Na goudzoekers uraniumzoekers Bijwoning van atoomexplosie VRIJE TIJD na het jaar 2000 Griekenland lichtte Cyprus' aartsbisschop in GRIEP! Amerikaanse vakbeweging voor nieuwe ontwikkeling Stem der leiders op gebied der buitenlandse politiek Chefarine 4 Een debacle werd een monument C. J. J. Hogenboom: goede voorlichting en weerbare emigranten Razend bouwtempo in Las Vegas Gloeilampjes Na cle fusie CIO-AFL Dc debacle Prof. Polak in „Verwachtingsnummer" van Plein 1955 Felle brand bij Stokvis te Deventer WOENSDAG 28 DECEMBER 1955 PAGINA 5 Zélfs de grond van Sao Paulo Tien jaar: een termijn Jonge, weerbare gezinnen „Zo men uit mijn mond een kreet wil horen", zegt de presi dent der coöperatie, „zo is het deze: geef ons jonge Nederlandse boerengezinnen die men zorgvul dig heeft geselecteerd, die men op nuchtere wijze heeft voorgelicht omtrent de mogelijkheden niet alleen doch ook en vooral omtrent de moeilijkheden, die men, anders gezegd, wéérbaar heeft gemaakt voor de zware taak die hen wacht, dan brengen we de Brazilianen iets waardevols en dan krijgen we er stellig ook iets waardevols voor terug!" Steeds sneller bouwen IN EEN WEEK 13 GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING Wij verkennen het terrein Uitwerking der explosie gebruikte De meest oplosbare koffit ter wereld Vele radio- en tv-toestellen in vlammen Gisteren is te Deventer het hoofdge bouw van dc N.V. R. S. Stokvis en Zn., waarin o.a. dc magazijnen zijn gevestigd door een felle brand zwaar beschadigd. De zeer kostbare inhoud, die o.m. bestond uit radio- en televisie-apparaten, badka- mertoestellen, rijwielen en vele andere artikelen, ging deels verloren 0f werd deels zwaar beschadigd. Mr J. H. P. M. KUIJPERS f Nieuwe slatuur Fusie en prijzenpolitiek VOORWAARDELIJKE STRAF VOOR DRONKEN AUTOMO BILIST PLUIMVEEHOUDERS BEKEURD Pseudo-vogelpest niet aangegeven (Van onze correspondent De pluimveehouders G. van M. te Hoef en A. van R. te Vanenburg (gem. Putten) hebben proces-verbaal gekregen, omdat zij geen aangifte hadden gedaan van het voorkomen van pseudo-vogelpest onder hun pluimvee. De besmette dieren zijn on middellijk afgemahkt. Nederlanders boeren bestin Brazilië W'-'-'v N DE KERSTNACHT trokken, opnieuw, tweeduizend Brazilianen naar de Fazenda. De Decembernachten zijn daar mild, in Sao Paulo. De bries die over de heuvels glï.idt en over de wijde akkers, is lauw en koesterend en de Nachtmis wordt er opgedragen in de open lucht, en in het eerste, paarse licht van de nieuwe morgen luisterden ook ditmaal tweeduizend Brazilianen ont roerd naar een Kerstlied dat, gedragen op klare, dunne kinderstemmen van héél ver, uit een andere wereld, te komen scheen: ,,De herdertjes lagen bij nachts. Op het plein van de Fazenda een kleine nederzetting in de indrukwek kende eindeloosheid welke men vindt als men, in Sao Paulo de laatste lichten van de stad Campinas achter zich heeft1 gelaten stond ook deze Kerstnacht tussen hen die daar de Nachtmis bijwoonden, een lange, sterke man met sterke, doordringende ogen. Zijn naam was: C. J. J. Hogenboom. Zijn officiële titel was: president van de Coöperatieve Agro-Pecuarea Holam- bra. Doch in de vele publicaties, in de Braziliaanse en Amerikaanse pers aan deze merkwaardige Fazenda in het hart van Sao Paulo gewijd, noemde men hem anders. Men noemde hem de vervaardiger van een monument. Een Ne derlands monument: „a monument of Dutch courage", schreef een Ameri kaans journalist. Het is de vraag of er in de Fazenda Libeirao nu, in 1955, nog wel een Nachtmis zou zijn opgedragen als, vijf jaar geleden, C. J. J. Hogenboom daar niet was gearriveerd. enkele jaren fijds nog wel meer fouten gemaakt. ..Tijdens de oorlog", zegt de heer Hogenboom. ..heb ik in een Jap penkamp gezeten. 'Sommige toestanden daar waren nog heilig, vergeleken bij de toestanden welke ik bij mijn aan komst in Brazilië vond. Het plan hal geJaald. De droom van een nieuwe toekomst was verbrijzeld. De slappe elementen in de kolonie staken ook de sterken aan. De sfeer was grauw. Wat kon men anders verwachten? Zelfs de grond die officieel de beste grond van de provincie Sao Paulo heette, had de emigranten teleurgesteld: hun voor gangers hadden er drie eeuwen achter een mee gewoekerd, de aarde was nu arm en schraal, en zó waren de vruch ten welke zij nog voortbracht". Dat alles speelde vijf jaar geleden. De man die door de Nederlandse rege ring was uitgezonden om te onderzoe ken wat er aan die Fazenda