De productieve surrogaat voor de godsdienst maatschappij een Kleuteronderwijzeressen ver heugd over nieuwe wet Vier kunstenaars van het jaar Regering zal scholing van volwassenen bliiven bevorderen Jeugd, lectuur en televisie De Kerstboodschap Het vraagstuk van de atoom-controle van de II- Vader (3 slot) Amerikaanse jeugd leest weer boeken Nieuw-Guinea had Indonesische kleur Minder prettige kant: enkele leerkrachten werden ontslagen Dat moet Tien jaar geleden in Eindhoven begonnen Arnhemmer verduis terde twintig mille Geen schoonheids koningin naar Europees model Beschaving in Ethiopië Meer Amerikaanse vliegtuigen naar het Verre Oosten Londen en Cairo accoord over de Soedan TRIJDAG 30 DECEMBER 1955 PAGINA 3 III. VERVOLMAKING EN VASTHEID IN CHRSTUS Grenzen van de menselijke macht Minister: vooroorlogse kaart ongewijzigd in de handel gebracht De hoge zedelijke waarde van de arbeid Het vraagstuk van de vrede Atoomwapenen en controle op de bewapening FRIESE ROMANPRIJS TOEGEKEND SOCIAAL-ECON. RAAD RECHTSHERSTEL LEVENS VERZEKERINGPOLISSEN Voorzorgen om de vrede te vestigen MISTINGUETT GAAT VOORUIT /iakter *out! fvu/der BESLUIT 17-JARIGE ACTRICE BEKROOND VAN DEN BERGH'S EN JURGENS' FABRIEKEN Verwisseling aandelen geclaagd HET BIJ HET INGENSE VEER GEVONDEN GERAAMTE Mogelijk van Engelse parachutist Vandaag publiceren wij de let terlijke tekst van het laatste hoofdstuk van de Kerstboodschap, die de B. Vader Zaterdag j.l. heeft uitgesproken. De voorgaande de len van de Kerstboodschap werden in ons blad van Dinsdag en gis teren afgedrukt. (Red.). JEZUS CHRISTUS is de hechte steun van het gehele mensdom. Niet alleen in het maatschappelijke en geschied kundige leven, maar ook in dat van iedere Christen afzonderlijk, zodat evenals alles door Hem is ontstaan, en niets is ontstaan zonder Hem, ook niemand ooit zonder Hem werken zal kunnen volbrengen, die de goddelijke wijsheid en heerlijkheid waar dig zijn. Het begrip van de noodzakelijke vervolmaking en innerlijke hechtheid van ieder leven in Christus werd vanaf de eerste aanvang der Kerk aan de gelovigen ingescherpt door de Apostel Petrus, toen hij in de zuilengaanderij van de tempel van Jeruzalem Christus verkondigde als de Bewerker van het leven. En door de apostel der heidenen, die dikwijls uiteen zette, wat de grondslag moest zijn van het nieuwe leven, dat wij met het H. Doopsel hebben ontvangen. „Gij zo schreef hij gij zijt gegrondvest op het leven van God. Uw bestaan is niet gegrond vest op het vlees, maar op de geest. Indien de geest van God waarlijk in u woont, indien iemand niet de geest van Christus heeft, behoort hij God niet toe. Zoals iedere verloste derhalve herboren wordt in Chris tus zo wordt hij ook in Hem behouden in het geloof". Hoe zou overigens de afzonderlijke en aan zich zelf overgelaten mens, ook de niet-christen, redelijkerwijze kunnen ge loven aan de eigen autonomie, volledigheid en vastheid, indien toch de werkelijkheid hem van alle kanten de grenzen voor ogen stelt, waar binnen de natuur hem houdt opgesloten, die weliswaar kunnen worden verruimd, maar toch niet geheel en al kunnen worden opgeheven. De wet van de beperktheid is eigen aan al het leven op aarde. Zelfs Jezus Christus heeft Zich aan haar heerschappij niet onttrokken in zo verre Hij als mens hier onder ons leefde Ook aan Zijn werken waren grenzen ge steld door de ondoorgrondelijke raadsbe sluiten van God en overeenkomstig hét geheimvol samenspelen van de goddelijke genade en de menselijke vrijheid. Wanneer evenwel de in zijn aardse leven begrensde mens Christus ons in onze begrensdheid troost en sterkt, dan stort Christus als God ons een hogere moed in, aangezien Hij de volheid van wijsheid en macht bezit. Wij hebben zo even de nadelige gevolgen aangetoond, die voortvloeien uit de valse over schatting van de menselijke macht en uit de onderschatting van de objectieve werkelijkheid Van de werkelijkheid, die door een menigte van beginselen van godsdienstige, zedelijke en economische en maatschappelijke aard heen loopt, er de grenzen van aangeeft en de juiste richting van het menselijke handelen toont Hier herhalen zich echter dezelfde dwalingen met gelijke gevolgen op het gebied van de menselijke arbeid en in het bijzonder op het gebied van de economische productie. Tegen over de verbazingwekkende ontwikkeling der techniek en nog vaker tengevolge vam de pro paganda, die hij ondergaat, voelt de arbeider zich onbeperkt heer en meester van zijn be- De minister van O., K. en W. heeft op een desbetreffende vraag van het lid van de Tweede Kamer de heer Fokkema ge antwoord, dat een vóór de oorlog bij be doelde Groningse uitgeversmaatschappij uitgegeven kaart van het toenmalige „Ne- derlandsch-Indië", waarop het huidige grondgebied van Indonesië en Nederlands Nieuw-Guinea uiteraard met dezelfde kleuren zijn aangeduid, in de afgelopen jaren onder een nienwe titel