i Russisch Ballet op Holland Festival '56? Ir P. F. S. Otten zestig jaar Franciscus als dramaturg O 50.000 woorden per dag Britse ex-vlootoverste ontwikkelde nieuwe „opneem"-methode Compleet portret D' Een biografie van Pater Schreurs V.S. reorganiseren luchtmacht- productie H' D DONDERDAG 29 DECEMBER 1955 PAGINA 5 De Nederlands-Indonesische conferentie Donderdag vergadert politieke werkgroep in Genève Tijdbesparende cursus Iti één oogopslag Burns kapittelt Israël èn Egypte WEDLOOP MET SINT SILVESTER CANADA VERWACHT VERDERE ECONOMISCHE EXPANSIE UITVOER NAAR DUITSLAND HUISVESTINGSPROBLEEM IN BELGIE M ozartprogramma Vierde eeuwfeest H. Ignatius van Lovola Stichter der Jezuïetenorde stierf 400 jaar geleden DANIEL WAYENBERG lndrlikwekkend internationaal programma Goedkope voorstellingen President raad van bestuur van Philips RECTIFICATIE KERSTPRIJS VRAAG Veertien lessen Eenheid Fioreiti Dramaturg WEINIG ANIMO VOOR FUNCTIE VAN SCHOOL HOOFD Soms zelfs {reen sollicitanten. Grote oefen reis smaldeel V O Naar wij vernemen wordt vandaag in Genève een vergadering gehouden van de politieke werkgroep van de Nederlands-Indonesische conlerentie Hiertoe zijn gisterenavond de regerings commissaris voor Indonesische aangele genheden mr N. S. Blom en drie advi seurs van de Nederlandse delegatie de he ren mr P. Ejjssen, jhr mr H. F. van Panhujjs en D. J. van Wijnen, per vlieg tuig naar Genève vertrokken. De Neder landse gedelegeerden worden heden avond in Den Haag terugverwacht. De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kweedjiehoo is gisteren avond eveneens naar Genèvg vertrokken voor het bespreken van routinekwesties met minister Anak Agung. Met hetzelfde vliegtuig ging ook naar Zwitserland de heer P. de Queljoe uit Djakarta, die in Den Haag besprekingen komt voeren over de repatriëring der Ambonezen en tevo ren eveneens met mr Anak Agung gaat confereren. In Indonesische kringen verwacht men, dat de minister van financiën, prof: Su- mitro, op 2 Januari in Zwitserland zal ar riveren om deel te nemen aan de confe rentie met Nederland. Sneller lezen met behulp van electronica Van onze Londense correspondent) \Y IJ leven in de tijd van het. Woord, het gesproken, door de aether gedragen, gedrukte, geschre ven, gestenografeerde, getypte, ge stencilde woord, en het zijn Laurens Jansz. Coster en. Edison, die dez dwangheerschappij van het woord op hun geweten hebben. Leest men elke dag zijn krant je en zo nu en dan een brief van een verre vriend, dan valt het met die dwang nog wel mee. Maar heeft men een verantwoorde lijke functie in een groot bedrijf, dan wordt het woord tot. een meedogen loze slavernij tenzij ge zelf de meester wordt van 't. woord, althans, het gedrukte, ivoord. Hoe? Dat wordt u haarfijn uil- gelegd door Gerald Af fleck.Graves, een voormalige kapitein-luitenant ter zee van de Royal Navy. Hij heeft sinds Juli j.l. zijn tenten opgeslagen in VictoriaStreet, Londen, waar hij zetelt, als hoofd van het „Quick Reading CentreDoor zijn method" van Amerikaanse oorsprong kan hij iemands leessnelheid ver dubbelen, ja, verdrievoudigen. ,,Een moderne zakenman", vertelt hij, „leest op zijn minst 50.000 woorden Per dag. Elke dag weer ligt er een stapel lec tuur op hem te wachten; zakenbrieven, rapporten, memoranda, dagbladen, vakbla den, periodieken. Zou hij lezen met een snelheid van 300 woorden per minuut (en de meeste mensen lezen veel langzamer), dan heeft hij bijna 3 uur nodig om zich door deze woordenbrij heen te werken. Kan hij zijn leessnelheid verdubbelen, dan bespaart hij zich 1% uur per dag, dat is 9 uur per week! Negen uur, die hij aan creatiever bezigheden kan besteden! Het zelfde geldt voor zijr ondergeschikten: be drijfsleiders, accountants, afdelingschefs e.d., die zich eveneens van wat er in hun bedrijfstak en daarbuiten omgaat op da hoogte moeten houden. Deze mensen snel ler leren lezen, dat is mijn taak". VERSTE Graves heeft de moderne we tenschap der electronica te hulp ge roepen om zijn leesmethode zo doel- chines meestal op uit om les te