in Brazilië wel haperde, keerde terug met een rap port waarin hij nog slechts twee wegen open liet: doek de Fazenda en de coöperatie op, zet de overlevenden op een schip met bestemming Nederland; of geef hun mèt een saneringsplan een nieuwe kans. •j Het was het, vijfde Kerstfeest, dat de president der coöperatie in Brazilië vierde. Enkele dagen tevoren nog slechts had hij in Nederland bedrijvig door de trieste druilregen gerend Een haastbezoek. volgestopt met besprekin gen, spreekbeurten, interviews en con ferenties. Als men de heer Hogenboom tus sen twee besprekingen in eindelijk enteren kon voor een vraaggesprek en men hem nog eenmaal lastig viel met de. onderhand wel stereotiepe vraag wat hij wel gevonden had toen hij eind 1950 met een regeringsopdracht naar Brazilië trok teneinde ter plaalse te onderzoeken wat er aan de, in 1948 gestichte Nederlandse boerenkolonie daar in Sao Paulo wel haperde, typeer de hij de situatie met één enkel woord: „een débêcle!" „Er heerste een gezagscrisis in de kolonie", aldus de heer Hogenboom, „de leiding werd niet meer beluisterd, vele van de honderd Nederlandse ge zinnen die in goed vertrouwen naar Brazilië getrokken waren om er een nieuwe toekomst te bouwen, stonden op het punt om, bitter en teleurgesteld, de Fazenda te verlaten. En bovendien: economisch zat de coöperatie aan de grond; er was practisch geen cruzeiro meer in kas; het leek er op, dat heel het avontuur zou moeten eindigen met een faillissement en een menigte an dere brokken". De selectie Het was, zo zegt nuchter de heer Hogenboom. niet moeilijk, dc oorzaken van deze débacle te ontdekken. Het voor-onderzoek bleek onvoldoende te zijn geweest; de financieringsbasis was, mede daardoor, te smal; en voor het overige was men niet al te zorgvuldig omgesprongen met de selectie van hen die. matig of verkeerd voorgelicht, naar Brazilië trokken. „Het gaat vooral om deze selectie", aldus de heer Hogenboom, „wij hadden in die dagen uiteraard nog geen Bra ziliaanse ervaring op het gebied der emigratie, en twee jaar later had men geen moeite om te ontdekken, dat emigratie nauwelijks verantwoord is als zij niet gedragen wordt door adviezen en een voorlichting die uit ervaring zjjn opgebouwd. Ik bedoel het zo: het is best mogelijk, dat het „au fond het zelfde blijft of een Brabants boeren gezin naar Canada of naar Nieuw Zee- land emigreert; het is bovendien best mogelijk, dat dit gezin daar onmiddel lijk en uitstekend slaagt, doch dat wil dan nog niet zeggen, dat het 0°It 'n Brazilië, onder geheel andere, zeer ty pische omstandigheden wei zou kunnen slagen. Een man die, hij wijze van spr ken, geschikt is om naar Siam te emi greren, mag eenvoudig niet naar Bra zilië, en omgekeerd; en dat is een van de fouten welke wij in 1948 bij de stich ting van deze Nederlandse boerenkolo nie in Brazilië maakten". Er waren daar in Sao Paulo in slechts De heer Hogenboom kreeg twee-en- een-halve millioen en de opdracht om ginds in Brazilië van een débacle een triomph te maken. Alvorens dat sane ringsplan in werking kwam. was de debacle al bezig, zich te voltrekken. Veertig boerderijen lagen leeg: hun bewoners waren naar andere delen van Brazilië getrokken; er zijn er onder hen, die daar van voren af aan be gonnen en nog slaagden bovendien. In tussen moesten 40 bedrijven opnieuw worden bezet hetgeen het verstrekken van nieuwe credieten betekende. Het betekende bovendien een nieuw ruil verkavelingsplan dat de heer Hogen boom ontwierp Samen met een finan- cieel-economisch plan. gebaseerd op het rendabel maken van een boerenbedrijf ter grootte van 15 a 20 hectaren. ..Het boeiende aan dat saneringsplan was", zegt nu de heer Hogenboom, ,dat wij temidden van de ellende een ter mijn durfden stellen: wij financierden in credietvorm en wij stelden daarbij, dat dit crediet in tien jaren afgelost zou moeten zijn. We zijn nu pas vijf jaar verder, doch het staat nu al vast, dat meer dan 85 procent van deze tiea- jaar-contracten straks ook gerealiseerd zullen worden: nóg vijf jaar en meer dan 85 Nederlandse boerengezinnen zullen zich ginds in Brazilië eigenaar kunnen noemen van 20 hectaren grond alles inbegrepen: de werktuigen, het huis en de stallen". Er is daar nu een uiterst gezonde kolonie gegroeid. Nederlandse boeren die verre Van bedreven waren in het bewerken van een uitgeputte grond, ge legen in eensub-tropisch klimaat, heb ben. geïnspireerd ongetwijfeld door de geestdrift en de werkkracht van