n.l. ais kaart van Indonesië doch overigens on gewijzigd, in de handel is gebracht. In verband met de grondwettelijke vrij heid van het bijzonder onderwas betref fende de keuze van de leermiddelen is het niet mogelijk, aldus de bewindsman, het gebruik van dé bewuste kaart op de bij zondere scholen te verbieden. Het is hem echter bekend, dat de uitgever naar aan leiding van een opmerking in het week blad „Christelijk Gymnasiaal en Middel baar Onderwijs" van 8 October j.l. de uitgave van de bewuste kaart medio Oc tober reeds heeft stopgezet. Slechts een gering aantal van deze kaarten was voor dien ten behoeve van Nederlandse scholen afgeleverd. Ten aanzien van de Rijksscholen zal de minister er voor zorg dragen, dat geen on juiste kaarten worden gebruikt. Voor het overige meent hij zich mede gelet op hetgeen hierboven is vermeld er toe te kunnen bepalen de inspecteurs van het onderwijs te instrueren om, wanneer van de aanwezigheid van de meerbedoelde kaart blijkt, de leiding van de school op de daarop voorkomende onjuistheid te wijzen, in welk geval, naar hij vertrouwt, "de gemeente- en schoolbesturen zodanige maatregelen zullen treffen, dat bij de leer lingen geen onjuist beeld van de status van Nederlands Nieuw-Guinea wordt ge wekt. staan, en in staat om zonder meer al zijn doelstellingen na te streven, a] zijn dromen te verwezenlijken. Doordat hii de gehele werke lijkheid besloten waant in de tastbare natuur, ziet hij in de levendige productiviteit de weg om een steeds volmaakter mens te worden. De productieve maatschappij, die zich blijvend aan de arbeider voordoet als een levende en enige werkelijkheid en als de macht, die allen draagt geeft hem de maatstaf voor zijn gehele leven Zij is derhalve zijn enig hechte steun zowel voor het heden als voor de toekomst. In haar leeft hij, in haar beweegt hij zich,, en in haar is hij. Zij wordt tenslotte voor hern een surro gaat van de godsdienst. Op deze wijze, zo meent hu, zal een nieuw type mens ontstaan, dat type nameiuk, dat de arbeid omgeeft met de glorie- Krans van de hoogste, ethische waarde, en de wereld van de arbeid met een soort van gods dienstige vurigheid vereert. Hier werpt zich de vraag op of de schep pende kracht van de arbeid in waarheid onafhankelijk van andere, niet louter technische waarden, de hechte steun van de mens uitmaakt en of zij derhalve ver dient door de moderne mhns welhaast vergoddelijkt te worden Neen, allerminst Evenmin als enige andere macht of bedrii vig il 2-.va."Jeco?omische aard di' kan zijn. Ook inhet tijdperk van de techniek blijft de door apen en rï°or Christus verloste men- persoori ede] in zijn wezen en waardig- Z. -n van<3aar hebben zijn scheppende kracht h wer^ een veel hoger gefundeerde necntheid. Aldus gefundeerd is ook de mense- njKe arbeid een hogere, geestelijke waarde, en de arbeidende mensheid een gemeenschap, die met alleen de dingen produceert, maar ook God verheerlijkt. De mens kan zijn arbeid beschou wen als een waar middel voor eigen heiliging, want door de arbeid vervolmaakt hij zich en in zich het beeld van God, vervult hij de plicht en het recht om aan zich zelf en de zijnen het noodzakelijke levensonderhoud te verschaf fen en maakt hij zich tot een nuttig lid van de gemeenschap. De verwezenlijking van deze orde zal hem de veiligheid en tevens de door de engelen verkondigde vrede op aarde schep- die de voortdurende bezorgdheid van ons plicht is van de volkeren en hun re- En toch wordt juist aan hem, de gods dienstige, christelijke mens, verweten, dat hij een belemmering is voor de vrede, dat hij de vreedzame samenleving der mensen, der volkeren, der verschillende systemen bemoeilijkt, omdat hij de godsdienstige overtuigingen niet zwijgend in het bin nenste van zijn geweten terughoudt, maar deze ook laat gelden in de gevestigde en machtige organisaties, in alle handelingen van het persoonlijke en openbare leven. Men beweert, dat 'n dergelijk christendom de mens eigengerechtigd, partijdig, te zelf bewust en zelfgenoegzaam maakt. Dat het hem ertoe verleidt de stellingen te ver dedigen, die geen enkele zin meer hebben in plaats van open te staan voor alles en allen, en doet vertrouwen, dat hij in een algemene coëxistentie door een inwendige geest van geloof en liefde en tenminste in het kruis en het offer een belangrijke bijdrage ^ou leveren aan de gemeenschap pelijke zaak. Hebben Wij wellicht niet in deze verkeerde opvattingen van de godsdienst en het christen dom opnieuw die valse eredienst vóór ons van de menselijke persoon, zijn concrete levens kracht, nu echter overgebracht op het boven natuurlijke leven? Tegenover de opvattingen en systemen, die in strijd zijn met de ware godsdienst, blijft de mens toch altijd gebonden aan de grenzen, welke door God in de natuur lijke en bovennatuurlijke orde zijn vastgesteld. Volgzaam aan dit beginsel kan Ons vredes- program niet