stap naar de Ster... m. mXii Üjjj J>i een wereld van koopjes En in Wallstreet zakten de koersen. 1955 i IFFDE het centrum voor mode en koopjes! Winst Ford Motor Co flink gestegen Rotterdamse Graanmarkt In November invoer gestegen, uitvoer iets gedaald in /d/orren KOOPJES IN BETERE SCHOENEN in de storm Aandeel van Amerikaanse markt teruggelopen Onveranderd dividend Middenstandsbank Dekkingspercentage liep terug tot 85 (v.m. 94) Herleving Kaf feef dhr ten"? Venlo drinkt niet te veel". ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 PAGINA 'igV Wallstreet zakt. Genève stierf Einde ener romance KRUPP LAAT VRACHTSCHIP BOUWEN OP RAAMKOZIJN LAGEN TWEE HOOR APPARATEN- HOOFDAGENT KRIJGT VER RICHTE PIKETDIENST TOCH UITBETAALD UITSTEL VAN EERSTE OEFENING AAN BOUW- VAKARBEIDERS Slaag nu voordelig in de opruiming bij v.d.Torren! door ELEANOR ELLIOT CARROLL Stijgend drankmisbruik voor rekening van Duitsers ER DREIGT OORLOG IN DE WERELD VAN DE POST- DUI VENHOUDERS *JÏ er Het najaar kwam. En met het na jaar kwamen de stormen. Overstro mingen in de Verenigde Staten eisten 250 doden, doch stormen van haat en hartstocht in Algiers en Marokko eis ten een nog zwaardere tol: 800 doden :n slechts enkele dagen. Aan de grens van Goa sneuvelden 22 mensen bij een grensincident. Op Cyprus ontplof ten bommen. In Turkije richtte men een anti-Grieks bloedbad aan. In Denver kreeg President Eisen hower een hart-attaque en 't enige verheugende wat men in die dagen nog melden kon, was de reis van dr Adenauer naar Moskou en de resultaten welke hij van die reis had meegebracht. Het jaa-r liep af. In Wallstreet zak ten de koersen. In de Gaza-woestijn vermenigvuldigden zich de incidenten In Cairo greep colonel Nasser naar Tsjechische wapens. In India ging, zo als ieder jaar, de Ganges buiten haar oevers, en zaten 45 millioen mensen in 28000 dorpen en steden zonder huis. In Moskou verklaarde Kroesjtsjef ter geruststelling: wij communisten blij ven atheïsten. In Indonesië prepareer de men de verkiezingen. Noord-Afri- ka stond op tal van plaatsen in brand, doch de wereld wenste daarenboven te vernemen, dat Rita Hayworth het niet eens was met haar x-ste echtge noot, en dat zich onder de eerste vluchtelingen die, dankzij de reis van Adenauer, uit Russische krijgsgevan genschap konden terugkeren, ook Hit- Iers lijf-piloot SS. Generalmajor Hans Baur en Hitiers eigen kamerdienaar, Heinz Linge bevonden. Toen, opnieuw, verscheen de we reldpers met vette „headlines" en ex tra edities. Zoals in Wenen de kerk klokken geluid hadden toen men daar de vrijheid vierde, zo luidden nu de klokken in Buenos Aires. De revolte was geslaagd. Het leger beheerste het binnenland. De vloot beheerste de hoofdstad, de tyran vluchtte naar de veiligheid van een Paraguaanse kan- noneerboot. Het code-woord voor de revolutie luidde: „Ad multos annos" doch het rcgime-Peron kon geen heil wensen meer gebruiken: een stugge man in een olijfgroene uniform hield zijn intocht in Buenos Aires. Generaal Eduardo Lonardi, en ook hij zou het einde van het jaar niet halen op de zetel waarvan hij die dag bezit geno men had. Het nieuws werd hard, opnieuw, keihard. Pinay en de Franse delegatie ver lieten uit protest de vergadering der United Nations. Sultan Ben Yoessef twee jaar geleden'door de Fransen uit zijn land verbannen, maakte zich ge reed om triomphantelijk met 2 zonen, 4 dochters, 2 vrouwen en 19 gesluier de haremdames naar Noord-Afrika terug te keren. Het loste niet alle Noordafrikaanse problemen op. Het loste evenmin alle Franse problemen op: daar ontbond Faure de Kamer en maakte het Franse volk zich gereed voor de verkiezings strijd en de gang naar de stembus. De stembussen waren populair, deze laat ste maanden van het oude