als,, wegversperring" Sleutelactie valt in het slot Bfrallop: GELUK voor Carolina en Gabrieia, de „T ouwtrekken" om de arme stam der Pathanen Grote mogendheden offeren concurrentie tonnen gouds Aangenaam en ijverig volk dochters van „het monster van Salaria' Regen-ramp in Californië Sluiting van inzendingstermijn op Oude j aarsdag Hun vader werd tot levenslang veroordeeld m mm Neb roe zal weer liet voorbeeld Heven! Ney tracht Saar- regering te vormen ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 PAGINA 3 Afghanistan. Het woord bezit een schier magische klank. Het doet denken aan prachtige, bijna vorstelijke, langharige wind honden en aan diepdonkere, kunstzinnig getekende, kostbare tapijten. Afghanistan herinnert de ouderen onder ons onmiddel lijk aan de tragedie van koning Amanoellah, die het waagde, zijn land voor Westerse invloeden open te zetten, hetgeen hem zijn troon kostte. Afghanistan was een der eerste Aziatische landen, die tussen de Eerste en de Tweede Wereldoorlog het oog naar de Westerse wereld richtten en aldus, ofschoon ze lange tijd als het ware in het verborgene hadden voortbestaan, het nieuwe tijdperk van de Aziatische Wereld inluidden: voor andere landen werd het de eerste stap op de weg naar onafhankelijkheid, voor Afghanis tan betekende het, evenals voor Tibet, een ontsluiting van de afzondering en een con- InderdaadAfghanistan is een merkwaardig land. He^^^eekt tol de verbeelding wegens zijn uitzonderlijke ligging, zijnfltfzondere bodemgesteldheid en de aard van zijn bevolking, die niet alleen uit liet oude volk der Afghanen bestaat, maar tevens uit Oezbeken en Kirgiezen, de vermaarde Mongoolse steppenbewoners en herders volken. De Afghanen doen veel aan landbouw, in zoverre dit althans in dit bergachtige land met zijn grote steppen en woestijnen mogelijk is en verbouwen rijst, tarwe en erwten. Hiertoe legden ze primitieve irrigatiewerken aan, want het regent weinig in Afghanistan en de zomers zijn er heet, de winters fel koud. De hoogste bergtoppen rijzen er tot meer dan zevenduizend meter hoogte. De Hindoekoesj is zelfs 50 meter hoog. Afghanistan kan dus op echt hooggebergte bogen. Het is een uitgesproken Oosters land met een Arabisch aspect. Reeds Alexander de Grote voerde er zijn legers heen, op zijn krijgstochten naar het oude Indië. In het jaar 683 werd het door Arabische heer scharen, die Mohammeds halve maan over de wereld wilden ver breiden, als het ware stormenderhand veroverd. En van 961 tot 1110 regeeiden de veroveraars er als de machtige dynastie der Ghasna- mieden, die het land tot een waar bolwerk van de Islamietische wereld maaktenHet Mohammedanisme in Afghanistan is Soenni tisch, evenals dat in Iran ofwel Perzië. flict van Middeleeuwse toestanden en opvat tingen met het moderne denken en de moderne techniek. Afghanistan is langzaam maar zeker voortgeschreden op de weg naar modernisering. Het is zich tevens zijn be langrijke strategische positie bewust gewor den. De grensstaat tussen Pakistan, Iran en Sovjet-Rusland ging steeds meer als buffer staat fungeren en de politiek van Kaboel richtte zich op een welbewuste neutraliteits politiek, met als nevenaspect het uitbuiten van de kansen, welke door de elkander om de gunst van Kaboel beconcurrerende staten geboden werden, telkens weer. Dezer dagen is het nog steeds nogal geheimzinnige Afghanistan in het centrum der belangstel ling gekomen door het bezoek van Boelganin en Kioesjtsjef. En aller ogen richtten zich op het alleszins merkwaardige land. Observator **-'•-• Aan de vooravond van Kerstmis V oor Buiten-Mongolië een...