zonder onderscheid een coëxis tentie met allen ten koste van alles, allerminst ten koste van de waarheid en de rechtvaar digheid billijken. De onwrikbare grenzen moe ten inderdaad volledig in acht worden genomen AJs dit gebeurt, is ook heden in het vraagstuk van de vrede de godsdienst op een veilige wijze beschermd tegen misbruik van de kant der politiek, terwijl daar waar zij tot het louter inwendige leven beperkt wordt, de godsdienst meer aan dit gevaar is blootgesteld. Deze gedachte brengt ons vanzelf tot de altijd brandende kwestie van de vrede, hart is en waarvan een onderzoek op het ogenblik een bijzondere beschouwing vor dert. De bedoeling is, hiermede stelling te nemen ten opzichte van een onlangs geopperd voorstel, dat tot doel heeft om door middel van een internationale over eenkomst de proefnemingen met de atoom wapenen te staken. Men heeft er boven dien over gesproken, dat men verdere stappen zou willen doen om tot een over eenkomst te geraken krachtens welke men van het gebruik dier wapenen zou af zien en alle staten zich aan een doeltref fende bewapeningscontröle zouden onder werpen. Het zou derhalve gaan over drie maat regelen: afzien van de proefnemingen met de atoomwapenen, afzien van het aan wenden dezer wapenen en algemene con trole op de bewapening. Wat de proefne mingen der atoomexplosies betreft, schijnt de geloofwaardigheid steeds groter te wor den van hen, die ernstig bezorgd zijn voor de uitwerking, die een toenemd aan tal experimenten zou oproepen. Ze zouden inderdaad na verloop, van tijd een dicht heid van* radio-actieve stoffen in de at mosfeer kunnen veroorzaken, welker ver deling afhangt van oorzaken, die zich aan de macht van de mens onttrekken. Zij zouden aldus een toestand scheppen, welke hoogst gevaarlijk zou zijn voor het leven van vele wezens. In een atoomexplosie ontwikkelt zich binnen een uiterst korte tijd een ontzaglijke hoeveel heid energie, die gelijk is aan meerdere mil- liarden kilowatt. Deze wordt gevormd door uitstralingen va.n electro-magnetische aard, van een zeer grote dichtheid, verdeeld over een brede uitgestrektheid van golflengten tot aan de meest doordringende stralen van kleine deeltjes,, die worden voortgeslingerd met een snelheid die aan die van het licht grenst en afkomstig zUn van processen der kernsplit sing. Deze energie deelt zich mede aan de atmosfeer en voert binnen de tijd van een duizendste seconde de temperatuur van de aan grenzende luchtmassa honderden graden om hoog Zij veroorzaakt een geweldige lucht verplaatsing, die zich voortplant met de snel heid van het geluid. Er zijn dan op de oppervlakte van de aarde over, een uitgestrekt heid van vele vierkante kilometers processen van ondenkbare druk met de verbranding van materialen en met totale vernietiging als gevolg va.n de rechtstreekse bestraling der temperatuur van de mechanische werking, terwijl een ont zaglijke hoeveelheid van radio-actieve stoffen van verschillende gefniddelde levensduren het vernietigingswerk voltooien en voortzetten. Ziet hier dan het schouwspel, dat zich tengevolge van dit gebruik zal tonen aan onze verbijsterde blik: gehele steden ver woest. Een zwart lijkkleed over.een tot stof ontbonden materie, die ontelbare slachtoffers bedekt. Slachtoffers met ver brande, uiteen«v?slagen en verstrooide le dematen, terwijl anderen weer stuiptrek ken in de doodsstrijd. Intussen verhindert de verschrikkelijke werking van de radio activiteit aan de overlevenden iedere lief derijke hulpverlening. Deze radio-actievf wolk gaat juist onbarmhartig haar weg om alle overgebleven levens te vernieti gen. Er zal geen oVerwinningskreet wor den gehoord, doch alleen het ontroostbare weeklagen van de mensheid, die in diepe verslagenheid de catastrophe zal aan schouwen, die aan haar eigen dwaasheid is te wijten. umotVL"0 he.eft he} vo«>rstel gedaan tot inspectie- meLspeciaal voor dat doel uitgeruste efJpftU1ffen' - °X?r uitgestrekte gebieden het A1" ontPkiffingen zouden kunnen waar- nemen. Anderen zouden misschien kunnen den- Sï ~au"i een net van waaruemingsposten ovei wereld, bediend door geleerden van verschillende landen en allen onder de waar- Plechtige, Internationale beloften, uergelijke posten zouden moeten worden uit gerust met gevoelige precisie-instrumenten voor meteorologische en seismografische waar- nemingen, voor chemische analyses, voor massa- spectografie en dergelijke. En deze posten zou den de doeltreffende contröle van vele, doch helaas met van alle activiteiten mogelijk ma- ■la, op het eebied van proefnemingen door middel van atoomexplösies geboden zouden zijn geweest. Wij aarzelen niet Onze mening uit te spreken ook in de zin van onze vroegere toespraken, dat het geheel van deze maat- regelen als onderwerp van een interna- tionale overeenkomst een gewetens Gistermiddag is in de 20ste jaarvergade ring van de KFFB (Chx. Friese Volksbi bliotheek) in