geven aan een groep werknemers van een bepaald bedrijf, in de plaats waar zich dat bedrijf bevindt. Dat bespaart heen- en weerrei zen der cursisten. De kosten? Die zijn niet gering: 73% per persoon, 500 voor een groep van 7 personen, „Maar die 500 brengen voor een groot bedrijf hun rente wel op. want de cursisten zijn, na hun promotie, in staat veel sneller te lezen, en kunnen hun ener gie dus vrijmaken voor ander, productie ver werk. In Amerika is de belangstelling voor de „Quick Reading-metbode" enorm, maar in Engeland, waar men wat conser- vatiever van aard is, begint men pas nu treffend mogelijk bij zijn „leerlingen er interesse te tonen. Momenteel hebben we 'li te hameren. volop werk voor twee leraren", aldus de „Kijk", zegt hij, „dit is een ophthal- heer Graves, mograaf, een camera die de bewegingen j van het oog fotografeert. De meeste *k vroeg hem of hij ook de mogelijkheid mensen geloven niet, dat zij hun ogen j kad overwogen zijn methode op het con- met horten en stoten over de regels la- I t'.nent te introduceren. „We spelen wel met ten gaan, tot ik hun dit laat zien met i gedachte", zei hij, „maar er zijn tal behulp van deze ophthalmograaf. Het door de ogen weerkaatste licht wordt op een filmband vastgelegd, en als deze film wordt teruggedraaid kan men pre cies zien welke bewegingen de beide van moeilijkheden h overwinnen, voorna melijk omdat onze hele cursus, die ver scheidene boeken omvat, vertaald moet worden. Maar wie weet kunnen we ook **- uw landgenoten nog eens leren hun lees- °Sen gemaakt hebben. Sommigen laten j en daarmee hun productiviteit te Zowel Israël als Egypte schenden nog steeds de bestandsovercenkomsten door troepen te legeren in gedemilitariseerde gebieden. Dit heeft generaal Burns, het hoofd van de bestandscommissie der V.N. gisteren verklaard in een communiqué, dat in Jeruzalem werd uitgegeven, nadV hij was teruggekeerd van besprekingen met Egyptcnaren te Gaza. Egypte heeft nog niet zijn uiteindelijke positie bepaald ten aanzien van de voor stellen van de secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, voor de ge demilitariseerde zóne van El Auja. Vol gens Egypte zijn de onderhandelingen nog niet geëindigd, aldus het communiqué van Burns. Israël heeft deze voorstellen onvoor waardelijk aangenomen. Tegenvoorstellen die Egypte gedaan heeft, komen volgens Israël neer op verwerping van de voor stellen van Hammarskjoeld doch het com muniqué van generaal Burns verwerpt deze Israëlische interpretatie. Burns ver klaarde, dat door de recente Israëlische vergeldingsaanva] op Syrische stellingen aan het meer van Galilea de gemoederen in de Arabische landen zozeer zijn verhit dat „tot op heden verdere vorderingen bij onderhandelingen met Egypte onmogelijk waren". Waarnemers merken op, dat het com muniqué van Burns niet rept van het bijeenroepen van een Egyptisch-Israëli- sche conferentie onder art. 12 van de bestandsovereenkomst, zoals Dinsdag ge vraagd door Israël. Schepen willen niet Oudejaar thuis zijn Drie Lioydschepen, die 0p weg zijn naar Nederland, en hier volgens het vaarsche- ma vóór de jaarwisseling moesten aanko men voeren thans op de onstuimige zee een verbeten strijd met Sint Silvester. Een van hen, het s.s. „Ternate" komend van Calcutta, beeft de strijd zo goed als zeker reeds verloren en zaj wel niet eer der dan op 1 Januari in Rotterdam kun nen zijn. De opvarenden der beide ande re schepen, het s.s. „Sarangan" en het m.s. „Kota Inten", beide komend uit In donesië, maken echter een goede kans de oudejaarsavond thuis te kunnen vieren. De „Sarangan" wordt, onvoorziene om standigheden voorbehouden, reeds in de vroege morgen van 30 December aan de Llovdkade te Rotterdam verwacht en de „Kota Inten" op Oudejaarsmorgen. Laatst genoemd schip brengt onder meer een kleine 4.000 rijstvogels en 5.000 slangen- vellen mee. De Canadese minister van handel, C D Howe, verwacht, dat 1956 een jaar van verdere economische expansie op grote schaal zal zijn. In een overzicht over 1955 deelde hij mede, dat dit jaar in econo