Kat op een heet zinken dak bii Prins Miel I op prijzencarnaval van de KRO Venetië speelt de hoofdrol in „Summer Madness" Films Nederlandsche Opera herdenkt Mozart Nieuw stuk van Tennessee Williams .Theater'' Zondag eerste trekking SUS-II-loterij CONTACT Verklaringen van kroongetuigen en Nederlanders lijnrecht tegenover elkaar NEDERLAND OP BRUSSELSE WERELDTENTOONSTELLING DEZE WEEK Vier doden op de weg El Glawi trekt zich terug Meesterlijk geregisseerde film van David Lean llllliWMMmim De zaak-Jungschlager Kon. Marine krijgt dertig straaljagers Nieuwe Nederlandse getuigen in Djakarta Georg Meyer, Alexander Krannhals en Arrijjo Guarnieri als dirigenten Italië had jjrootste emigranten-contingent 1955 vrijdag 13 januari 1956 N. S. C. PAGINA 3 KONING HAAKON VER ZUIMDE VOOR DE EERSTE MAAL ^^nmenithBeiperoJramma, ge- OP VERZOEK HET GEVANG IN „Vertel thuisdat ik tien dagen blijf" Heeft U de MAGGIS Erwtensoep-bon al uitgekniptKijk in de krant van gisteravond en vergeet niet de waardebon in te wisselen. extra-voo bieding Maart! lechts Architecten ingenomen terrein mei „Karei Bestemd voor de Doorman in Tennessee Williams heeft zijn speurtocht naar de diepste oorzaak van menselijk verval voortgezet. In zijn jongste stuk zet hij een tragisch voorbeeld op de planken, niet zozeer een individueel geval als een illustratie van een algemene les. De les luidt, dat een mens, die ten ondei gaat, dit vaak aan zelfbedrog heeft te wijten. Een levensbeeld vol precaire situaties wordt in Williams' met de Pulitzerprijs bekroond drama getoond en daar de delicate aangelegenheid nogal ongezouten en hard wordt behandeld, lijkt voorbehoud voor volwassenen gewenst. Het stuk met de ongewone titel „Kat op een heet zinken dak" is een jngewoon stuk, vreemd gebouwd met dat lange eerste bedrijf, bijna een monoloog van de vrouw op wie de titel betrekking beeft. Williams, de befaamde schrijver van „Glazen Speelgoed" en „Tramlijn Begeerte" beeft in deze Margaret de vrouw uitgebeeld die zich de leegte in haar huwelijk bewust wordt en hartstochtelijk vecht om haar geluk en haar bestaan te redden. vcène uit Kat op een heet zinken dak". Van links en Anny de Lange. naar rechts Kees Brusse Waarop is haar huwelijk met Brick ge strand? Dat komt aan het licht in het plei dooi, het smeken, de verwijten, het haast uitbundig verlangen, de minachting het sarren, waarmee zij Brick uit de lethargie van zijn dronkenschap tracht, te halen. Deze Brick is een slappeling, een zelfmisleider. die een mannenvriendschap lang zo vlekkeloos niet als hij zelf meende figuren dan ook niet al te be^ raad ge weten Maar de hoofdpersonen, Margaret. Brick en Pollitt, komen over het voetlicht met een tragiek, die schokt en ontroert. Anny de Lange speelde de rol van haar leven. Zij heeft de wanhoop van de getergde Margaret, die het uiterste probeert en waagt om de lusteloze Brick te doen geloven in het leven, die vecht en krabt als een wanhopige kat. aangrijpend uitgebeeld. Zoals zij in haar gesprek met Brick de kern van het pro bleem tracht te benaderen met alle schakeringen van de vrouwelijke over tuigingskracht. is zij een heroïsch strij dende mens. diep tragisch in haar pogen en in haar falen. Kees Brusse was Brick, de naar eigen, misvormd inzicht oprechte jongen, die zijn ideaal verloren heeft en nog slechts de stilte van de dronkenschap begeert, de klik in zijn hersen. die resulteert in een volslagen apathie. Goed uitgebeeld was zijn gemis aan innerlijke kracht tegen over de valse overtuiging van de supe rioriteit. Ook Richard Flink