Voor onvergetelijk aandeel in bevrijding van ons land Koningin reikte vaandel uit aan Commando's Bankdirecteur nam ontslag niet: opstand in Paraguay Auto greep bij Naar den twee overstekende oude dames Boer Hopman trok ditmaal aan het kortste eind Voetgangers moeten links houden op wegen zonder voetpad Wettelijke regeling beschermde oversteekplaatsen op handen Voor de 400.000 Voetganger op de „zebra" mag niet gehinderd worden Vier doden op de weg 1 Moeder en kind uit trein gevallen Sultan: „Geen kamelen s.v.p. BEWAAR VREDE IN H. LAND GEDURENDE DE KERSTDAGEN Arrestatie-bevel tegen Otto John Vrij Jag 23 December 1955 J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Roosendaal juichte en vlagde In Asuncion is alles weer rustig Overeenstemming over tracé Hemtunnel? Modderwegen naar Bethlehem Verhoor getuigen uit Nederland op 6 Januari Meer geleide projec tielen naar Europa Extra-treinen tijdens Kerstdrukte r Drie doden in enkele fatale seconden Even later aanrijdende chauffeur overreden Hof stelde hem in het Tram verliest deel van absolute voorrang: Beroep Veiligheidsraad-voorzitter Felle woorden van zijn er nog ongeveer 15000 nodig byne Stille Omgang A'dam op 4,11 en 18 Maart Mgr Giobbe in ons land terug WEERBERICHT ..Bestiale avontuur Zanghulde Kerstmis 1955: aangeric£fc De zaak-Jungschlager Treinbestuurder zag stoffelijke overschotten langs de baan 011 Beroep in cassatie De weerverwaehting van het K.N.M.I., geldig van heden, tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige en aan de kust wellicht ttjdelflk narde Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 24 december: Zon op 8.49 uur, onder 16.34 uur; Maan op 12.55 uur, onder 2.57 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Om aan het Korps Commando Troepen een nieuw vaandel uit te reiken, was H. M. de Koningin gistermorgen naar Roo sendaal gekomen, dat zich in een prachtig zonnig winterweer koesterde en waar het in de met vlaggen en fleurige stellages versierde straten bruiste van vrolijkheid en opgewektheid. Om XI uur arriveerde de koninklijke trein aan het station. H. M. die gekleed was in een donkerbruine bontmantel, waarbij zij een donkergrijze hoed met veertjes droeg, week af van hel gebruikelijke protocol en liet alle aanwe zigen bij de ontvangst op het perron aan zich voorstellen. Daarbij waren o.m. aan wezig de waarnemend Commissaris der Koningin, jhr Smits van Oyen. burge meester A Freyters en de garnizoens commandant van Roosendaal. Daarna begaf H. M. zich naar de hof- auto om naar de sportvelden aan de Zwaanhoefstraat te rijden, waar de offi ciële uitreiking van l)et vaandel zou plaats hebben. Het enthousiasme steeg ten top, toen de Vorstin, alvorens in te stap pen, haar chauffeur opdroeg, de achter- kap van de auto neer te slaan, zodat zij in een open wagen door de stad kon rij den. Op de sportvelden waren intussen reeds drie parate compagnieën, een op leidingscompagnie. alsmede de kapel van het Regiment Limburgse Jagers opgesteld; ook stonden er diverse oud-commandanten van de Commando's, alsook generaal B R. P. F. Hasselman de komst van H. M af te wachten. Toen H. M., irr gezelschap van minister Staf. arriveerde, klonk het Wilhelmus waarna de Koningin de troepen inspec teerde. Daarna trad de vaandelwacht voor H. M„ waarop de korpscommandant luit.