Industrialisatie van het bouw bedrijf noodzakelijk Pleidooi voor oprichting van Bouwkundig Econ. Instituut BOUWCENTRUM NADERT VOLWASSENHEID Achterblijvende welvaart van de boer is een onrecht" 0M"KUYPER XXót. kan, niet (ktlfc Geslacht van geestelijk gezonden HOFNAR TIEN JAAR K.V.P. KV.P.-commissie woningbouw rapporteert JW*» Oorzaak hartafwijkingen ligt vaak in de jeugdjaren O1 H W G Geen nationale bouw- bedrij ven: Officiële opening van belangrijke uitbreiding Bijzonder feit van inter nationaal belang Voorzitter Loutves van Cenlr. Bureau: Voorstanders van avonduniversitei t Ruim 75 mille voor vier gezondheids-orga nisaties DONDERDAG 22 DECEMBER 1955 PAGINA 3 Suggesties Tekort aan materialen en arbeidskracht Satellietdorpen tGehe spontane kracht energie? Gunstig jaar De heer Louwes mérkte op, dat „Cen traal Bureau" een goed jaar achter de rug heeft. De omzet in tonnen nam met ongeveer 4 pet toe vergeleken bij het vorig jaar, die in guldens met ongeveer 20 pet. Toch mogen wij ons er niet toe laten verleiden, de ogen te sluiten voor het feit, dat een vooruitgang van het coöperatief aandeel in het geheel van de aankoop en afzet in die producten welke via ons kunnen worden aangekocht of af gezet, belangrijker is. Dat wij in dit opzicht minder tevreden kunnen zijn moet ons een voortdurende aansporing zijn, meer te willen bereiken, aldus de heer Louwes. Ruimtelijke optelsom Veelheid in eenvoud In Nijmeegse rand ONVERANDERD in kwaliteit in PRIJS verlaagd Succes als prijs Gelukkige prijswinnende huis moeders SUBSIDIE VOOR BALLET DER LAGE LANDEN RIGOLETTO Super Bolknak ?wot/petcc&/ Zorg voor nieuwe generatie HET GEBREK aan goede huisvestingsmogelijklieden voor een groot gedeelte van ons voik en de rampzalige gevolgen daarvan zijn in het stadium gekomen waarin iedere mógelijkheid moet worden aangegrepen om de ontstellende nood te lenigen. Afgezien van een aantal concreet te nemen maatregelen dient daarbij voorop te staan, dat ruimere financiële inspanningen van de overheid dan subsidiëring van de woningbouw nood zakelijk zijn, indien deze kunen bijdragen tot het gestelde doel, dat prefe renties voor hen, die aan de woningbouw hun arbeidskracht geven, gerecht vaardigd zijn. Het Nederlandse volk zal deze beginselen in een geest vin onbaatzuchtigheid moeten aanvaarden, omdat zij noodzakelijk zijn om een concreet plan van actie te kunnen volvoeren dat op zo kort mogelijke ter mijn tot beslissende resultaten zal leiden. Tot deze conclusie komt de com missie woningbouw welke eind Juni van dit jaar door liet partijbestuur van de KVP werd ingesteld met als opdracht te onderzoeken langs welke wegen liet aantal jaarlijks te bouwen woningen kan worden vergroot. De com missie was samengesteld als volgt: professor G. H. M. Holt (voorzittei), mi F. Andriesscn, M. J. Duives, F. G. v.d. Gun, dr F. K. Langemeyer, mr J N. Metz, G. A. R. von Pickartz, drs A. P. Th. van Pol, ir J. Rademaker, mevr. G. C. T. M. Smulders-Belien, H. Werkhoven, terwijl de Tweede- Kamerleden W. J. Andriesen en F. van Vliet en het Eerstc-Kamerlid ir E. H. Kraayvanger als adviserende leden optraden. Het Nederlandse volk, zo constateert de commissie in haar hoofdstuk algemene beschouwingen, verkeert in nood en deze nood neemt elke dag toe. Hij neemt elke dag meer het karakter aan van een natio nale ramp. Maar dan zal ook een natio nale inspanning nodig zijn om deze ramp te keren. Dan zullen nationale en per soonlijke offers moeten worden gebracht en zullen drastische maatregelen moeten worden genomen als zij kunnen leiden tot het gestelde doel. Afgezien van een aantal suggesties welke rechtstreeks betrekking hebben-op de uitvoering van de woningproductie als zodanig, ziet de commissie als een van haar belangrijkste doelstellingen he: vraagstuk van de woningnood in de belangensfeer van het Nederlandse volk en de algemene doelstellingen van de Nederlandse volkshuishouding de plaats te geven welke het toekomt. Na jaren van naarstig zoeken naar nieuwe wegen, waarbij talrijke middelen van verschillende zijden werden aange geven, kan nauwelijks verwacht worden, dat een commissie op nieuwe wegen zou kunnen wijzen, waarlangs