwestie met de handen in het'haar zitten. Even resoluut zijn de Nederlanders op getreden, toen men van Indonesische zijde verklaarde te willen spreken over de schuldregeling. Tijdens de Ronde-Ta felconferentie van 1949 is een bevredigen de regeling getroffen, die nadien nimmer gewijzigd is. Nederland heeft toen twee milliard gulden aan Indonesië geschon ken, terwijl het aanspraak bleef houden op een schuld van vijf milliard. De In donesiërs hebben deze regeling altijd ge accepteerd. En nu hebben zij te kepnen gegeven ook over dit punt een nieuwe overeenkomst te willen sluiten. Minister zijlstra heeft vanmiddag de Indonesiërs gewaarschuwd daar niet aan te beginnen. Een dag tevoren hebben de Nederlandse financiële en economische experts reeds gezegd, dat een poging tot herziening van de schuldenregeling zou betekenen dat Nederland gaat praten over de twee milliard gulden, die in 1949 zijn geschonken. Na afloop van de besprekingen heeft minister Zijlstra gistermiddag ver klaard, dat het financieel-economisch overleg Donderdag cn Vrijdag in Den Haag zal worden voortgezet. Minister Kasimo en zijn adviseurs zullen dus toch de reis naar Nederland maken. Het is niet uitgesloten dat dit Haagse over leg ook nog na Kerstmis zal worden voortgezet. Politieke zaken zullen de komende dagen in Den Haag echter ook wel aan de orde komen, want de heer Roem, minister van staat, zal minister Kasimo vergezellen. Tot vier Januari a.s. zal er waarschijnlijk niet meer in Genève geconfereerd worden. Hoog stens zullen er expertvergaderingen worden gehouden. De Indonesiërs heb ben niet veel bezwaren gemaakt om tussentijds naar Nederland te gaan. Zij staan er echter op, dat de eventuele ondertekening van de nieuwe overeen- Nauwelijks was minister Zijlstra op het vliegveld Cointrin aangekomen of hij spoedde zich naar het Maison de la Presse om zijn collega Kasimo te ontmoeten. Het was „een bevredigende bespreking ge weest, die in een goede sfeer werd ge houden", zo verklaarde de Nederlandse bewindsman na afloop van dit gesprek. Maar toch verheelde hij niet, dat er een I van de Masjoemi zijn vandaag in Genève groot verschil van mening was ontstaan aangekomen. En verder vonden de ge- over de regeling van oude rechten, con- beurtenissen van elke conferentie plaats: cessies, vergunningen en bedrijfsuitvoe- over en weer biedt men banketten aan en ring in de nieuwe financiële overeenkom-1 luncht men met elkaar. sten. Het handhaven van de oude Neder landse rechten is in belangrijke mate een politiek vraagstuk. De Indonesiërs staan er op, dat deze oude rechten zullen gaan vallen onder de nationale Indonesische wetgeving. Van Nederlandse zijde heeft men daartegen overwegend bezwaar ge maakt De oude rechten zouden dan over geleverd worden aan de willekeur van het Indonesische parlement. De Indone siërs daarentegen vinden de Nederlandse afwijzende houding een gebrek aan goed vertrouwen. „Zijn de tegenstellingen overbrugbaar? zo werd minister Zijlstra gevraagd. „Te genstellingen zijn meestal te overbrug gen" luidde het laconieke ministeriële antwoord. „Het is echter maar de vraag wie er het eerst over de brug komt". Het is duidelijk dat de bereidheid daartoe van Nederlandse kant niet al te groot is. De Indonesische delegatie die, gezien de in terne politieke situatie in eigen land, toch al niet sterk staat, zal moeten begrij pen, dat door Nederland wordt vastge houden aan de koppeling, aan de souve reiniteit over Nieuw-Guinea (inmiddels wel door Indonesië aanvaard) en aan een bevredigende regeling voor de arrestan ten. Al deze problemen worden ook weer aan elkaar gekoppeld, waardoor de on derhandelingsmarge niet bijzonder groot wordt. Intussen wordt de Indonesische delega tie nog steeds sterker. De permanente vertegenwoordiger van Indonesië in de Verenigde Naties en de fractievoorzitter Wanneer meldt zich in Breda de hon derdduizendste inwoner? Dit is de grote en spannende vraag, die thans het ge meentebestuur bezig houdt. Zaterdag 17 December bedroeg het totaal aantal inwo ners van Breda 99.890. En het is het ge meentebestuur veel