DE LUCHTVAART in het bijna afgelopen jaar Linnaeushof zet einde Maart poorten open Meer goudglans op weekstaat Nieuwe sterilisatie-techniek ^oclame „Europas mooiste tuin Herkomst ondernemers in ambacht en detailhandel Het Heilige Geestho fje in Den Haag Nasleep Van Meegeren- affaire Sterke toeneming biljettenomloop Ter voorkoming van besmetting bij bepaalde operaties ^aakt Financiële problemen rond Assoean-dam Pro-Duitse coalitie in de Saar DONDERDAG 29 DECEMBER 1955 PAGINA 7 Aanklachten van gebr. Kxijnen Glenn L. Martin Kunstmatige satelliet Naast het heengaan van deze lucht vaartpionier en de successen van het straalverkeersvliegtuig, heeft 1955 de aankondiging beleefd van de eerste kunstmatige satelliet rond de aarde. Over het geheel genomen is 1955 een goed luchtvaartjaar ge weest. Wat 1956 ons za] brengen, dient te worden afgewacht. In ieder geval brengt het ons het be gin van de vervanging van de ho peloos verouderde Meteor door de moderne Hunter-straaljager, zo dat Nederland niet langer met het schaamrood op de kaken hoeft te staan, wanneer iemand ons vraagt, hoe het toch eigenlijk met onze luchtverdediging gesteld is! VIJFJARENPLAN IN ROEMENIë Opvoering van productie en export NEDERLANDSCHE BANK CALLGELD DOET 1 pet CHARMANT TONEEL Ierse studenten speelden Yeats De H. Daling banksaldi Aanbod op discontortiorkt DIDES KRIJGT SCHADE VERGOEDING GROOTSTE GROT TER WERELD ONTDEKT „BELASTINGTARIEVEN" Nieuwe drijk van een handige gids STERK VARIëRENDE BEROEPSCONTINUÏTEIT 8 DE ONDERWIJZERS SALARISSEN Ontstemming over lange duur van het overleg Amerikaans aanbod stelt Egyptenaren teleur Doch niet onder leiding van dr Ney DUMPWAGENS VOOR NIGERIA Jr (Van onze luchtvaartmedewerker) HET afgelopen jaar heeft de luchtvaart verlies en winst gebracht. Ook Nederland heeft hiervan zijn deel gekregen. Naast het zeer grote verlies, dat de dood van Gerben Sonderman bracht, stonden de succesvolle proefvluchten van Fokker's nieuwe 5,1'rjendship De papieren van de Friendship staan eï goed voor; verschillende buitenlandse maat schappijen hebben al van belangstelling voor dit toestel blijk gegeven. Het is zelfs reeds zo, dat Fokker besloten heeft om het tweede prototype te vergroten, zodat een groter vervoerscapaciteit verkregen wor It. waardoor 32 passagiers een plaats kan worden geboden Ook de Koninklijke Luchtmacht kreeg haar deel in De gebr. Krijnen hebben bij de officier van Justitie te Rotterdam een aanklach: ingediend tegen de advocaat van de erven Van Beuningen, mr J. J. Fokma. te Rot terdam. Voorts hebben zij de officier van Jus titie te Amsterdam verzocht een gerech telijk onderzoek te openen naar aanlei- de winst in de vorm van de nieuwe Thundersteaks en Ihunderflashes, terwijl daarnaast de eerste Sabre all weather jagers hun intrede deden. Eveneens is onze K. L. M. in het afgelopen jaar een I ?ing van een publicatie in een weekblad l.oUnir.«lrt ct,„ ii I (Haagse Post) waarin op 19 November nelangi.jke stap voorwaarts gegaan met de bestellm. van de acht nieuwe Douglas DC.8 straalverkeersvlieg- tuigen. Zij was de eerste maatschappij buiten de Verenigde Staten, die tot aankoop van deze hyper moderne machines besloot. Dat men zeer vee] goeds van de nieuwe Amerikaanse machines verwacht woidt wei bewezen met de tweede buitenlandse bestelling van Scandinavian Airlines System, die een order voor zeven DC-8 toestellen plaatste. Hiermede zal zij in de toekomst haar route over de pool gaan onderhouden. Het succes van de DC-8 en de Boeing Stratoliner heeft tot gevolg gehad, dat het in Engeland in aanbouw zijnde gro te straaltransportvliegtuig, de Vickers 1000, weinig om niet te zeggen in het geheel geen kans meer maakte, re den waarom men de bouw van dit toe stel heeft gestaakt. De Engelse De Havilland Cornet heeft weer opnieuw van zich doen spre ken door de zeer geslaagde vlucht met de Comet III, de voorloper van de in productie komende IV. Speciaal op het gebied van de pro pellerturbine-vliegtuigen, heeft Enge land nog steeds de leiding. D« schit terende successen van de Vickers-Vis- count zijn voor de British European Airways aanleiding geweest een aan zienlijk groter en sneller type te bestel len n.l. de Vickers 900 Vanguard", Dit toestel zal in staat zün om 93 tot 105 passagiers te vervoeren met een snel heid van omstreeks 600 km per uur over afstanden rond 3500 kilometer. Richten we onze blik naar het Oos ten, dan zien we, dat de Westduitse Lufthansa weer actief deelneemt aan het