wonen en persoonlijkheid m ££Hjeshout£ Z" Meubelen -Tapijten Gordijnen Mathenesseriaan 247 VACUUM VAN OUDE DAG DE In een nieuwe stadswijk M 013 E-P R E L U13 E voor twee koninklijke vrouwen mmmm ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 PAGINA Een eindelijk gevonden model-flat Avontuur Hoe het ltdn Kastruimte In plaats van het onvermijdelijke dressoir, hangen enkele lichte kast jes aan de muur, die ook al weer weinig ruimte innemen- Dit is na tuurlijk alleen mogelijk als de archi tect van een huis rekening heeft ge houden met de zeer reële behoefte aan kastruimte. In deze woning van de architect J. P. Kloos is met deze behoefte terdege rekening gehouden. Niet alleen is er direct naast de deuringang een grote ruimte als fiet senhok en bergplaats; in de hall bevinden zich bovendien nog een werkkast, een levensmiddelenkast, terwijl bovendien alle kamers be hoorlijk van bergruimte voorzien zijn. 9 Huishoudpraat door Betty Kortekaas-den Haan Goed PARFUM Interieur van een der Kamers in de Amsterdamse model-flat. Het was een barre tocht, vooral omdat het weer niet meewerkte om naar de Savornin Lohmanstraat in Amsterdam West te komen. Amsterdam West is, als U het nog niet wist, dat deel van Amster dam dat U van Haarlem naar de hoofdstad rijdend al dadelijk na Halfweg ziet beginnen. In het vlakke opgespoten land vallen de reiziger dan enorme huizenblokken in het oog, die nu eens als soldaten in het gelid staan, dan weer een zaam en als toevallig op hun plaats terecht gekomen schijnen. Ogen schijnlijk zonder enig verband wor den deze reuzenblokken afgewis seld door complexen van dreumes- achtig aandoende laagbouw. Het geheel doet vanuit de trein enorm triest aan, waarschijnlijk omdat deze wijk in aanbouw nog geen „gezicht" heeft en ofschoon men zich zou moeten verheugen op deze manifeste vergroting van de huizen- voorraad, begroet menigeen met een bijna schuldig gevoel van op luchting het bekende silhouet van de Oudekerkstoren voor hij het station binnenrijdt. Maar als men de sprong vanuit de binnenstad met lijn 13 maar een maal genomen heeft, valt het alle maal nog wel mee. Er zijn grote stra ten, vele nieuwe winkels, kinderen op autopeds, hondjes, die met opge heven staart door de plassen lopen; er wordt geleefd in deze wijk, die er vanuit de verte zo ongenaakbaar en onbeleefbaar uitzag. Bovendien heeft deze wijk nog een extra attractie tenminste die hebben wij ondervonden als men er nl. zonder voorbereiding naar een bepaald adres op zoek gaat, kan men zich zonder moeite enige tijd ontdek kingsreiziger wanen. Het is dan ook niemand aan te raden dit avontuur te ondernemen als hij niet over een dosis doorzettingsvermogen beschikt. Plattegronden, in de winkels desge vraagd welwillend te voorschijn gehaald, blijken niet helemaal volle dig, inlichtingen van voorbijgangers, sturen de wanhopige zoeker in de meest uiteenlopende richtingen tot hij tenslotte tot de conclusie komt de zelfde weg nu al 3 x op en af te zijn gemarcheerd. Juist als hij zich knarsetandend afvraagt waarom de gemeente Amsterdam hier en daar geen grote borden met plattegrond langs de weg plaatst, de buurt bewoners zowel als de vreemdelin gen hebben er behoefte aan ver telt iemand hem vriendelijk, dat hij maar één hoek hoeft om te slaan en hij staat voor het gezochte adres. De Stichting „Goed Wonen" heeft nu een van de zo juist gereed geko men huizen in deze nieuwe wijk in gericht, niet om te laten zien hoe het moet, maar hoe het kan. Bij dit streven heeft zij zich niet alleen door aesthetische eisen laten leiden, maar de