Euwe s voorsprong na magistrale zege in 6e partij reeds 3 punten Onze hardrijders goed op dreef De beslissende slag is reeds gevallen Infraphil OPNIEUW CONTACT met WILKES die in april helemaal „vrij" zal zijn Waarom er geen spelers van Fortuna '54 aan de centrale training deelnemen Het wrekend verleden Donner had één niet-sterke zet en Euwe sloeg met stuk-offers spectaculair toe L. J. Quarles van Ufforcl viert 65ste jaar :dag Nederlands Elftal tegen London Combination Jaap Rijks terug naar Nederland? Holland'Hamarwedstrijden Maarse: grote kans op officieuze titel PHILIPS Heerenveen hoopt een beter elftal te krijgen Onze hardrijders voor Cortina d'Ampezzo Nederlands Elftal weer in centrale training Voetbalprogramma in de hoofdklassen WOENSDAG 4 JANUARI 1956 PAGINA 4 Spierrheumatiek Pijnen verdwijnen met Philips „Infraphil" DR. MAX EUWE, „Herstel"-commissie benoemd AMATEUR VOETBAL CRICKET OM DE WERELD NIEUW SCHANSRECORD GERARD MAARSE, favoriet voor de Hamar-titel Maarse leidt ERICSSON WON OOK 1500 M NEALE FRASER, NIEUWE AUSTRALISCHE STER LIKDOORNS WONDEROLIE Roman door J. S.FLETCHER Vertaald door F. VAN VELSEN Geef Uw keel bet beste! B.M.R.S. TELEVISIE DEN HAAG, dinsdagavond. De grote slag in de tweekamp om het Nederlands schaakkampioenschap is gevallen Dat mag men wel zeggen na deze 6e partij, die op zo magistrale wijze door dr. Max Euwe is gewonnen en waardoor Euwe zijn voorsprong nu tot 3 levensgrote punten (4'/2 tegen l'A) heeft vergroot. Een magistrale overwinning, inderdaad; mogelijk zelfs ook een van de spectaculairste ze gepralen die Nederlands schaak-ambassadeur ooit in zijn roemrijke car rière van meer dan dertig jaren heeft behaald. In nauwelijks 22 zetten was kampioen Hein-Jon Donner knock-out; en er zit niets voorbarigs in de be wering, dat er geen twijfel meer kan bestaan of dr. Euwe zal de Nederlandse kampioenstitel, die hij ruim een jaar geleden aan Donner moest prijsgeven, opnieuw en zoals in 32 jaren daarvóór, op zijn naam schrijven. Het was een buitengewoon fel en op-1 windend gevecht van vernuft en denk vermogen, deze 6e partij, die weer een enorme belangstelling voor het gebouw van „Het Binnenhof" trok; zo opwindend dat zelfs alle experts er hun kalmte bij verloren. En als ooit de betrekkelijkheid van de waarde ener partij-analyse a la minute tot uiting is gekomen, dan wel rond de tientallen zéér uiteenlopende me ningen die bij deze 6e partij door allerlei schakers van naam en reputatie werden verkondigd. Met alle respect voor Ne derlandse meesters die bekendheid en er varing op internationaal niveau hebben verworven: er is maar één Euwe; en de volstrekt enige man, die deze partij kan analyseren, is dr. Euwe zelf, de magis trale overwinnaar in dit gevecht. Wat hij er van dacht, komt ongeveer hierop neer. Donner met wit speelde dit maal een konings-Indische opening, wel ke aanstonds al tot een zeer boeiende maar tevens zeer ingewikkelde stelling leidde, te meer toen Donner er een door de Russische grootmeesters zeer geliefde Het voorlopig Nederlands Elftal zal met het oog op de ontmoeting tegen Duitsland, welke oP 14 maart te Düsseldorf is vast gesteld, een oefenwedstrijd spelen tegen een ploeg van de „London Combination" De K.N.V.B. heeft woensdag 29 fe bruari als datum voorgesteld, maar het is nog niet zeker, dat het bestuur van de „London Combination" zich met d t voorstel zal kunnen verenigen. Als reser vedatum is 7 maart aangehouden. De ont moeting wordt in het Olympisch Stadion te Amsterdam gespeeld. Naar wij vernemen is het mogelijk dat de Nederlandse ruiter Jaap Rijks, die naar Zuid-Afrika is vertrokken, naar ons land terug komt. Het ligt in de bedoeling dat Rijks op genomen wordt in de Nederlandse rui- terploeg voor de Olympische ruiterwed- strijden te Stockholm Indien de heer Pasman, die momenteel in Duitsland ver blijft er in slaagt enkele goede paarden voor de Nederlandse ruitersport te kopen zal Jaap Rijks, enige weken voor de aan vang van de Olympische ruiterwedstrij- den in Juni, naar Nederland terugkeren. ting reeds fataal! Dat bleek. Euwe