En hier de VIER PROBLEMEN van de tweede ronde PIJN OF GRIEP! SCHEMA De prijzen HET PRIJSVRAAG De TWEEDE RONDE van Chefarine .4 en diploma van het tudiecentrum opent vele keuren! STUDIECENTRUM Voor soc. revalidatie is trainings centrum onontbeerlijk Minister Witte „Raad voor de installeerde de Woningbouw" Dertig nieuwe winstpunten voor het herkennen van vier foto's Waarop men gelieve te letten V':& WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 PAGINA 5 I&I lil s I #®i 'm Mysterie te Well (L.) opgelost Lijk van broer van verdronken vrouw gevonden Verkiezingen in Guatemala Succes voor Nationaal- Democraten ZORG VOOR VOLWASSEN BLINDEN „Ned. Blindenwezen" rekent op steun van gehele volk Zelfwerkzaamheid bevor deren Natuurlijk bronwater In hoge mate spijsveiteiend. Ook voor TJw gezondheid onontbeerlijk Alom verkrijgbaar College moet concrete adviezen geven Analyst stal insuline ter waarde van f 71.000 STIJGEND AANTAL LEER LINGEN BIJ HET NIJVERHEIDSONDERWIJS De oplossingen W edstrij dreglement VERDERE CONCENTRATIE zuivelindustrie SLAVENBURG NEEMT HANDELS EN EFFECTEN- BANK OVER Vraag 'n gratis prospectus (240 bladzijden) van het Studiecentrum te Culemborg Adverlenuej ONZE KERSTPRIJSVRAAG DE jaarlijkse prijsvraag-storm woedt reeds in alle hevigheid. Hoewel wij, wétende wat ons te wachten stond, in het prijsvraagreglement dat hieronder opnieuw wordt afgedrukt meldden, dat over deze prijsvraag niet kan worden gecorrespondeerd, vonden wij Maandagochtend al een bundel brieven in de bus. Het bleken geen oplossingen te zijn (men dien», zoals bekend, met het inzenden zijner oplossing te wachten totdat ook de derde en laatste ronde Zaterdag a.s. gedraaid zal hebben), doch de brieven waren afkomstig van nauwlettende lezers die onze prijsvraagredacteur er gnuivend op a'tent maakten, dat er in zijn eigen wedstrijdreglement twee, nogal onnozele telfouten geslopen waren. Nu is onze prijsvraagredacteur inderdaad van oorsprong een ongemeen argeloos man en bovendien in de verste verte geen gediplomeerd telganger, doch bij onderzoek bleek, dat de beide fouten in het wedstrijdreglement slechts op respectievelijk een verschrijving en een listigheidje van het zetduiveltje berustten. De eerste fout school in artikel II van het wedstrijdschema (eveneens hieronder afgedrukt) waar gemeld werd, dat er in de tweede ronde die vandaag aanvangt, 20 punten te ver dienen waren, hoewel het er in feite (het bleek trouwens duidelijk uit de rest van de tekst) DERTIG zijn. De tweede fout school in art. 2 van het wedstrijdreglement waar sprake was van, in totaal, zeventien pro blemen terwijl het er, zoals de op merkzame lezer zonder moeite ont dekken kon, in feite 58 zijn. Intussen: wedstrijdschema en wed strijdreglement zijp nu ook van deze „schoonheidsfouten" ontdaan en van daag vangen wij welgemoed aan met de tweede ronde. Ditmaal vragen wij Uw aandacht voor vier foto's die in de loop van deze maand in ons blad ver schenen zijn. Van twee der nu opnieuw geplaatste foto's plaatsten wij slechts de helft om het U niet al te gemakke lijk te maken. De overige twee foto's komen vandaag in de krant zoals zij slechts enkele dagen of weken ge leden reeds in Uw lijfblad pronkten. De vraag is nu: kunt U ons aan de juiste onderschriften helpen? Om U daarbij te assisteren gaven wij U een houvast. Onder iedere foto zetten wij vier onderschriften. Gjj behoeft er slechts één van te kiezen. Zo gij de juiste er uithaalt, verdient gij met de oplossing van de proble men B 1 en B 4 telkens TIEN WINST PUNTEN, terwijl de goede oplossin gen van de problemen B 2 en B 3 ieder met VIJF WINSTPUNTEN worden gewaardeerd. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en..,.doen wonderen! 