inrichter J. Jiegeman heeft er ook een open oog gehad voor de practische eisen, die het denkbeel dig gezin in dit huis kan stellen. Dit huis is een z.g. eengezinswo ning, van 2 verdiepingen, telt 4 ka mers plus wasgelegenheid en zal als home moeten dienen voor een gezin met 3 hoogstens 4 kinderen. Al dadelijk valt ons in de hall de warme rode vloerbedekking op van rood granité, op de traptreden naar boven is hetzelfde materiaal aan gebracht, zodat dit gedeelte van het huis voor de vrouw al geen moeilijk heden oplevert bij het schoonhouden De woonkamer vormt een pretti ge, lichte ruimte. Aardig is de vondst om het eetgedeelte als het ware af te scheiden van de zithoek door de wand met een andere kleur te bekleden. Er is verder een bank, die tot bed kan worden omgebouwd voor een eventuele loge, een lichte glazen tafel, zonder zwaarte en een paar eenvoudige houten stoelen. De stoeltjes om de eettafel kunnen in el kaar geklapt en tegen de muur ge zet worden, waardoor er ruimte ge wonnen wordt. Een eternitplaat op pootjes met planten er op geeft een gezellige sfeer; er is een ronde hete luchtkachel van voortreffelijke vorm. Een lamp aan een enorme zwengel kan in alle hoeken van de kamers zijn licht werpen, terwijl bovendien het montuur nog versteld kan worden. Een ideale oplossing van het lampen probleem evenals de magneto schemerlamp, die zich ook als een slangenmens in allerlei bochten kan wringen zodat het licht overal waar nodig kan doordringen. Wij waren trouwens toch enthou siast over dit huis, dat naast de dou che-cel en de wasgelegenheid nog een aparte droogruimte herbergt en waar in een op het Noorden gele gen slaapkamer door een bovenlicht langs de gehele wandlengte de Zui derzon naar binnen kan vallen. Deze slaapkamer bezit bovendien een aan gebouwde garderoberuimte, wij ge loven wel hét desideratum van iedere vrouw. Natuurlijk kan er noch in de slaapkamer, noch in de gar derobe-ruimte een volledige toiletta fel staan met draaibare spiegels e.d. Maar is zo'n stalen aan de muur bevestigd kastje met een laatje niet even leuk en in zo'n spiegel, die met een uittrekbaar armpje tegen de muur zit opgevouwen, kunnen we ons ook van alle kanten bekijken. Het passen en meten echter, zoals dat meestal moet gebeuren in een nieuw huis, zal misschien wel een omschakeling vergen van tot dusver traditionele ideëen van woningin richting. Toch zal degene, die zich aanpast aan de nieuwe situatie daar aan in de practijk van alle dag meer „woonvreugde" vinden, dan de- geen, die star volhoudt bij oude vormen. Wij bedoelen helemaal niet, dat men zich in een nieuw huis alleen maar bij een moderne inrichting op zijn gemak voelt. In de meeste ge vallen zal het zelfs zo zijn, dat oud met nieuw gecombineerd zal moe ten worden. Maar wij bedoelen, en ik zie U het voorhoofd al fronsen, de bereidheid van b.v. een werkbank in de jongensslaapkamer te plaat sen. U denkt natuurlijk griezelend aan een bed vol houtkrullen en we zijn het met U eens dat als er met de persoonlijke eisen van ieder ge zinslid rekening gehouden wordt, deze op hun beurt een duit in het zakje moeten doen door b.v. met op ruimen stipt te zijn. Hoe het ook zij, het grote aantal bezoekers dat deze modelwoning trekt, bewijst wel dat er velen zijn die belangstelling voor deze materie hebben. En mocht U deze modelwoning niet kunnen bezoeken, als U met puzzles zit of belangstelling hebt kunt U altijd de toonzaal op het Rokin binnenstappen. Zij, die daarvoor niet in de gele genheid zijn kunnen hun vragen schriftelijk indienen. Zij worden gratis van