Nieuws uit STAD en OMTREK UIÏ HET READY-KAMP OUDE TIJD SWs vechtlust bracht zege op voetbal-arm Volewijckers Off-day voor St. Lodwijk-teams los Hermes gooide de remmen en maakte op tijd gelijk Over TERECHTSTELLINGEN in onze stad Geheugen-hulp ROTTERDAM B.E.C-EXCELSIOR 5-0 dag Uit die goede NKS Zaalhandbal-competitie Vier doodvonnissen op één Feestelijke ouderavond St.-Jans- en St.-Alovsius- scholen Kath. Vrouwengilde Nonchalance hield de cijlers beperkt Afscheid pater Brinkmann O.P. R. K. schaakvereniging S. B. O. Simpel spel bracht Pioniers successen Moeilijke strijd in Leeuwarden onbeslist Spoortunnel naar Spaanse Polder Burgerlijke Stand MAANDAG 16 JANUARI 1956 N. S. C. PAGINA 2 JUBILé JUBILE MIDDENDORP Lezing over Amerikaanse huisvrouw ST.-RAPHAEL VIERDE FEEST SCHIEDAM—DIRKSLAND 1—2 PASSAGETHEATER EXPOSITIE GOOF SMIT Spannendste duel NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 300 DOLLAR KWIJT INBRAAK AANGEREDEN HOND AANGEREDEN Ook Lodewijk-lteren „Klassieke" rivalen Uitslagen IN ROTTERDAM Joacliim de Vos DERDE TOONKUNST ABONNEMENTSCONCERT Plus kosten van Ned- Spoorwegen EXCELSIOR MACHTELOOS Zaterdagmiddag is bij de N.V. Cleton aan de N.W. Haven alhier aan de heer J. Weijling, de zilveren huisorde van oranje nassau overhandigd door de heer H. Cleton. De heer Weijling was sinds 1908 in dienst bij de genoemde firma, de laatste jaren als magazijnmeester. De heer Weijling verlaat nu in verband met zijn pensioengerechtigde leeftijd de N.V. Bij de huldiging was de spreker de heer H. Cleton die hem ook de Zilveren Med. van de Mij voor handel en nijverheid overhandigde en namens de N.V. een radio toestel aanbood. De heer Weijling (links) wordt door de heer H. Cleton gelukgewenst met zijn jubilé. Tweede spreker was de bedrijfsleider A. Wijnmalen, die namens het personeel een stofzuiger, strijkijzer, en een geschenk on der couvert en die mevr. Weijling bloemen overhandigde. Derde spreker was de heer J. de Geus, namens de filialen een fraaie schaal aan biedend. De vierde spreker de heer B. Roos pre senteerde namens de personeelsver. een radiotafel. Na de matige prestaties van de Rcady- spelers In het Schiedamse Tafeltennis toernooi gaat dan de competitie weer draaien. In het Schiedamse toernooi heelt Rea dy weinig groots laten zien en de bij voorbaat niet hooggestemde verwachtin gen zijn alle te niet gedaan. Een uitzon dering echter voor Herman., en Anton v d. Poort die op fraaie, zij het ietwat gelukkige wijze, het dubbelspel in de 3e klas op bun naam schreven. Het ene punt dat Ready nog kreeg, was te danken aan H. v. d. Poort, die tot de halve finale in zijn groep doordrong, maar daarin in een goede wedstrijd uit geschakeld werd. De Ready-spelers hebben dus iets goed te maken en de kans daartoe krijgen ze ln de komende competitiewedstrijden. Het le team gaat daarin vechten voor het behoud van het le klasserschap, waar in het, nu Wim Rruning de thuiswedstrij den weer mee kan spelen, wel een kans van slagen heeft. Het 2e team gaat een belangrijke com petitiehelft tegemoet, waarin het kam pioenschap een feit kan worden, waar mee Ready dan ook in de 2e klas verte genwoordigd zal zijn. De spelers van het 3e team hebben eveneens nog een kleine kans op de titel, terwijl het 4e team, waarin C. van Pelt die gelederen is komen versterken, zijn bovenste plaats moet kunnen handhaven, hoewel Steinweg 3 een ernstige bedrei ging blijft vormen. Team 5 zal de eerste malen wel met een invaller moeten uitkomen nu W. Wijntjes door ziekte tijdelijk op non-ac tief staat. Geen der Ready-teams heeft zich zor gen over degradatiedreiging te maken, Heden (4 Mei 1908) herdacht J. F. C. Middendorp, baas in de distilleerderij van de firma J. J. Melchers Wzn., den dag, hoewel team. 1 nog wel 2 of 3 punten no dig heeft om definitief veilig te zijn. Laten de competitiespelers in de 2e helft eens tonen, dat ze zich willen reha biliteren en met de nodige inspanning en spirit hun komende wedstrijden tot een goed einde te brengen. Het was 1 september van het vorig jaar 25 jaar geleden, dat de St.-Jansschool en de St.-Aloysiusschool in het nieuwe schoolgebouw trokken. In verband hier mede heeft het personeel van beide scho len op woensdag en donderdag feestelijke ouderavonden georganiseerd welke gege ven worden in Gebouw Arcade, aanvang 8 uur. Vanwege het Kath. Vrouwengilde wordt donderdagmiddag om 2 uur in Maison Westhuis een lezing georganiseerd door mevr. KortekaasDen Haan over het le ven van de Amerikaanse huisvrouw. Aan vang 2 uur. Wanneer de wederom hardwerkende, maar slecht schietende S.V.V.