-, ambassadeur Een kijkje in een der hoofdstraten van Afghanistan. AFGHANIS! Blijkens een tamelijk primitief gedane volkstelling telde Afghanistan in 1941 12 millioen inwoners. Het heeft een opper vlakte van 64755 vierkante kilometers. Nog steeds wordt het slechts door slechte karavaanwegen doorsneden; de hoofdstad Kaboel kent nauwelijks gepla veide straten, al wonen er ongeveer 210.000 mensen. Afghanistan is feitelijk het bekendst door de fameuze Kaihbar- ofwel Khyberpas, die weer vermaard is in de geschiedenis der Engelse heerschan- pij over India. Over de Khyberpas moet alles, wat van India (thans Pakistan) naar hef Noordwesten wil en de Afghanen heb ben hiervan steeds een dankbaar gebruik gemaakt. Afghaanse roversbenden maak ten tot in onze tijd de grensstreken rond de Khyberpas onveilig en de Engelsen moesten menige bloedige strafexpeditie te- gen hen ondernemen. Deze expedities le verden weer stof op voor tal van avon tuurlijke verhalen.. Menigmaal sloten Af ghaanse stammen bondgenootschappen met de in India langs de Khyberpas le vende Pathanen, die in talrijke, elkander vijandige stammen verdeeld zijn. Nog he den ten dage vertrouwt iedere man rond de Khyberpas, zowel in Afghanistan als Pakistan, alleen op zijn geweer.Er heerst de vendetta in al zijn verschrikking. Elk dorp heeft er zijn wachttoren, zo ook elk huis.. Een stam der Pathanen, die langs de Khyberpas in armzalige neder zettingen huist, de Afridi's, is om zijn bloedwraak berucht. De ene familie leeft er in nimmer verflauwende vijandschap met de andere. Slechts als er wat te ro ven valt, s,uiten ze zich tijdelijk aaneen.. Het is het conflict tussen Afghanistan en Pakistan om de ongeveer zeven milli oen zielen tellende Pat'hanen, dat Boelga nin en Kroesjtsjef naar Kaboel heeft ge lokt. Pakistan is fel anti-communistisch en beschouwt, zulks in tegenstelling met India, Sovjet-Rusland als de erfvijand. De Russen, die zelf al sinds meer dan een eeuw met begerige ogen naar Af ghanistan kijken, maken dankbaar gebruik van het feit, dat de Afghanen de Pa thanen as stamgenoten beschouwen. In derdaad zijn deze twee volken nauw ver want. Kaboel streeft er naar, de Patha nen van Pakistan los te scheuren en hen een eigen staat te doen vormen, die dan onder oppergezag van Afghanistan zou staan, waardoor een Groot Afghanistan zou gevormd worden, dat zich van de Khyberpas tot aan Beloedsjistan zou uit strekken. Het gevolg van deze politiek is geweest, dat er geen koopwaar uit Pakis tan en India via de Khyberpas en de Afghaanse karavaanwegen meer naar Iran, Turkestan en het Nabije Oosten kan worden vervoerd en Afghanistan zich om bepaalde behoeften tot Sovjet-Rusland moest wenden Het is thans voor de tweede maal in de wereldgeschiedenis, dat Afghanistan het voorwerp is van een felle politieke en economische strijd tussen de grote mogend heden. Bij de eerste keer was niemand minder dan generaal Napoleon Bonapar te in het geding. Na zijn verovering van Egypte gaf deze te kennen, verder in Azië te willen doordringen en dit voorne men bracht zowel Engeland als het tsa ristische Rusland in het geweer. Rusland had andere belangen dan Engeland. Het laatste wilde zijn kostbare kolonie Voor- lndië beschermen, het eerste koesterde in het geheim het plan zichvan dit rijke Voor-Indië meester te maken, maar Na poleon de kastansjes uit het vuur te laten halen. De toenmaals nog bestaande Engelse Oost Indische Compagnie sloot onmiddel lijk met de koning van Afghanistan een vriendschapsverdrag, waarbij deze op zich nam, zijn moeilijk toegankelijke land bij een Frans-Russische aanval gewapender hand te verdedigen. Het was deze Af ghaanse heerser we toevertrouwd. Hij was n.l. officier in het Perzische leger geweest Een typische Afghaanse