als Grote Pappa Pollitt had voortreffelijke momen ten, wanneer hij na vruchteloos gepraat doordringt tot de beslissende waarheid De overige leden van het gezelschap hadden slechts te typeren. Hetty Beck deed dit uitstekend in de vreemde rol van Grote Mamma, luidruchtig, onnozel en aanhankelijk aan de man, die voor haar slechts verachting heeft Frans v d. Lin- gen en Fientje Berghegge vertolkten de rollen van het kinderrijke echtpaar, be lust op de erfenis van de stervende Pol- lit. Wim Hoddes en Ad Noyons als de dokter en de dominee kwamen niet tot een aanvaardbare uitbeelding. De voorstelling als geheel maakte een diepe indruk. Zeer langdurig klonk het applaus in de Arnhemse schouwburg, waar de première gisteravond plaats vond De Noorse kroonprins Olav heeft giste ren als regent het Noorse parlement ge opend. Voor het eerst in zijn regering was koning Haakon niet bij de opening aanwezig. Hij is herstellende van een dij beenbreuk. In de troonrede wordt onder meer gezegd, dat Noorwegen actief zal medewerken aan het Atlantische Pact. Luxemburg- De nieuw gekozen presi dent van Brazilië. Juscelino Kubitschek, heeft gisteren een officieel bezoek aan Luxemburg gebracht. De president zat aan bij een noenmaal, dat door groot hertogin Charlotte te zijner ere werd aan geboden. Vervolgens heeft de Brazili aanse president een bezoek gebracht aan fabrieken van het Arbed-Staalbedrijf te Esch, dat verscheidene dochteronderne mingen in Brazilië heeft. titeld ,De B.B. van binnen en van buiten" kunnen beluisteren. De ondertitel van het, eerste program- zijn -- perste 1 ma luidt: „j!W Goderie, hoofd van de tien et Prijzencarnaval, de voorijchtjng van de Stichting Bevorde ring in dc grote S.U.S. Il-Iotenj. Het j ring B B vraagt de aandacht ft°0-dnncleiding van Klaas j Nederlandse Noodwacht' Een groot deel van liet avondprogratn- *".a Van de KRO zal zondag a.s. gewijd -dansorkest onder leiding van Klaas Nederlandse Van Beeck zal deelnemen aan dit Prijzen. ®Urnaval. dat wordt opgeluisterd door de h°Se tegenwoordigheid van Miel I, Prins Carnaval van Roermond niet zijn ge- ^°'g en hofkapel. Bij de tweede uitzending op dinsdag 17 Januari a s speelt het Metropole Orkest onder leiding van Dolf van der Linden en zal Nillcs II. Prins Carnaval van Bergen j op Zoom met gevolg van de partij zijn. De derde trekking op zaterdag. 21 ja nuari, wordt opgeluisterd door Maskei- rado IV, Prins Carnaval van Breda, even. eens met gevolg en hofkapel. De feest muziek wordt die avond verzorgd door de Boertjes van Buuten met Lubbert van Gortel en Gait Jan Kruutmoes. Getrouw aan een traditie, die reeds van vóór de oorlog dateert, zal de KRO de volgende week aandacht besteden aan de Rally van Monte Carlo. De Nederlandse deelnemers aan deze 26e Rally, die dui zend kilometer langer is dan alle vooi af gaande. starten in Stockholm, zodat de reportages vooral op deze route zullen zijn gericht. UZe i Pr0gramma'S en PleChtig- ni ,ma van reclame daarbij is met toegestaan. w,wi0^eJne V1-®f re'igieuze programma's dienstia j?ezonden in de vorm van gods- god^dienst CUSS16S °nder de tUeJ "°Ver Mgr. G. a. Tomlinson, studentenkape laan in Londen, is benoemd tot katholiek vertegenwoordiger in de commissie, be staande uit drie leden onder wie ook een anglicaan en een lid van de vrije kerken, ?le de ITA (Independent Television Radiotelevisione Italians heeft zich Authority) betreffende de religieuze pro- maandenlang beziggehouden met de voor-1 Sramnia's van advies zal dienen Deze bereidingen voor de_ TV-uitzendingen der commissie