-kol P. de Bruin, het op het bajonet van hef geweer bevestigde fanion in ontvangs* nam en neerlegde op twee dieptetrommen. Vervolgens werd door H.M.'s adjudant het Kon. Besluit voorgelezen, waarin werd vastgesteld, dat als oprichtingsdatum van het korps zal gelden 22 Maart 1952. de datum waarop voor de Nederlandse mili tairen. die tot nr 2 Dutch Troop 10 Interal lied Commando behoorden, het verbant met de brigade „Prinses Irene" ophield te bestaan. Vervolgens richtte de Koningin zich tot het korps. Van het volbrengen van de uw commandotroepen gestelde eisen, al dus H. M. o.m., legt uw vaandel getuige nis af. En al staan deze feiten daar niet alle op vermeld, deze daden zijn tot een levende legende geworden vanaf het loenbiik. dat er commandotroepen be staan. Dit gebeurde in de strijd tegen het bestiale avontuur, dat de laatste wereld oorlog was. Onvergetelijk was uw aan deel in de bevrijding van ons land. zo zeide de Vorstin, die Haar toespraak be sloot met de woorden: „Moge dit vaandel u het symbool zijn van de beste idealen die leven in het Nederlandse volk". Serg.-maj. Ubbels. die aan vier van de zes acties van het korps heeft deelgeno men, was uitgekozen om H. M. het vaan del te overhandigen. Zij droeg het over aan overste De Bruin, waarna het Wil helmus werd gespeeld en de ban gesloten. Nadat de korpscommandant het vaandei had overgereikt aan vaandeldrager adj. P. Vermeer, eveneens een oudstrijder, mar cheerde de vaandelwacht stram voor de opgestelde compagnieën langs, die het geweer presenteerden. H. M. betrad daarop het kleine podium om het défilé der troepen gade te slaan Vastgekoppeld aan deze plechtigheid was een kort bezoek van de Koningin aan de stad. Langzaam reed H. M. met haar gevolg door de door duizenden inwoners omzoomde, rijk met vlaggen en lichtbogen versierde straten naar het oude raadhuis aan de markt, waar zij omstreeks 12 uur een zanghulde in ontvangst nam van een der Roosendaalse koren en een concert beluisterde, gegeven door vier harmo nieën en twee koren. In de raadszaal was daarna de officiële ontvangst. H M ge bruikte hier een korte lunch en veriiet omstreeks 1 uur het raadhuis. Via een ander gedeelte van de stad waar eveneens grote groepen schoolkinderen en dichte mensenhagen de landsvrouwe ovationeel begroetten, reed Zij naar het station, van waar Zij omstreeks kwart over één ver trok. In de namiddag is in de Enge-lbrecht van Nassaukazerne een receptie gehou den door de korpscommandant luitenant kolonel P. de Bruin, Er bestond voor de ze receptie bijzonder grote belangstelling van militaire en burgerlijke zijde. Onder meer kwamen hun gelukwensen aanbie. den luitenant-generaal D Buurman van Vreeden, Nederlands territoriaal bevel hebber, kolonel E. d'Engelbronner en luitenant-kolonel buiten dienst J. Gual- therie van Weezei. Het ontslag van de president van de centraie bank van Paraguay is aanleiding geworden tot een kleine opstand in het land, welke inmiddels, althans volgens de mededelingen van de regering te Asuncion zou zjjn bedwongen. Bij de revolutiepoging was een cavale rieregiment in de hoofdstad betrokken en later ook het militaire garnizoen van het nabijgelegen Campo Grando. Gedu rende enige tjjd zijn in Asuncion hevige straatgevechten geleverd. De verbindin gen met het buitenland werden tjjdeljjk onderbroken en ook radio-Asuncion zweeg. Regiment en gafnizoen zonden echter al snel overvleugeld zjjn door een trouw ge bleven eenheid van het leger en vloot in de hoofdstad. De man achter de revolutie was senor Mendez Fleitas- president van de centra le bank en een van de