PAUSELIJKE OPROEP en atoomwapen-experimenten Draaien in vicieuze cirkel Zuidafrika heeft kleine markt Met 'n ROYCO-soepje breng je weer eens wat anders op tafel Samenwerking architect, deskundige en aannemer voorkomt schade De journalist en de waarheid Dat is de beste!"zei Moeder: „Van Nelle's thee!" DONDERDAG 12 JANUARI 1956 PAGINA 6 Als bron betrouwbaar is geen onderzoek nodig GOUDEN DRAAD VAN GOUDMIJN-INDUSTRIE IS BROOS Apartheid omzeild Een gevaar HENGELO: STEEDS MEER WONINGZOEKENDEN DE NEDERLANDSE UITVOER VAN AARDAPPELEN NAAR ENGELAND ONTSPORING VAN GOEDE RENWAGEN BIJ WOLFHEZE Vertraging op baanvak UtrechtArnhem Tweede zitting: Maand -van de Bouwnijverheid'''' Geen aanbesteding meer T earn genoot Inderdaad, Van Nelle's thee, daar kan geen andere thee aan tippen! U proeft de spreekwoordelijke Van Nelle-kwaliteit, wélke Van Nelle- thee U ook neemt. Want er zijn vele Van Nelle-melanges, doch er is maar één Van Nelle-kwaliteit: de aller beste In kracht, smaak en aroma munt elke Van Nelle-theesoort uit boven andere merken in dezelfde prijsklasse. Van Nelle biedt thee-keuze te overt Iedere theekenner kan zijn hart ophalen aan de geuren en smaken van het grote Van Nelle-theeassortiment. Wat een verrukkelijke variatie Afternoon (het rode pakje) f 0.94 p. 100 gr. Golden Cup (Ceylon melange) 11.08 p. 100 gr. China Cup (China-melange) f 1.08 p. 100 gr. Silver Gup (Engelse melange) fOMp. 100 Plantage Thee, f 0.74 per 100 VAN NELLE-KWALITEIT 1 gr gr WEST-DUITSLAND KOOPT URANIUM Frankli nprij s voor Churchill KINDERVERLAMMING OP CURACAO SCHEEPSBRAND EIST 64 DODEN „Ja, maar ik heb er iets op gevonden De ervaring heeft mij geleerd dat een maaltijd volkomen verandert als ik een bordje soep vooraf geef. Vooral als die soep zelf al anders is dan anders: lk bedoel ROYCO: vijf soepen*, waarmee ik volop afwisseling breng in het dagelijks menu REGEN EN NOG EENS REGEN OP DE ANTILLEN Geen tropischemaar Hollandsebuien lillik Soep, die met dezelfde zorg is bereid als Uw eigen kippensoep. Net zo goed, net zo smakelijken tochjuist even anders. Proef die gezonde, goudgele bouillon, getrokken uit het malse vlees van jonge kippen. Proef die rijke smaak van de fijne vermicelli, de geurige verse peterselie, het volmaakte mengsel van uitgelezen kruiden. Een plezier om Uw gezin op zó'n soepje te onthalen. Doe het vaak, ook tussentijds! Royco Kippensoep is in 5 minuten klaar. *Hier zijn ze alle vijf: ROYCO Kippensoep-Kalfssoep-Groentesoep-Aspergesoep-Erwtensoep <ft 9 NAUWELIJKS veertien dagen nadat de H. Vader in zijn Kerstboodschap uitdrukkelijker en uitvoeriger dan ooit tevoren een oproep tot de regerin gen heeft gericht om een einde te maken aan het experimenteren met atoomwa pens, komt uit Washington het bericht, dat de V.S. in het komende voorjaar zui len gaan experimenteren met enkele H- wapens, die, naar verluidt, het summum zullen zijn van wat de wereld tot nu toe op dit gebied te zien heeft gekregen. On verwachts komt deze aankondiging ove rigens niet. Deze nieuwe Amerikaanse proefnemingen zijn het logische gevolg van de experimenten, die in november in de Sovjet-Unie zijn gehouden. Ook de Britten zullen, in het ader van het sinds enige tijd door hen op stapel ge zette H-bomproject, in het komende voorjaar wel een aantal experimenten gaan houden. Zijn experimenten in het algemeen noodzakelijk voor de ontwikkeling van de techniek, op het terrein van de kern wapens zijn, naar de atoomgeleerden ver klaren, proefexplosies absoluut essen tieel voot de ontwikkeling van nieuwe wapensoorten. Experimenten met atoom wapens betekenen dus, dat het experi menterende land gekomen is in een nieuw stadium van zijn ker.iwapentech- niek. Daarom mag men zeggen, dat iedere experimentenserie een nieuWe fase in de ..bewapeningswedloop" inluidt. Maar daarmee is de kous nog niet af. Het staat vast, dat de radioactieve bestanddelen die bij zulke explosies vrijkomen en zich snel over de hele wereld verspreiden, schadelijke effecten met name schade lijk