dacht drie kwartier lang over zijn antwoord na, woog alle mogelijkhe den en variaties tegen elkaar af, kwam tot een „berekening" van vijf zetten diep en sloeg toen toe. Op dat moment was Donners nederlaag be zegeld. Met feilloze zekerheid wikkelde Euwe de partij af. Een uiterst spectaculaire af wikkeling, met een aantal opwindende stukoffers en de dreiging van een ver pletterende konings-aanval. Een afwik keling waarvan de scherpe directheid toch nog menig kenner verraste. Donner niet; die zag alle gevaren in hun dodelijke dreiging steeds sneller opeen stapelen en na de 22e zet maakte hij zijn overgave bekend. De partij had het volgende beloop: Wit: Donner. zwart: Euwe: 1. Pgl—f3 Pg8—f6: 2. c2—c4 g7g6; 3. g2g3 Lf8g7; 4. Lfl—g2 0—0; 5. d2—d4 d7d6; 6. 0—0 Pb8—d7; 7. Ddl—c2 e7—e5; 8. Tfl—dl Tf8—e8; 9 Pbl—c3 c7—c6; 10. e2e4 Dd8—c7; 11. h2—h3 b7—b5; 12. c4c5 d6Xc5; 13. d4Xe5 Pd7Xe5; 14. Pf3Xe5 Dc7Xe5; 15. f2—f4 De5—h5; 16. e4e5 Lc8Xh3; 17. e5Xf6 Lg7Xf6; 18. Pc3 e4 Te8Xe4; 19. Lg2Xe4 Ta8—e8; 20. Lel e3 Lh3—f5: 21. Dc2Xc5 Te8Xe4; 22. Tdl d2 Dh5—f3. Wit geeft het op. Een zeer bijzondere figuur in de Neder landse sportwereld heeft vandaag de 65- jarige leeftijd bereikt. Ondanks een be langrijke functie aan de Nederlandsche Handel-Maatschappij heeft hij ontzaglijk veel voor de sport en speciaal voor hockey kunnen doen. Sinds 1925 is hij secretaris-penningmees ter en competitie- leider van de Kon. Nederland se Hockey Bond sedert 1940 voor zitter van de F.l H.. de internatio nale Hockeybond voorts ere-voor- zitter van de hockey vereniging Hilversum, vice- voorzitter van het N.O.C. en vao de Mij „-Het Ne derlands Sport park" (Olympisch Stadion). Nog et telijke functies méér worden door hem op voorbeel dige wijze be kleed. Tot voor enkele jaren was hij ook de succesrijke leider van het Nederlands hockeyteam. Organisatorisch heeft hij het Nederlands hockey en speciaal de Kon Ned. Hockey Bond opgebouwd. Unaniem hoopt ieder, dat hem nog vele jaren de kracht gegeven mag zijn. om zijn functies waar te nemen. ook bij: verstuikingen, verwon dingen, steenpuisten, verkoud heid, winterhanden en winter voeten. Raadpleeg Uw dokter. een magistrale overwinnaar cn tot ontwikkeling gebrachte variant in gooide. Euwe bleef het echter uitstekend volgen, maar toch scheen na de verrassen de 12e zet van Donner, een zeer scherpe en wonderlijk mooie aanvals-zet. zich een licht voordeel voor wit te gaan aftekenen. Bij alle mogelijkheden voor wit zag Euwe echter in zijn eigen zwarte stukken volop perspectieven voor opwindende acties en de strijd spitste zich in alle felheid toe. Euwe kreeg de kans om los te branden toen Donner in zijn 15e zet niet op de sterkste wijze de voortzetting van zijn offensief vond; het vitale vak was f 4, dat Donner met een pion bezette, waardoor hij zijn stelling aanmerkelijk verzwakte. Een fout, die achteraf des te kapitaler bleek omdat een stuk-bezetting op f 4, met name door de loper, wellicht tot be slissend voordeel voor Donner had kun nen leiden! Tegen de grootse vorm. waarin Euwe deze revanche-tweekamp speelt, is een niet-sterkste voortzet- De voetbalvereniging Heerenveen heeft indertijd wel het Betaald voetbal aan vaard, maar behalve dan de betaling van spelers is alles totnutoe zo'n beetje in de oude amateuristische gang doorgegaan. Over de achteruitgang van de prestaties van het eerste elftal heerste in eigen kringen en ook bij het publiek ontevre denheid. Men is er thans toe overgegaan een commissie te benoemen, die plannen zal beramen, om de top naar een hoger peil te voeren, meer binding in de vereniging te brengen en het publiek meer waar voor zijn geld te bieden. Met het aankopen van spelers is de v.v. Heerenveen in 1955 niet gelukkig geweest. Twee van de vijf zijn reeds weer afgevallen: Jan de Groot, die een jaar in Duitsland zit om zijn maat schappelijke positie te verbeteren en Willy Houwen op medisch advies. 