-voor hoede niet zo nonchalant met de vele kansen was omgesprongen, zou de nederlaag zeer zeker groter geweest zijn voor het voethal-arme Volewijckers, dat bovendien nog gedwongen was met invallers aan te treden. Zo misten we o.a. Van der Oord, Advocaat. Kamstra én Hagenaars, die matig vervangen werden. He Schiedammers dankten hun succes weer aan grote activiteit on vechtlust zonder echter tot hun fraaie, opbouwende spel van weleer te kunnen komen^ Velen zijn gisteravond na het Lof af scheid komen nemen van pater Brink mann O.P., die zoals gemeld naar Venlo verplaatst is. In de pastorie van de Ha- venkerk stond de klok al over 8, toen de mensen zich nog aaneensloten, om de scheidende zielzorger de hand te drukken. Op 18 februari zou het 10 jaar geleden zijn geweest, dat hij hier in Schiedam kwam en zijn zegenrijk werk begon. Onder hen, die hun opwachting kwamen maken, be vonden zich vele oud-leerlingen van de ulo-meisjesscholen, waar pater Brinkmann de geziene godsdienstleraar was. Ook van de zijde der Gidsen, de Marijke's, de St.- Dominicuspenning, de Vereniging van Melkhandelaren en de Derde Orde was er grote belangstelling. Pater Brinkmann gaat zijn werk voort zetten in de gerestoreerde en uitgebreide St.-Ursulakapel te Venlo, die in 1416 werd gebouwd, lange tijd als paardenstal heeft dienst gedaan, maar thans een vriendelijk Dominicanerkerkje is met parochiehuis. Er is de hele dag biechtgelegenheid en daarvan maken vooral de bewoners van de omringende dorpen graag gebruik. Pa ter Brinkmann komt er in een vertrouw de omgeving. De goede wensen van de parochianen van de Havenkerk vergezel len hem er heen. In de grote zaal van Gebouw Arcade hééft gisteren de Schiedamse afdeling van de R K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St.-Raphaël" voor de leden een feestavond gegeven. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer P. A. van 't Hooft, die wees op de nood zakelijkheid van een goed bezoeken der vergaderingen en de noodzakelijkheid van een intensief verenigingsleven. Het cabaretgezelschap van ,,Brederode" gaf een aardig en afwisselend programma ten beste terwijl een orkestje van St.-Homo- bonus uit Rotterdam het muzikale ge deelte verzorgde. Tot de gasten behoorde de heer Kippersluis, stationschef van Schiedam. De eerste helft gaf een gelijkopgaande strijd te zien. Noch de aanvallen van Schiedam noch die van Dirksland konden echter de verdedigingen in moeilijkheden brengen, zodat de pauze inging met een dubbelblanke stand. Na de rust werden de Schiedamse zwart- witten in de verdediging gedrongen. De voorhoede van de gasten nam het vijan delijke doel onder vuur en een schot van de linksbuiten was raak (0—1). Direct daarna deed de rechtsbinnen van Dirks land nummer twee in de Schiedamse tou wen belanden. Het scheelde niet veel of het was zelfs 0—3 geworden, maar doel man V. d. Poel wist erger te voorkomen Schiedam kwam nu wat meer in de aan val door goed opbouwend werk van de middenlinie. Het duurde nog vrij lang al vorens Reijnierse in staat gesteld werd een tegenpunt te scoren (12). Verder kwam men echter niet. Zo eindigde dus deze sportieve en goed gespeelde wedstrijd in een benauwde overwinning voor Dirks land. Bij het einde van de voortzetting van de afgebroken wedstrijd SBO I—Wilton- Fijenoord I was de stand 45. De partij H. PaapC. de Bruin moest voor de twee de maal worden afgebroken. H, Paap kon, wat hij ook probeerde, de partij niet in winst omzetten; de partij eindigde in remise, zodat W.F. de wedstrijd met 5',24% won De persoonlijke resultaten waren S.B.O. IWilton-Fijenoord I. A NoordergraafA. v. d. Starre 10 Ir. J. Mulder—L. Penning 1—0 J. v. d. BergJ. van Meeuwen 01 P. ÓffermanG. Hamerslag 10 J. de JongJ Baardewijk 01 A LeerentveldJ. Hanswijk 01 H. KloosC. van Tol 0—1 M. Buekers-W. Schellebeek 1—0 A. Erftemeijer—P. van Oyen 01 H. PaapC de Bruin i'a)4 Totaal 4/2'5V2 Dinsdag 10 januari j,l. hèeft S.B.O. I een uitwedstrijd gespeeld tegen Olde I uit Rotterdam. De eerste wedstrijd voor de competitie in dit seizoen tegen Olde I eindigde in 55. S.B.O I moest déze wedstrijd winnen om. in de