Op weg naar Benelux-integratie LAATSTE BERICHTEN Pater A. KROUWELS ernstig gewond bij auto-ongeluk Gemeenschappelijke handels- A WEX Curasao BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Economische, sociale en handelspolitieke coördinatie CHAUFFEUR van ZwoI's I Albion 89 Albion 91 277.50 R.-K. MEISJE R.K. Middelbaar Onderwijs. t) een leraar Dr(s) in de Wis- en Natuurkunde 2) een leraarGeschiedenis M.O. Duits M.O.A. Spoedig wetsontwerp interparlementaire Benelnxraad Blindentuin in Den Haag Twee-preekstoelengesprekken voorlopig geannuleerd ADVERTENTIEN Binnenkort afsluiting der eerste gemeen- t schappelijke verdragen 315.- DINSDAG 10 JANUARI 1956 NSC PAGINA 8 Bevoegdheden inzake loonpolitiek Onderling overleg door het bedrijfsleven NADERENDE VERZADI GING VAN DE VRAAG Nieuwjaarsrede voorzitter K. v. K. Maastricht DEN HAAG SUBSIDIEERT NEDERL. KAMERORKEST NIEUW GEBOUW VOOR MAASTRICHTSE K.v.K. Economisch centrum RUBBER EN THEE PRODUKTIECIJFERS EERSTE MAANDEN NOG KRAPPE TINPOSITIE BEDRIJFSCHAP VOOR DE RAYONINCUSTRIE AUTOMOBIELPRODUKTIE IN DE V. S. KAJOTTERS NAAR DE MISSIE Welriekende bloemen en naam bordjes in braille SCHEEPVAART OP NOORDZEEKANAAL NEDERLANDER TE ANTWERPEN VEROORDEELD Op weg voor nieuwe tournee eer slank en lenig -T Verlost van overtollig vet. door WEX Goederen gevraagd Albion 90 242.50 Franco levering door geheel Nederland Personeel gevraagd Handel en Bedrijf Auto's Diversen De betekenis der beide wetsontwerpen, resp. inzake de coördinatie van de econo mische en de sociale politiek en inzake de handelspolitiek van de drie Bcneluxlan- den, acht de regering in het licht der se dert 1953 plaats gevonden hebbende ont wikkeling van de Benelux zo mogelijk nog belangrijker dan eertijds voor de verdere uitbouw der somenwerking met onze uniepartners. Dit deelt de regering mede in de me morie van antwoord op beide genoemde wetsontwerpen en'op het wetsontwerp be treffende tijdelijk beperking van de te ruggaf van omzetbelasting en invoerbe- lasting bij uitvoer naar België en Luxem burg. Het besluit tot het treffen van laatstge noemde maatregel viel op de Beneiux- ministersconferentie van juli 1953, met het doel de uitvoer van Nederland naar België te remmen. Sindsdien heeft zich echter een aanzienlijke toenadering tus sen de loonniveaus van beide landen voor gedaan, zodat de noodzaak van deze maatregel is komen te vervallen. Na over leg met de Belgische regering heeft de regering dit wetsontwerp dan ook inge trokken, zodat de memorie van antwoord er verder niet op hoeft in te gaan. De late indiening van de onderhavige wetsontwerpen en de vertraging in de toezending van de memorie van antwoord verklaart de regering enerzijds uit ver tragingen in België wegens de verkiezin gen en hernieuwde overweging in Neder land van de restitutie van omzetbelasting in verband met de wijziging in de weder zijdse concurrentiepositie. In de memorie van antwoord vervolgt de regering dan: De belangrijke toenadering op het ge bied der lonen enerzijds, de verdere in tensivering van het intra-Benelux-verkeer in samenhang met de versterking der wderzijdse deviezenreservs anderzijds hebben vroegere tegenstellingen goed deels of geheel doen verdw'jnen. zodat de grondslag voor de effectieve harmoni satie van de economische politiek in zijn verschillende aspecten aanzienlijk is ver stevigd. Daar komt bij, dat na langdurig voorafgaand overleg op de conferentie van het Benelux-ministerscomitê van 3 mei j.l. overeenstemming is bereikt over de wijze, waarop de harmonisatie der landbouwpolitiek binnen een tijdsperiode van zeven jaar tot stand zal worden ge bracht en daarmede het bestaande land- bouwprotocol van 1947, overeenkomstig de wens der drie regeringen, zal worden geliquideerd. De tijdens de conferentie van 3 mei j.l. bereikte