'De commissie, bestaande uit de heren Fl. Witteveen, R. Knol, Tj. de Jong en trainer V. Ris, stelt zich op het standpunt, dat het verantwoord is geld uit te geven en de V.V. Heerenveen heeft een kas waar niet veel clubs in Nederland aan toe zullen komen dat later wel terug komt. Door enkele prominente spelers aan te kopen en jeugdig talent in eigen ge lederen een speciale training te geven, hoopt men voor het volgend seizoen een beter elftal op te bouwen. QUARLES VAN UFFORD onvermoeibaar De Nederlandse schaatsenrjjdersplocg voor de Olympische Winterspelen, welke eind januari te Cortina d'Ampezzo worden gehouden, is op grond van de resultaten in de selectiewedstrijden te Ilamar als volgt samengesteld: 500 meter: Gerard Maarse, Kees Broek man, Wim de Graaff cn Nico Olsthoorn. 1500 meter: Gerard Maarse, Wim de Graaff, Kees Broekman cn Nico Olsthoorn 5000 meter: Kees Broekman. Gerard Maarse, Wim de Graaff, Nico Olsthoorn of Jeen van dcr Berg. 10.000 meter: Kees Broekman. Jeen van dcr Berg, Wim de Graaff, Egbert van 't Oever of Anton Huiskcs. Het ligt in de bedoeling, dat Broekman Maarse, De Graaff, Van der Berg en Olst hoorn in ieder geval half januari naar Davos gaan om daar deel te nemen aan de voor-Olympische wedstrijden. Na deze wedstrijden vertrekt dit vijftal naar Cor tina, waar men zijn intrek neemt in GFrand Hotel Misurina. Voor de zesde plaats zal een keus wor den gedaan uit Anton Huiskes en Egbert van 't Oever. Een van hen beiden zal zo wel te Davos als te Cortina aan de 10.000 meter deelnemen. Het ligt in de bedoeling dezer dagen een wedstrijd over deze afstand tussen beide rijders te organise- 1 ren. De winnaar zal de zesde Nederlandse vertegenwoordiger voor de Olympische 1 Winterspelen zijn en dus ook meegaan I naar Davos. Op de eerste avond van de Holland Hamarwedstrijdcn, waarmee gisteren een begin werd gemaakt, waren de weersom standigheden verre van fraai. Desondanks kan men de tijden, die onze landgenoten Kees Broekman, Gerard Maarse. De Graaff. Van der Berg cn ook Olsthoorn op de 5000 meter noteerden, uitstekend te noemen. Gerard Maarse leidt intussen in de strijd om het officieuze Nederlands kampioenschap. Dinsdagavond is de centrale training van de „mogelijken" voor het Neder landse elftal, dat in het komende voor jaar enkele zware landenwedstrijden voor de boeg heeft, onder leiding van trainer Merkel hervat. In het Olympisch Stadion waren de A-spelers Wiersma (PSV), Kuys (NAC), Kerkum (Feijen- oord). Clavan (Scheveningen-Holland- Sport), Moulijn (Feijenoord). Bosselaar (Feijenoord), Timmermans (ADO), Len stra (SC Enschede) en Koopal (VVV) tezamen gekomen om de gebruikelijke en tegenwoordig zeer zware conditie- en baloefeningen te doen. Om 5 uur had Merkel het sein van aanvang gegeven en eerst om hall acht liet, de Bondstrai- ner de dampende en transpirerende spe lers inrukken. De voorzitter van de keu zecommissie, de heer H. Hoolboom was aanwezig, evenals de voorzitter en dB secretaris van de KNVB de heren ïr H. F. Hopster en L Brunt. Het besluit van het bestuur van de Geleense hoofdklasser Fortuna '54 om (voor lopig) geen spelers beschikbaar te stellen voor de A- en B-trainingen van het Nederlands Elftal, heeft ongetwijfeld wel enig opzien gebaard. Zoals gemeld is dit besluit ingegeven door het competitie-beleid van Fortuna's bestuur. Nader vernemen wij, dat dit besluit voor een deel is genomen in verband met het grote aantal geblesseerde en zieke spelers dat Fortuna '54 op het ogenblik op de lfjst heeft staan. Carlier is dezer dagen ter behandeling van de scheur in zijn kuitbeen opgenomen in een Akense kliniek, waar hij voorlopig een week onder de hoede van de Duitse specialist dr. Pauwels zal blijven. Voorts staan ook Huis, Ravenstein, Looys en de reserve-keeper Vranken op de absenten-lijst. Zouden nu ook nog de vier Fortuna-spelers, die voor de centrale training in Amsterdam van het Nederlands Elftal zijn aangewezen: Appel, Van dcr Hart en De Munck in de A-groep, Notermans in de B-groep, van de club-training van Fortuna '54 wegblijven, dan zou men daar niet minder dan negen(!) absenties tellen en dit zou stellig op de training der overige Fortuna-spelers een ongunstige uitwerking hebben. Temeer daar het