van de kinderwetten Bouw op „bliksemsnelle" wijze Autobestuurders voor de balie 41 Een kritiek op de christenheid Gelukwens voor Marshall Eén dode op de weg Onze dagelijkse PUZZLE J Duitse kolenmijnen WENSEN PRIJSVERHOGING Frans luchtvaart- personeel weer aan het werk Dat kan met meer liout maar De dood op rijksweg 13 WOENSïrAC 4 JANUARI 1956 PAGINA 6 Schilderijen in Willet Holthuysen VEILING RESTERENDE BUITENLANDSE TARWE ARTURO TOSI f Lag de schuld bij de remmen? AUTO ZIG-ZAGDE DOOR DE JORDAAN Officier: chauffeur was dronken ONVERANDERD DIVIDEND ALBERT HEIJN WAARSCHIJNLIJK Winstaandeel voor klanten obligaties 3 pet. Nederlands ontwerper van internationaal formaat DOOD DOOR SCHULD BIJ AUTO-ONGEVAL ZEVEN JAAR WEGENS DOODSLAG Utrechtse grond werker trok mes bij broedertwist Oplossing van gisteren Ontmoeting Vlucht naar binnen Handelen in onszelf Het voorwerp Dit jaar vierde men het gouden jubileum der kinderwetten en of schoon deze wetten indertijd ent belangrijke mijlpaal betekenden op de weg naar een eigen plaat? voor het kind, zal deze herdenking voor degenen, die niet met kinde ren in een of andere organisatie, vorm te maken hebben, wel vrij wel onopgemerkt voorbij zijn ge gaan. Het is daarom een gelukkige ge dachte geweest van de F.J.K.A. om een tentoonstelling te organiseren ter opluistering van deze herden king, een gedachte die in samen werking met enige directeuren en medewerkers van hoofdstedelijke musea in het Amsterdamse grach tenhuis-museum Willet Holthuysen gerealiseerd werd. Hier zien wij het 50-jarig bestaan van wetten her dacht in een collectie conterfeitsels van 15001900 van kinderen en hun speelgoed; van de nuchtere abstrac tie van de wet, zijn we dus hier in één stap bij een serie afbeeldingen van het kind, het fenomeen voor wie ze gemaakt werden. Stijlverschil Het lijkt of wij ver afstaan van zo'n statig 16e eeuws familie portret, maar is er in wezen wel zo'n verschil met de min of meer stijve groepsfoto, die wij met Sinterklaas aan oma gaven, en waarvan vader „toevallig" een afdruk in zijn porte feuille draagt. Als wij al een ver schil signaleren is dat er een in stijl. Het is een prachtig tafereel waarop Cornelius de Zeeuw de koopman Pierre de Moncheron met zijn vrouw en 20 kinderen, de jongens aan va derszijde en de meisjes aan de kant van de moeder, heeft afgebeeld. Welk een rustig en zelfbewust wel varen spreekt er uit het gezicht van dit echtpaar, dat behalve fortuin alle dochters dragen hoge stijve goud bestikte kragen en parelen colliers en gordels ook door God met een groot nageslacht gezegend werd. Veel stijver en soberder ge kleed is het portret van de koopman Jan Gelis Valckenier met zijn ne gen kinderen. De beide overleden kindertjes uit deze familie zijn als engeltjes afgebeeld want al zijn zij niet meer op aarde, zij vertegen woordigen het geslacht Valckenier in de hemel. Het kind als individu Uit de volgende eeuw hangt er in Willet Nolthuysen 'n serie prachti ge kinderportretten. Het is merk waardig hoe de schilders, zodra het kind losgemaakt uit het familie verband als individu wordt afge beeld, de behoefte gevoelden om het uit te beelden met iets kinderlijks als attribuut, iets van hun spel of een lievelingsbeest. Er is een prachtig portret van Paul Moreelse van een rijk getooid meisje, vermoedelijk Elisabeth van Nassau, gekleed als klein dametje, dat een bruin gevlekt hondje aait; een portret van Jacob Cuyp, waar op het kind een rammelaar met een fluit draagt. Misschien is wel het meest strelende doek van de expo sitie dat van Frans Hals, waarop drie kinderen met een bokkewagen in zonnige vreugde op een zomerse weg zijn „genomen". De familie-taferelen uit deze eeuw zijn al heel wat minder straK gecomponeerd dan uit de vorige. Ofschoon ieder lid van de familie zich nog wel duidelijk bewust