overeenstemming heeft het mo gelijk gemaakt een definitieve gemeen schappelijke liberalisatielijst bij de O.E.E.S. in te dienen, welke lijst een onontbeerlijke basis vormt voor de ef fectuering van de gemeenschappelijke handelspolitiek. Tenslotte wijst de regering op de be langrijke vorderingen, welke sinds de indiening der onderhavige wetsontwerpen (juli 19541 op het gebied van de vrijma king van het kapitaalverkeer tussen de Benelux- landen zÏÏn gemaakt. De aldus sedert de ministersconferentie van 1953 in het overleg met onze Benelux- partners op verschillende terreinen van het economisch beleid bereikte overeen stemming in samenb ng met de plaats ge vonden hebbend economische, sociale en financiële ontwikkeling onzer landen heeft de regeringen dan ook, zoals in de jona ste troonrede reeds vermeld, aanleiding gegeven het verdrag van de Economische Unie in studie te nemen, waarbij o a van de onderhavige protocollen een vrucht baar gebruik zal kunnen worden gemaakt Naar aanleiding van de door zeer vele leden gestelde vragen over de stand van zaken met betrekking tot de totstandko ming van een Interp arlementaire Beno- luxraad vestigt de 'egering de aandacht er op, dat op 5 november j.l. te Brussel een overeenkomst nopens de instelling van een raadgevende interparlementaire Beneluxraad is ondertekend. De parle mentaire behandeling van een ontwerp van wet tot goedkeuring dezer overeen komst zal derhalve zeer binnenkort kun nen plaatsvinden. Wat de opmerking betreft, dat in di verse Belgische kringen de gedachte zou leven, dat het na-corlogse hier te lande gevoerde loonbeleid erop gericht is ge weest een gunstige concurrentiepositie voor ons land bij de uitvoer naar België te verzekeren, wijst de regering erop, dat de Belgische regering zich nimmer in die zin heeft uitgelaten. Overigens neemt ook de Belgisch regering het standpunt, dat aan de regeringen van de Benelux-landen een zekere bevoegdheid moet worden toegekend in te grijpen bij de loonvor ming. Met betrekking tot vragen over de af stemming van de sociale voorzieningen in de drie landen op elkaar verzekert de re gering, dat de mogelijkerwijze door hen gekoesterde vrees van een eventuele ver laging van de Nederlandse normen onge grond is. Het ligt bepaald niet in de be doeling van de regering het bereikte ni veau der sociale voorzieningen in het ka der van de samen -erking in Benelux- verband te verlagen. In tegenstelling tot wat deze leden me nen. heeft de regering het loonpeil nooit als de enige factor beschouwd, die van be lang is voor de concurrentiepositie. Wel kan in bepaalde omstandigheden een ver hoging van het loonpeil nadelig zijn voor onze concurrentiepositie. Het ene sluit het andere niet uit. Opgemerkt wordt, dat er een zeker contact is gegroeid tussen het Nederland se en het Belgische bedrijfsleven, waar door deze elkanders problemen beter hebben leren kennen, hetgeen aan de sa menwerking binnen het Benelux-gebied in belangrijke mate ten goede is gekomen De regelingen, die als resultaat van het onderlinge overleg door het bedrijfs leven zelf konden worden getroffen, heb ben dan ook in de meeste gevallen een gunstige werking gehad. Zij hebben ertoe bijgedragen de betrokken Belgische be driifstakken gelegpnheid te geven zich aan te passen aan de gewijzigde concur rentieverboudingen. Het is nooit de bedoeling geweest, dat deze uitzonderingsmaatregelen zouden worden getroffen ter wille van structu rele verschillen var meer duurzame aard Welbewust is ernaar gestreefd slechts tij delijke moeilijkheden door deze maatre gelen op te lossen. Deze hebben immers de bedoeling de integratie van de econo mieën der Beneluxlanden te vergemak kelijken, doch niet deze tegen te houden. Een en ander heeft ertoe bijgedragen, dat de actieve temporisering der integra