berg bewoner, man met een ontembare vrijheidszin en een even ontembare begeerte naar.... eens andermans goed en had als Perzisch generaal tien duizend man Afghaans paardenvolk gecomman deerd. In 1747 werd de Perzische sjah Nadir door zijn lijfwacht vermoord. Tij dens de hierdoor ontstane verwarring ging officier, Ahmed geheten, er met heel dat legertje ruiters naar zijn eigen land van door. Hij was n.l. in het bezit van de goudschat van de vermoorde sjah, waar toe ook de Koninoor, de beroemde dia mant behoorde. Dank zij zijn dapperheid en wreedheid, alsmede met behulp van het Perzische goud, slaagde hij er in de meeste Af ghaanse stammen, die tot dusver vrijwel onafhankelijk waren geweest en meester in hun eigen gebied, onder zijn gezag te verenigen. Hij werd hun koning, alhoewel dit koningschap tamelijk debieus was en de Afghanen liever van hun Khan spra ken. Khan A'nmed trok met een Afghaans leger de Khyberpas over, viel Voor-Indië binnen en versloeg bij Panipat een leger van 200.000 Hindoes volkomen. Dit brak de macht der heerstens in Voor-Indië, waardoor het de Engelsen heel wat ge makkelijker werd gemaakt, hun heer schappij over het land te vestigen en uit te breiden. Het eerste, wat ze deden was de Khyberpas tot de sterkste landvesting van Azië te maken. Wat de mogols en maharadjah's van Voor-Indië overkomen was zou hun niet gebeuren: een nieuwe inval van de strijd- en roofzuchtige Afgha nen. door wie de Kohinoor inmiddels in Voor-Indië belandde en ten slotte in de Engelse kroonschat terecht kwam Khan Ahmed of Ahmed Khan stierf en zijn opvolgers kregen later wederom met een Russische tsaar en vertegenwoordi gers van de koning van Engeland te doen. Ze waren sluw genoeg, om de grondslag te leggen voor een handige neutraliteits politiek, waarin ze de een tegen de ander uitspeelden, bij elke gunstige gelegen heid. Het was niet steeds hun wil, als er een conflict ontstond. Ze hadden lang niet .altijd de woeste bergstammen in de hand evenmin als de huidige heerser, Moham med Zahir. de rumoerige studenten van Kaboel altijd in bedwang kan houden. Al dus werd er wel eens een Engelse ge zant vermoord, hetgeen weer tot een En gelse strafexpeditie leidde. Zo drong ge neraal Roberts tot Kaboel door en schiep er een keer op onmeedogende wijze orde, hetgeen niet wegnam, dat Afghaanse vrij- scharen een Engels expeditielegertje vrij wel uitmoordden. In het begin van deze eeuw werd het diplomatieke spel om Afghanisten hervat en dit voer er wel bij. Zulks is momen teel trouwens eveneens het geval. Zowel Sovjet-Rusland als de Verenigde Staten en de Verenigde Naties brengen er hun mil- lioenen heen. Sovjet-Rusland heeft tot dus ver naar schatting twaalf millioen dollar in de „affaire" gestoken. De Amerika nen deden Kaboel het voorstel de grote Kandaharwoestijn door irrigatiewerken vruchtbaar te maken. Een project er voor j is reeds uitgewerkt. De uitvoering er van zal een slordige tachtig millioen kosten. Aangezien een vruchtbare Kandahar het voedseltekort in Afghanistan aanzienlijk zou verminderen en dit land er misschien van zal afbrengen begerige ogen naar de vruchtbare vlakten langs de Noord- Westgrens van Pakistan en de Pathanen te werpen, zijn de Verenigde Naties gans vóór dit enorme plan. Op zijn beurt verstrekte het Kremlin in 1954 aan Afghanistan twee millioen dol lar voor het asfalteren van de straten van Kaboel. Sovjet-Rusland heeft bovendien reeds een oliepijpleiding aangelegd tussen de Sovjet-Russische republiek Oezbekis tan en de Afghaanse stad Mesar-i-Sjeris. RopI fD n i m or> Tfvz-voc-i f ct-i t-ef U v L-fi u.,.