strijd om de eerste plaats niet achterop te komen. Of schoon noe één partij moet worden uit gespeeld, is de stand reeds 63 in het voordeel van S.B.O Het begin was vrij sensationeel. Ir. J. Mulder Wist in een zeer gedurfde partij binnen het uur te winnen, terwijl J v. d. Berg door een blunder zijn partij verloor. Nadat S.B.O. tot 4^—1 was uitgelopen, werd het door winst partijen van Olde 43. De laatste partijen brachten weer de winst voor S.B.O.de wedstrijd werd afgebroken met de stand 63 in het voordeel van S.B.O. Olde I—S.B.O. I. P. v. d. Kuil—A. Noordergraaf afgebr. W, KaspersP. Offermans10 G, GoingaJ. v. d. Berg10 A de BruinIr. J. Mulder 01 W. v. d. KaaJ. de Jong 01 C. SpannenburgA. Leerentveld 01 J. EvertsH. Kloos 10 H. HulskerM. Bucben 01 F van Raak—A. Erftemeijer 01 K. v. d. LindenA. van Slobbe 01 Voorlopige uitslag 36 Donderdag j.l. speelde S.B.O. 2 tegen haar stadgenoot Het Zwarte Paard 1. De uitslag van de vorige ontmoeting was 55 De wedstrijd van donderdag werd afgebroken bij een stand van 314414 voor Het Zwarte Paard. Twee partijen moeten nog worden uitgespeeld en het is zeer de vraag of S.B.Ó. 2 hieruit 1)4 punt kan halen om tenminste nog een gelijkspel te bereiken. S.B.O. 2Het Zwarte Paard 2. H. Steenhouwer—C v. Meerendonk afg. H. Paap—W. Kerkh'Off 1—0 A. Erftemeijer—H. v d. Kraan Va—li G. van KasterenM. v. d Kraan 01 W. de GooyerJ. Witlox 01 S. KloosA. va.n Bommel 01 P. de JongA. Gommel 0—1 P. OffermanP v. d. Waal 10 H. SonnemansP. v. d. Kraan 1—0 N. v. Eekelen—A. v. d. Veen afgebr. Voorlopige uitslag 3)44li In het Passagetheater is deze week de film „Terug uit de hel" geprolongeerd. De belangstelling voor deze bijzondere film is zeer groot en zij verdient ook door ve len gezien te worden. Toegankelijk voor personen van af 14 jaar. Tot en met 4 februari wordt in het Cul tureel Contact Centrum aan de Lange Kerkstraat een tentoonstelling gehouden van schilderijen en gouaches van Goof Smit. De tweede dag van het zaalhandbal-sei zoen van de N.K.S. district Rotterdam gaf verrassend goed spel in alle klassen te zien. De dames en heren bleken nu meer gewend aan het „vreemde" veld en de nieuwe spelregels, waardoor de diverse partijen zeer boeiend waren. Zowel de dames als de heren van St. Lodewtjk hadden een off-day. maar voor Activitas bracht deze dag niets dan vrcug de. Ook 't Pionierszevental was bijzonder goed op dreef. Zowel het eerste van St. Lodewijk, als dat van R.K.WIK werd een nederlaag toegebracht. Tegen het sterke Lambertus konden de reserves van St. Lodewijk het niet bol werken, maar de 10-8 uitslag mag zeker niet oneervol worden genoemd Een zelfde lot ondergingen de Lodewijk-dames in haar ontmoeting tegen de oude rivalen van Advendo, maar ook hier was het ver schil zeer gering. De spannendste wedstrijd van de dag werd die tussen de Lodewijk-reserves en Nadat aanvallen van de vaardige Köne- mann, enige malen goed gelanceerd dooi Maltha op buitenspel waren doodgelopen, verkeek spil Van Kampen van S.V.V. zich op een verre bal en kreeg Daan de Jongh een vrije kans, die hij echter schromelijk miste. De Amsterdamse verdediging, ai enige malen in nood verkerend (Van der Mast moest al eens in laatste instantie met een corner fraai redding brengen) capituleerde in de 6de minuut. Een fraaie combinatie Maltha-Könemann gaf van Pelt gelegenheid scherp voor te zetten en Maltha de kans keurig hard in te koppen (1—0). Volgende kansen werden door Heyster en Van Pelt met slordige schoten in de tribune gejaagd. Een aardige combinatie van de Volewijckers-rechterwing Van BreenenDe Vries werd door Schenkel gemist; overigens de enige Amsterdamse aanvaller, die wel eens tot een schot kwam. Meesterlijk redde De Groot bij een schot van Jan van Schijndel uit een voor zet van Heyster. In spil Weening vond deze doelman een uitstekende helper, die met menige fraaie sliding de levendige Könemann de voet dwars zette. Jammer was 't daarom voor hem, dat hij in de waarop hij voor 25 jaren bij deze firma 20ste minuut debet was aan S.V.V.'s in dienst trad, waar hij eerst als knechttweede goal Uit een uittrap van Kou- en nu sedert vijf jaar als baas werkzaam is geweest. Toen hij heden-ochtend in de werkplaats kwam vond hij zijn lessenaar versierd met groen en bloemen en 'n toepasselijk schild in het midden en werd hij met een: lang zal hij leven! door het personeel