het vraagstuk to, een snelle oplossing kan worden ge bracht. Er is veeleer naar gestreefd het gehele terrein nog eens te overzien en te onderzoeken of er mogelijkheden on gebruikt gebleven zijn. Daarnaast is ge tracht na te gaan of door het treffen van bepaalde maatregelen een doelmatiger gebruik kan worden gemaakt van de bestaande woningvoorraad. Hierna gaat de commissie over tot het aangeven van een aantal maatregelen, d'e kunnen leiden tot opvoering van de woningproductie. Wij ontlenen hieraan het volgende: door een groot aantal fac toren is de woningbouw als bedrijf niet in staat geweest de gewenste productie aan woningen te bereiken. Dit is in hoofdzaak terug te voeren t°t het feit. dat het bouwbedrijf: een lange historische groei heeft door gemaakt; een wijdvertakt productie-apparaat in zijn wark betrekt; arbeids-intensief is; materiaal-intensief is: talloze wrijvingspunten bezit met be staande voorschriften van technische en administratieve aard. Een ombuiging in industriële zin van het bouwbedrijf moet noodzakelijk .wor den geacht om tot een belangrijke ver hoging van de productie te komen. Het bouwbedrijf zal in onderlinge samenwer king dienen te zoeken naar meer indus triële werkmethoden, welke erop gericht dienen te zijn, cliat de arbeid op het „kar wei" wordt verplaatst naar fabriek of werkplaats. Deze ombuiging dient ge paard te gaan met een samenbundeling en uitbreiding van wat tot dusverre aan technisch onderzoek en research op we tenschappelijke bas-is werd gedaan. Daar naast bestaat in en door het bouwbedrijf een economische problematiek welke ten gevolge van deze ontwikkeling aanmer kelijk wordt benadrukt. Dit maakt een blijvende bestudering van de vraagstuk ken, welke op economisch en sociaal terrein liggen onontbeerlijk. In de acti viteiten welke het bedrijfsleven momen teel ontplooit om te komen tot de op richting van een Bouwkundig Economisch Instituut ziet de commissie een ontwik keling in de gewenste richting. De resultaten van de studies op dit gebied zullen een gunstige invloed heb- iben op het bedrijfs-economisch inzicht van alle bij de bouw betrokkenen. D-t wordt van bijzondere betekenis geacht voor het benodigde leidinggevend per soneel. De Overheid zal hieraan in belangrijke mate kunnen bijdragen door stimulering zo nodig samenwerking ten aanzien van het research-werk en door financiële steun. Zij late zich echter nimmer leiden tot het stichten van eigen nationale bouwbedrijven. Zij mist hiertoe de ty pisch geëigende potentie, terwijl geen en kele verwachting gewettigd is, dat zulks zou kunnen leiden tot versnelde produc tie of tot verlaging van de bouwkosten. Momenteel wordt de gehele woning productie in hoge mate beheerst door het arbeids-potentieel en de capaciteit der bouwmaterialen producerende industrie Hierna formuleert de commissie een aan tal voorstellen, die gericht zijn op het optimale gebruik en een vergroting d beide potentiëlen alsmede op het aanwen den van een groter deel daarvan voor de woningbouw. Het gebrek aan arbeidskracht vormt momenteel de belangrijkste bottleneck voor de woningproductie. Eén van de be langrijkste voorwaarden voor de opvoe ring van de productie is dan 'ook gelegen in uitbreiding van het aantal geschoolde arbeidskrachten. Als een van de belang rijkste middelen ter opvoering hiervan rekent de commissie een nauwkeurig on derzoek naar de oorzaken welke het bouwvak minder aantrekkelijk maken voor de jeugd, alsmede naar een^ verkla ring voor de gesignaleerde vermindering van het aantal werkzame bouwvakarbei ders. Ook het tekort aan bepaalde materialen in het bijzonder metselsteen en dakpan nen, belemmert de woningproductie in ernstige mate. In verband hiermede dringt de commissie erop aan het gebruik van metselsteen bij utiliteitswerken zo veel mogelijk te beperken. Hiervan zou een gunstige invloed op de woningproductie uitgaan, ook omdat ten gevolge daarvan meer metselaars voor de woningbouw beschikbaar zouden komen. Wat het contingenteringsbeleid be treft, stelt de commissie voor een wij ziging hiervan in dier voege dat het gehele bouwcontingent voortaan direct aan de gemeenten wordt toegewezen, terwijl