„ se arbeiders zullen worden gebouwd en daarna van Sovjet-Rusland uit zullen wor den ingericht. Ja. de millioenen stromen het doodar me Afghanistan binnenMaar uitein delijk zal toch in de een of andere vorm de rekening worden gepresenteerd. In Kaboel zal de huidige koning zich onge twijfeld op zijn voorgangers inspireren en trachten, Afghanistan zijn volledige onaf hankelijkheid te doen behouden. De histo rie van zijn eigen land alleen al zal hem er steeds aan herinneren, dat Sovjet-Rus land uit is op penetratie naar het Zuiden. Het kan Pakistan en India slechts dwars door Afghanistan bereiken. Het aanne men van Sovjet-Russische militaire hulp in een eventueel conflict met Pakistan zou wellicht op den duur noodlottige ge volgen kunnen hebben. Kenners van de situatie menen* dat het kabaal van Kaboel rond de Pathanen met veel meer is dan een handigheidje, om zoveel mogelijk buitenlandse hulp te krijgen, zonder dat daar in werkelijkheid enige tegenprestatie tegenover staat. Men weet in Kaboel, zo stellen ze vast, heel goed. dat de Pathanen er weinig voor voelen door hun arme. Afghaanse „broe ders bevrijd te worden. Ze worden door J akistan ais troetelkinderen behandeld, de bergstammen krijgen hoge uitkeringen v^.i rust'S te houden, maar geen en kele heerser in Kaboel zal het zich kun- tén L 0V?n, de Pathanen op zijn kos- stammen f" leVf"* De Pat^anse berg- stLT door Is KhyberPa* zijn aldus Pakistan zét a En®eIs«n zoet gehouden. Pakistan zet deze traditie voort. van do Wd6r nU Uitziet' zal Afghanistan van de huidige situatie slechts voordelen als modèrnotS?ent uiteraard zÜn opkomst l ïl u staat zal bevorderen. Hierbii moérne£h d ongetwijfeld binnenlandse moeilijkheden Want behalve de koning on 6e" betrekkelijk klein aantal oude en rijke families in het land grote in- vnmd V Ed" Uit moderne toestanden voortvloeiend modern bestuur zal onge- Sd,een ei2de maken aan de nog het^a J drS?ntde' feodale toestanden il hoéft a 't ,n onzent zo lang bekend noellah" "h€t land van Amma' Afghaanse stamhoofden tijdens een conferentie, ivelke kort geleden te Kaboel gehouden werd. Nog een week en de in October met al gemene instemming en medewerking be gonnen Nationale Actie „De vluchteling wacht op uw sleutel" zal ,,in het slot val len". Boelganin en Kroesjtsjef hebben bij hun bezoek hele ziekenhuizen ten geschenke gegeven, die door Sovjet-Russische tech nici (lees propagandisten) met Afghaan- Heden zult gij weten, dat de Heer komen en ons verlossen zal en mor gen zult ge Zijn heerlijkheid zien. Aldus houdt de Kerk ons vandaag nog voor in de Graduale van het of ficie op de vigiliedag. Zijn we klaar voor morgen? In geestelijke zin dan. Anders heeft de herdenking van het Kerstgebeuren weinig waarde gelijk we een vorige maal reeds schreven. Opnieuw moet in de hoogheilige nacht de glans van het „Verum Lu men", het Ware Licht schitteren. Of wij en millioenen met ons de vreug den van dit Licht beleven, hangt van de persoonlijk* gesteltenis af. Bij het peilen daarvan laat de Kerk St. Pau- lus aan het woord. En zo lezen we: „De genade van God, Onze Zalig maker is openbaar geworden aan alle mensen.... De Zaligmaker heeft Zichzelf voor ons gegeven om ons te reinigen tot een Hem aangenaam volk, ijverig- in goede werken". Dat is derhalve van nu af de taak, Over de gammele wegen van Afghanis tan trekken nog steeds de kamelenkaravanen. die we met vallen en opstaan mis schien moeten proberen te vol brengen. De praktijk van het leven heeft wel uitgewezen, dat dit karwei niet zo eenvoudig is. Dat weet de leiding der Kerk ook en met die wetenschap der menselijke broosheid, waar het deugdvorming betreft gaat Zij ons voor in smeekge beden. „Geef ons, dat we door een heilige levenswandel tot Zijn gezelschap