de nieuwe president der coöperatie, enorme prestaties geleverd. Zij verbouwen koffie, rijst, katoen, mais groenten, zij hebben sinaasappel- en ananas-aan plantingen. Hun productie is. vijf jaar na de catastrophe, het dubbele van het normale gemiddelde in de provincn- Sao Paulo. en voor het geval dat te weinig zegt: vier jaar geleden leverde op de Fazenda één hectare 1800 kg mais op; nu is dat gestegen tot 4500 kg per hectare! Een uiterst gezonde kolonie, inder daad. Doch het zal niet lang meer een kolonie zijn. Er groeit tussen de Bra zilianen en de Nederlandse immigrant een wederzijdse warme waardering De Nederlandse boer. vooral de katholieKe boer. assimileert buiten verwachting gemakkelijk, en zo is het goed. „In Brazilië begrijpt men, dat wij niet alleen gekomen zijn om wat rijk dommen uit de grond te wroeten en wat cruzeiros", zegt de heer Hogen boom. „onze Nederlandse boeren heb ben Brazilië iets aan te bieden: hun werkkracht en hun geloof; is bet niet typerend, dat in dit grote Katholieke land, dat zulks een schijnend tekort aan priesters heeft, deze Nederlandse Fa zenda sedert 1948 reed 29 priesterstu denten opleverde?" Nu, slechts enkele jaren na de dé bacle, durft de heer Hogenboom het aan, nieuwe Nederlandse boerengezin nen uit te nodigen, naar Brazilië te komen. Aan het einde van onze vorige correspondentie over Las Vegas beschreven wij onze entree in de staat Nevada en hoe een groot reclamebord ons daar „verwelkomde" met een opschrift, waardoor de toerist opmerkzaam wordt ge maakt op de voorhanden zijnde „gok-automaten". Dan als men Las Vegas binnenkomt ontwaart men her-en-der verspreid een aantal langgerekte lage gehouwen en een overvloed van reusachtige reclameborden, fel van kleur en hoog opgericht als totems van geweldig formaat bovenop de grotere gebouwen. Tot deze laatste behoort ook de „Last Frontier", het meest moderne en grootste Casino; Het is een merkwaardig gebouw met een even merkwaardige omgeving: prachtige tuinen; een dorpsstraat, tot in de kleinste details herinnerend aan de tijd der pioniers; en als bijzondere be zienswaardigheid de oude „landvaartui- gen", dat zijn de twee „verdiepingen" tel lende grote wagens, die door 20 muil ezels werden getrokken, en waarvan men zich vroeger als vervoermiddel bediende Dan als laatste curiositeit een oudei- wetse sheriff en pseudo-goudzoeker. Old Smiley geheten, een vroegere filmacteur uit de tijd nog van de stomme film. met z'n hoge laarzen, z'n patronengordel. z'n geweldige hoed en de nodige gouddtl- versattributen. En dit alles kan men zien in de stof fige atmosfeer en onder het gedreun van bulldozers, want men gaat door met bou wen. Zo is b.v. een jaar geleden het luxueuze hotel Sahara midden in de woestijn gebouwd, enige mijlen van de stad vandaan en men heeft daar om het geheel te verfraaien in de nabijheid drie kamelen neergezet van gekleurd cement, geflankeerd door een standbeeld van een Arabier in bournous gekleed. Bezoeker" lieten zich daar fotograferen, gezeten op een van die beesten met als achtergrond de dorre golvende zandvlakte. Momenteel zijn de kamelen omgeven door huizen, modemagazijnen en bazars, die in enkele maanden daar zijn gebouwd. Een ander voorbeeld van de snelheid, waarmee hier gebouwd wordt. Een Birmingham Een walgelijke geschiedenis was het met de 41-jarige Mary Clarke, die 'ft het politiebureau belandde gisteren en vandaag reeds tot een maand gevange nisstraf werd veroordeeld. Ze was met de kinderwagen op stap met haar acht tien maanden oude baby en raakte zo dronken, dat rond middernacht de po litie haar moest oppakken. Daar ze anders niet te vervoeren was, haalde een politieman de baby uit de wagen, en de ontaarde moeder werd er bo venop gelegd. Zo trok men naar het nolitibureau: een politieman achter de kinderwagen, moeder er half in en een tweede politieman er met de baby op de arm achteraan. Southampton Wanneer een sheik een auto koopt 's het niet zo maar een serieproduct. Sheik Yussef Mohammed al TaWl1 Saoedie Arabië had vele persoonlijk* wensen, toen hij een automobiel - Stelde. De wagen bezit namelijk.een hydraulisch te bedienen samenklapDaie kap en vensters die geopend en Slo ten kunnen worden, ook met drukknop- bediening. Om wat oo te vallen is wagen met goudlak afgebiesd, terwi.ll de banden witte zijvlakken hebben, de wielen van zilver zijn en de bekled ng vóór de verandering marineblauw is. Florence Italië „Maestro" Vladimiro Sante-Vannini