leiders van de Co- loradopartij- die president Stroessner ver- leden jaar aan de macht bracht. Dezelfde Stroessner heeft nu dezer dagen senor Mendez ontslagen tezamen met twee ho- nülitaire, generaal morinigo, een oud- en kolonel Ortega, chef van de o nl6' Deze twee laatste namen echter ^un a's compensatie aan- 5 "^blomstieke posten in het buiten land. iwendez niet, hij trachtte de troepen Naar „Het Parool' meent te weten, zou er tussen de gemeente Amsterdam en het blinisterie van Rijkswaterstaat overeen stemming zijn bereikt over het tracé van de Hemtunnel. Rijkswaterstaat zou zijn uat hebben gegeven aan het Amster damse plan om de tunnels (voor auto- en spoorwegverkeer) aan te leggen ten Wes ten van de Hembrug. De tracé's sluiten dan aan op de nieuwe weg naar Zaandam Dit zou niet het geval geweest zijn bij Verwezenlijking van het andere plan dat tot voordeel had. dat de tunnels net als hij Velsen in een open bouwput aangeleed «onden worden. Het schijnt, dat Rijks waterstaat de overweging dat bij realise ring van zijn idee een geheel nieuw Wegenplan opgesteld moest worden, zwaarder heeft laten wegen, indien er Seen andere kink in de kabel meer komt, zullen de tunnels dus nu gebouwd worden tussen de Fordfabriek en de spoordijk in mt- Niettegenstaande dit jaar het regen- seiA-en ongewoon vroeg is ingetreden in het Heilig Lamï, zi.in talrijke bedeWart- treineTj te Betb «hem aangekomen. ">ok v't law zal de toeloop der relovigen f.aar de H.H. Plaatsen, om er het Kerstgebeu ren te vieren .ongemeen groot zijn. wee jaar geleden lag Bethlehem op Kerstnacht onder de sneeuw: vorig jaar kende men er een zonnig Kerstfeest. De eerste neerslagperiode van dit seizoen beeft op sommige plaatsen grote schade ten Campo Grando tot opstand aan te zet- wat even scheen te gelukken. Alle drie ontslagenen stonden bekend ais vrienden van ex-president Peron van Argentinië ai» lla zijn verbanning een toe vlucht zocht in Asuncion. Volgens president Stroessner voor radio Asuncion is de „crisis in de commando voering van het garnizoen Campo Grande inmiddels opgelost" Tijdens de behandeling van de zaak tegen Jungschlager, welke gisteren in Djakarta werd vobrtgezet, heeft rechter Maengkom bepaald, dat de volgende zit ting op 6 Januari zal- zijn. Op die dag zullen de getuigen, die uit Nederland zjjn opgeroepen en op 5 Januari in Djakarta arriveren, worden gehoord Tijdens de zitting van gisteren ver klaarde de verdedigster, mevr. Bonman, twee getuigen van de K.P.M J. Klijn en Chr Schlütter, te hebben meegebracht met het oog op verklaringen, dat beklaag de in Palembang en Makasser aan boord van K.P.M,-schepen gezien zou zijn. Getuige Klijn verklaarde desgevraagd, dat de „Van Riemsdijk", waarop hij eer ste stuurman was, op 29 December 1950 Makassar had aangedaan. Hij had beklaag de daar nooit gezien Getuige Schlütter. die enige keren met een schip van de K.P M in Palembang was geweest, beantwoordde de vraag van de rechter of hij beklaagde toen had ge zien, ontkennend. Daarna werd Sjarif bin Mohammad Said gehoord, die Djaksa Tinggi Soenarjo had aangekondigd als een nieuwe getuige a charge, maar deze getuige verklaarde beklaagde niet te kennen. De Djaksa Tinggi stelde de rechter voor, een onderzoek ter plaatse in te stel len in de gebouwen van de B.P.M. de K.P M de Nederlandse Militaire Missie en op Kemajoran. Deze foto uit Bonn toont Valerian A. Zorin, de nieuwe Russische ambas sadeur in de Westduitse Bondsrepu