zij verder toewijzing van een extra contingent bepleit voor die ge meenten, waar achteraf bouwpotentieel beschikbaar blijkt te zijn. Naar de commissie terecht meent, moet de oplossing van de woningnood niet al leen nagestreefd worden door middel van opvoering van de woningproductie maar ook door een meer intensief gebruik van de bestaande woningvoorraad. Door splitsing in zelfstandige wooneenheden van daarvoor in aanmerking komende woningen en woningverbetering meer dan thans te bevorderen en de op ver huispremies gebaseerde bevordering van een doelmatige woningbezetting. Het goedkeuringsbeleid moet volgens de commissie gewijzigd worden in deze zin, dat de totale hoeveelheid werk in uitvoering wordt afgestemd op de be schikbare capaciteit door de toepassing in handen te leggen van instanties in de provincie, welke het best de situatie op de regionale bouwmarkt kunnen volgen. Om te komen tot een dorp da, exclu sief het karakter verkrijgt van een woon- en gemeenschapscentrum wordt in h*t rapport van de commissie een plan oot- vouwd tot dc bouw van z.g. sateilietdor- pen. Hiermede wordt tevens beoogd een voor gezinnen met kinderen aanvaard bare woonwijze te bereiken. Bij de op zet is gedacht aan de bouw in gebieden met grote bevolkingsconcentraties. Wat de kwaliteit van de woningen aangaat moet het streven gericht zijn zo wel naar behoud als naar verbetering van de woontechnische en technisch- constructieve kwaliteit met bet oog ip de grote gezinsbeiangen en de toekomst waarden van de woningen, alsook naar bevordering van de bouw van eengezins woningen voor gezinnen met kinderen. (Van onze verslaggever). Er werden gisteravond uit het ruim van een Fins schip in Amsterdam Ruim honderd jaar geleden hadden het boerenbedrijf en het ambacht de voor ganger van de huidige grootindustrie dezelfde wortels: handenarbeid en er varing. Sedertdien zijn beide, landbouw en het industrie geworden ambacht, ont zaglijk gebaat bij wat de wetenschap leert en de mechanisatie mogelijk maakt. Maar de landbouw is, geheel anders dan de industrie, onherroepelijk gekluisterd aan één factor, die hem grote mogelijk heden onthoudt: de gebondenheid aan de natuur, die slechts één oogst per jaar mogelijk maakt en de ongewisheid van het weer, die alle „planning" steeds weer doorkruist. Hier liggen voor de landbouw grote eevaren in. Er groeit doer misverstand en wanbegrip zo gauw de conclusie uit dat de landbouw een achterblijvend bedrijf is. bedreven door een conservatieve be volkingsgroep, die daardoor voorbestemd en veroordeeld is, met een lage beloning tevreden te moeten zijn. Zo is niet'alleen de weivaart van de boer in gevaar, maar ook zijn maatschappelijke aanzien. En uit die beide feiten, achterblijvende welvaart en dalende maatschappelijke positie, komt het grote gevaar der radicalisering voort, dat gevaar van zich wenden tot bewegin gen met een radicaal karakter. Een ge vaar, dat niet denkbeeldig is, wanneer ons volk en de regering niet veel duide lijker de gevaarlijke ontwikkeling van ons huidig landbouwbeleid en van de achter uitgaande positie in sociaal opzicht van een belangrijk deel van onze boerenstand onderkennen; wanneer wij er ais ge organiseerde landbouw niet in slagen, een forser en principiëler landbouwbeleid te ontwerpen en doorgevoerd te krijgen en het hart van ons volk te raken voor het besef van het onrecht dat zich hier dreigt te voltrekken. Het is niet onze taak als coöperaties hier voorop te gaan. doch alleen om bereid te zijn mede te werken. Maar dat zullen wij dan ook van ganser harte doen. Dit waren enkele van de belangrijkste gedachten die voorzitter H. D. Louwes uitsprak in de rede ter opening van de algemene vergadering van de nationale coöperatieve aan- en verkoopvereniging voor de landbouw „Centraal Bureau", die vandaag in Amsterdam is gehouden. onder hoogspanning kostbare en zeld zame meubelen gelost, bestemd voor het Rotterdamse Bouwcentrum en boven de Atlantische oceaan vloog een vliegtuig met allerlei interieur-be nodigdheden, eveneens bestemd voor het Bouwcentrum. Deze twee feiten zijn wel voldoende om de enorme hoogspanning aan te duiden, waar onder