begroet. Door den oudsten tapper toegesproken, werd hem daarna als aller bewijs van ka meraadschappelijke sympathie een fraaie salontafel en tafellooper vereerd. De an dere bazen en de schippers der firma voegden daaraan toe een koperen hang lamp en twee koperen bloempotten. Omstreeks half twaalf ten kantore ont boden werd hij daar door den oudsten fir mant, de heer Th. C. Melchers, in waar- deerende bewoordingen toegesproken en hem een geschenk onder couvert overhan digd. Van verschillende zijden ontving de ju- bileerende baas nog bewijzen van deel neming aan zijn feest ook in den vorm van kleinere geschenken, die zeker dit zilver jubilé nog lang zullen doen geheu gen. Hedenavond zal hij het feest met zij ne medeknechts vieren. (Nwe Schiedamsche Cou rant van 4 mei 1908). 0490(40 VOOR SCHIfOAM fR OMSrQfKf* 78ste Jaargang No. 22969 DA M 18 SCHIEDAM TELE FOON 66 152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0450 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bjj vooruit betaling. Elk woord - meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentiewezen. ABONNEMENTEN f 6.25 per kwartaal, f 2.15 per maand en f 0.50 per week. wen zette Van Pelt een rush op, die 'n een scherpe voorzet uitmondde. Van Schijndel en Könemann stonden klaar, om effectief af te werken, maar in uiter ste nood nam Weening die taak van hen over (20). Nadat Schenkel een vrije trap rake lings naast geschoten had, vocht Vole wijckers i.e. doelman De Groot tot aan de rust om verdere Schiedamse doelpun ten te voorkomen. Een rits hoekschop pen bleef hij de baas evenals een mach tig schot van Heyster, In de 3de minuut na de hervatting gaf üfpwipwiïJWJ een overtreding van De Jongh in het mid- lenveld Poulus gele- enheid via een vrije schop Könemann te lereiken, die uit een astige positie goed in •schoot (3—0). Wel kopte Van Breenen na 2en voorzet van de lurinamer Patrick via (ouwen tegen de bo- ;enlat, maar in de pe riode van prijsschieten op het Volewijckers- doel, die toen volgde, kwam slechts de ge ringe schotvaardig heid van de Schiedammers tot uiting. In de 20ste minuut wist v an der Muts bij een uitval Kouwen uit doel te lok ken, waarop De Vries zowaar voor de Amsterdammers wist tescoren (3 1). Het lage voetbalpeil daalde met het verstrijken van de tijd dermate onrust barend, dat de fraaie safe van De Groot op een harde kopbal van Jan van Schijn- del uit een voorzet van Van Pelt n°S slechts vermelding verdient. KÖNEMANN, uit lastige positie Twee zichtbare factoren hebben in de „big match" in de Friese hoofdstad tus en Leeuwarden en Hermes D.V.S. een ongunstige invloed op het spel gehad: ten ■>erste een veld dat dermate drassig en glad was, dat het na een half uur al meer ën een bouwland in omgeploegde staat dan op een voetbalterrein leek en waarvan de spëlers veel lasë hadden, maar bovendien bleken beide partijen te sterk door drongen van de betekenis van deze wedstrijd en beletten de «nuwen hen hun gewone partij te spelen Dit kwam vooral in de beide voorhoeden tot ultJ"^ op een bouwland in omgeploegde staat dan op.een voetbaltejrein leey cn waaryan de uit nun gewone imriii ie »peie«. -- _- in onnauwkeurig plaatsen, terwijl ook de combinaties te traag verliepen door het drukken van het tempo. Zo werden wederzijds de aanvallen vry gemakkelijk op gevangen door de verdedigingen, die goed werk deden. veld af beide keepers hadden bepaald De eerste die trachtte enige lijn in de spelopbouw te brengen, was de Hermes- rechtshalf Schenk, maar zelfs de listige en geroutineerde Cock van der Tuyn zag geen kans om diverse kansen be hoorlijk af te werken. Ook de voor hoede van Leeuwarden wist zich geen opgelegde kansen te scheppen en zo kwam de rust zonder doelpunten. By alle poging tot beheersing, zó ver door gevoerd dat het tempo er te laag by bleef, was er op het kritieke punt toen de overhaasting die succes van de aan- valspogingen in de weg stond. Overigens i j:j. i. A a ennnnintf t.P KOrt. een rustige dag maar tenslotte kreeg Leeuwarden iets meer „flits" in zijn aanvallen. Het ging sneller, meer open via de vleugels, de Hermes-defensie liet steekjes vallen en het was midvoor Van der Ley die daarvan wist te profiteren. Maar toen gooide ook Hermes zich voluit in de aanval, het tempo vloog met stukken omhoog, er kwam stootkracht in het binnentrio. de Friese defensie