jaar: in In donesië hield men verkiezingen, en de WM1 Saar stemde „Nein": ook daar klonk tor Co bestond het „Deutschland über alles", zoals het over de wijde Moskouse vliegvlakte geklonken had. Dat alles. Doch bovendien stierf na drie weken moeizaam confereren, de Geest in hetzelfde Genève waar hij slechts enkele maanden tevoren in de wieg was gelegd. Boelganin en Kroesjt- sjef doorkruisten hun nabuurlanden met toespraken die nauwelijks nog ian wijlen de Geest herinnerden. Pe- ron vluchtte verder: naar Asuncion, doch de Kabaka keerde triomphante lijk terua in Boeganda. Het nieuws kref een ernstige toon. Konrad Adenauer was ernstig ziek, Oostenrijk verloor Kardinaal Innitzer, Nederland volgde niet zonder huive ring de iacht op Anneke Beekman, in Athene stierf Griekeniands premier Papagos toen Cyprus al een kruitvat geworden was, en Nederland verloor in Gerben Sonderman een der beste Nederlandse vliegers aller tijden. Het leven ging niettemin voort. In Engeland brak, tenslotte, de ro mance Margaret—Townsend. In Wenen heropende met' „Fidelio" de Wiener Opei\ in Washington vlucht ten tien gangsters uit de staatsgevan genis met valse papieren en valse chèc- ques, gedrukt in de gevangenis-druk kerij; in Pisa kreeg Giovanni Petrini, 79 jaar, eindelijk bericht dat zijn, .uit 1898 daterend, verzoek om bevorderd te mogen worden tot sergeant, bij na- der inzjen door de militaire autoritei- ten Was ingewilligd; in Denver stopte Jack Graham een tijdbom in de bagage vao «Nioader en luisterde onbewo gen toe toen de radio meldde, dat zijn moeder met de DC 6 waarmee zij reis de, en met 44 andere inzittenden in de lucht was geëxplodeerd. Doch in Nederland vernam men met vreugde en dankbaarheid de benoeming van Z.H.E. dr mgr B. J. Alfrink tot aartsbisschop van Utrecht zoals men tevoren reeds met vreugde kennis genomen had van het instellen van twee nieuwe Bisdommen, voor Rotterdam en Groningen. Terwijl de Geest verbrokkelde, bouwde Nederland rusteloos aan de toekomst. Het Delta-Plan werd wets ontwerp, de Amsterdamse raad voteer de 33 millioen, onder meer voor de tun nel, het kwam zélfs tot een overleg tus sen Nederland en Indonesië (óók in Genève). en er zijn er wel in Nederland die dat niet zo bar veel belangrijker vinden dan het feit, dat Abe Lenstra voor de zoveelste maal een kans loopt, in het Nederlands elftal gekozen te worden. Zo was dit jaar. Na iedere de pressie telkens weer een straaltje hoop. Na ieder straaltje hoop on vermijdelijk weer de moesson der gebeurtenissen. Daarom! Het jaar is dood. Nog slechts enkele uren slechts. Dan draait gij opnieuw rond in de cirkel. Overmorgen leest gij het in deze krant. De re cepties, de toespraken, de heilwen sen en vrede, vrede! in alle toon aarden. Moge voor onze lezers het jaar dat komen gaat, inderdaad in alle opzichten worden een ZALIG EN EEN VREDIG NIEUW JAAR! Zoals bekend zal volgende maand de uitgifte plaats vinden van aandelen Ford Motor Company, waarschijnlijk op 18 Ja nuari a.s. De firma Labouchère Co N.V., te Amsterdam, die is uitgenodigd deel uit te maken van de European Selling Group, gevormd om de aandelen in Europa te plaatsen, geeft in een bericht nadere bij zonderheden betreffende het fonds, waar van wij hieronder de voornaamste laten volgen. In de eerste plaats wordt een overzicht gegeven van de geconsolideerde inkom stenrekening over de eerste drie kwar talen van de jaren 1954 en 1955 Volgens dit overzicht beliepen de netto-omzetten in de eerste drie kwartalen van 1955 4.043 3.184) millioen Inclusief dividen den en winsttransfers van niet geconsoli deerde dochterondernemingen, ontvangen interest en diversen beliepen de totale in komsten 4.070 (3 210) millioen. Na af trek van de bed rij fsuitiza ven was er