misch opzicht het beste jaar in de ge schiedenis van Canada is geweest. Het zal echter afhangen van de houding en beslis singen van de individuele verbruikers en de zakenlieden, of speculatieve excessen en nadere ontwrichtende invloeden kun nen worden voorkomen. De minister waarschuwde, dat men niet teveel en te snel moet kopen. Indien alle groepen van de volkshuishouding zich de juiste beper king weten op te leggen, bestaan er goede kansen op een betrekkelijk lange periode van economische expansie. In 1955 was het bruto nationale product 10 pet groter dan in 1954. Het bereikte het recordpeil van 26,4 milliard, vergeleken met 24 milliard in 1954. Minister Howe verwacht, dat 1956 een verdere stijging te zien zal geven. traditionele onderdelen als de jaarlijkse uitvoering van de „Hohe Messe" in Naar- den door de Nederlandse Bach vereniging en van „Elckerlyc" in Delft door de Ne derlandse Comedie een aantal opmerke lijke nieuwe aspecten. Het valt namelijk te verwachten dat het ballet van het Bolshoj Theater uit Moskou, dat in het komende jaar een tournee onderneemt door West-Europa, ook in ons land in het kader van het Holland Festival, dat ge houden wordt van 15 Juni tot 15 Juli a.s., zal optreden. Voorts zullen vier opera's uit evenzovele landen in de originele taal worden opgevoerd. Een Italiaans ensemble, dat in samen- hun ogen een ondeelbaar ogenblik lang rusten op elk; woord afzonderlijk, ande ren zijn in staat een serie woorden in één oogopslag te omvatten. Ons streven is er op gericht het aantal woorden, dat in één oogopslag kan worden opgeno men. zo groot mogelijk te maken. Hebben wij door middel van de ophthal mograaf de leessnelheid van elke leerling vastgelegd, dan gaan we over op de tachis- toscoop. We beginnen met een kort woord, b.v. „directeur" of een kort getal, b.v. 369, dat, gedrukt op een kaart, in deze machine gestopt en gedurende l/10e seconde belicht wordt. Langzamerhand wordt het aantal cijfers of woorden opgevoerd en wordt de belichtingstijd teruggebracht tot l'100e se conde. Op deze wijze wordt het vermogen om getallen en zinnen in één oogopslag in zich op te nemen in ongelooflijk-korte tijd verscherpt. Is de cursist voldoende getraind op de tachistoscoop, dan krijgt hij de „gangma ker"' voor zich. We leggen een bladzijde van een boek of een rapport op deze ma chine en laten or van boven naar beneden een scherm overheen trekken met regel matige, regelbare snelheid. De cursist moet zó snel lezen, dat hij dit scherm vóórblijft, en ais de bladzijde ten einde is, krijgt hij een aantal vragen te beantwoorden, die op het geiezene betrekking hebben. Men moet immers niet alleen lezen, maar ook in zich opnemen. Het geheim van alie snei-lezen is, dat men zijn ogen zo min mogelijk laat rusten op elk woord afzonderlijk, doch zoveel mogelijk hele zingedeelten in zich op neemt". verdubbelen!" De Westduitse invoercommissie heeft Woensdag toestemming gegeven tot in voer uit Nederland tot een totaal bedrag van 1,6 miliioen DM. De grootste invoerbedragen betreffen groenten (bevroren of in pekel) tot een bedrag van DM 375.000, bevroren vruch ten, toebereid fruit, vruchten- en groen tesappen, tot een bedrag van DM 375,000 en door vitaminen verbeterd meel van oliezaden en oliehoudende vruchten, tot een bedrag van DM 250.000. In de vorm van een coöperatieve ven nootschap is op initiatief van de verschil lende bonden van het Algemeen Christe lijk Werkersverbond in België een chris telijke centrale voor huisvesting opgericht. Deze centrale beperkt zich niet tot we tenschappelijk onderzoek op het gebied der huisvesting. Zij zal tevens praktisch werk verrichten. Zo zal de centrale contact leggen tus sen de katholieke deskundigen en bouw ondernemingen en anderzijds de activi teit en belangstelling aanmoedigen door het verlenen van technische hulp bij het stichten en uitbreiden van bouw. en credietorganisaties. Zij zal voorts aanvul lend optreden en waar nodig zelf gaan bouwen, voornamelijk volkswoningen. Dit initiatief werd eveneens genomen als maatregel