kwam in moeilijkheden en invaller Janse kreeg de kans om de gelijkmaker te scoren. ■UUU.UUK. - - Het werd daarna een harde en span- deed dit niets aan de spanning te kort. 1 nende strijd, té hard soms. om ket wm- hp rust meelde de strijd zich nende doelpunt. Maar de verdedigingen aanvankelijk het mees, op het midden- bleven verder aan weerskanten de baas. De derde machinist A. D.. van het Li beriaanse s.s. Sancta Elena, dat momen teel bij Wilton-Fijenoord ligt. heeft aan gifte gedaan van de vermissing van 300 dollar, die uit zijn hut zouden zijn weg genomen. Toen de familie v. d. K. zondagavond omstreeks half elf van een visite thuis kwam. bleek de woning in de Dirk van Wassenaarstra at met een bezoek vereerd te zijn, een ongewenst bezoek dan. On bekenden waren over de schutting rond de tuin geklommen en door de keuken deur die voor de kat open was gelaten het huis binnengegaan. Uit een dres soir zijn verscheidene sieraden meegeno men, zoals een gouden broche, gouden ringen, gouden oorbellen en twee pels horloges. De 48-jarige Costaricaanse stoker F. N., wiens schip bij de N.V Scheepsbouw- Mij. Nieuwe Waterweg ligt, is zaterdag avond om half 10 op het fietspad langs de B. K.-laan aangereden door een brom fietser. Hij werd licht gewond. Het on geluk ontstond doordat de Costaricaan rustig op het rijwielpad liep te kuieren. In de dierenkliniek verblijft momen teel een langharig wit bastaardteefje, met een zwarte kop. zw»rte vlekken en een sierlijk gekrulde staart. Het hondje is in bet westen van de stad aangereden maar heeft geen letsel bekomen. Inlich- tingen bij mej Wuisman, Fabriplein 30 b I klaagde intussen meer (tel 64408). 'brood.... In aansluiting op ons vorig artikel, waarin wij voor het voetlicht brac - ten enige executies, welke onder de galg, staande bezijden liet raadhuis op de Markt binnen onze stad, aan enige personen gedurende de eerste hel van de achttiende eeuw werden ten uitvoer gelegd, willen wij enige pro cessen onder de loep nemen. de hij te Schiedam grote diefstallen, en schreef daarenboven nog een ot>Hgaue ot schuldbrief valselijk na en trachtte deze te belenen. Vervolgens had beklaagde, wiens huisvrouw te Amsterdam woonde, gedurende ruim zés weken geleefd met een jongedochter van 18 a 19 jaren, met i_iz hnrl uit. St. Lambertus, welke door de Kralingers met 10-8 werd gewonnen. Die twee doel punten verschil hebben de gehele wed strijd gekenmerkt. Steeds lief Lambertus even vele malen liepen de Lodewijkers tot op twee punten in. De meeste Kralingse treffers kwamen op naam van de atleti sche gebroeders Dumas. Recht op en neer ging het spel van ed Pioniers-heren in hun duel tegen het eer ste van R.K.WIK, maar 't bleek het meest winstgevend. De WIK-ers beperkten zich tot schoten van lange afstand, die echter zelden doel troffen. Met hun eenvoudig spel wonnen de pioniers tenslotte met 9-6. Ook het eerste heren-elftal van St. Lo dewijk moest het tegen het simpele spel van de Pioniers afleggen. Het leek er veel op, dat de Lodewijk-heren hun tegenstan ders hadden onderschat. Zij konden zich gedurende dit duel niet aan hun gedwon gen spel onttrekken, 5-6. Activitas trok tegen Advendo zo snel en verrassend ten aanval, dat lgptsgenoemd team een nederlaag niet kon voorkomen. De Advendoheren grepen meermalen veel te traag in, waardoor Activitas vele kan sen werden geboden. Toch was het ver schil in de uitslag slechts vier doelpunten: 9-13. Zo groot het verschil in veldspel tussen de dames van St. Lodewijk I en haar bij na klassieke Advendo-rivalen is, zo op merkelijk waren deze partijen aan elkaar gewaagd in de zaal. Reeds in de tweede minuut konden de Advendodames de roos treffen en daar bleef het bij, ofschoon de Lodewijk-dames (die minder hard en scherp schoten dan haar tegenstanders) veel danken aan haar keepster, C. Rat, die een voor dames ongelijfelijk knap kee pers-werk liet zien.(1-0). Een stukken sterker tweede dames-team van RKWIK behaalde een volkomen ver diende 2-3 zege op het Pioniers-zevental, dat het tekort aan techniek trachtte te ondervangen met fel, vaak hinderlijk li- chaams-spel. Een iets groter reactie-vermogen van het eerste WIK-dames team was beslis send in het duel met U.V.G., dat echter goed partij bood. Technisch viel er in de ze wedstrijd veel te genieten. R.K.WIK won met 2-1. Dames II Advendo II - St.