Hotel Amicitia onder grote belangstelling de uitslag bekend gemaakt van de Friese romanprijsvraag 1955. Na mens de jury deelde mevr. dr. D. Simo- nides mee, dat de eerste prijs, groot 1200 was toegekend aan het manuscript „It goudene uleboerd" (het gouden uilen bord versiering aan de nog van een Friese boerderij) van mevr. G. Spaander- man-Wielenga uit Wassenaar en de twee de prijs, groot f 800, aan het manuscript „Loslitte" (loslaten) van mevr. D. Wee- ning-Meijer uit Harkema-Opeinde (Fr.) De voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad maakt bekend dat de heer A. Vermeulen ontslag heeft genomen als lid van de Raad en dat ter vervulling van de hierdoor ontstane vacatures door het Nederlandse Verbond van Vakverenigin gen zijn benoemd tot lid de heer J. Land man en tot plaatsvervangend lid de heer W. Hessel (plaatsvervanger van de heer J. Landman). Deze benoemingen zijn aan vaard. De raad voor het rechtsherstel heeft besloten de termijn voor het indienen van rechtsherstelverzoeken met betrekking tot levensverzekeringspolissen te verlengen met een half jaar en wel tot 1 Juli 1956, Lang niet alle onderwijzeressen, die bij het Katholieke kleuteronderwijs in het aartsbisdom werkzaam zijn, hebben zich bij de R.K. Aartsdiocesane bond van on derwijzeressen bij 't kleuteronderwijs aan gesloten. In de algemene vergadering, die gisteren in Utrecht is gehouden, spoorde daarom de voorzitster, mej. E. v.d. Kamp de niet-georganiseerden aan dit alsnog overeenkomstig de wens van het Episco paat te doen. Dit geldt ook voor de Mon tessori-leidsters, die wel een eigen orga nisatie hebben, doch deze geldt alleen de didactiek van het onderwijs en behandelt niet de sociale belangen van de leden. Met grote vreugde werd de juist pas in het Staatsblad verschenen Kleuteronder- u i jWet begroet, waarvoor mej. v.d. Kamp i j en dank bracht aan minister Cals. aismde aan de pioniersters voor de volle dige gelijkstelling, van wie speciaal ge noemd werd mej. H.S. Rogier, de voor zitster van het Landelijk Verbond Toch zitten er aan deze wet enige scherpe kant jes, hetgeen blijkt uit ontslagen, die al hier en daar gevallen zijn. Mej. v.d. Kamp betreurde dit ten zeerste en spoorde de ontslagenen aan zich spoedig tot 't hoofd bestuur te wenden. Mej. H.S Rogier die een toelichting op de wet gaf en vragen beantwoordde, wees erop. dat elke school I Januari, als de wet in werking treedt, bij een oommissie van beroep aangesloten moet zijn. waar over de al of niet juistheid van het ontslag wordt geoordeeld. Zij noemde de wet. waarover men zich in het algemeen zeer moet verheugen, een grote vooruitgang in plaatsen, waar het kleuteronderwijs nog niet was gesub sidieerd. Wel kunnen er moeilijkheden ontstaan in gemeenten, waar reeds een goede subsidieregeling bestond. Voor wat kinderen beneden de 4 jaar betreft, die niet meer op de kleuterschool mogen worden toegelaten, vestigde spre ker de aandacht op de overgangsmaatre gel, waarbij kinderen die 1 October wa ren aangenomen en 1 Januari 3*/t jaar zijn, ais 4 jaar oud beschouwd worden. Hef schoolgeld zal voor het eerste kind vermoedelijk 12 pcr jaar bedragen, voor elk volgend kind 6 maar het is geoor loofd meer te vragen dan wettelijk wordt voorgeschreven. Wegens haar overplaatsing naar een an der bisdom moest de secretaresse, zuster Adolfe aftreden terwij] de tweede se cretaresse. mej. Beemer eveneens moest bedanken, omdat zij 'n benoeming bij het B.L.O. kreeg. Aan beiden werd hartelijk dank gebracht en een cadeau aangeboden Als nieuwe bestuursleden werden geko zen zuster Heleni van de Zusters van Liefde te Tilburg en mej. R. Van Lint In de namiddag begonnen de Ontwik- kelingsdagen met een toespraak van de geestelijk adviseur, rector G.J Braakhuis over opvoeding en zelfkennis, waarna,me vrouw S. DuchateauTastoors een de monstratie met kleuters gaf en een le zing hield over achtergrond en noodzaak van r]e lichameliike opvoeding. Gisteravond woonden de tarliike reli gieuze en leken-ooderwiizeressen een to- luisterd naar een voordracht van prof. drs Klijberg pr. over „De godsdienstige opvoeding van de kleuter". In de namiddag werd een overzicht ge geven van het kleuteronderwijs in 't ver leden, 't heden en de toekomst en sprak de heer Brugmans uit Antwerpen over de waarde van poppenspel in 't kleuteronder wijs, gevolgd door een spel voor volwasse nen. geringen. Wij zeiden het gehéél van deze voorzorgsmaatregelen, want de be weegredenen van hun zedelijke verplich tingen is ook de vestiging van een gelijke veiligheid vooralle volkeren. Indien daar entegen het eerste punt zou worden uit gevoerd. dan zou een toestand ontstaan, die genoemde voorwaarden niet zou ver wezenlijken, temeer omdat men dan met recht eraan zou kunnen twijfelen of men werkelijk tot het aangaan van de twee andere overeenkomsten zou willen komen. Wij spreken zo openhartig omdat het gevaar