tegen de huisvestingspolitiek der socialistisch-liberale coalitie. „*_n;__ - vdu uci nuiidna resuvai. Stelling met veel verschilt van het Teatr0 mr. H. J. Reinink, benadrukte tijdens dé Plla Spa 1 q m-tav 7c1 ijs l J O ut gisteren m Amsterdam gehouden perscon. ferentje, waarop het voorlopige program ma uit de doeken werd gedaan, nogmaals, dat het steeds moeilijker wordt een Fes tival te organiseren omdat er in ons land nog immer onvoldoende gelegenheid is voor het geven van concerten, toneelvoor stellingen e.d. Het is bijv. niet mogelijk gebleken het Deense Ballet te engageren, omdat dit gezelschap in Nederland geen podium kan vinden, waarop het zich vol ledig kan ontplooien. Om dezelfde reden kon „Porgy and Bess" hier niet worden opgevoerd. Dat het festival tot nu toe in Europa als kunstevenement nog meetelt, alia Scala, maar dat ditmaal een zo zelf standig karakter draagt de voorstelling wordt speciaal voor dit festival voorbe reid en ook de decors en costuums worden niet van de Scala overgenomen dat men het „Holland Festival Opera" heeft gedoopt, brengt Verdi's laatste opera „Falstaff". De Nederlandse Opera heeft in haar repertoire opgenomen „Peter Gri mes" van Britten, „Fideiio" van Beetho ven, beide gebracht onder leiding van Alexander Krannhals en „Sampiero Cor so", welke z'al worden gedirigeerd door de componist Henri Tomasi. Deze derde opera van Tomasi beleeft op 6 Mei a s zijn wereldpremière op het festival in Bor deaux. De hoofdrol in „Fideiio" zal wor den vertolkt door Gré Brouwenstijn. Wat de orkestconcerten betreft, de Duit ser Rudolf Kempe zal het Residentie orkest dirigeren en het Radio Philharmo- nisch orkest zal o m. worden geleid door Daniel Sternefeld. De Tsjechische Phil harmonic uit Praag hoopt onder directie van Karei Ancerl werken van enige Tsje- chise componisten uit te voeren alsmede de Praagse «ymphonie van Mozart. Voorts ligt het in de bedoeling dat het Orchestre National de la Radiodiffusion Beige in Scheveningen en Amsterdam zal concer teren met solistische medewerking van de eerste prijswinnaar op het komende Con cours „Reine Elisabeth", dat dit keer in het teken staat van de piano. Het Concert gebouw Orkest wordt weer gedirigeerd door Eduard van Beinum, Antaï Dorati en Otto Kiemperer. Deze laatste zal het Mo- zartprogramma leiden, waarmee het Hol land Festival wordt besloten. De Kamer muziek wordt verzorgd door het Neder lands Kamerorkest het Nederlands Ka merkoor en het Amadeus Strijkkwartet, dat met medewerking van Cecil Arono- witz alle strijkkwartetten van Mozart zal uitvoeren. Peter Pears en Benjamin Brit ten zullen samen met de Engelse hoornist Dennis Brain werken van Schumann en Britten ten gehore brengen. Pears en Britten voeren daarnaast nog in samen- J Op 31 Juli 1956 zal het 400 jaar gele den zijn, dat te Rome op 65-jarige leeftijd de stichter der Jezuïetenorde, de H. Ig natius van Loyola, is overleden. Zijn orde is ontstaan uit een kleine groep priesterstudenten aan de univer siteit van Parijs, die zich in 1534 aan een sloten om hun leven in te zetten voor de kerstening van Palestina. Toen de Turken oorlogen hun vertrek naar het H. Land onmogelijk maakten, stelden zij zich ter beschikking van de Paus voor elke vorm van apostolaat op welke plaats ter wereld ook Deze keurde in 1540 hun levenswijze goed. hetgeen een revolutie in het kloosterleven betekende, daar de nieuwe orde. daarin door de meeste later nagevolgd, met het oog op grotere bewegelijkheid en intensere ziel zorg, van het koorgebed had afgezien. Zowel in Europa als ook in de missie gebieden ontwikkelde de jonge en snel groeiende orde een ongekende activiteit. De tijdsomstandigheden waren oorzaak, dat de Jezuïeten zich al spoedig heel bijzonder op onderwijs en opvoeding van de middelbare schooljeugd hebben toe gelegd, maar daarbij de hogere kerke lijke wetenschappen niet hebben ver waarloosd. Bij de dood van haar stichter telde zij ruim duizend leden: volgens de jong ste statistieken waren er op 1 Januari j.l. 32899. waarvan 16521 priesters. 