Het Socialistisch Congres eist republikeins-frontregering Ben Joessef wil hereniging van de drie Marokkaanse zones Adenauers partij Schönberg's evolutie naar hel Vioolconcert Honderdste Showboat aan de ethergolven toevertrouwd Franse partijen bepalen hun standpunt Veinig hoop op een langdurig links ministerie ZJÏ Op SDP-conferentie te Keulen Socialisten oefenen kritiek op Gloeilampjes Klankmaterie zonder hartslag P- In het Concertgebouw HAYDN - FRID - SCHUMANN Reuzenzwaai aan het hoogrek van het amusement Van de vogel Phoenix" Met een pop om honderd pop Floris Meslier overleden Parlementaire missie naar de West H. van Haaren MAANDAG 16 JANUARI 1956 PAGINA 3 RUIM 1,5 MILJOEN COMMU NISTEN VERLIETEN DE PARTIJ HUWELIJKSPLECHTIG HEID IN MONACO Duitse schoorsteenveger eu de SUS BRUSSELSE AUTOSALON GEOPEND SHEILA KAYE SMITH I Deel van gezelschap zaterdag vertrokken Conservator Bissch. Museum te Haarlem DULLES NAAR INDIAN JAPANNERS IN SNEEUW STORM OMGEKOMEN Jhr. Th. Roëll AVRO voorzitter Fred. Thomas beziet tien jaar K V.P. (Van onze correspondent) PARIJS, zondagavond. De grote politieke partijen hebben een begin gemaakt met het bepalen van hun houding in de crisis, die, zodra de nieuwe Kamer haar bureau 2al hebben samengesteld, zal ont staan wanneer het ministerie-Faure aftreedt. De socialistische partij, die gedurende twee dagen te Parijs haar buitengewone congres heeft ge houden, was de eerste om haar hou ding te bepalen. Zij heeft zich voor een homogeen coalitie-ministerie van het republikeinse front uitge sproken en de radicale partij, die morgen haar uitspraak zal doen, zal zich bij die uitspraak ongetwijfeld aansluiten, temeer waar op deze radicale bijeenkomst de volgelingen van Mendès-France de meerderheid zullen hebben. Het is vooral de communistische Partij, die, zo sterk als de beide andere Partijen van het republikeinse front tezamen, bijzondere pressie heeft uit geoefend op de socialisten voor de vorming van een louter links kabinet. He leider der socialisten, de heer A*uy Mollet, heeft gisteren tijdens het oongres de verzekering gegeven, dat t om het even is of een socialist dan el Mendès-France de regering za j rmen. Hij wil blijkbaar voor alles de goede samenwerking tussen de saaicuwani", r^ddès-France-radicalen en socialisten efiOuden. Per slot van rekening weet men niet voordat de president van de fepubliek zijn keuze heeft gedaan, wi a]s kabinetsformateur aan de kamer Zal worden voorgesteld. Mocht n Ptorgen gelukken de door Mendes- France gespleten radicale partij weer tot een zij het dan ook broos geheel te maken, dan staat niets een regering Van het republikeinse front in de Want met de communistische steun be schikt de coalitie dan over meer dan de helft van de kamerleden. Maar noch de socialisten, noch de ra dicalen voelen ervoor zich volkomen van de communisten afhankelijk te maken en bij de onderhandelingen zal de vraag naar voren komen, wie er beter voorstaat, een socialist of een radicaal, om bij de vorming van een ministerie genoeg stemmen van het centrum te kunnen verkrijgen om zich van de communisten te kunnen los maken. Zo deze vraag bij de eerste poging tot oplossing der crisis terzijde kan worden gelaten, zij zal zich toch bij de tweede onherroepelijk voordoen. De socialisten zijn hiervan volkomen overtuigd. Op hun congres kwam tot uiting, dat zij niet hopen op een lang durig ministerie, maar op een regering on korte termijn, een drietal maanden bijvoorbeeld. In die tijd willen zij enig voordeel op sociaal gebied bmnenha- middellijke ve/h0^Lq op de loon- mumloon ™et Jf ,ljke uitbreiding van schaal en de wetteIJ ^r-e weken de betaalde vakanties in de bedrijven. brandende Voor wat het me®.„„,,;;nse heeft vraagstuk betreft, het AlgJ hei'd uit- ^et congres de noodzak J hpspre- gesproken van onmiddellij ident kmgen, waarvoor de ministerp «rkj°"y «O1M .f voofbsol een n„i dat niemand bij de zak u °SSltlg van het vraagstuk geushheft- Eerste voorwaarde is vol- in Aioem; dat algemene verkne toekr, jje worden gehouden le, 0lPstige onderhandelaars °P ren. Ook verklaarde hij, dat zol a rust er niet is weergekeerd, van e Afroepen van de troepen geen sPrake kan zijn. Zoals te verwachten was, hebben de socialisten ook de onmiddellijke in trekking van de w®t"B^rfn®f. geelat' dus intrekking van de hulp die langs een omweg aan de bijzondere schoo wordt gegeven. Op het eerste gezicht bestaat daar een grote meerderheid voor in de nieuwe Kamer maar er is ook tegenstand en vooral bij de ge meenteraden, waarvan