genetisch effect voor de mensheid hebben. Toegegeven moet worden, dat de meningen der deskundigen verdeeld zijn in hun beoordeling van dit nadeel. Som migen reduceren dit nadeel tot een mini mum, dat veronachtzaamd kan worden, doch anderen en hun aantal schijni toe te nemen zien hier een zeer reëel ge vaar, al schijnt er wel geen sprake van te zijn, dat de proefexplosies, in de om vang en onder de veiligheidswaarborgen zoals die tot nu toe gehouden zijn, een paniekstemming zouden wettigen. MAAR is het niet zo, dat het simpele feit, dat de geleerden het oneens zijn over het schadelijke effect van de explosies voor de mensheid, een vol doende aanleiding zou moeten zijn om er een einde aan te maken? In zijn laatste Kerstboodschap staat de H. Vader bij dit vraagstuk stil en juist op de mogelijkheid, dat proefexplosies de radioactiviteit in de atmosfeer zo zeer zullen doen toenemen, dat het leven van een groot aantal men sen in gevaar gebracht wordt, baseert hij zijn oproep aan de regeringen om voortaan van zulke experimenten af te zien. Men zou niettemin kunnen volhouden, dat het na de jongste Russische explosie voor de V.S. een soort kwestie van zelf verdediging geworden is om met een nieuw experiment te antwoorden. De „Van een journalist kan niet gevergd worden, dat hij iedere hem door een be trouwbare deskundige gedane mededeling op haar waarheidsgehalte onderzoekt Dit Staat te lezen in het vonnis, waar bij de vordering van de eisers in een kort geding over een nieuw soort schaats, de „zaagschaats", dat verleden week voor de president van de rechtbank te Almelo diende, werd ontzegd. De heren W. J. Netelenbos, de uitvin der van de zaagschaats en G. Rodijk te Almelo hadden dit korte geding aan hangig gemaakt, omdat zij meenden, dat door een artikel van de Enschedese jour nalist G. K. in „Sport en Spel" schade aan hun onderneming was berokkend. In het vonnis wordt de mening uitge sproken, dat het artikel geen ongeoor loofde kritiek op de zaagschaats bevatte. Over het al dan niet lichter rijden van deze schaats stond het de journalist ge- heel vrij de mening van een door hem geraadpleegde deskundige weer te geven. Wel werd in het artikel gezegd, dat de ijzers recht geslepen waren en alle ver dere kritiek ging van deze veronderstel ling uit. Bij de behandeling ter zitting kwam evenwel vast te staan, dat de ijzers van de zaagschaats niet recht, doch bol geslepen zijn. De expert heeft de journa list dus op dit punt verkeerd voorge licht. Deze onjuiste voorlichting had niet gegeven mogen worden. Van de journa list, een leek op dit gebied, behoort ech ter te worden aangenomen,- aldus het vonnis, dat hij het er voor gehouden heeft dat de expert hem de waarheid vertelde. Daarna volgt in de motivering van het vonnig bovengenoemde uitspraak. Van een onrechtmatige daad van de journalist tegenover de eisers kan dan ook niet worden gesproken. Wel kan van hem verlangd worden, dat in het vol gende nummer van „Sport en Spel" de erkenning van de fout zal worden opge nomen. K. heeft zich daartoe bereid ver klaard. Verenigde Staten (het gehele Westen trouwens) hebben kernwapens geaccep teerd als de basis voor hun defensie systeem en verklaren, dat zij hun vredes- hoop op deze wapens baseren, gegeven het feit, dat de Sovjet-Unie superieur is in mankracht en conventionele wapens. In dit licht bezien redeneren de Ameri kanen, dat het hun plicht is om zich, bij gevolg, zo goed mogelijk voor een atoom oorlog voor te bereiden. Misschien is hét door Washington aan gekondigde voornemen om nieuwe proef nemingen te houden niet rechtstreeks in strijd met de oproep van de Paus, die uitdrukkelijk zegt, dat het niet voldoende is om alleen maar te komen tot een over eenkomst, waarbij de mogendheden zich verbinden af te zien van experimenten met atoomwapens. De Paus zegt immers uitdrukkelijk, dat zulk een overeenkomst moet samengaan met twee anoere over eenkomsten: een overeenkomst waarbij wordt afgezien van het gebruik van atoomwapens en een andere