advies ge diend of voor een prijs, die geen naam mag hebben. Geuren, parfums, zij blijven vaak beter en langer in de her innering achter dan een gezicht of een gestalte. Zij weven een ro mantisch waas om de persoon van de draagster en vormen de finish ing touch van haar toilet. Yvette Chauviré, Première Dan seuse Etoile de l'Opéra de Paris, die zo buitengewoon gevoelig is voor geuren, zei eens: Un par fum est une éternelle presence, car un parfum est plus évocatcur quune photo, qu'une écriture, quun dessin.." (,,Een geur schept onuitwisbare beelden, want een geur roept meer op dan een foto, een handschrift of een afbeel ding".) De parfumeurs trachten steeds weer nieuwe, betere parfums samen te stellen, maar slechts ééns per tien jaar lukt het, een werkelijk goed parfum te maken. Een parfum bestaat uit verschil lende essences, die heel teer zijn en volkomen met elkaar in even wicht moeten worden gebracht. De compositie van zo'n parfum is dus heel kwetsbaar en het flesje met de welriekende inhoud dient met de grootste zorg te worden omringd, wil men er meer weken van kunnen genieten. Hierover vertelde Madame Millot, echtgenote van de beken de Franse parfumeur van die naam, enkele dagen geleden aan enige journalisten interessante bijzonderheden. „Het is betreurenswaardig dat het publiek zo weinig weet van parfum en het goede gebruik er van. Dat komt ook, doordat zo weinige parfumverkopers zich afvragen of een bepaalde parfum wel past bij de persoonlijkheid van de koopster". Dit laatste is namelijk uiterst belangrijk. Een parfum is als een japon of een hoed voor de ene persoon lijkt het speciaal gemaakt terwijl het bij de andere absoluut niet past. Men moet dus by het kiezen van een parfum in de eer ste plaats terdege rekening hou den met zün persoonlijkheid. Een exquise parfum in een luxe flacon.... welke vrouw voelt zich niet gecharmeerd door zo'n cadeau Hierby gaat het niet zozeer om de haarkleur die men bezit, als wel om de reactie van de huid op de parfum. Nooit mogen verschillende mer ken tegelijk gebruikt worden. Elk parfum vormt een aparte com positie, waarvan de bestandde len onderling volmaakt harmo niëren. Het vermengen met een ander parfum zou dus zijn het ruwweg verstoren van die com positie. Men bracht een set van badolie, toilet- en gelaatspoeder, zeep, Eau de Cologne en lotion in de handel, die geheel afgestemd is op het bijbehorende parfum van hetzelfde merk. Een parfum maakt deel uit van de persoonlijkheid van haar draagster. Om een kamer een wat persoonlijker en in deze tijd van zakelijke woninginrich ting een wat romantischer ka rakter te geven, kan men ook de ze parfumeren. Men kan b.v. een weinig parfum aanbrengen op een electrische lamp (als deze nog niet brandt); bij het aanste ken wordt de lamp warm en ver spreidt zich een heerlijke geur. Het bewaren van een flesje Parfum verdient de volle aan dacht. Licht, lucht en warmte zijn de elementen, die hierbij zo veel mogelijk geweerd moeten worden, want zij kunnen de com positie van de parfum in enkele uren verstoren. Het is aan te ra den, een flesje niet langer dan 2 a 3 maanden te gebruiken. Na dien krijgt het een andere geur. U zult nu wellicht zeggen par fum is schrikbarend duur. Inder daad is een goed merk niet goed koop, maar als men nagaat hoe veel vreugde zo'n klein flesje kan bieden, mits er een goed gebruik van wordt gemaakt, dan valt de prijs wel mee. Iedere vrouw houdt ervan „lekker te ruiken". Maar dat dit lekkere ruiken niet alleen af hangt van het soort parfum maar ook van haar persoonlijkheid, is wel iets om rekening mee te hou den. Diet van Duin. I vette Cliauvirè, die ook in de Amsterdamse Stadsschouwburg triomfen vierde, is zeer gevoelig voor geuren, die voor haar meer betekenen dan foto's of andere afbeeldingen. 