heeft de Kerstdagen gebruikt om een wereldrecord op zijn naam te brengen. Hij bestond het om 49 uren achtereen op een piano te timmeren. De piano overleefde het de buren vermoedelijk niet. Daarmee was hij één uur langer dwaas dan een Amerikaan, die het maar 48 uur uithield. Toronto Canada) Prof. dr F. L. Polak, opvolger van prof. Tinbergen als directeur van het Centraal Plan Bureau te Den Haag, schrijft in het jongste nummer van Plein 1955, dat er in de eerstvolgende eeuw een gedurig ver dere verschuiving zal plaats vinden van de arbeidstijd naar de vrije tijd, in die zin, dat steeds meer uren niet gewerkt Zal worden. De voornaamste gevolgen hier van zullen zijn, dat de scheiding van klassen en standen niet meer zal lopen tussen rijk en arm, doch tussen werkers en niet-werkers; dat voorts het vraag stuk der vrijetijdsbesteding het probleem bij-uitstek der toekomstige samenleving zal zijn; dat de kern-problematiek, die thans reeds voor een belangrijk deel is verschoven van het economische naar het sociale vlak. hoe langer hoe meer zal ver schuiven van het sociale naar het cultu rele vlak, zodat de verbanden tussen tech- nificatie en massificatie zich gedurig scherper zullen opdringen en dat tenslotte het achterblijven over de gehele linie van de ontwikkeling der cultuurwetenschap pen bij die der natuurwetenschappen zich steeds pijnlijker zal doen gevoelen. Naast prof. Polak, spreken nog hun toe komstverwachting uit een experimenteel dichter. Gerrit Kouwenaar, pater S. Jels- ma M.S.C., een huishoudierares, een on- dërwijzer, studenten, kerkelijken en bui tenkerkelijken. De redactie van Plein 1955 trekt uit de bijdragen de conclusie, „dat alien, die op verschillende wegen zwer vende en zoekende zijn, geloven in de zin van hun speurtocht". In het Januarinummer zullen wederom enige niet-katholieken hun mening geven, ditmaal over het beginsel van de Plein actie, nl, „om nu samen, in onderling ge sprek en optreden, tot elkander te ko men" Aan de eerste editie in het komende jaar zullen o.a. hun medewerkin® verle nen: dr E. Brongêrsma, ds J. Buskes jr, ds dr H. Faber en de Amsterdamse jour nalist Henri Knap. Het Februarinummer zal gehee] gewijd zijn aan de jongeren. De kern van deze uitgave zal bestaan uit bij dragen van jonge mensen, katholieken en niet-katholieken, die een kort opstel, een artikel of losse gedachten hebben opge stuurd als antwoord op enkele vragen, die de redactie van Plein 1955 in haar Decem bernummer aan haar jonge lezers heeft voorgelegd. De vertegenwoordiger van het Griekse ministerie van buitenlandse zaken Llatls, die momenteel besprekingen voert met aartsbisschop Maharios, heeft gisteren twee bezoeken aan de aartsbisschop ge bracht, terwijl hij de lunch gebruikte in gezelschap van dc Britse gouverneur, sir John Harding. Na het tweede bezoek werd door het bureau van dc aartsbisschop een communiqué bekend gemaakt, waarin werd gezegd, dat Liatis de aartsbisschop had ingelicht over dc besprekingen tussen de Griekse en Britse ministers van buiten landse zaken omtrent de kwestie Cyprus en de pogingen van de Griekse regering om het probleem op te lossen. Het communiqué constateerde ook, dat er een volledige overeenstemming heerste tussen de aartsbisschop en de Griekse re gering omtrent de wijze, waarop deze op lossing moet worden gezocht. De aarts- Blijkens de Staatscourant van Dinsdag werden in de week van 11 tot en met 17 December aangemeld 30 gevallen u van dipbterie en 13 gevallen van kinderver lamming Van deze laatste ziekte werden aangemeld 1 geval in Leeuwarden, 1 in Wieringen, 4 in Delft. 2 in Rotterdam, 1 in Schiedam, 1 in Zwijndrecht. 1 in Den Bosch. 1 in Beek en 1 in Maastricht. RECHTER-PLAATSVER VANGER OPNIEUW VOOR HET HEKJE Berechting in eigen arrondissement niet mogelijk De rechtbank te Alkmaar heeft het vonnis van de kantonrechter, die de vechter-plaatsvervanger mr H. S. bij de Alkmaarse rechtbank terzake van een verkeersovertreding tot een boete van elf gulden had veroordeeld, vernietigd. Te vens werd de kantonrechter in deze zaak onbevoegd verklaard, omdat een rechter niet in zijn eigen arrondissement kao worden berecht. De ambtenaar O. M. was van het vonnis van de kantonrechter id appèl gegaan. bisschop heeft Liatis verzocht zijn dank baarheid voor de energieke wijze, waarop de Griekse regering deze zaak aanpakt, aan de regering te Athene over te brengen Ondertussen duren de terreurdaden op het eiland voort. Verschillende honderden Britse militairen hebben in Noord-Cyprus nasporingen gedaan naar wapens, muni tie en verdachte personen. In Limassol en Nicosia werden enige bommen gegooid naar woningen van Britten, die echter geen schade aanrichtten. De politie stelde een onderzoek in naar de dood van een regeringsambtenaar Nicolaou die in Ky- thria gistermorgen vermoord werd aan getroffen. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! z BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 cl Fransman, die veel hield van de woestijn en de eenzaamheid, had zich zeer ver van de stad gevestigd op een verlaten vlakte. Acht maanden geleden leefde hij daar alleen in gezelschap van de puma's, die des nachts onder zijn ramen jankten. Eén dezer dagen vonden wij hem terug terwijl hjj druk aan het verhuizen was want alle grond rond zijn huis werd vol gebouwd, muren rezen op en tuinlieden brachten karrevrachten bomen aan, die met metalen kabels als de masten van een circus overeind gehouden werden, totdat zjj wortel hadden geschoten in de schrale grond. Iedere pas. die men daar zet brengt dezelfde verbazing. Het begint met. het graven van een bouwput en binnen korte tijd staat er een geheel nieuwe wijk. Als men na een jaar terug zou komen op een plek, waar wij eergisteren het ge bleekte skelet van een paard gevonden hebben, dan zou men er de voorberei dingen vinden voor bouwwerken en vour tuinaanleg waar de opgerolde grasmat ten per vrachtauto worden aangevoerd uit de vruchtbare delen van het Noord- Oosten. En verderop zou men het geraas van de stad blijven horen, de? nacht.'- zowel als overdag. Van de stad. ijlend in dezelfde dwaze koorts en in dezelfde jacht naar goud van de speeltafels. Kort voordat in 1945 de dubbele ex plosie boven Japan een infernaal aan- zin gaf, was er een afgelegen Vallei, waar nog weinig over gesproken werd: Los Amalos. Plotseling maakte zich een nieuwe koorts van Nevada meester, ter wijl de verzegelde goudklompen van cie eerste onderzoekers zich opstapelden op de werktafels van de mineralogische la boratoria. De woestijnbodem bevatte na melijk een ander goud. een goud. dat zelfs rijker en verderfelijker was dan dat. wat de aanleiding tot de stichting van de stad was geweest; een goud, dat de aarde op haar grondvesten zou kunnen doen trillen, dat de planeten uit hun banen zou kunnen lichten, dat de kring loop der dingen zou kunnen veranderen en God zou uitdagenhet Uranium. Sindsdien dragen de oude goudzoekers op zoek naar borax of zilver, die men ook nu nog ziet trekken met hun muilezeis. want auto's kan men in een woestijn niet gebruiken, een Geigerteller bij hun bagage. De aanvragen voor claims vermenig vuldigden zich. Men vertelt het verhaal van een Californische geoloog, die na enige maanden zoeken enkele millioencn verdiende; van een Jonge moeder, die in de omgeving in haar auto rondreed en plotseling de rode wijzer van de Geiger teller, die naast haar stond, hevig zag trillen. Zjj had niets anders te Boen dan te stoppen en het terrein af te bakenen, waarop zij aanspraak wenste te maken. Hele families die Zondags op stap gaan laten golfspel en hengelsport voor wat ze zijn en trekken er gewapend met Geiger tellers op uit, die overal in Nevada te I koop zjjn, zelfs op afbetaling. Nu een? zijn ze enthousiast, dan weer ontgoocheld, om tenslotte weer moed te vatten, omdat een bekende of onbekende het manusje-van-alles of de administra teur van een bekende onderneming op een goede dag hun droom werkelijkhe'd zagen worden. Een van de claims heben wij bezocht stukken grond van enkele honderden meters, lang en breed, afgezet met palen waarop een bordje, dat de naam van de eigenaar en de datum van de ontdek king draagt, omdat de uranium-groeve drie maanden daarna in exploitatie moet zijn Men moet al die mensen gezien hebben, die tijdens een picnic onder het rust- uurtje het terrein afzoeken, lopend achter „voortrekkers" aan met Geiger tellers in de hand, terwijl op Yucca Fla: de technici, de verschrikkelijke kracht die zij ontketend hebben, trachten te kanaliseren. Op veilige afstand hebben wij één van de laatste atoomontploffingen bijge woond. eerst een weinig bezorgd, maar later gerust gesteld door de voorzorgs maatregelen. die werden genomen. Wij stonden verbaasd, toen wij hoorden, da; de inwoners van Las Vegas, 90 kilomeier van de plaats waar de atoombommen tot ontploffing worden gebracht slechts een radio-activiteit te verduren kregen, die nog minder