een nelto-winst van 312 (195) millioen Be taalde dividenden beliepen 78 (20) mil lioen Het winstsurplns aan het begin van het iaar beliep 1.076 (929) millioen. Hieraan wordt toegevoegd de niet uitgekeerde winst gedurende de eerste drie kwartalen n.l. 234 (175) millioen. zodat het winst- surplus aan het einde van het derde kwartaal van 1955 (1954) beliep i 310 114) millioen. De geconsolideerde netto-winst per ge reclassificecrd aandeel, gebaseerd op het gemiddelde der uitstaande aandelen be liep over de eerste drie kwartalen S 5.85 13 70). bet contante dividend per geclas sificeerd aandeel S 1.47 (0.39). De fabrieksverkopen van het Ford-eon- cern in de V S. beliepen over de eerste drie kwartalen van 1955 1.901.ISO verge- 'eken met 1 991 179 over geheel 1954. Het 'andeel van de maatschappij in óe tntale Amerikaanse autoproductie, dat van 25.4 net in 1953 gestegen was tot 30 2 pet in '954. daalde in de periode Jan./Sept. 1955 'ot 27 5 pet. Het aandeel van de drie grote Ameri kaanse automobielproriucenten in de Amerikaanse automobielafzet verliep als volgt: G.M. Ford Chrysler 1939/41 46 pet 20 pet 24 pet 1948/54 45 pct 24 pet 19 pet 10 mnd. 1955 51 pet 27 pet 17 pet Het aandelenkapitaal van de Ford Mo- nu toe ujt 3323.315 niet stemsereci-itjfotp aandelen Class A, elk nominaal 5.00; 172.645 stemgerech tigde aandelen Class B, elk nominaal 5.0) waarvan 1000 aandelen Class A in portefeuille. Na aanneming van het voorstel tot re- elassificatie van het aandelenkapitaal, dal °P 5 Januari a.s. aan de vergadering van aandeelhouders za! worden voorgelegd, zal hei aandelenkapitaal als volgt zijn samengesteld: Dewone aandelen, nom. waarde 5 125.000 000 geautoriseerd; 10 832.100 uit gegeven. Aandelen Class A, nom waarde 5 75.000.000 geautoriseerd. 36.i48.620 uitge geven. Aandelen Class B, nom. waarde 5 15 000.000 geautoriseerd 6.480.750 uitgege ven. excl. 15.000 aandelen in portefeuille Alie drie de categorieën aandelen heb ben gelijke rechten ten aanzien van de winstverdeling bij een eventuele liquida tie van de maatschappij Van de gewone aandelen wordt thans 10,2 millioen aan het publiek aangeboden terwijl de reste rende 632 100 aandelen aan het bestuur en personeelsleden uilen worden afge geven in ruil voor hun oude aandelen Class A Teder houder van een gewoor aandeel heeft recht op het uitbrengen van één stem in de aandeelhoudersver gaderingen; de houders van aandelen B welke zich uil sluitend in het bezit van de familie Ford bevinden, zullen aan spraak kunnen maken op 40 van het totale aantal geldige demmen. zolang het aantal aandelen B niet beneden 2 700 000 daalt: de aandelen A welke geen stem recht zullen bezitten, zullen eigendom zijn van de Ford Foundation. Begin van een ei^en vloot? De firma Friedrich Krupp te Essen heeft bij een scheepswerf te Bremen een vrachtschip van 16.000 ton besteld. Aange nomen wordt, dat het concern voornemen is weer een eigen vloot, van vrachtschepen op te bouwen. Voor de oorlog bezat Krupp verscheidene etssiehepen. Winst over 1955 zal beduidend hoger zijn De directie van de Nederlandsche Mid denstandsbank N.V. deelt mede, dat de gunstige ontwikkeling van het bedrijf wel ke uit de in het emissie-prospectus ge publiceerde cijfers per 30 Juni 1955 bleek, zich in het tweede halfjaar van 1955 heeft voortgezet. De uitbreiding van het geplaatst kapi taal met circa 6 millioen, de overneming van het bedrijf van de Noord-Friesche Middenstandsbank, N.V. te Leeuwarden en de bereikte overeenstemming inzake de a.s. overneming van de Groningsehe Bank voor Handel en Nijverheid N.V. te Groningen waren in deze periode belang rijke gebeurtenissen. Het winstcijfer over 1955 zal beduidend hoger zijn dan over 1954. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd aan aandeelhouder voor te stellen ook over 1955 een dividend van 7 pet op de gewone aandelen uit te keren. (Van onze correspondent). Op het raamkozijn van een woning aan de Kaldenkerkerweg te Venlo zag dezer dagen iemand twee geheel nieuwe hoor- apparaten liggen. De vinder is er mee naar de politie gegaan en uit het onderzoek is komen vast te staan, dat deze apparaten vermoedelijk afkomstig zijn van een in braak op 15 December te Essen, toen 16 van deze apparaten zijn gestolen Ook is gebleken, dat vóór de merkwaardige vondst op het raamkozijn, een Duits spre kende man heeft getracht dergelijke ap paraten bij een Venlose winkelier te ver kopen. Deze is er evenwel niet op in ge gaan, omdat hem de prijs verdacht laag voorkwam Blijkbaar heeft de Duitser (dief of heler) na zijn vergeefse pogingen om de buit in Venlo Van de hand te. doen hét niet durven wagb'n met deze toestellen op zak nog eens de grens te passeren en het risico te lopen door de douane te wor den betrapt. Het ambtenarengerecht te Amsterdam heeft het besluit van de burgemeester van Amsterdam tot het weigeren van 'n over- werkvergunning aan een hoofdagent-re chercheur voor door hem verrichte z.g oiketdienst nietig verklaard en bepaald, dat de burgemeester alsnog aan deze hoofdagent voor dit overwerk vergoeding moet toekennen. In tegenstelling tot vele andere gemeen te-ambtenaren in de hoofdstad ontvangen de hoofdagenten-rechercheurs tot dusver geen vergoeding voor de geregeld te ver richten piketdiensten. Dit zijn wachtdien sten vanaf tien uur 's avonds tot de vol gende ochtend negen uur, na een normale volbrachte dagtaak van twee uur 's mid dags tot tien uur 's avonds. Tevens zijn er nog wachtdiensten voor de gehele Zon dag. De betrokkenen behoeven weliswaar niet naar het bureau te komen, maar zij moeten telefonisch bereikbaar bliiven ook wanneer zij ergens naar toe willen gaan Het ambtenarengerecht heeft nu be paald. dat deze piketdiensten als over werk sn 'pp worden besrhnuwd. RODE KRUIS HELPT LIBANON Vijf duizend slachtoffers moeten in de kleren Libanon is onlangs geteisterd dooi wolkbreuken die zo ernstige gevolgen hadden, dat reeds meer dan 150 doden zijn geteld, terwijl nog talrijke personen worden vermist. Ook de materiële schade is zeer groot. De Liga Van Rode-Kruis verenigingen heeft daarom een oproep gezonden aan de nationale Rode Kruis verenigingen om kleding voor 5000 per sonen te zenden aan het Libanese Rode Kruis. Zelf heeft de Liga uit haar ram- pendepót te Istanboel reeds 96 kisten kleding verzonden. Het Nederlandsche Roode Kruis in deze samenwerkend met de regering heeft een zending van 2400 meter katoeoen stof ter waarde van ƒ3000 gereed gemaakt, die op 5 Januari met het motorschip „IJssel" naar Beiroet zal worden vervoerd. Zij die in 1956 zullen moeten worden In gelijfd, kunnen, zoals we enige weken ge leden bekend maakten, uitstel van eerste oefening krijgen tot het najaar van 1956. indien z'j als vakbekwame krachten wer- zaam zijn in de nieuwbouw van woningen Het uitstel moet ter gemeentesecretarie (afdeling militaire zaken) worden aange vraagd nadat de oproeping ter Inlijving is ontvangen. Daarbij -uilen uiteraard enige verklaringen moeten worden overgelegd. De activiteit op onze markt bleef de ze week zeer groot in weerwil van het feit, dat meestal tussen de feestdagen een teruggang in zaken optreedt. Vooral gerst, haver, rogge en milo waren vast gestemd en gaven aanleiding voor velen tot in grijpen. De verladingsmoeilijkher1 - ir Noord-Amerika blijven groot en alle con tracten worden in de regel o-> bet laatste moment tot verlading gebracht, terwijl ook terugkopen niet zeldzaam zijn. In het licht hiervan is het begrijpelijk, dat het disponibele en spoedig