overeenkomst die een algemene bewapeningscontröle instelt. Maar een ding is zonneklaar: de in het vooruitzicht gestelde proefexplosies ver wijderen ons weer opnieuw een schrede van datgene wat de Paus voorhoudt, om dat zij, objectief beoordeeld, niets anders zijn dan een nieuwe fase in de bewape ningswedloop. Subjectieve noodzaak voor de V.S.? Wij wensen ons van een oordeel te onthouden. Maar het is daarom niet minder betreurenswaardig, primo, dat de wereld zodoende weer een stap verder zet in de vicieuze cirkel, die de bewapenings wedloop is, secundo. dat een allerminst denkbeeldig gevaar voor ongeboren gene raties wordt geschapen. Voor de zakenman deze raad: de Zuid- afrikaanse markt is bij het geringe aantal blanken en het lage welvaartspeil der naturellen bijzonder klein. Al is het wel vaartspeil der negerarbeiders stijgende, dit gaat langzaam. Daarnaast dient men te weten, dat dit jonge industriële land een onverzadigbare kapitaalbehoefte heeft. Dit is één van de redenen, waarom de regering de import aan vrij strakke banden houdt en waarom dit niet snel zal veranderen. Voor Nederland liggen de mogelijkheden in het stichten van dochterondernemingen zoals grote maatschappijen niet altijd met succes dit hebben gedaan en, meer nog, in het verstrekken van financiële steun aan de eigen industrieën en in- dustrietjes, die in de Unie door Neder landse emigranten worden opgericht. Dit zijn enkele practische wenken uit het verslag van zijn ervaringen, dat prof. dr. ir. J. J. Goudriaan jr., hoogleraar aan de -universiteit van Pretoria, dinsdag uitbracht in de aula van de Economische Hogeschool te Rotterdam. Sneeuw en modder hadden hem er niet van weer houden, gevolg te geven aan de uitnodi ging van de Ned.Zuidafr. Vereniging afd Rotterdam en het Afrika-Instituut om te komen spreken over de moderne in dustriële ontwikkeling van Zuidafrika. Met de industriële ontwikkeling in de Unie houden tal van niet-economische vraagstnkken nauw verband, brandende problemen als b.v. de kwestie van de arbeidsverhoudingen, die voor de Unie een geheel eigen karakter hebben gekre gen door de aanwezigheid van een neger- proletariaat, bijna vijfmaal zo groot als de gezamenlijke Afrikaans- en Engels sprekende blanke bevolking. In zijn eigen lijke voordracht leek prof. Goudriaan deze kant van de zaak zorgvuldig te ver mijden. Niettemin was het een interessant overzicht, dat hij gaf van de stand der Zuidafrikaanse industrie, die thans niet alleen meer afhangt van de dunne (gou den) draad der goudmijnindustrie. Voor de laatste industrie zag prof. Goudriaan trouwens een gevaar, dat nog niet algemeen ook niet in de Unie wordt onderkend. Enerzijds zit men vast aan de internationaal gefixeerde verkoop prijzen voor goud, anderzijds staan ook de goudmijnen voor de moeilijkheid de algemene inflatoire stijging der kosten op te vangen. Het samentreffen van deze factoren zal over niet al te lange tijd ge vaarlijk kunnen worden. Prof. Goudriaan roemde het werk dat door de diverse „raden" en „commissies" wordt gedaan. Op deze wijze trekt de overheid in dit land, dat voor een groot deel „leeg" is, projecten aan, die voor de particuliere sector te groot en te riskant zijn, zoals b.v. het elektriciteitsnet en de onlangs gestarte industrie voor de aan maak van olie uit steenkool (een proces, dat in het geval van de Unie bijzondere voordelen oplevert). De Zuidafrikaanse industriële ontwikke ling verloopt volgens een tweezijdig schema. Ten eerste is er de groei der industrieën, die werken met de nationale grondstoffen, waarvan er sommige in zeldzame overvloed haast voor het grij pen liggen. Ten tweede is er een groei van industrieën, die geïmporteerde fabri katen en half-fabrikaten monteren en verwerken. Het is hier, dat de Zuidafri kaan zelf deze groei soms wel wat al te haastig wil doen verlopen. (Van onze correspondent) Burgemeester R. J. J. Lambooy van Hengelo deelde Dinsdag in de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar mee, dat het aantal woningzoekenden in het voorbije jaar niet is afgenomen en thans 4237 bedraagt. Dit jaar zal waarschijnlijk met de bouw van het nieuwe raadhuis begonnen kunnen worden. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben reeds een prin cipiële bereidverklaring gegeven ten aanzien van het financiële gedeelte, zo dat verwacht wordt dat ook de rijks goedkeuring zal afkomen. Tot de be langrijke werken, die dit jaar zullen worden uitgevoerd, behoren o.a. de tun nelbouw. de rioolwaterzuivering en het bekenplan. De general-manager van de Britse af- zetraad voor aardappelen heeft ten stel ligste berichten uit Nederland ontkend, dat deze raad besprekingen met Neder land zou overwegen over de mogelijk heid dat een deel van het Nederlands? aanbod van aardappelen zou worden ge reserveerd voor de Britse markt. Dienaangaande vernemen wij van be voegde zijde in 's Gravenhage, dat in kringen van de aardappelhandel even min iets over dergelijke besprekingen bekend is. De aardappelexport naar En geland. welke vrij is, vindt regelmatig in kleine omvang plaats. Wel verwacht men in handelskringen, dat er in het verder verloop van het seizoen van En gelse zijde meer vraag naar aardappe len uit ons land kan worden verwacht. Gisternacht is van een in de richting Arnhem rijdende goederentrein op het baanvak Utrecht—Arnhem nabij Wolfheze een wagon ontspoord ten gevolge van fcet breken van een astap. Doordat de ont spoorde wagon ook het andere spoor be lemmerde, waren beide hoofdsporen versperd. Sinds gisterochtend 8 uur is een spoor weer berijdbaar. De sneltreinen Utrecht- Arnhem v.v. rijden tussen Ede en Wolf- heze over enkelspoor. De stoptreinen rijden slechts tussen Utrecht en Ede. Voor hét verkeer tussen Ede en Arnhem rijden autobussen. De vraag op welke wijze de opdracht gever 'n zo goed mogelijke samenwerking tussen architect, adviserende deskundi ge. industrie en aannemer kan bevorde ren. mede in verband met het streven naar meer continue bezetting van het bouwbedrijf, is niet zo maar een, twee, drie te beantwoorden. Daarover moet worden gepraat. Het Bouwcentrum in Rotterdam wil dat er spijkers met koppen worden geslagen in de twee maanden waarin de bouwnijverheid in het middel punt van de belangstelling zal staan. Ook de vraag, hoe kan worden gewaarborgd, dat het begin van de uitvoering van een bouwproject niet valt. voordat het ont werp volledig is doordacht en in details tot uitdrukking is gebracht, is in dit ver band een belangrijke. Gisteren hebben deskundigen hierover voorstellen gedaan, die werden besproken onder voorzitterschap van de heer R. H Terlingen, voorzitter van de Nederlandse r.-k. Aannemers- en Patroonsbond. De architect D. Zuiderhoek bracht de verhouding architectaannemer ter spra ke en hij merkte op dat het in ieders be lang is dat de kwaliteit van het tot stand ten brengen produkt zo hoog mogelijk moet worden opgevoerd. Spreker vroeg zich af of met het huidige systeem van aanbesteding niet gebroken moest worden en of het niet mogelijk zou zijn een me thode te ondernemen waarbij het concur- rentie-element een sterker accent ver krijgt in de kwaliteit van de geleverde prestatie en minder eenzijdig wordt afge stemd op het prijsniveau. De heer H. van Eesteren was van oor deel dat de aannemer bij de gangbare procedure te laat wordt betrokken in het overleg met de architect. Latere wijzi gingen zouden hierdoor voorkomen kun nen worden Hij stelde voor proeven te nemen door de aannemer teamgenoot van de architect te maken en de adviserende deskundigen in het ontwerpstad'um. Zo lang de uitvoeringsopdracht nog niet vaststaat wordt de gekozen aannemer voor zijn medewerking in het team ge honoreerd. Ir. A. Aronsohn gaf een overzicht van de verschillende groepen van werken In de woningbouw is samenwerking met aannemers (systeembouw) reeds jaren aanvaard. Bij overheidsgebouwen als scholen e.d. kunnen gespecialiseerde aan nemers misschien van het begin af dien sten bewijzen. Van de derde groep, om vattend alle andere