-Lodewijk II 11-0; R.K.Wik II - Pioniers 3-2; Olives - Activitas II 2-1. HEREN II St.-Lodewijk II - St.-Lam- bertus 8-10; Activitas III - Activitas II 4-9; R.K.Wik II - Advendo II 11-6. Meisjes R.K.Wik 1- Pioniers II 4-1; R.K. Wikii - Pioniers I 2-3; R.K.Wik I - U.V.G. 1-1. Heren I Pioniers - R.K.Wik I 9-6; Ad vendo - Activitas I 9-13; St.-Lodewijk I - Pioniers 5-6. St.-Lodewijk - Advendo I 0-1; U.V.G. - R.K.Wik I 1-2; Spartaan - Acti vitas I 0-6. HEDEN Passage Theater: Terug uit de hel (14 j.), geprolongeerd. Monopole Theater; A en C in stofzui gers (a.l.). Stedelijk Museum: Van 14—17 uur, ook Zondags. Geb. Wit-Gele Kruis: Derde godsdienst- praatavond kap. De Greef voor R.K. Vrouwengilde, om 19.30 uur. DINSDAG Gebouw Arcade KSC Lezing over „Tien jaar in Sovjet-Rusland", om 20 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren. Hoofdgebouw Dam 8: Volwasse- n e n: maandag 7—8.30, dinsdag 10—12, 2—5, 7-8.30; woensdag 2—5, 7—8 30; donderdag 10—12, 2—5; vrijdag 25, 7— 8.30; zaterdag 10—12, 25. Jeugd: Woensdag 2—4; donderdag 45; zaterdag 13. Boven 14 jaar ook: woensdag 6—7.30 Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.30—8; vrijdag 7—8. Filiaal Emmastraat 3: donderdag 7— 8.30; zaterdag 3.305; zondag 11—12.30. Filiaal Kerkweg 46, Kethel; zondag 11.30—12.30. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Van Westendorp, Singel 83. TONEEL EN MUZIEK DINSDAG Rotterdamse, Schouwburg, Aert van Nesstraat 120. Concert door het Rotter dams Kamerorkest. Dir. Piet Ketting. Sol. Bram Boelee en Osieck, piano. Pro gramma: Werken van Bach, Mozart, Ósieck, Rossini en Mendelsshon. 20 uur. Grote Schouwburg, Zuidplein. Kala- nag Gloria met een Magisch Muzikale Wondershow. 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van 13 t/m 19 januari Arena: Goud van Napels (volw.). Capitol: The Kentuckian (14 J.). - Centraal: Ontspoor de vrouwen (volw.). Cineac: Het begon in Parijs (18 D. Colosseum: Meisjes zonder beroep (volw.). Harmonie: Een vrouw in opspraak (14 j Lumlère: Het kasteel in de schaduw (14 j.). Lutusca- Johnny knapt 't op (volw.). Luxor: Morgen zie ik je weer (a.l.). Metro: Ontspoorde vrouwen (volw Passage (Schiedam): Terug uit de hel <14 j.). Prinses: Een vrouw in opspraak (14 j Rex: De wraak der Quantaro's (14 j.) Thalia: Summmer madnes (volw.) 't Ven ster: Het testament van Dr. Mabuse (18 j.). Victoria: Het begon in Parijs (18 j.). Wij maakten in genoemd artikel de opmer king, dat men betreffende de gepleeg de strafbare feiten kon naslaan d zoge naamde „erimineele rolle" ook wel „sen- tencie-bouck" genoemd, welke op ons ge meente-archief te vinden zÜn' Deze cri minele rol begint met het jaar 1386, en gaat dan verder met enkele hiaten tot aan 1811. Wij hebben enige van deze rechte lijke uitspraken uit deze boeken overge nomen kozen daarvoor het jaar 1697. Op 8 mei van laatstgenoemd jaar stond voor heren Schepenen van deze stad dit college bestond uit zeven personen onder leiding van de Bailluw en Schout als aanklager, terecht Pieter Willemssen. geboren en wonende te Schiedam, en ,,'s heeren gevangene". Beklaagde had di verse diefstallen gepleegd, o.a. vier ijzers uit de grofbaan touwbaan van de heer Dirck Wijkerhelt gestolen en deze verkocht aan zekere smid „tot" Over- schie; een kleed met enige boeken van ds. Everardus Bronser, prekikant alhier. De beklaagde bekende alles en werd veroor deeld volgens de conclusie van de heer Bailluwen Schout, Maarten Kouwenhoven, tot verbanning uit deze stad en jurisdic tie voor de tijd van negen eerstkomende jaren op „poene" (straffe) zo hij binnen deze tijd tol Schiedam zou komen, hij pu bliek gegeseld zou worden. Pieter Willem- sem heeft zich echter niet aan deze uit spraak gehouden, zoals wij later zullen zien. De volgende rechtszitting had plaats op 7 september 1697, en betrof de persoon van Maarten Gerritsen van den Berg ,,s' heeren gevangenen", beschuldigd van diefstal. De beklaagde bleef echter het hem ten laste gelegde hardnekkig ont kennen, en bij gebrek aan afdoende bewij zen, moesten heren Schepenen hem in vrij heid stellen. Zij deden dit echter onder ■nnditie. dat hij ten allen tijde voor ge noemde feiten kon worden opgeroeper I voor hen te verschijnen. Voorlopig zat be- op water en Daar waren ook rechtszittingen, waar op de eis van de heer Bailluw door he ren Schepenen in advies werd gehouden en ze