bliek, met zijn vrouw (midden) na hun aankomst op het Wahn-vliegveld bij Bonn, waar zij werden begroet door de Duitse legatie-raad, Erika Pappritz, waarnemend chef de proto col (rechts). Nadat Zorin in onberir pelijk Duits een korte toespraak had gehoudenvertrok hij naar villa Hent- zen bij het stadje Mehlen. waar hij met zijn vrouw voorlopig twee kamers kon betrekken, terwijl de rest van het gebouw in allerijl aan een algehele vernieuwing wordt onderworpen al vorens de ambassade er in wordt on dergebracht. Het Amerikaanse leger heeft bekend ge maakt, dat er in het eerste kwartaal van het komende jaar nog zes eenheden gelei de projectielen van het type „Corpora!" naar Europa zullen worden gezonden. Op het ogenblik is er reeds één eenheid van deze wapens in Europa. De „corpora!" kan, door raketten aange. dreven, de snelheid van het geluid over treffen, terwijl er tevens een atoomlading in kan worden aangebracht, die over een afstand van tachtig tot 110 km kan worden gelanceerd. In Europa bevinden zich ook zes batal jons artillerie van 280 mm, de z.g. „Atoom- kanonnen". Tevens beschikken de Ameri kanen in Europa over „verscheidene bat terijen" raketten van het type „Honest John". Op Dinsdagochtend 27 December, in de eerste uren na zeven uur, bestaat de kans, dat niet in alle treinen voldoende plaats zal zijn. In die uren moeten name lijk de militairen, die met Kerstverlof zijn geweest, per trein naar hun garnizoenen worden teruggevoerd. Overigens zullen op 24, 26 en 27 Decem ber aanstaande voor het burgervervoer talrijke extra treinen rijden. De dienstregeling van een aantal trei nen is in de reisgids tussen vette lijnen opgenomen, de overige treinen rijden als voor- of volgtreinen kort voor of na trei nen van de gewone dienstregeling. Drie personen zijn gisteravond om het leven gekomen bij een ongeluk op de rijksweg Amsterdam-'t Gooi nabij Naar- den, waarover wij elders uitvoeriger be richten. In dichte mist is Donderdagmiddag de 21-jarige J. C. uit Reuver met zijn bestel auto op de onbewaakte overweg Klaas hofweg door een trein gegrepen en op slag gedood. De bestelauto werd door de loco motief meegesleurd en uiteen gereten. Het slachtoffer, een enige zoon, werk zaam in de groentenhandel van zijn ouders, heeft klaarblijkelijk door de zwa re mist de trein niet opgemerkt. NrmJBHHI Gisteravond om tien minuten voor tien ontdekte de bestuurder van een trein op de spoorbaan tussen Zwijndrecht en Barendreclit twee liclfemen. Htf gaf dit docr aan het station Barendrechf en van daaruit ging men zoeken, zonder evenw?! iets te vinden. Het station Barendrechi stelde toen Zwyndreeht in kennis van de ontdekking. Een ambtenaar liep de spoor baan op en vond ongeveer een kilometer voorbij de Bunnikersteeg het stoffelijk overschot van een vrouw. De ambtenaar keerde terug en waarschuwde de Zvvtfn- drechtse politie. Deze vond in de nabil heid van het lichaam van de vrouw ook het stoffen^ overschot van een driejarig jongetje. Uit hel onderzoek bleek dat ze uit de richting Rotterdam waren opkomen Mrn vond een Engels paspoort ten name van de 27-jarige E. Br. uit Engeland, waarin ook vermeld was de driejarige P. C. Br Uit de panieren bleek, da* de vrouw van Nederlandse afkomst is geweest en de echtgenote was geweest van een sergeant van de Engelse bezettingstroepen ;.o Duitsland. Men vermoed* dat het jonge- w uit de trein is gevallen en dat zijn goeder hem heef* willen redden en daar bij zelf