^an ae rand van een ooriog Dulles dreigde driemaal met atoom- aanvallen on communistisch-China GRATIFICATIES AAN GEMEENTEPERSONEEL Overweldigende Philipsreceptie in Amsterdams Carltonhotel Gloeilampjes Vijf agenten regelden verkeer Tunnel onder Nijmeegs station Brits-Russiscli geschil over Baltisch goud Bemiddeling bij vrij stelling militaire dienst PgXDERDAG 12 .TANTTART ISSC Sovjet-voorstel van de hand gewezen Adverteerder volgde legale weg Lid van oude garde ferentie van Genève had verstrekt en Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja welke landen aan de communisten ten prooi dreigden te vallen, had gered. Het laatste geval speelde zich af in de herfst van 1954, toen een invasie van For mosa door de communisten dreigde. Het Amerikaanse Congres keurde toen met overweldigende meerderheid een door Dulles opgestelde resolutie goed, waar bij de oresident gemachtigd werd tot het gebruik van Amerikaanse strijdkrachten ingeval van een Chinese aanval. In het vraaggesprek zeide Dulles, dat het nodig was dergelijke risico's te ne men voor de vrede. Terwijl de verrassende uitslag van de verkiesingen in Frankrijk al lang en breed bekend is, beginnen vit Frans Afrika berichten en foto's binnen te ko men, waaruit blijkt, dat daar onder de gekleurde bevolking grote belangstelling voor de stembus bestond. Deze foto laat zien hoe de heer Felix Houphouet-Boig- nyde leider van de democratische par tij van de Ivoorkust, tevens president van de territoriale vergaderingin Ad- jame, de Afrikaanse voorstad van Abid jan, de hoofdstad van de Ivoorkust, te midden van een groepje geïntrigeerde kiezers uit zijn gebied zijn stem uit brengt. De gemeenteraad van Nijmegen heeft gisteravond met algemene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen, een krediet te verlenen van 6.600.00? voor de aanleg van een tunnel onder het station als een kortere verbinding tussen Nij- megen-west en het centrum van de stad. Dit jaar zal nog met het werk worden begonnen en zal er 600.000 aan worden besteed. In 1957 wordt 3.000.000 besteed en in 1958 nogmaals 3.000.000. Men hoopt in dat jaar de tunnel gereed te hebben. Het rijk verleent een rijksbijdrage van 800.000; de gemeente hoopt, dat deze subsidie zal worden verhoogd. De Britse regering heeft een door dc Sovjet-unie voorgestelde regeling van een oude eis tot schadeloosstelling wegens ont eigening van Britse goudconcessies van de hand gewezen. Het betreft hier Russische verplichtin gen (thans tot 2,5 miljoen pond opgelopen) tegenover de Lena Goldfields Cy. en de Tetiukhe Mining Corp. Deze maatschap pijen, waarvan de eerste reeds in 1908 werd opgericht, hadden belangen in goud velden op het Vitimplateau ten oosten van het Baikalmeer. In 1917 werden de goud velden genationaliseerd, doch in 1925 ver leende de Sovjet-regering de Britse maat schappijen een concessie voor dertig jaar. Drie jaar later werd de concessie inge trokken en in 1934 werd na arbitrage bepaald, dat de maatschappijen vergoeding zouden ontvangen, te betalen in jaarlijkse termijnen. De Russen hebben sedert 1940 hun be talingen stopgezet als vergelding voor de Britse weigering het eigendomsrecht der Sovjet-unie op 5,7 miljoen pond aan Bal tisch goud te erkennen. Dit goud, voor malig bezit van Estland, Letland en Litauen werd in 1940 door de Bank van England geblokkeerd De Russen hebben nu voorgesteld de betalingen te hervat ten, indien de Britten bereid zouden zijn het Baltische goud te deblokkeren. Zoals boven gezegd is dit evenwel te Londen afgewezen, omdat Groot-Brittannië slechts de facto en niet de jure de bezetting der Baltische landen erkent. Verleden maand had het Eerste-Kamer- lid de heer Algra aan minister Staf ge vraagd, of het hem bekend was, ^at een zekere C. J. J. W. uit Bennekom per ad vertentie de namen en adressen van per sonen had gepubliceerd, die mede door diens bemiddeling algehele vrijstelling van militaire dienst hadden verkregen- In antwoord op deze vraag heeft ir. Staf thans geantwoord, dat dit inderdaad zo is. doch dat ten aanzien van alle in deze advertentie genoemde gevallen Uit nauwkeurig