Toestand in Ambonezenkamp laat te wensen over te Vught Geen vervolging, wel blokkade tegen kerk in Joegoslavië Bisschoppen op dienstreis met staf en mijter in rugzak DE LOEP Extra vergoeding bij verlengde herhalingsoefeningen Haagse KV P-fractie voor ontslag aan huwende ambtenares Precisietijdsein in de radio Personeelsbeleid in V.S. gericht op mens-waardering NOG MEER REGEN EN WIND DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN zaterdag 21 januari IV5ö Groot brandgevaar en onvoldoende hygiënische niaatregelen Binnen vijf jaar terng naar Indonesië Ontslag door Mendes- France nietig verklaard Nóg duizenden fietsen naar Amerika Vliegtuigongeluk in T s j eelio- SIowakij e Analist Boelganin houdt rust J SüPlP Gezinnen met 5 kinderen in één klein vertrek Gevaren voor opgroeiende jeugd Ambonezen die het wensen: Ex-directeur van A. F. P- krijgt gelijk Tweede miljoenenorder voor Nederlandse industrie Geen algemene ontevredenheid ,heid te hebben, j haar barak was. Het geen de Joegoslavische diplomaat, Milan Bartos, onlangs te waardoofd" thuis ge-Wenen verklaarde: „Momenteel wordt de Kerk in Joegoslavië niet vervolgd, men „blokkeert' haar eenvoudig", blijkt maar al te waar te zijn, aldus meldt K.N.P. uit Wenen. In vele streken heeft men van de open vervolging afgezien en is men naar de blokkade tactiek overgestapt. Men treedt niet meer met groot geschut op. Men nodigt de bisschoppen nu uit op conferenties, waarop men hen beleefd glimlachend eisen stelt en hen tracht te bewegen toe te stemmen in een compromis tussen Kerk en Staat. Deze methode heefts iets van de glimlach van de conferentie van Genève. Geen taxi's voor geestelijken VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUDRASEN Geestelijken in gevangenschap Pausfoto grif verkocht Nieuw doch geen nieuws HET IS EEN NORMAAL ver schijnsel, dat tegen de verkie zingen één of meer nieuwe partijen zich aandienen, hoe abnormaal in zich het stichten van nieuwe klei nere groepen dan ook moge zijn. Zulks is ook thans het geval. De K.N.P. verdween, doch dit onder gaan heeft het ontstaan van een andere partij veroorzaakt, welke hopelijk geen opgang zal maken. Zij noemt zich de Rationale TJnie" met tussen haakjes: „op algemeen christelijke grondslag". Nu, tussen haakjes, wij vinden de naam niet bijzonder origineel en eigenlijk naar wij aannemen onbewust verwarring stichtend. Het zou de indruk kunnen wekken, dat de bestaande partijen niet na tionaal zijn. Enfin, laten wij maar denken: „Wat zegt een naam?". Bekijkt men nu de pilaren, waar op men het „nationale" gebouw wil optrekken, dan blijken deze nogal internationaal, want wat te zeggen van het „nationaal Neder lands" van de woorden als: stimu lering, excessieve, extreme, essen tiële, efficiënt, oriënteren en ade quate in het communiqué? Even weinig origineel als de naam komt ons het program voor, want zo in het algemeen genomen zal de meerderheid van ons volk de 'gedachten van het desbetreffen de communiqué wel kunnen on derschrijven. Zij brengt o-i. geen nieuws deze nieuwe partij. Waar om dan een nieuwe politieke groe pering, wanneer men b.vin het program van de K.V-P. alles terug vindt, terwijl de K.V.P. bovendien hoger grijpt, aangezien haar be ginselprogram zich op principiële basis stelt? Men zal wellicht zeggen: „Als de Nationale Unie niet in strijd komt met de K.V.P-, kan ik gerust erop stemmen". Doch dat is fout gecon cludeerd. Door niet te stemmen op de K.V.P. verzwakt men de poli tieke positie van de katholieken en zulks zal tenslotte fatale gevolgen hebben! WEERBERICHT -4is«2 WK Gisteravond bezocht H.M. de Koningin het ttenjarigjjjjmn het concert van het Nederlands Studen-\sc Studentenraad. rrrhf„ van haar ten Orkest in TivoU te Utrecht t.gx.tijdens het concert met rechts van haar dc president van dc Nederlandse Studen ten Raad de heer J. de Monchy, en bur gemeester jhr. De Ranitz. (Van nnze verslaeeever) 116 en jaar, weliswaar gescheiden, doch (Van onze verslaggever^ een gemakbelijke gelegenheid, Een adres van het c. N V. aan waarvan maar al te vaak gebruik wordt nister van Maatschappclgk Wer j gemaakt, om bij elkaar te komen, wordt gesproken 0,[e'a®er Am- Om de jeugd zoveel mogelijk bezig te voorzieningen^^ ^„oor^ wordt houden is de heer Sinke met een padvin- gevraagd 'maatregelen tot verbetering te derij begonnen, waarvoor veel animo be nemen, is voor ons aanleiding geweest de doch elk behoorlijk middel om een situatie in ogenschouw te gaan nemen, behoorlijk gemeenschapsleven te ont- Er viel juist een naargeestige regen, j plooien, is afwezig, die aan-de houten en stenen barakken tn In bet adres van het C V. wort sen de gebouwtjes omdat een riolering i brand werden gedupeerd. De inrichting ir, hJtlLX;Sis.' J=,MPnam(. I van de barakken is inderdaad zo, dat in het terrein uitbrak. Een onaangename indruk gaven ook vuilnisbelten hier en daar, die zich hoe langer hoe meer op hopen, terwijl de kampleiding met een boer de afspraak had gemaakt, dat deze als tegenprestatie voor het hem toege kende etensafval ten behoeve van zijn vee gelijk het huisvuil zou meenemen. Van dit laatste komt echter niets. Een smerige boel vormen ook de hopen brand stoffen, waarvooi geen kolenhokken be schikbaar zijn gesteld en die tweemaal m de week neergeworpen worden voor de vensters van de verschillende ver trekken. Het wonen is allermiserabelst en uiterst primitief, waarbij gezinnen met vijf kinderen het slechts met één kamer tje van 2 bij 5 meter moeten doen. Voor grotere gezinnen zijn deze kamertjes iets ruimer. In deze vertrekken wordt gewoond, geslapen en gekookt. Dit laat- ste in zoverre, dat het eten des middags om 12 uur van de centrale keuken wordt betrokken, doch door de mensen naar eigen smaak verder in hun eigen woon ruimte op een kookkachel of petroleum stel wordt bereid. Nu heeft de Commissie Ambonezen- Zorg de laatste tijd, evenals in Middel burg, waar de bewoners uit protest er de brand in hebben gestoken, wel voor keukens gezorgd, waarvan elke barak er een heeft met zes afdelingen, doch tegen deze keukens, die geheel afzonderlijk zijn gebouwd en alleen buiten om te berei ken zijn, gaat nu de grootste grief. Er is hiervoor een bedrag van niet minder dan 800.000 gulden uitgegeven, terwijl hier- voor beter zo redeneert men door het bijbouwen van twe barakken wat meer woonruimte geschapen had kun nen worden, waarom herhaaldelijk is ge vraagd. Men kreeg echter telkens nul op het rekest. Hetzelfde geschiedde met een verzoek om een jeugdhuis, dat zeer noodzakelijk wordt geacht, omdat er geen enkele ont spanningsgelegenheid is voor de kinde ren jong en oud die door de ouders het bos moeten worden ingestuurd, om dat ze onmogelijk met allen in één ka mer de hele dag kunnen bivakkeren. Het hoofd van de kampschool, welke door 400 kinderen wordt bezocht, de heer Sinke, maakt zich zeer ongerust over de zedelijke opvoeding van de jeugd. Zo zijn er ook vrijgezellenhuisjes, bestemd voor jongens en meisjes in de leeftijd van men zijn hart vasthoudt bij de gedach te, als daar eens een felie brand zou uitbreken, waarbij de bewoners hals over de kop de vlucht moeten nemen. De ka mertjes, afgescheiden met zeer brand- Gistermiddag is met het vliegtuig naar Djakarta vertrokken de hèer Queljoe, die in opdracht van de Indonesische regering een oriëntatiebezoek kvan een maand aan ons land heeft gebracht, met het oog op de mogelijkheid om eventueel hier ver blijvende Ambonezen naar Indonesië te doen terugkeren. De heer Queljoe z'ei dat hij het niet uit gesloten acht dat 'de Ambonezen binnen Vijf jaar gerepatrieerd zullen zijn. Hij noemde de houding van de Nederlandse autoriteiten ten aanzien van het Ambo- nezenvraagstuk gunstig. De verdeeldheid onder de Ambonezen is er wel, zo zei hij, maar overheerst niet De heer Queljoe die zei dat a/leen die mensen zullen wor, den teruggebracht, die zelf terug willen, ,wij dwingen niemand" za] in