een legertje van mensen werkt om te winnen in de race tegen de tijd. Men zal op tijd klaar komen. Er is de gehele nacht doorgewerkt en tot ver in de omtrek van de binnenstad straal den honderden lampen van het reus achtige gebouw uit, dat in één jaar tijd een geweldige ruimte er bij kreeg. Vandaag vindt in aanwezigheid van tal rijke vooraanstaande personen de officiële opening plaats van de uitbreiding van het Bouwcentrum, het Instituut dat onder- zoek-, documentatie- en voorlichtings centrum wil zijn bij alles wat met bouw nijverheid te maken heeft en dat binnen zijn muren niet te tellen vierkante meters tentoonstellingsruimte bezit. Door de uitbreiding van het Bouw centrum is aan het bestaande fraaie zestienhoekige gebouw aan de Diergaarde singel een rechthoekig gebouw, gelegen aan het Weena, toegevoegd. De twee ge bouwen zijn door een ruim tussenlid zo knap verbonden, dat men kan spreken van een ruimtelijke optelsom. Het nieuwe gebouw strekt zich over een lengte van 72 meter langs het Weena uit. is 36 meter diep en omstreeks 11 meter hoog. Van de hoofdingang komt men door een licht.- hal in de expositie-ruimte van 45 x 36 meter. De eerste verdieping vormt plaatselijk een „insteek" in de hal, die daardoor ten dele normale en ten dele dubbele hoogte heeft. De expositiehal een zeer belangrijk deel van de uitbreiding is voorname lijk bestemd voor de visuele uitbeelding van de resultaten van functionele studies. Zoals bekend, worden hierbij de zoge naamde „verstelbare wanden" gebruikt. Deze zijn ook gebruikt voor de thans reeds ten dele ingerichte tentoonstellingen. De verschillende onderdelen van de nieuwe exposities zullen in de maanden Januari en Februari a.s. successievelijk gereed komen en in gebruik worden ge nomen. De data van ingebruikneming val len samen met bepaalde dagen in het programma van de „Maand van de Bouw nijverheid". Zij hebben betrekking op wonen, houten huizen, woningbouw, be- drijfsbouw en sociale bouw. Deze opening zal dus een soort kettingreactie van openingen ontketenen. Op de eerste verdieping is het oude ge bouw met het nieuwe verbonden door een „brug", die door de gehele expositieruimte in het nieuwe gebouw loopt. Men heeft vanaf deze brug een fraai uitzicht op de verschillende functionele exposities. Het nieuwe gebouw huisvest op deze ver dieping de ruimten voor directie, een be stuurskamer en enkele stafafdelingen. Ook de bibliotheek en de leeszaal voor be zoekers zijn hier ondergebracht. Voorts zetelt hier aan de Westelijke zijde de technische dienst met ziin kantoren, tekenkamer en ontwerpafdeling. Voor een huisdrukkerij is ruimte gereserveerd. Op de tweede verdieping komen uitslui tend kantoren, waardoor de zaal-aecom- modatie in het oude gebouw groter is geworden. Architect ir J. W. Boks uit Rqtterdam is erin geslaagd, trots de uitbreiding, de vermaardheid van het veelhoekige gebouw voor de toekomst zeker te stellen. Het nieuwe gebouw is sober van opzet. Men is er in geslaagd de veelheid van gegevens in eenvoudige vormen neer te leggen. De gevel aan het Weena zal daarom met succes kunnen concurraren tegen de machtige overkant waar het Groothandels gebouw staat. Dit zal voor een niet ge ring gedeelte te danken zijn aan het relief van Henry Moore, dat aan de West kant is aangebracht. Vandaag wordt dit onthuld. In de maand April a.s. zal er een inter nationale opening plaats vinden. Een be drag van 3.250.060 is met de gehele uitbreiding gemoeid. De heer L. J. J. Bol (K.V.P.) heeft in de Nijmeegse gemeenteraad verklaard voorstander van de oprichting van een avonduniversiteit in Nijmegen te zijn. Hij zou daartoe contact willen zoeken met het curatorium van de R. K. Universiteit. De P.v.d.A.