Fortuna-bestuur niet tevreden is over de prestaties, die het elftal in deze eerste helft van de competitie met name in de thuis-wedstrijden heeft behaald, wil het de training straffer gaan aanpakken en bii dat voor nemen dan ook alle mogelijke kwade invloeden weren. Afwezigheid bij deze club-training kan niet meer worden toegestaan, ook niet voor bijwoning van de Nederlands Elftal-training. De heer Joostcn, voorzitter van Fortuna '54 cn zelf lid van het bondsbestuur, heeft deze argumenten bij de T.C. van de K.N.V.B. aannemelijk kunnen maken. Van een controverse is dan ook geen sprake, al is het maar goed dat niet alle clubs er zo over denken (overigens zien wij een soortgelijk symptoom bij Sportclub Enschede, waarvan de spelers Lenstra, Odenthal en Voges niet mogen deelnemen aan training en wedstrijden van het Oost-Nederlands elftal). In tussen heeft het Fortuna-bestuur in het vooruitzicht gesteld, dat het mettertijd geheel of gedeeltelijk van zijn besluit kan terugkomen. Tenslotte beoogt het Fortuna-bestuur met zijn maatregel óók het bevorderen van een sterkere binding der spelers met de „eigen Geleense haard". Het voetbalprogramma voor zondag 8 januari vermeldt voor de Hoofdklas sers de volgende wedstrijden: Hoofdklasse A StormvogelsAjax A.D.O.—N.O.A.D ExcelsiorH.V.C EindhovenRigtersbleek Fortuna '54E.B.O.H Roda SportVitesse LimburgiaSparta D.O.S.—N.A.C AmsterdamV.V.V. Hoofdklasse B S.V.V.—E.D.O D.F.C.—Elinkwijk FeijenoordG.V.A.V De GraafschapRapid J. C Spel. EnschedeSittardia AlkmaarP.S.V Willem II—M.V.V EmmaScheveningen De VolewijckersB.V.V Eerste klassen In de Eerste klassen van het Betaald voetbal staan de volgende wedstrijden op het programma: Eerste klasse A: RBCDWS, Xerxes Heerenveen, RCHPEC Enschedese Boys VSV. Eerste Klasse B: WageningenBlauw Wit, BaronieONA, RhedenHeracles. Be QuickLonga, Leeuwarden't Gooi, HaarlemHermes Dvs, Zwolse Boys- Helmond. Eerste klasse C: WilhelminaTOP, Hil versumZeist UVSTubantia, Helmon- diaOldenzaai. KFC—DHC, Fortuna (VI.' DOSKO VoïendamOosterparkers. Voor zondag 3 januari stelde de competitie leider van de K.N.V.B. de volgende wedstrijden in de afdeling Amateur-voetbal vast: Eerste klasse A: GoudaCVV. De Spartaan- West Frisia. HRC—RFC, UVV-DWV, Quick - Velox. Eerste Klasse B: Sneek—WAVV. Zwaagwest- eindeHengelo, WVCQuick '20, WWMun tendam, Arnhemse BoysAchilles. Eerste klasse C: BrabantiaAlliance, VSV '34 Kimbria, WH '16—-Sportclub Emma, Roer mondVlissingen, SchijndelMaurits. Het Ügt in de bedoeling, dat de tech nische Commissie zo nodig en indien ge- wenst het ploegje A-spelers nog uitbreidt met enkele „mogelijkheden". Naar wij vernemen staat de KNVB in contact met Faas Wilkes, die in Spanje speelt en die eind April volkomen vrij is van zijn verplichtingen ten aanzien van het spe len van wedstrijden voor zijn club. Of Wilkes voor een plaats in het Nederlands Elftal in aanmerking komt zal t.z.t. door de keuzecommissie worden bestudeerd en beslist. Verscheidene spelers ontbraken wegens ziekte of om andere redenen op het appèl, de Fortuna-spelers op grond van het bekende besluit van Fortuna's ba- stuur. Theo Timmermans, na lange tijd weer present, kon uitstekend meekomen. De vierde testmatch tussen India en Nieuw-Zeeland is geëindigd in een draw. Na de eerste drie dagen leek het er op of Nieuw-Zeeland zijn eerste overwin ning in testcricket zou behalen. Op d« laatste dag moesten de Nieuw-Zeelander? echter nog alle krachten inspannen om een nederlaag te ontgaan. De uitslag was. India 132 en 438-7, Nieuw-Zeeland 338 en 74-6; Van de vier tot dusver gespeelde wedstrijden heeft India de tweede ge wonnen, de drie andere liepen uit op een draw. De vijfde en laatste testmatch tus sen beide landen begint zaterdag in Ma dras. De 25-jarige Oostduitse skispringer Har ry Glass heeft op de Olympische schans te Garmisch Partenkirchen een sprong gemaakt van 90,5 meter. Daarmee heeft hij het schansrecord, dat sedert 1954 op naam stond van de Oostenrijkse springer Walter Steinegger uit Innsbruck, met twe» meter verbeterd. De resultaten van de 500 meter voor de Holland-Hainarwedstrijd, waarin ook de Amerikaanse rijders buiten mededinging uitkwamen, luiden: 1. Johnny Werket (V. S.) 44.1 sec.; 2. Bill Carrow (V. S.) 44,2 sec.; 3. Gerard Maarse 44.3 sec.