maakt deel uit van de Centrale van de Olympische Winterspelen. Op de strate gische'punten tussen de vallei van Cor tina en het meer van Misurina worden elf camera's opgesteld. Door middel van een ultra kortegolfz'ender gaan de beeldsigna len via posten op de toppen der Dolomie ten naar Milaan. Ook naar de negen landen, die bij de Eurovisie zijn aangesloten, waaronder ook Nederland, zullen de wedstrijden worden uitgezonden De route voor de reiayering loopt via de Jungfrau in Zwitserland Keulen. Brussel en Rijssel. t-, ---v XAV.V.A uiL van ut: vwutaiv Religieuze Adviescommissie, die de BBC op het gebied van godsdienstige aangele genheden van advies dient. Laatstge noemde commissie heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij zegt aanvanke lijk te hebben geaarzeld om TV-uitzen- I dingen toe te staan gedurende de uren, die des zondags normaal zijn bestemd voor het kerkbezoek. Het besluit tot goed keuring van de religieuze ITA-prógram- ma s is thans genomen met het oog op de grote missioneringsmogelijkheden, die er in dergelijke programma's zitten De com missie voelt zich verplicht alle ten dienste staande hulpmiddelen aan te wenden, op dat de godsdienstige TV-programma's een daadwerkelijke getuigenis afleggen van het christendom De commerciële televisie in Engeland heeft toestemming gekregen om op zon dagavond een half uur eerder te begin nen voor de uitzending van religieuze programma's. Krachtens de Engelse Tele- visiewet moeten de ITA-stations de toe stemming hebben van de directeur-gene raal der posterijen voor de uitzending van I Adver'enr.fpi •p °p dwsdag 17 januari a.s. geeft Leo ln de Echo-rubriek verslag van en od^ÏÏ1 der equipes door Hamburg Zaferdaf^S dav d0°>' Grenoble, recte reports „ian"ari volgf eerSt een ,dl" die morgen Ult Monte Carlo van het waarna tato verc1jden bergklassemcnt, verslag zTL°PJie da§ een ooggetuige- Jopige uitslag Sneven met de voor- eersTdo® m?' Zendt de KRG voor het Vranken p1SSa PolyPhonica" van Jaap jongste m l e comPonist heeft zijn einm m opgedragen aan het Colle- der i„;j Uslcum Amstelodamense, dat on- leiding van Toon Vranken deze eerste uitzending verzorgt. Eezelfcie dag wordt de zogenaamde -■"■lok-symfonie", de 101ste symfonie van Joseph Haydn, die in 1794 werd voltooid in het Concertgebouw te Amsterdam ge-' speeld door het Concertgebouworkest on- der leiding van Fer'enc Fricsay. De KRO Zal een rechtstreekse uitzending verzor gen van dit concert, waarin ook is opge nomen het Concert op. 40 van Geza Frid, Waaraan Theo Olof en Herman Krebbers als solisten meewerken. Met ingang van deze maand krijgt de organisatie bescherming Bevolking een eigen kwartiertje in het programma van vanrd8eringSradio- Iedere derdCJ mamaan Het zal moeilijk vallen, voor de soms wel eens als orthodox en zelfs ver ouderd uitgekreten stelling dat een levenloos voorwerp in de film even be langrijk kan zijn als de acteur, een sprekender voorbeeld te vinden dan „Summer Madness" van David Lean. In deze film, opgenomen in grandioos Eastmancolor, spelen met Katherine Hepburn, de Amerikaanse ster en Rossano boren lijkt om Charles Boyer als de Europese charmeur in Angelsaksische Dims op te volgens de hoofdrollen, maar Venetie met Z1J"d pa'®™n' z,ln Pit toreske huizen, zijn romantische wirwar van kal Sg en smalle straatjes, zijn gondels, duiven en toeristen. WllliCi Schiedam-! "•'ifiViil?»!