van ontoereikende voorstellen in zake het vraagstuk van de vrede voor een groot gedeelte afhangt van de wederzijdse argwaan, die vaak de betrekkingen tussen de mogendheden verstoort doordat zij el kaar zij het dan in verschillende graad wederkerig beschuldigen van louter tactiek, ja zelfs van gebrek aan oprecht heid in een zaak, die van fundamenteel belang is voor het lot van geheel het men selijke geslacht. Overigens mogen de vredespogingen niet alleen bestaan in voorzorgsmaatregelen, die erop gericht zijn de mogelijkheden van een oorlogvoering te beperken, maar ook en nog meer om de tegenstellingen tussen de volkeren, die hem zouden kunnen ver oorzaken, tijdig te voorkomen,* te verwij deren of te verzachten. Aan deze wijze om de vrede voorshands veilig te stellen, moeten zich met bijzondere waakzaamheid de staatslieden wijden, doordrongen van de geest van onpartijdige rechtvaardig heid en ook van grootmoedigheid, zij het ook binnen de grenzen van de gezonde werkelijkheidszin In de Kerstboodschap van verleden jaar heb ben Wij reeds gewezen op de haarden van tegenstellingen, die worden waargenomen in de verhouding van de Europese volkeren en die van buiten-Europese volkeren, die streven naar politieke onafhankelijkheid. Kan men bet misschien toestaan, dat die tegenstellingen om zo te zeggen een loop blijven nemen, die gemakkelijk ertoe zou kunnen leiden, dat de ernst van de toestand nog verscherpt woédt, da! sporen van haat Worden getrokken in de gemoederen en dat de z.g traditionele vijand schappen worden opgewekt. En zou misschien niet een derde komen om zijn voordeel eruit te trekken. Een derde, die beide andere groe pen in de grond niet willen en niet kunnen willen. Hoe dit ook zü. een rechtvaardige en geleidelijk toenemende vrijheid worde aan die volkeren niet geweigerd of verhinderd. Aan Europa zullen zij toch de verdiensten van hun vooruitgaing toekennen. Aan Europa, zonder welker invloed, die zich over alle gebieden uitstrekt, zij door een blind nationalisme zou den kunnen worden meegesleept om dan in de chaos of slavernij te storten. Van de andere kant zouden de volkeren van het Westen en vooral van Europa in het grote geheel van de aangeduide problemen niet passief mogen blijven in nutteloos treuren over het verleden of in een wederzijds verwijt van kolonialisme. Zij zouden zich daarentegen opbouwend aan het werk moeten zetten om daar. waar het tot op heden niet gebeurd is. echte waarden van Europa en het Westen te vestigen, die in andere werelddelen reeds 7.0 vele goede vruchten heb ben voortgebracht. Hoe meer zij sleehst hiernaar streven, des te meer zullen zij de rechtvaardige "rilheid der 1onee volkeren te hulp komen. En deze volkeren zelf nu zullen zij behoeden voor de verleiding van een vals nationalisme. Dit is in werkelijkheid hun ware vijand, die hen eens tegen elkaar zou kunnen opzetten ten voor dele van derden. Zulk een niet ongegrond vooruitzicht zou niet voorbligezien noch vergeten mogen worden door degenen, die. zij het ook met goede bedoelingen, het probleem van de vrede behandelen op congressen, waarvan he iaas de glans van een uiterlijke en overwegend negatieve eenheid afstraalt. Met dergeiiike heschouwineen en vooral door aldus te handelen zo komt het Ons voor wordt een kostbare waarborg van de vrede gelegd, die in bepaalde opzichten nog helangriiker is dan een onmid dellijke verhindering van de oorlog. worden door al degenen, die menen alles uit zichzelf te kunnen. De mensheid van heden ontwikkelt zich machtig en dyna misch, en heeft misschien wel grotere aanspraak op aards geluk, veiligheid en vrede, maar zij zal deze niet in werke lijkheid kunnen omzetten, totdat zij in haar berekeningen, plannen en beraadsla gingen de hoogste, beslissende factor zal voegen: God en Zijn Christus. Moge de Godmens terugkeren onder de volkeren als Koning, Die erkenning en gehoorzaamheid vindt, zoals Hij geeste lijk bij elk Kerstfeest terugkeert om zich neer te leggen in de kribbe tot offer voor allen. Dat is de Kerstwens, die Wij heden aan de grote familie der mensheid aan bieden in de overtuiging haar de weg van het heil en het geluk te wijzen. Het Goddelijk Kind moge Zich verwaardigen Onze vurige gebeden te verhoren, opdat Zijn aanwezigheid van heden als het ware door het gevoel mag worden waargeno men zoals in de dagen van Zijn verblijf op aarde, levend temidden van de mensen. Moge Hef de geest verlichten en de wil van hen, die de volkereft besturen. Aan de volkeren moge Het gerechtigheid en vrede verzekeren. De ijverige apostelen van Zijn eeuwig blijde Boodschap moge Het bemoedigen. Moge Het de goeden ondersteunen, de veriatenen tot Zich trek ken, sterken diegenen, die vervolging lij den omwille van Zijn naam en Zijn Kerk. Moge Het de armen en verdrukten te hulp komen. Het moge de smarten van de zieken, van de gevangenen en vluchte lingen lenigen. Het moge