wereldluchtnet en we zouden ge neigd zijn te zeggen, krampachtige po gingen doet om ook een graantje mee te pikken. In de practijk blijkt dat niet erg mee te vallen. De concurrentie van de buitenlandse maatschappijen is groot en verschillende vooraanstaande figuren in West-Duitsland schudden af en toe mistroostig het hoofd en vragen zich af „Wat zijn we begonnen". Nog even in Europa rondneuzend blijkt Frankrijk thans ook over een straalverkeersvliegtuig te beschikken, de „Caravelle", een machine van een aparte klasse en in bepaald opzicht merkwaardige constructie. Welke kan sen deze machine maakt, valt momen teel nog moeilijk te zeggen. Laten we er voor de Fransen 't beste van hopen. Ook in het Noorden heeft men niet stil gezeten en de Zweedse vliegtuig industrie heefj ter versterking en mo dernisering van haar luchtstrijdkrach ten 'n nieuw type jager gelanceerd, dat van grote bekwaamheid getuigt Het merkwaardigste is wel de vleugelvorm, die uit twee driehoeken is opgebouwd Alom vindt de driehoeksvieugei meer aanhangers. In bijna alle Janden zien we vliegtuigen, voorzien van deze vleu gels, de fabriekshallen uitrollen. Ame rika heeft thans de eerste eenheden, die zpn uitgerust met de Convair F-102 all- weatherjager in dienst gesteld. Negentienhonderd vijf en vijftig is ook het jaar geweest, dat de „horizon- taal-sneller-dan-het geluid-vliegtuigen" heeft gebracht en de Amerikaanse luchtmacht heeft reeds grote aantallen van deze toestellen in dienst. Naast de opmerkelijke successen van Douglas Boeing en Lockheed deze laatste met de nieuwe Electra, een hy permoderne propeller-turbine machine, Niet alleen op het gebied van vlieg- die al door twee grote maatschappijen tuigen verdiende Martin zijn sporen 1 n L 1 1 1— f i A v-*—inni trn ACi 1/ t 1 n J _1 -i l in serie is besteld heeft Amerika ook aan het eind van 1955 een ver lies geleden. Op 4 December overleed op 69-jarige leeftijd vliegtuigbouwer Glenn L. Martin, een der oudste Iuehtvaartpio- niers van Amerika. Glenn Martin had vele bijzondere ontwerpen op zijn naam staan Begonnen in 1909 met demon straties op zijn zelf gebouwde tweedek ker, werd hij in 1911 de stichter van Vmerika's oudste vliegtuigenfabriek. It 1929 vestigde hij zijn bedrijf in Baltimo re en sinds de stichting werden meer dan 11.000 vliegtuigen geproduceerd, waaronder verschillende opmerkelijke ontwerpen. Van deze categorie noemen wij de gro te vliegboten de China Clipper waarmede Pan American Airlines van san Francisco naar Hongkong vloog In 1932 lanceerde bij de beroemde B-10 bommenwerper. Dit ontwerp bracht een ware revolutie teweeg. Bijna 150 km per uur sneller dan welke andere bom menwerper ook, zelfs sneller dan de toen in gebruik zijnde jagers, was dil ontwerp 'n enorm succes. Ook het Kon. Ned Indische Leger heeft een aantal van deze machines in dienst gehad. In de oorlog bouwde Martin zijn B-26 Ma rauder Eveneens een ontwerp, dat van durf getuigde en dat in enorme aantal len heeft dienst gedaan. De grote aan vallen op Schiphol en Soesterberg wer- qen in 1944 met deze toestellen uitge voerd Gedurende de laatste jaren werd ook °P het gebied van raketonderzoek, baanbrekend werk verricht. We denken even aan de Viking-raketten een ver dere ontwikkeling van de Duitse V-2 Tot Augustus 1949 bijna 40 jaar lang, heeft hij zelf de leiding van de fabriek gehad; hierna droeg hij dezp over aan C. C Pearson, waarbij hij zelf een toe zichthoudende functie behield. Latere aankondigingen spraken van verschillende raketten, die men in de toekomst hoopt te lanceren, in het ver* trouwen, dat een ervan de kunstmaan hoog genoeg en in de juiste koers zal brengen Het is dus nog steeds niet z0 eenvoudig als wel eens gedacht wordt! een artikel werd gepubliceerd, volgens hetwelk <je heer Van Beuningen zijn standpunt met betrekking tot „Het laat ste avondmaal" voor een deel gebaseerd zou hebben op materiaal dat oplichters hem voor veel geld in handen hadden gespeeld en dat vervalst bleek te zijn. Wanneer mocht blijken, aldus het schril ven aan de officier van Justitie, dat met deze oplichters de gebr. Krijnen worden bedoeld dan dient het verzoek tot ge rechtelijk onderzoek ook gezien te worden als een aanklacht tegen het betrokken weekblad. In de aanklacht met betrekking tot de advocaat van de erven Van Beuningen wordt deze beticht van chantage. De gebr. Krijnen hebben voor de recht bank te Zwolle een procedure aanhang's gemaakt tegen de erven Van Beuningen waarin zij een bedrag van