«i mm (Van onze correspondent). Toen de Apeldoornse opkoper W. voor de politierechter te Zutfen zich hoorde veroordelen, omdat hij op oneerlijke wijze aan een veld smidse was gekomen, vroeg hij met het oog op het slechte winterweer of hij de tien dagen gevangenisstraf niet meteen kon uitzitten. Een der gelijk beroep op de gastvrijheid van de staat komt niet veelvuldig voor. De officier van Justitie zag bezwa ren. „Moet je vrouw dat niet eerst weten?", informeerde hij. „Neen", antwoordde de verdachte, ,'lk heb er al op gerekend". „Zou het wel gaan?", informeerde de officier bij de parketwachter. „Het is wel erg druk", zei die bezorgd. De rechter zag echter uitkomst. Hij kon immers de onmiddellijke gevangenneming van de verdachte gelasten en in zulke dringende ge- vallen is er altijd plaats. „Als het kan graag", zei de ver dachte hoopvol. Zulks geschiedde. Met een „heren, wel bedankt" werd W. weggeleid. Op de gang zei hij tegen een wachtende vriend: „Zég, vertel jij thuis even, dat ik hier tien dagen blijf". idealiseerde tot zijn kostbaarste bezit. Als Margaret hem de morbide aard ont hult van Skipper's vriendschap en Skip per tengevolge van deze onthulling de dood ingaat, zoekt Brick zijn toevlucht bij de drank. Het leven is in zijn beperkte blik nog slechts leugen, walging. Deze man, die het leven opgeeft, is de centrale figuur. Maar in Margaret is de heftige drang naar een positieve levens zin gepersonifieerd. Haar vastklampen aan de geluksillusie vormt overigens slechts één facet van de familiale crisis in het huis van Grote Pappa Pollitt. waarmee Tennessee Wil liams ons in zijn stuk opscheept. Pollitt zelf. de rijkste katoenplanter van de Mis sissippi Delta, krijgt er ook zijn deel van. De vitale man wil. waar Margaret's woor den falen, met harde waarheden zijn zoon weerhouden van de fatale weg. Het ge sprek tussen vader en zoon behoort tot de meest dramatische scènes van het stuk. dramatisch omdat Pollitt's vuur een vonk schijnt te wekken in de sintels van Brick's leven en omdat ook hijzelf, na Brick de leugen in zijn leven te hebben blootge legd, door de tot wraak geprikkelde jon gen de waarheid naar het hoofd krijgt geslingerd. Het medisch onderzoek, waarvan Pollitt zo verheugd terugkeerde, had slechter resultaat dan hij wist: hij Is gedoemd te sterven aan kanker In de troebele wereld van de familie Pollitt. waartegen het rumoer van fees tende kinderen en zingende negers op de achtergrond voortdurend schrijnt, komt dan het slot van de crisis dat geen slot is De noodleugen van Margaret dat zij een kind verwacht valt als een zin loze druppel op het hete dak. waarop zij zich, bedreigd in baar oprecht geluksver langen, bevindt. Brick pantsert zich cy nisch in zijn heilloze staat. De tragiek van een mens, die zijn leven in leugen achtig egoïsme wegsmijt, wordt vervuld zonder concessies aan een publiek, dat hunkert naar een oplossing. Dit. slot was in de versie, waarmee het stuk in Amerika op de planken kwam. in positieve zin gewijzigd. „Theater" gaf er de voorkeur aan de oorspronkelijke tekst te spelen, waardoor het drama wel licht in zijn bedoeling scherper vorm krijgt, al zullen velen onbevredigd blij ven. De fascinerende wijze, waarop Wil liams toneelscènes creëert en verborgen gevoelsnuances weet bloot te leggen ach ter de woorden en handelingen, ken schetst hem opnieuw als een der beste dramaturgen van onze tijd. Ondanks het hardboiled karakter is er poëzie in zijn uitbeelding van de menselijke ziel Men vergeeft hem daarom graag, dat hij bij figuren schiep van zo exemplarische aard. dat niemand er in zal geloven. Hij had deze eenzijdig-boze. domme, harteloze en ontactische typen nodig om de geterg- heid van