Indo- De Franse Raad van State heeft gis teren het ontslag van de heer Maurice ■Nègre als directeur-generaal van het na tionale Franse persbureau A.F.P. op for mele fronden nietig verklaard. Volgens de Raad was aan de heer Nègre geen gelegenheid gfegeven om zich te verde digen, voordat het dekreet, waarbij hij zijn ontslag kreeg en waarbij zijn op volger, de heer Jean Marin, benoemd werd, gepubliceerd werd. Het ontslag van de heer Nègre vond plaats op 28 september 1954, dus onder de regering Mendès-France Men weet nog niet welke veranderin gen deze beslissing van de Raad van State nu voor de directie van het A.F.P. met zich mee zal brengen. Op het kabi net van premier Faure werd gister avond meegedeeld, dat de regeling van deze kwestie zal worden overgelaten aan de nieuwe regering. De heer Maurice Nègre verklaarde gisteravond, dat hij uiteraard zeer ver heugd was over de uitspraak. Hij zeide, dat hij reeds vijfmaal van het A.F.P „weggejaagd" was: in 1940 door de re gering van Vichy, in 1942 door de Ge stapo (hij kwam toen uiteindelijk in Buchenwald te recht), in 1947 door de socialistische regering van Ramadier. in februari 1952 door Faure en tenslotte dan door Mendès-France. Het ziet er naar uit, dat de Amerikaan se mijnheer Fluhr, die vond, dat we elk jaar gemakkelijk 100 000 fietsen kunnen exporteren naar Amerika, eerder gelijk krijgt, dan hij zal hebben verwacht. Twee van de directeuren namelijk van de N.V. Union te Den Hulst en de N.V. Rijwiel industrie F. en J. van Werven' te Mep- pel, welke fabrieken op het stuk van de export al een hele tijd nauw samenwer ken, zijn er nu in geslaagd een order op rijwielen ter waarde van ongeveer drie miljoen gulden te boeken voor een dei- belangrijkste Amerikaanse importeurs, na een persoonlijk contact te New-York. De order is van zulk een omvang, dat beide fabrieken genoodzaakt zijn haar ex port-afdeling opnieuw uit te breiden. Niettemin behoeft de aflevering voor het binnenland hiervan geen hinder te onder vinden. Zondag 8 januari zijn midden op de dag de 82-jarige generaal Deisser en zijn twee bejaarde huisgenoten, zijn schoon zuster en de dienstbode, op afschuwelijke wijze vermoord. De kapper Lefebvre, die enkele honderden meters verderop woont en de generaal geregeld thuis ging knip pen heeft bekend. Op de bovenste foto de kapperszaak van de moordenaar. Op de middelste foto wordt de misdadiger fpijltemidden van het verontwaardigde publiek en de journalisten op de plaats van het misdrijf uit de wagen geleid, voor de reconstructie van de moord. Op de onderste foto het opgewonden Brus selse publiek. baar halmboard liggen alle aan een g nesië rapport en verslag uitbrengen aan' gang. waarin het een dringen van j - - zyn regering en verder de mogelijkheden ste zou zijn. Van de repatriëring bestuderen. De bewoners betrachten zoveel moge- bleven kinderen gevaar liepen, liik voorzichtigheid, maar hoe gemakke- Uit gesprekken, die wij behalve met le- liik- kon in zo'n benauwde ruimte het den van de Kampraad en de heer Sinke, beddeeoed dicht bij een kachel met vlam ook met willekeurige bewoners voerden, vatten Herhaaldelijk zijn er dan ook is ons gebleken, dat van een algemene kleinebrandies en bij ons bezoek aan ontevredenheid onder deze Ambonezen Vugh vertelde ons een café-houdster, zeker ge-n sprake is. Alleen begrijpt men dat nog juist daags tevoren de brand- met dat eenvoudige maatregelen, waar spuit langs was komen rijden op weg I om is gevraagd, niet uitgevoerd worden naar- het kamp Pn een Ambonese vrouw I en wel ondingen als genoemde keukens zenuwachtie het café kwam binnengelo- worden gebouwd, die zeer onpractisch P e n o m t e' telefoneren teneinde zeker-1zijn: weggooien van geld no™,. De werkzaamheden van het regiem con centreren zich nog steeds op het orga niseren van zogenaamde priestervereni- gingen. Men heeft buiten de kerkelijke ■hiërarchie om deze priesterverenigingen :n het leven geroepen om zodoende de