eerst in een volgende zitting uit spraak deden. Aldus geschiedde in de rechtszitting van 26 november 1697, waar in terecht stond Joachim de Vos. die zich aan straatschenderij had schuldig ge maakt. Door de heer Bailluw werd de eis gesteld de beklaagde „soodanig aanden lijve" te straffen als het behoorde, doch heren Schepenen wensten deze zaak in ad vies te houden, en aldus kwam Joachim de Vos op 2 december d.a.v. opnieuw voor de balie. Beklaagde werd toen veroordeeld tot acht dagen ..in eene besloote gevan- ckenis" en „aldaar gedurende dien tyd niet anders getracteert te worden als met water en brood" of een boete van ,,ses silvere ducatons" plus de kosten van het proces. Joachim de Vos zal wel de boe te hebben betaald, want acht dagen op water en brood in een van de donkere vunzige cellen onder het stadhuis kan men nu eenmaal geen „tractatie" noemen. De volgende zaak betrof Jacob Ballas ter, die 23 december 1697 voor heren Sche penen werd gedagvaard, doch niet ver scheen. Op 6 januari 1698 werd hij opnieuw gedagvaard, doch ook deze keer schitter de hij door afwezigheid, totdat op 20 ja nuari d.a.v de huisvrouw van Jacob Bal- laster voor heren Schepenen kwam ver klaren. dat de zaak van haar man „cl- vieliter" diende behandeld te worden, het welk heren Schepenen beaamden. Men kan Jpze zark terug vinden in de „civiele rol le", mede op ons gemeente-archief aan wezig. Hij kwam cr vooruit Rotterdam Op 3 februari 1698 werd voor de Sche- nbank gedaagd ,,s' heeren gevangenen" Barent CouVstee van den Berg, geboortig an Amsterdam. Gedurende de laatste 14 •en was beklaagde gelogeerd geweest „een logement of slaepstede" tot Rot- i terdam. Van uit genoemd logement pleeg- Donderdag a.s. wordt in het Passage Theater het derde toonkunst-abonnements concert gegeven, door het Rotterdams Philharmonisch orkest. Gastdirigent is Jean Martinon, soliste Lola Bobesco, viool. De uit te voeren werken zijn het viool concert van Mozart, diens Haffner-sym- wie hij „gevagebondeerd" had. De uit- j fonie en de Sheherezade van Rimsky-Kor- spraak luidde, dat Barent Courtse van den sakov. Berg, die van het hem ten laste gelegde een volledige bekentenis had afgelegd, „binnen Camers strengelijk met roeden" zou worden gegeseld, en voor de tijd van 15 jaren uit de landen van Holland en Westvriesland gebannen. Dievenbende. In de rechtszitting van 15 maart 1698 werden niet minder dan vier doodvonnis sen uitgesproken. Van een dievenbende welke gedurende zes jaren de plaatsen Den Haag, Delft, Leiden en andere klei nere gemeenten onveilig hadden gemaakt, werden vier hoofdpersonen achter slot en gendel gezet. Deze vier personen waren: Jan Joosten van Son, oud omtrent 30 ja ren en zijn broeder Gijsbert Joosten van Son, oud omtrent 27 jaren, beiden geboor tig van Oud-Beierland, mitsgaders Cas- De Ned. Spoorwegen hadden aanvanke lijk het voornemen om het stationsem placement te Schiedam slechts ten dela op te hogen. Ook de spoordijk tussen het station Schiedam en de Delfshavense Schie zou geedeltelijk op hoger peil wor den gebracht. Ter besparing van kosten zou tegelijk met de aanleg van deze nieu we baan de onderdoorgang, welke voor de ontsluiting van de Spaansepolder on der de spoorlijnen ter hoogte van de Laanslootseweg is geprojecteerd, voor re kening van de gemeehte Rotterdam wor den uitgevoerd. De kosten van deze on derdoorgang zijn indertijd begroot °P 1.970.000. Daar ook de Spoorwegen van de onderdoorgang gebruik zullen maken voor een verbinding met hef emplace- ment-Hudsonstraat. verklaarden zij zich bereid een bijdrage van 225.000— in deze kosten te verlenen. Voor rekening van de gemeente zou dus een uitgave van 1.745.000,komen. Intussen hebben de Spoorwegen nader besloten het emplacement te Schiedam geheel op hoger niveau te brengen. Als gevolg hiervan zal de nieuwe baan niet aan de zuidzijde van de aanwezige spoor lijn, maar aan de noordzijde daarvan wor den gelegd, hetgeen mede in verband met het verschil in bodemgesteldheid een aan zienlijke verhoging van de kosten, ook van de ondertunneling, betekent. Daar bij de wijziging van het plan geen belangen va nde gemeente zijn betrok ken, hebben de Spoorwegen zich verbon den het kostenverschil voor hun rekening te nemen. De oorspronkelijke raming van het gemeentelijke aandeel moet nl. we gens de intussen opgetreden loon- en prijsverhogingen