-fractie steunde déze sug gestie, al zag zij er weinig mogelijkheden in. Wethouder mr. J, de Haas wees de sug gestie niet af, maar ook hij vreesde, dat de professoren van de R. K. Universiteit zo overbelast zijn, dat zij moeilijk tijd zouden kunnen vinden om lessen aan de avonduniversiteit te geven. De suggestie zal in studie worden genomen. Al houdt de vorst niet aan, het kan toch flink koud zijn in deze donkere dagen voor Kerstmis. Het is nu de tijd zoor koude handen en voeten. Deze pree kleu ters trachten hun handen een beetje warm te blazen. (Van onze medische medewerker). NLANGS hebben wij gezien ten eerste dat de z.g. „managerziekte" zich vaak presenteert als ziekte van de hart- en bloedvaten, en vervol gens dat de oorzaak ervan vooral ge zocht moet worden in de innerlijke span ning welke in de persoonlijkheidsstruc tuur van de patiënt gelegen is. Aan een type, dat nogal eens aange troffen wordt, valt dit laatste te illus treren, In de levensloop van dit type men sen valt op, dat zij nooit zonder bij zondere inspanning liefde hebben onder vonden. Als peuter misten zij au fond het gevoel van geborgenheid en zeker heid. iets dat voor een normale affec tieve ontwikkeling nodig is. Dit kan ontstaan b.v. door het vroeg tijdig sterven van de moeder of door de houding van de ouders, die bewust of onbewust een ander kind voortrek- hen. Wanneer een kinjl steeds hoort; "Y?*1, j°u komt toch niets terecht" of; „Jij brengt het nooit zover als je broer of je vadef" dan werkt dit niet alleen de zelfonzekerheid in de hand maar het prikkelt het kind ook om door een bij zondere prestatie de aandacht van de ouders te trekken in de hoop daarmee tevens hun liefde te winnen. Die bijzon- prestatie kan liggen zowel op het gebied van de misdaad als op een meer aanvaardbaar terrein, zoals schoolpres taties. knutselen, sport e.d. Het spreek woord „Jong geleerd is oud gedaan" bevat te veel waarheid om ons niet te realiseren, dat deze jeugdige manier van hst verwerken van een moeilijkheid in het gevoelsleven zijn stempel drukt op de gehele persoonlijkheid. Le mens reageert en handelt later, zonder dat hij het zelf soms weet. zoals hij in zijn jeugd op affectvolle situaties heeft gereageerd. Hij is niet gebonden aan dat gedragspatroon, hij kan vrijelijk daar van afwijken en doet dit door zijn vrije wilsbeschikkingen maar aan zichzeif in zijn driftleven overgelaten doet hij dingen, waarvan hij achteraf zegt of waarvan een goede kennis zegt zo deed ik (of hij) ook als klein kind: ik ben (of hij is) niets veranderd. 'ET kind, dat van jongs af aan ge wend is om door een prestatie de genegenheid van zijn opvoeders te winnen, wordt daardoor zó getraind om zijn doel te bereiken dat hij dit als het enige middel gaat zien om zijn positie te verantwoorden. Hij behaalt daardoor succes, maar krijgt er niet de liefde voor die hij eigenlijk zoekt. Het succes wordt als het ware een schijndoel of anders gezegd hij „verkoopt" de liefde voor het succes, waardoor hij tenslotte ongevoe lig wordt voor genegenheid. Begrijpelijk blijft er, ondanks alle suc ces toch een verborgen gevoel van on- bevredigd-zijn bestaan Deze personen zijn te vergelijken met jachthonden die een kunsthaas achterna rennen en deze nooit te pakken krijgen; zij ontwikke len een steeds groter tempo. Zij vliegen van de ene plaats naar de andere en op hun bestemming Bekomen zijn zn on rustig. Wachten is voor hen een onmo gelijkheid en hen dreigt voortdurend he' gevaar naar stimulerende vergiften te grijpen. Of de toekomstige managerzieke met deze persoonlijkheidsstructuur succes blijft behalen of niet. de zekerheid en de moederlijke genegenheid, die hij zoekt verliest hij steeds meer. Wanneer het succes hem toelacht dan is hij bloot gesteld aan de afgunst van anderen. Hij wordt verbitterd en eenzaam Gewoon- egetrouw probeert hij deze onaanee- lame situatie weer door opvoeren van e prestatie, verhogen van het tempo, 'e overwinnen. Tenslotte ne°mt hij ver- mtwoordelijkheden op zich, die zijn 'trachten te boven gaan. Dan komt bo- van alle misère nog het gevoel van het liet aan kunnen en de angst voor mis- ukking. Begrijpelijk, dat aan het bloedvaat- vsteem van deze personen hoge eisen worden gesteld. Door de chronische emo tionele overprikkeling raakt ook het vegetatieve systeem uit zijn evenwicht Voordat er klachten zijn. kan men de gestoorde vegetatieve functie reeds aan- 'inen Maar hierdoor is de Inwerking van emotionele n-ikkeL weer ver sterkt. In het begin van de organische ziekte vrezen deze mensen terecht hun ziekte maar zij proberen het lijden te bagatelliseren. Men zou