aan alle schen ken een vonk van de goddelijke liefde, opdat overal in de wereld Zijn Rijk van Vrede moge triomferen. Amen. De beroemde artiste Mistinguett, die zoals gemeld met de Kerstdagen een be roerte kreeg, gaat goed vooruit, heeft haar schoonzuster medegedeeld. Deze schoonzuster, mevr. Bourgeois, verzorgt Mistinguett in een villa te Bougival na bij Parijs. if# DIERBARE ZONEN en dochters. In dien ook heden het geboortefeest van Christus de glans van vrede uitstraalt ln de wereld en in de harten diepe ont roering wekt, dan ligt de grond hierin dat in de nederige kribbe van de mens- geworden Zoon van God, de onmetelijke verwachtingen van alle geslachten dei- mensen besloten liggen. In Hem, met Hem en door Hem. het heil, de veiligheid en het tijdelijk en eeuwig lot der mensheid Aan allen en aan een ieder staat de weg open om nader te treden tot de kribbe om daar van de lessen, van de voorbeel den, en van de vrijgevigheid van de God mens een aandeel van genaden en goede ren te ontvangen, die nodig zijn voor hel tegenwoordige en toekomstige leven. Waar dit uit eigen onverschilligheid of soms tengevolge van belemmering van anderen niet kan gebeuren, zou het tevergeefs zijn het leven elders te zoeken. Want overal hangt drukkend de last van de dwaling en de zelfzucht, van de leegte en de schuld, van ontgoocheling en onzekerheid van de mislukkingen, die de volkeren de systemen en Iedere mens afzonderlijk hebben moeten ondervinden, die niet aan Christus de weg. de waarheid en het leven hebben willen vragen. Zou dit niet ern stig beschouwd en overwogen moeten zen „de meester-vakman, de dynamische vernieuwer in de moderne muziek". „Uw streven" verklaarde de jury, „naar een verheven ideaal van pure muziek was de George Bracque, Ernest Hemingway, klaroenstoot voor de ene scheppende evo- Susan Strassberg (links) in haar roi in Anne Frank's Dagboek" Susan Strassberg en Igor Strawinsky zijn door de National Arts Foundation uitver koren als kunstenaars van het jaar 1955. Over Bracque luidde het juryrapport dat hij een schilder is wiens nobele aard spreekt uit de terughoudendheid in het emotioneleeen charmante meester die zijn eigen bekoorlijke vocabulaire heeft toegevoegd aan de taal van de kunst. Hemingway werd gekozen, zo verklaar de de jury omdat hij meer invloed in de wereldliteratuur heeft gehad dan welke levende Amerikaan ook. Hij weet een heleboel te suggereren in een kleine zin. En hij vertelt zijn verhaal op de manier waarop het volk denkt en spreekt. Susan Strassberg is de jeugdige actrice (17) die in ,,Het dagboek van Anne Frank" zoveel succes oogstte. Zij is de eerste artist onder de 50 jaar die ooit door de Foundation is gekozen „Zij is", zo zegt het juryrapport, „de meest geta lenteerde actrice sinds tientallen jaren". Tenslotte werd ook Strawinsky geko- lutie na de andere. Van Petrouchka en Le Sacre tot „The rake's progress" hebt gij uw eigen individuele en onderscheiden meesterwerken voortgebracht. Na de bevrijding werd in Eindhoven een begin gemaakt met de scholing, her scholing en omscholing van volwassenen Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft nu. tien jaar later, een geïllustreerde brochure uitgegeven: ..Tien jaren Rijkswerkplaatsen voor vak ontwikkeling 1945-'55". In zijn voorwoord merkt minister Suurhoff op. dat het een feit van gewicht is. dat in de achter ons liggende tien jaren niet minder dan 40.000 cursisten, die op 34 Rijkswerkplaatsen werden geschoold, hun weg naar het be drijfsleven, zowel in de bouw- als in de metaalsector, vonden. ..Wat in 1945 als een experiment be gon, heeft zich ontwikkeld tot een waar devolle methode om op verantwoorde en tegelijk snelle en doeltreffende wijze aan de behoeften van het bedrijfsleven aan geoefend personeel tegemoet te komen" aldus minister Suurhoff. „In de methodiek van de opleiding in de Rijkswerkplaatsen mogen zich wijzigingen voltrekken aan gepast aan moderne inzichten en bij de nieuwe eisen van het bedrijfsleven, het algemene principe, dat aan het scholings- systeem ten grondslag ligt. heeft in de In Amerika heeft het probleem televisie cn lectuur al heel wat stof doen opwaaien. Vele ouders waren bang, dat de .bioscoop in de huiskamer" afbreuk zou doen aan de normale ontwikkeling van hun kinde ren, omdat ze hun belangstelling voor het boek zouden verliezen. Ook in Nederland, waar dit gevaar lang niet zo acuut is, omdat het aantal TV-toe- stellcn en zendtijd nog beperkt zijn, zullen tal van ouders, die zich van hun verant woordelijkheid jegens hun kroost bewust zijn. met enige bezorgdheid over dit pro bleem hebben nagedacht Daarom doet het ons genoegen, bij het laatste contact, dat we dit jaar via deze rubriek met onze lezers hebben, een geruststellend geluid te kunnen laten horen: De Amerikaanse jeugd in de hogere klassen van de lagere school kinderen van acht tot elf jaar gaat op het ogenblik het