f 3(10 060 eiser als compensatie voor het niet doorgaan van een expositie in de V. S„ die hun des- tiids door de heer Van Beuningen zou zijn beloofd Door de advocaat van de erven Van Reuninaen werd enige tiid geleden. aldu« de aanklacht, een schikkingsvoorstel ge daan. D't voorstel behelsde een bedrag van 175 000 De gebr Krijnen mochten zich over dit schikkingsvoorstel één dag beraden. Toen zii mededeelden hiermede niet aecoord te gaan. zou mr F. gedreigd hebben met eer aanklacht tegen één der gebroeders Krii nen. Het congres der Roemeense arbeiders party heeft met algemene stemmen een ontwerp-vjjfjarenplan der regering voor de economische ontwikkeling van het 'and goedgekeurd, zo is over Radio Boekarest bekend gemaakt. Het plan beoogt de voor export beschikbare hoeveelheden aardolie, graan, chemicaliën, mijnbouw producten, bouwmaterialen en machine- werktuigen geleidelijk te vergroten. Onder het nieuwe plan, dat opgesteld is yoor de periode 1956 tot 1960, zal de in dustriële productie einde 1960 ongeveer 5Mi maal zo groot zijn als in 1948, De produc tie van aardolie zal worden verhoogd tot 13,5 millioen ton per jaar, een stijging van 28 pet ten opzichte van het huidige peil De productie van kolen zal met 80 a 90 pet, die van aardgas met ruim 250 pet, de productie van gietijzer met 100 pet. die van sthal met 220 pet, die van ijzererts met 180 pet en die van koper eveneens met 180 pet worden verhoogd. De productie van cement za) einde 1960 ruim 3,5 millioen ton bedragen, hetgeen een stijging zal bete kenen van 80 pet. Voor het eerst zal er in Roemenië een fabriek van synthethische rubber worden gebouwd. De productie van verbruiksgoederen en voedsel zal in de komende vijf jaar met 150 pet worden vergroot. Aan het einde van deze periode zal het nationale inko men ongeveer 50 pet hoger zijn dan thans De reële lonen zullen ongeveer 30 pet stijgen. Voor de graanproductie in 1960 is een doel van 15 millioen ton gesteld, incl. min stens 5,5 millioen ton tarwe en rogge. Hei grootste gedeelte van de productiestijging zal in de socialistische sector van de land bouw plaats vinden Wie ooit de gelegenheid heeft gehad een zwerftocht te maken door het afge legen en dunbevolkte Ierland, zal hebben ervaren, dat daar onder de eenvoudige plattelandsbevolking meer dan waar ook in West-Europa nog resten leven van het oude bijgeloof in duistere machten, in heksen en feeën en in volgens de natuur wetten onverklaarbare verschijnselen, liet is dus geenszins verbazingwekkend, dat Ierlands grootste dichter, W, B. Yeats (18651939), hierdoor veelvuldig is ge ïnspireerd. Van het resultaat heeft toneel, minnend Den Haag gisteravond kunnen genieten in Diligentia, waar door de University Players of Dublin een viertal een-acters van Yeats werd opgevoerd. Deze opvoering stond onder auspiciën van de Ierse vriendenkring en werd bijge woond door vele leden van het corps diplomatique. De gekozen stukken waren getiteld: „Land of heart's desire", „Pot of Broth". „Dreaming of the Bones" en „Purgatory". Het eerste beeldt uit de strijd van de nrnT Ziet b°ven™atuurlijke machten om de ziel van een jong rneirie waar-hii de plaats van de handeling een 'boerden' m West-Ierland is en de duistere macht is belichaamd in een feeënkind „Dreaming of the Bones" is het verhaal van een vrijheidsstrijder, die ha de op stand van Dublin naar het Westen van het land is gevlucht en daar wordt gecon fronteerd met de geesten van Diarmuid MacMurchadha en Derorigilla. het 12de eeuwse koningspaar, dat het land verried door de Engelsen te hulp te roepen en die nu gedoemd zijn rond te zwerven zonder elkaar te kunnen kussen, zo lang ze geen jonge Ier hebben gevonden, die hun hun verraad wenst te vergeven. „Purgatory" is de geschiedenis van een oude man, die bij de geblakerde ruïne van zijn ouderlijk huis zijn zoon doodt met het doel d£ geest yan zijn moeder te be vrijden, waarna hij tot de conclusie komt, dat alleen God in staat is de zielen te bevrijden. In dit programma werd het pragma tische op gelukkige wijze onderbroken door „Top of Broth", een klucht in de trant van de Oudhollandse boertigheden en het Hans Sachs-genre, waarin men ple zier kan beleven om de handige land loper die een boerin een kip weet te ont futselen door haar in de ban te brengen van zijn verhaal over de wondersteen, waaruit men soep kan koken. Dit programma te zien opvoeren door universiteitsstudenten was een merkwaar dige bc.rvems. Het was uiteraard apia- teurwerk