leverbare oed beter gedisponeerd is en de voorraden zo langzamerhand beduidend kleiner zijn ge worden. Daar bovendien veel tarwe en Regeringsvoorraden van de panden zijn betrokken, begint men een iets eemakke- iijker opslagmogelijkheid te voelen, het geen voor velen een opluchting betekent MAIS en dan vooral maalmair in spoe dige leveringspositie beter gestemd, ook al omdat het buitenland hier wat weg trok. Op aflading bleef de Noord-Amerik mais gemakkelijk gestemd, zodat de pre mie tussen spoedige mais en Januari en Februari aflading aan het kleiner w'-- den is. Daar er op afladnig door de meeste mengvoederbedrijven nog vrijwel niets is gekocht, kan men zich hierovei slechts verheugen. Kippenmais als ola- tamais en Z. Afrikaanse mais weer duur der betaald, bij zeer klein aanbod. Witte mais disponibel en stomend bleef goed koop aan de markt. GERST goed gevraagd, zodat zowel 3 barley als 2 Western gerst hoger werden genoteerd en er ook vele transacties op aflading plaatsvonden. Austr. gerst en 2 barley 2 row onveranderd met kleine zaken. Andere soorten weinig aangebo den, daar men elders meer betaalde. ROGGE met vaste markten. De veria lingsmoeilijkheden in de Ver. Staten -tr- hinderden aanvoer van betekenis van 2 U.S.A. Rogge, zodat men stomend prae- tisch niet vindt. De disponibele rogge bracht hierdoor betere prijzen op en ook aflading moest duurder worden betaald. Platarogge eveneens hoger bij minimaal aanbod. HAVER was in de maalkwaliteiten duurder en ook hier worden de Decem ber afladingcontract en slechts laat a-n- gediend, hetgeen zijn terugslag had op en kele stomende partijen, die hoger van de hand gingen. De betere soorten als Aust. haver en 38-2 en 42-2 haver bleven vrij wel onveranderd te koop. Een enkele of ferte van platahaver per Jan-Febr. vond in het buitenland plaatsing. MILO werd bij de jongste inschrijving door de CCC tot belangrijk hogere orij- zen aan exporteurs geplaatst. Daar ook van dit artikel de stomende positie krap te noemen is. ontwikkelde er zich een premie voor stomend goed en van de weeromstuit vonden er vele zaken per Jan-Febr.-Maart tegen stijgende prijzen plaats. INL. GRANEN vast, ofschoon er niet veel is omgegaan. Haver in spoedi-e uo- sitie werd iets hoger betaald terwijl de gebruikelijke zaken op levering plaats vonden. Rogge weer hoger en vraag uit België zomergerst bleef tegenover de buitenlandse soorten duur. Vogens de door het CBS samengestel de voorlopige gegevens bedroeg de waai de van de invoer in November 1955 f 1145 millioen (v.m f 1047 millioen) terwfi voor «en waarde van f 977 millioen (v m 987 millioen) werd uitgevoerd He' tekkinesnerrentage bedroeg 85 (v.m 94) Enkele vergeliikpnde maandcijfers van *nze in. en uitvoer van de jaren 1938 en '952 - 1955 vindt men in onderstaande fabe] (waarde in millioenen guldens). Invoer Uitvoer Dekk perc Nov Tan./ Nov Jan./ Nov Jan Nov x) Nov x) Nov v) 1938 123 120 98 88 80 73 1952 696 706 661 674 95 95 1953 820 743 749 681 91 92 1954 967 885 895 760 93 86 1955 1145 1013 977 847 85 84 x)Maandgemiddelde. In November 1955 nam de invoer opzichte van de vorige maand toe ten met f 98 millioen daarbij gaf de uitvoer een zij het ook. geringe daling te zien van f 10 millioen Het deficit op de handelsbalans vermeer- berde tn November 1955 met f 168 mil lioen Zowel de maand November als hei maandgemiddelde van Januari tot en met November bereikten in 1955 bij in- en uitvoer de hoogste waarden van de In de '"abel genoemde jaren. De invoer Is van November 1954 op November 1955 ge stegen met 19 net. de uitvoer met 9 pet Noor het maandgemiddelde van Januar' tot en met November bedroegen deze oercentages bij in- en uitvoer resp 14 en 11. Het deficit op de handelsbalans sinds het begin van het iaar bedraagt f 1823 millioen Dit is f 447 millioen meeT dan het deficit in de dienovereenkomstige periode van het vorige iaar. Teneinde inzicht te geven in de ont wikkeling van de handelsbalans over een langere periode zijn hieronder nog enige jaarcijfers resp 12-maandtotalen opge nomen (waarde in millioenen gulden): In voer 1952 8.449 1953 9.026 1954 10.860 Oct 1954 Sept 1955 12.009 Nov. 1954 Oct 1955 12.086 Dec 1.954 Nov 1955 12 264 Uit- Deficit dekk.