DE „BRULBOEI" OP WEG NAAR STOCKHOLM EN 'T AVONTUUR Mannen verlaten straffeloos hun gezin Argentijn leidt in Beverwijk RADIO PROGRAMMA Nerveus? Het wrekend verleden De XXVIe Rally naar Monte Carlo (I) Onze dagelijkse PUZZEL Alle tegenspoed van 1955 ten spijt: ze kunnen het niet laten door MARTIN W. DUYZINGS Zo!... precies zo..: Janus van der Zande kan gaan trainen Robben-meisjes ook in Milaan ongenaakbaar Dialectatlassen voor Ned.-taalgebied Nederlands uitleveringsrecht verouderd Gemeenten blijven met de kosten zitten Pilnik distantieerde zicli van Stahlberg NEDERLAND IN DE RALLY Twee favorieten: Tak en Gatsonides DINSDAG W JANUARI 1956 PAGINA 4 Einde van een avontuur Nou, néé!.-.. „Gran Turismó".... Moeders porceleinkast Hoewelmorgen, in Kopen hagen, zullen wij worden achter haald door de Lancia van Van Lammeren-Van Voorden en de óók al niet bepaald langzame Porsche van de Maastrichtse équipe Dassen- Herzdahl. En het kan best zijn dat er, al onze goede voornemens ten spijt, vervolgens tussen Kopenha gen en Stockholm, bij wijze van „warming up" tóch wel weer enige regionale snelheidsrecords en wat loslopend pluimvee aan flarden ge reden zullen worden VRIENDSCHAPPELIJK KLOPJE. Gebroken sleutelbeen en twee tanden minder Geen record voor Mary Kok! VREEMD WERELDRECORD MINISTER ONDER BULLDOZER SNEEUW IN CORTINA RUSSISCHE HARDRIJDERS VOOR CORTINA OLYMPIA WEER HET SNELST OP DE HOME-TRAINERS AMATEUR-RENNERS WORDEN PROFESSIONAL Gouden eremedaille WEER STAKING OP PARIJ3E VLIEGVELDEN WERELDPREMIERE DOOR NED. BALLET ELEKTRIFICATIE SPOORLIJN ROOSENDAAL—VLISSINGEN VERTREK DER MATROZEN- OPLEIDING UIT VLISSINGEN Ernstig betreurd Oplossing van gisteren Horizontaal: 1. kamer, 5. flink 10. olie, 12. atol, 13. e.o., 14. roest, 17. t.a.. 18. tel, .20. let. 21. lam, 22. ido, 23. draf. 24. pink, 26. amp, 29. ree. 31. nee, 32. eli, 34. kr., 35. stand. 37. en, 38. egel, 40. roek, 42. rotan. 43. baars. kalmeert de zenuxwen zonder slaap te ver-wekken Roman door J. S. FLETCHER Vertaald door F. VAN VELSEN TELEVISIE Re 4 HAMBURG, maandagnacht. 'JP ER HOOGTE VAN Ottersberg begon het opnieuw te sneeuwen. De sneeuw viel traag en dun en zonder enige geestdrift uit een asgrauwe lucht: in de weerberichten van de Nord West Deutsche Rundfunk noemden ze het koel en zonder stemverheffing een verdwaald, doch argeloos soort van neerslagfront en op de brede Autobahn tussen Bremen en Hamburg zat» gewoontegetrouw, iedereen dan ook met heel z\jn gewicht boven op zyn gaspedaal. Maar er stak, zoals dat gaat in januari, van de vorige nacht nog een graad of wat diepvries in het beton van de Autobahn. Op dat kille beton vroor kalm en zonder enige waarschuwing de dunne sneeuw in allerijl aaneen tot een juweel van een ijsvloer; en wij hadden daar wij nog helemaal naar Stockholm en vervol- Enfin: het werd daar, tien km benoor den Ottersberg in die droeve druilbui, een van de betere circusvoorstellingen van ons leven. Het is ons niet geheel duidelijk ge- worden waaróm precies de verhuisonder- neming uit Hagen in Westfalen plotseling dwars over de weg slipte toen de wijn- rode Porsche juist doende was, haar te passeren, doch vermoedelijk zal ook de haastige heer achter het stuur van het knalrode projectiel wel geen tijd gehad hebben om daar bijzonder diepzinnig over na te denken. Hij reageerde niettemin niet slecht. Als hij de verhuisondernemmg midscheeps had geramd, zouden wij enige moeite hebben gehad om zijn stoffelijk overschot bij elkaar te harken. Nu liet hij het bij een opgewonden carambolage en vervolgens begon het daar op de Autobahn enige seconden lang overvloedig kostbare automobielonderdelen te regenen, navi geerden wij niet zonder kunst- en vlieg werk nijver tussen de wrakstukken door en vonden wij het restant van de Porsche tenslotte keurig opgevouwen in een nabu rige greppel. De man van de Porsche sprak, zoals gebruikelijk na dergelijke voorstellingen, een duister getinte war taal met een overdreven aantal medeklin kers, en bovendien wilde hij van alles te gelijk de politie, een telefooncel, een cognacgroc, een takelwagen en een ex pert van de assurantiemaatschappij; en misschien kwam het daardoor, dat wij al tien minuten bezig waren zijn medeklin kers en zijn lichtelijk gekneusde ribben te ontwarren vóór het ons opviel, dat het tafereel van die kostbare automobiel, op gevouwen in een besneeuwde greppel, ons akelig bekend en vertrouwd voorkwam. ,Zo", zei Jan Hulsker peinzend, „precies zó Zo, precies zó, had onze eigen „Brul boei" verleden jaar rond deze tijd ergens in de dicht gesneeuwde eenzaamheid be zuiden Grenoble in de greppel gelegen na dat wij midden in een barre Rally-nacht tijdens een misverstand met