hen lichtzinnige hypochondrische mensen kunnen noe men. die weliswaar beanvst ziin voor hun gezondheid maar desalniettemin niet in staat zijn ook maar de geringste verandering in hun leefwijze welke het leven zou verlengen, kunnen be werkstelligen. De belangrijkste wortel van die vorm van coronair-thrombose die wij een vorige maal als „managerziekte" heb ben leren kennen, ligt in de vroege jeugd. De patiënt strijdt zijn strijd die hij reeds in zijn jeugd verloren heeft. Hij draaft voort omdat hij zichzelf op geen andere wijze van zijn onrust bevrijden kan. Be grijpelijk dat hier psychisch hulp in de vorm van psychotherapie voor de hand ligt. Exterieur van het nieuwe retraitehuis van de pater Jezuïeten te Heeze, dat Dinsdag a.s. plechtig zal worden inge zegend. Het gebied van ,.Regina Pacis" omvat de dekenaten: Bladel, Eindho ven, Geldrop, Asten en Helmond, of met een andere aanduiding: de Kempen en Peelland. Vroeger hoorde het onder het ressort van „Manresa" te Vei do, maar door toeneming der bevolking thans 360.000 zielen), de komst en uitbloei van de industrie zomede het bezwaar van de grote afstanden naar Venlo is men tot stichting van een retraitehuis te Hcczc overgegaan. Op 1 Mei 195Jf werd met de bouw begonnen. Architect is de lieer C. dc Bever te Eindhoven, aanne mer de gebr. Huybrcgts te Eindhoven. (Van onze Utrechtse redacteur) In Utrecht zijn gisteren enkele grote prijzen uitgereikt van de Pré-Premie- Certificaten-actie en de bedragen over- handigd, welke aan een viertal gezond- heidsorganisaties zijn toegekend. De prijs i van 10.000 viel op het certificaat no. I Ee 67551, waarvan de houder(ster) zich evenwel niet heeft gemeld. Mevr. J. Hiei- tjes-Biom uit Alkmaar verwierf 5000, terwijl Mevr. L. Kaljouw-Poppe uit Oost- Souburg 2.500 ontving. Verder waren er prijzen van ƒ1000, ƒ500, ƒ250 en ƒ100. Het geld van de niet ingeleverde certi ficaten. de genoemde 10.000, alsmede 15.650. het totale bedrag van de verschil lende andere, waarop een prijs viel, te samen dus 25.650, zijn gevoegd bij de 50.000. welke reeds voor de instellingen ter beschikking was gesteld, zijnde het bedrag van de prijzen. Dit geld is nu als volgt verdeeld: aan het Koningin Wilhelminafonds, sectie Kankeronderzoek 24.086; sectie onder zoek Kinderverlamming van het Instituut voor preventieve geneeskunde 17.664; het Dr Jan v. Breemen-fonds voor rheu- ma-onderzoek 38.194 en het fonds nazorg aan suikerziekte lijdende kinderen 15.706. De heer L. J. M. van Bruggen, directeur van het Pré-Verkoopkantoor overhandig de aan de vertegenwoordigers van deze instellingen een chèque, waarvoor dr P. L. Stal, waarnemend geneeskundig hoofd inspecteur van de Volksgezondheid na mens allen dankte Het bestuur van het Prins Bernhard Fonds heeft besloten, het „Ballet der ia- ge landen" een subsidie te verlenen, spe ciaal bestemd voor de aanschaffing van een bescheiden transportable belichtings installatie. Tezamen met de apparatuur, waarover het „Ballet der lage landen", reeds beschikte, zal het in het vervolg mogelijk zijn om ook in de minder goed geoutilleerde theaters de opvoeringen van deze balletgroep op verantwoorde wijze van belichting te voorzien. AAROM is het juist het hart, dat hier door de psychische structuur van de persoonlijkheid aangedaan wordt? Behalve de door Adler gepropageerde orgaan-minder waardig heid, waarbij wij aan erfelijke factoren kunnen denken, kan de symboliek van betekenis zijn. We kunnen hier denken aan het ver langen naar liefde dat symbolisch het hart kiest, welke hier door de over belasting van het bloedvaatstelsel nog extra bevorderd wordt. Het verlangen naar liefde kan een onderdrukking van alle agressiviteit veroorzaken, want laai men aggressie bliiken is men niet Be liefd. Trouwens hoe geciviliseerder de mens wordt des te meer onderdrukt hij rijn emoties. Zo blijft voor de agressie tileen het vegetatieve stelsel over om rich in te uiten of in af te reageren. Het lichamelijke en het psychische hangen zoals hier ook weer blijkt, wel ip veel manieren met elkaar samen De behar ':nq moet naast medicaznenton ze beïnvloeding van het hart ook pf •hotherapie omvatten c 'at noch