- voer perc. 8.015 434 95 8 180 846 91 9.172 1.688 84 9-941 2.068 10.047 2.039 10.129 2.135 83 83' 83 r Rotterdam Hoojstraar 155 Benthuirtrstraar 68 - 70 Zwartiaostraat 35 - 37 Nwe Binn«nv»«| 229 Groan* Hilledijk 218 Schiedam RotterdimsedijW 268 ^Eleótant paren in Laarójeó en 3n extra kleine en extra grot panto}}eló. -Qnorme koopjeó ooor maten Webken wij n ruime keuc kleine pryöjeó, ook in Weren öcWoenen. c~lÜacWt niet zolang dat ze Hlw neuó ooorbygaan uit bijzonder leuke modellen. S)it ió uw kano om met wei nig geld goed gekleed te gaan Plotte en sterke kinderocltoe- nen met goede paovorm voor jonge voetjeó. 9??aak ze bij, voor b'yna geen geld kunnen ze er weer een Wele tyd tegen! Vertaling: Herman Antonsen 40). Hij hield even op 0m dit te laten bezinken en vertelde dan verder. Ze speelden het samen klaar. Laat in de avond ging Tnez naar de hut ;an Robin cn vroeg hem, in de salon bij haar tc komen. Daar nceft ze hem 'a.ge uren weten bezig te houden. Rachel nad ze ook in vertrouwen genomen Die moest op een bepaalde tijd naar Ambrose Mart- land toegaan en zeggen, dat zc haar .noes te—. nergens kon vinden. Toen gingen ze zoeken en vonden Robin en Inez natuurlijk vrij spoedig in de salon. Toen Inez haar vader hoorde aankomen, sloeg ze haar slag. Ze wierp zich in de armen van Robin en toen de familie de salon binnenkwam, vertelde Inez brutaalweg, dat zij met Ro bin zou gaan trouwen. Het meisje zuchtte en vroeg fluisterend: En ..hij heeft hen in de waan gelaten, dat dat waar was? Hij was natuu lijk volkomen over stuur, Gwynne, toen zij dat beweerde. Ik kan me gèen lastiger positie voor een fatsoenlijk n r- vooi -elien. Zoal ie wee* is Ambrose Maitland getrouwd met een tante van Robin. Robin is zijn zakejiëom* pagnon on ^Maitland had heel graag ge zien, dat zijn dochter met hem was ge trouwd. Dat had hij reeds een tijdlang ge hoopt. Robin wachtte af, tot hij weer al leen met Inez was en vroeg haar toen er terstond een einde aan te maken. Ze beloofde hem, dat zij het zelf tegen haar familie vertellen zou, als hij nu maar een paar dagen de zaak liet. zoals ze was. Maar ze hield haar woord niet. En als ooit een fatsenlijk man heeft moeten boe ten voor de eerloosheid van een vrouw, dan is hij het wel geweest. Nu begrijp je hem zeker wel een beetje beter, is het niet zo? Jazeker, Julian. Ze had tranen in haar ogen naar het waren ditmaal tranen van overgrote vreugde, Robin bad haar niet lichtzinnig behandeld. I-Iij hield werkelijk echt van haar. 'I-Iet vreemdste van het gehele geval zei Julian bedachtzaam, vind ik het feit, dat iullie zolang samen bent geweest, zon der dat dit misverstand tussen jullie op gehelderd is. Heeft hij je dan geen ver klaring. Hij heeft het wel geprobeerd. Julian, antwoordde Gwynne, maar ik wilde hem over dat onderwerp niet laten uitpraten Ik voelde me gekrenkt.ellendig en ver nederd. Tk legde hem telkens het zwijgen np. Hoe V*n iii het te weten gekomen'' Van TnP7 '~lf Tk hnh haar'wil in genoodzaakt, me alles te vertel len. Robin bad haar trouwens al de waar heid gezegd en geweigerd verder met haar te spreken. Hoe zou je het vinden, ais ik nu eens net zo mot hem sprak, als ik het met jou heb gedaan? Nee, nee! riep Gwynne terstond uit Ik ga zelf naar hem toe en., en.. Julian, ik