Alleen getuigen Yan Tuin en Verschoor zullen nog worden gehoord m PROCES JUNGSCHLdGER Nederlanders kunnen naar huis Overig* DAMESDAG in Rotterdamse raad GOUD «BOUILLON TWAALF JAAR GE-EIST TEGEN GEVAARLIJKE SADIST Assuradeur klopte bijna f 30.000 uit andermans zakken Accountant verduisterde geld van schoonzuster NATIONAAL TV-PROGRAMMA OP VERJAARDAG PRINSES BEATRIX CONTACT Het wrekend verleden Skikleding M/tcr "BSCSft» teMfs* Amiroedin tot gen.-maj. Pereira: uw geest is erger dan die van een geit VVV gaat Amsterdamse hotels selecteren m De kantharos van Steveiifeweert Vrouwelijke wethouder in grote gemeente Verse haring op straat 7000 gulden vergokt Het lustrum van de Utrechtse universiteit Premier van Litauen vervangen Overheid en toepassing radio-actieve stralen VRIJDAG 20 JANUARI 1956 PAGINA 5 Bepaalde minimumeisen Verschoor: „hen geen Indonesisch" De 65ste getuige Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met AB P IJ SI R008»sairSqp RIJBEWIJS NODIG VOOR BROMFIETS Als het zadel te groot is Primeur! dame Tnnhet co?lkecer= 10 Wagen m<H 6611 Geschenk van de Prins ZWEMBROEKJES VOOR SURINAME De zuiverste, krachtigste vleesbouillon. Heerlijk en handig en slechtIs per doosje d 2 tabletten. Hengelose jeugd sjouwde met volle emmers Wraakneming HOGERE WINST UNITED STATES LINES Klopjacht het Acht van de 45 Opvoering „van de chinoiserie „De Drie Raadsels" VON BRENTANO NAAR NEDERLAND In begin maart Worden ive nu bij de neus genomen of niet? Zuiveringen in Sovjetland Atoomconferentie P.v.d.A. Veiligheidsvoorschriften en toe zicht eisen deskundigen Roman door J. S. FLETCHER Vertaald door F. VAN VELSEN (Wordt vervolgd). VADER VAN DE BRUIDEGOM WAS ZOEK MEISJE IN DEN HAAG AANGERAND Klappen in het gelaat en fiets band laten leeglopen sproken zou hebben over hulp aan de benden en de omverwerping van de re publiek zeide Pereira: het spijt me voor Manoppo, maar het is gelogen. Beklaag de ontkende desgevraagd ook de verga deringen te hebben bijgewoond. Manop po verklaarde op zijn beurt, dat het hem speet, maar dat zijn verklaringen juist waren. Dé Amsterdamse V.V.V. heeft in het afgelopen jaar 27.Ü0U mensen in de hoofd stad aan onderdak geholpen. Het totaal aantal overnachtingen bedroeg 1.300.000 (v. j. 1.200.000) verdeeld wer 200.000 Ne derlanders en 460.000 ouitenlanders. De in september geopende V.V V.-kiosk op het Stationsplein blijkt in een grote behoefte te voorzien. In drie maanden tijds hebben 16.000 mensen er informaties ingewonnen. De V.V.V.-begroting voor 1956 laat een nadelig saldo zien van 30 mille. De uit gaven zijn namelijk geraamd op 275.000 gld. (v. j. 203 Ö00en de inkomsten, bestaande uit subsidies en contributie- gelden, op 245 mille. Deze cijfers zijn gis teren medegedeeld op de jaarlijkse leden vergadering van de V.V.V. afdeling Am sterdam, welke gehouden is in Krasna- polsky. Op een vraar van een der leden heeft de directeur van de vereniging, de heer dat de Nadat aan het begin van de 54e zitting in het proces Jungschlager rechter Maengkom had geantwoord op het ver zoek van de verdedigster mevr Bouman om inzake de eventuele toelating van mr Van Empei als verdediger in deze zaak klare wijn te schenken, namen de getuigen Manoppo en Koenders voor de rechter plaats. Deze laatste kreeg toen als eerste het woord en verklaarde, dat hij in de pauze van de vorige zitting van getuige Verschoor had vernomen, dat hij na de eerste zitting, waarin bU was verhoord, verscheidene personen een hand had gegeven, onder wie ook Manoppo Getuige Koenders zeide nu, dat dit wel mogelijk is geweest, doch dan heeft hij Manoppo toch niet gekend en slechts gedacht dat hij iemand anders de hand drukte, met wie hij dan ook dadelijk over foto's sprak. Koenders verklaarde in de mening te hebben ver keerd, dat Manoppo een vroegere em ployé' van de drukkerij de Unie was. Desgevraagd zei getuige nog eens dat hij Manoppo niet kende, hetgeen vol gens hem echter de mogelijkheid niet uitsloot, dat deze indertijd bij zijn on derdeel heeft gediend. Manoppo rea geerde hierop met te zeggen, dat het hem onwaarschijnlijk leek, dat een commandant van een kompagnie ziin onderofficieren niet kende. De Djaksa Tinggi Soenario zeide ten slotte, dat hij geen andere getuigen tegen Koenders zal oproepen, omda deze de verklaringen tegen hemzelf niet meer positief ontkende. Het verhoor van de getuige Koenders was hiermee afge lopen, zodat