Margaret nóg duidelijker te accentueren „Theater" heeft met deze Voor het landgerecht te Djakarta is gistermorgen de 51ste zitting in de zaak- Jungschlager gehouden. Gedurende deze zitting werden de getuigen a décharge gehoord, die vorige week uit Nederland naar Indonesië zijn gevlogen. Vier leden van de voormalige Neder landse Militaire Missie in Indonesië wer den thans geconfronteerd met de kroon getuigen Manoch en Amirudin. De zitting werd bijgewoond door de voorzitter van het gerechtshof Subekti en De Nederlandse commissaris-generaal voor de wereldtentoontelling te Brusse. m 1958. mr. H. F. van Waisem, heeft gis teren het terrein der tentoonstelling Dij Laeken bezocht. Hij werd daarbij verge zeld door de heren mr. L. J. F. Wijsen beek, lid van het algemeen bestuur van de stichting Wereldtentoonstelling Brus sel 1958, afdeling Nederland, jhr. ir. F E. C. Everts, directeur der stichting, Jae. Kleiboer, adviseur en ir. L. C. Kalff uit Eindhoven. Doel van dit bezoek was een aantal Nederlandse architecten het terrein te la ten zien. Daartoe waren uitgenodigd de David Lean, één van Engelands meest subtiele filmers hij maakte o.a. ..Great Expectations". „Oliver Twist", ..Hobson's Choice" en onvergetelijke films als „Bnef Encounter" en „The Sound Bar rier" was aanvankelijk alleen maar van plan geweest om in Venetië een aan tal buitenopnamen te maken en de rest van zijp film in de Britse filmstudio's °P te nemen. Hij kwam echter al spoedig zo sterk onder de bekoring van de schoonheid en grilligheid van de oude Eogenstad, dat hij er zich niet meer van kon losmaken en zijn hele film ter plaatse fotografeerde. In hoeverre deze artistieke „verliefd heid" van invloed is geweest op de vorm. die het gegeven tenslotte in de film kreeg, valt niet met zekerheid te zeggen. Zeker is, dat David Lean en H. E. Bates die samen het draaiboek samenstelden naar Arthur Laurent's toneelstuk „The Time of the Cuckoo", dat jaren achter een een Broadway-succes is geweest, hebben afgezien van de subtiele psycho logische bespiegelingen in het stuk rond de eerste kennismaking van een niet meer jonge Amerikaanse vrouw met de liefde in de persoon van een Venetiaanse winkelier van middelbare leeftijd. In plaats daarvan hebben zij het onstaan van die plotselinge hartstochtelijke ro mance gezocht in de betovering, die de *tad heeft voor het naar sympathie en genegenheid hunkerende hart van een 'enzame vrouw. Lean is er op waarlijk meesterlijke wijze in geslaagd, om Venetië tot de rieus ex machina in zijn film te maken. Dp lens van zijn met bewonderenswaar dige bekwaamheid gehanteerde kleuren- camera brengt de toeschouwer onweer staanbaar in de ban van de haast, ma gische schoonheid van de stad met haar ïoms vervallen, maar altijd imposante paleizen en gebouwen, haar donkere klotsende water haar drukke mensen- massa I en de adembenemende vlucht der duizenden duiven over het Piazza San Marco in het licht van de dalende zon. Mnmliik kan men Lean verwijten, dat hi, de Dogenstad uitsiuitend heeft laten zien door een lens van fraa g W.d Venetiaans glas. dat men n'ets merKt van de armoede, die er ook heerst van het vuil. dat in de kleine kanalen Ug, opgehoopt, of van de _8<^°jjwen hard heren ir, J. W. C. Boks te Rotterdam prof. ir J. H. v. d. Broek en J. B. Ba- kema, Rotterdam, prof. ir. P J. Peutz Heerlen en Ga Rietveld. Utrecht. De heer Van Walsetnl aat zich voor de architectonische taken terzijde staan door de heren dr. J. J. P. Oud te Wasse naar en B. Merkelbach. stadsbouwmees ter te Amsterdam. Algemeen