tie in het laatste jaar praktisch overbo dig is geworden. In zijn nieuwjaarsrede voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Maastricht en Omstreken heeft de voor zitter, ir. L. P. M, H. Lhoest vastgesteld, dat 1955 voor het bedrijfsleven in het ge bied van de Kamer een voorspoedig jaar is geweest. De werkgelegenheid was zeer gunstig. De werkloosheid nam wederom met 18 pet. af. In sommige bedrijfstakken kunnen ech ter symptomen van een naderende ver zadiging van de vraag worden waargeno men, die de afzetmogelijkheden voor hel komende jaar moeilijker zullen maken. De overheid heeft gemeend de inflatoire krachten, die de gunstige economische si tuatie heeft opgeroepen, te moeten be strijden door de vervroegde afschrijvin gen te temporiseren en de vennootschaps belasting vervroegd te heffen, waardoor de investeringen worden afgeremd. Ir. Lhoest acht dit teleurstellend, aangezien de Investeringen uiteindelijk in hun ge volgen de beste inflatiebestrijders zijn. 78.500 kg; jan./dec. 910.000 kg; N-V. Cult. Mij. Serbadjadi incl. Silau en Ambaloetoe rubber 286.670 kg; jan./dec. 3083.797 kg; N.V. Lampong Sumatra Rubber Mij incl. Bogorredjo: rubber 84.500 kg! jan./dec- 1070.500 kg. N.V. Wai Sumatra Rubber Mij: rubber 80.500 kg; jan./dec. 865.500 kg; N.V. Zuid Sumatra Rubber Mij: rubber 44.500 kg; jan./dec. 506-000 kg. (Van onze Haagse redactie) De Haagse gemeenteraad heeft gister middag met de stemmen van de V.V.D.- fractie tégen besloten om aan de Stich ting „Het Nederlands Kamerorkest" voor het jaar 1955 een subsidie toe te kennen gelijk aan de rijkssubsidie over dat jaar, tot een maximum van f 15.000, .—Bij monde van mej. Hardeman verklaarde de liberale fractie niets voor subsidiëring te voelen, omdat het orkest zijn bestaans recht nog niet heeft bewezen. De belang stelling van het publiek was tot nu toe niet bijster groot en de kritieken in de pers waren niet daterend in loftuitingen. Ook de heer Van Praag (C.P.N.) vond, dat het orkest, gezien de maatstaven, die anders altijd worden aangelegd, wel erg vroeg als subsidierijp wordt aangemerkt. Wethouder Van Zwiindregt. het subsidie- voorste] verdedigend, zeide, dat er wei degelijk behoefte is aan een eerste rangs kamerorkest. In het Nederlands Kamer orkest is vertrouwen gerechtvaardigd, om dat het uit eerste klas musici is samenge steld. Italië. Griekenland en Portugal heb ben reeds contact opgenomen met het orkest voor het geven van een aantal uitvoeringen. Het Haagse belang in deze zou zijn. dat er van het orkest een pro- oagandistisehe invloed voor de stad zou uitgaan omdat Den Haag zijn vestigings plaats is. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel Fabrieken voor Maastricht en Omstreken is met algemene stemmen besloten met betrekking tot de huisvesting van de Ka mer over te gaan tot nieuwbouw. Blijkens mededelingen van drs- H. van Eyseren, voorzitter der bouwcommissie zal een verbouwing en uitbreiding van Pc bestaande huisvesting dier Kamer zek-r 200 000 belopen Dan zou nog niet aan alle vereisten voor een moderne en praktische zetel van de Kamer zijn vol daan. Nieuwbouw geniet daarom de voor keur. De commissie bereidt plannen voor zoals de heer Van Byseren reeds had me degedeeld tot de vorming van een eco nomisch centrum in een groot kantoor gebouw. De gedachten gaan daarbij u t naar de oprichting van een stichting, die de financiering en de organisatie der ex ploitatie en verhuring van de delen van dit centrum zal behartigen. Van een sug gestie van prof. dr. ir. H. Gelissep om een prijsvraag uit te schrijven, nam de commissie gaarne kennis. Eerste vereiste is thans een beschikbare bouwplaats ti Maastricht te vinden voor dit econo mische centrum. De fa. D. M. en C. Watering bericht, dat op onderstaande ondernemingen is ge oogst resp. in