sommige reeds klagen, dat bij intrekking van de wet hun kosten voor steun aan de openbare scholen zeer zal toenemen Er is ook nog de senaat, op welk lichaam echter niet teveel gerekend moet worden. Wat overigens voor socialisten en radicalen in het algemeen de hoofd zaak blijkt te zijn is het zonder uit stel wijzigen der kieswet om het arrondisementsstelsel in te voeren. Zij leven in angst voor een revolu tionair optreden van' de Poujadis- ten, in wie zij het fascisme beli chaamd zien. Zij menen met dit meerderheidsstelsel zowel de com munisten als poujadisten uit de kamer te kunnen verwijderen. Maar dat zij er bij de aanwezigheid van communisten, poujadisten, MRP en een deel der radicalen en onafhan- kelijken in zouden slagen een wijzi ging van het kiesstelsel tot stand te brengen, is uitermate twijfelachtig. Dat de socialisten, die de winnende partij zijn, de vorming van het nieuwe kabinet opeisen, ligt voor de hand, maar de afgetreden meerderheid „ver slagen" te noemen, zoals de socialisten doen, is wellicht wel wat voorbarig. En het afwijzen van alle contact met de partijen van de oude meerderheid is stellig onvoorzichtig. Er zijn nog anderen, dan de socialisten en de Men- dès-France-radicalen, die recht op meespreken hebben, want een minder heidskabinet k^n ook door anderen Het bestuur der Italiaanse communis tische party hcett medegedeeld, dat op tien dezer 1.604.000 leden hadden bedankt. Dat is drie-vierde gedeelte van het aan tal nieuwe leden, dat zich in 1955 had aangemeld. Tot nu toe hebben zich 65.000 nieuwe leden aangemeld. Zowel het burgerlijk als het kerkelijk huwelijk tussen prins Rainier III van Mo naco en de Amerikaanse filmster Grace Kelly zal in Monaco plaats hebben, aldus heeft de privésecretaris van de prins, Paul Noghes gisteren officieel te Monte Carlo verklaard. Deze verklaring weerlegt de geruchten als zou een der plechtighe den in de V. S. en de andere in het vor stendom plaats vinden. Noghes maakte echter niet bekend, wanneer het huwelijk zal worden gesloten. worden opgebracht en er is misschien een meerderheid te vinden, die geen minderheidsregering wenst toe te laten. Morgen komt Poujade met zijn plan tot organisatie van zijn kamer fractie voor de dag. Het is de derde dag, dat 540 van zijn vertrouwens mannen uit het gehele land verga derd zijn met gesloten deuren. Mor genmiddag wordt hun congres geslo ten met een monstermeeting te Parijs. De socialisten hebben inmiddels contact opgenomen met enige Pou- jade-leden, die uit de UDCA, zoals Poujade zijn beweging heeft ge noemd, zijn gezet in de hoop een tegenbeweging in het leven te kun nen roepen. Maar de ervaring heeft geleerd, dat dissidente bewegingen nooit veel hebben uitgehaald. In het midden der week vergaderen de onafhankelijken, zaterdag en zon dag a.s. vindt het congres der MRP plaats, waarmee deze partij als hek- kesluiter fungeert. (Van onze correspondent) Het was zondagmiddag ten huize van mevr. BerendsenDuynstee aan de Laan van Klarenbeek te Arnhem, leidster van de S.U.S.-actie in Gelre's hoofdstad een alleraardigst ogenblik, toen daar de Duit se schoorsteenveger Georg Köllner uit Friedrichsfeld bij Wesel met zijn familie in een klein volkswagentje arriveerde met de door hem gevonden S.U.S.-pop, tenein de de prijs van 100.in ontvangst te nemen. De familie was opgetogen over deze verrassing. De kleine 5-jarige Elke was in de wolken met de pop, die vader woens dag j.l. in een weiland, vlak bij zijn wo ning uit de hemel zag vallen. Georg Köllner vertelde ons, dat hij die zelfde avond de pop op zijn kegelavond had getoond. Iedereen was zeer enthou siast met tot resultaat, dat er een extra biertje op genomen werd. Vandaar dan ook, dat dit enthousiasme reeds een be langrijk deel van de in het uitzicht ge stelde 100. had opgevorderd. Maar dat mag hem de schoorsteenve- gersmuts niet drukken. Hij heeft deze ge legenheid aangegrepen om riin familie Arnhem eens te laten zien. Hij zelf was er al eens eerder geweestn.l. als sol daat in de oorlogsdagen. Georg vond er wel een en ander veranderd. Mevr. BerendsenDuynstee overhandig de hem de 100.