was men van oordeel, dat het aan Nederland toegewezen terrein zeer gunstig gelegen is. vlak bij de Be- nelux-ingang van de wereldtentoonstel ling, doch de groep architecten ont veinsde zich niet. dat er met het oog op het geaccidenteerde terrein nog veie moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen. Het terrein, dat aan Ne derland is toegewezen beslaat een op pervlakte van 25.000 vierkante meter. De wereldtentoonstelling wordt 8 april 1958 geopend. De Marineluchtvaartdienst zal dertig üeahawk - straaljagers ontvangen. Deze Britse toestellen, die door de Ver. Sta- en aan ons land worden geschonken, zul len de eerste straaljagers zijn waarover le Kon. Marine de beschikking krjjgt. Zij zullen, ingedeeld in twee squadrons, lienst doen op de Karei Doorman. vertegenwoordigers van de Britse en Bel gische ambassades en van het Neder landse Hoge Commissariaat. De verklaringen van de kroongetuigen en van de uit Nederland overgevlogen ge tuigen stonden lijnrecht tegenover el kaar. Amirudin, voormalig kasbeambte bij de Nederlandse Militaire Missie, deed mede delingen over fondsen tot financiering van een illegale organisatie. Getuige a déchar ge majoor Van Tuin, destijds hoofd van de administratie, ontxende de juistheid van deze mededelingen te enenmale. Getuige a décharge sergeant Verschoor en kroongetuige Manoch bleven verschil len in hun verklaringen over het num mer van de jeep, die in het proces een rol speelt. Getuige décharge onder-luitenant Koenders ontkende de vader van Manoch gekend te hebben, terwijl Manoch ver klaarde. dat zijn overleden vader behoor de tot het onderdeel van Koenders. Koen- der herhaalde, dat hij niet kon chauffe ren. terwijl Amirudin volhield, dat Koen ders hem eens naar Bogor had gereden. Getuige a décharge overste L. B. Duitz ontkende, dat er ooit een vergadering bij de Nederlandse Militaire Missie was ge houden van een illegale organisatie, zoals Amirudin beweerde. Uit Nederland iijn donderdagavond te Djakarta nog drie getuigen a décharge voor de Nederlandse beklaagden in de tegen hen aangespannen proeessen aan gekomen. Het Varen majoor J. E. van Buren, kapitein A. J. Renssen en luite nant C. Hovenier, allen van het voorma lige K.N.I.L. Het totale aantal der ge tuige a décharge, dat ln de processen te gen Schmidt en Jungschlager vergunning heeft verkregen om naar Indonesië te ko men. bedraagt thans veertien. De ondervoorzitter van de juridische commissie van het Indonesische parle ment, Soeparno (P.N.I.) heeft gisteren aan do regering de vraag gesteld of het bericht juist is, dat aan de uit Neder land overgekomen getuigen diplomatieke immuniteit is toegekend en zo ja, welke redenen daarvoor bestaan. ken I enetiaunse koopman prijst zijn ivaren aan. Beeld uit Summer Madnesseen 'ilm in Eastmancolor van de Engelse regisseur David Leut', met Katherine Hepburn en Rossano Brazzi in de hoofdrollen. die tijd en Renato De Rossi, de eigenaar van een antiquiteitenwinkeltje, die een vrouw et\/r na vo!wa?sc" kinderen heeft Met louter visuele, schijnbaar eenvou- mge, maar geraffineerd-filmische midde- het plamuurmes en de Kwast va.i ten wee, Lean de geleidelijk metamor fose van een opgewonden, drukke Ame rikaanse toeriste tot een eenzaamheid gekwelde, koppig met haar tranen wor stelende vrouw te suggereren. En met Venetië als haar voornaamste tegenspe ler geef, de 44-jarige Katherine Hepburn die eigenlijk helemaal niet zo aantrekke lijk is in de Hollywoodse zin van het woord van deze vrouw een vertolking, welke zelfs de hardste cynicus diep zal