een uiterst gemene hairpin het onderspit hadden moeten delven. Dót was, voor de „Brul boei" en haar bemanning, het luidruchtige slot geweest van een Rally, waarin wij, samen met de Porsche van Dick van Voor den en professor Van Lammeren Het Gro te Avontuur tot diep in de Balkan niet alleen gezocht, doch bovendien in over vloedige mate gevonden hadden. Gij herinnert u dat wellicht. Hoe wij, op weg naar onze startplaats Athene, ver voor de Joegoslavische grens al volop in de sneeuw zaten te spitten. Hoe wij in Zagreb vele spannende uren achtereen bij de smid stonden nadat de „Brulboei" een nachtelijke aanrijding met een Kroaatse ossenwagen niet zonder averij had overleefd. Hoe wij, voorbij Bel grado, een eindeloze mestvaalt van mod der, aardverschuivingen en weggeslagen bruggen binnendoken. Hoe wij in het Ser vische gat Nis dat, destijds, voor ons part de Turken helemaal hadden mogen uit roeien, in de clinch gingen met Tito s ge heime politie. Hoe wij vervolgens, nadat wij de vrijheid en onze automobielen her kregen hadden, nog enige onnavertelbare etmalen lang met langzaam doch zeker overlijdende wrakken door de rimboe, de modder, de ezelsmest en de ontberingen baggerden met reeds lang verlopen Joe goslavische doorreisvisa. En hoe wij ten slotte, met afgeleefde automobielen en de Servische modder tot diep in onze nek haren, Athene met een afgrijselijke ach terstand aan slaap bereikten slechts enke le uren vóór men ons in de schaduw van de Acropolis opnieuw van start zou stu ren: met de hartelijke groeten en een enorm levensmiddelenpakket van de Griek se automobielclub voor het geval wij wel licht gedwongen zouden worden, ergens tussen Saloniki en Belgrado een week of wat te overwinteren. Gij hebt, destijds, van onze avonturen in geuren en kleuren vernomen. Hoe wij, twee eenzame Nederlandse équipes en een nóg eenzamere Engelsman, in gezelschap van een horde, volop met hun leven spe lende Griekse wildemannen in modder en sneeuwstormen onze strafpuntenregisters wonder boven wonder blank hielden, en hoe het tenslotte, met Monte Carlo prak tisch al voor het grijpen, allemaal nog misliep: de „Brulboei" met een smak te gen de rotswand, de verslaggever met enige gedeukte onderdelen ter revisie in een bijzonder grauw en naargeestig zie kenhuis te Grenoble en de Porsche van Van Voorden en Van Lammeren verrast door een volmaakt onverdiende strafpun- tenzondvloed. Gij zult u, dacht ik, wel kun nen voorstellen, dat het ons destijds dagen lang volkomen onverschillig heeft gela ten wie, tenslotte, de XXVe Rally naar Monte Carlo gewonnen had, en waarom; en dat wij evenmin hunkerend zaten uit te kijken naar het reglement van de XXVIe Rally die nu voor de deur staat. ,Nou, nee!", zeiden wij destijds degelijk "zo'n Monte Carlo Rally is een boeiend avontuur, doch het avontuur lijkt opeens zo avontuurlijk en zo boeiend niet meer als er ergens bezuiden Grenoble een auto mobiel gereed voor de sloopinrichting in een greppel en tegen de rotswand ligt, als men, diensvolgens, Monte Carlo niet eens haalt en als, bovendien, de krant, thuis in het vaderland, wel een etmaal lang moet wachten alvorens de verslaggever de sterretjes, die bont en dartel voor zijn ogen dansen, weer zo ver meester is dat hij opnieuw in zijn schrijfmachine klimmen kan". Jawel!, jawel!.doch dat is nu alweer een jaar' geleden. Terwijl, vrij spoedig na de crash, de verslaggever voor een maand of drie naar Afrika trok, sleurde Jan Huls ker da wrakstukken van da „Brulboei" gcns dwars door winters West-Europa naar Monte Carlo moeten juist maar wat gas weggenomen omdat wjj het altijd zo vervelend en zo kinderachtig vinden als wjj de eerste de beste dag al bij onze verzekeringsmaatschappijen aan de bel moeten hangen, toen het ons voor de zoveelste maal dui delijk werd waaraan het wel ligt dat wjj, al onze pogingen ten spijt, aan het slot van een Monte Carlo Rally nog nim mer een levensgrote beker, alsmede 1.200.000 francs en een klamme hand van Prins Rainier de Derde hebben gekregen. >,Wjj durven te weinig", zei droef, Jan Hulsker. Wjj hadden op dat ogenblik een kilometer of zeventig op de teller. Wjj vonden dat nog knap hard bovendien en wij zaten net tevre den uit te rekenen, dat men op zo'n Autobahn zelfs onder deze en soortgelijke winterse omstandigheden altjjd nog wel een moyenne van zestig km per uur kan draaien toen wjj, achtereenvolgens, ingehaald en schromelijk ter plaatse ach tergelaten werden door een beul van een Diesel, in eigendom toebehorende aan een te goeder naam en faam bekend staan de verhuisonderneming uit Hagen in Westfalen, en een wjjn- rode Porsche, wicns trotse bezitter met één hand vrolijk wel 120 km per uur