krachtig was dan een enkele doorlichting met X-stralen. Later hebben wij de films gezien, die met een tele-lens waren opgenomen. Zij lieten de vernietiging van een kunst matig dorp zien, dat men op nog geen 2 kilometer afstand van het explosiecen trum had gebouwd. Door de eerste schok stortten de huizen in en dan laaiden op eens de vlammen op, die veroorzaakt waren waren door een hittegolf zo ont zettend. dat de bouwmaterialen vanzelf vlam vatten. Het vuur werd echter da delijk weer gedoofd door een verschrik kelijke windstoot, veroorzaakt door de schok van de explosie, die muren omver wierp, daken van de huizen lichtte, te lefoonpalen middendoor deed breken en ijzerwerk verboog. Wij gingen heen, terwijl wij boven in de lucht een witte rookwolk zagen drijven, compact ais een gebalde vuist. Het is wel zeker, dat de toekomst van Las Vegas direct verbonden zal blijven met de ontwikkeling van de atoomin dustrie. Reeds zijn aan de grenzen van de stad grote terreinen aangekocht, waar weldra fabrieken zullen verrijzen, die arbeiders en technici zullen aantrekken. Anderzijds bestaat er geen twijfel over, dat de nabijheid van de atoomcentra.es en van de proefterreinen de menigte spelers, die de stad haar huidige aanzien heeft gegeven, zullen afstoten. Men mag aannemen, dat Las Vega» onder invloed van de steeds verder voortschrijdende ontwikkeling der vreed zame toepassing van de atoomenergie weer een stad van pioniers zal worden, zoals zij vroeger geweest is. (Copyright B.I.P.-Maasbodepers) In het middaguur, ongeveer een uur, had h*' gehele personeel het gebouw, gelegen °P het industrieterrein van Deventer, vei la ten. Men vermoedt, dat het vuur na een uur is ontstaan in een kantoortje nabft de pakkamer. De brandweer brak de ijzeren deuren los om in de magazijnen te kunnen komen Enkele dier deuren waren toen al zeer heet. Dé inhoud van ti 011 w. waarbij o.a. veel bakeliet artikelen brandde vooral aan de ach terzijde. en op de eerste etage hevig. Men bestreed het vuur o.a met nevelblus sers Na een uur was men het vuur gro tendeels meester en kon met de nablus sing worden begonnen. Het feit. dat de gebouwen van Stokvis op een vrij en open terrein liggen in de onmiddellijke nabijheid van eeh der bei de havenarmen, vergemakkelijkte de blussing zeer. Het bleek, dat het gebouw, 1200 m2 groot, zeer zwaar was beschadigd. Er ziin allerlei wijzen om iemand een schade wordt op meer dan een ton goéde wéns met Kerstmis toe te sturen De manier, waarop een bankbediende er hier êen ontving, was wel opwindend, mï8r in ieder geval niet erg prettig. Hij kreeg plotseling door het loket een briefje geschoven en daar las hij op: Dit is een overval. Geef me zesduizend dollars en geen geluld. Deze fles is vol met nytro-glycer'ft® en is ruim voldoen de om ons allemaal in dit bankgebouw in de lucht te doen vliegen. Merry Christmas". De bankbediende zag de man, de fles en drukte intussen op de alarmschel. Het bleef „Merry Christ mas" in dit ondermaanse voor hem en de hele bankinhoud, want de rover nam overhaast de benen en de fles ging even overhMMt geschat. Alles was verzekerd. In het St. Canisiusziekenhuis te Nijme gen is voorzien van de laatste H.H. Sa cramenten, na een ziekbed van enkele weken, overleden mr J. H. P. M. Kuijpers een bekende repetitor en opleider rechts wetenschappen, aldaar. Verleden jaar her dacht hij als zodanig zijn zilveren jubi leum. De overledene was jarenlang sa- cretaris van de Leeszaal te Nijmegen en docent voor de akte Staatsinrichting M.O. bij de R.K. Leergangen te Tilburg. Voorts was hij ere-lid van de juridische facul teitsvereniging te Nijmegen. (Van onze correspondent) NEW ORK, December. Enkele dagen na die historische gebeurtenis in de geschiedenis van dc Amerikaanse vakbeweging: de fusie van de CIO (Congres of Industrial Organization) en de AFL American Federation of Labour) sprak de nieuw, benoemde president van de AFLCIO, George Meany, een redevoering uit voor de „National Religion and Labour Foundation" George Meany is een vurig katholiek en dit aileen al verklaart zijn heftig anti-communistisebe houding, waarvan bij ook in deze toespraak blijk gaf. Maar het verklaart niet de manier van zijn scherpe aanval gedurende dezelfde toespraak op de Amerikaanse liberalen", dié „niet voldoende liet communisme bestrij- den in die manier en toon kwam Meany's besef van zijn nieuwe autorj leit tot uiting. Toen echter de nieuwgekozen president van de AFLCfO !met 