december en geheel 1955: N.V. Cultuur Mij Maswati: thee 12.600 hkg; jan./dec. 130.300 hkg; rubber !5.900 kg; jan-/dec. 185.300 kg. N.V. Cult, Mij Sedep incl. Negla: thee 151.000 hkg: jan./dec 2649.000 hkg. N.V. Theecult. Mij Pangheo- tan: thee 91.900 hkg; jan./dec. 924.400 hkg, opkoop 6.600 hkg; jan./dec 61-700 hkg. N.V. Mij. Santosa: thee 64.000 hkg; jan./dec. 1.039-900 hkg; N.V. Cultuur Mij Rantja Bo- lang; thee 43.000 hkg; jan./dec. 598.300 hkg: N.V- Landbouw Mij Preanger Regent schappen: ondernemingen: Patoehalanden: thee 76.000 hkg; jan./dec. 835.200 hkg; Tjikorailanden: thee 21.400 hkg; jan./dec. 297.800 hkg; Tjisompet: rubber 32.000 kg: jan./dec. 269.800 kg; N.V. West Java Thee Cult Mij: rubber 12-300 kg; jan./dec. 130.700 kg; N.V. Sumatra-Rubber Cult.- Mij: rubber 82.000 kg; jan./dec. 966.000 kg: N.V. Ned. Noorsche Plantage Mij: rubber In een overzicht betreffende de tinvoor uitzichten zeggen A. Strauss and Co. te Londen, dat de tweede helft van het jaar 1956 waarschijnlijk een tinoverschot te zien zal geven, waarvan de omvang af hangt van de snelheid, waarmee de in ternationale tinovereenkomst in werking zal treden. Voor de komende maanden is het echter moeilijk iets anders te voor zien dan schaarste. In zijn openbare vergadering van 13 januari zal de Sociaal-Economische Raad een ontwerp-advies behandelen tot instel ling van een bedrijfschap voor de rayon industrie. In het ontwerp wordt het be drijfschap ingesteld voor de ondernemin gen, waarin het bedrijf van het uit cellu lose vervaardigen van vezels en garens wordt uitgeoefend. De automobielproduktie in de Ver. Sta ten herstelde zich de vorige week tot een aantal van 123.200 stuks vergeleken met 105.670 stuks in de voorafgaande week. Deskundigen in de V.S. zijn van mening dat de recordproduktie van 7.942 983 wa gens in 1955 waarschijnlijk wel haar in vloed zal hebben op de produktie van 1956. De K.A.J, en de V.K.A.J. hebben in Am sterdam een internationale dag gehouden, waarop enigen van de zes jongelui die naar de missiestatie van de Witte Paters in Tanganyika vertrekken, iets hebben verteld over hun toekomstig werk. In to taal zullen twee metselaars, drie timmer lieden en een elektricien in februari naar Afrika gaan. Daarna worden nog zes Ka- jotters uitgezonden naar Noord-Amerika en twee naar Karachi (Pakistan). Er is een keuze gemaakt uit 20 vrijwilligers, wier aantal nog steeds stijgt. Volgende week wordt afscheid genomen van degenen die naar Afrika vertrekken. Daarbij zal ook aanwezig zijn de stichter van de K.A.J., de Belgische kanunnik mgr. Jos. Cardijn. Voor de massale bedetocht naar Come hebben zich reeds meer dan 30.000 Ka jot ters opgegeven. Met groot enthousiasme hebben alle fracties in de Haagse raad ingestemd met een voorste] van B- en W om een bedrag van 31.670 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een blindentuin in het Zui derpark. Deze tuin zal borders langs de paden bevatten met welriekende bloemen, terwijl deze borders zodanig gelegen zul len zijn dat men met de voet zal kunnen voelen waar zij beginnen. Het is het plan bij deze welriekende bloemen en planten naambordjes' in brailleschrift 'e zetten. Het midden van de blindentuin zal bestaan uit een gazon, dat vrij betre den zal mogen worden. Ook daarin zijn weer oplopende bloemvakken geprojec teerd. Tenslotte zal in deze tuin een ge bouwtje worden gezet waarin een toilet wordt ondergebracht en waar verder bezoekers van de tuin voorlichting en in lichtingen over de in de tuin aanwezige planten en bloemen zullen kunnen krijgen Ten behoeve van de scheepvaart is. naar wij van de rijkswaterstaat vernemen, ingesteld de „zichtberichtendienst Noord zeekanaal". Zichtgegevens worden op ge regelde tijden verzameld door zeven waar nemingsposten. De dienst treedt In wer king zodra