zat te sturen terwijl hij ons, in het voorbij gaan, met de vrjje hand goedmoedig en niet zonder medelij den toewuifde die wij per trein uit Frankrijk hadden la ten overkomen, langs een reeks ter zake kundige medicijnmannen en toen het ding eindelijk, rinkelend van de verse onderde len en glimmend onder een nieuwe lak- laag, uit de kliniek kwam, moesten wij wel toegeven, dat het eigenlijk toch wel een opperbest machientje wasen dat het bovendien wel zonde mocht heten als het tijdens de Rally naar Monte Carlo 1956 op stal zou moeten staan. Zo gaat dat dan. Twee maanden geleden doken wij, aarze lend nog en argwanend, in het nieuwe re glement, en vervolgens schreven wij in omdat men nooit kon weten waar het goed voor was en omdat men, tenslotte, zijn inschrijving altijd nog kon intrekken, en toen gooiden wij gewoon maar voor de aardigheid eens een lijntje uit naar ónze oude strijdmakkers Van Lammeren en Van Voorden. „Nee", zei Dick van Voor den, „we hebben wel ingeschreven, maar dat kunnen we altijd nog terugtrekken. Nou is dat natuurlijk jammer want ik heb een nieuwe wagen. Een dróóm voor zo'n Rally. Lancia! Gran Turismo! Twee car burators! En meer dan 200 km per uuri En het ligt als een huis in de bochten Van dat ogenblik af wisten wij, dat wij de daverende dingen rond de Rally naar Monte Carlo 1956 niet uit de krant zouden behoeven te lezen En zo is het dan gegaan. De weerberichten zijn allermiserabelst en men moest, vandaag, zelfs op een egale Autobahn als die tussen Bremen en Ham burg, zijn wagen met de vingertoppen stu ren als men niet de décors wilden binnen vliegen en men beweert in koor, dat de H.H. Organisatoren van "dit jaarlijkse automobielfestijn er dit jaar zo'n stoere aangelegenheid van hebben gemaakt, dat de helft van de 350 goedgelovigen die er voor ingeschreven hebben, de Rivièra wel niet te bezichtigen zullen krijgen. Doch wij zijn, zoals altijd, op weg naar onze startplaats. Jan Hulsker, de „Brul boei" en de verslaggever. De klokkenwin- kel op ons dashboard is nog uitvoeriger dan bij de vorige gelegenheden en om de wielen van de „Brulboei" zitten vier zeer bijzondere, speciale sneeuwbanden en straks, als het hard gaat in de Rally, zul len wij ter voorkoming van verdere lichte hersenschuddingen als volbloedcoureurs met veiligheidsgordels aan onze zittingen hangen, en voor het overige behandelen wij de „Brulboei" als ware zij moeders eigen porceleinkast. Zo stond de bemanning van. de u lang zamerhand wel bekende „Brulboei" gis teren, tegen de avond, wel ietwat plech tig, aangetreden om uit Nijmegen de reis te aanvaarden naar Stockholm, de plaats waar ze dit jaar starten in de Rally Monte-Carlo. Links Jan Hulsker, rechts Martin Duyzings, onze redacteur, die in middels vannacht om u even aan de rally-sfeer te wennen meteen maar in Hamburg in de telefoon klom. (Van onze correspondent) Een Venlose jongeman, die van zijn werk naar huis fietste, kreeg van een hem achterop rijdende vriend, die zijn eigen kracht blijk baar lichtelijk onderschatte, een vriendschappelijke klap op de schouders. De jongeman sloeg daar door voorover op z'ijn fiets, brak een sleutelbeen en verloor twee tanden. Ook te Milaan hebben de Robbenzwem- sters successen geboekt. Het waren de laatste wedstrijden, die voor hen op het program stonden, want vandaag zijn zij met hun trainer Jan Stender naar Ne derland vertrokken. De 100 meter schoolslag werd op over tuigende wijze genomen door Rita Kroon in 1 min. 26.9 sec. Het Milaanse meisje Alba Furiosi tikte als tweede aan in 1.34.1. Op de 100 meter rugslag bleek Lenie de Nijs ongenaakbaar voor de Ita liaanse meisjes Masoero en de Micheli. De chronometers wezen 1 min. 14.7 sec. voor Lenie de Nijs aan. Tijdens de internationale zwemwedstrij den te Milaan heeft Mary Kok een aanval gedaan op het Wereldrecord 400 meter vrije slag, dat met 5.00.1 sec. sedert 15 september 1940 op naam staat van de Deense Ragnhild Hveger. Mary Kok, die reeds op deze afstand een tijd van 5.02.8 had genoteerd (op 26 augustus van het vorig jaar te Algiers) faalde te Milaan geheel. Zij noteerde de totaal tijd van 5.15.9 se.c De eerste hon derd meter legde zij af in 1.12,1. Het nummer 100 meter vrije slag won Mary in de tijd van 1 min. 9,5 sec. Lenie de Nijs tikte als tweede aan in 1.11.4 en de Milanese mej. Venturini werd derde in 1.13,7. De 100 meter vlinderslag leverde een overwinning op voor Atie Voorbij in De marathon kampioen Janus van der Zande kan gaan trainen. H\j is thans door j B. en W. van Halsteren benoemd tot in- i cassecrder van de huishuren der gemecn- I tewoningen, terwijl hij zijn eigen bakkc- 1 rijbedr(jf aan kant heeft gedaan en brood slijt dat elders wordt