is, dat hij poseert, wordt er de schijn van actie, van een momentopname ge wekt, zoals wij op het portret van koopman Van Collem met zijn ge zin door P. van Anraedt duidelijk kunnen zi en Aparte kleding Uit de 19e eeuw valt op het schil derstuk van Charles Rochussen. „Verschil van standen", dat de jon getjes uit de deftige stand, die door wm v? Kinderportret van J. G. Cuyp op de Amsterdamse expositie. hun gouvernante begeleid langs de woonwagenkinderen wandelen, matrozenpakjes dragen; een teken dat het idee van aparte kleding voor kinderen begint door te drin gen, terwijl ook een sentimentele beklemtoning van het standenver- schil tot uitdrukking komt. Het beroemde Barije Swan van Mathijs Maris, een baby-portret in aetherische wazigheid stond ons niet zo aan. Wij zien dan liever een in dezelfde tijd gemaakt tafereeltje als kinderen in 't gras van Auguste Allebé, weer zo'n zomers blij tafe reel of voor onze tijd de kinder portretten van een Jan Sluyters. Overigens werd deze tentoonstel ling met het jaar 1900 besloten, zodat er geen representanten van kinderportretten van deze tijd aan wezig waren. Donderdag a.s. zullen te Rotterdam de volgende resterende V.I.B.-voorraden bui tenlandse tarwe in veiling worden ge bracht: 4.400 ton hardwinter no. 2 be schikbaar te Hillegom, 5.000 ton hardwin ter no. 2 beschikbaar te Vijfhuizen, 50 ton redwinter no. 2 beschikbaar te Rotter dam, 800 ton soft white 2 beschikbaar te Rotterdam, 1.700 ton soft white no. 2 be schikbaar te Hillegom, 850 ton soft white no. 2 beschikbaar te Vijfhuizen, 250 ton soft white no. 2 beschikbaar te Wagenin- gen. In totaal wordt 13.050 ton in veiling gebracht. De Italiaanse schilder Arturo Tosi is dinsdag in Milaan op 84-jarige eeftijd overleden. Hij stelde voor het eerst zijn werk ten toon op de Biennale in Venetië in 1909. De ondernemers der kolenmijnen in het Ruhrgebied hebben bij de Hoge Autori teit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal het verzoek ingediend de kolenprijzen voor 15 februari a.s. met ge middeld 3 mark per ton te mogen verho gen. Als reden voor dit verzoek hebben de ondernemers op een persconferentie het verzoek van werknemers, genoemd voor een te verwachten loonsverhoging met ge middeld 9 procent. Het verzoek tot prijsverhoging omvat volgens de ondernemers nog niet de prijs verhogingen van in totaal ongeveer 3 mark per ton, welke in het voorjaar van 1955 na de toenmalige loonsverhoging in de kolenmijnen werden aangevraagd, doch tot dusverre nog niet werden toegestaan. In totaal zouden de kolenprijzen derhalve met 6 mark per ton verhoogd moeten worden. Op de twee Parijse vliegvelden Or'y en Le Bourget is het personeel, dat achi weken gestaakt is gisteren weer aan het werk gegaan. Vijt-en-vijftig proceo' van de stakers heeft bij stemming te ken nen gegeven na de algemene verkiezingen het werk te willen hervatten. De eis tot een loonsverhoging van 100 gulden peT maand blijf), gelden en zal aan de nieuwe premier worden voorgelegd zodra hij aan gewezen is. Geen krant of tijdschrift kan men op slaan of er wordt met bezorgdheid de toe komst in tegemoet gezien ten aanzien van het woningbouw-„spook". Een bezorgd heid, die stijgt en steeds angstiger wordt naarmate de bevolkingsaanwas en daar mede het aantal gedupeerden groter wordt die ontmoedigd de toekomst ingaan en waarvan er velen zullen zijn, die de hoop opgeven nog ooit een eigen woning tot vorming van een eigen gezin te kunnen betrekken. In De Maasbode pers is pas aan dit beeld der nationale ellende een gehele pa gina gewijd met als opschrift „Kan dat niet vlugger?". Het staat onomstotelijk vast, dat dit zeer beslist veel vlugger kan doch dan in woningen, waarvan de ele menten reeds in de fabrieken zijn klaarge maakt. Bij een behoorlijk aantal kunnen kundige montage-ploegen in enkele