—Hij was kennelijk „erstaunt" over zoveel „Liebenswürdig- keit". Na het biertje in de kegelclub en na de trip naar Arnhem bleef er weliswaar niet zo heel veel over van de honderd Sus pop, maar het was bij elkaar toch zeker nog de moete waard. In ieder geval, de kleine Elke heeft haar poppekind al de troetelnaam van Hanne- lore gegeven. Sidi Mohammed Ben Joessef, a« sultan van Marokko, heeft een correspondent van Reuter in een interview medege deeld. dat hy als zyn doel zag de hereni ging van Marokko tot een onafhankelijke constitutionele monarchie- De hereniging van het land, .flat verdeeld is in een Frans en een Spaans protectoraat, cn de inter nationale zone van Tanger zou moeten geschieden door onderhandelingen, aldus Ben Joessef. Het herstel van de rust zou afhangen van de uitslag der onderhan delingen met Frankrijk en de definitie van de toekomstige status van het lan^ ten opzichte van Frankryk. Sprekend over de constitutionele re geringsvorm, die hij in Marokko wil in voeren zeide Ben Joessef. dat de regering zolang er geen wettig gekozen volksver tegenwoordiging in het land is aan de soeverein verantwoording verschuldigd is. „Doch het is onze bedoeling" aldus. Ben Joessef, ,om in Marokko een demo cratisch regeringsstelsel in te voeren in het kader van gen constitutionele monar chie die gebaseerd is op een splitsing der machten". Verkiezingen voor een Marokkaans par lement zullen wordetr- gehouden wanneer de cqndities voor een raadplegen van 5e volkswil zijn vervuld en de voornaamste daarvan is. volgens de sultan, de onaf hankelijkheid van het land. Gevraagd naar de verhouding van het onafhankelijke Marokko en de andere Arabische staten in de toekomst, ant woordde de sultan, dat zijn land door zijn godsdienst, verleden beschaving, cultuur en taal met de andere Arabische landen een geheel vormt terwijl het land door zijn geografische ligging een schakel zal moeten zijn tussen oost en west. In ver band hiermede zal de defensie van het land bepaald worden door haar strategi sche positie en haar geografische ligging „Gedurende de twee laatste oorlogen", aldus de sultan, „vocht Marokko aan de zijde van de Fransen en de geallieerden voor een triomf van de vrijheid. Ook een onafhankelijk Marokko zal trouw blijven aan zijn natuurlijke bondgenoten". De sultan zei tenslotte dat het Marok kaanse volk met groot ongeduld wacht op de onderhandelingen met Frankrijk en al zijn verwachtingen op het succes daarvan stelt. Bristol (Engeland) Deerlijk verbrand tengevolge van een ongeluk werd in het ziekenhuis een twaalfjarig meisje binnen gebracht. Door het ziekenhuis werd een oproep gedaan aan vrijwilligers om een deel van hun huid af te staan om zo het meisje te kunnen redden. Er kwamen niet minder dan driehonderd aanmel dingen binnen van mensen, die tot dit offer bereid waren om de kleine te hel pen, waaronder ook de ouders van het meisje. Het heeft echter niet mogen ba. ten; voor hulp geboden kon worden was het slachtoffertje reeds overleden. Tower V.S In het gebied van Tower, gelegen in de Amerikaanse staat Minnesota is een vliegtuig verongelukt... door een aan val van een wolf. Dit merkwaardige ge val deed zich voor, toen twee jonge vliegers in een licht sportvliegtuigje vlak boven de grond vlogen om van dichtbij de wolven te volgen, die over een bevroren meer renden. Een der die ren viel op een bepaald moment het vliegtuig aan en raakte bij een gewel dige sprong een der ski's van het lan dingsgestel. Het toestel raakte uit zijn balans en stortte neer.. De beide vlie gers bleven ongedeerd ,doch de wolf werd door het vallende toestel verplet terd. W enen Alle gevangenen, die door militaire rechtbanken van de vroegere bezet- tingsmogendheden in Oostenrijk zijn veroordeeld, zullen, nu Oostenrijk zelf standig is geworden, opnieuw worden berecht Een zekere Erich Hausschild, wegens'moord tot levenslang veroor deeld verbaasde de autoriteiten door het verzoek zijn vonnis in ieder geval niet te veranderen. Reden: hy was aan het gevangenisleven gehecht. Op een tweedaagse conferentie in Keu- w;"',, gisteren geëindigd is, heeft de vvestauitse Sociaal-democratische Partij zich opgeworpen als voorvechter van een radicaal liberalisme, in tegenstelling tot u, S,«r,eue.ri nocmden ,,de geestelijke achteriykheld" van de Christen-demo cratische Unie van dr. Konrad Adenauer. De party sprak zich uit voor vryc con currentie en in sommige gevallen zelfs voor de nationalisatie van industriële ondernemingen in overheidsbeheer Op de conferentie werd voorts de nieuwe par tijpolitiek aangegeven waarmee de so cialisten by de komende verkiezingen in 1951 naar de gunst der kiezers zullen dingen. Onderwerpen, die de buitenlandse po litiek raakten, zijn in Keulen niet aange sneden. Ook aan de grondbeginselen van de economische politiek van prof. Ludwig Erhard, waardoor West-Duitsland in ze ven jaar tijd van niets tot de vierde tn- .