gebakken. Daardoor kan hij in de morgenuren over voldoende vrije tijd beschikken om j zich aan de training te wijden en zich voor te bereiden voor de marathon te Melbourne, want hij hoopt in het a.s. sei- j zoen zodanige resultaten te behalen dat aan zijn uitzending naar Melbourne niet behoeft te worden getwijfeld. Twee Canadese tafeltennisspelers. Nor- m_nd Dozois en Jacoues Hurtubise hebben verklaard, dat zij beslag hebben gelegd op een nieuw Wereldrecord door de bal' 14 uur en 19 minuten in het spel te houden. Het oude Wereldrecord zou met 13 uur en 20 minuten sedert 1954 op naam hebben gestaan van de broer van Hurtu- bises. Pierre en Claude Turgeon. De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. E. Blancquaert te Mariakerke (Oost- Vlaanderen) een aantal jaren lang een subsidie verstrekt ten behoeve van de voortgezette bewerking van het Neder- Vice-admiraal Ruben Piedrahita, de mi nister van openbare werken van Colombia, is in Bogota in een ziekenhuis opgenomen met talrijke fracturen en ernstige long kwetsuren, die hem naar verwacht wordt voor een jaar uit schakelen voor zijn ministeriële arbeid. Minister Piedrahita werd op zijn farm te Honda door een bulldozer overreden. Het ongeluk gebeurde, toen hij op een landse deel van een onder zijn leiding uit muilezel reed vlak voor de bulldozer. te geven reeks Nederlandse dialect atlassen. Prof. Blancquaert is hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Gent. waar hij van 1927 af college geeft in filologische oefe ningen in het Nederlands en in de histo rische grammatica van het Nederlands. De dialectatlas van het gehele Neder landse-taalgebied is samengesteld uit zes tien regionale dialectatlassen van België en van Nederland. Op het ogenblik zijn acht van deze atlassen verschenen; als de atlas compleet zal zijn, zullen ongeveer 2000 plaatsen zijn opgenomen. (Van onze Amsterdamse redactie) Tijdens de viering van de honderdste dies natalis der Amsterdamse universi teit heeft gisteren prof. mr. dr. D. Haze- winkel-Suringa de diesrede gehouden. Zij was hiermede de eerste vrouwelijke hoog leraar, die ooit zulk een rede hield. On derwerp van haar beschouwing was het Nederlandse uitleveringsrecht, dat zij verouderd noemde. De wet. getuigt van een benepenheid en waanwijsheid, welke dringend vernieuwing behoeft. Het in ons land op dit gebied vigerende recht maakt het b.v. thans mogelijk, dat tn de mijnstreek in Zuid-Limburg tal 1.14,5, de Franse Odette Lusien werd I van mannen hun gezinnen verlaten, in tweede (1.25,2). België of Duitsland werk zoeken en nim- De Argentijn Pilnik heeft zijn afge broken partij uit de vierde ronde van het Hoogoven-schaaktoernooi tegen de Italiaan Scafarelü in winst weten om te zetten en staat daardoor nu alleen aan kop met 314 punt. Na 45 zetten verloor Van Scheltinga (Ned.) zijn afgebroken partij uit de derde ronde van Toran (Spanje). Het duel heeft in totaal 6 uur geduurd. De afgebroken partij uit de derde ronde tussen Scafareüi (Ttalië) en Roessel (Ned.) De organisatoren van de Olympische Spelen te Cortina d'Ampezzo keken zon dagavond verheugd naar de lucht- Don kere wolkenmassa's pakten zich samen boven deze wintersportplaats en in de nacht van zondag op maandag is er sneeuw gevallen. Maandagavond sneeuwde het nog steeds in het bergplaatsje van de Dolomieten. Het eerste besluit, dat de organisatoren namen, was de hulpkrachten om sneeuw te brengen naar de diverse terreinen waar de skiwedstrijden zouden worden gehou den, naar huis te sturen. De buitenlandse teams, die bij gebrek aan sneeuw in an dere Italiaanse wintersportplaatsen hun trainingskamp hadden opgeslagen, zullen nu naar Cortina gaan om daar de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen. De volgende Russische rijders zijn aan gewezen voor de Olympische Spelen, welke 26 januari a.s te Cortina aanvan gen; Oleg Gonscharcnko, Boris Shilkov, Evgeny Grishin, Juri Sergejev, Boris Shilikovski, Boris Tsybm, Viktor Kopy- tin en Rafail Gratsch. Dertien Nederlandse equipes schreven ditmaal voor de Monte Carlo-Rally in. Men mist onder hen helaas enige cracks als Klaas Barendregt, Karei Ton cn Jan Flinterman. Niettemin: ook ditmaal is, met Maus Gatsonides en met Tak. de winnaar van de jongste Tulpenrally. Nederland vertegenwoordigd bij liet handjevol werkelijke favorieten voor de overwinning. Hieronder geven wij de Nederlandse deelnemers met hun startplaatsen, hun wedstrijdnummer en het strijdros waarmee zij ditmaal °P avontuur zullen trekken- Startplaats Equipe LISSABON: Gatsonides-Becquart (Fr.) MüNCHEN: W. Nout-J. Daniels H. Maasland-R. Slotemaker STOCKHOLM: W. Verwijl-E. v. d. Bergh A. v. Dongen-A. Schroder