dagen een huis op de bouwplaats opstellen. Hier behoeft dus geen enkele bouwvakarbei der aan te pas te komen. Hout bijv. is er meer dan genoeg en^kan, in enorme hoe veelheden geheel voor de montage-bouw pasklaar gemaakt, aan de fabrieken wor den geleverd. Alleen al in het zuidelijk deel van Zuid-Holland zijn voldoende goed bevoorrade en prima geoutilleerde hout bedrijven, die direct met de levering kun nen beginnen voor de bouw van zeker 2 a 3000 woningen per maand, als de fabrie ken dit kwantum althans zouden verlan gen. Voor wanden en dakbedekking be staan tegenwoordig verschillende nieuwe, Het is de algemene opinie, dat de rijks weg RotterdamDelft voor het verkeer te smal is. Daarom moet men er ook niet te hard rijden. Zo zeide vanmorgen de officier van justitie bij de verkeerskamer van de rechtbank te Rotterdam in de zaak tegen de 45-jarige procuratiehouder De B. uit "Wassenaar, die op 3 augustus j.l. op deze rijksweg een ongeluk zou hebben veroorzaakt waarbij de vertegenwoordi ger A. S. om het leven kwam. De officier eiste zes weken hechtenis en een half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De officier meende, dat De B te hard had gereden, waardoor hij, toen hij ont dekte, dat hij niet behoorlijk afstand kon houden, tussen zijn en een voor hem rij dende auto, uitweek naar de linker weg helft. Hij schampte eerst een bestelauto uit de richting Rotterdam en reed daarna in op de daar achter rijdende auto van de heer S. De B. beriep zich er op, dat zijn rem men niet werkten, en hij wel naar de lin- wer weghelft uit moest wijken. Mr. W. A. Hoek meende als verdediger, dat bij zijn cliënt niet van schuld gespro ken kon worden en vroeg vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen De 44-jarige havenarbeider J. H. uit Amsterdam, die op zaterdagochtend 24 september jl. om circa half twaalf zijn auto zig-zaggend door de nauwe straten van de Jordaan reed, daarbij een aanrij ding veroorzaakte, maar doorreed en zich vele uren later vrijwillig bij de politie meldde, heeft gisteren voor de Amster damse rechtbank ontkend dronken te zijn geweest. Hij was in de bewuste nacht niet naar bed geweest, maar had in gezelschap van een vriend en een juffrouw diverse Blijkens mededelingen van de finan ciële directie van Albert Heijn N.V. te Zaandam kunnen de resultaten van het bedrijf over het afgelopen jaar gunstig worden genoemd. De actie, die thans twee jaar geleden werd begonnen, om de nei ging tot prijsstijgingen te breken door verhoogde omzet en grotere produktie, heeft zich, aldus de mededelingen, ook gedurende het afgelopen jaar krachtig ontwikkeld en derhalve aan alle ver wachtingen voldaan. Aangenomen mag dan ook worden, dat het dividend over het jaar 1955 zeker het zelfde beeld zal tonen als over 1954. Over dat jaar bedroeg de uitkering 9 pet plus 2 pet uit de agio-reserve. De houders van de A.H.-klantenobligaties zullen kunnen rekenen op een uitkering van in totaal 7 pet, nl. de vaste rente van 4 pet plus een winstaandeel van 3 pet. Holthaus ER IS HEM OOK NAMENS het Ne- Want die zouden als een soort verdedi- derlandse volk een gelukwens ge- ging kunnen worden opgevat. Bovendien zonden. Bij zijn 75-ste verjaardag. George C. Marshall heeft achter alles Generaal George C. Marshall zal deze een s*re®P v, gelukwens misschien met enige voldoe- ,^och bleek het hem tot grote voldoe ning uit de stapel hebben opgenomen, mng te stemmen, dat zijn plan, het be- Misschien ook niet. Want wellicht ziet hij kende Marshallplan, waaraan ook ons land hem pas over enkele dagen. Duizenden zoveel te danken heeft, in belangrijke ma- brieven en telegrammen werden zijn een- te tot herstel van het half verwoeste Euro- voudige cottage te Pinehurst in North Pa beeft bijgedragen. Carolina binnengedragen. Hij zal weken Tevens erkende hij. dat ook