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABIET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 c» (Van onze correspondent) Gistermiddag is te Well (L.) in de Maas, op een afstand van 250 meter van de plaats, waar op 12 November j.l. het stoffelijk overschot gevonden werd van de 81-jarige mej. v., het ljjk gevonden van haar broer, de 71-jarige J. V. In een der zakken van het pak van de man werd een portefeuille aangetroffen met een aan zienlijk bedrag aan geld. Met het vinden van het stoffelijk over schot van de 71-jarige J. V. is een einde gekomen aan het mysterie, dat al die tijd het dorp Well in beroering heeft gehouden Want het was uiterst vreemd, dat na het vinden van het stoffelijk overschot van mej. V. haar broer plotseling verdwenen bleek. Aanvankelijk dacht men aan een misdrijf, maar men neemt thans aan, dat vermoedelijk geen misdrijf in het spel is. Een nader onderzoek wordt evenwel nog ingesteld. Het instituut voor Katholiek Schriftelijk Onderwijs NEDERLANDS SCHRIFTELIJK Tweede ronde (21 December): Probleem B. 1 Probleem B. 2 Probleem B. 3 Probleem B. 4 10 punten 5 punten 5 punten 10 punten Totaal tweede ronde 30 punten Derde ronde (24 December): Problemen C. 1 tot en met 30, ieder 5 punten, samen 150 punten. Problemen C. 31 tot en met 50 ieder 10 punten, samen 200 punten Totaal derde ronde 350 punten 4. Het grootste aantal punten dat men, zo men alle oplossingen goed heeft, kan verwerven, bedraagt dus vierhonderd. Winnaar van de eerste prijs wordt de deel nemer (of deelneemster) met het hoogste aantal punten; hij/zij be hoeft dus niet noodzakelijk alle 100 punten verzameld te hebben. Winnaars van de overige prijzen zijn zij die in punten-aantal het dichtst op de winnaar volgen. 5. Mocht een aantal der beste oplos sers in puntental gelijk eindigen, zo gaan de prijzen naar hen die naar het oordeel van de prijs vraagjury de aardigste of origi- leelste vorm voor het inzenden hunner oplossing wisten te be denken. EERSTE PRIJS. Platenspeler in koffer, merk „Garrard", type T.A. 3, benevens drie langspeelplaten of 5 normale grammofoonplaten naar keuze. TWEEDE PRIJS. Reis voor 1 per soon per helicopter van Rotterdam naar Brussel. Te Brussel is de win naar (of winnaresse) van de tweede prijs gast van De Maasbode-Pers. Terugreis per auto. Reiskosten woon plaatsRotterdam en terug worden eveneens vergoed. DERDE PRIJS: Foto-toestel, merk Agfa Isolette, 4% lens. VIERDE PRIJS: Dames- of heren- merkhorloge. VIJFDE PRIJS: Twee tribune plaatsen voor de eerstvolgende thuis- intcrland van het Nederlandse voet bal-elftal, NedprlandIerland, of, naar keuze, twee tribuneplaatsen voor het Pare des Princes tijdens de aankomst aldaar van de Tour de France 1956. ZESDE tot en met 105e PRIJS een speciaal ontworpen, fraai in kunst- '"w uitgevoerde leesmap der MAAS BODE-PERS, als herinnering aan het deelnemen aan onze Kerstprijsvraag- 1955. Dit bijzonder aardige en tevens nnttiee souvenir zal worden voorzien van een toepasselijke inscriptie. Over deze p'ijsvruag kan geen correspondentie worden gevoerd en op de uitslag is geen beroep. Oplossingen (gezamenlijk van de drie rondeu!) moeten, voorzien van naam en adres van de afzender, vóór 15 Januari 1956 in ons bezil zijn Men zende deze oplossingen aan het hoofdkantoor van: de MAASBODE I'ERS. Korteriaerstraat 1 te Rotterdam. Op de inzendin gen in blokletters vermelden liet woord KERSTPRIJSVRAAG. Geen andere stukken bijsluiten s.v.p. (Van onze Amsterdamse redactie). Het blindenwerk in ons land kan zich op vele terreinen meten met het buiten land en veel van wat voor onze blinden gedaan wordt kan dan ook ais een voor beeld voor andere landen gelden Toch is