15,4 millioen arbeiders) (ie neutraliteit van maarschalk Tito en van Nehroe aanviel en verklaarde, dat zij „geallieerden van bet communisme waren in feite en in effect werd liet iedere toehoorder duidelijk, dat f e fusie van dc voormalige AFL en CIO verstrekkende consequenties zal hebben, die zeker niet tot bet economische of industriële leven zullen lepeikt blijven, of zelfs tot en met liet gebied van de binnenlandse poli tiek: de georganiseerde Amerikaanse arbeiders zullen door de stem van hun leiders een rol gaan spelen in de buitenlandse politiek. Dat is een hee] nieuw aspect in de ont wikkeling van de Amerikaanse vakbewe- Rmg. Het is alleen dubieus, of men zich oaarovCr verheugen moet. Met alle respect voor de formidabele capaciteiten van mr Meany: maar als de leider van de grote Amerikaanse vakvereniging zich geroepen woelt tot het afleggen van verklaringen 0,ve1 l?,et Politiek gedrag van buitenlandse staatslieden of staatshoofden.waar is dan het eind? Want het is logisch, dat hetgeen mr Meany zegt. in het buitenland zeer ernstig wordt genomen en represen tatief wordt geacht voor de gedachtelijn van een deel van het Amerikaanse volk. Meany vertegenwoordigt immers 15 mil lioen arbeiders. Geen wonder dus. dat de secretaris van het „Indian National Tra- des Union Congress" onmiddellijk pro testeerde. En indien mr Meany met zijn nieuwgewonnen autoriteit zich in de toe komst verder critisch wenst uit te laten over hét staatsbeleid van welk land ook In de wereld, zou de Amerikaanse regering daardoor wel eens in een onaangename of pijnlijke situatie kunnen geraken De verhouding tussen Amerika en India b.v. ts op het ogenblik toch al niet Ideaal en moeilijk genoeg. De verklaring van een George Meany kan die er niet beter op maken, ook al spreekt Meany niet voor de regering. Doch bet kan niet anders, of, wanneer hij op de voormelde wijze zich op het gebied van de buitenlandse poli tiek gaat begeven, moet hij, door de grote macht van zijn organisatie achter hem, de Amerikaanse diplomaten handen vol werk bezorgen, wanneer zijn verklaringen delicate diplomatieke verhoudingen uit de koers slaan. Een en ander toont inmiddels de nieuwe statuur, die de Amerikaanse vakbeweging heeft gewonnen met de fusie van de AFL en de CIO. Ook de gelukwensen van pre sident Eisenhower af tot aan de voor naamste leiders der beide politieke par tijen toe, bewijzen dit. Men voelt en ziet aan alles, dat de Amerikaanse georgani seerde arbeiders een indrukwekkende macht zijn gaan vertegenwoordigen, waar voor een ieder heilig respect heeft gekre gen. Men kan de gevolgen van de voltrokken fusie en van het ontstaan dezer geweldi ge organisatie ook nog niet voldoende overzien. Maar daar een kolos meestal iets kolossaals moet voortbrengen, vreest men dat de macht van de vakvereniging een topzware druk op andere toestanden zal uitoefenen; vandaar dat hier en daar angstkreten opgaan over de invloed van de arbeidsmarkt op het economische, in dustriële en politieke leven. En nu is op het ogenblik nog maar 25 percent van de totale arbeidskracht in het land georgani seerd. De AFLCIO wil echter in de ko mende jaren een 28 millioen niet georga niseerde arbeiders, waaronder dus ook bank- en kantoorpersoneel. onderwijzers ed. bij zich doen aansluiten. Dte 26 millioen vertegenwoordigen 39 percent van de totale arbeidskracht en samen met de reeds nu georganiseerde arbeiders zou dan de gehele georganiseerde arbeids markt op 64 percent van de totale ar beidskracht in het land komen. Men ziet tot wat een "massale organi satie de Amerikaanse vakbeweging uit groeit. De snelle groei ervan (in 20 jaar) is een phaenomeen en niemand kan bij benadering zeggen welke veranderingen ze de komende 20 jaar meebrengt. Wel wordt er gegist, geschat en voorspeld. Er zijn Amerikaanse politici, die het ont- staan van een derde partij, een arbei derspartij, voorzien. Daarvoor schijnt werkelijk nog geen enkele reden te be staan, maar op dit moment kan niemand garanderen, dat de „sneeuwbal" op een gegeven ogenblik niet te groot en te zwaar wordt en in richtingen rolt welke oorspronkelijk niet waren bedoeld. Verder zijn er in de vakvereniging zelf lieden, die met grote zekerheid beweren, dat oude moeilijkheden niet weggeruimd zullen worden en twistpunten tussen de nu saamgeklonken verenigingen zeker weer zullen ontbranden. Zij menen, dat de fusie om die reden niet gehandhaafd zal kunnen worden, ook al omdat ze in wezen te