geloof, dat e op de hele vereld me mand zo bewonderenswaardig is als jij bent Ik zal nooit vergeten, wat je van avond voor me gedaan hebt. Nooit! Ze wendde zich h„astig van hem af en snelde naar het strand. Julian zag, hoe ze daar weifelend bleef staan en naar alle kanten rondkeek. Op dat ogenblik steeg de maan, groot én oranjerood bove.. de kim en verlicht te het strand, alsof duizenden lichtjes ont stoken waren. Blijkbaar ontdekte ze ten slotte degene, die ze zocht, wani plotse ling keerde ze zich om en rende weg in de tegenovergestelde richting van waai de bulten stonden Julian stond op en liep de andere kant uit. Zijn werk was af en het was zwaar werk voor hem geweest. Twee ionge mensen stonden op het punt zich te verzoenen en dat ogenblik was te heilig voor andere ogen. Als gedragen op vleugelen naderde Gwynne de eenzanie gedaante, die ze op dat stille strand zag. Robin zat. op het zand met de armen om zijn knieën gesla gen en zijn blik op de onmetelijke oceaan gericht. Ze kon de waterdruppels nog in zijn haren zien schitteren, die na het zwemmen nog niet droog waren. Ze zag ook hoe neerslachtig hij erbij zat cn de tra nen sprongen haar in de ogen. Arme Ro bin! Wat had hij veel geleden. En zij had geweigerd te luisteren, telkens als. hij een poging gewaagd had. om zijn on dragelijke positie te verklaren. Ze zag hoe hij het hoofd op zijn armen liet zakken. Gwynne bleef stilstaan, over- vahen door *en plotselinge verlegenheid Daarna liei 'e langzaam door en tra'h* te de brok, die in haar keel kwam. weg te slikken. Hij mochi een; niets meer van haar liefde willen weten. Ze was hem dicht genoeg genaderd, om de zucht te horen, die aan zijn borst ontsnapte en dat geluid verbande al haar schuchterheid 'ze liep snel naar hem toe en liet zich naast hem op haar knieën vallen. Robin fluisterde ze bevend en "i -hik- ho -rhaa- 'k hen naar je toe gekomen.... Robin vergiffenis! Hij keek plotseling op, zo geschrokken, dat hij nie) dadelijk woorden kon vinden; hij staarde haar aan. als was hij bang dat 'e haai verstand verloren bad. Wat is er aan de hand? vroeg hij hees. Is er iets gebeurd? Moet je., mii hebben? Toen deed Gwynne iets, dat ze voor on mogelijk gehouden had. Ze kroop dichter naar hem toe. Ze strekte haar armen uit en sloeg die om zijn hals heen. Ze drukte haar zachte wang tegen de zijne, Voor altijd. Robin fluisterde ze sid derend. Tk moet je voor eens en voor altijd hebben. Heb jij., mij ook nodig? XXV DE REDDING Robin kon zijn blik niet'afwenden van het stralende naar hem opgeheven ge- i zichtje. Hij kon het nog niet geheel be vatten.^ Een uur geleden had hij Gwvnn. en Julian Faust z!i aan zij aan de zoom b i-• i'n *«!i.« zien zitten. En duizenden verbitterde ge- la. h en- tegen zijn lot. tegen hét lever, ■-)< help /IV) n„m stegen. Hij greep haar bij de schouders -n hielc; haar een eindje van zich af. jm haar ongelovig in de van tranen over stromende ogen te zien. Ondanks de man nekleren, die haar tengere gestalte om hulden, zag ze er meer dan engelachtig uit. vond hij. De vraag do r haar gesteld die hem had doen schrikken, en haar bevende mondje, zo dicht bij zijn ge laar, maakten, dat hij ongewoon plechtig antwoordde: Of ik ie nodic heb. Gwynne'' Alleen de hemel weet, hoe erg ik naar je verlang. Maar. waarom vraag ie me dat? w-m-orr hen ip nas- me ni-lrnm-'n' Wat, heeft jou zo veranderd.of liever. ben ie werkelijk veranderd? Ze schudde haar hoofdje, tot de r J- gouden krullen om haar wangen dans ten. Als een aureool, dacht Robin, ter wijl hij in gespannen afwachting haar ant woord verbeidde. Ik ben helemaal niet veranderd, Ro bin, fluisterde ze. Ik heb iou altijd nodic gehad. Maar dat heb ik niet 7.0 beseft voo-dai Julian me r-'ó-en irte- - t heeft. Over Inez bedoel ik. Over de manier waarop zij geh.