„ctriële mogendheid ter wereld is ge wórden is niet getornd. Dr Adolf Arndt. de 51-jarige advocaat, j-ovice-voorzitter van de partij is, „go felle kritiek op Adenauers partij, fvo hii beschuldigde van machtswel- J uorilel van privileges, klerikalisme, lust, ner - culturele gelden, materia- misbruik toring Van de onafhanke- 1}?,n?e.f van de rechterlijke macht, lijkhei nrajj dr. HeinricH Deist, een zakenman, die via de vakbe- 53-jarige z issaris van verscheidene weging, ..fo0^ernemingen in het Roer- industricle o die verklaarde, dat gebied is geworaeiefc van de so_ „de economi- politiek van vrij- ciaal-democrat moest vrij zijn in heid is". De arbeiders vrij in de zijn keuze en rk_ keuze van hun cconomie, die De partij verwierp centraai stan- geleid wordt vol,1e ;je economi- daardplan. Voor zover een (Van onze Brusselse correspondent). Zaterdag werd in het Eeuwfeestpavil- joen de 39e autosalon van Brussel ge opend Er was van meet af aan grote be langstelling. De gemoderniseerde omge ving deed zeer smaakvol aan. Er zijn 197 stands voor 82 verschillen de automerken. 206 voor 94 merken van utiliteitsvoertuigen en motoren. 12 voor 17 merken van kampeerwagens, 176 voor 97 merken motorfietsen en fietsen en 210 voor onderdelen van fietsen en motor fietsen. De salon kreeg de premier van de jong ste Amerikaanse modellen en van enkele Engelse en Duitse nieuwigheden. Jaarlijks organiseert de lord Mayor van Londen, Alderman Cuthbert Ackroyd, een kinder-verkleed-feest in het Mansion-huis. Vele Londenaartjes begeven zich dan in allerlei kostuums naar het grote huis om flink feest te vieren. Op de linker foto de eerste gast van de burgemeester, die vol be wondering opkijkt naar de reusachtige pilaren in de hall van het Mansion- huis. Op de rechterfoto zit het 6-jarige meisje Jane Ridley op de knieën van de burgemeester een verhaaltje te ver tellen tijdens het feest. Ook Den Haag lieeft z'n „première" van Schönberg's vioolconcert door het Concertgebouworkest o.l.v. F. Friscay in.m.v. de Hongaarse violist Tihor Varga beleefd. Het stuk werd voorafgegaan door Schubert's Unvollendete Symphonie, muziek in bijna arrgeloze muzikanteske vreugde naar eeii voorbije eeuw geschreven: muziek van eenzelfde speelse zangerigheid als die zowel Haydn's Cassationen als Mozart's Divertimenti karakteriseren, en welke kenmerken het benijdenswaardig bezit zijn van de gehele Weense school vanaf Haydn tot aan.... Briickner. Niet tot aan Schönberg ofschoon hij als Wener geboren is en getogen. Of zou mea Schönberg's muziek als symbool van ondergang moeten zien der Weense muziekcultuur Hier komen we op 't punt van Schön berg's Vioolconcert waarin zowel de di rigent Friscay als de solist Varga hun troeven van virtuoos vakmanschap royaal konden uitspelen. Twee van zulke fenomenen waren in col-laboratie met het Concertgebouworkest stellig nodig om een der meest complete partituren van ons tijdsgewricht zó te laten klinken als men veronderstellen mag dat Schön berg zichzelf heeft voorgesteld. Het werk dateert van 1936, d.w.z. uit Schönberg's ietwat méér gelouterde periode dan toen hij rond 1921 met zijn Twaalf tonen- systeem de muziekwereld overrompelde. Vóórdien echter A~ in de „Gwerelie- der" b.v. openbaarde deze componist een romantische toonsmaak welke veel eer als een vervolg van Mahler's VlIIe Symphonie gezien kan worden dan als een voorloper der expressionistische stijl van later jaren. De gevoelsgolven laaien hier hoog op in de branding der subjec- tiviteiten, in de tot stikkens toe begrens de ik-heid. Melodie en harmonie wrin gen zich met chromatische kronkelingen door de formules der tonale functies heen, en dit met de zinnelijk-erotische klank waarin Wagner was voorgegaan. Zowel deze verenigde gevoelssfeer als het chromatisch melos dat hiervan de draagster was boden een enkele ontwik kelingsmogelijkheid. In de Latijnse lan den zocht men voor dit laatste element een uitweg in combinaties van toonsoor ten antieke modi en exotische tonalitei- ten, en hield men m.a.w. vast aan een grondtoon als positief tonaal centrum, ïn Oostenrijk daarentegen stelde Schön berg de negafieve theorie der a-tonali- teit, der „Twaalftonenrij" een wille keurig gekozen toonpatroon uit de 12 chromatische tonen. Hiermede werden afm melodie zowel als harmonie steunpunten ontnomen, punten van oriëntatie die door een z.g. „Grundgestalt" of toonpatroon werden vervangen. Tegelijk brak Schönberg radicaal met de gevoelserupties uit zijn vroeger werk en sloeig de enig