van 1.745.000,op 1.937.000,worden gebracht. GEBOREN: Johannes M„ z. v, F. C. M. v. d. Klink en H. Daalman Benjamin, z- v. W. A. E. Kramer Freher en J. C. E van Buij tenen. OVERLEDEN: S. Rosman, 87 jaar. Zeven minuten voor het einde van de eerste helft kreeg Excelsior '20 bij een 10 achterstand een strafschop toege- per Bare nt s zo onud 28 jaren, geboortig wezen en dit moment was beslissend voor s-Gravenhage, en Carel Potthies. oud de hele wedstrijd. Van Huet Plaatste zich omtrent 25 jaren en geboortig van Brugge. De diefstallen, door deze vier personen met hulp van nog andere gepleegd, zijn te veel om ze hier op te sommen, en werden hoofdzakelijk uitgevoerd in Den Haag maar ook Leiden er Delft werden met een bezoek van deze heren vereerd. Alle vier personen legden een volledige bekentenis af. De eis van de heer Bailluw, Maarten Kouwenhoven, overwegende de inhoud va het plakkaat van de Ed. Groot Mog. He ren Staten van Holland van 19 maart 1614, was de doodstraf. Heren Schepenen na men deze eis van de heer Bailluw over, en de uitspraak luidde: Jan Joosten van Son en zijn broeder Gijsbert Joosten v Son, mitsgaders Casper Barentszoon en Carel Potthies zullen gestraft worden „ten sijden het raadhuys alhier, alwaar men gewoon is criminele justitie te doen, met de koorde om de hals datter de dood na volgt", en voorts 'dat hun do de lichamen zullen gevoerd worden naar het Galgeveld alhier ter stede, en aldaar aan de galg opgehangen worden om aldus ,ook anderen ten exempel" te zijn. Hoe lang deze lichamen aldaar hebben gehan gen. ts ons niet bekend, maar het was in ieder geval een afschrikwekkend voor beeld. A. ABMA: achter de bal en schoot hard, maar on zuiver. waardoor de Delftse doelman de gelegenheid kreeg het schot te keren! Hoewel Excelsior vóór de rust de wind in de rug had. kwam het BEC-doel geen ogenblik in gevaer. behalve in het aller eerste begin van de wedstrijd toen een prachtige kopbal van De Nijs rakelings langs ging. Voor de rest liet de Excelsior- voorhoede niet veel aanvallen zien. Daar entegen kreeg keeper Van der Valk, die de geblesseerde Kerklaan verving, han den vol werk. Verscheidene schoten wist hij te keren en verschillende voorzetten wist hij door tijdig ingrijpen onschadelijk te maken, daarbij vooral geassisteerd door Vlugman en spil Th. Bierhuizen. Na een half uur spelen kreeg BEC echter succes, toen v. d. Valk de bal niet vol doende kon wegwerken en linksbuiten Schilperoord de bal in het Schiedamse doel kon plaatsen. De tweede helft begon met een licht overwicht van Excelsior; van goed voet bal was echter nog geen sprake. De Schie dammers hielden over het algemeen het spel tè kort waardoor zij meestal de bal aan de tegenstanders kwijt raakten en een aanval slechts z'elden met een goed schnt. besloten werd. In de verdediging ging het bovendien ook minder goed met als gevolg dat BEC dikwijls vrij spel had. Het werd 20 door een goal van midvoor Goris en dezelfde speler maakte er 30 van, toen niemand van de Excelsioranen een voet uitstak om zijn opmars te belet ten. Excelsior deed nog enkele schrale pogingen om de achterstand te verklei nen maar succes bleef uit. Toen de bal net over Vlugman heen gespeeld werd, kreeg linksbuiten Schilperoord een vrij veld voor zich en was v. d. Valk voor de vierde maal geslagen. Nu was het wel de finitief met Excelsior gedaan; een wijzi ging in de opstelling we zagen o.a. Vlugman als midvoor hielp niets en ook het taai volhouden en flink doorzet ten van v. d. Ven bleef zonder resultaat. Th. Bierhuizen probeerde voortdurend het spel te verplaatsen, maar hij onder vond te weinig steun van zijn medespe lers. Het wekte dan ook geen verbazing dat de Delfténaren er nog in slaagden de zwarte-witte verdediging voor de vijfde maal te verschalken. Het was waarschijn lijk zowel voor de toeschouwers als voor de spelers een opluchting toen de scheids rechter enige minuten hierna het einde blies van deze sléchte wedstrijd. De opstelling van Excelsior was: doel: v. d. Valk; achter: Börman en'Vlugman; midden: Oosterveer, Th Bierhuizen, A. Bierhuizen; voor: v. d. Ven, Vollebregt, v. Huët, Vermaas en De Nijs. Het 2e elftal van Excelsior speelde thuis legen Nep'tunus 3 en hield met 11 de helft van de punten vaft. De overige wed strijden werden afgelast.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2