ontroeren. een schilder nodig hebben. Venetië is immers in deze film zichzelf niet. Het speelt een rol: de rol van de stad zoals ieder, die haar ooit heeft bezocht, zich die in zijn herinnering droomt, de énige stad. waar zich een romance kan afspe len als tussen Jane Hudson, de Ameri kaanse secretaresse van onbestemde leef- Toneel en film zijn niet verplicht, uit sluitend het goede en onberispelijke te tonen. Zij houden zich met he, leven bezig, zoals dit zich voordoet. Een ro mance. zoals die zich tussen Jane Hud son en de getrouwde Renato De Rossi ontwikkelt, staat niet op zichzelf ai blijf, zij ongeoorloofd. Jane zelf ziet lit ook in en. eerder gedreven door een instinctief gevoel dan door beredeneerde beginselen, slaat ze tenslotte op de vlucht ui, angst, zich later niet meer uit de ver houding te kunnen losmaken. Dit plaatst het op zich voor katholieken onaan vaardbare gegeven, dat sterk herinnert aan David Lean's „Brief Encounter", in een zodanig licht, dat deze film niet zon der meer behoeft te worden afgewezen Het was immers alles een tijdelijke ver dwazing, een zomerzotheid in Venetië. Met Katherine Hepburn's rijpe vertol king. Rossano Brazzi's sympathieke charme, maar vooral met Lean's mees terlijke regie zal „Summer Madness" zelf, de meest kieskeurige toeschouwer momenten van onverdeeld genoegen en diepe ontroering schenken. F. De Nederlandsche Opera zal ook haar steentje bijdragen tot de Mozartherden- king. Daartoe zal zij uitvoeringen geven van „Die Zauberflöte", „Don Giovanni" en „Cosi fan tutte" in Amsterdam. Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De reeks wordt op 27 januari in Amste'dam ge opend met „Die Zauberflftte". Deze voor stelling staat onder leiding van Georg Mever, chef-dirigent van de Stadtische Bühne in Bern, die voor het eerst in Nederland zal optreden. De bezetting Is: Uta Graf (Pamina), Chris Schetter (Ta- mino), Marilyn Tyler (Koningin van de nacht), Guus Hoekhan (Sarastro). August Gschwend (Papageno), Nel Duval (Papa- gena). Jan van Mantgem (eerste priester), Gee Smith (tweede priester), Paolo Gorin (de spreker), Greet Koeman (eerste dame), Lidy van der Veen (tweede dame), Jo van de Meent (derde dame), Ilse Bresser, Grê Landzaat, Gon Brinkman (drie geniën) Chris Taverne (Monostatos). De voorstel ling van .,Die Zautcrflöte" op 9 februari in Den Haag staat eveneens onder leiding van Georg Meyer. O Twee voorstellingen van ,.Don Gio vanni" worden geleid door Alexander Krannhals in Amsterdam en Rotterdam op 29 en 30 januari. De bezetting is: Gré Brouwenstijn (Donna Anna), Uta Graf (Donna Elvira), Nel Duva] (Zerlina), Scipia Colombo (Don Giovanni). Fritz Ollendorff (Leporello), Guus Hoekman (commanda- tore). Chris Scheffer (Don Ottavio), Paolo Gorin (Ma&etto). Dirigent van de voor stelling van „Don Giovanni" op 16 fe bruari in Den Haag is Arrigo Guarnieri, de rolbezetting blijft onveranderd. Voorstellingen van „Cosi fan tutte" onder leiding van Alexander Krannhals worden gegeven in Den Haag (2 februari), Amsterdam (5 en 12 februari) en in Utrecht (6 februari). Medewerkenden zijn: Uta Graf (Fiordiligi), Cora Canne Meijer (Dorabella), Marilyn Tyler (Despina). Guus Hoekman Ifonso), Paolo Gorin (Guglielmo) en Chris Scheffer (Ferrando), Gisterochtend omstreeks kwart voor twaalf is op het kruispunt Heerenweg Kruisweg onder de gemeente Woubrugge een ernstige autobotsing geschied tussen een vrachtwagen en een personenauto, waarbij beide bestuurders op slag werden gedood. Uit de richting Leimuiden naderde de vrachtwagen van de