- 4 Mc. Namara (V. S.) 44,4 sec.; 5. Ken' Henry (V. S.) 44.6 sec.; 6. Gene Sandvig (V. S.), Steinar Strand- vik (Hamar) en Magne Hval (Hamar) al len 45 sec.; 9. Ivar Martinsen (Hamar) en Henry Overby (Hamar) beiden 45.4 sec.; 11. Kees Broekman 45.7 sec.; 12. Bjarne Larsen (Hamar) 45.8 sec.; 13. Ed- mond Larsen (Hamar) 45.9 sec.; 14. Jan Charisius 46 sec.; 15. Wim de Graaff 46.2 sec.; 16. Bruine de Bruin 46.4 sec.; 17. Arthur Longshore (V. S.) en Nico Olst hoorn, beiden 46.6 sec.; 19. Henk van der Grift en Reinier Paping, beiden 46.8 sec. Nieuw persoonlijk record voor Van der Grift. 21. Egbert van 't Oever 46,9 sec.; 22. Charles Burke (V. S.) 47,2 sec.; 23. Per Sandlie (Hamar) 47.3 sec.; 24. Kroon 47.4 sec.; 25. Jeen van der Berg en Georg Lar sen (Hamar) beiden 47,6 sec.; 27. Van Schie 47.7 sec.; 28. Jan Bakker en Perry Wangsmo (Hamar) beiden 47,8 sec.; 30. Oeistein Frang (Hamar) 48 sec.; 31. Jan Koeleman 48.1 sec.; 32. Anton Huiskes 48.2 sec.; 33. Jan Pesman 48.2 sec.; 34. Siem Hopman 51.5 sec. Na de 500 meter had Hamar in de wed strijd Hamar-Holland de leiding met 367.400 punten tegen 368.800 punten. Na de 500 meter werd de 5000 meter ge reden, welke niet voor de Holland-Hamar- wedstrijd telde en waaraan dan ook al leen maar de Nederlandse en Amerikaan se rijders deelnamen. De 500 en 5000 me ter telden echter wel voor het officieuze Nederlandse kampioenschap. Na beide af standen heeft Gerard Maarse in dit kam pioenschap de leiding met 95.630 punten voor Broekman met 96.950 punten, De Graaff met 97.860 punten. Olsthoorn met 98.460 punten cn Van 't Oever met 99.300 punten. Kees Broekman zegevierde op de 5000 meter in 8 min. 32,5 sec., maar de offi ciële Nederlandse titelhouder, Gerard Maarse, verrichtte schitterend werk door ais de tweede te eindigen in de tijd van 8 min. 33.3 sec. waarmede hij zijn per soonlijk record, dat op 8 min. 37.4 sec. stond, gedateer<j 6 februari 1954 te Davos, aanzienlijk verbeterde. Ook Jeen van der Berg, die achter Wim de Graaff op deze afstand als vierde eindigde, verbeterde zijn persoonlijk record van 8 min. 39.2 sec. op 8 min. 37.5 sec. En tenslotte wist Nico Olsthoorn van zijn beste tijd nuttige se conden at te knabbelen. Hij liet 8 min. 38.6 sec. voor zich afdrukken. De uitslag van de 5000 meter luidde: 1. Broekman 8 min. 32,5 sec.; 2. Maarse 8 min. 33.3 sec.; 3. De Graaff 8 min. 36.6 sec.; 4. Van der Berg 8 min. 37.5 sec,; 5. Olsthoorn 8.38.6; 6. Van 't Oever 8.44; 7. Huiskes 8.44.4; 8 Longshore 8.47.4- 9. Pa ping 8.49.3; 10. Koeleman 8.51.3; 11. Pes man 8.58.1; 12. Mc. Namara 8.59; 13. Sand vig 9.03.8- 14. De Bruin 9.04; 15. Werket 9.07.6; 16.'Kroon 9.09.4; 17. Hopman 9.09.5; 18. Per Sandlie en Bakker beiden 9.13.4; 20. Van der Grift 9.15.6; 21. Charisius .9.18; 22. Ken Henry 9.34.4; 23. Carrow 10.53.8. Bij het vervolg van de selectiewedstrij den der Zweedse schaatsers te Oester- sund won Sigge Ericsson de 1500 metet in de uitstekende tijd van 2 min. 17,6 sec., terwijl hij voor de 500 meter 44.- sec. liet afdrukken. Gunnar Stroem noteerde 44,3 sec. Olie Dahlberg was tweede op de 1500 meter met een tijd van 2 min. 21.8 sec. Lennart Johansson 2 min. 22,7 sec. en Gunnar Stroem 2 min. 23,4 sec. Bengt Malmsten en Bertil Eng noteerden de snelste tijd op de korte afstand nl. 43,9 sec. beiden. Neale Fraser. de jeugdige Australische tennisspeler, die linkshandig is, versloeg in de eindstrijd van het toernooi om het kampioenschap van Zuid-Australië te Adelaide, de Davis-Cup-speler Lewis Hoad met 97 57 75 75. De wedstrijd duurde niet minder dan vier uur en werd verscheidene malen onderbroken door regen. Beide spelers verlieten uitgepu' de baan. De krachtigste wapens van Fra ser waren zijn verschrikkelijke service en zijn tactisch spel door veel op te lopen naar het net. Decimeters hoor/ staat het water op de boulevard te St. Malo in Frankrijk. Ontembaar