ook uit de trein is gevallen. De slechte naam, welke de rijks weg nummer 1 (Amsterdam-'t Gooi- Amersfoort) heeft, wat betreft het aantal ernstige verkeersongelukkexi. waarvan vele met dodelijke afloop is weer overduidelijk bevestigd. Drie personen hebben gisteravond op deze weg het leven verloren. Het was weer nabij „Meerlust" onder de gemeente Naarden, waar een zwarte bladzijde in het geschiedenisboek van deze weg werd bijgeschreven. Omstreeks half zeven, toen het in ver band met het forensenverkeer van de hoofdstad naar 't Gooi zeer druk was op deze weg. staken twee oudere- dames de 69-.iarige weduwe Van D.-O. en mevrouw De B.-v d B., oud 79 jaar, komende van een paadje, de riiksweg over, omdat zij naar de Vesting Naarden moesten Een uit de richting Amsterdam komende auto. bestuurd door de 36-jarige W M B uit Blaricum. zag de dames niet en reed haar aan. Ze werden beiden een eind meegesleurd en bleven op het wegdek liggen. Een tweede auto, eveneens komend uit dp richting van de hoofdstad, bestuurd door C E F uit Russiim. zag plotseling dg stilstaande auto voor zich. week uit en reed daarbij nog eens over een van de slachtoffers. Later bleek echter dat beide dames reeds onmiddellijk na de eerste aanrijding moeten zijn overleden De bestuurder van de auto, welke de aanrijding veroorzaakte, stapte uit zijn wagen en ging midden op de weg staan zwaaien om het verkeer te waarschuwen. Op dat moment naderde wederom een auto uit de richting Amsterdam bestuurd door de Engelsman J. L. B.. die met ge dimde lichten reed. Hij zag echter pas op het laatste ogenblik de zwaaiende man, kon hem niet meer ontwijken en reed recht op hem in. De heer W. M. B. werd door de auto gegrepen en kwam op de motorkap terecht. Ook dit slachtoffer bleek even later overleden te zjjn. De stoffelijke overschotten zijn naar het Diaconessenhuis te Naarden overgebracht. Op het jeugdsportterrein in Roosen daal heeft H.M. Koningin Juliana Donderdag een vaandel uitgereikt aan het korps commandotroepen. Foto links: H.M. draagt het vaandel over aan de commandant van het K.C. T.R., Luitenant-kolonel P. de Bruin. Foto rechts: na de vaandeluitrei king begaf de Landsvrouwe zich naar het oude raadhuis van Roosendaal, waar het R.K. Mannenkoor „Concor dia", H.M. een zanghulde bracht en waar, nadat enkele genodigden aan de Koningin waren voorgesteld, de lunch werd gebruikt. H.M. betreedt hier over vier vendels, uitgelegd door vendel- zwaaiers van de .•Trommelaeren van Roessendaele"het raadhuis, nadat twee andere „trommelaeren" haar bij aankomst met hun vendels een groet hadden gebracht. Het voetgangersvraagstuk zal vermoe- deluk reeds in het vooriaar 1956 wettelijk worden geregP,d 70 de,,|t dp A-N W B Tet van Verkeer en Water- staat heeft onlanes de te verwachten rege lingen op dit gebied ter publicatie vrji- gecpven. De meest essentiële van deze regelingen komen In net kort neer op het volgende: 1. De zg "beschermde" voetgangers oversteekplaats is als .zebra" uitgevoerd en voorzien van palen met oranje bollen voorzien van een knipperlicht. 2. Indien dergelijke oversteekplaatsen bij een door verkeerslichten geregeld kruispunt zijn gelegen, zullen zo lang de verkeerslichten werken, de knipperlichten en de oranje bollen buiten werking zijn, om verwarring te voorkomen. 