zakelijke nodig hebben om ze door te lezen. overwegingen bij hem een rol speelden TT V. J „f v,;; toen hij het het ontwerpen. Hij had direct bovendien de vraag of h j begrepen, dat in een aan zichzelf overge- zal doen. Deze ia-jarige h eft toen J ja{en< verarmd Europa het communisme heen ging als een machtig, geeerd, I^aa- een grote kans zou hebben. Voorts hield ook door velen gehaat man. voor Soed er rekening mede, dat Europa aan de afscheid genomen van het openbare verenigde Staten een aantal strategisch Jeven. belangrijke materialen zou kunnen leveren Hij liet Washington achter zich met een en mede hierom weer op de been moest hartgrondige minachting voor het klater- worden geholpen. goud en het onderlinge gekrakeel in het Men merkt het: geen idealistische mooi- societyleven daar. Oud-minister, oud - praterij van zijn motieven, al sprak on- staatssecretaris, oud-legeraanvoerder van getwijfeld het hart van deze evenwich- naam, oud-chef van de generale staf heeft tjge man, bij het aanschouwen van de hij velen in staat gesteld, hoger op te ellende, die wij zelf al weer bijna ver- klimmen. ook velen de voet dwars moeten geten zijn. zetten. George C. Marshall, die in zijn eenvou- Persoonlijke eer zocht hij nooit. Eerbe- dige ietwat „shabby" cottage samen toon vond hij ijdele praatjes. En hij leer- met zijn vrouw zijn laatste levensjaren de de mensen kennen zoals weinigen, toen slijt, ver van het gewoel der krakelende hij in bepaalde kringen min of meer in wereld, gaf de reporter op diens verzoek ongenade viel. nog zijn opvatting van hetgeen nodig is George C. Marshall bracht de persoon- voor een onbaatzuchtig werken in het lijke moed op, achter alles een streep te openbare leven ten dienste van het alge- zetten. m&fin. Een' journalist is hem gaan intervie- „Moed, wijsheid, verdraagzaamheid en wen en vroeg hem, zijn opinie te zeggen een goed begrip van de principes der de- over zoveel, wat thans nog te Washington mocratie. dat zijn de eerste vereisten" gebeurt. Hij haalde zijn schouders op. zei hij. George' C. Marshall wenste zich ook De reporter vroeg hem tenslotte wat in niet te verdedigen zelfs niet tegen de het openbare leven naar zijn mening het zwaarste beschuldigingen die enkele ma- moeilijkst is. len tegen hem werden ingebracht. „Je kalmte bewaren" antwoordde de ge- Hij zal ook geen mémoires schrijven, neraal, „vooral bij laster en achterklap" De naam van Dick Holthaus en die van Max Heijmans worden dikwijls in één adem genoemd: beiden zijn zij immers Neder landse mode-ontwerpers van in. ternationale bekendheid. Hun collecties echter, de lijnen die zij propageren, verschillen prin cipieel. Dick Holthaus of Derèck zoals men hem in Frankrijk noemt inspireert zich op de Italiaans-Amerikaanse mode terwijl Heijmans meer Frans ge. oriënteerd is. Zijn opleiding kreeg Derèck op de Kunstnijverheidschool, hierna volontairde hij bij confectiehuizen en bij Max Heijmans, die toen nog enkel hoeden creëerde. Bijna vier jaar geleden begon Holthaus zelf standig hoeden te ontwerpen (zijn eerste show vond plaats in Parijs en verwekte nogal wat deining) Sinds enige tijd ontwerpt hij niel alleen meer hoedjes, maar ook ja ponnen, ensembles en accessoires „Ik werk slechts als ik me geïn spireerd voel", zegt Dick Holthaus terwijl hij verstrooid de goedigi kop van zijn bull-dog streelt. „Ik beschouw de Haute Mode als eer ware kunstuiting, die niet, zoals de confectie, als voornaamste doe heeft de vrouw te kleden". Zijr modellen schept hij voor de elegan te, uitgaande vrouw en hij hoop: hierdoor de Nederlandse vrouw, wa' kleding betreft, op een meer inter nationaal peil te brengen. Op internationaal peil staan zijr ontwerpen zeker. In zijn collect! „Plein Hiver" zagen wij vee uiterst chique en elegante cocktail toiletten. Grappig zijn soms Derèck's