hij wat de rechter betrof naar Nederland kon terugkeren. Hierna moest de getuige a decharge sgt. Verschoor nog eens verschijnen. De djaksa tinggi vroeg hem of hij 1 zijn verklaring bleef geen Indonesisch te kennen Getuige zei te hebben ver klaard in 1950 de taal met te kennen. Nadien heeft hij echter wel een wemig Pasarmaleis geleerd, om opdrachten aan het personeel te kunnen geven; in de meeste gevallen moest hij evénwel door anderen worden bijgestaan. Als getuige een vraag van de djaksa of hij wel eens Indonesisch heeft gesproken bevestigend heelt beantwoord, zeide de djaksa,ook aan deze getuige geen vragen meer te willen stellen. Hij verzocht hem zich n.og wel ter beschikking te houden. w^d*dnan°rfpVefish?0r van bo'-onel Wierda werd dan de 65ste getuige in de zaak- Juljgschlager binnengeroepen- 1 jarige generaal-majoor A. Ja p* ha Hij verklaarde beklaagde in dienstver band te hebben gekend in de jaren 1947 en 1948, toen beklaagde hoofd van de Nefis was. Later had hy Jungschlager nog wel eens op recepties ontmoet. Amiroedin Manoch en Manoppo kent hij niet, wel Schmidt, die ""tijdgenoot van hem is geweest op.de militaire aca demie te Breda. In Atjeh heeft hu hem daarna als luitenant meegemaakt en ook heelt hij hem na de oorlog nog verschei dene malen in Djakarta ontmoet. Nadat de rechter alles v™r A,mroedin ïn het Indonesisch had vert^Tw®df- ze bü al zUn afgelegde P?rei- blijven. Hij heeft genciaal-maioor m ra achtmaal ontmoet, waarop deze repli ceerde: dat is bepaald niet waar. Toen rechter Maenghain hem vroeg, of hij ooit opdrachten voor illegale activi teit heeft gegeven, antwoordde get., dat dit volkomen gefantaseerd en gelogen 1«. Getuige Amiroedin merkte toen op: Ik acht de generaal-majoor hoog om zijn militaire rang en functie, maar zun geest is erger dan die van een geit. In de zaal ontstond rumoer om deze opmerking, waarop de rechter Amiroedin tot de orde klopie. Op verzoek van de rechter vertelde Amiroedin van de verscheidene ontmoe tingen waarbij werd gesproken over ille gale acties en waarbij getuige Pereira aanwezig zou zijn geweest. Iedere ver klaring werd door de rechter voor Pe reira in het. Nederlands vertaald, die tel kens ten stelligste ontkende dn iedere verklaring over illegale activiteit bij de N M M. fantasie en vuige laster noemde. Toen Manoppo daarna vertelde over de "-eheime vergaderingen, die hij gedeel telijk zou hebben afgeluisterd in het KPM-gebouw en bij de missie, waarbij beklaagde en getuige Pereira aanwezig zouden zijn geweest en waar men ge- Rieker skischoenen Sturka skipanta' Bogner skl-|acks Meen» 8 Jel. 21130 R'dam(nat,r) Goudieiwl J. Strijkers, liierna uiteengezet, Naar JllllS V.V.V. nog voor het komende toeristen- seizoen de in Amsterdam aanwezige hotels en logementen yetest zal hebben op bepaalde minimumeisen. Over de ge selecteerde bedrijven zal de V.V.V. dan voortaan de gasten, die zü te „vergeven' heeft naar evenredigheid verdelen. Ieder bedrjjf krijgt bericht of het aan de ge De djaksa tinggi deelde tenslotte me- stelde voorwaarden voldoet. Tevens zal de, dat alle leden van de vroegere missie de organisatie ook intensief de oplossing naar Nederland kunnen vertrekken, uit- van het runnersprobleem bestuderen. Ook generaal-majoor Pereira kreeg ten slotte te horen, dat hij niet meer als ge- tuige zou worden gehoord Indien hij dat wenste, kan hij ook naar Nederland te- rugkcren. gezonderd majoor Van Tuin, die nog I moet worden gehoord betreffende de fi- nanciële verantwoording van de missie. (Van onze correspondent) Een 22-jarige kousenbreier reed in juli 1955 trots op zijn nieuwe bromfiets met tweepersoonszadel door de Haarlemse straten. Hij was zeer verwonderd, toen hij geverbaliseerd werd, omdat hij niet in het bezit was van een geldig rijbewijs. Zjjn tegenwerping - eerst aan de ver balisant, later aan de kantonrechter en tenslotte gisteren voor de Haarlemse rechtbank dat een bromfietser toch geen rijbewijs nodig heeft, had geen suc ces daar volgens een beschikking van de minister van verkeer en waterstaat, voor „buddy-seats" wel degelijaveen rijbewijs vereist is, omdat deze ais motorrijtuigen worden aangemerkt. De kantonrechter had de jongeman tot een boete van 12 veroordeeld om hem de gelegenheid tot hoger beroep te geven. De officier van Justitie, mr. G. v. d. Valk Bouman. merk te in zijn requisitoir onder meer op, dat het verwonderlijk