slaan de golven tegen de stenen borstwering. De wind stoten waarbij er waren met een snel heid van meer dan 150 kmlu veroor zaakten zware schade aan de huizen van de Franse KanaalkustDe kinderen vinden het echter prachtig getuige het troepje links op de foto. OnuaunApv) Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACOKN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillends benzocaïne. Een flesje NOXACOKN Anti septisch Likdoornmiddei van 11.35 bespaart U veel ellende. (66) i GELDAFPERSING. Halverwege de hoofdstraat van High- market, stond, aan de noordzijde, een oude stenen poort, indrukwekkend genoeg, om te doen veronderstellen, dat zij oorspron kelijk de ingang was van een of ander groot gebouw. Zij gaf toegang tot een uit gestrekt, vierkant plein, dat bijna geheel werd omsloten door gebouwen, welke blijkbaar in ouderdom voor de monumen tale poort niet onderdeden. Waartoe die gebouwen in vroeger da gen gediend hadden, was voor een opper vlakkige beschouwer niet duidelijk, doch om hun tegenwoordige bestemming vast te stellen, werd geen scherpe opmerkings gave vereist. Stapels Noors hout. leien uit Wales, mar mer uit Aberdeen, vaten Portlandcement dat alles besloeg het grootste gedeelte van het plein, waarop vroeger vermoede lijk ridders hun wapenoefeningen hielden. De oude kamers van de grauwe gebouwen waren tot de nok gevuld met bouwmateria len. En op de glimmende koperen plaat, welke naast de ingang tegen de muur was aangebracht, prijkte met grote, diep-ge- graveerde letters de naam: Mallalieu en Cotherstone. Aannemers. Wie enige jaren geleden, op zekere mid dag in oktober, op liet plein aanwezig zou geweest zijn, had Mallalieu en Cotherstone persoonlijk kunnen zien. De twee compag nons waren uit hun kantoor gekomen en het plein opgewandeld, om een 10-tal nieu we wagens in ogenschouw te nemen, wel ke juist klaar waren gekomen en glansden van verse lak en vernis. Mallalieu hac die wagens zelf ontworpen en toonde nu aan Cotherstone de verbeteringen en voor delen van zijn vinding. Cotherstone had van techniek niet veel begrip; hij hield zich uitsluitend met de boekhouding en de correspondentie onledig. Mallalieu was een grote, gezette man van tussen de vijf tig en zestig, met weidse gebaren en een deftig, welvarend voorkomen. Zijn Ogen waren klein en sluw en hadden een uit drukking van voortdurende waakzaamheid Hij deel steeds buitengewoon gewichtig en eerbiedwaardig en onveranderlijk was hij met uiterste zorg gekleed. Hij had nu zijn hoge hoed een beetje scheef staan en met een hand onder een pand van zijn ge klede jas, wees hij met de dikke wijsvin ger van de andere naar een onderdeel van het mechanisme van een der nieuwe wa gens. Met een blik van zelfvoldoening keek hij naar het produkt van zijn vernuft. Zie je, Cotherstone, wat een bespa ring van arbeid?" zei hij. „Een ruk aan deze handel en de gehele inhoud stort er uit. Wij hadden werkelijk patent op deze uitvinding moeten nemen. Cotherstone kwam naderbij om duide lijker te zien. Hij vormde bijna een vol maakt contrast met zijn compagnon; een tenger gebouwd, doch gespierd mannetje, met zenuwachtige drukke bewegingen. Ofschoon jonger dan Mallalieu. zag hij er ouder uit en het dunne haar aan zijn sla pen begon reeds te grijzen. Het uiterlijk van Mallalieu maakte de indruk van wel gedaanheid bijna vadsigheid terwijl dat van Cotherstone door zijn vlugge manier van spreken en zijn levendige gebaren een soort chronische onrust verraadde. Met vragende verraste blik, dribbelde hij om de wagen heen. Ja, ja! antwoordde hij. Ja, dat is een goed idee. Maar als wij er patent op ne men moeten wij het onmiddellijk doen, voor de wagens in gebruik worden geno men. O, er is niemand in Highmarket. die ik in staat acht zo'n wagen na te maken, zei Mallalieu goed geluimd. Je zou een voorlopige bescherming of hoe noem je zoiets kunnen aanvragen. Ik zal er werk van maken, antwoord de Cotherstone. 