er nog een ernstige lacune, en wel in de zorg voor op later leeftijd blind geworden personen. Op dat gebied kan Nederland nog veel van buiten de gren zen leren en het doet dat dan ook. De stichting „Het Nederlandse Blindenwezen" aeht momenteel de tijd gekomen om het Nederlandse volk te confronteren met een probleem, waarvoor zonder hulp van de bevolking geen oplossing te vinden is: nl. de algehele sociale revalidatie van de volwassen blinde, die alleen kan ge schieden in een op te richten trainings centrum. Zo'n centrum, waarin deze blinden kun nen leren, zich geestelijk en lichamelijk opnieuw aan te passen aan de maat schappij en waarin zij dus slechts tijde lijk opgenomen dienen te worden om daarna weer terug te keren in gezin en arbeidsproces zou het best op zijn plaats zijn in of in de nabijheid van een grote stad in het midden van het land. De kosten zijn echter zeer hoog; begroot wordt, dat een investering van zeker 6% ton nodig is. Nu rekent de stichting, welke het overkoepelend orgaan is voor alle zich met blindenzorg in ons land bezig houdende verenigingen, wel op riikssteun, maar daarnaast zal toch het grootste deel van de financiën door haar zelf opgebracht moeten worden. Neder land. dat zich immer bereid heeft ge toond, zijn blinde medeburgers te helpen, mag ook hier geen verstek laten gaan. De op latere leeftijd blind geworden mensen brengen, wanneer zij m gezin en maatschappij blijven, spanningen in hun omgeving teweeg. Dat is aan één kant wel begrijpelijk, maar toch moeten zowel de familie als de blinde zelf tot het inzicht worden gebracht, dat er voor de betrok ken „invalide" nog veel levensgeluk te grijpen ligt. De blinde moet b.v. leren, weer zelfwerkzaam te worden, hem moet bijgebracht worden, dat hij tal van hulp mogelijkheden kan benutten waarvan hij vóór zijn blindheid geen weet had. Met andere woorden: hij dient toegerust te worden voor het nieuwe leven. En zo'n toerusting verschaft hem nu een dergelijk trainingscentrum, waar velen hem met raad en daad terzijde zullen staan. In zo'n centrum zal b.v. een leslokaal voor het onderwijs in braillelezen en typen en een gymnastieklokaal voor lichamelijke ontwikkeling en sport en spel niet mogen ontbreken. Men zal hem daar handvaar digheid bijbrengen en „onderwijzen" in tal van typische „vaderkarweitjes" in huis. De blinde vrouw zal kunnen leren koken in een leskeuken en zich verder bekwamen in alle voorkomende huis houdelijke werkzaamheden. Er moet een soort ambachtsschool komen met een be perkt machinepark om de blinde ver trouwd te maken met machines en hem voor te bereiden op de industriële op leiding buiten het centrum, terwijl ande ren weer de mogelijkheid moeten krijgen zich in te werken in een administratieve betrekking welke zij later in de maat schappij willen vervullen. Stokwandeleii Daarnaast is er een ruimte nodig om de blinden te onderrichten in het zich vrij bewegen binnens- en buitenshuis. De stichting denkt daarbij niet alleen aan de hulp van blindegeleidehonden doch ook aan het in Amerika al zeer ver ontwikkelde systeem van „cane-tech- nique". het zgn. „stokwandelen" Met een zeer lange stok worden alle hinder nissen overwonnen. Dit systeem wordt ook al in Bussum toegepast. Ook geeste lijk moeten de volwassen blinden weer „te paard" geholpen worden en daarom zal b.v. aan het hoofd van zo'n centrum een psycholoog moeten staan. Een syste matische en deskundige aanpak van d:t complex zal uiteraard noodzakelijk zijn om de blinde zo ver te krijgen dat hij zijn levenslot aanvaardt en met her nieuwde moed terugkeert in de maat schappij. De stichting hoopt het project van dit trainingscentrum spoedig te kunnen ver wezenlijken. doch. zoals