op een dezer waarnemingspos ten het zicht is afgenomen tot minder dan 1090 meter (voor de semafoor tot minder dan 4000 m). Embarkerende loodsen zijn steeds van het laatste zichtbericht op de hoogte. Schepen welke IJmuiden aanlopen kun nen radiotelefonisch aan IJmuiden-radar het laatste zichtbericht opvragen. De correctionele rechtbank te Antwer pen heeft de Nederlandse boekhouder H. van E. uit Amsterdam wegens valsheid in geschrifte en verduistering veroor deeld tot 5 maanden en 8 dagen gevan genisstraf en 2520 frank boete Van E was er van beschuldigd de boekhouding van een handelaar, die een faillissement nabij was, zodanig te hebben bewerkt dat de fiscus voor een aanzienlijk bedrag kon benadelen. Hij zou zich echter vooraf 32.000 frank hebben toegeëigend. De han delaar. die een aanklacht tegen Van E had ingediend, werd zelf wegens vals heid in geschrifte veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en 520 frank boete. Van S. zal hem de verduisterde 32.000 frank terug moeten betalen. (Van onze verslaggever) Gisterenmiddag is de anlo, waarin de paters Franciscanen Albertinus Krouwes en Randulf Renirie, op weg van Heemstede naar Weert, op de rijksweg tussen Vianen en IJssc.lstein geslipt. Pater Krouwels liep hierbij een ernstige beenbreuk op, terwij] pater Renirie er met enkele ontvellingen en pijnlijke plekken afkwam. Pater Krouwels, die met pater Renirie, op weg was om in Weert een van de bekende Tweepreekstoelen-gesprekken te houden, is in liet ziekenhuis Joannes de Deo aan de Mariaplaats te Utrecht opgenomen. Voorlopig kan aan het Twee-preekstoelen-program geen uit voering meer worden gegeven, daar liet zich laat aanzien, dat met het herstel van pate> Krouwels wel enkele maanden gemoeid zullen zijn. De weg tussen Vianen en IJsselstein was glad door pas gevallen sneeuw. Op een gegeven ogenblik begon de auto te slippen, de pater, die aan het'stuur zat, kon de wagen niet meer op de weg hou den, de wagen reed tenslotte over de wegberm heen en kantelde tot vlak bij een langs weg lopende sloot. Door de schok werd pater Krouwels uit de auto geslingerd, vielnog 'uist op de kant neer, maar kwam daarna in het water terecht- Pater Renirie was in de gekantelde wa gen gebleven. Onmiddellijk schoot van alle kanten op deze drukke verkeersweg hulp toe. Pater Krouwels werd uit het water gehaald en langs de kant gelegd. Zijn eerste woor den waren, dat men moest gaan kijken naar de auto, omdat er nog een mede broeder van hem in gezeten was. Pater Renirie beek echter geen ernstige kwet suren te hebben opgelopen en nadat men het portier had opengewrikt kon hij zelf de auto verlaten. Intussen had men de zwaargewonde pater Krouwels in een auto gedragen en reed met met de gekwetste naar een dokter in Vianen. Deze verleende de eer ste hulp. waarna een amhulaneeauto uit Utrecht kwam om pater Krouwels naar het ziekenhuis Joannes de Deo in Utrecht over te brengen Daar is hij opgenomen Vanochtend maakte de patiënt het de ernstige omstandigheden in aanmerking genomen, redelijk, al zal de volledige genezing wel enige maanden vorderen. Pater Krouwels heeft landelijke be kendheid gekregen als een der comparan ten in het Twee Preekstoelen-gesprek, dat sinds oktober 1953 overal in het land is gehouden Gisteren waren pafer Krouwels en pa ter Renirie die. sinds pater Auxen- tius van Schalen in augustus pastoor is geworden, aan deze gesprekken deel nam voor een nieuwe toernee op weg. Gisteravond zouden ze voor het eerst in Weert opgetreden zijn. terwijl verder avonden waren geprojekteerd in Heem stede. Eindhoven. Bergen op Zoom. Delft en Utrecht. Met deze toernee zou een gehele maand gemoeid geweest zijn. Tij dens deze reeks zou ook het 250ste ge sprek gehouden worden, terwijl in het geheel vijftig kerken in het gehele land bezocht