5? ijfhonderd leden van een woestijnstam, die per kameel van de grens van de Spaanse Sahara naar Rabat ivoren opgetrokken om hulde te brengen aan sultan Ben Joesse), is dezer dagen een verbod opgelegd om iabat binnen te trekken, omdat hun bezoek „onhygiënisch" zou zijn 'jiGr U,e^efl begonnen de woestijnruiters hun tocht van bijna duizend kilometer. Tegen het weekeinde waren zij, hoofdwegen en grote sleden vermijdend, op 80 kilometer afstand van Rabat gekomen. Daar werden zij opgewacht door een afgezant van de sultan, die hun uit- legde, dat het paleis van de sultan niet in staat was zo'n groot aantal kamelen te herbergen. De klap op de vuurpijl kwam, toen de afgezant de verontwaardigde krmeelruilcrs onder het oog bracht, dal hun bezoek aan de Marokkaanse hoofdstad „een grote bedreigingf' zou vormen voor de hygiëne. De afgezant beloofde, dat de sultan later de stam sou bezoeken in hun eigen gebied. Op die belofte wendden de woestijnbewoners hun rijdieren en begonnen aan de duizend kilometer lange terugtocht naar hun stamland. 3- Er kunnen ook afzonderlijke licht signalen voor voetgangers worden gebe zigd. waarbij groen licht betekent, dat men kan oversteken en rood licht dat men dit niet mag doen. 4- Bestuurders van voertuigen en trams d'enen een beschermde voetgangersover- steeknlaats met matige snelheid te nade ren teneinde zo nodig er voor te kunnen stoppen. 5- Het voorbij rijden van voertuigen en trams, die stilstaan voor een voetgangers oversteekplaats. is verboden. 6- Het oprijden en kruisen van een voeteaneersoversteekplaats mag slechts zo eeschieden. dat de voetganger, die zich op de „zebra" bevindt niet ontoelaatbaar gehinderd, wordt 7 Op „geregelde" kruispunten mag het rechts- en linksafslaan waarbij dus een voetgangersstronm wordt gekruist slechts zodanig geschieden dat de voetganger niet i n g e v a a r wordt gebracht. 8. Voor begrafenisstoeten, militaire co lonnes politie en brandweer zijn uitzonde ringsbepalingen. 9- Het parkeren binnen vijf meter af stand van een voetgangersoversteekplaats is verboden. 10 Het gebruik van de weg door voet gangers (art. 40 W v. R.) is nauwkeuriger omschreven Onder meer is het links- houden op verharde voor het verkeer met motorrijtuigen openstaande wegen waarlangs geen voetpaden zijn verplicht gesteld. 11. Binnen een afstand van 50 meter van een „beschermde" voetgangersover steekplaats. dient de voetganger van de voetgangersoversteekplaats gebruik te maken. 12 Een beschermde voetgangersover steekplaats mag slechts worden betreden indien een voertuig of tram zich nay, op zodanige afstand bevindt, dat het redelij kerwijs is aan te nemen, dat binnen die afstand gestopt kan worden. 13. Een beschermde oversteekplaats mag niet meer worden betreden, indien 12 of meer voertuigen, waaronder fietsen voor de oversteekplaats stilstaan. 14. Op „geregelde" kruispunten dienen fle overstekende voetgangers zich aan de regeling van de verkeerslichten of van de verkeersregelaar te houden. De A.N W.B. tekent hierbij o.m. aan dat de tram nu een deel van zijn absolute voorrang heeft moeten prijs geven. De be paling, dat de zich op een zebra bevin dende voetganger niet mag worden gehin derd. is volgens de bond zeer vergaand Het rijdend verkeer kan nl. indien de voetgangers geen verkeersbegrip hebben en rustig mannetje-aan-mannetje blijven doordruppelen, grote stagnatie ondervin den. De verplichting voor de voetganger tot linkshouden op wegen zonder voetpad is zeer belangrijk, zo meent de bond Het aantal rechts lopende voetgangers, dat bij duisternis wordt aangereden, is verhou dingsgewijs hoog. In hoger beroep