1. Tot de modellen die getoond toerden in Hamilton House, het hoofdkwartier van de British Man-made Fibres Federation, be- hoorde ook dit avondensemble van John Cuvanagh. Op het parelrose met grijs gemengde acetaat brocaat wordt een nerts kraag gedragen. LONDEN, December. Vijftig topmannequins droegen de glorie van het oude Gemenebest. Katoen uit de Soedan, handgeweven wollen stoffen uit Ierland, breisels met volkskunstmotieven van het eiland Aran, wit vossebont uit Canada. Dit laatste als voering bij een mengsel van synthetische vezels en natuur zijde. waarvan Ronald Paterson een mantel had gewrocht. Samen voerden zij een schouwspel op dat het onwezenlijke had van een voorjaarssprookje op een late Engelse herfst dag. Maar met de reële achtergrond van het zeventiende eeuwse Hamilton House, dat in de drukte van Piccadilly herinneringen bewaart aan koning Karei II, Nelson en de dichter Byron, die hier „De bruid van Corinthe" schreef. Een andere merkwaardigheid van dit spel was dat het ge speeld werd omwille van twee vrouwen, die zich geen enkele kledingluxe hoeven te ontzeggen. En die zich toch telkens weer spontaan-verrast toonden over de nieuwste scheppingen van de haute couture, die hier in het tegen woordige hoofdkwartier van de British Man-made Fibres Federation werden onthuld. „Wat kleurt dat maisgeel prachtig bij uw haar", zei ko ningin-moeder Elizabeth tegen Ilona, de Hongaarse man nequin van Worth die zelf een goudgeel kapsel heeft. Dat was dan tijdens de meest bijzondere modecollectie die ooit voor leden van het Britse koningshuis werd getoond. Een collectie, waarvoor de twaalf voornaamste Engelse ontwer pers een rijke keus hadden gedaan uit de synthetische stof fen die in hun land in zo grote variatie worden geprodu ceerd. Een collectie ook, die prinses Margaret enthousiast maakte over kleren die een lid van het koningshuis wel nimmer dragen kan. En die haar telkens weer verwonderd deed zijn over het feit dat de grondstof daarvoor door de kolenmijnen wordt geleverd. Voor een modeshow is December weinig geschikt. Te laat voor de winter en te vroeg voor de zomer. Maar voor de koninklijke gasten hadden de wevers zich ingespannen om nu reeds een indruk te geven van wat er straks in de voorjaarscollecties verwerkt zal worden. Zo was er een mengsel van zijde, acetaat en metaaldraden van Jacqmar, waarvan Victor Stiebel een van zijn befaamde avondrobes had gemaakt. Van Norman Hartnell, de officiële hof kleer maker die steeds een anjer in zijn knoopsgat draagt, was er een Schots satijnen baljapon met een grote tak van violetten op het lijfje geborduurd. Wevers uit Leicester en Bradford hadden weer gezorgd voor jacquard wollen jer sey en Delfts blauw wollen satijn, terwijl Cyril Lord zelfs speciaal voor deze show een coupon had geweven van een nylon en rayon charmeuse die pas in de toekomst in pro ductie komt. Tot de nieuwe mode-elementen hoorde de korte avond japon met een corresponderende mantel. Ronald Paterson gaf er een voorbeeld van, evenals Worth met een citroen- kleurige bedrukte organza, waarop een zijden mantel van dezelfde kleur wordt gedragen. Andere ontwerpers toon den gedecolleteerde korte avondjaponnen met box jackets ofwel met jasjes die de draagster nauw omsloten. In het bijzonder noemen wij hier Hardy Amies met een nieuw mengsel van zijde en nylon waarvan het jasje