zouden zijn. Op het ogenblik kon men nog niet meedelen wat precies de plannen zijn ten aanzien van de gesprekken Voorlo pig heeft men echter alle vastgestelde avonden moeten annuleren. Een derge lijk gesprek vereist een grote mate van samenwerking tussen de twee paters en het is uiterst moeilijk om plotseling een ander spreker te doen invallen. Aanslag op werkwilligen. Elf arbei ders zijn maandag gewond door ontplof fing van een dynamietiading in een hout zagerij te Chapman in de Amerikaanse staat Alabama. Reeds zes maanden lang wordt door een vijfhonderdtal arbeiders gestaakt. De slachtoffers van twee van hen is de toestand ernstig behoorden niet tot de stakers. Volgens een hgoe politieambtenaar ontplofte de lading, die in het weekend zou zijn geplaatst, toen de arbeiders voor het begin van het werk bij elkaar stonden. Naast de gemeenschappelijke liberalisa tielijst In de O.E.E.S. vormt de gemeen schappelijke dollarliberallsatielijst, die in juli 1954 van kracht is geworden, een be langrijke stap voorwaarts in de richting van de uitvoeding icr gemeenschappelijke handelspolitiek. Evenals voor de in O.E.E.S.-verhand geliberaliseerde pro- dukten het geval is, kunnen de op de ge meenschappelijke dollarliheralisatieliict voorkomende produkten In het gehele Be- nclux-land de goederen importeert. Naar het oordeel van de regering is de grondslag gelegd voor de uitbouw van het verdere gemeenschappelijke handels politieke beleid. Dit zal zich nu In het bijzonder richten op de te voeren politiek in de niet- geliberaliseerde sector. Als re gel zal daabij gelden dat de partners voor de betrokken produkten eikaars contin- genteringsrégime overnemen. De voor waarden. waaronder dit kan geschieden, alsmede de bepaling van de hoogste van de alsdan in te stellen gemeenschappe lijke contingenten, zijn thans In studie. Naar mag worden aangenomen, zal, bin nenkort het resultaat van deze studie de mogelijkheid scheppen tot het afsluiten van de eerste gemeenschappelijke han delsverdragen. Ook op ander gebied is sinds 9 decem ber 1953 in internationaal verband uit drukking gegeven aan een gemeenschap- pelijke politiek. Bij al d. in dat verband tjpk js Veie leden hebben, refererende aan de termijn, die ten aanzien van de realise ring der gemeenschappelijke handelspoli tiek is genoemd, de vraag gesteld, of men na het bereiken van die toestand uitslui tend gemeenschappelijk zal onderhandelen dan wel het voeren van een gemeen schappelijke handelspolitiek zal laten af hangen van de zich van geval tot geval voordoende onderhandelingssituaties De regering deelt te dezen aanzien mede. dat tn het huidige stadium nog sprake !s van separate handelsbesprekin gen. Deze worden evenwel niet gevoerd dan nadat tussen de partners het nodige vooroverleg is gepleegd over de weder zijdse posities ten opzichte van het derde land, waarmede de handelsbesprekingen zullen plaatsvinden. Het ligt evenwel in tic bedoeling om, zodra de gemeenschappelijke handelspoli tiek volledig zal ziin gerealiseerd, ultslni- tend gnmeens"hao' olijk de onderhande lingen te voeren. Het is inderdaad hel voornemen het nrotneoi te doen voortdu ren tot het integraal, zo nodig aangepast aan do opgedane ervaringen, overgaat in het Unie-verdrag. De voordelen van de gemeenschappelij ke handelspolitiek, zi.in naar de mening van de regering een onderdeel van die der economische unie in het algemeen ge zien De gemeenschappelijke handelspoll Met grote droefheid geven wij u kennis dat na een langdurig geduldig gedra gen lijden, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk, zacht en kalm is overleden, mijn zorgzam. Vrouw en onze lieve Moe der, Behuwd- en Grootmoe der. Zuster. Behuwdzuster en Tante, Mevrouw MARIA HEN'DRIKA MARKX Echtgenote van de He'er Hendrik Jacobus Hersbach in de ouderdom van 66 jr. Uit aller naam: *H. J. HERSBAC1, en kinderen Schiedam, 9 jan. 1956. Oosterstraat 71. Rozenkransgebed dinsdag en woensdagavond te 7 u. ten sterfhuize. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden 12 januari a.s. in de paro chiekerk van O.L. Vr. van de Allerh. Rozenkrans. De stille H.H. Missen zijn te 7 cn 7.45 uur, de gezong' r il. Mts van Requiem te 11.30 uur, waarna de be grafenis vanuit do kerk op de R.K. begraafplaats te Schiedam. Heden overleed voorziei, van de H.H. Sacramenten der Stervenden in de ouderdom van bijna 80 ja ren, onze beminde Broeder Zwager en Oom de Hoogeerwaarde Heer ADRIANUS J. VAN' DEN BKEKEL Emeritus-Deken en Pastoor te Kaatsheuvel St. Jan. Namens de familie: Tilburg: Willem il-straat 2 Jos van den Brekel Kaatsheuvel. 2 jan. 1956. De Uitvaart zal plaatshea ben in de parochiekerk van St.-Jan te Kaatsheuvel donderdag 12 januari om 10 uur. Bijeenkomst In de kerk om 9.45 uur Gevraagd: bekwaam ■n een meubeltransport be drijf. Brieven onder no. 4780 oureau van dit blad. Als U niet meer mee kunt, bij sport of spel builen M adem raakt en U de min- f dere voelt van zelis oudere vrienden oi vriendinnen, omdat overtollig vet U in de weg zit, neem dan WEX. Wex verlost U geleidelijk en op volkomen natuurlijke wijze van alle overdaad die U vermoeit en ontsiert. Daarbij is Wex nog lekker ook I Heerlijk fris en opwekkend dat glas Wex. 'n Goede gewoonte 'n gto W EX, direct na liet opslaan Nette meisjes voor alle afde- ingen Stoom, en Chcm. was serij Nico Nijman, Voorhaven 33-41, R'dam-west. Wij betalen v.a. 3U et per kg. lompén en ue hoogste prijzen voor couranten, oud ijzer en alle soorten metalen. W. Jan sen, Noordvest t.o. 117. Dam- iaan 50, tel. 68134. Sparkling Grape Saline GEVRAAGD een nee gerezen vraagstukken heeft steeds een in tensief vooroverleg tussen de partners plaatsgevonden, hetgeen tot een gelijklui dende gedragslijn bij de behandeling er van heeft geleid. De regering kan de mening van vele leden, als zou slechts met een begin van de coördinatie zijn volstaan, niet onder schrijven. immers een voorwaarde om de economische unie te doen functioneren. De vrees, welke deze leden uiten, dat bij gemeenschappelijke handelsbesprekin gen de Benelux-partners tegen elkaar zouden kunnen worden uitgespeeld, wordt door de regering niet gedeeld. De tot nu toe opgedane ervaringen rechtvaardigen naar hun mening deze vrees niet. Hetelucht-haardkachel met bijzondere eigenschappen Hetelucht-convector Frontstraling Laag brandstofverbruik Sierlijk model Door tegentrek-inrichting uitstekend regelbaar Kan ook met parel anthra- ciet worden gestookt »Cap. 375-425 m3 Met glasdeur slechts Met dezelfde goede eigenschappen als de Albion 89. Capaciteit 300-350 m3 Capaciteit 275 m3 Met glasdeur slechts Met glasdeur en circulatie-kast, voor dag en nacht in gezin met kinderen, als hulp in de huishouding, vi, erdere nulp aanwezig (olie- stook verw.). Mevr. Kimman, Oud Wassenaarse- weg 15, Wassenaar mmMM du j ij i (J o wtb lilt. wuor»« meei a ets extra tul een maximum van v «vuoraer dij vuur uit oei hu nu Inlijsten van platen, foto's en aquarellen schilderijen. Scher pe pejzen en toch 2 Jaar ga rantie. C. van Boenen, Dam 41-43, tel.. 66192. Showroom: v laardingerstraat 6. Wij vlechten weer rotan- en biezensloelen. Adres: W. Net ten, Kamperfoelielaan 1U, Ke. thel of aai. net pakhuis: Grot- baan 36, Schiedam. Geopend dag- van i-5 uur en 's zater dags van 9-1 uur. rasspiegeis 12U x 3'J cm. t 12. io 120 x 36 cm. f 14.75, 80 cm rond t 17.- compl- geplaatst Geslepen ruiten voor suitedeu ren. Glasindustrie, Boterstr. 