10741 scholastieken en 5637 lekebroeders; in het geheel waren toen 5600 Jezuieten »n de missie werkzaam. De Nederlandse provincie telt ruim 900 leden, onder wie 255 missionarissen. Het eeuwfeest zal volgens de richt lijnen van Paus Pius XII in„ zijn schrij ven aan de hoogeerw. pater generaal J. B. Janssens. vooral in het teken der be zining staan op de geestelijke oefenin gen. Een nieuwe levensbeschrijving van aa hand van de vermaarde hagiograaf James Brodrick zal tegelijk in het Engels en in het Nederlands verschijnen, terwijl eveneens een nieuwe geschiedenis der orde het licht zal zien. Een groep oud leerlingen der Jezuitencolleges zal de viering te Loyola op 31 Juli meemaken in aansluiting op een peadagogisch con gres in de universiteit van Bilbao. In de parochies en colleges zal de viering over wegend een kerkelijk karakter dragen. De in Frankrijk woonachtige Neder landse pianist Daniel Wayenberg is naar New York vertrokken voor zijn derde opeenvolgende concertreis door de Ver Staten en Canada. t." - -i Hii keert medio Maart naar Europa n'h a n ^efn aanleiding worden terug voor concerten in Frankrijk. Lu- (Aran onze Amsterdamse redactie) i werking met Nederlandse artisten een Het voorlopige programma voor het Kpec'aa' Schumannprogramma uit. Ver- Holland Festival 1956 vertoont naast de u zal veel aandacht worden besteed aan - - - het oeuvre van Sam Dresden, die in 1956 75 jaar hoopt te worden. Naast de voorstellingen door de Neder landse en Haagsche Comedie tenslotte brengt, naar verwacht wordt, het Théatrè National Populaire uit Parijs onder regie van Jean Vilar twee stukken. Men is nog in onderhandeling met een andere bui tenlandse toneelgroep. Evenals in de af gelopen jaren zal men ook tijdens het ko mende Festival een aantal uitvoeringen tegen zeer verlaagde toegangsprijzen or ganiseren. De voorzitter van het Holland Festival, zich bij de bestaande gebrekkige toestan den neer te leggen. xemburg en Engeland en een gramofooa- opname van Brahms' eerste pianoconcert. Onze Puzzle-redactcur is tot de naargeestige ontdekking ge komen, dat er in de door hem samengestelde probkmenreeks een oneffenheid is. geslopen. Naar hem thans blijkt, is bij de op Woensdag 21 December j.l. gepubliceerde vragenserie (Serie B), welke betrekking had op een viertal foto's, ge. bruik gemaakt van een foto, die tevoren niet in de gehele oplage van De Maasbode-Pers is opgenomen geweest. Het is duidelijk, dat de lezers, die deze foto wel eerder in hun blad hebben kunnen aantreffen, hierdoor mogelijk een kleine voorsprong zouden hebben. Teneinde echter de gelijk heid van kansen tussen de deelnemers aan onze Kerst- prijsvraag strikt te handhaven hebben wij besloten liet pro. bleem B 1 van Woensdag 21 December te laten vervallen en de al beantwoording er van dus niet mee te tellen voor bet behaalde puntental Het totaal aantal in aan merking komende vragen is dus thans: 57! Het totaal aantal behaalbare punten: 390! E GEHELE CURSUS omvat veertien lessen van telkens anderhalf uur. De cursisten worden verdeeld in vier g pen, e,k bestaande uit zeven man, die samen in vtff weken tjjds worden „klaar gestoomd Hoewel overste Graves ook cursisten op ïjjn fcantoren j„ Victoria Street ontvangt, gaat hy er met zyn ma. IA Eugelse Jczuiet lather Martindale heelt eens, genoodzaakt zijn opstel over Franciscus van Assisië tot het uiterste te bekorten, even geestig als handig alle elementen uit het leven van de Kleine intuïtie zoals een dichter het doet: de ongeletterde met zijn huiver voor biblio theken wist meer van de mens en van diens zwakheid dan in boeken te leren valt. Schonk de natuur hem een sterke verbeeldingskracht, het was in zijn glo rieuze strijd tegen de eigen menselijke tekorten dat hij zijn grote mensenkennis a i v ~i 1 "v vergaard had. Zo kende hij het zwakke Arme opgesomd, die desnoods weggelaten konden worden zonder P.unt van zijn publiek, en hij maakte van bet essentiële beeld te mistekenen. Er bleek veel te kunnen worden Zljn kennis „dramatisch" gebruik, of het geschrapt aan