J. Heidendahl-J. Boekhout J. Koks-R. Gorris W. Tak-Fr. v. d. Vlugt Prof. v. Lammeren-D. v. Voorden W. v. Zij 11—J. Bleeker R. Borgerhoff-H. v. d. Laan V. Dassen-K. Herzdahl J. Hulsker-M. Duyzings Startnummcr Wagen 145 Standard 242 Opel Rekord 254 Alfa Romeo 280 Fiat 1100 285 Goggomobil 288 Peugeot 203 295 Volkswagen 296 Mercedes 300 SL 306 Lancia 310 Opel Rekord 323 Sunbeam 333 Porsche 349 Fiat 1100 T.V. De is na 75 zetten in remise geëindigd stand na de vierde ronde luidt: 1. Pilnik 3% pnt.; 2. Stahlberg 3 pnt.; 3. Matanovic en Toran 2% pnt.; 5. Roessel, Bouwmeester Kramer. Scarafelli en Van Scheltinga, allen 1% pnt.; 10. Orbaan 1 punt. De afgebroken partij uit de vierde ronde van het Hoogoven-schaaktoernooi tussen Roessel (Nederland) en Stahlberg (Zwe den), is door de Zweed zonder verder spelen remise gegeven. De in het Roothaanhuis (500 toeschou wers) te Amsterdam gehouden home trainer-wedstrijden hebben voor de Am sterdamse wielerclub Olympia en de ren ners Schalk Verhoeff (Pedaalridders Rot terdam) en A. Rijnders (Olympia) een gunstig verloop gehad. Olympia zege vierde namelijk in het eindklasse ment en Schalk Verhoef en A. Rijnders wonnen respectievelijk de 2 x 1 kilo meter- en de 2 x 2 kilometer-wedstrijd. De uitslag van de 2 x 1 kilometer wedstrijd luidde: 1. Schalk V.erhoeff (Pedaalridders Rotterdam) in 1 minuut en 21,8 seconde; 2. A. van Iersel (Apollo Rotterdam) in 1,23; 3. P. Willekes (Olym pia) in 1.23,2; 4. W. Habermehl (Apollo Rotterdam) in 1.23,2; 5. Schotman (Olym pia) in 1.23.8. Uitslag 2x2 kilometer-wedstrijd; 1. A. Rijnders (Olympia) in 2.44; 2. W. Klc- vert (Apollo Rotterdajn) in 2.46,4; 3. P. van Heusden (OlympTa) in 2.48,4; 4. II. Brinkman (Pedaalridders Rotterdam) in 2.48,6; 5. F. Roorijs (Apollo Rotterdam) in 2.49. Op de helft van de wedstrijd had Apollo Rotterdam de leiding met een tijd van 4 minuten en 10,2 seconde. Tweede was toen Olympia (4.11) en derde Pedaalridders Rotterdam (4.14 6). Doch in het eindklassement was de eer ste plaats voor Olympia in 8.19,4. Twee de werd tenslotte Apollo Rotterdam in 8.21,6. derde Pedaalridders Rotterdam in 8.27,6 en vierde Le Champion in 8.48,2. Er namen in totaal tien verenigingen deel aan deze ontmoeting. Naar wij vernemen zullen enkele beken de Nederlandse amateurrenners in het voorjaar een professional-licentie aan vragen en daarmede definitief de rangen van de amateurrenners verlaten. Op de eerste plaats zal Piet van Brekel (Echt) prof worden en verder zullen Leo van der Pluym (Dussen), Jan Westdorp ('s Heeren- hoek) en Wies Stolker (Zuilen) hun kans in professionalwedstrijden op de weg wa gen. Verder zal Harry Schoenmakers, die onafhankelijke is geweest, naar de be roepsrenners overgaan. me.r terugkeren. Pit kwaad neemt hand over hand toe en kost b.v. de gemeente Heerlen jaarlijks een halve ton „om te onderhouden hetgeen zij achterlieten". Ook op andere terreinen van dit recht, aldus spreekster, is een heilloze verwar ring ontstaan van jurisdictie met waar achtige rechtsgrond en dit verhindert een juiste tegemoetkoming aan landen, die in leef. en denkwijze veel overeenkomst met ons land vertonen. De wet moet vol gens haar o.m. ook opengestoten worden inzake het verbod van uitlevering van eigen onderdanen aan een andere natie, zoals reeds in Scandinavië en in bepaalde landen in Zuid-Amerika is geschied. In dit verband memoreerde zij de Breda- affaire en de uit Hitlertijd date rende Duitse wet, die de ontvluchte ge vangenen tot .Duitsers" had gemaakt. Italië is ons voorgegaan in de uitleve ring van personen die verdacht worden van fiscale delicten, zoals deviezenzwen- del, smokkel en belastingontduiking. Prof. Hazewlnkel betoogde tot slot dat het „onderontwikkelde gebied" van ons uitleveringsrecht weer ontgonnen moet worden. Het tot nieuwe wasdom brengen 1 noemde zij de taak van de huidige wet- i gever. Tijdens deze diesherdenking werd te- j vens het eredoctoraat uitgereikt aan mr. A. Pelt, van welke plechtigheid wij el ders in dit nummer melding maken, ter wijl voorts de uitslag werd bekend ge maakt van de prijsvraag der faculteit van rechtsgeleerdheid. Het wetenschappeliik geschrift, dat de Haarlemse student J. P, Scheltens zelf inspecteur van belastin gen op het thema: „Het recht tot na vorderen van belastingen" had inge stuurd, was bekroond met de gouden me daille. Prof. W. J. de Langen roemde de winnaar als een zelfstandig, oorspronke lijk en sterk denker. Vooral prees hij de jeugdige durf van de inzender, getuige zijn vele aanvallen ou arresten van de Hoge Raad. Mr. A. C. Olislagers, litt. slav. cand. uit Amsterdam, verwierf een eer volle vermelding. waaavan hij de bestuurder wilde gidsen door de overvloedige