39 Tel. 68945. Pick-ups en platenwisseiaars vanaf i 68.50. Reeds voor f 1- per week zonder vooruitbeta ling. Desgewenst met. 10-30 platen naar keuze, ruime sor tering van merken als, Phi lips, i'elefunken. Callaro, Duai Jarrard, Joboton, Thorens, enz Uitgebreide collectie van de nieuwste modellen wisselaars salonkasten. Kroon Radio, Schiedamseweg 117, tel. 34(4 Bij tramhaltes Radio toestellen *"rie 1956' Uitgebreide keuze kendste merken o-- - I'elefunken. Grundig, Erres, Fncor, enz- Betaamaar per week of P^.^Wil ko- der vooruitbetalavSnfiF muis demonstreren en de con dities bespreken- Inruil oude fnostei 6en tegen aantrekkelij kc mks kroon Radio, Schledam- seweg llOL tel- 3'J717. Bij tram. Dalte. erie in de be- 0>a< philips, 1C nuur: auto's Slmka 54/5» voor 'angt termijn, Kllometei vrij. Br. Prins Mauritsstr. 17, üclft Voor enige voormiddagen per week, in klein gezin, huishou delijke huip gevraagd. Aanm liefst na 19 uur. v. Nimwegen, Singel 198 b, Schiedam. Klein gezin, mod. flat bewo nend stadsverw. vraagt hulp voor de huishouding tot 4 uur of de gehele dag. Tevens een werkster voor 2 halve dagen per week. Aanmelden: Oude Binnenweg 57 b. Gooi geen dieren op straat, ik ben dag en nacht paraat. De dierenbeschermer, tel. 64343, Nleuwstraat 27 RADULFUS-KOLLtSGE (R.K. H.H..S.) te Willem^Taci, Curagao, gang van 1 september 1956, 5-j. H.B.S. en vraagt met In- bevoegd voo*- Wiskunde, Natuurkunde en Mechanika. Vouedige betrekking. OF GeschieJenis MO. hoofdakte. Slechts in genoemde kombinaties is een vol- ledige betrekking gewaarborgd. Aig. eisen: maksimum leeftijd op 1 sept. '56: 34 jaar, gehuwd, informaties naar persoon en kapaciteiten als leraar moeten zg zijn. Salaris: van f 7200,— tot f 10200,—. Duurtetoesiag: van t 4464,tot f 5280, Verg. uitrustingskosten: 2 mad. bezoldiging -j- duurtetoeslag tct 'n maksimum van f 1500, Vrije overtocht voor t gezm. Om de 6 jaren: 6 mnd. verlof, met vrije overtocht en behoud van salaris. Alle geldbedragen in Ant. kourant (-2x Ned.). Sollicitaties aan: Frater Respicius, Gasthuisstraat 68, TILBURG. 144. „Wat kan mien dat luik schelen?' gromde Karei Kleuntjes. die nergens meer een straaltje hoop op behoud kon ontdekken. „Het kan mij een heleboel schelen", zei Piet „Waar een luik is, is een uitgang en waar een uitgang is, kunnen wij ontsnappen. Als we maar eenmaal de kans hebben om aan dek te komen, dan zal alles wel beter gaan Dan staat de weg naar de vrijheid weer voor ons open. Desnoods springen we over boord en zwemmen we naar de wal. „Als we midden op zee zitten zeker", mopperde Karei. „Ik mag dan al een goei voetballer wezen, een kanaalzwemmer ben'k beslist niet. Zou het niet beter wezen gewoon naar dek te gaan en ons te melden ble de kapitein?" - „Dat hangt er van af", ant woordde Piet. „Als de kapitein ook zo'n idio te voetballiefhebber is, dan begint dat ge harrewar natuurlijk weer van voren af aan. Enfin, laten we eerst maar eens proberen of we dit luikje kunnen openkriigen". - Dat bleek al heel gemakkelijk te zijn, want het luikje zat helemaal niet dicht. Een slag aan de kruk was al voldoende om de weg naar de vrijheid te openen. Bovendien vonden ze ook nog een scheepslantaarn in de ruimte achter de luikje staan, die ze konden aan steken, zodat ze konden zien wat ze deden. Karei lichtte eerst Piet bij, toen die door dat luik ie kroop, doch toen nam Piet de nauwe koker, die zich achter dat luikje bevond en na een korte kruippartij belandde hij in.een andere ruimte van het schip. Dat bleek de woonruimte te zijn van een of andere nette matroos. Te oerdelen tenminste naar het feit dat de brave pikbroek er zijn pasgewassen kloffie te drogen had gehangen. Er viel maar een klein beetje schemerig licht door een- kleine patrijspoort en Piet zei: „We boffen al weer Karei. Het is bijna donker. We zullen hier blijven tot het, helemaal donker is. Dan gaan we voorzichtig naar dek om te zien wat ons verder te doen staat 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 8