met zwarte seal was gegarneerd. Het model echter, dat het langst in onze herinnering zal blijven was een witte jersey avond robe van Paterson. Grandioos gedrapeerd, en verlevendigd met een enorme gele taffeta sjerp die van achter tot op de grond uithing. Toen de show voorbij was stonden daar de vijftig man nequins als een erewacht voor de koninklijke gasten die naar de Octagon zaal gingen voor de thee. Daar waren zachtrose lichten ontstoken waarvan de kleur harmonieer de met die van de wandversiering van rozen en chrysan then. Een romantisch schilderijMaar alleen voor hen die vluchten willen uit deze tijd ELSE DANAH. 2. Elegant avondensemble van Michael Sherard. vervaardigd van acetaat satijn. De ruime mantel accentueert de slanke japon die naar ondér iets wijder uitloopt. Groen en rood chenille werd gebruikt voor een geborduurd motief van chrysanthen dat in relief op het helle satijn is aangebracht. Het is met de bejaarden in zekere zin als met de ongehuwd gebleven vrouw. Men schrijft er artikelen over en wijdt er congressen aan. Zij heb ben het aanzien gegeven aan een aparte groeps-ethiek. Met alle gevaar dat zij zich door hun „apartheid" steeds verder vervreemd voelen van onze samenleving als geheel. Voor diegenen die zo redeneren is de ouderdom (lees acht procent van on ze bevolking een periode van neer gang. Van een afbraak die men aan de blikken van jeugdiger omstanders onttrekt met de schutting van een isolement. Er zijn gelukkig nog andere opvat tingen. Die vinden hun weerslag in de redenering van hen die zich aan de de primerende greep van deze apartheids kampioenen hebben onttrokken. Die er de nadruk op leggen dat vermindering van arbeid en inkomsten nog niet tot volledige uitschakeling mag leiden. Die een aanpassing bepleiten en een in groeien in levensomstandigheden die voor velen op een bepaald punt vrij wel automatisch „anders" worden. Maar die ook de daardoor dreigende ontmoediging en dociliteit te lijf gaan met een stimuleren van de zelfwerk zaamheid en het zelfbeschikkingsrecht die niet minder dan voor andere leef tijden een attribuut horen te zijn van de oude dag. In een leidraad, samengesteld door een der studiecommissies van de Ne derlandse Huishoudraad, het werkco mité Doelmatige Inkomstenbesteding, beeft mr J. A. J. Meijer over dit onder werp verschillende behartigenswaardi ge opmerkingen gemaakt. Zijn brochu re „Budgetproblemen van de oude dag" is niet alleen van belang voor al diegenen die op een of andere sector van het maatschappelijk werk recht streeks tegenover het bejaardenpro bleem worden geplaatst. Naast deze ambtelijke en niet-ambtelijke maat schappelijke werkers, waaronder ook tal van leden van onze vrouwenvereni gingen die zich actief met de zorg voor bejaarden bezig houden, zijn dat fei telijk al diegenen die een warme be langstelling hebben voor de omstandig heden, waaronder bijna een tiende deel van ons volk leeft. Mr Meijer geeft hierover enkele zeer besliste ideeën. Men moet de voorzie- Pingen voor bejaarden vooral niet om laag trekken tot een peil dat beslist zou liggen beneden dat der generatie van de middelbare leeftijd. Geen „af hankelijkheid" die verder gaat dan strikt noodzakelijk, want ook afhanke lijkheid kan een der ontberingen zijn die een bejaarde overvallen. Mr Meij er stelt het zelfs zo „Indien afhanke lijkheid er het gevolg van is, wordt de toepassing van de voorzieningen, die wij nastreven, zoals gezondheidszorg, de steun van familiebetrekkingen, het zoeken van een woongelegenheid e.d. ontzaglijk moeilijk, zo niet onmoge lijk". wordt