is, dat een bromfiets van een snelheid van plus minus 60 km op grond van zijn zadelgesteldheid als motorrijtuig wordt aangemerkt. Hij eiste een boete van f 3, De president, mr. H. Ferwerda, maakte verdachte attent op de mogelijkheid om in cassatie te gaan Uitspraak over 14 dagen. De Utrechtse edelsmid L. B. zal bij het Amsterdamse gerechtshof in hoger beroep gaan tegen de op 4 januari jl. ge nomen beslissing van de president van de Utrechtse rechtbank, die na een civiele procedure tussen de erfgenamen van de Roermondse kunstschilder Leo R. en de genoemde edelsmid de koopovereenkomst nietig heelt verklaard, gesloten tussen beide partijen, waardoor de edelsmid voor 125 eigenaar werd. van een oude beker, die bij het baggeren uit de Maas bij Stevensweert is opgehaald. Deze beker bleek later een uit 200 voor Chr. daterende Griekse offerbeker te zijn met een niet te schatten, doch uitzonderlijk hoge museumwaarde. Het was gisteren damesdag in de Rot terdamse gemeenteraad, want met alleen werd een dame als wethouder gekozen en geïnstalleerd, doch tevens deden twee dames in plaats van twee verdwenen heren hun intrede en legden zij de ver eiste belofte af. Het wordt eentonig, maar alweer heeft Rotterdam een primeur van iets; als eer ste der drie grootste steden des lands heeft deMaasst ad een dame in het col lege van B. en W., een feit dat blijkbaar in deze lande niet onopgemerkt bleef, Jfant nauwelijks had mej. mr. J. Zeelen- "erg (je vacante 2etel van de heer J. v. hÜ '"genomen, ol zij ontving een eennt!^e a"ier® van negen harer partij» genotcn-coUegae. Deze dames bevolkten en van de tribune der gegadigden groet een vr'endelijk wuifje ten weBesrfnmcpnSt?r mr' G- E- van Walsum risch mnmp^+»eestspeechïe °P dit „histo- testeSShetoÏÏ adviseerdeandere gro- Mej. mr. Zeelenbè: De wethoudcrstafcl in de Rotterdamse raadszaal. Van links naar rechts: wethoti- dcr J. U. Schilthuis. wethouder A. Hoge- weg, wethouder mej. mr. J. Zeeletiberg (met bloemen!) en wethouder J. Meer- tens. Tijdens het koninklijk bezoek aan Suriname had prins Bernhard een onderhoud met sportleiders. De 60- jarige-onderwijzer W. Campagne, die een groot propagandist van de zwemsport is, had toen de opmer king gemaakt, dat het zo moeilijk was zwembroekjes te krijgen voor een schare jongens (veelal van on bemiddelde ouders), die onder zijn leiding in de Surinamerivier zwem men. De secretaris van de prins heeft thans de heer Campagne doen weten, dat 150 zwembroekjes voor deze zwemclub zijn verzonden MAGGI (Van onze correspondent). Een flink aantal Hengelose gezinnen eten deze dagen gratis verse vis. Een vrachtwagen van een internationale transportonderneming uit Vlissingen. die met 24.000 kilo verse vis op weg was naar Hamburg, kreeg in Hengelo motorpech. Uit Vlissingen werd een andere auto ge- reeruteerd om de verse vracht over te laden. Daarbij gingen de mannen zo „gul" te werk, dat al spoedig grote porties verse baring op straat glibberden. Kinde ren. die juist uit school kwamen, zagen dit met lede ogen aan en keerden al gauw terug met emmers en pannen. Boordevol gevuld sjouwden zij ze naar huis, zodat in heel wat gezinnen een visfestijn kon worden georganiseerd. Er heerste een onrustige atmosfeer in de Bredase rechtszaal, toen gisteren de Officier van Justitie 12 jaar requireerde tegen een gevaarlijke sadist, de 46-jarige v.H. uit Oosterhout, in smokkelaarskrin gen beter bekend onder de naam „De ko- lenkiet". Streng bewaakt door twee forse parketwachters stond de brutale recidi vist, die op 8 augustus van het vorig jaar de 17 jarige B. uit Raamsdonkvecr op de Veerseweg met een stuk ijzer te lijf ging. Verdachte v.H. heeft wel een uiterst zwaar beladen verleden achter zich. In 1943 werd hij veroordeeld tot 12 jaar ge vangenisstraf, nadat hij met een hamer 'n 12-jarige jongen had doodgeslagen. Hij was toen reeds voor verschillende zeden delicten veroordeeld. Nauwelijks drie maanden in vrijheid gesteld, verscheen hij in maart 1955 opnieuw voor de recht bank voor een zedendelict en werd in de gevangenis in Groningen opgesloten. Tij dens deze gevangenschap uitte hij talrijke doodsbedreigingen tegen personen die bij zijn proces betrokken waren, o.a. tegen de 17-jarige B. die tegen hem getuigd had. Vanuit zijn gevangenis schreef hij zelfs een brief aan zijn slachtoffer, waarin hij zijn spoedige wraakneming liet doorsche meren. en sloten en het