feiten, eigenschappen en dramatische momenten. Wat 'me?etn^to^op echter onder geen beding gemist kon worden, en wat, voUens de z9n hoorn het geschenk van de Egyp- D 1m ticpho 1 j tische sultan verzamelde om naar zijn Evangeliewoord te luisteren. De Amerikaanse militaire productie voor de luchtmacht zal onmiddellijk radicaal worden gewijzigd met het oog op het ge vaar van atoomaanvallen. Een totaal nieuwe productiepolitiek is uitgewerkt door de minister voor de luchtmacht, Do nald Quarles, die gisteren een en ander over zijn plannen bekend maakte. In het nieuwe beleid wordt gewerkt met de idee van grootscheepse opbouw van een oorlogsindustrie na het begin van de vijandelijkheden. Er zal nu reeds de grootst mogelijke voorrang worden gege ven aan de aanmaak van vliegtuigen en raketten, waarmee atoomaanvalkn met gelijke munt beantwoord en de V. S. tegen atoomaanvallen verdedigd zullen kunnen worden. De technische vooruitgang en de ver deling van internationale politieke en mi litaire macht hebben volgens minister Quarles „radicale „veranderingen in onze nationale strategie" en een „nieuwe aan pak" van een industriële organisatie in dit verband noodzakelijk gemaakt. De nieuwe luch'macht-politiok is ge baseerd op de wetenschap, <jat er ogenblik niet voldoende middelen be schikbaar zijn om a'l® soorten aanvallen uit de lucht van vliegtuigen en geleide projectielen op te vangen. Er zal een plan worden uitgevoerd teneinde te be reiken, dat de essentiële oorlogs industrieën ook zullen kunnen blijven doorwerken wanneer sommige gebieden door atoomaanvallen uitgeschakeld zul- 'en zbn. Een en ander maakt een ver dere spreiding van de oorlogsindustrie noodzakelijk. ET is de verdienste van pater Schreurs dat hij zijn belofte slechts ten dele vervuld heeft. Het beeld dat hij van Franciscus geeft is niet vva, cte tiguur van deze heilige enigszins benaderen. Britse Jezuiet, nodig is als brood wil men iets van de heilige van Assisië verstaan, is diens heldhaftig en tot de bitterste consequentie doorgevoerd verbond met de Armoede. Slechts wie Franciscus' 0Pgang naar God ziet in de blijhartigheid waarmee hij afstand deed van alfes dat het lichamelijk leven veraangenamen kan, slechts wie rf jookcloze liefde tot God tracht te begrijpen waarmee de uceiu nat mj van rranciscus geert is met LmbriBohe bedelaar zuster Armoede tot zijn Bruid maakte kan eenzijdig. De „dramaturg" Franciscus r:speelt slechts een ondergeschikte rol in een portret dat een gehele mens en wat voor een uitzonderlijke mens! uitbeeldt. Franciscus is in dit portret aanwezig met zijn haast maniakale drang naar onthech ting van alle bezit, maar ook met zijn grenzeloze blijheid, met de onblusbare gloed van zijn Godsliefde maar ook met zijn engelachtige liefde voor misdeelden en leprozen, met zijn kinderlijke onschuld en zijn mannelijke moed, met het bezielde elan dat volksmenigten en prelaten vér- murwde en met 6e nederigheid, die de gevierde wonderdoener tot steeds stren gere boete noopte. Maar wat vooral frap peert: de vreugde die Franciscus' leven in sommiger ogen êcn verrukt Zonnelied deed zijn, ontmoet in dit portret de con trastwerking van het drama, het Hjden dat men, zoals pater Schreurs schrijft, niet uit dit leven kan schrappen zonder dc hele Franciscus te schrappen. Als visie op de gehele mens Franciscus, een mens voor wie teleurstelling evengoed bitter en pijn evengoed pijnlijk was als voor ieder ander, is het portret van pater Schreurs voortreffelijk geslaagd. Dat het boek nochtans niet geheel be vredigt, is aan andere, in dit geval secun daire, namelijk litteraire oorzaken te wij ten. De typisch Nederlandse zucht tot schilderen, detailleren, bewijzen, bespie gelen, heeft al menige vaderlandse bio graaf parten gespeeld. Ook de nieuwste Franciscus-biograaf, bij wie bovendien het barokke bloed van de Maaslandse dichter kruipt waar het niet gaan kan, heeft de grote massa gegevens niet overal zo weten te beteugelen dat een kristal- Father Martindale's landgenoot Ches terton zag in Franciscus op de