Het I a 6 ip t klinkt in de hele wereld m ry rs^rs J ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 PAGINA 5 Exotische kunstenaars bij de kribbe mm '\S\ tfPa. v-Hv De Peruaanse schilder Jose Quintero vervaardigde bovenstaand relief Moeder en kind TAF KERSTKLOKKEN luiden over heel de wereld. Onverschillig of de christelijke zin van het Kerst gebeuren begrepen wordt of niet, de vertedering om het menselijk verhaal van Christus' geboorte vindt weer klank in de harten van alle mensen. Geen moderne slogan is ooit zo inge slagen als het „Vrede op aarde" van de engel, dat jaarlijks de mensheid althans één dag doet hunkeren om te behoren tot hen „die van goede wil zijn". De universele verbreidheid van het Kerstverhaal spreekt zich ook uit in de beeldende kunst. De Kerststal, de aanbidding der Wijzen en de vlucht naar Egypte inspireren de kunste naars van alle werelddelen. In hun uitbeelding mogen zij de stijleigen aardigheden van hun land vertonen, hun kijk op het gebeuren moge ver vuld zijn van inheemse elementen, de zin van hun Kerstvoorstellingen is geen andere dan die van de West- Europese kunstenaars, de simpele, menselijke weergave van de ge beurtenissen die het Kerstwonder be geleidden. TA P deze pagina vindt de lezer een zestal Kerstafbeeldingen uit alle windstreken. Een Chinese Madonna getekend met de verfijnde penseel streek van de Oosterse tekenaars, draagt het Kerstkind in een stal van bamboehout, omrankt met de sier lijke bloemen en takjes die op Chi nese prenten onontbeerlijk zijn. Daar naast een primitieve, ruige „Vlucht naar Egypte" uit Frans Afrika, waar Maria en Jozef hun reisgoed moei zaam op hun hoofd torsen als negers de oogst van de dag. Van Frans Afrika naar Nigeria betekent een stap van de kinderlij kste primitiviteit naar de rijkste ornamentiek. De Drie Koningen manifesteren hun fabel achtige rijkdom in de pracht der cos- tuums. Het mozaïek van edelstenen dat hun hoofdtooi siert, contrasterend met de eenvoud van de Kerstgroep links, wekt herinneringen aan de glorie van Perzische miniaturen. De prent is een meesterstukje van deco ratieve schoonheid. Minder stralend van sierlust, maar in haar strakke lijnenspel van een sobere kracht, is de „Vlucht naar Egypte" uit India. De weinige sier motieven, de rake verdeling van licht en donker, de frontale, gesty- leerde figuren met de voor India kenmerkende, wijd geopende aman- delvorm der ogen, de gedurfde teke ning van de ezel geven deze prent een helderheid die de aandacht direct richt op het wezenlijke. Grote kracht gaat ook uit van het gekleurde gips- reliëf uit Peru, dat de Madonna, ge flankeerd door twee engelen, in wel zeer forse lijnen uitbeeldt. Hoezeer deze Peruaanse opvatting van de onze verschilt, voor de indrukwek kende simpelheid van dit stuk kan niemand blind blijven. Uit Vietnam kwam tenslotte de meest traditionele der zes gereproduceerde werken, een schilderij dat in de schildermanier aan de Franse impressionisten doet denken, al laten de menselijke figu ren, de negerhut en het oerwoud over de herkomst van de kunstenaar geen twijfel. Wij meenden onze Kerstbijlage dit jaar niet beter te kunnen openen dan door de lezers deze selectie aan te bieden van buiten-Europese kunst, die de wereldomspannende zeggings kracht van het Kerstverhaal duide lijker illustreert dan in woorden kan gezegd worden. Kerst verhaal De aanbidding der herders door een kunstenaar uit Vietnam mmr# Vlucht naar Egypte door een kunstenaar uit India Een decoratief schilderij uit Nigeria op het Driekoningenthema .S Een Kerstvoorstelling uit China Uit Frans-Afrika stamt deze interpretatie van „De vlucht naar Egypte"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5