verantwoordelijkheid, noch het temr de oorzaak zijn van deze managerziek' haar de psychische structuur, die tp -ns'elonsbeid voert. Misschien belangrijker dan de behan- 'eling is het voorkomen van de mana gerziekte. Dit is zo moeilijk omdat de oraeventie ervan in de vroege kinder oren ligt en alleen een goede geest? lijke gezondheid in die jaren hier re- uiltnat kan hebben. Laten wii zorgen dat ie kinderen van een volgende generatie geestelijk gezond worden opgevoed en niet meer met. deze modeziekte te ma ken krijgen. VANDAAG bestaat de Katholieke Volkspartij tien jaar. Hoewel de officiële viering van dit gedenk waardige feit vastgesteld is op 10 Jan.. willen wij de eigenlijke datum zelf niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Er is alle reden om het glas te heffen en „gezondheid!" te roepen, want de le venskracht van de K.V.P. lijk, groter dan ooit tevoren in de afgelopen tien taren het geval is geweest. Een bijzon der opgewekt jaarverslag ging de vorige week aan deze feestviering vooraf, ge tuigend van de toenemende activiteit van een toenemend aantal leden. Er heerst een onmiskenbare politieke strijdlustig heid. een teken van gegroeid zelfver trouwen. Wie dit klimaat vergelijkt, met dat, waarin tien jaar geleden de partij wei d opgericht, of met de periode waarin de eerste lustrumviering viel, kan niet an ders dan een indrukwekkende vooruit gang constateren. Drie dagen voor heT eerste Kerstfeest-in-vrede, op 22 Decem ber 1945. transformeerde de Partijraad van de oude R-K. Staatspartij zich tot Katholieke Volkspartij, in een sfe.= - waarin het verlangen naar eigen politieke en electorale zelfstandigheid maar al te vaak argumenten vond. die ais veront schuldigingen klonken; verontschuldigin gen voor een koers, welke weldra haar realiteitszin zou bewijzen tegenover de genen. die in de organisatorische ver scheidenheid der geestesstromingen de hogere eenheid van ons volk niet meer konden zien. Vijf jaar later, daarentegen, streed de K.V.P. niet meer op de eerste plaats om zijn bestaansreden, maar stond zij tegen over een innerlijke vertrouwenscrisis, welke niet de grondslagen van de partij betrof, doch de juistheid van het in con- creto gevoerde beleid De trieste afiooo van de Indonesische kwestie en de rich ting van de sociaal-economische politiek ontmoetten ernstige critiek en inspireer den zowel tot openliik verzet als nor oreer! tot onverschilligheid tegenover dp nartij. HET is er ons thans niet om te doen om de historie van de afgelopen tien jaren nog eens in het jicht te stellen of te beoordelen. Het is vol doende vast te stellen, dat bij deze tweede lustrumviering de schaduwen, welke over haar oprichting en eerste lustrum vielen, in aanzienlijke mate zijn vervaagd. Een analyse van de factoren, welke tof dit resultaat hebben gevoerd, is intussen voor de contemporaine waarnemer een lastige onderneming. Men kan bezwaar lijk zeggen, dat in Nederland de strijd om de grondslagen voor de politieke partijvorming reeds gestreden is. De doorbraak-gedachte is bij de niet-con- fessionele partijen zij het in verschil lende nuances nog altijd onverzwakt gehandhaafd en zal ook bij de komende verkiezingen weer in het centrum van de kiezersaandacht worden geplaatst. Maar de .appeal" ervan lijkt verschraald zoals het geestelijk klimaat van de afg"- 'nnen jaren hier te lande verschraald is. De tegenstellingen tussen de geestesrich tingen ziin verscherpt en het wantrouwe in de ..Roomse" bedoelingen is toegeno men. Men kan dit. met ons, levendig betreu ren, men kan het echter bezwaarlijk ont kennen. Juist dit verscherpt stelling- nemen, weiiich, nog begunstigd door d° economische hoogconjunctuur, heeft, naar het ons voorkomt, voor de katholieken ds Psychologische afstand tot de niet-con. pssionele behuizingen nog eens extra wgroot In de doorbraakpogingen zit. aar het gevoel van veie katholieken "en zware reservatio mentalis: ..men wil ons daar wei accepteren, maar niet zoals we zijn", n.l. niet als leden van een zicht bare. souvereine Kerk, die haar onver vreemdbare rechten bezit en uitoefent Deze verscherping is wellicht begun stigd door de economische hoogconiunc- tuur, schreven wij. Op de ezrste plaats naar het ons voorkomt, omdat men. iet wat bevrijd van de druk der alle krach ten prid" wplvaartsv»rTnr<?