eerste plaats de heilige van de Vreugde. Fran ciscus' lichamelijke ascese, aldus Chester ton, is geenszins negatief. Het zich mate loos ontzeggen resulteert in de positieve vreugde van het zich mateloos wegschen ken, het naar menselijke maat gelijk worden aan God in Liefde. Voor Chester ton kwam Franciscus van alle mensen de paradijselijke blijdschap het meest nabij. Voor weer andere, meer romantische, beschrijvers van dit heiligenleven was Franciscus vooral de serafijnse zanger, die het Zonnelied schiep en samenspraken hield met de vogels. Zo ontdekte iedere biograaf in Francis cus een element dat hem speciaal geboeid hield. Zwelgdc de tijdgenoot in de legen darische verhalen die over de Umbrische wonderdoener de ronde deden, tracht de Franciscaan de rigoureuze dynamiek van de Ordestichter te verzoenen met de ma tiging waarmee de Franciscaanse leefregel daarvan allengs ging afwijken, de dichter zoekt in Franciscus' verschijning vooral de argeloze oorspronkelijkheid van de sprookjesgestalte. A ARMEE wij maar zeggen willen dat het niet eenvoudig is over Sint Franciscus een biografie te schrijven. Er zijn aan deze formidabele heilige zo over stelpend veel aspecten. Patèr Schreurs, die de poging als eerste Nederlandse niet- Franciscaan niettemin ondernam, heeft dit zeer goed beseft en in een uitvoerige in leiding al zijn schroom tegenover het Want hoe waar het moge zijn dat Francis- De voorzitter van het presidium van de Raad van Bestuur van de N.V Philips' Gloeilampenfabrie ken ir P. F, S. Otten, hoopt op 31 December a.s. zijn zestigste verjaardag te vie ren. De jarige, die op Augustus 1924 in dienst van Philips trad, heeft dank zij grote wilskracht en brede visie snel carrière gemaakt in het bedrijf. Niettegenstaande zijn zeer drukke werkkring heeft hij grote belangstelling voor het maatschappelijk leven. Zo ging in de eerste moei lijke na-oorlogse jaren de welzijnszorg voor militairen hem bijzonder ter harte, hetgeen resulteerde in het rTTCi1ïr^orzitterschaP van de NIWIN. Grote waarde kent de heer Otten voorts toe aa" de sportbeoefening Zelf heeft hij een bijzon- ,e voorliefde voor het alpinisme. Voorts schoot hn zich dit jaar „keizer" van het eeuwenoude Sint Nico- Iaasgilde in zijn woonplaats Valkenswaard In 1895 werd ir Otten in Bdrlijn geboren. Zijn va der, dr ir J. D. Otten, was daar werkzaam als hoofd ingenieur bij de A.E G. Daar het gezin zich enige jaren later weer in Neder- 'and ging vestigen en Am sterdam als woonplaats koos. kreeg de jonge P. F S. gelegenheid de midde.- bare opleiding te volgen aan de Tweede vijfjarige H.B.S. in de hoofdstad. Eerst in 1917 kon hij zich laten inschrijven als student in de electro-techniek aan de Technische Hogeschool te Delft. Zijn militaire diensi- tijd nam in verband met de ingetreden mobilisatie namelijk liefst vijf jaar beslag. Januari 1923 verwierf de heer Otten het ingenieurs-diploma Hierna volgde een korte periode van werkzaamheid aan het ingenieursbureau van zijn vader in Amsterdam. Op 1 Augus tus 1924 kwam de benoeming bij Philios gevolgd door de aarfstelling tot onder directeur in 1927. In 1934 werd ir Otten voorzitter van het college van onder directeuren en secretarissen, in 1936 ver kreeg hij de functie van directeur, waar op ip 1939 het presidentschap over de Philips-bedrijven volgde. De Duitse inval bracht voor hem een verplaatsing van het werkterrein me' zich. Op 13 Mei 1940 vertrok hij met enige leden van directie en concernstaf naar Engeland. Enige tijd later vestigde de lei ding van he* Philips-concern in de toen malige vrije wereld zich In de Verenigde Staten. Jaarlijks trok ir Otten echter voor enige tijd naar Engeland. Hij volgde nauwkeurig het verloop der gebeurtenis sen in het moederland en op 22 Septembe- 1944. vier dagen nadat Eindhoven door de geallieerde troepen bevrijd was. kon Pater Jacques Schreurs nnSortirtman i t -M" helder mensenbeeld in klare omtrekken ondernomen werk beleden. De lectuur van cus -als een geniaal cineast-avant-la-lettre voor de lezer oprijst. Er valt in deze