waard, indien de honderdduizend vóór 31 December zouden kunnen worden volgemaakt. Thans is Breda ingedeeld in de groep steden van 80.000 tot 100.000 inwoners. De rijksuitkering aan de gemeente wordt hiernaar bepaald. Maar in deze groep neemt Breda, wat de uitkering betreft, een extra ongunstige plaats in, omdat de verdelingsformule als belangrijke compo nenten heeft de uitgaven voor armenzorg, onderwijs en politie in een bepaald jaar vóór de oorlog De toenmalige gemeente bestuurders hebben het in dat bepaalde jaar erg zuinig gedaan Speciaal voor wat het onderwijs betreft. En zo heeft Breda na de oorlog een taaie strijd moeten voe ren om zich financieel wat hoger op te werken. Overschrijdt men echter vóór 1 Januari 1956 de honderdduizend-grens, dan komt de stad onmiddellijk in een hogere groep en kan zij het gevecht om een be hoorlijker financiële positie met kans op spoediger volledig succes voortzetten. Komt de honderdduizendste ook maar één 4a? later, dan moet men nog een heel jaar wachten, alvorens in Den Haag de con sequenties van deze grensoverschrijding worden aanvaard. Het is daarom, dat het gemeentebestuur van Breda het publiek nog eens ernstig heeft herinnerd aan de aangifteplicht. Vooral degenen die van elders komen zon digen daartegen nog wel eens terwijl ook de geboorte-aangiften dikwijls te laat ge schieden. Daar het er nu echter voor Breda om gaat. vóór 1 Januari de hon derdduizend te bereiken hebben B en W. de gemeentenaren verzocht, eventuele aangiften alsnog en zo spoedig mogelijk te doen. ONBEPERKTE VERING. HA££& 8EODEN> EN SIAAIWARENFABRIEKEN ie ZEVEN8ERGEN Ter bestrijding van de kosten, verbon den aan de televisieuitzendingen, zal met ingang van 1 Januari a.s. van de houders van televisie-toestellen ^en kijkgeld van 30 per jaar worden geheven. De P.T.T. is belast met de inning van het kijkgeld, de uitvoering van deze inning en de con trole op de aangifte wordt opgedragen aan de Dienst Luitservergunningen (D.L.Vdie voortaan Dienst Luister, en Kijkgelden (D.L.K.) zal heten. De wettelijke bepalingen betreffende de heffing van dit kijkgeld zijn opgeno men in de wet op het kijkgeld en in het kijkgeldbesluit. Bij afzonderlijk K.B. is nu bepaald, dat de wet op het kijkgeld op 1 Januari 1956 in werking zal treden. De houders van televisietoestellen zijn verplicht, zo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 Februari 1956, hun toestel aan te geven op het formulier dat aan de postinrichtingen verkrijg baar is. Zij, die zich na 1 Januari 1956 een televisietoestel aanschaffen, dienen hun toestel binnen een week aan de D.L.K. aan te geven. De betaling zal kunnen geschieden in 2 termijnen van een half jaar. Vandaag gaat de tweede ronde in van onze grote Kerstprijsvraag 30 punten vallen er deze keer te verdienen met het herkennen van vier foto's. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar pagina 5 van dit nummer. Fotolinks: Terwijl mevr. Mamie Eisen hower glimlachend toekijkt, steekt Pre sident Eisenhower in zijn boerderij in Gettysburg, waar hij nog steeds ver blijft om te herstellen van zijn ziekte, ioor het indrukken van een knopje langs electronische weg de lichtjes aan van de nationalekerstboom in het verre Vashington. Op het T.V .-scherm kon het chtpaar Eisenhower het oplichten van le lampjes zelf volgen. Foto rechts: De 'ichtjes in de boom bij het Witte Huis n Washington gloeien, als door tover kunst, aan. Volgens de jongste officiële statistieken hebben kanker en coronair-hartziekte in 1954 in Engeland de meeste sterfgevallen veroorzaakt. Ongeveer 16.300 personen zijn aan kanker van de longen en de adem halingsorganen gestorven. Dat is 1000 meer dan in 1953. Sterfgevallen tengevolge van coronair- hartziekte onder personen van 4060 jaar werden slechts in aantal overtroffen door die, welke aan een of andere vorm van kanker moeten worden toegeschreven. Een verontrustend aspect van de statis tieken is, dat 261 kinderen tussen 1 en 5 jaar in 1954 aan kanker gestorven zijn en dat dit aantal het drievoudige van dat van 1920 bedraagt. De Algemene Vereniging voor