opnieuw speurhonden leverde geen ten, greppels inzetten van resultaat op. Op 8 augustus stond v.H. met een fiets op de Veerseweg, waar hij wachtte op de 17-jarige B. uit Raamsdonkveer. Hij verplichtte de jongen, die eveneens per fiets was, voor hem de Veerseweg op te rijden. Gekomen bij de dreef van het klooster Catherinadal, vluchtte de knaap de tuin van het klooster in, achtervolgd door v.H. Alle deuren van het klooster waren egsloten en nog voor er op het ge roep van de jongen hulp kwam opdagen, sloeg de overvaller de knaap met een ijze ren staaf op het voorhoofd. De slag kon door B. echter nog enigszins worden afge weerd, zodat hij slechts licht gewond werd Na een uiterst verweer wist de jongen het ijzer te bemachtigen en toen hij hulp kreeg nam v.H. de vlucht. United States Lines heeft volgens voor lopige cijfers in 1955 een netto winst be haald van 8.3 miljoen, of per aandeel 8 5.10. vergeleken met resp. 5.177.000 en 3.17 tn het voorgaande jaar. Op 5 augustus van vorig jaar had de kerel toestemming weten te bekomen om onder geleide van twee Groningse parket wachters een bezoek te brengen aan zijn zwaar zieke vader te Oosterhout. Tijdens dit bezoek wist hij aan de waakzaamheid van zijn bewakers te ontsnappen. Alle na sporingen door de rijkspolitie bleven vruchteloos. Zelfs speurhonden werden in, gezet. In de hele omgeving van Ooster hout heerste grote onrust. v.H. wist ech ter grote voorsprong op de politie te ne men, doordat hij op)'n gemene manier een fiets wist te bemachtigen van op trektocht zijnde knapen. Aanvankelijk geloofde men dat hij de wijk naar België had genomen, waar hij in smokkelkringen een oude be kende was. Maar spoedig werd hij gesig naleerd in de omgeving van Hooge Zwa- luwe, waar hij nog juist aan de waak zaamheid van een rijksveldwachter wist te ontsnappen. Een achtervolging over grach Toen de donderdag daarop v.H. op nieuw in de omgeving van Oosterhout werd gesignaleerd, werd door de rijkspo litie een grote insluitingsmanoeuvre uitge. voerd Een wachtmeester wist hem onge merkt te benaderen en met behulp van andere politiemannen te verrassen. Met een ongelooflijk cyisme loochende de kerel gisteren alles en beweerde dat hij al de tijd na zijn ontvluchting in België had vertoefd. Op brutale wijze richtte hij zich tot zijn slachtoffer en uitte nieuwe bedreigingen voor de toekomst, indien hij veroordeeld zou worden. Slechts schoor voetend durfde B. naast hem voor de rechtbank te komen staan, ondanks het feit dat de twee parketwachten hem angst vallig flankeerden en bij de minste bewe ging ingrepen. Er ging een zucht van ver lichting op toen v.H. voor-wie zelfs de ver dediging moeilijk een verzachtende om standigheid kon vinden, de rechtszaal verliet waar hij hinnen 14 dagen de uit spraak te horen zal krijgen. Verdachte heeft geweigerd, een psychia trisch onderzoek te ondergaan; hii staat reeds onvoorwaardelijk ter beschikking van de regering. Vijf feiten oplichtingen tot een totaa] van bijna 30.000 waren de 36-jarige assuradeur J. G. uit Appingedam gister middag voor de Rotterdamse rechtbank ten laste gelegd, maar de dagvaarding had nog langer kunnen zijn. zoals de officier van justitie zei. Een lange lijst processen- verbaal was er binnengekomen van men sen die hij zou hebben benadeeld, o m. in Staphorst. Zuidwolde en Amsterdam. In de dagvaarding werd vermeld en vertrouwen (zij de°42 sekozen) beloofde dankte voor het van de 42 uit» voortreffelijk voetspoor van haar voorganger te zullen drukken „Ik had nooit gedacht, dat hij tot zo'n lage daad in staat was", zeide gistermor gen de 41-jarige mejuffrouw C. F. tegen de president van de rechtbank te 's-Gravenhage, toen zij als getuige werd gehoord in de zaak tegen haar zwager, de 47-jarige accountant C. D. uit Den ^IJeze accountant stond terecht, omdat hij 6400 van zijn schoonzustor had ver duisterd De Officier van Justitie meen de, dat een passende straf voor dit ver- srijp een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest en een Voorwaardelijke terbeschikkingstelling Van de regering zou zijn. Het psyclua- t-risch rapport over D. vermeldt de con fusie, dat hij sterk verminderd toereke- van 6 mei 1954 tot 13 juni 1955, met een machtiging telkens geld genomen van het banktegoed van zijn schoonzuster om dit in effecten te beleggen, Maar maakte het geld zelf op. Feitelijk zou D in totaal 17.000 heben verduisterd, want hij zou ook geld van de zusters van zijn schoonzuster, afkomstig uit de erfenis van haar ouders, ten eigen bate hebben aangewend. Dit was subsidiair ten i35?