mogen komen. Dat in onze werken weersch^jne wat in onze geest door het geloof schittert. De heilige dag is voor ons opgegaan. Heden daalde een groot Licht op aarde neer. Alle grenspalen der aarde hebben het Heil gezien. Heilig, Heer, de opgedragen gaven en reinig ons van onze zondenvlekken". e officies zijn één grote juichkreet om hetgeen is geschied. Het Woord is vlees geworden, geboren uit de Maagd Maria. Wie zich enigermate in het Kerst mysterie verdiept, moet met ontzag en dankbaarheid worden vervuld. Hij of zij begrijpt dan ook iets van de verheviging der verwachtingen van het Joodse volk om de Verlosser. Maar bij schone gevoelens, en te dere aandoeningen mag het niet blij ven. St. Paulus trok de consequentie: we wezen er in het begin reeds op met de genade, in de Verlossingsdaad verkregen, hebben we te zorgen voor eeq rechtvaardig godsdienstig leven. Aangenaam en ijverig dienen we te zijn. En zó moest Titus, aan wie St. Paulus de geciteerde brief schreef het volk bepreken en vermanen. Kerstmis zij derhalve het goede be gin van een nieuwe levensperiode. Zijn wij oprecht van goede wil, dan betekent dat Eer voor God en voor de aarde vrede. Wat zal het christendom dan een goede geur geven. Wederom een verhaal, dat werke-l geven. Na de oorlog begonnen in het dorp lijkheid is en slechts in de fantasie i Seruchten rondomi hem de ronde te doen. Er waren herhaaldelijk mensen voor goed oj in een ui oom zou kunnen ge- verdwenen. Van elders was men naspo- beuren. Toch is het een.... hijn.i r'ngen komen doen naar personen, die simpele realiteit. Na jaren van troos teloos leed, waarvoor geen soelaas hleek he bestaan, van ontbering en doffe wanhoop om werkloosheid en een toekomst, die geen enkele uit komst leek te brengen, is voor twee eenvoudige dorpsmeisjes de fee van het geluk aan de deur komen klop pen. De fee van het gelukZelf geloven ze stellig, dat Onze Lieve Heer zich tenslotte Jiu-n lot en dat van hun moeder en broertje en zusje heeft aangetrokken en misschien nog eens genadig zal zijn voor hun vader, die een koelbloedige moordenaar was. Van talrijke moorden beschul digd, waarvan er twee overtuigend bewezen konden worden, werd Ernesto Picchioni tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. In landen waar de doodstraf bestaat, zou hij op liet schavot gestorven zijn. Toen de moordenaar gevangen werd ge nomen, liet hij een gezin van vier kinderen volkomen onverzorgd achter. En niet al leen, dat de moeder met hard werken het gezin in leven moest houden, zij en de kin deren gingen zwaar gebukt onder de harde houding der dorpsgenoten, die hen nawe zen als de vrouw en de kinderen van een moordenaar, van een waar monster, dat niets kwaads vermoedende mensen in zijn huis lokte en hen van hun meestal slechts geringe bezit beroofde. Ernesto Picchioni had tot en in de oor log een volkomen rustig leven geleid en door niets ook maar enige aanstoot ge- naar het dorp waren gegaan of dit waren gepasseerd en nooit meer teruggekomen. Het duurde enkele jaren, voordat de po litie naar aanleiding van die feitelijk on controleerbare geruchten in de verwar de toestand na de oorlog waren in Italië zoveel mensen spoorloos verdwenen een onderzoek in het dorp Nerola instel de, dat langs de spoorlijn van Rome naar Chieti ligt. Op grond van de geruchten namen ze Ernesto Picchioni een verhoor af, maar ze konden niets uit hem krijgen. Er waren echter bewijzen tegen hem, zij het slechts geringe. Ten slotte ging de politie er toe over, zijn vrouw en zijn moe- worden veroordeeld en onverzorgd achter blijven. Carolina en Gabrieia groeiden voorspo dig op. Toen Carolina zestien iaar was, kwam er in het internaat een rijke