velt aparte invallen. Zo lanceert hij eer klein, plat hoedje met middenvoo een enorme roos of een olijk ge kruld veertje, vastgehouden door een flonkerende clips; of laat hij de mannequin onder een korte rose avondjapon een driekwart pantalon dragen van dezelfde stof en versierd met roosjes! En wat denkt U van een shawltje van strass, dat ook als armband of als collier dienst kan doen? Derèck ontwerpt ook origine le kettingen, oorclips, andere siera den en schoenen, waarvan er on langs een paar door niemand min der dan Marlène Dietrich gekocht werden. Van de begaafde jongeman, die Dick Holthaus is, mogen wij zeer zeker nog verrassende dingen op modegebied verwachten. Diet van Duin. café's bezocht. Een vrouw belde 's mor gens de politie op met de mededeling, dat er in de richting van de Brouwersgracht een dronken chauffeur reed. Een agent van politie zette per fiets de achtervol ging in, vuurde enkele malen op de ban den, echter zonder resultaat. De zig-zag rijdende wagen gaf vol gas en maakte de Jordaan enkele minuten onveilig; mensen moesten zich uit de voeten maken. Een geparkeerde auto werd .angereden, De H. kon zich van een en ander nog maar weinig meer herinneren, zo bleek ter zitting en zeide alleen maar vermoeid te zijn geweest. De officier van Justitie, mr. W. Aberson dacht er evenwel anders over en eiste 3 weken gevangenisstraf plus 2 jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Uitspraak op 17 januari. De rechtbank te s-Gravenhage heeft gisteren de Haagse sportleraar J. B. ver oordeeld tot een geldboete van 150 subs, dertig dagen hechtenis. De eis luidde 250 subs, één maand. Aan B. was tenlastegelegd, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest, dat op 8 september van dit jaar een door hem bestuurde auto in het water van de Soest- dijksekade was terechtgekomen, waar door een inzittend jongetje door verdrin king om het ieven was gekomen. doch uitstekende materialen in plaatvorm, die als zij in grote kwantums worden ge vraagd, door de handel in bouwmaterialen pasklaar en zonder moeite geleverd kun nen worden, evenals fundatiemateriaal enz. Industrie en handel kunnen door coör dinering van krachten hierin heel veel en zeer goed werk verrichten. Aan de kwa liteit van deze woningen kunnen de hoog ste eisen worden gesteld en de prijzen zullen zeker niet hoger zijn dan die van traditioneel gebouwde woningen. Immers de loon- en de in- en externe transport- besparende factor speelt hierin een zeer voorname rol, terwijl bij vorst of regen de fabricage zonder storing in hetzelfde tem po kan doorgaan. In ongelooflijk korte tijd kan dus zeer veel tot stand komen. Let wel, tot stand kén komen, want dit kan niet alleen als Minister Witte dit toe juicht, nèch als de regering hiervoor op de bres zou staan. Dit kan alleen als de daartoe bevoeg de Overheid in haar geheel er zelf dus danig van doordrongen is dat het inder daad „veel vlugger kan", dat zij hierin aanleiding vindt om de plaatselijke bouw verordeningen overal te veranderen en overgaat to' het afgeven van bouwvergun ningen en beschikbaar stellen van bouw rijpe grond voor dit soort huizen. Dit onder voorbehoud, dat de materialen en afme tingen aan de eisen voldoen, want aan de weigering voor deze vergunning is het te wijten, dat op de bovenbedoelde „bliksem snelle" wijze niet kan en mag worden ge bouwd. De plaatselijke overheid en de in stance's die de bouwvergunningen af geven, blijven vasthouden aan bouwvoor schriften, die sedert eeuwen practise! on veranderd zijn gebleven. Geen Minister of Regering heeft onder de huidige m- standigheden het recht of de macht om be paalde bouwsystemen dwingend op te leg gen, daar dit in een democratisch land als het onze onmogelijk is. De consequentie is echter dan, dat wanneer deze verordenin gen, hoe dan ook. niet gewijzigd