bouwwerken van on afhankelijke principalen, vormen vooral de industriegebouwen, waarvoor in Ne derland nog tamelijk grote vrijheid be staat, een belangrijk onderdeel. Als die industrieën met een vaste aannemer wer ken, zou het voor de hand kunnen liggen met hem reeds van het begin af samen te werken, maar in het algemeen acht hij ft Van Nelle's Thei het nodig, dat het team van opdrachtge verarchitectdeskundigen in staat is om tot een doordacht en doorwerkt plan te komen, zonder (al te belangrijke) in menging van aannemerszijde in het begin. Korte tijd Helaas ontbreekt tegenwoordig nogal eens de tijd om van het plan tot bouwen bij de opdrachtgever af tot aan de aanbe steding toe een goed doorwerkt bestek met tekeningen te geven, dat dikwijls ligt aan de korte tijd, die hiervoor van de zijde van de opdrachtgever gegeven wordt. Evenmin kan men de moeilijkheden met bouwvakarbeiders en met bouwmateria len als normaal aanvaarden om daarop een toekomstige regeling te aanvaarden. Het Ügt voor de hand, dat de aannemer beter moet organiseren en zo mogelijk industrieel moet worden op zijn gebied. Westduitsland zal in maart zes kilo gram uranium 235 van de V.S. kopen Dit is de eerste hoeveelheid splijtbaar materiaal, die een Westduitsland zal worden ingevoerd. De minister voor atoomzaken, Strauss die dit gisteren meedeelde, zei verder da' hij van plan is de wet op de atoomener gie in februari bij het parlement in te dienen. Zonder dat deze wet is aangeno men. kan geen begin worden gemaakt met de werkzaamheden op het gebied van de atoomkracht. Joeph Clark pr. oud-burgemeester van Philadelphia, heeft gisteren aan sir Winston Churchill, de Benjamin Frank- linprijs van de stad Philadelphia over handigd. De prijs werd uitgereikt ter ge legenheid van de herdenking van de 250e jaardag van Franklins geboorte Josepn Clark was speciaal voor deze ge legenheid naar Londen gevlogen. Hij zeide, dat de medailles, waarvan er slechts twee waren geslagen, werden uit gereikt aan de man en de vrouw, die zich het meest verdienstelijk hebben ge maakt op weg naar wederzijds begrip tussen de volkeren. Meer gevallen dan normaal De vorige week is opnieuw een geval van kinderverlamming op Curacao ge- constateerd. Het totaal aantal is hier» door tot 12 gestegen, wat niet alarmerend is, maar wel hoger dan normaal. Het grootste deel der patiënten betreft kin deren van ongeveer twee jaar oud. D» gevallen zijn geen van alle ernstig. Bij een brand aan boord van de Zuidko- reaanse kustvaarder „Taishimpo" zijn 64 personen om het leven gekomen. Het schip bevond zich ongeveer 50 kilometer ten zuidwesten van Poesan toen de brand uitbrak. De oorz'aak van de brand is nog niet bekend. Verscheidene schepen zijn de „Taishimpo" te hulp gesneld. Is afwisseling in 't eten voor U een proble Aan de regentijd op de Antillen schijnt geen einde te kunnen komen, Het is nu begin januari en de regen stroomt nog dagelijks neer, alsof het oktober of no vember is. Zelfs het luchtverkeer onder vindt hinder van de steeds neervallende regen. Enkele vliegtuigen konden daar door niet landen op de lyichthaven Dr. Albert Plesman- Waarschijnlijk is het voor het eerst in de geschiedenis van deze luchthaven, dat zich zo iets voordoet. Lekkende daken, overlopende goten. te volle regenbakken, ondergelopen huizen, duizenden vliegen en muggen, kapotte wegen vooral in het derde district weigerende automotoren enz. zijn de ge volgen van de onophoudelijke regen. De verschillende dammen, die geplaatst zijn om het water vast te houden en in de goede richting te stuwen, zijn gelukkig in staat gebleken de stromen te trotseren. Merkwaardig is intussen, dat er helemaal niet zulke grote hoeveelheden water va'- len. De buien zijn wel groot in aantal, maar niet in intensiteit. Geen „tropische" buien, maar „Hollandse" regens. Inmid dels heef, het weer wel sterk de aandacht gevestigd op de bijzonder onhygiënische toestanden in sommige wijken. '3.x*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6