«»"»o wooj eens d1? -ndacht kan richten op vrac°, stukken van meer geestelijke en specula tieve aard een eeuwenoude liefhebberij hier te lande! maar ook omdat juist de vergrote welvaar, het de K.V.P. mo gelijk maakte haar sociaal-economisch erfgoed tot sterker gelding te brengen. Beter dan de tegenstelling vrijheid- dirigisme geeft het verschil in accent op de zelfwerkzaamheid van het individu en van de zelfstandige ondernemer, en het verschil in vertrouwen t.a.v. het ver mogen van de staat tot leiding geven, aan, hoe en waar de „voorrangswegen" bij P.v.d.A. en K.V.P. uiteenlopen. Aan tal van incidentele beslissingen en uit spraken uit het jongste verleden valt deze scheidingslijn te illustreren En al= wij ons niet bedriegen ligt ook hier een verklaring voor het toegenomen élan der K.V.P., die met haar uitgesproken voor keur voor een maatschappij, waarin „de krachten van onderop", zij het geordend, een maximale ontplooiingsmogelijkheid krijgen, aan het verlangen van een groei end aantal mensen gestalte geeft. EDRAGEN door een vernieuwd ■j eenheidsverlangen onder de ka tholieken begint de K.V.P. aan haar tweede decennium. De ervaringen van de eerste tien jaren zijn daarbij bijzonder kostbaar. Op het sociaal-economische terrein heeft zij nog altijd een lange weg te gaan, hoe wel zij reeds het leeuwenaandeel heeft gehad in het leggen van de wettelijke grondslagen voor een maatschappij-struc tuur in haar geest. Het is hier niet de plaats om de moeilijkheden na te gaan, welke no-g bij de verdere uitbouw van deze plannen te wachten staan. Maar het heeft wellicht zijn nut er juist vandaag nog eens op te wijzen dai de K.V.P. afgezien van haar getal sterkte op dit punt niet almacht;g is, ja!, op grond van haar overtuigingen te dezer zake beslist niet almachtig wil zijn. maar de instemming vraagt en be hoeft van de maatschappelijke krachten zelf, die immers het ideaal van „zelf doen" waar moeten maken. Het zou voor de K.V.P. en voor het gehele land bij zonder heilzaam zijn, als de katholieke organisaties met volledig behoud van ieders eigensoortige verantwoordelijkheid er op niet al te lange termijn in zouden slagen het ontworpen maatschappijbeeld nog verder te concretiseren. Ook de ervaring met tien jaar door braak-gedachte opgedaan is waardevol. De wenselijkheid van een katholieke partij is er niet minder duidelijk door geworden. Maar is het te boud beweerd indien men in het toegenomen saamho righeidsgevoel der katholieken toch nog te duidelijk een negatieve trek onder scheidt? Hier ligt wellicht de meest de licate. maar ook glorieuze taak der K.V.P.: dat zij met de eenheid in poli- ticis ook de positieve openheid voltooit naar binnen en vooral naar buiten waarop het bisschoppelijk mandement aandringt en waarheen het geëmanci peerde zelfbewustzijn van de katholieken zal stuwen. Dit is gemakkelijk gezegd maar altijd moeilijk om te doen, zekef voor een politieke „front"-organisatie, d-e welhaast van nafure tot gesloten gele deren tendeert, of het nu ter verdeói- ging is of voor de aanval. Let wel: ook deze taak kan de K.V.P als Dartij-organisatie niet aan. tenzij zij de intense belangstelling en toewijding ontmoet van het volksdeel dat zij repre senteert Het is niet np de eerste plaats he, hegriDpen-arspnaai inzake de staat" „de verdraagzaamheid", „de persoonlijk- vriiheid" e.d.. welke hier van beslissende betekenis is. hoe noodzakelijk een com munis omnio en een voortdurende bezin ning hierover ook is maar het is voor alles de dagelijkse praktijk van onze ge dragingen waardoor wij bij anderen een „open oog" mogen hopen aan te treffen voor de schoonheid van de zedeliike be ginselen, welke wii voorstaan. Op de van eigen riikdom bewuste openheid van de massa der katholieken za] de K V.P. in ha-"- ctriid moeten unnen steunen O-, deze tiende e-innrdag van Vi»t opr de h "ét'itr'vens waard te te tekenen ziin. dif eron wijzen dat z« s'win or> heiang- stelling inderdaad zal ondervinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3