gezegd, steun van de burgerij is onontbeerlijk. Er zijn al vele tienduizenden folders verspreid, waarin een beroep gedaan wordt op de offervaardigheid cn natuurlijk is daarbij het gironummer: 3 9 10 niet vergeten. Ook de radio wijdt in deze dagen aandacht aan het sympathieke streven van de stichting. Voorts is er een propaganda- commissie benoemd, die nieuwe acties voor de toekomst voorbereidt. SPA Minister Witte heeft gisteren in hef voormalige paleis Noordeinde in Den Haag de „Raad voor de Woningbouw" ge ïnstalleerd, die is samengesteld uit dertig vertegenwoordigers van het bouwwezen en overheden in de breedste zin des woords. De regering, zo zei de minister, verwacht van het nieuwe college con crete adviezen en suggesties over in te voeren, af te schaffen of te verbeteren maatregelen. Tot de concrete problemen rekende hij hoe de rijksoverheid mechanisatie, stan daardisatie en betere bouwplanning kan bevorderen; welke overheidsvoorschriften belemmerend werken; of en hoe scholing bevorderd moet worden; of de materiaal voorziening voldoende is om verhoogde productie op te vangen en ook, of de samenwerking tussen opdrachtgever architect en aannemer door de overheid bevorderd kan worden. Een belangrijk Gisteren heeft de Bossche rechtbank een. insulinediefstal behandeld, waarbij ten nadele van een pharmaceutische fabriek te Oss door een analyst voor een waarde van ruim 71.000 zou zijn ontvreemd. De analyst, P. van A. uit Oss, was ten laste gelegd, op verschillende tijdstippen tussen Januari 1953 en September 1955 telkens kleine hoeveelheden insulinepoe der tot een totale hoeveelheid van 1429 gram uit het bedrijf te hebben ontvreemd. Als zijn medeplichtige verdacht van he ling, stond terecht zijn zwager, L. V., een caféhouder in Den Bosch, bij wie de recherche het insulinepoeder in een zes tal flessen heeft aangetroffen. Als motief voor de diefstal gaf de analyst voor de rechtbank op, dat hij met zijn chef dr D. niet goed overweg kon. De diefstal zou een soort wraakoefening zijn geweest ten nadele van dr D.: de analyst wilde met de diefstal bereiken, dat de insuline- productie bij de fabriek zou worden ge drukt. Er zou aanvankelijk geen sprake van zijn geweest, het poeder in de smok kelhandel te brengen. Op een verjaardags feestje echter te Oss, waar ook een ver koper aanwezig was, zou de affaire van het insulinepoeder ter sprake zijn gebracht en de waarde van het gestolen poeder zijn genoemd. De verkoper zou toen hebben aangeboden, het poeder in Duitsland en België te gaan verkopen. De man deed echter wat anders: hij lichtte de directie van de fabriek volledig in. De officier van Justitie eiste tegen de analyst een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vijf maanden voor waardelijk met aftrek en een proeftijd van drie jaar. Tegen de caféhouder eiste hij wegens heling een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vijf maanden met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 250, subs, vijftig dagen. De lagere technische dagscholen voor jongens telden blijkens de zo juist door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens op 1 October j.l. 65.300 leerlingen tegen 60.200 op 1 Januari j.l. (stijging 8,5 pet). Het leerlingental steeg in dezelfde periode bij de middel bare technische scholen van 9100 tot 9200 (1 pet) en bij de huishoudscholen (2-jarige algemene lagere opleiding) van 51.300 tot 53.400 (d.i. 4 pet.) punt is de vraag, of met medewerking der betrokkenen een wijze van loonvorming kan worden gevonden, welke de productie bevordert. De minister zeide. dat geen definitieve verbetering kan worden gevonden door het nemen van negatieve maatregelen als afremming" of „strak