geregistreerde gegevens on omstotelijk vaststaat, dat de vrijstelling van militaire dienst of uitstel van her halingsoefeningen uitsluitend werd ver leend op grond van feitelijke gegevens en ambtelijke adviezen dan wel conform uit spraken van de Raad van State, welke eenzelfde grondslag hebben. De minister heeft de gegevens nagegaan en bevonden, dat een zuivere toepassing der wetteijke bepalingen heeft plaats gevonden. Van de besognes van de adverteerders en de berekende kosten in de geadver teerde gevallen is aan de minister een opgave verstrekt. De minister vestigt er de aandacht op dat verzoeken tot vrijstelling of uitstel in het algemeen behoren te worden gedaan ter gemeentesecretarie. Aan deze hier verleende bijstand zijn voor belangheb benden géén kosten verbonden. Tenslotte gaf de minister nog een over zicht van de verhouding van de aantallen verzoeken tot vrijstelling van militaire dienstplicht wegens persoonlijke onmis baarheid of uitstel van herhalingsoefe ningen, welke werden toegewezen, tot de aantallen gevallen, waarin een verzoek moest worden afgewezen. Deze getallen waren: persoonlijke onmisbaarheid verleend afgewezen 1954: 5541 3136 1955: 6148 2770 uitstel herhalingsoefeningen verleend afgewezen 1954: 2477 5972 1955: 2426 5514 In hoevele van deze gevallen betrokke nen zich door een bemiddelaar hebben doen bijstaan. Is niet met nauwkeurig heid na te gaan, daar bemiddeling in de procedure in de regel niet herkenbaar is. Ten hoogste kan hier echter sprake zijn van een zeer klein gedeelte, aldus de mi nister. toenmalige Nederlandse afdeling werd benoemd. Onder zijn leiding voltrok zich de opbouw van de na-oorlogse verkoop in Nederland en werd de N.V. Philips Nederland opgericht, een organisatie, welke thans ruim 1500 werknemers telt. De activiteit van het Philipsconcern in eigen land is sinds 1946 verviervoudigd, wel een bewijs dat de heer Fluijt niet voor niets een „noeste werker" genoemd wordt. Aan hem dankt het Nederlandse publiek de introductie van enkele nieuwe Philipsartikelen. zoals de gehoor- en in- fraphil-apparaten. In April 1954 erkende H.M. de Koningin de gröte verdiensten van de heer Fluijt, door hem te benoe men tot officier in de orde van Oranje- Nassau. De nieuwe hoofddirecteur jhr. H. A. C. van Riemsdijk heeft banden met Philips, die niet alleen op het zakelijke vlak liggen; hij is namelijk gehuwd met een dochter van „de grote baas Anton", „wij len dr. A. F. Philips. wereld, die iets met Philips te maken heeft, er was. Een zaaltje fungeerde als „heiligdom", waar practisch iedereen geweerd werd en dat was de „t.v.-studio". Wij kwamen er wel even binnen en kregen van een der t.v.-mensen te horen, dat dit niet de eerste keer was, dat televisie als „loods" dienst deed. Bij de opening van de „Cin- cinnatF'-fabriek in Vlaardingen en bij het V.V.D.-congres in Den Haag had men ook deze industriecamera's gebruikt. De B.P.M. benut ze zelf in haar laboratoria. Philips heeft ze in dienst gesteld voor in structieve doeleinden in haar eigen be drijf. De „studio" in Carlton stond via een elektrische installatie in verbinding met het met kostbare bloemstukken ver sierde Franse restaurant vanwaar de „regisseur" een seintje gaf als de volgende letter kon binnenkomen. Al met al een fantastische receptie Het vertrek van de heer Fluijt bete kent voor Philips het afscheid van een lid van de oude garde, een van de pio niers. die onder leiding van wijlen dr. A. F. Philips zelf hebben meegeholpen de onderneming tot steeds groter bloei op te stuwen. De gewezen voorzitter der di rectie. die in 1893 te Nieuwer-Amstel is geboren, werd reeds spoedig na zijn in diensttreding bij het Philips concern medewerker van de heer Gaarenstroom die de commerciële zijde van de verkoop van verlichtingsartikelen over de gehele wereld in handen had. In 1939 werd hij mede opgenomen in het college van on derdirecteuren. terwijl hij zeven jaar later tot voorzitter der directie van da De heer C. P. Fluijtde scheidende voor zitter der directie van Philips Neder land N.V.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5