verdere ontwikkelings weg in, de enige uitweg die hem over bleef: de abstractie. Op deze weg loopt hij naakt tot op zyn gebeente. Geen grein menselijkheid trilt in dit experi ment; geen hartslag valt er meer te be luisteren; maar de techniek waaraan men zich als bij een robot of denkmachi ne vergaapt ligt ook aan dit Vioolcon cert ten grondslag. Theoretisch moet dit brok klanken- kunde een begin en een eind hebben, doch bij herhaalde auditie is het ons niet gelukt dezen te ontdekken. Men neemt een stapel details waarvan de ene nog boeiender is dan de andere. Maar dit is een studie van analyse die men, gelijk een heelmeester zijn corpus op de ontkleedtafel met een loep en volkomen onbewogen, observeert. Maar hoeveel vernuft aan deze onge kende samenklanken en ritme en on gehoorde klankkleuren uit de merk waardige orke&tsamenstelling (gehal veerd strijkorkest en verdrievoudigd slagwerk) opdoemen, toch gelukt het Schönberg niet die organische eenheid te vinden waarin een hartslag pulseert. Ligt aan deze klankmaterie niet een zelfde negatie van eeuwige waarden ten grondslag als aan Sartre's existentialis me en is ze geen voorloper geweest der non-figuratieve uitingen in de beeldende kunsten zowel als aan de abstracte een mni en vri-'e concurrentie in liik waren"0 lndustriële economie moge- ri' erl en moesten deze worden verde digd en zo mogelijk uitgebreid. De vrije concurrentie is een beslissend wa pen tn de economische politiek der so ciaal democraten", aldus dr. Deist. Hij verwierp de leuze van stabiele prij zen en stabiele lonen. Bij de voortduren de expansie van de economie was het mo gelijk de lonen te verhogen en toch de prijzen stabiel te houden. Hij bepleitte voorts doeltreffende anti-trustwetten. vooral voor de opkomende atoom-indus trie. De steenkoolindustrie, die slechts voor eon deel genationaliseerd is, moest meer onder overheidstoezicht komen, maar minder belangrijke overheidsindus- trieën konden aan particuliere belangen worden verkocht. klankexperimenten der radio-laborato ria? Is er geen innerlijke relatie tussen al deze verschijnselen in onze Avond landen al of niet ten ondergang gedoemd? Reeds zijn Schönberg's „Pierrot lunaire" en ,,Die glückliche Hand", werken uit zijn expressionistische middenperiode waarin nog zekere aanknopingspunten met het leven al is het ook de zelf kant hiervan bestaan en waarin halli- cunatie en schimmenatmosfeer ons meer doen huiveren dan ontroeren. Is het Vioolconcert in de klankmaterie ver stard tot een karkas daf opdoemt uit de puinen van een zichzelf overleefde we reld: het Weenen van na de le wereld oorlog, nu reeds tot een historisch ver schijnsel is afgedwaald. MARIUS MANNIKENDAM De impresario en ontdekker van Toon Hermans, de heer Floris Meslier, is za terdagnacht op 48-jarige leeftijd in de zie kenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam overleden. De heer Meslier werd op 27 februari 1907 in de hoofdstad geboren en kwam als compagnon van de impresario Eduard Saks in het theatervak. Na de oorlog ves tigde hü zich als zelfstandig impresario en was zakelijk leider van het theater Plezier, waarvan Toon Hermans de ar tistieke leiding had. In 1953 werd deze samenwerking verbroken en daarna maakte de heer Meslier met de opgezette walvis Jonas een tournee door Europa. De begrafenis is. bepaald op dinsdag 17 januari om half een op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam. De Britse schrijfster Sheila Kaye Smith is zondag te Londen op 68-jarige leeftijd overleden. Zij schreef verscheidene zeer populaire boeken, waaronder „De schatten van de sneeuw". Uitgeleide gedaan door talrijke familie leden is zaterdag een deel van de leden der parlementaire missie, die op uitnodi ging van de Antilliaanse Staten een be zoek zal brengen aan de Nederlandse An tillen, van Schiphol vertrokken naar da West. In totaal zullen tien leden van de Twee de en vijf van de Eerste Kamer, alsmede de, griffier mr. A. Schepel gasten zijn op Curaqao van 19 tot 30 januari a.s. Zaterdag vertrokken van de luchthaven mevrouw A. Fortanier de Wit, de heren H. van Sleen (voorzitter van de delega tie), F. van de Wetering, G. Nederhorst en mr. A. Schepel. Op 18 januari vertrekt het andere deel van de missie. Het doel van dit bezoek van de Neder landse missie, waarin alle fracties behal ve de Staatkundig Gereformeerde partij zijn vertegenwoordigd, is de band met de rijksdelen overzee nauwer aan te halen. Teneinde te voorzien in de vacature van conservator aan het bisschoppelyk