Melk- voorziening heeft aan de melkhandel in haar gebied geadviseerd met ingang van 25 December a.s. de melkprijzen met cent per liter te verhogen, waardoor de prijzen voor los verkochte gestandaar diseerde melk en karnemelk resp. 30 en 21 cent per liter zullen worden. Het komt er nu op neer, dat in het grootste gedeelte van Zuid-Holland, het Zuidelijke deel van Noord Holland, als mede in bijna de gehele provincie Utrecht (op het Oostelijke gedeelte na) de prij zen van de melk zullen worden verhoogd, alle drie de grote steden zijn dus bij deze maatregel betrokken. Het advies tot prijsverhoging geldt zo wel voor plaatsen, waar de melkbezorging is gesaneerd, als voor de plaatsen, waar dit niet het geval is. Het mag als aif,, ..leen bekend worden beschouwd, zo zegt de A.V.M., dat de melkproductie met de seizoenwisselingen vrij sterke schommelingen vertoont. Om te voorkomen, dat deze wisselingen ter stond zouden doorwerken in de consu mentenprijzen, worden deze verwerkt m een rekening-courant-systeem. Dit systeem heeft tot effect, dat de consumentenprij zen slechts weinige en kleine schommelin gen ondergaan, ten gevolge waarvan kan worden bereikt, dat de melkconsumptie betrekkelijk stabiel kan blijven, hetgeen uiteraard belangrijk is uit het' oogpunt der volksgezondheid. De prijsverhoging per 25 December nu houdt verband met het thans snel dalende nog positieve saldo van de hierbo ven bedoelde rekening-courant. Deze zal nl. naar alle waarschijnlijkheid per 25 De cember het nulpunt zijn gepasseerd, ter wijl bij handhaving van het huidige prijs peil een verdere daling in snei tempo te verwachten zou zijn. 's-GRAVENHAGE, 20 December 1955. De Tweede Kamer is vandaag begonnen met de behandeling van de begro ting van erkeer en Waterstaat. Niet minder dan zestien sprekers kwamen hierover aan het woord. De toenemende verkeersonveiligheid bleek hèt zor genkind der Kamer. De heer Maenen (KVP) uitte zijn grote teleurstelling over het feit, dat in de Memorie van Toelichting een duidelijke uiteenzetting ont breekt van de plannen, die binnen de kortst mogelijke tjjd zullen worden uitge voerd om de monsterachtige verkeersonveiligheid te lijf te gaan. Ook de heer Krol (CH) vond dat het uiterst lang duurt, alvorens er in het belang van de verkeersveiligheid iets positiefs tot stand komt. De heer Bommer (P.v.d.'A.) zeide. de toeneming van het verkeer met schrik te volgen. Hij zag met grote vrees de dag naderen, dat ieder gezin gemiddeld over één motorvoertuig (auto. scoo ter, motor of bromfiets) zou beschikken. Dit zullen wij met onze dichte bevol king en weinige ruimte nooit aankunnen, betoogde hjj. De Overheid moet maatregelen nemen opdat het openbaar vervoer de personenauto overbodig maakt. Daarom vroeg hjj de minister het initiatief te nemen tot een onder zoek naar de mogelijkheden om met overheidsfaciliteiten te komen tot mo dernisering en uitbreiding van het openbaar vervoerswezen. oversteekplaatsen, op welke de voetgan ger voorang heeft. Deze afgevaardigde brak ook een lans voor het Amerikaanse systeem, waarbij geüniformeerde moeders met verbaal-bevoegdheid de schoolgaande jeugd het veilig oversteken mogelijk maken. Wat de bromfietsen aangaat drong de heer Maenen aan op het zo spoedig mo gelijk invoeren van beperkende bepalin gen ten aanzien van de snelheid. Hij wees er op, dat in 1954 niet minder dan 10.859 bromfietsers bij verkeersongevallen be trokken waren. De heer Krol (C.H.) en Bommer (P.v.d.A.) achtten een verkeers- examen voor bromfietsers een noodzake lijkheid. De heer Comelissen (V.V.D.) vond 40 km per uur voor een bromfiets een nog veel te grote snelheid. Vele spre kers sloten zich bij deze opmerkingen aan De heer Maenen bracht hulde aan de pers voor de wijze, waarop zij tracht het verkeersgeweten wakker te schudden. Hij toonde zich teleurgesteld over het uitblij ven van elke wettelijke be scherming van de voetganger. Hij meende, dat deze bescher ming geen dag en geen nacht meer op zich "nag laten wach ten. Er dient on verwijld iets te gebeuren, con cludeerde hij. De heer Bom mer (P.v.d.A.) sprak zich uit