en geen groot toneel, maar het was ontegenzeglijk charmant. Dé ster van het gezelschap was ongetwijfeld Meryl Goriy. dle n? afloop terecht werd beloond met een extra bloemetje. Maar ook Ro bert Somcset wist er wei wat van te maken. Natuurlijk ontbrak in dit typisch Ierse programma niet het symbool van Gaelich Ireland, de harp. Tussen de be drijven in zong miss Barbara Robinson o"emaal twee Ierse songs, zich zelf be geleidend op oit klankvolle instrument Een langdurig applaus beloonde de tone- Üëwm voor deze interessante avond. De Weekstaat van de Nederlandsche Bank heeft weer meer goudglans gekre gen. In deze laatste week van het jaar blilkt namelijk nog weer voor een bedrag van 32.85 millioen aan convertibele valuta in goud te zijn omgezet, waardoor de totale "voorraad in de kluizen van de circulatiebank is gestegen tot 3275 mil lioen. In totaal is dit jaar voor f 260 mil lioen aan goud gekocht. Voor verreweg het grootste deel, t.w. f 195 millioen von den deze aankopen plaats in de maanden October en November van dit jaar. De maand December had tot dusverre slechts weinig verandering in het goudbezit te zien gegeven. De deviezenreserve daalde tengevolge van bovenbedoelde omzetting in goud in de afgelopen week tot f 1410 millioen hetgeen er op neerkomt, dat de nieuwe aanwas ditmaal f 2.18 (v.w 12.48) millioen heeft bedragen. Inclusief de goudvoorraad bedraagt het deviezenbezit van de Neder landsche Bank thans f 4685 millioen ver geleken met f 4637 millioen ner het einde van vorig jaar. zodat dit jaar een netto vermeerdering van f 48 millioen valt te constateren. Het percentage dat de goud voorraad van het totale deviezenbezit uit maakt steeg in 1955 van 65 tot 70 percent. De bankbiljettencircuiatie heeft deze week, zoals verwacht kon worden een aanzienlijke uitbreiding ondergaan Er werd voor ruim 158 millioen aan pa pier in omloop gebracht waardoor de to tale ultimo-uitzetting voor deze maand reeds op f 191 millioen is gekomen, ter wijl te verwachten is dat de volgende weekstaat nog een verdere uitbreiding van de circulatie te zien zal geven. Intussen is thans reeds een nieuw hoog tepunt, van f 3954.8 millioen bereikt- De noogste stand tot dusverre was f 3865 millioen op 31 October j.l„ welk cijfer dus thans met 89 millioen is overschreden vergeleken met de laatste weekstaat van V„r'u qaar Eveneens afgesloten op 27 De- f T7*er^ de bankbiijettenomloop met i l, u "oRlioen toegenomen, iets waarin zien behalve de grotere bedrijvigheid in het economisch leven ook de stijging van de lonen weerspiegelt. Het beroep dat voor de loonbetalingen, tantièmes, gratificaties e.d-, alsook voor belastingbetalingen (het Rijk zag zijn te goed nog met n.3 millioen stijgen tot f 325.5 milhoen) op de kassen van de ban ken werd gedaan heeft tot gevolg gehad, dat de saldi van de banken, welke bij de Nederlandsche Bank worden aangehou den, met 142.6 millioen zijn ~®daald tot f 462.0 millioen- Om dit te bereiken moest echter nog 20 millioen aan voorschotten Regen het dure tarief van 3 pet) bij de ctrculatiebank worden opgenomen. Be huidige stand van de renteloze saldi "Bt ongeveer 38 millioen beneden de voorgeschreven kasreserve, welke de ban- 5en gemiddeld per maand bij de Ned. Bank moeten aanhouden. Het is dan ook te begrijpen, dat de banken alles hebben gedaan o mhaar tegoed bij het ingaan van de nieuwe periode op de 22ste van deze maand zoveel mogelijk op te vijzelen re®"'taat hiervan was dat de ruimte op de geldmarkt in een plotselinge krapte is veranderd en dat de callrente, welke sedert 10 October j.l. 0p een half percent was gehandhaafd, 0p 22 December tot drie kwart percent werd verhoogd. Intussen is de markt nog iedere dag krapper ge worden, hetgeen er toe heeft geleid dal gisteren een verdere verhoging van de callrente tot eén percent heeft plaats ge vonden De laatste maal dat callgeld 1 pet deed was in de periode van 13 Mei tot 7 Juni van dit jaar. biljetten op 2882.5 millioen gehandhaafd bleef. De beleggingen in schatkistpapier uit hoofde van betalingsaccoorden zijn met 2.6 millioen gestegen tot 33.5 mil lioen. 