o doet vermoeden dat pater alles in beelden zag, hoezeer hij de gave twintigste-eeuwse Fioretti-tuin wellicht Schreur aan de vele op dit thema reeds bezat een situatie door een verrassende hier en daar iets te snoeien of te wie- vertoonde eenzijdigheden een nieuwe zal Improvisatie opeens van al haar compli- den. Maar bloeien doet hij, deze tuin. toevoegen, nij meent, zo schrijft hij lm- caties te ontdoen, het zou de compleetheid Het zij ieder van harte aanbevolen erin mers, m rranciscus een vergeten eigen- van zijn menszijn bepaald te kort doen te wandelen schap, zijn neiging naar het dramatische, dit talen' als een zelfstandig bestaande p. zijn talept als dramaturg, naar voren te eigenschap naar voren te halen. Francis- N.a.v. Franciscus door pater Jacques aantal uren aan een Vienoairi*, irio„ moeten halen. Een aanvechtbare keuze, cus doorgrondde de menselijke psyche bij Schreurs. - Uitg. Het Spectrum, Utrecht, bondén. bepaalde klas is ge De Vereniging van Hoofden van Scho len heeft een enquête ingesteld naar de animo, die. er bestaat voor de functie van hoofd van een lagere school. Uit deze enquête is gebleken, dat deze interesse zo gering is, dat in bepaalde gevallen zich zelfs geen sollicitanten meldden. Als oor zaak hiervoor zien de enquêteurs o a de h.i. zeer geringe beloning, die de hoofden voor hun verantwoordelijkheid ontvan gen; de taak van het schoolhoofd is. voor al op sociaal-paedaaogiscb gebied veel omvangrijker geworden, terwijl de be loning voor het hoofdschap is gedaald tot 9.6 pet van het onderwijzerssalaris. Als mogelijkheden om meer animo voor de functie van hoofd van een school te wekken ziet de vereniging: belangrijke verhoging van de hoofdenmarge. grotere en beter geoutilleerde scholen en aanwij zing van boventallige onderwijzers, zodat het hoofd van de school niet het volle hij zich reeds daarheen begeven om zich op de hoogte te stellen van de toestand waarin de overhaast vertrokken bezetters fabrieken, laboratoria en kantoren had den achtergelaten. Toen brak een periode van zeer inten sieve arbeid aan. Niet alleen moest wor den gewerkt aan de wederopbouw van het veie. dat verwoest was tevens diende de grondslag te worden gelegd voor de uitgroei van het bedrijf. Toen ir Otten ,n 1946 voorzitter van het presidium van de Raad van Bestuur werd in de leiding van het concern was inmiddels een reor ganisatie doorgevoerd aanvaardde hij de leiding van een team dat tezamen met de tienduizenden Phiiipswerkers !r en buiten Nederland er in geslaagd is het bedrijf opnieuw tot grote bloei te brengen. Naar Atlantische Oceaan en Middellandse Zee Het oefensmaldeei V onder bevel van commandeur L. J, Goslings en bestaande uit Hr Ms kruiser „De Zeven Provin ciën, Hr Ms torpedobootjager Evertsen, Hr Ms fregat Van Ewijck en Hr Ms onder zeeboten Zeeleeuw en Walrus zal op 12 Januari uitvaren voor een oefenreis naar de Middellandse Zee. waarvan het eind Maart in ons land wordt terug verwacht* Bij het smaldeel za] een aantal vlieg tuigen van de Marineiuchtvaartdienst worden ingedeeld, dat van walbases uit za] opereren. Het zijn Lockheed Neptune lange-afstands patrouillevliegtuigen van squadron 320. Hawker Seafury gevechts vliegtuigen van squadron 860 en Grum man Avenger onderzeebootbestrijdings- vliegtuigen van squadron 4. 'n de bedoeling dat het smaldeel gezamenlijk zal oefenen met t wa" Franse zeestrijdkrachten. Tot 20 Januari worden de operaties van V™'d^f' gehouden in het Kanaal en estehjke Atlantische Oceaan, waarna ?g} „ezot!i aan °rsn in het voornemen '*5a? 27 tot 30 Januari zullen zo mo- geipk de beide onderzeeboten, tezamen met de Evertsen Palma (Majorca) en De Zeven Provinciën Malaga bezoeken. De oefeningen in het Westelijke gedeelte van de Middellandse Zee duren tot 16 Maart, Hef is de bedoeling, dat het smal deel van 16 tot 20 Maart een bezoek brengt waarna het thulsi'aart en op ,7 Maart te Rotterdam wordt verwacht. Tijdens de thuisreis worden oefeningen 1 met Britse vlooteenheden gehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5