worden, ons land verstoken blijft van goedkope, in massa geprefabriceerde woningen en daar mede ongetwijfeld de woningnood tot in de lengte der dagen zal blijven bestaan. Er staat echter nog een uitstekend uit gerust leger beschikbaar om de woning vijand te bestrijden, zij het dan, dat dit leger voor dit doel nu nog tot werkloos heid is gedoemd, doch dat het bij het eerste sein van de daartoe bevoegde „comman danten" met dynamische kracht te werk kan gaan om deze vijand in de kortst mo gelijke tijd te verslaan. Het wachten is dus alleen maar op dit sein. Gisteravond om ongeveer kwart over zes kwam op de Apeldoornsestraat ter hoogte van de Bosweg te Voorthuizen de 31-jarige heer J. van de B. uit Hilversum, vertegenwoordiger, met zijn personenauto uit, de richting Apeldoorn en sneed in de bocht bij het inhalen een voor hem rij dende andere auto. Uit tegenovergestelde richting naderde een papierwagen van de fa. P uit Zutphen. De heer Van de B zag geen kans om deze trailer te ontwij ken en botste er in volle vaart tegen op Hij werd on slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd. Tot zeven jaar gevangenisstraf zonder aftrek veroordeelde de Utrechtse recht bank gisteren de 42-jarige Utrechtse grondwerker A. v. d. A. wegens doodslag op zijn 28-jarige broer J. Op 22 October jl. had omtreeks midder nacht een vechtpartij plaats nabij een café aan de Hogelanden te Utrecht, waar ver dachte en zijn broers ruzie hadden ge kregen. De grondwerker had getracht zijn twee broers van elkaar te scheiden, maar raakte in gevecht met J„ die hem enige klappen en schoppen zou hebben toege diend. Toen verdachte zich bedreigd voel de, trok hij zijn mes, waarmede het slacht offer een dodelijke steek ontving. Volgens verklaringen van verdachte zou J. zijn ge struikeld en in het mes zijn gevallen. De officier van Justitie had acht iaar met aftrek van voorarrest tegen de grond werker geëist. Horizontaal: 1. militair; 8. bijbelse naam; 10. voegwoord; 11. water in Frankrijk; 13. lidwoord; 14. naderen; 16. land in Europa; 18. hennepbraak; 20. hert; 21. meisjes naam; 22. godheid; 25. part; 26. boom; 29. voorzetsel; 30. minnaar; 31. onbekende; 33. zijrivier; 35. gewoon. Verticaal: 2. voegwoord; 3. voornemen; 4. gebergte in Rusland; 5. slank; 6, bij woord; 7. geslacht; 9. land in Europa; 11. bijwoord; 12. aanzien; 14. handvat; 15. tel woord; 17. europeaan; 19. thee (Duits); 23. groente; 24. houding; 25. aanw. voornaam woord; 27. vriendin (Frans): 28. meisjes naam; 32. te zijner plaatse (Lat. afk.); 34. natuurkundeterm (afk.) Horizontaal: 1. barak; 5. ronde; 9. rak; 10. are; 12. nes; 13. er; 14. blond; 16. is; 17. lakmoes; 19. teer; 21. eten; 23. snor; 24. bron; 25. spin; 27. noga; 29. gepruim; 32. ee; 34. sluis; 35. do; 36. Ede; 38. ale; 39. air; 40. noest; 41. regen. Verticaal: 1. Brest; 2. aar; 3. rk; 4. kalk; 5. reno; 6. nn; 7. del; 8. Essen; 11. Rome; 14. barones; 15. deernis; 17. lenig; 18. stoom; 20. esp; 22. eng; 25. steen; 26. prul; 28. ahorn; 30. plat; 31. uier; 33. Edo; 35. die; 37. ee; 39. ag. In het afgelopen jaar hebben 2164 zee schepen de haven van Vlissingen aange daan. Dat is 52 meer dan in 1954, toen 2112 schepen de haven binnenliepen. De tonnage van de binnengelopen schepen bedroeg 4.825,847 bruto registerton, tegen 4.537.112 b.r.t. in 1954. Het aantal vissersschepen, dat Vlissin gen in 1955 aanliep, bedroeg 85, tegen 21 in 1954; het aantal binnenschepen 849 te gen 727 in 1954. Dick Holthaus in zijn hoedenatelier. (Van een medewerker). NOG ALTIJD zijn er teveel christe nen, die het moeilijk kunnen ver dragen, dat er kritiek wordt uitge oefend op de denk- en levenswijze der christenheid, zoals die zich in de loop der tijden ontwikkeld hebben. Men acht een kritiek in deze richting ongeoor loofd. omdat men er een aantasting in ziet van