is boer Hopman uit Sloten, de man. die verlenging van zijn pachtcontraet met de gemeente Amsterdam kreeg, maar toch zijn land zal moeten verlaten, door het gerechtshof te Amster dam in het ongelijk gesteld. Het hof, dat gisteren uitspraak deed In het door Hop man ingestelde hoger beroep van een kort geding, wees zijn vordering van de hand en veroordeelde hem tot betaling van de kosten, die 530 bedragen. De gemeente Amsterdam wenst het land dat van haar is en dat zij al jarenlang aan Hopman voor zijn vee heeft ver pacht, terug, omdat zij het nodig heeft voor de stadsuitbreiding. Wat Hopman van stonde af aan griefde, was, dat op dat land geen huizen komen te staan, doch gaan, al is dan ook het betrokken land reeds haar eigendom". Volgens het hof verzet hiertegen geen enkele wetsbepa ling zich. Voorts was het hof van mening, dat het pachtrecht voor de onteigening moest wijken en dat deze moeilijkheid moet worden opgelost door schadeloos stelling aan Hopman. De voorlopige inbe zitneming van de grond., zoals die is ge schied in de afgelopen zomer, wordt „stel lig niet in de weg gestaan door de verleen de pachtverlenging". Of tuinderijen tot de volkshuisvesting behoren kan nu niet meer aan het hof worden getoetst, zo luidde het arrest, omdat de gemeente inmiddels met de onteigeningsprocedure is begonnen, ter wij] deze stappen door de Kroon zijn be krachtigd. In overleg met zijn raadsman, mx L. C. van der Tas, deelde Hopman na deze uit spraak mede van plan te zijn om beroep in cassatie aan te tekenen. Hij meent, dat de thans bestaande Onteigeningswet, op ders, die al eerder door vroegere stads uitbreiding zijn verdreven. Hopman verzocht in de lente van dit jaar de pachtrechter bij het kantongereent te Amsterdam verlenging'van zijn pacht contraet toe te wijzen. De gemeente ver weerde zich hiertegen, doch de pachtrech ter verleende Hopman de verlenging voor 12 jaar en wel op grond van de Pachtwet, die zegt, dat tuinderijen niet tot de volks huisvesting behoren, zodat ontbinding van het pachtcontraet niet mogelijk is. In het door de gemeente ingestelde hoger beroep trok Hopman opnieuw aan het langste eind. De pachtkamer van het Arnhemse gerechtshof was dezelfde me ning toegedaan en verleende Hopman zijn verlenging- Dat was In November j.l. De gemeente had dit proces echter niet afgewacht. In de zomer was zij een onteigeningsprocedure begonnen Hopman moest zijn vee van het land halen en diende toen een kort geding in bij de president van de rechtbank waarin hij vroeg de gemeente te dwingen van het «and af te blijven. De president weigerde dit op diverse gronden. Van die beslissing ging Hopman in hoger beroep bij het Amsterdamse hof, dat nu uitspraak heeft gedaan- In het arrest van het hof wordt bij de overwegingen o.a. gezegd, dat „al is de gemeente Amsterdam aan het pachtbesluit gebonden, zij als overheid een publiek rechtelijke taak heeft, die de bevoegdheid impliceert om tot onteigening over te spraak is met de Pachtwet. In het vandaag verschenen Kerst- en Nieuwjaarsnummer van „Ruim Zicht" wordt medegedeeld, dat per 1 November het ledental der KAB 384443 bedroeg. Het orgaan knoopt aan dit cijfer nog de volgende opmerkingen vast: „Het merkwaardige hierbij is, dat het derde kwartaal in tegenstelling tot andere jaren geen achteruitgang te zien heeft gegeven. Op dit moment heeft de K.A.B. de 385000 stellig ruimschoots overschreden. Dus nog 15000 in de ko mende maanden! We zijn derhalve