vegetatie. De muilezel werd onder de bulldozer verpletterd, de minister slaagde er in tus sen de twee rupsbanden door te slippen. Het luchtverkeer op de Parijse vliegvel- velden Orly en Le Bourget. is Maandag geheel stil komen te liggen als gevolg van een 24-uurstaking van een honderd tal mensen van de controlediensten. Het geldt een protest tegen de weigering van de regering om hun te betalen over de 55 dagen waarop zij onlangs gestaakt hebben. Het ballet van De Nederlandsche Opera zal op vrijdag 13 januari a.s. in de Stads schouwburg wederom een première uit brengen. Ditmaal zelfs een wereld première. waarvan de muziek gecom poneerd is door de Zwitserse pianist Nico Kaufmann, die bekendheid verwierf door zijn begeleiding en medewerking aan de balletten van Trudy Schoop en in de laatste tijd optrad als begeleider van Lotte Goslar. Het gegeven is van Leon Grieg, de choreografie van Franco'se Adret. Quatre Mouvements gaat in de beken de bezetting. Het Amsterdams Kunst- maand Orkest dat thans voor de eerste maal in samenwerking met het ballet van De Nederlandsche Opera in de Stads schouwburg optreedt wordt gedirigeerd door Anton Kersjes. Gisteren is voor de elektrificatie van de spoorlijn RoosendaalVlissingen het eerste blok geplaatst op Zeeuwse bodem. Daar bij was o.a. aanwezig de burgemeester van Rilland Bath. De Zeeuwse vlag ging hierbij in top. In mei hoopt men met de uitvoering van dit werk Goes te bereiken. In maart zal reeds met het trekken der draden bij Roo sendaal worden begonnen. De commissaris der Koninein in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. heeft verklaard het in hoge mate te be treuren, dat de matrozenopleiding van de Koninklijke Marine uit Vlissingen zal verdwijnen en zal worden overgeplaatst naar Den Helder. De commissaris meen de, dat dit niet in het belang van de ma rine is. Hij was bang, dat door deze mindere regionale spreiding de wervings kracht geringer zal worden. Het is be kend, dat een redelijk percentage, nl. een derde, voor deze matrozenopleiding uit de zuidelijke provincies van ons land af komstig is. Het is eveneens een feit, dat zeer vele leden van het beroepspersoneel een grote sympathie hebben voor Vlissin gen. waar de marine onder de bevolking zeer populair is. Jhr. de Casembroot vreesde in het algemeen, dat door deze verplaatsing de belangstelling voor Zee land zal verminderen, hetgeen ernstig moet worden betreurd. Horizontaal: 1. hevige samentrekking der spieren, 3. klein persoon, 6. roofdier, 9. Amer. staat. 13. armee, 15. loot, 17. an no (alk.). 19. tijdperk. 20. jongensnaam, 21. bevel. 23. plant 25. bergruimte, 27. hevige storm. 29. voorzetsel, 30. verdriet. Verticaal: 2. schadelijk insect; 3. soort onderwijs (afk.), 4. de oudere (afk.), 5. onmeetbaar getal, 6. zonnescherm, 7. meisjesnaam, 8. op zekere plaats, 10. vra gend vnw.. 11. van streek, 12. deel v.e. vulkaan, 14. aanzien, 16. deel v.e. fr. ont kenning. 18. jongensnaam, 22. Eng. voeg woord, 24. bijb. naam, 26. kostbare stof, 27. voegwoord. 28. toiletartikel. Verticaal: 1. koets, 2. aloe, 3. mi, 4. eer, 6. lat. 7. it. 8. nota, 9. klamp, 11. leed, 15. olifant, 16. stoppen. 19. larie, 21, lenie, 25. erker, 27. meat. 28. links, 30 ergo 33. leer, 35. sla, 36. dra, 39. et, 41. o.a. WOENSDAG 11 JANUARI HILVERSUM I. <402 m.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. "VARA.7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nws. 3.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Hoorsp. VARA: 10.20 V. d. vrouw. ll.OO Gevar. progr. 12.00 Accordeonork en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nws. 13.15 TentoonstelUngsagenda. 13.18 Instr. kwint. 13.45 Medische kron. 13.55 Gram. 14.30 V. d. jeugd. 16.00 V d. zieken. 16.30 Gram. 17.00 Hammond orgel. 17.20 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nws. 18.20 Piano. 18.30 Act. 18.40 Lichte muz. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Caus. 19.25 VARA-var-a. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20.15 „Leert Uw Landgenoi.cn 6). Ik had het werkelijk vergeten, ant woordde hij. Ik had het ook zo druk, maar ik kom dadelijk hoor, Lettie, onmiddellijk. Doch toen hij zich van het toestel ver wijderde, maakte hij in het geheel geen haast. Hij drentelde bij zijn bureau heen en weer, draaide langzaam het licht uit, sloot even langzaam het kantoor cn ging zonder de minste haast de stad door. Niets kwam hem die avond minder ge wenst voor, dan mensen zien, vooral vreemde mensen. Met lome schreden stak hij de markt over en slenterde de buiten wijken door. Enige jaren geleden, toen zij beiden wa ren getrouwd en geld hadden verdiend, lieten de twee compagnons, ieder voor