ontbreken voor de massa de middelen om zich de hulp te kopen die tot dan spontaan geboden werd Misschien zouden die middelen ge ringe middelen, er nog wel zün als de angst er met was. De angst om het onbekende dat in de toekomst ligt. Een angSti1„6 m? Z0U kunnen terugdringen w™fnmmen «ver de middelen be schikte om zich aan een dreigende of trekken verlatenheid te ont- den heeft1? iVan de hulp aan bejaar- penen i tal van asPecten. Voor die- 2lch met een doelmatige in- kp w esteding bezig houden beper- miü *0Ze zich in hun Practische conse quenties tot het levensonderhoud, de nuisvesting, de huishoudelijke hulp, de verpleging en medische zorg, d<> vrije(!-tijdsbesteding en de nog te verrichten arbeid. Aspecten die aan één kant be grensd worden door een beperking van financiële middelen. Maar aan de an dere kant ook weer een mogelijkheid geven om met soms kleine financiële offers tot een optrekking te komen van de hele sfeer waarin het leven van deze acht procent van onze bevolking zich voltrekt. En hier nu verplaatsen zich de moeilijkheden van de bejaarden naar de theoretici over de besteding van een budget. Terwijl het jonge gezin voldoende elastisch is om zich naar begrippen als een „doelmatige" ot „ondoelmatige" besteding van het in- !T*n 'e richten, zal voor de aller- een „ondoelmatige" uitgave dikwijls reeds een sprong kunnen be- cnen naar een levensniveau met verblijdende perspectieven. Een ex tra hulp voor arbeid, die door de huis vrouw in haar jonge jaren zonder eni ge vergoeding en als een vanzelfspre kend iets werd verricht, een uitstapje, een krant, het abonnement op een leesbibliotheek, de radio.het zijn allemaal mogelijkheden die van een minimaal inkomen moeten worden af geknabbeld om het totaalbeeld vreugdevoller inhoud te geven. een Doelmatige besteding van het inkomen Voor tal van bejaarden is de toestand waarin zij zich bevinden er een vol tegenstrijdigheden. Op het moment dat zij een hoogtepunt hebben bereikt aan vakkennis en levenswijsheid beginnen de lichaamskrachten het te begeven. Kinderen en vrienden, de eerst aange wezenen voor het reiken van een be hulpzame hand, verlaten het huis óf komen te sterven. En terwijl het va cuum rond de oude dag steeds groter In de door de Huishoudraad uitgege ven brochure (die na storting van 0.40 op postrekening 228.950 t.n.v. de Ned. Huishoudraad, Den Haag wordt toegezonden) wordt aan de hand van een reeks practijkgevallen aangetoond wat er binnen het kader van diverse inkomensgroepen al dan niet mogelijk is. Er zijn opwekkende budgetten bij met persoonlijke diensten waarmee kinderen betaalde hulp van derden overbodig maken, ofwel waar de eigen tuin de uitgaven voor voedsel drukt. Er zijn herinneringen bij aan goede da gen van weleer, die in stand worden gehouden door extra verzorgde maal tijden, evenals voorbeelden waarin door afwezigheid van hulp van buiten af de belangstelling van de man ge heel door huishoudelijke bezigheden wordt opgeslokt. Er is, in een kin derloos gezin, ook een tragische angst zichtbaar voor de toekomst, doordat men (als uitzondering overigens) bij een inkomen van 28.— krampachtig 2.opzij legt voor „vernieuwingen" En dat, terwijl de op het moment ge richte posten als contributies, ontwik keling, ontspanning en radio, weder om als uitzondering, blanco blijven. Het zijn dergelijke analyses die de bij het bejaardenprobleem geïnteres seerden een leidraad kunnen geven voor een aanpak die dat zij nog maals gezegd voor elk geval een eigen oplossing moet zoeken. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 10