't Is de moeite heus wel waard. Afgesproken, zei Mallalieu. Hij haal de zijn zwaar gouden horloge dat aan een dikke gouden ketting hing, uit zijn zak en keek op de met juwelen versierde wijzerplaat. Allemachtig! riep hij, vier uur over tien minuten heb ik een vergadering op het stadhuis, enfin voor ik naar huis ga kom ik nog aan. Haast'g verwiiderde hij zich naar de uit gang terwijl Cotherstone peinzend 'n laat ste blik naar de wagens wierp en zich omkeerde, teneinde een vrachtbrief ie tekenen, die een kierk hem overhandigde. Meneer Kitely is er, meneer, om de huur te betalen. Hij wil u zelf spreken, zei een andere kantoorbediende op be leefde loon, Vijfentwintig zes zeven, telde Cotherstone. Laat hem maar in het privé- kantoor, Stoner, antwoordde hij, binnen een minuut ben ik bij hem. Hij maakte de vrachtbrief klaar, gaf hem aan de klerk en begaf zich haas tig naar 't privékantoor, dat vlak bij d" uitgang lag. Op zijn zenuwachtige, gejaag de manier stoof hij de kamer binnen, welke uitsluitend voor hem en zijn com pagnon was bestemd. Er zat een ouwe lijk mannetje, dat hij met een vriendelijk knikje groette. Deze had onlangs een huis je van Cotherstone dat even buiten de stad lag, gehuurd. Goeden dag, mijnheer Kitely, zei hij mensen die geld komen brengen, zijn al tijd welkom! Ga zitten, mijnheer be valt het huisje u nogal? De bezoeker nam de aangeboden leuning stoel, vouwde zijn handen over de knop van zijn ouderwetse wandelstok samen en keek met gemoedelijke, ietwat ondeu gende blik naar zijn huisheer. Hij zag er ouder uit dan hij was, want zijn haar dat reeds begon te grijzen en zijn magere ge stalte. zijn zwarte kleding en een soort witte stropdas, gaven hem een enigszins vergeestelijkt voorkomen. Cotherstone. die ijiets meer van hem wist, dan dat hij goed voor de huur was, veronderstelde dat hij een gepensioneerd ambtenaar was. Ik geloof niet, dat U en meneer Mal lalieu om een beetje geld verlegen zitten, mijnheer Cotherstone, zei hij kalm. Uw zaken schijnen niet slecht te gaan. Och zo zo, antwoordde Cother stone enigszins uit de hoogte. Wij hebben gelukkig niet te klagen. Ik zal U een kwi tantie geven, mijnheer Kitely. vervolgde hij, terwijl hij voor een bureau plaats nam en een kwitantieboek opende. Laat eens zien, vijfentwintig pond per jaar is zes pond, vijf shilling per kwartaal astu- blieft mijnheer. Een glaasje whisky? Kitely legde een handvol goud en zilver geld op het bureau, nam de kwitantie en knikte met dezelfde eigenaardige blik Co therstone toe. Nu, één dan, zei hij. Hij begluurde Cotherstone, terwijl deze de karaf en glazen te voorschijn haalde, hij volgde hem met een spiedende blik, toen Cotherstone vers water uit een kraan tje in de hoek van het vertrek tapte, hij sloeg hem gade, terwijl hij de glazen vol schonk en vergenoegde zich slechts met een kort knikje van dank, toen hij zijn glas aannam. Cotherstone nam onder het mompelen van een soort gezondheidswens een teugje uit zijn glas en ging daarna in de bureau stoel zitten. Moet er nog iets aan het huis gere pareerd worden? vroeg hij terwijl hij zich tot zijn bezoeker wendde. Neen. antwoordde Kitely, ik geloof niet dat er iets te verrichten is. Er was iets vreemds, iets terughoudends in de wijze waarop Kitely hem antwoord de, hetgeen Cotherstone verwonderd deed opzien. (Wordt vervolgd; TEGEN NOEST EN HEESHEID DAGEUIKS VOOR STEM ENKEEl Gebruik regelmatig Wybert, het beproefde middel ter i bescherming van de gevoelige slijmvliezen in mond en keel. Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hock van Holland. Goiflenrte 35 meter. Woensdag 4 januari 22.00 Martin Block. 22.30 Jo Stafford zingt. 22.45 Dansmuziek. 23.00 Bing Crosby Show. 23.30 Verzoekplaten. 00.30 Sluiting. DONDERDAG 5 JANUARI HILVERSUM I (402 m.) 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.0024.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.45 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 910 V d. huisvr. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d, kleuters. 11.00 V. d. huisvr. 11.15 Lichte muz. 1145 V. d. vrouw. 12.00 Amus.muz. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Gram. 12.50 Caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.15 Hoorspel. 