mu seum te Haarlem, ontstaan door de dood van mgr. J. Henneman in 1953, is thans benoemd de heer H. van Haaren, in 1930 te Herpen geboren. De heer Van Haa ren heeft kunstgeschiedenis gestudeerd aan de katholieke universiteit van Ny- megen, waar hy ook binnenkort zyn doc toraal examen hoopt te doen. Hy is op het ogenblik als wetenschappelyk assis tent in de oude en moderne afdeling aan het aartsbisschoppelijk museum te Utrecht verbonden. De benoeming te Haarlem gaat in op 1 februari met in gang van welke datum de heer Van Haaren ook tot directeur Is benoemd van museum De Amstelkring (O. L. Heer op Solder) te Amsterdam. (Advertentie) Uw hond-kern-gezond geest van het eerste deel. Zeer persoonlijk schept Schumann een expressief en nobel „Larghetto". Ook het Scherzo speelt zich af in een luchtige en zonnige lentesfeer. De finale lijkt eerder voor piano dan voor orkest gedacht en ondergaat de geest van Mendelssohn, door zij* sierlijkheid en lichtheid. We zijn Ferenc Fricsay zeer dankbaar voor deze uitmuntende repro ductie. die boeiend, kernachtig en fijn af gewogen was. Het Concertgebouw speelde in hoge mate gpinspireerd. O. v. H. Uitgesproken optimistisch was de sfeer van het zondagmiddagconcert van het Concertgebouworkest. Problemen waren er niet, alleen musiceervreugde. Joseph Haydn was vertegenwoordigd met een van zijn zonnige Londense sym- foniën: „De Klok". Het was zijn 101ste, gecomponeerd op zijn 62ste jaar. Vooral in de hoekdelen zët er spirit en vaart in de uitvoering. Ferenc Fricsay heeft deze snelle gedeelten zeer licht en doorschij nend naar voor gebracht. In het „Andante" en „Menuetto i alle gretto" waren het vooral de fagot- en fluitsoli die kleur en charme aan deze muzikale juweeltjes gaven. Het is jam mer dat deze grote meester der symfoni sche kunst zo sporadisch op het program ma voorkomt. Het publiek stelde het fijne musiceren terdege op prijs. De twee concertmeesters van het „Re sidentie Orkest" (Herman Krebbers en Theo Olof). waren de gasten van het Con certgebouworkest. Het programma ver meldde dat zij het „Concert voor twee violen en orkest" van Géza Frid, voor de vijfentwintigste keer uitvoerden. Betere pleitbezorgers kan Frid onmogelijk vinden voor zijn prettig klinkend stuk. Het twee delige werk speelden ze glansvol en vir tuoos., De thematiek van het „Andantino pastorale" is warm melodieus en spreekt onmiddellijk aan. Het is een dankbaar en uitstekend georkestreerd onderdeel. Meer rapsodisch doet 'het „Allegro mol- to" aan. Dit vlugge, dynamische en met Hon gaarse wijsjes geconcipieerde tweede deel vangt aan met een cadenza voor klarinet solo die Klaas de Roock fraai en met ge ciseleerde toonvorming aan zijn instru ment ontlokte. De solisten gaven door hun temperamentvol spel veel relief aan hun dankbare solopartijen. Alhoewel alles nog niet klopte qua ensemblespel met het or kest. was deze première te Amsterdam van uitstekend gehalte. Het succes de componist kwam op het podium de uit voerenden danken was groot en lang durig. Ook R. Schumann deed mee met zijn „Eerste Symphonie" om vreugde en lente atmosfeer te verklanken. De feestelijke inzet met het stralende motief voor hoorns en trombones een effect dat later Tjai- kowsky zal overnemen is van een sug gestieve uitwerking die de inleiding sterk beinvloedt. Sprankelend en uitgelaten is de doen, is het toch niet zo, dat wij omtrent onze verwachtingen voor de naaste toe komst pessimistisch gestemd moeten zijn, Integendeel. Er zijn vele dingen, die re den tot optimisme geven. Als zodanig 99 noem ik het feit, dat de oplage van de - Radiobode rond 350.000 bedraagt, waarvan Mgemene vergadering zaterdagmiddag er 310 000 naar Qnze geregistl.eerde leden in Hotel Gooiland te Hilversum jhr, Th Roëll, de eerste door het Algemeen Be stuur gestelde candidaat, met 55 van dc 72 uitgebrachte stemmen als zodanig ge kozen. Dc tweede candidaat, de heer H. W. Kibbeling, verwierf 8 stemmen, ter- wyi er 9 blanco-stemmen uit de bus kwamen. gaan, hetgeen wil zeggen, dat de vaart van de AVRO naar grotere bloei op de ledenteller duidelijk is af te lezen". Naar in welingelichte .ikaanse mi- Delhi verluidt, zou de Ajobn Fos- nister van buitenlandse zu worden ujt- ter Dulles deze week oinci „ezoeic aan genodigd voor een tweedaags Dulles had reeds te '^"^oekfen na' dat hij New Delhi wenste te Karachi de conferentie van de Zoavo in Maart a.s. minister Reuter tekent hierbij aan. dat Ame_ Dulles in India de minste bem nde w rikaan in. Er is geen tweede, di naar