20 Dec. 28 Dec. ACTIVA (in 1000) Wissels in disconto Schatkistpap. enz. door de bank gekocht ld. overgen. v. d. Staat 322 300 322.300 Voorschotten in rek-ert 30.848 51 029 Boekvord. op de Staat 200.000 200 000 Gouden munt en mat. 3 242.295 3.275.143 Zilv. munt en mat. 42.084 43.162 (Van onze correspondent) De Linnaeushof in Bennebroek zal waarschijnlijk op 29 Maart worden ge opend. Dpzp "neninpsdatum is één dag ia- ter gesteld dan de datum van wederopen- stelling van de Keukenhof. De directie van de N V Llnnapushof doet dit ais een gebaar van hoffelijkheid jegens haar oude re zuster in Lisse. Om de zelfde reden zul len ook de toegangsprijzen voor beide ten toonstellingen gelijk zijn. Momenteel wordt nog druk gewerkt aan de aanleg van het park. Hoewel voor de landschappelijke aanleg nog geen defini tieve goedkeuring van de desbetreffende instanties is verkregen, heeft men reeds een mondelinge toezegging gekregen, dat men rustig kan doorwerken. Volgens de plannen van de landschapsarchitect H. Warnau uit Amsterdam, die belast is met de transformatie van de voormalige „overplaats" van het buiten „De Harte- kamp" in „Europa's mooiste tuin" zal een en ander ln drie jaarlijkse étappes geschieden, zodat de aanleg dus over drie jaar zijn definitieve vorm zal hebben ge vonden. De beplanting per jaar zal even eens in drie stadia geschieden: die voor de bolientijd. voor de zomer en voor het naiaar. Over enkele weken reeds hoopt de di rectie van de Linnaeushof een gunstige beslissing te hebben ontvangen op de bouwaanvraag voor het restaurant. Reeds 'iirt all® voorbc^idlnapD getroffen zodat direct na het afkomen van de bouwver- Vord. en papier in bui tenlands geld 1.385.546 1.381.508 Buitenl, betaalmiddelen 163 163 Vorderingen in guldens uit betalingsacc218.962 214 995 Waarvan geconsolideerd 27 546 27 530 Diverse rekeningen44.205 46.150 27.814 27.799 PASSIVA: Bankbiljetten (oude) Bankbiljetten (nieuwe) 3.801.457 3.954.844 Rek.-crt saldo schatkist 314.215 325.546 ld. bijzondere rekening Saldo's banken in Ned. Saldo's uit betalingsacc. Andere saldo's van niet- ingezetenen Andere saldo's Saldo's in buitenl. geld Diverse rekeningen Circulatie muntbiljetten Schatk.pap., waarin gul denssaldo's uit betal.- accoorden belegd 490.412 604.695 105.336 18.479 56.471 19.141 59.212 167.140 490 412 462 077 115.138 18 369 60 720 19 507 60 385 170.792 30.900 33.500 Een gerechtshof in Parijs heeft giste ren het communistische weekblad ,La Voix de l'Est" veroordeeld tot het be talen van 400.000 francs (4.000 gld.) schade vergoeding aan de inspeteur van politie Jean Dides. die vorig jaar geschorst werd in verband met het onderzoek naar het uitlekken van geheimen der franse natio nale defensiecommissie Het blad moet voorts 40.000 francs beta len. omdat het Dides een oorlogscollabo- rateur en een Amerikaanse spion genoemd had. De vorige maand werd het communisti sche partijorgaan „l'Humanité" veroor deeld tot 500 000 francs schadevergoe ding aan Dides. Dides heeft zich op het ogenblik can- didaat gesteld voor de Nationale Verga dering. gunning kan worden begonnen. Om bij slecht weer te kunnen doorwerken zijn er b.v. op de bouwplaats verlichting en ver warming aangebracht. Voorts zal gebruik worden gemaakt van bouwbespa rende materialen, terwijl het werk zal worden uitgevoerd door een kern van bouwvakar beiders. welke met ongeschoolde krachten zal worden aangevuld. Wanneer alles gun stig verloopt hoopt men op 29 Maart het restaurant zover gereed te hebben, dat het voor de helft gebruikt kan worden In de toekomst zal dit restaurant aan minstens 750 mensen plaats moeten kun nen bieden. Amerikaanse speleologen menen het grootste bekende grottencomplex ter we reld te hebben ontdekt bij Cave City in Kentucky, 106 km ten zuiden van Louis ville. De lengte van het verkende com plex is 52 kilometer maar men meent te mogen aannemen, dat de grotten zich in werkelijkheid nog wel tweemaal zo ver uitstrekken. De grootste tot nu toe bekende grot is die van Holloch in Zwit serland met 38 km. lengte. In liet ziekenhuis van de universiteit van Michigan vindt een nieuwe techniek toepassing, welke ten doel heeft delen van beenderen, van slagaders en kraakbeen te steriliseren en te zuiveren, die bij bepaalde operaties in het lichaam van een patiënt worden overgeplant. Deze nieuwe techniek is reeds toegepast bij kinderen, die afwijkingen aan de wervel kolom vertoonden. Dr Lloyd Brownell is belast met de leiding van de universiteitsafdeling, die zich bezig houdt met de nieuwe techniek Hij heeft een en ander onthuld" over de gevolgde werkwijze. Fragmenten van menselijke beenderen hoofdzakelijk ge nomen uit ledematen, welke in het unr- versiteitsziekenhuis werden geampu teerd. worden veilig in glazen luchtlc dige buizen geborgen, Daarna worden deze aan de onzichtbare, maar krachtige werking blootgesteld