voor wettelijk beschermde J. H. MAENEN Dank (Red.) Op zijn wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, verklaard, dat de regering het Congres zou vragen het volgende jaar 100 millioen dollar ter beschikking te stellen voor een speeiaal hulpverleningsfonds voor het Midden-Oosten, om de Russische economische penetratie aldaar te doen stoppen. Dulles deed deze mededeling S-Prak °VCr de voorstcllen om aan het Congres ccn totaal-bedrag van 4900 millioen dollar te vragen voor economische en militaire hulp aan het dollar™- In dU V°0r"teI TaS V°IgenS Dulles 00b een bedra* van 100 millioen voort te zet"enen °m V°°r econ°raische ontwikkeling in Z.O.-Azië Het militaire deel van het hulpprogram ma omvat een bedrag van 3 milliard dol lar, het economische een bedrag van 1900 millioen dollar. De V S.. aldus Dulles streven niet naar een monopoliepositie m de economische hulpverlening, doch sullen daarentegen alle bijdragen op dit gebied verwelkomen mits zij de minder ontwikkelde landen ten goede komen en hen vrijer en onafhankelijker zullen ma- *er>. Het zou verheugend zijn wanneer de j'n°^iet-Unie het voorbeeld van de V S. dezen zou voigen. maar het is de vraag 1 J?6' werkelijk de bedoeling van Rus- bevorde wankele onafhankelijkheid te ,Russische veto tegen de toelating ir1 Japan tot de V.N. noemde •Widisch cn moreel verwerpelijk. Dulles Japan behoorde lid te zijn van de V.N. Hij was van mening, dat het een schending was van liet Handvest van de V.N. om een natie uit te sluiten wanneer de meeste leden voor toelating zijn. Het scheen Dul les, dat Rusland zijn veto in de Veilig heidsraad uitsprak om steviger te staan in de onderhandelingen over een vredes verdrag met Japan. In de toestand van het Midden-Oosten waren geen nieuwe gebeurtenissen, die een groot optimisme voor de oplossing van de crisis aldaar rechtvaardigden. We! werd Dulles bemoedigd door het feit. dat zijn voorstellen tot bijlegging van het geschil thans in ieder geval worden be sproken. Van de andere kant was de recente aanval van de Israëliërs op de Syriërs bij het meer van Galilea een ge vaarlijke stap in de verkeerde richting. De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft gisteren zijn regering „ge stroomlijnd". De reorganisatie in het Britse kabinet, die verleden week reeds zoals gemeld op korte ter mijn werd verwacht, blijkt bijzonder ingrijpend en op sommige punten zelfs verrassend te zijn uitgevallen. Toen de nieuwe samenstelling van de regering gisteravond werd gepubliceerd, kwam men tot de conclusie, dat dit de om vangrijkste kabinetshervorming in Groot-Brittannië was na het einde van de tweede wereldoorlog. De belangrijkste wijzigingen zijn: de 51-jarige Selwyn Lloyd. die minister van defensie was. wordt minister van buiten landse zaken als opvolger van Harold MacMillan (61), die op zijn beurt minister van financiën wordt. De huidige minister van financiën, R. A. Butler (53) krijgt Seen ander departement toegewezen, doch wordt als Lord-Zegeibewaarder en tevens voorzitter van het Lagerhuis de belang rijkste medewerker van premier Eden. Verrassend is de benoeming van de mi nister van arbeid Sir Walter Monckton (64) op defensie. Sir Walter had enige tijd geleden de wens te kennen gegeven het kabinet te verlaten. Nog nooit heeft een Britse premier sinds de oorlog bij een en dezelfde gelegenheid de bezetting van de drie belangrijkste posten financiën, defensie en buiten- 'andse zaken gewijzigd. Tot het laatste ogenblik was het on zeker. of MacMillan het ministerie van buitenlandse zaken zou verlaten. MacMil lan bezette deze post pas sedert April, toen Eden „Foreign Office" verliet Sedert dat tijdstip hebben zich allerlei belang rijke ontwikkelingen in de buitenlandse oolitiek voorgedaan zoals de conferenties van Genève, de crisis in het Midden- Oosten en de noodtoestand op Cyprus. MacMillan's opvolger op „Foreign Office". Selwyn Lloyd, is daar geen on bekende. Hij was er reeds als minister van staat werkzaam. Kort geleden kreeg hij de portefeuille van defensie. Selwyn Lloyd een 51-jarige jurist, heeft de repu tatie een