op spotprenten voorkomt, zm _n aanleiding van zijn steun aan 1 ori s het Portugees-Indiase conflict ovei Men vreest, dat 72 Japanse vissers om het leven zijn gekomen in zware sneeuw stormen, die zaterdag de wateren rond het noordelijkste Japanse eiland, Hokkaido, teisterden. Volgens de Japanse kustwacht staat vast, dat 13 vissers verdronken zijn, ter wijl er 59 mannen worden vermist. Tien kleine vissersboten z"ijn in de stormen vergaan, elf werden beschadigd. Met twee uur cn twintig minuten da verende kolder cn hooggestemde feest klanken heeft de VARA zaterdagavond de honderdste showboat" aan de ether- golven toevertrouwd. Een gedenkwaar dige gebeurtenis, waarby burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum „Het pro gramma is immers naar u genoemd'', al dus Cees de Lange de luisteraars kwam vertellen, welk lied („The Yellow bij dergelijke gelegenheden gewoonlijk kenmerkt. Iets conventioneler was het des mor gens toegegaan, toen Karei Prior de sa mensteller en de vele medewerkers aan dit terecht populaire programma in te- enwoordigheid van het VARA-bestuur Na beginselen en karakter van de AVRO nader te hebben uiteengezet, en te hebben gewezen op de taak. die de nieuwe voorzitter wacht, stelde dr. Mol De buitengewone^ algemene vergade- huysen diens verkiezing aan de orde met het reeds vermelde resultaat. ring, van zaterdag, die een heel wat rus tiger verloof had dan bij vroegere ver. kiezingen van een AVRO-voorzitter wel Vpor de nieuwe voorzitter begonnen de eens het geval is geweest, stond onder moeilijkheden al direct, ofschoon die van heel andere aard waren dan die. waar mee sommige van zijn voorgangers te dankbaarheid enkele woorden wijdde kampen hebben gehad. Toen de waarne- ieiding van de waarnemende voorzitter, dr. H. Molhuysen, die met eerbied en aan de nagedachtenis van de op 14 juli bijeen waren. Namens dit bestuur Ver- ,U. geheel onverwacht overleden voorzit- den woorden van waardering gesproken, terwijl ieder met een herinneringsge- Ilosc of Texas hy beslist nóóóóóit meer schenkie werd verrast wilde horen. Bij het niet altijd even geslaagde spel „Laat je nie. in de boot nemen" werden ditmaal Eindhoven en Deventer betrok ken. In Eindhoven werden de gebruike lijke opdrachten per valscherm van het ocjtober 1952°de Terste" iS 'j Ir \zart opn n n 1-n cfonvnnt" dak van een auto ..gedropt", aangezien het nu eenmaal nooit mist. dat het er gens in Nederland op een gegeven ogen blik mist. zodat men het oorspronkelijke plan om daarbij een helikopter in te schakelen had moeten laten varen. In Deventer kon het plan wel doorgaan, hoogrek van "het Nederiands"*amusement Daar liet een helikopter boven het Sport park geschenken en opdrachten val- slaagd zijn op talloze len. waaruit bleek, dat de prijzen voor hen waren die in de kortste tijd de Voordat des middags in de NCRV-studio waar de opname steeds geschiedt, het Programma een aanvang nam. trad de heer J. W. Rengelink. onder wie deze bonte programma's ressorteren, naar vo ren om er aan te herinneren, dat op 4 Showboat" werd uitgezonden. Het was toen hoog tijd, dat de opzet der „bonte avonden" werd ge moderniseerd, wat overigens veel zorg en talloze besprekingen vereiste. De heer Rengelink sprak woorden van waarde ring voor deze „reuzenzwaai aan het ter, jhr. H. G- A. Quarles van Ufford. „In velerlei opzicht", aldus vervolgde dr. Molhuysen, ..biedt de AVRO aan zijn meeste nieuwe leden aanwierven. In het speciale feestprogramma, waar bij Cees de Lange en zijn koe-zteh niet onbetuigd lieten, werden de regisseur en de vele medewerkers niet \iergeten. uiter aard met angstvallige vermijding van alle plechtstatigheid, die de toespraken ep roemde de medewerkers, die er in ge- zaterdagavonden een programma van goed amusement te bieden, wat, zoals iedere „insider" weet. geen sinecure is. Dc AVRO heeft een nieuwe voorzitter. voorzitter een terrein van werkzaam heid, waarop ijver en enthousiasme zich zullen kunnen ontplooien, mits daarbij in het oog wordt gehouden, dat iedere nieuwe generatie zal moeten voortbou wen op het fundament, dat eenmaal werd gelegd en dat stevig genoeg is om ook in de toekomst het gebouw van onie organisatie te kunnen dragen. Hoéwei zich in een vereniging met een dyna misch bedrijf als dat van de omroep steeds mende voorzitter hem het woord ver leende, weigerde de microfoon namelijk hardnekkig rechtop te blijven staan en toen dit recalcitrante apparaat goed en wel was bedwongen, bleek er een verbin. ding niet in orde, zodat jhr. Roëll