het christendom zelf Men is desnoods bereid om kritiek te slikken op bepaalde gebruiken in de engere parochiële samenleving, men is bereid om ouderwets geachte gebruiken te laten varen en nieuwe in te voeren, maar daarmee ook basta Geen kritiek op de wijdere denk- en levenswijze der chris tenheid, omdat daarmede het bestaan van het christendom zelf ondergraven zou worden. Een bedenkelijke en hoogst gevaarlijke opvatting. De christenheid, die haar denk- en levenswijze vereenzelvigt met het christendom, compromitteert ook het christendom met de zwakheden en de feilen van haar denken en leven. Boven dien sluit die christenheid zichzelf op in een ongerechtvaardigde onaantastbaar heid, welke slechts aan de leer zelf toekomt; die onaantastbaarheid uitstrek ken over het „christenvolk" zelf be tekent zelfvoldaanheid, bekrompenheid, onverdraagzaamheid en zelfs kans op wreedheid binnenvoeren in een aan alle zwakheden van het bestaan blootstaande beperkte groep. Toch, ondanks de vrees van grote delen der christenheid om eindelijk aan zichzelf verantwoording af te leggen, van het trieste beeld van onnoemelijk veel christelijk denk- en handelingsfalen in de loop der eeuwen (de christelijke glorie is daartegenover altijd ruim uit gemeten), begint de kritiek op de denk en levenswijze der christenheid steeds luider en pregnanter te worden. De kritiek op priesters, kerkezakjes armen- banken, siermissen bij huwelijken en begrafenissen, preekstoelgebabbel e.d. is eigenlijk al niet meer ad rem. De christenheid moet dieper tasten, zij moet verantwoording gaan afleggen van haar gehele eigen wijze van doen en denken in de tweeduizend jaren van haar ge schiedenis. Bij de Paulus Verlag te Reckling hausen is een boekje verschenen van de in Europa zeer bekende Oosten rijkse denker Friedrich Heer, dat als een goede stimulans kan werken bij de verantwoording. Het draagt tot titel: Begegnung mit dem Feinde. Volgens Heer leeft de huidige chris tenheid nog immer in de mentaliteit van de godsdienstoorlog, een mentali teit welke al duizend jaren oud is. In het verleden, toen de europese christenen zelf nog weinig vastston den in hun geloof (wat ze echter niet wilden toegeven) voelden zij het als „een dodelijke belediging, dat er vele mensen waren (en zijn) die anders dachten en op een andere wijze ge loofden als zij zelf en men leefde vrijwel constant in de overtuiging, dat God zelf door het bestaan van die ongelovigen en andersdenkenden in Zijn Eer en Majesteit dodelijk be ledigd werd". Uit die mentaliteit heeft zich een typisch egocentrische christelijke vroom heidsstijl ontwikkeld, door welke de mentaliteit van de meeste hedendaagse christenen nog geheel is doordrenkt. Men deelt de mensheid als het ware in als staande aan weerszijde van God: de christenen aan Gods goede, welwillende zijde, de anderen aan Gods toornende. Gods onwelwillende zijde. De christenen achtten zich bevoorrecht en meenden uit hun bevoorrechting het recht te kun nen afleiden om zich boven de rest verheven te wanen evenals het recht om die rest met alle mogelijke middelen, tot bloedige toe, te bestrijden. ONGELUKKIG genoeg voor de op die wijze zichzelf misleidende christen heid ontwikkelde „de rest" zich cultureel, materieel en technisch op een wijze, welke ook de christenen, zacht gesproken, begerenswaardig voorkwam. De christenen wensten zich de voordelen van die ontwikkeling niet te ontzeggen (waarom zouden ze ook?) maar daar mede was de vijand meteen ook toege laten in het eigen kamp. De christenen beseften op den duur het gevaar daar van en om zichzelf veilig te stellen namen zij, zoals Heer het verklaart, hun toevlucht tot de z.g Emigration interieure". Het was een vlucht naar binnen toe, die (onvermijdelijk) een tweevoudige uitwerking moest krijgen: een meerderwaardigheids- en een