N.V. Gebr. De J. uit Bodegraven bestuurd door de 28-jarige Jan de J-, terwijl uit de richting Ter Aar naderde een personena«to, bestuurd door de 35-jarige Willem M. uit Schipluiden, vertegenwoordiger van de N.V. „Spoor- tjzer" te Delft. Vermoedelijk heeft de vrachtwagen, die op een voorrangsweg reed, de personenauto geschept; na een slippartij op de gladde weg werd de laat ste ongeveer 30 meter voorbij het kruis punt door de vrachtwagen in een sloot gesmakt. Vermoedelijk heeft de heer De J. getracht uit zijn vrachtwagen te sprin gen en is daarbij door zijn eigen auto overreden, die doorslipte. Hij werd dood gevonden naast het rechterachterwiel. De bestuurder van de personenauto raakte onder water beklemd en verdronk. Gistermorgen omstreeks 11 uur reed de 36-jarige expediteur J. K. uit Hillegom met een met stenen beladen vrachtauto op rijksweg nr. 1 onder Naarden in de rich ting Bussum. toen plotseling met grote snelheid uit tegenovergestelde richting een personenauto naderde waarvan de be stuurder vermoedelijk tengevolge van slippen de macht over het stuur was kwijtgeraakt. De expediteur heeft nog getracht uit wijken, maar de personenauto vloog tegen de linkerzijde van de vrachtwagen en wei met zulk een kracht, dat het onderstel onder de trailer uitschoot., waar"3 de personenauto onder de trailer doorsloeg en als een ruïne in de berm van de weg terechtkwam De bestuurder, de 25-jarige G. W uit Zwolle, was eruit geslingerd en werd een tiental meters verder dood op de weg gevonden. De vrachtauto raakte ln brand, maar de Naardense brandweer had het vuur spoedig bedwongen. Van de drie bejaarde voetgangers, die, zoals gemeld, zondagavond te Erica door een auto werden aangereden en met di verse fracturen naar het ziekenhuis V3n Emmen moesten worden overgebracht, is de 77-iarige mevr. F. P.De V. over leden. De toestand van haar 78-iarige echtgenoot is nog zorgwekkend. Het derde slachtoffer maakte het gisteren tamelijk wel. Si Thami el Glawi, de bejaarde pasja van Marrakesj, heeft besloten zich uit het openbare leven terug te trekken. Hij kondigde dit gisteren aan in een brief gericht aan sultan Ben Joessef van Ma rokko. El Glawi is, zoals bekend, een van de meest vooraanstaande politieke figuren van Marokko geweest. Als leider van de gezamenlijke Berberstammen leidde hij drie jaar geleden die campagne, tenge volge waai-van sultan Ben Joessef uit Ma rokko werd verbannen. Hij zette toen met behulp van de Fransen diens oom Ben Arafa op de troon. Twee jaar later droeg hij met zijn om mezwaai van het Franse naar het natio nalistische front veel bij tot de terugkeer van sultan Ben Joessef die hij te Parijs nederig om vergiffenis voor zijn vroegere houding kwam vragen. Kort na de restauratie van Ben Joessef werd El Glawi ziek. Hij onderging in Frankrijk een maagoperatie. Het intergouvernementele comité voor Europese migratie heeft gisteren statis tieken gepubliceerd, waaruit bleek, dat er in het afgelopen jaar meer Italianen zijn geëmigreerd dan inwoners van welk ander land ook. Van de 120.000 Europea nen, die onder auspiciën van het comité emigreerden kwam 40 pet uit Italië 20 pet uit Duitsland en uit Nederland. Grieken land en Oostenrijk elk 10 pet- De meeste Italianen gingen naar Argentinië en Aus tralië. Belangrijke groepen Italianen gin gen verder naar Brazilië, Venezuela, Ura- gay en de V S. De Duitsers en Oostenrij kers gingen veelal naar de V.S., Canada en Australië, terwijl de meeste Nederlan ders naar Australië gingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3