nog even met spreken moest wachten, alvo rens hij de vergadering kon mededelen dat ook zijn komst naar Hilversum met moeilijkheden gepaard was gegaan. Het eerste vliegtuig, waarmee hij zaterdag morgen uit Londen was vertrokken had tengevolge van de mist niet op Schiphol kunnen landen en was doorgevlogen naar Dusseldorf, zodat hij pas in Hilversum arriveerde, toen de vergadering reeds was begonnen De vergadering dank zeggend voor het in hem gestelde vertrouwen, zegde de nieuwe voorzitter toe, er met alle kracht naar te zullen streven om de A.VRO tot de grootst mogelijke ontwikkeling te brengen, waarbij hij verklaarde te re kenen op de medewerking van zijn mede bestuurders en medewerkers- Tot slot van de vergadering, die vlot en zonder enige stoornis verliep, over handigde dr. Molhuysen de nieuwe pre- I Door een daarloe speciaal bijeengeroepen problemen en moeilijkheden zullen voor- sident van de AVRO de voorzittershamer. HET kleine, bijna precieus uitgegeven boekje, dat de K.V.P. over de tien jaren van arbeid en strijd, welke zij thans achter de rug heeft, dezer dagen in het licht gaf, is door een niet-politicus ge schreven. Voor alle objectiviteit is dit wellicht juister geweest dan dat een po liticus h-et zou hebben gedaan. Het is im mers moeilijk, contemporaine politieke geschiedenis te schrijven, waarbij men zelf min of meer betrokken is geweest. Nu heeft Fred Thomas deze periode be schreven en hij moet daartoe van vele zij den voorlichting hebben gehad. Dit had het voordeel, dat hij de verschillende po litieke meningen dier dagen aan elkaar kon toetsen en tegen elkaar kon afwegen, wat de objectiviteit zeer ten goede is ge komen. Van de stof echter, die hem vanzelf sprekend niet zó gemakkelijk lag als zijn gewone journalistieke werk. is hij niet zó ver losgekomen, dat hij kwam tot het schrijven van deze korte geschiedenis in zijn eigen vertrouwde stijl. Fred Thomas is meer een romanticus dan een politicus en dat verklaart ook het feit, dat de pe riode van moeilijkheden, die het herbe gin van een eigen katholieke partij na de oorlog in de weg stonden, het meest uit gebreid is beschreven en het grootste deel van het kleine boekje in beslag neemt. De geschiedenis van deze dagen lag hem meer dan de eigenlijke politieke geschie denis daarna. De strijd vóór of tegen de doorbraak in de eigen katholieke gele deren treedt in deze beschrijving duide lijk naar voren, al heeft Thomas zich hierbij, omdat het contemporaine ge schiedenis betreft, toch nog wel moeten beperken. Voor zulk een geschiedenis geldt nog altijd dikwijls, dat spreken zil ver en zwijgen goud is Later zal men gemakkelijker een uit voerige beschrijving kunnen geven zon der allerlei reputaties van figuren, die toen, in de dagen na de oorlog, de zaak nog niet op een afstand konden zien, on gemotiveerd aan te tasten. Thomas heeft dat ook niet gedaan. Hij heeft plichtmatig zelfs de stof verwerkt die hem ter beschikking kwam te staan, en zijn boekje, dat rijk geïllustreerd is, geeft een kort maar goed beeld van het geen de K.V.P. in die jaren deed. Maar het roept tevens het verlangen op naar een gedegen werk. zoals Ruitenbeek dat kort geleden het licht deed zien over het ontstaan van de Partij van de Arbeid. Dit was ook niet de taak. welke Tho mas op zich had genomen Er staan ech ter in dit kleine geschrift zaken, die grotere bekendheid verdienen en als Voorbeeld mogen wij er dan ook ten be sluite dit uit citeren „Men behoeft slechts de naam te noe men van de katholieke minister Van de Brink om het beeRüi voor zich te zien van het enorme werk der industrialisatie, dat inderdaad de redding is geweest van het verarmde en berooide land. „le miracle hollandais", het wonder van onze in korte tijd veroverde welvaart. Terwijl tegelijk de raamwet op de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, uniek ter wereld, een voorbeeld is van creatieve sociale poli tiek. gebaseerd op het katholiek beginsel, vrucht van een zorgvuldige studie van het Centrum voor Staatkundige Vorming. De verdere verwezenlijking van dit be langrijke Droject gaat helaas nog te traag; zij staat thans op het program der K.V.P. voor de komende regeringsperiode. En aan de K.V.P. is het te danken geweest, dat een begin van verbetering is verkre gen voor achtergebleven middengroepen, welker niveau van 60 pet van 1938 is op gevoerd tot 80 pet, terwijl het streven is om binnen de volgende vier jaar de 100 pet te bereiken", F. S.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5