® gelegd, omdat D, deze nalatenschap in zo'n grote wanorde had gebracht, dat net onderzoek heropend zou moeten worden en zeer veel tijd in beslag zou nemen. Hij heeft al het geld in Parijs vergokt", zeide de schoonzuster. „Dat is een onjuiste insinuatie zeiae verdachte. „Dat woord past thans helemaal met in uw mond", meende de president. „Wat hebt u dan wél met het geld gedaan.' „Ongeveer 10.000 is in mijn huisgezin opgegaan, toen ik in moeilijkheden zat. De overige 7 000 gebruikte ik om in Parijs loten te kopen." „Dus dan hebt u het toch in Parijs ver gokt" zeide de president. „Wat wilt u gaan'doen, als u straks weer op vrije voeten komt?" „Dan wil ik op sociaal gebied gaan „„Vpn» verklaarde verdachte, hetgeen hoongelach van de publieke tribune ont- l0rif' verdediger, mr. W. Overbosch, dat een lange gevangenisstraf meende gevolgen /oor verdachte leiST hebben Pleiter)'roeg een gedeelte kan hebben. traf -n een Voor- f ,n n „"„oardelüke straf en een luk JSSiïk?terbeschikkingstelling. W^e rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Tevoren hadden de dames E, Tas-Callo en P. v. Kranenburg-Klein voor de voor zitterszetel gestaan om haar belofte als nieuwbenoemd raadslid af te leggen. Na deze plechtigheid wees mr. G. E. van Walsum er op, dat thans het aantal da mes in de Rotterdamse 'aad op een totaal van 45 raadsleden was gestegen van 6 op 8. Voor de P.v.d.A. betekende het een vijftal dames op de'21 leden. (Van onze Utrechtse redacteur) Bü gelegenheid van de lustrumviering der Rijksuniversiteit te Utrecht zal het spel ,De Drie Raadsels" van de Veneti- aan Carlo Gozzi in een bewerking van Jan Engelman, door deze genoemd een chinoiserie, opgevoerd worden. Reeds 'n 1935 verscheen van hem een bewerking onder de titel „Prinses Turandot" doch deze naam is veranderd, omdat Engel man enige wijzigingen heeft aangebracht, waarin toespelingen OP de tegenwoordige tijd en het milieu van deze opvoering. De muziek (ouverture en koorwerken), gecomponeerd door Herman Strategier, zal een integrerend deel vormen. Ben Groenier beeft de regie, terwijl de muzikale leiding is toevertrouwd aan Hans Brandts Buys. verwacht wordt, zal het tegenbe- °at de Duitse minister van Buiten- Zaken. Von Brentano, aan Neder- q brengen plaats hebben op 8 en y maart a.s. Te$ gelegenheid van de 18e verjaardag van H. K H. prinses Beatrix za] de Ne derlandse Televisie Stichting op dinsdag 31 Januari 's avonds van 8 tot 10 uur een nationaal programma uitzenden. In dit programma komt een „quizz voor waaraan twaalf jongeren meedoen, die in de maand januari zijn geboren, en het gehele land vertegenwoordigen. Hebben we van „De Nieuwe Huurder" een éénacter van Eugène Ionesco, die gis teravond onder de „speelse" regie van Kees van Iersel door de VARA-televisie werd uitgezonden, voldoende weinig be grepen zoals kennelijk de opzet van de auteur en de reproducerende artisten is geweest dan hebben we hier te doen gehad met een schokkende tragedie, om dat we nu en dan, ondanks onszelf, heb ben moeten lachen, al was het alleen maar om de gedachte, dat alle Nederlandse kij kers, die hun toestel nog niet hadden af gezet tijdens het niets zeggende melkprijs- interview met minister Mansholt minis ter Donker, wiens komst was aangekon- dies en zijn tragedies als komedies, werd de kijkers duidelijk gemaakt, dat deze ln Frankrijk levende Roemeense auteur voor het toneel is, wat Picasso is voor de schil derkunst. Volgens ons echter met dit ver schil, dat Picasso ooit wel eens zo eerlijk zou zijn geweest om te bekennen, dat hij de mensen eenvoudig bij de neus had genomert, omdat ze dat zelf zo vurig wensten. Over deze uitzending, waarbij overvloe dig gebruik werd gemaakt van over elkaar geprojecteerde, wazig-wiebelende beelden, zeggen we verder alleen nog, dat we blij G. bekende alles dat hij in oktober 1953 mej. M. uit Rotterdam had bewogen tot afgifte van 1700 door haar te vertellen, dat het voordelig voor haar zou zijn. als zij dit bedrag in verband met spaarreke ningen bij de Nationale Credietbank zou storten. Zij zou dan tot 1961 geen maande lijkse premiën meer behoeven te betalen. In september 1954 kreeg hij van haar ouders 7000 los, die hij binnen tweemaal 24 uur zei nodig te hebben .voor zijn echt scheiding. Zijn vader, eigenaar van een grote banketbakkerij in Putten zou borg staan en met een rentevergoeding van vijf pet. per jaar zouden ze het geld terug krijgen. Inplaats daarvan wist hij in dezelfde maand nog eens 8500, ook zogenaamd voor echtscheiding, van hen te „lenen". Ongeveer in deze zelfde tijd benadeelde hij in Bilthoven mevr. M. K voor 12 000. Hij had gezegd, dit bedrag voor haar te zullen beleggen tegen een rente van zes pet. Zijn schoonvader, J. N uit Harlingen met een boerderij van 100.000, zou borg staan. Op de borgstellingzette hij zelf de handtekening van zijn schoonvader. „En naast deze gevallen van mensen die hun geld nooit zullen terugzien, zijn er nóg velen die door G. financieel zwaar getroffen zijn", zei de officier. „Deze zaak sla ik zeer ernstig aan". De eis was twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak over veertien dagen. w zijn er alleen maar een barstende hoofd- digd, was plotseling door ziekte verhin- pijn van te hebben overgehouden en ten. - Af/a hannon riotirro or-y-4 derd zich nu tot het uiterste zaten in te spannen om associatieve motieven te zoeken achter de manipulaties van twee mannen, die druk doende waren een uit dragerij en een zaak-in-ongeregeld tege lijk te verhuizen. Dat zoeken naar associa tieve motieven was tenminste het advies dat ze hadden gekregen van de VARA- omroepster in een inleiding zó vol moei lijke woorden, dat ze telkens op een papiertje moest kijken om ze goed te kun nen uitspreken. In die inleiding, waaruit bleek dat Ionesco zijn komedies inkleedt als trage- minste ons verstand te hebben bewaard, hoewel we daar, eerlijk gezegd, niet hele maal zo zeker van zijn. In progressieve kringen zal men wel licht spreken over een gedurfd en ge slaagd experiment, maar wij zijn reaction- nair genoeg om van mening te zijn, dat toestelbezitters, die tegenwoordig kijkgeld moeten betalen, er recht op hebben iets te zien te krijgen, wat ze kunnen begrij pen of althans iets, waarmee ze zich kun nen amuseren, zonder zich te kwellen met de martelende vraag: worden we nu bij de neus genomen of niet? Machislovas Gedvilas, sedert 1943 pre mier van Litauen, is vap zijn post ont heven en vervangen door de secretaris van het centrale comité van de commu nistische partij in Litauen, Moteius Shu mauskas, aldus meldde gisteren het blad „Sovjet-Litauen". Er werd geen reden opgegeven voor deze regeringswisseling. Ook ten aanzien van Gedvilas' toekom stige positie werd niets bekend gemaakt. Dit is de meest recente manoeuvre in een serie zuiveringen in de communisti sche partijorganisatie. Volgens sommige waarnemers in Moskou moet een en an der beschouwd worden als een inleiding op het a.s. nationale partijcongres, dat op 14 februari aanvangt. Mr. J. Jonkman, voorzitter van de Eer ste Kamer, minister-president dr. W. Drees. de minister van Sociale Zaken J. G. Suurhoff. dr. C. van den Berg, direc teur-generaal van de internationale volksgezondheid van het ministerie van sociale zaken en vele andere hooggeplaat ste figuren, woonden gisteren in de Stads gehoorzaal te Leiden een door Evert Ver meer gepresideerde conferentie van de P. v d. A. over atoomvraagstukken bij. Tot de snrekers op deze conferentie be hoorde ook prof. dr. P. Muntendam, die sprak over de toepassing van de atoom energie. ln het bijzonder van radio-actieve straling en van isotopen. Spreker wees speciaal op de gevaren voor leven en gezondheid die van stra lingen kunnen uitgaan. Vandaar dat de overheid verplicht is beschermende maat regelen te nemen. Reeds voor doorlich- tings- en televisietoestellen moeten van wege bepaalde stralingen constructie- eisen worden gesteld. Ook is er het pro bleem van de radio-actievt afvalstoffen, waarvan lozing op het water volgens prof. Muntendam piet aanvaardbaar is. De overheid, aldus spreker, draagt de verantwoordelijkheid voor de gezondheid van het volk. Met betrekking tot de pro- duktie van radio-actieve isotopen en het optreden en toepassen van ioniserende stralen kan zij deze verantwoordelijkheid slechts dragen, indien zij enerziids veilig heidsvoorschriften geeft, anderzijds de mogelijkheid opent hierop een doelmatig toezicht uit te oefenen. Zowel bet een als het ander vereist in de eerste plaats des kundigen, die op dit terrein gespeciali seerd zijn Ons land ligt op het punt van de wetenschappelijke studie op dit terrein