zich een mooi huis bouwen. Zij waren beiden trots op hun woning en het ont brak hun niet aan vrienden en kennissen, want zij waren goede gastheren. Doch dit was de eerste avond, zover Cotherstone zich kon herinneren, dat. hij met weerzin zijn drempel overschreed. De verlichte vensters, de geug yan bet eten, verschaf ten hem geen voldoening en het kostte hem een buitengewone inspanning naar binnen te gaan en met een vriendelijk gelaat, de gasten welkom te heten. Ik kon onmogelijk eerder komen, zei hij, in antwoord op de schertsende ver wijten van Lettie, er moest nog iets afge handeld worden, waar haast bij is en ik zal na het souper nog een uurtje weg moeten, hoe gaarne ik ook zou thuisblij ven. Goedenavond mijnheer, hoe maakt u het? Aangenaam met u kennis te ma ken, zei hij, terwijl hij de vreemdeling de hand drukte. U zult onze noordelijke omgeving wel erg koud vinden en een groot verschil met Londen constateren, vrees ik. Nadat zij gezeten waren, nam hij zijn gast scherp op, zoals hij gewoon was wanneer hij iemand ontmoette, die hij nooit tevoren had gezien. Na een halve minuut zei hij tot zichzelf, dat deze jon ge rechtsgeleerde e enbijdehante, scher pe opmerker was, wie het niet aan ge zond verstand en ontwikkeling ontbrak. Hij was heel wat scherpzinniger dan Bent vond Cotherstone en dat was inderdaad zo. Bent was oppervlakkig: hij was een uitstekend zakenman, maar had geen bij zonder heldere en doortastende geest. Cotherstone liet zijn blik van de vreem deling naar zijn aanstaande schoonzoon dwalen en vanzelfsprekend maakte hij een vergelijking. Bent was een grote, knappe blonde jongen met blauwe ogen, spraak zaam en vrolijk. Brereton van middelma tige lengte; gedrongen van propories, zwart haar en donkere ogen; over zijn ge laat lag «en mat-bruine tint, die deed ver onderstellen, dat hij van buitenlandse af komst was. Om kort te gaan, dacht Co therstone, het soort, dat veel denkt, maar weinig zegt. En heb je mijnheer Brereton al het een en ander van ons stadje laten zien? vroeg Cotherstone aan Bent. —Ik heb hem voornamelijk bezig ge houden met familiezaken, stambomen en al die dingen, antwoordde Bent met een lachende blik naar zijn verloofde. U weet misschien niet, dat ik mijn familie-ge schiedenis aan het napluizen ben? O, ik ben met dat onschuldige tijdverdrijf on geveer een maand bezig de oude Kite- ly helpt mij daarbij vol ijver. Cotherstone kon een neiging om van zijn stoel op te springen, bijna niet on derdrukken; hij was er zelfs niet zeker van of hij geen overdreven belangstelling aan de dag legde. Wat, riep hij. Kitery? Mijn nieuwe huurder Wat weet hij van je familie? Hij is toch een vreemdeling! Hij weet er meer van dan ik, ver klaarde Bent. Hij heeft niets om handen en sedert hij zich hier heeft gevestigd, besteedt hij al zijn tijd aan onderzoekin gen op het gebied der geschiedenis van deze stad. De gemeentearchivaris heeft mij verteld, dat hij het halve stadsarchief reeds heeft doorgeworsteld. Hij schijnt een soort geschiedvorser te zijn en hij zei me onlangs, dat indien ik wenste erop in te gaan. hij onze stamboom tot, ik weet niet hoelang geleden, kon nagaan. Ik vond hem nogal scherpzinnig en heb hem toen verzocht, dat maar eens te doen. Hij heaft in bet archief een massa dingen ge vonden, waarvan ik nooit iets had ge hoord. Terwijl Bent sprak hield Cotherstone zijn ogen strak op het bord gericht. Zon der op te zien zei hij: Oh? en hij trachtte heel gewoon te doen, dan zal je Kitely de laatste tijd wel dikwijls gesproken hebben. Niet z0 druk, antwoordde Bent. Nu en dan bracht hij mij enige resultaten van zijn werk dingen, welke hij uit die oude registers had gecopieerd en van die aard. Wat heb je daaraan? vroeg Cother stone, meer om iets te zeggen, dan uit werkelijke belangstelling. Bent wil zijn familiegeschiedenis tot Willem de Veroveraar terug zoeken, zei Brereton langzaam. Hij gelooft dat de Bent's toen naar Engeland zijn gekomen. Maar die oude Kitely is nog niet verder gevorderd. Geen kwestie van, zei Bent. In ieder geval waren er ten tijde van Hendrik de Zevende reeds Bent's in HighmarketEn als iemand een stamboom heeft waarom hem dan niet behoorlijk opgespoord? Die oude Kitely is juist geknipt voor dergelijk werk. De archivaris zegt, dat hij gemeen testukken van zeshonderd jaar oud even gemakkelijk leest als de krant. Cotherstone zei op dit alles niets, doch denken deed hij zoveel te meer. Dus Ki tely had een tamelijk nauwe omgang met Bent, zij stonden geregeld met elkaar in verbinding. Daaruit volgden twee dingen. Ten eerste bewees het dat Kitely tot nu toe nog geen partij getrokken had van het geen hij betreffende Mallalieu en Cother stone