van zogenaamde gamma-straien Deze hebben ten doei alle kiemen te doden, die de beenderen zouden kunnen besmetten en die na in planting in het menselijk lichaam ziekten zouden kunnen veroorzaken. Na de bestraling van de glazen buizen worden deze in de operatiezaal van het universiteitsziekenhuis gedeponeerd. De Bjj L. J. Veen, Amsterdam is de derde druk verschenen van het boekje „Be lastingtarieven", waarin de wijzigingen, welke gedurende het afgelopen jaar in de verschillende belastingen zijn aange bracht zijn verwerkt. Het boekje is van hetzelfde formaat en indeling als het vo rige, zodat weer een handige gids is ver kregen, die ook betrouwbaar is, zolang tenminste geen nieuwe wijzigingen in de belastingwetten worden aangebracht. Op eventuele wijzigingen is de uitgever echter in zoverre bedacht geweest, dat hij doet uitkomen, bij wijzigingen tot een nieuwe druk te zullen overgaan, waarvan men zich reeds thans d m v. een bijge voegd bestelbiljet de toezending kan ver zekeren. Aangezien hij echter wel niet tot een nieuwe druk zal overgaan, wan neer slechts betrekkelijk geringe wjjzi gingen in de belastingwetten worden aangebracht, zou het misschien toch aanbeveling verdienen de bestellers van de nieuwe druk eventuele tussentijdse kleine wijzigingen d.m.v. inlegbladen te doen toekomen. Het boekje bevat thans gegevens over de inkomstenbelasting met de tabellen van de tarieven geldend voor de belas tingjaren 1954, 1955 en 1956 e.v.', over de loonbelasting met tabellen en coördina tietabellen, over dividend-, vermogens- vennootschaps- en commissarissenbelas- ting en over grond-, personele- en om zetbelasting. Vervolgens worden behandeld succes sie- en schenkingsrecht, registratie-belas ting en de zegelrechten, motorrijtuigen belasting en vereveningsheffing en ten slotte de schoolgelden. Het Economisch Instituut voor de Middenstand heeft dezer dagen in de se rie „Sociaal-economische gegevens over het klein - en middenbedrijf" een vijfde publicatie het licht doen zien, getiteld: "Herkomst van de ondernemers in am bacht en detailhandel". In dit rapport, waarvoor de gegevens wederom zijn ontleend aan de in 1953 onder ongeveer 6000 ondernemers in am bacht en detailhandel gehouden steek- proef-enquête, worden de resultaten neergelegd van het onderzoek naar de herkomst van de zelfstandige midden standers in deze bedrijfstakken. Daarbij is o.m. komen vast te staan, dat in het amhacht 40% en in de detail- Op de discontomarkt reflecteert de geld- krapte zich in een vrij groot aanbod van papier zonder dat daarvoor echter koper,i kqnnen worden gevonden, niettegenstaan de de laatprijzen niet onbelangrijk zijn verhoogd. Dat de Nederl Bank in de afgelopen week geen papier heeft kunnen slijten laat zich onder deze omstandighe den wei begrijpen. De post schatkistpapier in het bezit van de Bank bleef met 322,3 millioen ongewijzigd. Ook overigens vond er in de stand van het schatkistpapier vrijwel geen wijziging plaats. Het bedrag aan schatkistpromessen in het binnenland la met MÉÉ mülioen: handel 35% van de ondernemers het zelfde beroep uitoefenen als hun vader in deze gevallen wordt dan gesproken van beroeps-continuïteit. Indien men de branches afzonderlijk beziet, dan bliikt dat de mate van die beroepscontinuïteit van branche tot branche sterk wisselt. In het amhacht van 55% hij de timmerlieden en metse laars tot 18% bij het rijwielkleinbedrijf In de detailhandel van 47% |n de hrand- stoffenhandel tot 18% bij de tabakswin keliers. Op deze verschillen en de mogelijke verklaring ervan gaat de publicatie diep in, waarbij onder meer tot de slotsom wordt gekomen, dat uit de mate waarin de zoons, de huidige ondernemers dus, het beroep van de vader volgen, in het al gemeen zonder meer geen conclusies mo gen worden getrokken met betrekking tot de sociaal-economische positie van de desbetreffende tak van bedrijf. Een tweede punt waaraan de publicatie aandacht besteedt is de vraag, in hoe verre de huidige ondernemers van buiten de middenstand afkomstig zijn, met an dere woorden hoe groot de penetratie is Leze blijkt voor ambacht en detailhan del resp. 43% en 47% te bedragen. Hierbij blijkt verder dat de toevloed vanuit agrarische kringen relatief groot s. die uit industriële kringen daarente gen aan de lage kant ligt. Verder komt vast te staan, dat de agrarische impuls grotensdeels uit de kringen van zelfstan digen komt. terwijl de uit de andere sec toren van het economische en maatschap, pelijke