ver bij verschillende landen ten achter. De enige mogelijkheid zal dus zijn van de bui tenlandse voorsprong gebruik te maken. Het dragen van de verantwoordelijkheid voor de gezondheid bij de ontwikkeling zal niet zonder financiële consequenties kunnen blijven. De studie, die ook in ons land nodig is. aldus prof. Muntendam, met name op het terrein van het toege paste natuurwetenschappelijke onderzoek, maakt op korte termijn een uitbreiding van de middelen tot een dringende nood zaak. 15). De twee mannen keken elkaar e"k®'e ogenblikken aan, waarna de directeur denkelijk zijn hoofd schudde. Men zou niet zeggen, dat,.ier^a"(l die vijf pond kan wisselen, "°dig heen om iemand te vermoorden ter wille van diens geld, vervolgde hij. Maar Kitely had een tamelijk groot bedrag in ontvangst te nemen en bovendien droeg hij een kost baar gouden horloge met een al even kost bare ketting, waarmee hij nog al pronkte, dat is r— Het is in elk geval een zeer ver dachte omstandigheid, zei Mallalieu. Zag Harborough, dat Kitely het geld in ont vangst nam? Ja, dat kan niet anders, hij stond vlak naast hem, zei de directeur. De oude Kitely stak de bankbiljetten en het goud' geld in de binnenzak van zijn vest. Als in gedachten verdiept, wreef Malla lieu zijn kin en staarde naar het tapijt op de vloer. In ieder geval is het een zeer verzwarende omstandigheid, zei hij einde lijk. Het ziet er voor Harborough slecht uit. JVÜ hebben de nummers van de bank- «i ^<LlkJC lk Kite'y 'er hand heb gc- on«™ L» dlrecteur, mogelijk kan die opgave van dienst zijn. voor het geval zij ter wisseling worden aangeboden. Mallalieu schudde het hoofd. O zo, ant woordde hij. Maar die zullen zo spoedig met uitgegeven worden, 't Is een lelijk ge val en zoals ik zeg, hij is onder verden king, dus moeten wij hem trachten te vin den. Hij verliet het huis en begaf zich naar de dokter, die net tegenover de bank woonde, want hij wilde zoveel mogelijk de bijzonderheden van de geschiedenis kennen. Zijn bezoek bil de dokter duurde langer dan bij de bankdirecteur en toen hij de medicus verliet was hij ontdaan en In de war. Want de dokter had hem het zelfde gezegd, als tegen Cotherstone en Bent, dat namelijk degene, die de moord had gepleegd, volkomen op de hoogte moest zijn geweest van het maken van die eigenaardige lussen. Mallalieu, die tot op dat ogenblik voor zich zelf er van over tuigd was, dat Cotherstone de moord ge daan had, wist echter even zeker, dat Cotherstone van die soort dingen geen verstand had. AIS het met zo'n speciale strop gedaan is, dan moet het iemand ge weest zijn, die er verstand van had, mom pelde hij. terwijl hij het politiebureau we derom binnentrad. Maar het is mijn zaak niet dat uit te zoeken. Ik weet in elk ge val. wat mij te doen staat niemand weet dat beter, dan ik zelf. De commissaris en de hoofdagent wa ren bezig hun instructies aan de nog wat slaperige agenten te geven, toen Malla lieu binnenkwam. Hij wachtte tot de agenten weg waren en nam de commis saris apart. Ik heb nog iets bezwarends tegen Harborough, zei hij. Hij was tegelijk met Kitely aan de bank, toen deze zijn geld in ontvangst nam. Op zichzelf mag daar niets bijzonders in steken, doch 't kan ook een aanwiiziqg inhouden. In ieder ge val wist Harborough dat de oude man veel geld bij z'ch had. De commissaris knikte instemmend, maar zijn houding drukte toch twijfel uit. Ja,'dat kan natuurlijk als verdachte om standigheid beschouwd worden, doch u weet evengoed als ik, burgemeester, dat Harborough "iet iemand is, die ooit in geldverlegenheid verkeert. Algemeen ge looft men in d|e stad, dat hij gefortuneerd is; voor zover ik mij herinner, is hij al tijd min of meer een zonderling geweest. Hij heeft zijn dochter een goede opvoeding kunnen geven, hij leeft niet bekrompen en ik heb ook nooit gehoord, dat hij bij iemand in het krijt staat. Ik gaf al toe, dat hij een zonderling is. en wij weten ook. dat hij stroopt en meer van derge lijke ongeoorloofde dingen doet, maar wij hebben hem toch nooit op heterdaad kun nen betrappen. De feiten kunt u toch niet loochenen, zei Mallalieu. Hij moet in elk geval op gespoord worden. Als hij zich schuil houdt als hij niet thuis komt. Dat zou zeker tegen hem pleiten, be aamde de commissaris. Enfin, ik zal doen wat ik kan. Al onze mannen zijn er op uit en er komen drie rechercheurs uit Norcaster, per auto zij zijn reeds on- derweg. Laat