wist en hij daarom beschouwd kon worden als betrouwbaar, ingeval hij door de compagnons betaald werd. Doch het bewees ook, dat Bent waarschijnijlk alles zou geloven wat Kitely hem vertelde. Er moest dus onmiddellijk met Kitely afge handeld wprden. Hij wist te veel en het was gevaarlijk, om hem maar vrij rond te laten lopen. Koste, wat het kostte, hij moest ten opzichte van deze zaak aan banden gelegd worden. Terwijl Cothersto ne zat te eten, concentreerden zich zijn gedachten op het éne punt, op welke wij ze Kitely onschadelijk te maken, zodat hij zwijgen moest. Kon Mallalieu maar vat op Kitely krijgen, zoals deze op hen. Zeg, sprak hij, toen het souper was afgelopen, het spijt me, dat ik mij voor een uurtje jullie gezelschap moet ontzeg gen, doch ik kan er werkelijk niets aan doen. Lettie wil jij de heren verder bedie nen, terwijl ik weg ben. Zing hun ook die mooie liederen eens voor, Bent, jij weet waar de sigaren zijn en waar de whisky staat, help je zelf en doe óf jullie thuis bent. U blijft toch niet langer dan een uur tje weg, vader?? vroeg Lettie. In die tijd kan Ik mijn werk wel doen. zei Cotherstone, lk zal in ieder ge val zo vlug mogelijk voortmaken, meis je. (Wordt vervolgd). kennen 20 40 Hoorsp. 21.35 Promenade-ork. 22.20 Caus 22.35 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws. fn Esperanto. 23.20 Gram. 23.45—24.00 Gram. II <298 m.) 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 S* "eken. 9.25 V. d. vrouw. 9.35 Lichte muz. 16-65 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram 11.30 Hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zigeunermuz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole-ork. 13.50 „Le Nozze dl Figaro" opera (2e bedr.). 14.40 Gram. 15.00 Jeugdconc 15.45 Gram. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.4!) Beursber. 17.45 Orgel. 18.15 Kamermuz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. 19.10 Nederl. volkslie deren. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr. ork. en soliste. 21.10 Caus. 21.30 Geestelijke liederen. 22.00 Internat. Evang. comm. 22.10 Gram. 22.15 Muz. caus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sport. 23.20 Gram. 23.35—24.00 Gram. Engeland, BBC Home serv., 330 m. 12.00 Gramm. 12.20 V. d. scholen. 12.40 Caus. 13.00 Gramm. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14.10 Rep. 14.30 Gramm. 14.55 Symph.- ork. 16.00 Hoorspel. 17.00 Vespers. 17.45 Caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer. 19.00 Nws. 19.15 Caus. 19.25 Sport. 19.30 Volksdansen. '20.00 Hoor spel m. muz. 20.30 Caus. 21.00 Symph.ork. (22.00 —22.15 Nws). 23.05 Caus. 23.25 Helen Waddell. 24.00 Nws. 0.080.13 Koersen. Engeland, BBC Light progr., 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale's Dagb. 12.15 Voordr. 12.30 Dansmuz. 13.15 Idem. 13.45 Ork.conc. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Licht ork. 16.45 Amus.mun. 17.15 Mrs. Dale's Dagb. 17.30 Dans muz. 18.00 Symph.ork. 19.00 Amus.muz. 19.30 V. d. jeugd. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nws. 20.25 Sport. 20.30 How do you do? 21.00 Gevar. progr. 21.30 Hoorspel. 23.00 Nws. 23.15 Act. 23.20 Continental Tapes. 24.00 Voordr. 0.15 Dansmuz. 0.45 Progr.- overz. 0.50 Weer. 0.551.00 Nieuws N.W.D.R.. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Operttcmuz. 16.00 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.50 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.15 Opercttemuz. 21.45 Nws. 22.10 Gevar. muz. 23.15 Moderne muz. 24.00 Nws. 0.10—'1.00 Lichte muziek. Frankrijk, Nationaal progr., 34 7m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.05 Nws. 18.30 Amerik. uitz. 19.30 Gramm. 20.00 Polphone muz. 20.30 Lichte muz. 22.30 Gramm. 2300 Ork.conc. 23.4524.00 Nws. Brussel, 324 en 48 4m 324 m.: 11.45 Gram. 12.30 Weer. 12.34 Gramm. 13.00 Nws, 13.15 Gramm. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gramm. 16.15 Oork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gramm. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Bazuinlcwart. 20.00 „Coriolamus". radio-opera. 21.00 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Strijkkwart. 22.55—23.00 Nieuws. 484 m.: 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 en 14.10 Gramm. 14.15 Ork.conc. 15.00 Gramm. 15.45 Koorzang. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 e* 17.30 Gramm. 19.05 „Uw programma". 19.30 Nwjl 20.00 Ork.conc. 21.30 Folkloristisch progr. 22.W Nws. 22.55 Idem. BBC Ultz. voor Nederland 17.45—18.15 Nws. Feiten v. d. dag. Engelü les v. beginnelingen, les 96, deel 4 (op 224 et 49 m.). AVROl 17.00—17.30 V. d, jeugd. l©v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4