goedkeurings- beleid", waartoe hij na het overwinnen van veel innerlijke tegenstand gedwongen was onder tastbare noodzaak over te gaan. „Wat ons rest", zo zeide hij, na alle ge suggereerde abstracte oplossingen, is „de moeizame worsteling met een stugge werkelijkheid". De voorzitter van de Raad voor de Woningbouw, ir Th. P. Tromp, zeide. dat de woningnood van honderdduizenden in den lande inderdaad een woningramp is. De raad wacht een grote en uiterst moei lijke taak. waarbij teamwork vereist zal zijn. Niet alleen zal de raad adviezen aan de minister kunnen geven. Het werk zal kunnen uitgroeien tot het geven van adviezen aan elkaar, dus tussen de diverse groeperingen, die er in vertegenwoordigd zijn, ter bereiking van het gestelde doel: „Meer woningen in kortere tijd". PROBLEEM B 2 (voor de goede oplossing: 5 punten). 1. Het kamerscherm dat door de Communistische Partij Neder land aan Tsjoe en Lui iverd aangeboden. 2. liet embleem voor de Raad van Europa. 3. Het nieuwe „corner-screen"- projectiedoek dat in de Ameri kaanse filmindustrie een revo lutie veroorzaakte. 4. De persoonlijke vlag van Juan Peron. PROBLEEM B 3 (voor de goede oplossing 5 punten). 1. Augusta Rossi, met haar 10i jaren een der oudste inwoners van Italië. 2. Gretl Schwarz, de artistieke leidster van hel Salzburger marionetten theater. 3. Kathe Kruse nadat haar de Nobelprijs was overhandigd. 4. Fragment van het schilderij „Ouderdom'' dat door het Rijksmuseum te Amsterdam uit Amerikaans bezit voor 37.000,werd aangekocht. Dat zijn de vier problemen voor de tweede ronde. Valt het u mee? Wij wensen u ook met deze ronde veel succes. En nu: tot Zaterdag a.s. Dan volgt, met niet minder dan vijftig problemen voor het oplossen waarvan gij overigens ruimschoots de tijd hebt, de derde en laatste ronde Het schema van deze prijsvraag is als volgt samengesteld: I Afgelopen Zaterdag vonden onze lezers de eerste opgave, bestaan de uit vier problemen. De goede oplossing van elk dezer proble men in deze ronde levert de puzzelaar 5 winstpunten op. In totaal kan men dus 20 winstpun ten verdienen. II Vandaag publiceren wij de tweede etappe, opnieuw be staande uit vier problemen. Twee dezer problemen le veren aan de goede oplossers ieder 10 winstpunten op; de twee andere ieder 5 winstpunten. Het totaal van de, in de tweede etappe te verdienen winstpun ten bedraagt dus 30. III In ons grote Kerstnummer van Zaterdag 24 December verschijnt dan de derde, laatste en.... te vens ook de zwaarste ronde: 20 problemen wier oplossing ge honoreerd wordt met elk 10 winstpunten; 30 problemen wier oplossing gewaardeerd zal wor den met elk 5 winstpunten. Het aantal winstpunten, in de derde ronde te behalen, bedraagt dus 350. In totaal-generaal zijn dus in de drie ronden van onze Kerstprijsvraag de volgende punten te verdienen: eerste ronde 20 punten tweede ronde 30 punten derde ronde 350 punten Totaal 400 punten De oplossingen van onze Kerst- prijsvraag-1955 moeten vóór 15 Jan. 1956 in ons bezit zijn. Men sture ons de oplossingen der drie ronden in ééns, dus niet afzonderlijk. Voor nadere bijzonderheden omtrent de voorwaarden waaraan de deelnemers moeten voldoen zie men, hieronder, het wedstrijdreglement. Wij wijzen er ten overvloede nog maals op, dat wij onze prijsvraag zo hebben opgebouwd, dat het zeker niet vaststaat, dat de winnaar per se de 400 beschikbare punten ook be haald moet hebben. Het zou ons niet verbazen als straks de winnaar met een beduidend lager aantal punten uit de bus komt. Laat U dus niet afschrikken zo gij, speurend naar de oplossingen, de 400 punten wellicht niet zoudt weten te halen: het is best mogelijk dat gij, met veel minder, nog een kans maakt op een der hier