mij, als er iets bijzonder ge beurt, onmiddellijk roepen, zei Mallalieu. Langzaam wandelde hij naar huis, ter wijl zijn geest met allerlei mogelijkheden en vermoedens bezig was. En toen hij om zes uur als naar gewoonte, was opgestaan de volgende ochtend, was hij onmiddel lijk reeds weer geheel vervuld van deze zaak hij was nu nieuwsgierig. Hij en Cotherstone. beiden volbloed zakenmen sen. die steeds hun personeel controleer den, waren gewend elkaar des morgens om uiterlijk half zeven op het binnenplein van hun zaak te ontmoeten. Mallalieu was buitengewoon nieuwsgierig naar de hou ding van zijn compagnon. Wat zou hij doen. hoe zou hij zich gedragen? Cotherstone was er reeds, toen Malla lieu kwam. Hij was bezig met enige voer lieden en handelde met hen af, alvorens naar Mallalieu te komen. Bij het nog va le daglicht, zag hij er als gewoonlijk uit doch Mallalieu bemerkte een vermoei de en bezorgde trek om zijn mond en een nauw onderdrukte trilling in zijn stem. Hij zelf sprak niet en lette scherp op; hij wil de Cotherstone laten beginnen. Goede morgen, zei Cotherstone, toen hij hem genaderd was en zij vlak bij de deur van hun kantoor stonden. Goede morgen, antwoordde Malla lieu. Cotherstone nam zenuwachtig een boek en enkele papieren, welke hij van huis had meegebracht, van de ene hand in de andere. Steelsgewijze keek hij naar zijn compagnon, wiens blik strak en onderzoe kend op hem gevestigd was. Je hebt zeker alles gehoord, zei Co therstone, na enige ogenblikken van pijn lijk stilzwijgen. O ja, zei Mallalieu droogjes, natuur lijk heb ik het gehoord. Cotherstone keek om zich heen. Er was niemand in de nabijheid, toch tiet hij zijn stem overgaan in stille fluistertoon. In dien niemand behalve hij het wist, mom pelde hij, terwijl hij Mallalieu wederom van terzijde opnam, indien hij er met nie mand anders ooit over gesproken heeft, en ik geloof niet, dat hij dat gedaan heeft, dan zijn wij veilig. Mallalieu staarde nog steeds even kalm naar Cotherstone, die onder die vaste vra gende blik onrustig begon te worden. O ja? zei Mallalieu eindelijk, Zo Ge loof je dat? Zo. Allemachtig kerel, kijk ma niet zo aan! zei Cotherstone in opwellende drift Waarom Op hetzelfde ogenblik kwam een poli tieagent uit de Highstreet het plein op lopen, en toen hij de beide heren zag. kwam hij op hen toe en groette beleefd. Kan u even aan het politiebureau komen? vroeg hij. Harborough is gearresteerd en bij de commissaris gebracht. Deze wenst u te spreken. VIII IN VOORARREST Door woord noch beweging gaf Malla lieu de agent antwoord, doch wierp een veelzeggende blik naar Cotherstone. Er lag een eigenaardige uitdrukking in die blik, welke Cotherstone hinderde. Hij was reeds boos, maar dat vragende kijken van Mallalieu wond hem op. Een niet alledaags voorval heeft zich gisteren te Goes afgespeeld. Twee zusjes resp. 17 en 19 jaar c-ud, zouden tegelij kertijd in het huwelijk treden, de jongste met een Middelburger, de oudste met een Vlissingse jongeman. Toen echter de stoet in de trouwzaal van het Goesse stadhuis was gearriveerd, bleek de papa van de Vlissingse bruidegom te mankeren. Aan gezien deze bruidegom 19 jaar is en dus nog toestemming voor het huwelijk van zijn vader moet hebben, trachtte men de vader alsnog (e vinden. De gemeente secretarie van Vlissingen werd opgebeld en daar stuurde men enkele ambtenaren er op uit -om de papa te zoeken. Dit lukte niet en onder de verzuchting: „o mijn papa", zag het ongelukkige bruidspaar hoe het jongere zusje in de echt verbon den werd. De ambtenaar van de burge- lijke stand heeft de pil nog wat verguld met de mededeling, dat men hem, al was het middernacht, nog uit bed mocht bel len. Hij zou dan alsnog het huwelijk slui ten. Maar daartoe was het tot halftien 's avonds nog niet gekomen. Op de Wassenaarseweg in Den Haag is woensdagavond de 20-jarige mej. J. N. uit Den Haag, die daar per rijwiel reed, door een tot nu toe onbekende man lastig ge vallen. Hü kwam plotseling uit het struik gewas te voorschijn en riep: „stap af en geef mij je tas". Zij voldeed hieraan niet en aangezien de aanvaller het tasje, dat in de. fietstas zat, niet opmerkte, gaf hij haar enkele klappen in het gelaat en liet de achterband van haar rijwiel leeglopen. Toen mej, N. begon te gillen, nam de man de vlucht en sindsdien ontbreekt van hem ieder spoor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3