leven herkomstigen vrijwel geheel stamm 0nze,fstandige groepen daarin Qnze residentie is evenals alle grote steden van ons land een drukke en ru moerige stad geworden. De grote ver- Keerstiran treedt hier ook aan de dag en djdkt zijn stempel op het wezen der stad Het davert er van het verkeer en aan gezien vele autobestuurders de straten als ra£e~banen gebruiken en de voetgangers nok bi) de zebrastrepen niet weten, waar zu zich aan te houden hebben (omdat er te dien opzichte in ons land nog steeds Seen wet is zoals in het buitenland) wordt ook hier de kroniek der verkeersongeluk ken een steeds lijviger boekdeel. Het deftige en rustige Haagje uit onze jeugd iaren behoort voorgoed tot het verleden an scnaiKistpromesseri in nei omnenland rui nu s met 3 millioen gedaald tot f 202 9 De prachtige bossen zijn verdwenen of mihoen, terwijl het uitstaande bedrag aan I grotendeels geveld en de nieuwe aanplant is nog in zo'n pril stadium dat er. voor lopig althans, niet zo heel veel te genie ten valt. Vooral bij degenen die de gio- riejaren van Haagse- en Scheveningse bossen met vijvers en waterpartijen heb ben meegemaakt, zal de herinnering aan zoveel verdwenen schoons nog wei schrii- nen. Aan oude fraaie gebouwen van liefda digheid is Den Haag ook niet rijk meer Het Oude Mannenhuis, een radicale ver bouwing van het in 1440 gestichte gast huis van het Sacramentsgilde, kreeg om- streeks 1773 zijn simpele bakstenen ge- vel Gelukkig valt hier aan de binnenzij de nog een sierllUce regentenkamer te be wonderen. Het Weeshuis, sinds 1576 on dergebracht in het voormalige Agnieten- klooster en in de 18e eeuw met een vieu gel vergroot, onderging in 1884 een groot scheepse verandering, die. in vergelijking met het product der vroegere bouwmees ters. geen verfraaiing is. Een aantal mooie hofjes bleven bewaard, van welke vooral het H. Geesthofje, het hofje van Cornelia van Wouw. het hofje van Nieuw koop en het Hooft's hofje vermelding en bezicht'ging door de liefhebbers verdie nen. Aan de drukke Paviljoensgracht opent men een deur in een decoratief poortje en men betreedt het H. Geesthofje. In de serene rust van deze beslotenheid wordt men dan gewaar, hoeveel eeuwen er lig gen tussen dit oord van stilte en de schier aan bezetenheid grenzende haast van de wereld daarbuiten. OCTAVE DECONINCK i nIh dA algen??ne vergadering van de ze wepkn?nrHN2erSvereniging' welke de ze week in Hilversum wordt gehouden. riëHn»e:v" V<l?i gesProket> "ver de -.ala- ïenng. Voorzitter Lootsma weidde in zijn HpeuH8»?-de*uitvoerig over deze k*vés- tie uit. Hij noemde het salarisbeleid >'an de regering ten opzichte van de onder wijzers onbegrijpelijk. Het is nu al biina twee jaar geleden, dat de Algemene Ned Onderwjs Federatie voorstellen indien de om met de regering tot overleg te ko men. Nog steeds echter heeft de regering haar standpunt niet bepaald en de on derwijzers wachten maar op het resul taat van het overleg. Uit de vergadering werd van verschil lende zijden eveneens critiek geleverd op het feit, dat de onderhandelingen veel te lang duren en te traag verlopen. De voor zitter antwoordde, dat dit ook de mening is van het hoofdbestuur De oorzjak schuilt voornamelijk in hei feit dat de re geringsdelegatie, die met de A.NO F onderhandelt, bij dit overleg feen vee] te beperkte handelingsbevoegdheid bezit en steeds weer in Den Haag ruggespraak moet voeren, waarbij het bepalen van het regeringsstandpunt eveneens weer traag verloopt. De vergadering nam tenslotte met al gemene stemmen een motie van de afde ling Amsterdam aan, waarin bij de rege ring wordt aangedrongen op snellere af wikkeling. Voorts word een voorstel van de afdeling Haarlem aanvaard, waarin aan de A.N O F. wordt verzocht met de regering een tijdslimiet vast te stellen binnen velke de onderhandelingen beëin digd moeten zijn. glazen buiswand beschermt de inhoud tegen elke besmetting tot het ogenblik waarop het „materiaal" door de chirurg voor een operatie wordtgebruikt. Men overweegt thans de vervaardiging van een bestralingsapparaat, dat ten doe] heeft, verbanden, hechtsels, instrumen ten, stukken been, slagader of kraakbeen en een grote hoeveelheid ander „mate riaal" voor de geneeskunde en de chi rurgie te bestralen. (Copyright I.N.S.