min derwaardigheidscomplex. Wie zich niet geheel opzettelijk wil gedragen als een vreemdeling in het christelijk Jerusalem, zal moeten toe geven, dat Heer met deze kenschetsing zeer wonde plekken heeft geraakt. De twee complexen hebben tientallen jaren de christelijke denk- en levenswijze be heerst. Ze zijn de oorzaak van veel ver dachtmaking en bezoedeling in eigen kring van veel verminking, van bang heid, van valse bescheidenheid en vals respect, van domme eigenwaan en even domme overschatting van „het andere". Kortom, de christenheid verloor haar persoonlijkheid. Verlies aan persoonlijk heid brengt mee, dat men ofwel In de schulp kruipt of tegenover vermeend zwakkeren een sterke vechtlustige hou ding aanneemt: men voelt zich omringd door vijanden. Zo voelde ook de chris tenheid zich door vijanden omringd en gedroeg zich ernaar. De gerijpte persoonlijkheid durft ech ter de vijand buiten hem te beminnen, omdat hij beseft dat de eigenlijke, da werkelijke vijand ook in hemzelf schuilt; en precies dezelfde vijand. De niet ge rijpte persoonlijkheid slaat uit vTees om zich heen, deelt klappen uit, gedraagt zich tiranniek; de gerijpte persoonlijk heid zoekt de zwakheid in hemzelf en probeert zichzelf te sterken door de opsporing en de overwinning van da eigen zwakheid. Met een beroep op Thomas van Aquino wijst Friedrich Heer er dan op. dat God ook spreekt door de mond van de „vijanden". En buitengewoon scherp zinnig trekt hij daaruit de gevolgtrek king. dat we de vijand vooral kunnen „overwinnen" door ons zijn waarheid eveneens eigen te maken. Dat is de enig waardig menselijke en de enig christe lijke tegemoettreding van „de andere", van „de vijand". Doen we dit, dan zijn we zelfstandig actief: dan zijn we. We hebben niet het christendom in handen gekregen om het als geestelijk gevechtsinstrument tegen de anderen te gebruiken, we hebben het christendom ingestort gekregen om christelijk te zijn. Dat christelijk zijn betekent natuurlijk niet een toestand van apathie het is wel degelijk ook handelen; maar het is geen handelen tegen anderen, het is een handelen in onszelf, in het ononderbroken actieve verchristelijken van onze menselijkheid en van onze individualiteit. Het is een verlaten van het idee van een wrevelige God, die ons als het zwaard-verlengde van Zijn Hand zou willen gebruiken, voor het zoeken van de oneindige ruimte van het mysterie van de geopenbaarde drie-ene-God. We denken daar te weinig aan, zegt Friedrich Heer, zo we het al niet ver geten hebben en hij vraagt zich af of het niet verstandig zou zijn om te over wegen. dat God nu toelaat, dat wij er door „de vijanden" op de hardste wijze aan herinnerd worden. Ik kan mij voorstellen, dat niet weini gen zich geschokt zullen afwenden van de door Friedrich Heer ontwikkelde denkbeelden. Het is ook een hele over gang: van de strijdvaardige kruistocht mentaliteit tot de mentaliteit van het loutere geloof in de stralende kracht van het christen-zijn zelf. Het laatste is bijna een overmoedig geloof, omdat de zelfkennis ons er van zou moeten weer houden om ooit volstrekt te geloven in de stralende kracht van ons eigen chris ten-zijn. Maar daar zit het misschien juist in; het is in alle opzichten ver kieslijker te leven in het christelijke besef der eigen onvolkomenheid dan in de godsdienststrijdbare waan van de onvolkomenheid der anderen. Wie besef heeft van de eigen onvolkomenheid is bereid de onvolkomenheid van de ander erbij in te sluiten, teneinde in gezamen lijke onvolkomenheid tot de mogelijke vruchtbaarheid te geraken. Dat is eigenlijk de boodschap, welke Friedrich Heer in zijn kritiek op de denk- en levenswijze der christenheid heeft willen neerleggen. Het is een boodschap, waarvoor het goed is de oren wijd open te zetten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6