-mdeM heeft en zo meer Dat- kon- ik toch niet weten. Maar ik heb toch honderd maal -ij.i best gedaan om het ie te vertellen. Al leen.. jij wou niel luisteren. tWordt vervolgd; Duitse reisbureaux „betalen" deel der invoerrechten Sinds 1 November moeten de Duitsers die in het buitenland zijn geweest en wat koffie of thee naar huis willen mee nemen, daarvoor resp. 2 mark per 250 gram en 90 Pfennig per 100 gram in voerrechten betalen. Men hoopte hiermee de massale uittocht van Duitsers naar sommige Nederlandse grenssteden de kop in te drukken. Terwijl de Duitse middenstanders juich ten, hebben enkele Duitse reisbureaux en autobusondernemingen, die de „Kaf- feefahrten" naar „Holland" organiseer den. een ander standpunt ingenomen. Zij zagen zich namelijk regelmatige „dien sten" ontvallen. He t schijnt, dat deze ondernemer^ alsnog een poging willen doen het verloren gegane terrein te her winnen. .Kaffeefahrgaste" die per bus een tocht willen maken, krijgen namelijk een reductie op de vervoersprijs, zodat zij op deze wijze een gedeeltelijke compensa tie krijgen voor het geval zij invoerrechten moeten betalen. Tot dusverre is te Venlo nog niet geble ken dat de belangstelling voor deze re geling groot is. maar de wintermaanden waren ook vroeger niet de gunstigste maanden. Mogelijk is dus. dat in het voorjaar de ..Kaffeefahrten" weer op min of meer grote schaal herleven. In de raadsvergadering van Venlo heeft de heer Scheepers opgemerkt, dat „een blaam op de gemeente" is geworpen door de afwijzende beschikking van de minis ter van Binnenlandse Zaken op een voor stel van de raad om het maximum aan tal drankvergunningen te verhogen, om dat het drankverbruik te Venlo toch al sterk zou zijn gestegen. De heer Scheepers meende te moeten constateren, dat het drankverbruik bij de Venlonaren geringer begint te worden. Als desondanks in deze stad een hoger alcoholgebruik werd vastgesteld, dan ls dat volgens hem toe te schrijven aan het drukke bezoek van vreemdelingen, vooral Duitsers aan Venlo. Op een vraag van het lid Peters, waar uit wordt afgeleid, dat er in Venlo in ernstige mate drankmisbruik zou bestaan, verklaarde de voorzitter het antwoord schuldig te moeten blijven. Er werd bii het ministeriële besluit geen motivering gegeven. Het college van B. en W wil dan ook gegevens verzamelen om aan te kunnen tonen, dat het beschikbaar komen van meer drankvergunningen voor nieuwe wijken niet kan worden afgewezen met de motivering, dat een bestaand drank misbruik hierdoor verergerd zou kunnen worden. Er dreigt zich een grote strijd te ont wikkelen onder de Nederlandse post- duivenhouders Door verschillende oor zaken hebben zich in de loop der jaren zeer veel leden van de Algemene Neder landse Postduiven Organisatie afgezonderd en zijn er in Brabant. Utrecht en Twente nieuwe postduivenorganisaties opgericht. Het hoofdbestuur van de N P.O. de oudste landelijke bond. waarbij vroeger alle postduivenhouders waren aangesloten, beeft thans een punt op de agenda van de op 14 en 15 Januari te houden jaar vergadering geplaatst, waarop fel zal wor den gereageerd door de postduivenhouders uit de andere organisaties. In genoemd agendapunt wordt hl." voor gesteld om alle duiven met ringen van de afgescheiden organisaties ip de toekomst als wilde duiven te beschouwen. Men mag deze vogels als leden van de N P.O niet meer in het. hok hebbep pf er mee vliëgen in concoursen. Het staat te verwachten, dat de afge scheiden bonden eenzelfde houding zullen gaan aannemen waardoor vogels met rin gen van de N.P.O. niet mogen meevliegen in de concoursen en dat men ze evenmin als kweekduiven mag gebruiken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9