bekwaam spreker te zijn. Hij wordt algemeen beschouwd als een hard werkende deskundige op het gebied van de buitenlandse politiek (hij leidde meer malen de Britse delegatie naar de Alge mene Vergadering der V.N.) en is een nauwgezet minister met oog voor details. In tegenstelling tot wat men had ver wacht, zal Richard Austen Butler niet hel oppertoezicht over economische zaken be houden. De coördinatie van de binnen- en buitenlandse economische politiek zal aan zijn opvolger, MacMillan, worden overge laten. Butler is geheel vrijgemaakt voor 't onmiddellijk terzijde staan van premier Eden. Ais leider van het Lagerhuis wordt Butler verantwoordelijk voor het uit voeren van het wetgevend program der regering. Dit brengt hem in de lijn voor opvolging voor het premierschap, hoewel er geen viee-premier is benoemd. Premier Eden heeft kennelijk niet definitief willen vooruitlopen op de kwestie van zijn even tuele opvolging. Butler wordt gezien als een van de beste bestuurders in Groot- Brittannië. Hjj is de ongekroonde leider van de jongere en meer „liberale" school der conservatieven. Zijl doelstelling is: „ontneem aan links het initiatief op het gebied der politieke denkbeelden". Behalve deze drie belangrijke verande ringen zijn er nog enkele andere wijz- gmgen in de groep ministers van he- kabinet. De voornaamste hiervan w ongetwijfeld de benoeming van Ian Ma< Leod als minister van arbeid. De no; jonge MacLeod hij is 42 heeft zee' snel carrière gemaakt. In 1950 werd hi- in het parlement gekozen. Twee jaar latei werd hij minister van volksgezondheid Zijn schermutselingen in het Lagerhui- met Aneurin Bevan werden met belang stelling door zijn collega's gevolgd. Mac Leod is thans het jongste lid van he' kabinet. De regeringsreorganisatie heeft voorts een zestal wijzigingen gebracht onder de ministers, die géén deel uitmaken van het kabinet. Onder de in deze groep nieuw- benoemden is R. H. Turton, die MacLeod op volksgezondheid opvolgt. Tenslotte zijn in de lagere regionen eveneens een lange reeks veranderingen bekend gemaakt. Uit de lijst blijkt o.m., dat de 35-jarige Christopher Soames, de schoonzoon van Churchill, die indertijd hens particuliere secretaris in het parie nent was, tot onderstaatssecretaris van uchtvaart is benoemd. In totaal zijn thans zes ministers uit de egering, die Eden dit voorjaar samen- helde, verdwenen. De voornaamste onder hen is Lord Woolton, die kanselier van iet hertogdom Lancaster was. een functie vaaraan vrijwel geen ambtsbezigheden ijn verbonden, waardoor Lord Woolton ■peciale opdrachten kon vervullen vóór wederinvoering van een maximum snelheid, gedifferentieerd naar de rang der wegen Naar zijn mening behoort zeker bij de voorrangsrwegen binnen de bebouwde kom een maximumsnelheid. De controle op de maximumsnelheid moet echter verstandig zijn. Hij verstond hier onder het achterwege laten van auto- vallen" die in het verleden de maximum- snelheidsbepaling zo impopulair hebben gemaakt. De heer Bommer pleitte ook nog voor een verplichte algemene auto keuring. De Kamer kon zich in het algemeen verenigen met de recente tariefsverho ging door de Spoorwegen. Ook dit bedrijf moet streven naar een sluitende exploita tie. Dit laatste werd allerminst ontkend door de heer Maenen, die echter niet overtuigd bleek van de juistheid van alle aspecten van de verhoging. Met name be twijfelde hij de juistheid van de relatief grotere verhoging, die de lange-afstands tarieven ten opzichte van de korte-af- standsprijzen hebben ondergaan. Hij kon de mening van de minister, dat goed kopere weekeinde-retours de opbrengst zouden doen verminderen, niet delen. Hij begreep, dat op dit ogenblik niets te be reiken valt- tp het stuk van gezinsreduc ties. Hjj gaf'bewindsman echter te ver staan, dat deze K.V.P.