onder vermelde fraaie prijzen. We wensen U bij voorbaat alvast veel succes Om in aanmerking te komen voor een der prijzen, verbonden aan onze Kerstprijsvraag-1955, moeten de deelnemers voldoen aan de hier onder volgende voorwaarden: 1. Onze Kerstprijsvraag-1955 omvat in totaal 58 problemen, verdeeld over drie etappes (17 December, Woensdag 21 Dec. en Zaterdag 24 Dec. a.s.). De vragen welke Wij U aan de hand van deze proble men zullen stellen, dienen kort, krachtig, doch volledig beantwoord te worden. Alleen een volledig antwoord geldt als correct en wordt met het voor het onder havige probleem staande aantal punten gehonoreerd. 2. De goede oplossingen van deze 58 problemen honoreren wij met een. hieronder weergegeven, aan tal winstpunten. Bij deze punten waardering is rekening gehouden met het aantal moeilijkheden, dat de deelnemers bij het speuren naar een goede oplossing kunnen tegenkomen. 3. Deze puntenwaardering luidt als volgt: Eerste ronde (17 December): Probleem A. 1 5 puntei Probleem A. 2 5 puntei. Probleem A. 3 5 puntei Probleem A. 4 5 punten Totaal eerste ronde 2U punten De Nationalistische Democratische Be weging heeft de meeste parlementszetels gewonnen bjj de eerste algemene verkie zingen die sedert de revolutie van vorig jaar in Guatemala gehouden zijn. Guatemala zal het nieuwe jaar ingaan met een nieuw congres, een nieuwe de mocratische regeringsvorm en een nieu we grondwet, die begin van deze maand door de grondwetgevende vergadering voltooid is. De Nationalistisch democratische be weging, die wordt gesteund door de meeste hoge regeringsfunctionarissen, noemt zichzelf „noch rechts, noch links". Zij pleit voor een eerlijke behandeling van iedereen en verdraagzaamheid voor alle godsdienstige stromingen. De concentratie in de zuivelindustrie in het Noorden schrijdt langzaam maar zeker voort. Thans heeft het bestuur van de „Ommelanden" te Groningen de Coö peratieve Condensfabriek „Friesland" te Leeuwarden verzocht om met ingang van 1 Januari 1956 het beheer over de „Om melanden'' waar te nemen. Reeds enige tijd wordt onderhandeld over een samen werking en het beheer, dat de Condens fabriek op zich neemt zal voortduren tot dat een nadere regeling van de zelfwer- king tot stand is gekomen. Zoals bekend heeft de directeur van de „Ommelanden", de heer F. de Boer, per 1 Januari ontslag gevraagd en is voor hem nog geen andere functionaris be noemd. De directie der N V. Slavenburg's Bank deelt mee dat. aangezien de overgrote meerderheid der aandelen en winstbewij zen van de Handels- en Eftectenbank N V te Groningen ter omwisseling in aandelen N.V. Slavenburg's Bank is aangemeld, haar aanbod d d. 9 dezer definitief is ge worden. Frater Albertus Kras, algemeen overste van de Congregatie der Fraters van O. L. Vrouw van het H. Hart, vertrekt op 27 December naar Indonesië. Hij zal daar een algemene visitatiereis maken. PROBLEEM B 1 nabij 2. Opgravingswerkzaamheden Centrale te Milaan. De voet van de nieuw te bouwen radio- en televisie- mast te Markelo. (voor goede oplossing: 10 punten). het Stazione 3. Het nieuwe radio-station van de Amerikaanse lucht macht te Soesterberg. 4. De demontage van de koepel op het Rijksdaggebouw te Berlijn. PROBLEEM B 4 (voor de goede oplossing: 10 punten). 1. Dc vrouwelijke helft van hel hongerstakende gezin Mollen uit Radhoevendorp. 2. Dames uit Kootwijk, breiend voor de missie in Nyassaland. 3. Mrs. Nortlicliff en nüss Doolittle (rechts), na anderhalf jaar gevangenschap in de Oost- zóne terug in de veiligheid van WCSt-Berlijn. 4. Mary Kok cn Geertje Wielema, de hoop/van zwemmend Nederland voor de Olympische Spelen te Melbourne.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5