ver over de helft van de ontbrekende 40000 toen de actie «tartte Met man en macht nu samen aangepakt, vrienden, en dan hijsen we sraks in alle afdelingen de vlag! O Israël moet uit de V.N. worden gesto ten. De leden van de volkerenorganisatie moeten economische sancties tegen dit !fn^..neme" O" bijzonder felle wjjze beeft Syrië djt gisteren geëist in het hoofdkwar tier van de V.N. te New Vork, toen de Veiligheidsraad het debat voortzette over het incident b|i het meer van Tiberias op 11 December jl. Harde woorden zijn er gevallen, toen de Syriérs hun resolutie toelichten. „De Is raëlische leiders zijn niets minder dan kieve Hitiers". „De veiligheidsraad dient effectieve maatregelen te nemen om de. Wo-te' van dit duivelse kwaad in het Mid- h'Dosteweg Ce nemen, zoals het ook m Europa is weggenomen". „De Veilig heidsraad moet effectief handelen voordat deze nest wortel schiet in de bodem van het H Land Dit is de kruistocht, waartoe de Veiligheidsraad moet oproepen niet onder het vaandel van de religie, maar onder de banieren van internationale vre de en veiligheid". .Vorige week heeft Syrië reeds uitsto- ïngT7U^ Sevraagd- Inmiddels heeft de V.N.-waarnemer Burns rapport uitge bracht en zoals gemeld het Israëli sche optreden een opzettelijke schending van de wapenstilstandsovereenkomst ge noemd. Israël heeft gisteren aan de raad docu menten doen toekomen, die buit gemaak» zouden zijn bij de aanval. Daaruit zou zou moeten blijken, dat de Syrische troe- °Pdracht hadden om het meer van Tiberias als Syrisch meer te beschou wen. Dc echtheid dezer doculenten is weer door radio-Syrië tegen gesproken. Als reactie op het rapport van Burns heeft Israël meegedeeld bereid te zijn met Syrië te overleggen over een rege ling van het conflict. Deze regeling diende echter te vallen binnen de bepa lingen van de bestandsovereenkomst en diende geen aantasting van Israëlische rechten met zich mee te brengen. Op voorstel van voorzitter Sir Leslie Munro werd de zitting van de raad tot een latere datum verdaagd. Sir Leslie deed een ernstig beroep op de partijen de vrede in het H.land te bewaren gedu rende de tnd van Kerstmis en Nieuwjaar. dat de raad gerechtigd was te alten tijde vrede te verwachten, doch hij was dit wel bijzonder in deze dagen Volgens een bericht van radio-Stuttgart van hedennacht zou een arrestatiebevel zijn uitgevaardigd tegen dr Otto John, de vroegere chef van de Westduitse in lichtingendienst. Een officiële bevestiging van dit bericht kon hedennacht in Bonn niet verkregen worden. Radio Stuttgart wist nog te melden, dal de arrestatie van John eerst heden officiëel zou worden bekend gemaakt. Volgens de radio zou John thans gear resteerd zijn op beschuldiging van verraad en om te voorkomen, dat hij zou trachten te vluchten gedurende het gerechtelijke onderzoek, dat tegen hem aan de gang is. Sinds John op 13 December jl. terug keerde heeft de bondsregering alle vra gen met betrekking tot de retour-vluch teling afgeketst met de mededeling, dat in verband met het onderzoek niets na ders kon worden gepubliceerd. Radio- Stuttgart meent te weten, dat Otto John tot nog toe „bewegingsvrijheid onder toe zicht had. V.°"r„ d.^ S''"p Omgang te Amsterdam in 1956 zijn als data vastgesteld de Zon- oagen 4. li en 18 Maart. Z. H. Exc. mgr Paolo Giobbe is van zijn jaarlijkse vacantie in Nederland terug gekeerd en heeft zijn werkzaamheden hervat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1