14.45 Strijktrio, mannen koor en koperkwartet. 15.15 V. d. zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 18.30 Piano. 16.45 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.25 Lichte muz. 18.5o Gesproken brief uit Lonuden. 19.00 V. d. jeugd. 19.05 Cabaret. 19.35 Orgel. 19.45 V. d. jeugd. 20 00 Nws. 20.05 Kamerork. 20.55 Hoorspel. 22.25 Muz. caus. 23.00 Nws. 23.15 Schaken om het kampioenschap van Nederland. 23.2024.00 Act. en sportact. HILVERSUM n (298 m.,1 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KR. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws en weer. 8.145 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 Gram. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Ange lus. 12.03 Lumchconc. (12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Sopr. en piano. 14.00 „La Nozze di Figaro", opera He acte). 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Salon- ork. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Piano. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.00 Kamerork. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weer. 19.10 Gram. 19.20 Soc. perspectief. 19.30 Gram 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgel. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sport. 23.20—24.00 Gram. Engeland, BBC Home service, 330 m. 12.00 Dansmuz. 12.45 Caus. 13.00 Orgel. 13.25 V. d. arb. 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14.10 Meded. 14.20 Lichte muz. 15.00 Ork.conc. 16.00 Opera- muz. 16.30 Hoorspel. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer. 19.00 Nws. 19.15 Caus. 19.25 Sport. 19.30 Gram. 20.00 „Troilus and Cressida", opera. 20.50 Caus. 21.05 „Troilus and Cressida", opera (acte II). 22.00 Nws. 22.15 Intermezzo. 22.20 „Troilus and Cressida". opera (acte III). 23.15 Discussie. 23.45 Gram. 24.00 Nws en weer. 0.080.13 Koersen. Engeland, BBC Light progr., 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale's Dagb. 12.15 Voorr. 12.30 Ork. conc. 13.00 Idem. 14.00 Dansmuz. 14.45 V. d. kind. 15 00 V. d. vrouw. 16.00 Intern, muz. 16.45 Lichte muz. 17.15 Mrs. Dale's Dagb. 17.30 Caus._ 17.45 Orgel. 18.15 Ork.conc. 19.00 Liederen. 19.30 ..All Yours". 19.45 Hoorspel. 20.00 Nws en joum. 20.25 Sport. 20.30 Hoorspel met muz. 21.00 Gevar. porgr. 21.30 Vragenbeantw. 22.00 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.15 Act. 23.20 Lichte muz. 24.00 Voordr. 0.15 Lichte muz. 0.43 Progr.overz. 0.50 Weer. 0.551.00 Nws. N.W.D.R., 309 ra. 12.00 Omir.ork. 13.00 Nws. 13.15 Operettemuz. 14.15 Amus.muz. 15.05 Franse muz. 16.00 Kamer- muz. 16.30 Amus.muz. 17.00 Nws. 17.50 Gram. 19.00 Nws. 19.15 Symph.conc. 19.40 Hoorspel m. muz. 21.45 Nws. 22.10 Amus.muz. 23.00 Lichte muz. 23.20 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.15 Jazzmuz. Frankrijk, Nationaal progr., 347 m. 12.30 Operamuz. 13.00 Nws. 13.20 Operamuz. 14.05 Piano. 14.25 Hoorspel. 16.40 Kamermuz. 17.10 Orgel. 17.55 Gram. 18.30 Amerik. uitz. 19.00 Ork.conc. 19.30 Gram, 20.00 Nationaal ork. 22.25 Gram. 23.00 Moderne muz. 23.45—24.00 Nws Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 11.45 Omr.ork. 12.30 Weer. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgel. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Piano. 16.00 Koersen. 16.02 Synnph.ork. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 V. ri. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije politekp tribune. 20.00 Sypm.ork. 2L33 Jazzmuz. 22.00 Nws 22.15 Muz. caus. 22.55 23.00 Nws. 481 m.: 12.00 en 12.30 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Idem. 15.00 Symph.ork. 15.45 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 18.30 Idem. 19.05 ..Uw progr.". 19.30 Nws. 20.00 Ork.eone. en hoorspel. 22.00 Nws. 22.15 Muz. profr M.» Nieuws. BBC'. Uitz. voor Nederland 17.45—18.15 Nws. Feiten v. d. dag Engelse literatuurgeschiedenis (op 224 en 49 m.). KRO: 20.09 Journ. en weer. 20.15 Facetten. Hierna: „Martelaar tegen wil en dank", één- actcr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4