-Maasbodepers) Een officiële woordvoerder van de Egyptische regering heeft verklaard, dat nog geen enkele overeenkomst tussen de V.S. en Gront-Brittannië enerzijds en Egypte anderzijds is afgesloten yoor de financiering van de grote stuwdam bij Assoean, Deze verklaring werd afgelegd na het onderhoud dat de Amerikaanse ambassa deur Dinsdag in Caïro met de Egyptische minister-president heeft gehad De Egyp tische woordvoerder wees erop. dat de te Washington door de Egyptische minister van financiën gevoerde besprekingen slechts de eerste stap zijn geweest voor het bestuderen van de financiering van de nieuwe stuwdam. Het antwoord, dat de Egyptische regering op de Amerikaans- Britse voorstellen zal geven, zal de twee de fase betekenen. De Egyptische regering zou teleurgesteld zijn over het Amerikaanse aanbod. De Amerikaanse ambassadeur volstond na afloop van het onderhoud, dat hjj Dinsdag had gehad, met te verklaren, dat het pro bleem zo belangrijk is. dat men het zorg vuldig moet bestuderen. In grote lijnen voorziet het Amerikaanse financieringsplan in het aanbieden aan Egypte van een schenking zonder voor waarden van 70 millioen dollar, waarvan 56 millioen dollar te verschaffen door de V.S. en 14 millioen door Groot-Brittannië. Voorts zou een voorste] betreffende econo mische steunverlening tot een bedrag van 130 millioen dollar ter goedkeuring aan bet Amerikaanse congres worden voor gelegd. De V.S. en Groot-Brittannië zou den aldus voor een totaal bedrag van 200 millioen dollar in de aanlegkosten van de stuwdam willen deelnemen. De totale kos ten van de onderneming zullen 970 mil lioen dollar bedragen en aan de Wereld bank zal worden gevraagd aan Egypte een langlopende lening van 200 millioen dollar te verstrekken, waardoor de totale buiten landse deelneming aan de financiering 400 millioen dollar zou bedragen. Het resterende bedrag zou dan door Egypte zelf moeten worden opgebracht. De leiders van de twee voornaamste pro-Duitse partijen in de Saar, dr Ney van de christen-democraten en dr Schnei der van de democratische partU hebben er gisteren in toegestemd, dat de beide partijen zullen samengaan bü de vorming van een nieuwe regering te zamen met de derde pro-Duitse partij, die van sociaal democraten van Kurt Conrad. Volgens de voorstellen, die dr Ney aan dr Schneider heeft gedaan, zou deze eer ste geen premier worden, doch als lid van het kabinet voorzitter worden van de Landdag, de voorzitters van de twee andere partijen worden minister. (Dr Schneider wilde geen zitting hebben jn een kabinet geleid door dr Ney). Bij de verdeling van het aantal zetels in hbt kabinet zouden de christen-democraten behalve de post van Landdag-voorzitter nog drie andere zetels krijgen, waaronder het premierschap, de democraten v#n Schneider zouden één zete] krijgen, even als de 6ociaal-democraten. Twee zetels, justitie en financiën zouden gereserveerd blijven voor specialisten. De besprekingen over de zetelverdeling worden nog voort gezet. De pro-Duitse democratische partij van dr Schneider heeft overigens bekend ge maakt. dat zij de wettigheid van de op 18 December gehouden verkiezingen tal bestrijden Het orgaan van de bewegitig voert als argumenten voor deze actie aan. dat de democratische partij, hoewel tij 14 000 stemmen meer op zich verenigde dan de christelijke volkspartij van oud premier Hoffmann, toch slechts twaalf zetels heeft gekregen, tegen de partij van Hoffman dertien zetels. Het blad ziet hierin een fout van de kieswet, waardoor arrondissement Saarbruecken met 250.000 kiezers achttien afgevaardigden aanwijst en het arrondissement Neun- Kirehen. met slechts 246.000 stemgerechtig den, negentien. (Van onze Amsterdamse redactie) In de Amsterdamse haven deden glste- ren geruchten de ronde, als zou een lading van 75 militaire vrachtauto's afkomstig uit een Engelse dump en bestemd voor Lagos in Nigeria wel eens niet naar dit land, maar als strategische goederen naar Egynte vervoerd kunnen worden. Waar deze geruchten vandaan kwamen kon niet worden achterhaald De betrokken expor- teur. die de dumpwagens (drietonners) met de Duitse boot „Karen Boiten" laat vervoeren, deelde ons mede, dat alle pa perassen voor uitvoer uit Nederland en invoer in Nigeria in orde waren. Het schip, dat geladen werd bij het Nieuwe Entrepotdok in Oost zou eerst gistermid dag afreizen, doch het vertrek werd we- gens slecht weer tot vanochtend uitge steld. De douane, die eveneens van de ge ruchten had vernomen, kon geen aanlei ding vinden tn te grijpen; wel zou zii de formaliteiten bij de uitklaring zo scherp mogelijk verrichten om zo nodig elk wan trouwen de kop in te drukken i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7