oppervlakkig is totnutoe is ze oas op het federale niveau alleen voltrok ken en dat er bovendien teveel ialousie bestaat en teveel nieuwe problemen zul len ontstaan bij het verdere en feitelijke versmeltingsproces, wanneer posten moe ten worden opgegeven of anders verdeeld en promoties naijver zullen opwekken. Op het ogenblik functionneren beide delen van de vereniging nog als voorheen^ naast elkaar. Anderzijds intussen wordt" met evenveel zekerheid gezegd, dat inte gendeel, het besef van de nieuw verwor ven machtspositie van de georganiseerde arbeiders het cement zal vormen voor de nu nog los bijeengevoegde organisaties. En de saamvoeging zal te steviger wor den naarmate meer arbeiders zich bij de grote organisatie aansluiten. Een gevolg van de fusie, meent men, zal ongetwijfeld langzame prijsstijging zijn. omdat de sterke vakvereniging in staat is steeds meer financiële verbeterin gen voor de arbeiders af te dwingen en verhoogde arbeidslonen zullen op een of andere wijze verhaald moeten worden.... dus de consument zal de rekening mogen betalen. Ook de arbeiders zijn consumen ten maar zij zijn de beschermde consu menten. Doch boeren en lieden, die (In- afhankelijk werken, of niet georganiseer de arbeiders zullen minder plezier beleven van de invloed op het economische leven vah de groeiende vakbeweging. Gelukkig is Be verstandhouding in het algemeen tussen de georganiseerde Ame rikaanse arbeiders en bedrijfsleiding zeer goed. Er zijn legio voorbeelden te noemen, waarin de arbeiders groot begrip voor de moeilijkheden van hun werkgevers heb ben getoond. De vakvereniging van de AFL hoeden makers besloot b.v, geen verhoogde pen sioenen te eisen om de hoedenindustrte de kans te geven 1 millioen dollar te gebrui ken voor de bevordering van de verkoop van dameshoeden. Dezelfde vereniging leende zelfs 250.000 dollar aan een hoeden- fabrikant in moeilijkheden zodat zijn fa briek kon voort blijven draaien, waardoor 1050 arbeiders aan het werk bleven. Iets dergelijks gebeurde in een fabriek van Studebaker. waar de arbeiders voor een loonsverlaging van 15 percent voor zich zelf stemden alleen om de fabrikant, die moeite had zich te handhaven naast de grote autofabrikanten, te helpen. Elders kochten arbeiders aandelen op van de Motor Products Corp. in Detroit waarvoor ze werkten .om te voorkomen dat een an dere maatschappij die op zou kopen en de zaak overnemen, etc. Zulke voorbeelden mogen de volwassen heid van dê Amerikaanse georganiseerde arbeiders aantonen En leiders als George Meany en Walter Reuther kan het toever trouwd worden niet te hard van stapel te lopen met nieuwe eisen voor hun arbei ders, vooral omdat iedereen zit te wachten op machtsdemonstraties van de grote vak vereniging. Voorlopig zullen Meany en de 27 vice-presidenten van de organisatie alle mspanning richten op consolidatie van de fusie en zich concentreren op orde in eigen huis. Er is daarom op dit ogenblik niets spectaculairs in zicht, maar het is begrijpelijk, dat! heel -Amerika gefasci neerd elke beweging volgt van de AFLCIO. In bussen voor ten minste 35 koppenf 2.45 Coffeïae-vrij, in bussen met rood etiketf 2.80 Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 8.85 Coffeïne-vriif 10.25 Dolle rit door Alkmaars binnenstad De rechtbank te Alkmaar heeft de Haagse vertegenwoordiger A. L., die ,a Maart van dit jaar, terwijl hij onder in vloed van sterke <irank verkeerde, met zijn auto een dolle rit door Alkmaars binnenstad had gemaakt, veroordeeld tot één maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en ontzegging van d« rijbevoegdheid voor de tijd van zes maan den. Tevens moet hij zich onder toezicht stellen van de reclassering en van het me disch consultatiebureau voor alcoholism» in Den Haag. De officier had twee maanden gevan genisstraf en vier jaar ontzegging van d» rijbevoegdheid geëist. De raadsman, mr A. Leesberg uit Alkmaar, had aangevoerd, dat L. niet onder invloed van sterke drank had gereden, doch onder invloed van het geneesmiddel optalldon. dat hij tevoren in grote hoeveelheid had ingenomen. Van top tot teen getooid in hun beste kledij gan deze twee Panamese India nen inkopen doen voor Nieuwjaar in de stad Panama. Zij zyn uit haar afgelegen dorpje in de jungle tiaar de stad gereisd om voor zichzelf en de buren het een en ander in te slaan. De kralensnoeren en de heup-portefeuilles behoren tot her speciale klederdracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5