vreem deling, een Engels financier en eigenaar van mijnen, ook in Italië. Evenals talrij ke andere vreemdelingen zonder kinde ren. vooral Amerikanen, was hij er op uit een Italiaans kind te adopteren en hij wilde zijn goede zorgen uitstrekken naar een kin.d, dat het in het leven bijzonder slecht had getroffen. Eerst wilde hij echter een keuze maken en men liet hem met een aantal kinderen van het internaat praten. Hij koos Caro lina Picchioni uit. O, zeiden de zusters, maar haar vader was een dubbele moor denaar, het monster van Salaria.. De: te beter, zei de Engelsman en toen hr hoorde. dat Carolina nog een jonger zusje Gabrieia, in het internet, had, beloofd"" der. die bij hem inwoonde, eens nader aan 0°k voor haar te zuiltin zorgen, de tand te voelen. Ze had reeds opgemerktCarolina en Gabrieia wonen thans nie dat de twee vrouwen erg angstig waren en als het ware voor Ernesto Picchioni beefden. Als zijn naam genoemd werd, ke ken 7,e elkander vol schrik en vertwijfe ling aan. Dc vrouwen overwonnen tenslotte haar angst, gevolg van jarenlange intimidatie en mishandeling en op haar aanwiizingen kon de politie op een binnenplaatsje bij het huisje der Picchioni's twee lijken op graven. Het waren die van een advocaat en een handelsreiziger. De politie trof bij een huiszoeking een actetas aan, die aan de advocaat bleek te hebben toebehoord alsmede enkele kleine voorwerpen, welke het eigendom van de handelsreiziger wa ren geweest. Zijn dorpsgenoten schoven Ernesto Picchioni nog enkele andere mis daden in de schoenen, waarvoor het be wijs zoals gezegd echter niet geleverd kon worden. Hii stond terecht als „het monster van Salaria" en ba zijn veroor deling sloten de gevangenisdeuren zich voorsoed achter hem. Moeder Picchioni kon op den duur niet langer voor het hele gezin zorgen en ze vertrouwde de twee oudste meisjes en haar zoontje toe aan een zusterintérnaat, dat zich ontfermt over kinderen van per sonen, die tot een lange gevangenisstraf meer in het internaat. Hun moeder be hoeft niet meer uit werken te gaan e hun broer, die werkloos was geworder heeft door bemiddeling van Mr Rober Fitz Aucher een betrekking gekregen. Elke dag worden de zusjes met een grote auto gehaald en naar Rome gebracht, waar z Engelse les krijgen. Gabrieia gaat late op kos'en van de rijke Engelsman naa de universiteit, want ze kan goed leren Deze heeft de wettelijke toestemmin- aangevraagd, om Carolina te kunnen adop teren en naar Londen te laten komer waar Nj m een groot huis woont en haa' als zijn dochter wil behandelen. Moeder Picchioni heeft na lang aarzelen haa toestemming gegeven en haar dochter aar de Engelsman afgestaan. Carolina is thans zeventien en een aardig, slank, donke meisje. Het verhaal van haar ongelo felijke geluk is ruchtbaar geworden, on danks het feit. dat de Engelsman wars ir van alle publiciteit en het maken van fo to's van haar door persfotografen verbo den heeft. Daarom kunnen we hierbii slechts een kiekje geven, van Carolina gemaakt, toen ze pas in het internaat was opgenomen. Ze draagt het uniform der Italiaanse scnoolkinderen K.H. A Dat wil zeggen: dan sluit de inzendter mijn van de prijsvraag, welke de alle ge zindten overkoepelende federatie voor vluchtelingenhulp aan deze inzameling (van oude sleutels en financiële bijdra gen) heeft verbonden. Deelnemerskaarten, dan wel met vijftig cent extra gefran keerde gewone briefkaarten met daarop ingevuld de schatting van het gewicht aan in het land opgehaalde oude sleutels moe ten uiterlijk op 31 December zijn gepost. Wie daarna nog instuurt (naar postbus 404, Den Haag) dingt niet meer mee naar de prijzen, waarvan de voornaamste drie zijn: drie, twee