lezen van boe ken steeds meer als de prettigste tijd passering zien. Het is geen uitzondering meer. als men een kleine „boekenwurm op enkele meters afstand van het lichten de TV-schcrm verdiept in zijn lectuur ziet zitten. Voor het Amerikaanse kind is het nieuwtje van het „magnetische" TV- scherm er zo'n beetje af en het zoekt nu. meestal met warme instemming van zijn ouders, naar een nieuwe attractie die voor hem échter en warer is dan hei fantasti sche spel van licht en schaduw dat de TV-regisseur hem voor ogen tovert: het boek. Intussen moet worden vooropgesteld dat de Amerikaanse televisie in het laar dat morgenavond zijn laatste kalender blad verliest, enorm is verbeterd vooral wat de kinderprogramma's aangaat Om neeluitvoering bij en vandaag werd ge de aandacht van het kind te blijven trek ken, moest dat wel, nu voor de meeste kinderen de bewegende beelden al weer tets „gewoons" zijn geworden. Bovendien wordt het kind door wat het op het beeldscherm heeft gezien, vaak ge prikkeld om dieper op het behandelde on derwerp in te gaan Neem bijvoorbeeld de» TV-film ..Davy Crockett" van Walt Disney die zo'n diepe mdruk op de leu'g- dige toeschouwers heeft gemaakt, dat de Amerikaanse uitgevers bijna niet genoeg boeken over deze legendarische held kun nen drukken. Het nieuwe jaar brengt de Nederlandse luisteraars een nieuwe radiorubriek, die de huisvrouw wil helpen bij h'et op ver antwoorde wijze besteden van haar huis houdgeld door voorlichting op huishoude lijk gebied met name wat betrefi de wa renkennis Voor het eerst in de gesrh'ede- nis van de Nederlandse radio hebben twee omroenen nameliik de NCRV en de KRO samengewerkt om de uitzending van deze rubriek dagelijks mogelijk te maken. Ir het NCRV-proeramma beginnen de uit zendingen Maandag en in het nrogramm; van dp KRO Dinsdag a.s Onder de tite' ..Geen knollen voor citroenen" steller NCRV en KRO bovendien een boekje be schikbaar waarin de gegevens, verwerk' in de geliiknamiee dagelijkse rubriek nof eens rustig kunnen worden nagelezen. Aangezien men mag aannemen dat dr- meeste uitslagen van de verkiezingen dif Maandag a.s in Frankriik worden gehou den. de daarop vnleende (jgg bekend rrjl- len zijn wijdt de KRO Dinsdag 3 Januari a.s driemaal een kort commentaar aan deze verkiezingen respectievelijk des mid dags. des avonds in de Echo-rubriek en later op de avond. De KRO-televisiP zendt Donderdag a.s ..Martelaar tegen wil en dank" uit. een êénacter van Anton P Tsjechof die wordt gespeeld door Rob de Vries en Sacco van der Made Aan dit KRO-programma gaat voor het eerst om acht uur de uit zending van het nieuwe NTS-iournaal vooraf Ook de AVRO laat op Ni.euwiaarsdag een nieuw geluid horen, namelijk de eer ste in een reeks van twaalf uitzendingen onder de titel: Het leven van Mozart. Deze programma's zijn samengesteld door dr Hans Graeser, een medewerkei van de Zwitserse omroep te Bern die zich daarbij geheel baseerde op nagelaten brie ven van Wolfgang Mozart, zijn vade' moeder en zuster Zeker de helft van iede re uitzending bestaat uit composities van Mozart die zich chronologisch aanpassen aan de behandelde brieven. Het „Nieuwjaarsbal" van de AVRO wordt Zondag a.s. opgeluisterd door de Skymasters. Tijdens deze uitzending her denkt men het feit dat tien jaar geleden in Januari 1946 de eerste repetities plaats vonden van dit sindsdien .tot in het bui tenland enorm populair geworden orkest dat toen nog optrad onder de naam „Red White and Blue Stars" Met ingang van 1 Januari zal echter één van de leden het or kest verlaten name liik de drummei Martin Beekmans wiens plaats zal worden ingenomen hoor Joop Korzeïius die men o a al heeft kunnen horen in het M'ller Sextet. Op Nieuwjaars avond zal verder (1e gevierde chanson- nière Patachou voor de AVRO-microfoon optreden. Zij zal worden begeleid door Jos Clebèr en zijn opnieuw orkest en de accor deonist Jose Bas- selli. Donderdag a.s. zal Henk Badings we derom voor de AVRO spreken over de z.g musique concrète". waarbij ook aandacht zal worden besteed aan de .electrontsche muziek" op welk terrein vooral In Duits land momenteel wordt geëxperimentee-d Maandag gaat de Familie Doorsnee voor de vijftigste maal vla de VARA-mlcro- fcon de aether in Vooraf wordt een her uitzending gegeven van een een reportage die gemaakt is van de huldiging, welke aan de schrijfster Annie M G Schmidt regisseur Wim lbo en de actrices en auteurs te Amsterdam is gebracht. afgelopen tien jaren zozeer zijn deugde lijkheid bewezen, dat er geen aanleiding bestaat, dit principe te verlaten. De scholing van volwassenen Kan, gelet op het aantal cursisten, dat thans bij de Rijkswerkpiaatsen is ingeschreven slechts ten dele bijdragen tot het opheffen van de acute personeelsbehoeften van het be drijfsleven. Op langere termijn gezien en met het oog op de voortschrijdende in dustrialisatie. ook in de zgn overschot- gebieden. zal