-wens nog niet dood en begraven is. Integendeel, hjj hoopte, dat de internationale contacten van de minister en de directie der N.S. ertoe zul len leiden, dat ook op dit punt sociale begrippen zullen doordringen. De veranderingen in de Britse regering komen allerminst onverwacht. Reeds di rect na Eden's opvolging van Churchill werd bekend, dat het de bedoeling was van de nieuwe premier om een geheel nieuw kabinet samen te stellen Eden heeft aan die plannen eerst thans uitvoe ring gegeven. Het betekent, dat h(j nu met een ministersploeg naar geheel eigen smaak verder gaat werken in plaats van met 'n ploeg, die eigenlijk een erfenis van Sir Winston Churchill is. In zoverre is er inderdaad van een „stroomlijning" sprake. Men wijst er op, dat het succes van de meuwe regering voor een goed deel zal afhangen van het werk van MacMillan aan financiën en van MacLeod op de be langrijke post van arbeid Men vraagt zich af, of Mac Leod in zijn nieuwe functie evenveel soepelheid kan opbrengen als zijn voorganger Sir Walter Monckton die juist daarom bij voor- en tegenstanders der regering unaniem- werd geprezen. Over de aanleg van een startbaan op Zestienhoven was de Kamer niet erg en thousiast. De heer Visch (KVP) was niet gerustgesteld door 's ministers opmerking, dat verdere uitbreiding van dit Rotter damse vliegveld toch niet mogelijk is. „Wat vandaag onmogelijk is, is morgen mogelijk, zeker bij zo'n grote stad als Rotterdam", vreesde hij. De heer Bommer wilde weten, hoe de minister verdere uitbreiding denkt te voorkomen. Een tweede internationale luchthaven naast Schiphol kan Nederland niet exploiteren. We hebben al de grootste moeite om Schiphol op peil te houden. Buitenlandse maatschappijen zouden een rivaliteit tus sen twee Nederlandse luchthavens uit buiten ten koste van de K.L.M. Ten aanzien van de Rijnvaart was de Kamer algemeen van oordeel, dat de re gering moet blijven vasthouden aan de oorspronkelijke interpretatie van de Acte van Mannheim. De heer Lemaire (K.N.P.) zeide, dat Nederland zo vroeg mogelijk duidelijk van zijn standpunt moet doen blijken. Is Duitsland daarvoor niet gevoelig, dan moet de regering niet aarzelen om ieder verder gesprek af te wijzen en de kwestie voor het Internationale Hof te brengen. Wat de internationale aspecten van het wegvervoer betreft volgde de Kamer met groeiende bezorgdheid het voortbestaan van de belemmeringen die de Nederlandse vervoerders in het buitenland in de weg worden gelegd, ondanks de vrijheid die de buitenlandse vervoerders in ons land genieten. Het binnenlandse goederenvervoer langs de weg werd o.a onder de loupe ge nomen door de heer v d. Heuvel (K.V.P.). Hij constateerde een vordering naar een meer evenwichtige toestand, maar waar schuwde tegen het absoluut stellen van het door de voorzitter van de Commissie Vergunningen Goederenvervoer genoem de plafond voor het nationale laadver mogen van 150.000 ton. Hij verweerde zich tegen de z.i. eigenmachtige interpretatie, die de voorzitter heeft gegeven aan de richtlijn betreffende de verhouding Over- heid-Particulier bedrijf en welke inter pretatie neerkomt op een bestendiging van de bestaande verhoudingen. Voorts had hij de indruk, dat ten aanzien van de ontheffingsmogelijkheid van de bepaling, dat de vervoerders een vakdiploma moe ten hebben, een té star standpunt wordt ingenomen Tenslotte wenste hij er voor te waken, dat door een te soepele hou ding tegenover het eigen vervoer, het be- roepsgoederenvervoer verdrongen wordt van de plaats, die het zich heeft weten te verwerven. Bij de aanvang der vergadering werd de motie-Vondeling over de prijsvorming van agrarische producten zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Zoals men weet, komt de mening, welke de Kamer in deze motie uitspreekt, hierop neer, dat ook in de toekomst loonstijgingen in de landbouw moeten worden doorberekend n de garantieprijzen. Dit naar aanleiding van de ongerustheid in agrarische krin gen ontstaan door het principe-besluit van de regering om over te gaan tot een systeem van vrijere loonvorming Minis ter Mansholt had Donderdag j.l. verklaard tegen een dergelijke motie geen bezwaar te hebben. Vrijdag a.s. zal de minister van Ver keer en Waterstaat de sprekers van van daag antwoorden. Morgenmiddag be gint de Kamer aan de begroting van Bui tenlandse Zaken. AD INT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1