en één jaar gratis wonen. De komende, laatste, week zal de ac tie vooral geconcentreerd zijn op Amster dam, waar jeugdige vrijwilligers de hui- Zen langs zullen gaan om oude sleutels op te halen onder aanbieding van een deelnemerskaart. Hoe is het met de sleutelactie annex prijsvraag gegaan? Weliswaar is die ge handicapt, doordat in de aanvang vrijwel tegelijk enkele andere, niet minder in stemming verwervende nationale acties liepen. Maar kennelijk getroffen door de nood der ontheemden, heeft ook deze keer het Nederlandse volk zich van zijn menslievende kant laten zien. Het gewicht van de sleutels zal strikt geheim blijven tot het moment waarop bet tijdens de slotbijeenkomst op 18 Januari in de Stadsgehoorzaal van de •Sleutelstad" Leiden officieel en onder notarieel toezicht zal worden vastgesteld. Nog een week en dan sluit de „Sleutel- •ctie Wie met de Kerstdagen een extra gotae daad wil doen voor de duizenden wier vaderland onherbergzaam werd, helpt daarmee in het nieuwe jaar hen een be tere toekomst en mogelijk een eigen te huis te ontsluiten. Postbus 404 en giro 5100 staan daarvoor open. In drie staten in het Westen van de Ver. Staten zijn een aantal door zware regens gezwollen rivieren buiten hun oevers getreden. Verscheidene steden en dorpen in dit gebied staan onder water. Tot dusverre zijn tenminste 12 personen om het leven gekomen en dozijnen huizen ztfn weggespoeld. Amphibie-eenheden van het Amerikaanse leger en hefschroef- vliegtuigen zijn in het rampgebied inge zet om in gevaar verkerende bewoners te evacueren. In de stad Santa Cruz stond Vrijdag morgen bijna twee meter water en in Klamath in Noord-Californië stond het water zelfs zes meter hoog De regens in dit gebied houden nog steeds aan en woe den de zwaarste genoemd van de laatste 100 jaar. Intussen heeft president Eisenhower de overstromingen in Californië Vrijdag als een grote ramp beschreven en machtiging gegeven tot onbeperkte financiële steun ?anj?e* Sctroffen gebied. De minister van landbouw. Ezra Benson, heeft de Caiifor- nische autoriteiten voedselvoorraden aan geboden. O De Indiase regering heeft besloten diplo matieke betrekkingen met Buiten-Mon- golië aan te knopen en met dit land diplo matieke vertegenwoordigers, nog wel ln de rang van ambassadeur, uit te wisselen. Dit is gisteravond officieel te Nieuw- Deihi meegedeeld. Hoe noodzakelijk de instelling van een dergelijke post is, blijkt genoegzaam uit het feit, dat het de Indiase ambassadeur te Peking za] zijn, die naast zijn huidige taak, tevens bij de Buitenmongoolse re gering zal worden geaccrediteerd. De Mon. goolse ambassadeur te Peking zal tevens bij de Indiase regering worden geaccre diteerd. Buiten-Mongolië is een Peking-satelliet- staat, waarvan de graad van „fictiviteit" nog niet definitief is vastgesteld. Zoals bekend, is vorige week een poging van de Sovjet-Unie om de „staat" als een ondergeschoven Peking-kind in de V. N. onder te brengen, ten koste van het V. N.- lidmaatschap van Japan, mislukt. De voorzitter van de pro-Duitse C.D.U. in Saarland, dr Hubert Ney, heeft de op dracht van zijn partij om te trachten een regering te vormen, aangenomen Er zijn besprekingen gaande mei de twee andere pro-Duitse partijen, de democra- ïsche partij van dr Heinrich Schneider c-n de sociaal-democratische partij. Een van de eerste doelen van de drie partijen zal zijn wijziging van de grond wet om inlijving van Saarland bij West- Duitsland mogelijk te maken. Zij rekenen op de stemmen van de helft van de afge vaardigden der christelijke volkspartij, die zij nodig hebben voor de vereiste meer derheid van driekwart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3