deze scholing echter een factor van betekenis zijn voor de stabili teit van hei economische leven in Neder land. Daarom zal hei beleid van de rege ring bij voortduring er op gericht zijn de scholing van volwassenen, waar dit maar mogelijk is, krachtig te bevorderen" De brochure bevat een schets van de ontwikkeling der vakscholing voor vol wassenen, enig cijfermateriaal en een reeks foto's. De recherche heeft een 35-jarige Arn hemmer aangehouden, die wordt verdacht van verduistering van een bedrag van 20 mille. Verdachte, die voor de officier van Justitie is geleid, trad op als zaak waarnemer voor een in Arnhem wonende familie. Het grootste deel van vermeld bedrag was hem ter beschikking gesteld om daarmede een lijfrente af te sluiten. Bij zijn aanhouding heeft de man oe- kend echter slechts enkele premies voor de lijfrente te hebben betaald- De rest heeft hij .voor andere doeleindën gebruikt Verder heeft hij aan een Zwitserse dame wier verzoek om naturalisatie hij zou be handelen. een honorarium van 230 ge vraagd. Een caféhouder, voor wie hij ma teriaal uit Duitsland zou laten komen, liet hij 100.vooruit betalen, terwijl hij van een dame, die een pensionbedrijf wilde beginnen en daarvoor formaliteiten moest vervullen 275 vooruitbetaling vroeg. Ver dachte heeft zich dit geld toegeëigend zon der de op zich genomen verplichtingen na te komen. Patachou in Nederland De raad van bestuur van Unilever N V deelt mede dat van het aanbod tot ver wisseling van 6 pet cum. pref. winst- delende aandelen A en B Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken N.V. tegen 6 pet cum. pref aandelen Unilever N V. vrij wel volledig is gebruik gemaakt Slechts een bedrag van nominaal f 5200 6 pet cum. pref winstdelende aandelen A en een bedrag van nominaal 1400 6 pel cum. pref. winstdelende aandelen B staan nog bij het publiek uit. Ernest Hemingway. Ook Afrika blijft niet verschoond van de nieuwste uitwassen der beschaving. In Ethiopië althans heeft zopas ook het euvel van het proclameren van een schoonheids koningin zijn intrede gedaan, aldus I.N.S. Waarin de vertoning echter gunstig af week van soortgelijke demonstraties in Europa en Amerika, was het volgende: De eandidaten. die voor de iury traden, paradeerden niej in uitdagend toilet en badeostnum Het organisatie-comité had het niet gewaagd dit voor te schrijven uit vrees voor onlusten onder de bevolking. En zo verseh.-nen de mededingsters alleen in nationaal eostuum. dat afhing tot slechts even boven de grond. Het comité bestond uit een vroegere minister, zakenlieden, professoren en ar- tisten Nadat de 19-jarige Sophia Asfao, dochter van een minister en secretaresse der directie van de Bank van Ethiopië, tot Mis Ethiopië was gekozen, mochten de leden van het comité tot besluit van de „kroningsplechtigheid" een dans met de gelukkige maken. Drie inwoners van Rhenen zijn afgeko men op het bericht, dat bij het Ingense veer door twee jongens uit het dorpie E bij Rhenen een geraamte was gevonden Zij hebben tegenover de politie verklaard dat zij in de hongerwinter van 1944 om streeks December of Januari, in opdrachi van een officier van de Duitse „Kriegs- marine" het stoffelijk overschot van een omgekorr n Britse militair hebben moe ten begraven Het Hik was aangespoeld Na de slag om Arnhem zijn de stoffe lijke overschotten van verschillende ge sneuvelde paratroopers in de Rijn komen afdrijven. De Amerikaanse minister voor de luchtmacht, Donald Quaries, heeft giste ren op een persconferentie te Tokio ver klaard. dat de V.S. meer en betere vlieg tuigen naar het Verre Oosten zullen stu ren. „Wij zullen de defensiepositie van de vrüe wereld in dit gebied blijven op bouwen". aldus Quaries. die een reis maakt door het Verre Oosten. Hij nam aan, dat communistisch China meer luchtbases aanlegt en verklaarde, dat de luchtmacht van de Sovjet-Unie numeriek sterker is dan die van het Westen. De Amerikaanse minister van Marine. Charles Thomas, verklaarde in Manilla, dat Amerika in het Verre Oosten tege nmaatregelen neemt in verband met de uitbreiding van de Sovjetvloot. Hij weigerde bijzonderheden te geven, maar zei. dat de Amerikaanse zevende vloot „zeer krachtig is en elke missie kan uitvoeren". Groot-Brittannië en Egypte zullen de onafhankelijkheid van de Soedan er kennen op 1 Januari wanneer het geza menlijk Egyptisch—Brits bestuur formeel wordt opgeheven aldus werd gisteren in Cairo bekend gemaakt De Britse ge zant in Cairo en de onderstaatssecretaris voor Soedanese aangelegenheden hebben gisteren overeenstemming bereikt over alle stappen, die genomen moeten wor den. nu het Soedanese parlement het land onafhankelijk heeft verklaard. Men verwacht dat op 1 Januari in de Soedan de commissie van vijf die han gende je verkiezingen van een staats hoofd. diens functies zal waarnemen, haar taak zal beginnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3