gees- tleijkheid in de hand te hebben. Dit beeft in Joegoslavië reeds tot grote conflicten geleid: op dit punt blijven de bisschop pen onverzettelijk. Hoe belangrijk deze priesterverenigingen voor de communis ten zijn, blijkt wel uit de woorden van kardinaal Stepinac: „Zij (de priesterver enigingen) zijn een duivelse blindedarm aan het gezonde lichaam van de kerk. I Tot de blokkade-techniek behoort b.v. het bevel dat het communistische regiem heeft uitgevaardigd voor alle taxi-chauf feurs. Het is aan alle taxi-chauffeurs in Joegoslavië verbonden bisschoppen of feestelijken in hun wagen te vervoeren. Men ging zelfs zo ver de dienstregeling van de bus in Rijeka te verleggen van 8 uur naar half acht, toen bekend werd, dat een bisschop op het gewone uur van de bus gebruik wilde maken. Ondertussen gaan de staatsbemoeiingen vanzelfsprekend uit naar de toekomstige priesters. Men roept ze op voor militaire dienst, probeert ze tot een huwelijk te bewegen en stelt hun hoge rijksbetrekkin gen in het vooruitzicht. Natuurlijk zijn deze praktijken de oorzaak van uitval lers onder de seminaristen, doch van een succes aan communistische zijde is geen sprake. De geest onder de seminaristen is uitstekend; zij zijn hetgeen in de om standigheden zo van node is, werkelijk offervaardig, het opdragen van een eerste mis vormt nog steeds een aanleiding om daar, waar dit nog mogelijk is, een waar volksfeest te organiseren. Vooral in Kroa tië is dit het geval. Naar gecontroleerde berichten is de Re gent van het seminarie van Rijeka, Kaps, die tot verscheidene jaren gevangenis straf was veroordeeld, in de gevangenis van Stara Gradiska krankzinnig gewor den. De andere vier geestelijken, die tege lijkertijd met hem werden veroordeeld, leven in de strengste afzondering, zij heb ben geen contact met andere gevangenen en mogen geen pakketten, noch brieven, noch bezoek ontvangen. In Slovenië werden in januari van dit jaar 11 katholieke geestelijken vrijgela ten; 14 bevinden zich nog in gevangen schap.. Pastoor Smolic, een van de !4, zal zijn straf pas in 1972 hebben uitgeze ten. De bisschoppen begeven zich in bur gerkleren naar hun bisschoppelijke bezig heden. Wanneer zij op de fiets gaan, ne men zij hun mijter en bisschopsstaf in een rugzak mee. Speciaal de Kroaten zijn trouw aan hun geloof. Onlangs heeft het humoristische weekblad van Zagreb „Kerempuh" een blunder begaan. Zij publiceerde namelijk een foto van de H. Vader met een beledi gende tekst eronder. In recordtijd waren alle nummers uitverkocht. De gelovigen hadden overal de nummers opgekocht, de foto los van het onderschrift uitgeknipt om vervolgens de H. Vader een ereplaats in hun huis te geven. Geen wonder dat de communisten des duivels waren bij de ontdekking, dat zij., juist het tegenovergestelde hadden bereikt van hetgeen zij beoogden.. d» mi Jiilw aan >eder van W i dienstplichtigen, die volgens liet wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de dienstplichtwet langer dan 85 dagen Herhalingsoefeningen zou moeten vervul len afgezien van de toe te kennen, in tussen belangrijk verbeterde kostwin nersvergoeding een bedrag van 5 uit e..keren voor elke dag waarmee de ter mijn van 85 dagen wordt overschreden. minister wijst erop, dat het hier :en incidentele maatregel betreft; aan uitgewerkte regeling inzake de ver goedingen wegens herhalingsoefeningen gewerkt, maar hiervoor is enige liju nodig Het wil de minister voorkomen, dat deze maatregel tot gevolg zal hebben, dat de werkgevers door de verlengde duur van de herhalingsoefeningen niet zullen worden genoodzaakt, extra financiële las ten te dragen in' de vorm van gehele of gedeeltelijke doorbetaling van loon. Hij kan dan ook, zelfs in dit speciale geval, er niet toe overgaan om ook nog een re geling ten aanzien van de werkgevers te treffen. Ten slotte deelt de minister nog mede, dat het plan voor de internationale oefe ningen voor 1956 intussen is veranderd. Begin dezer weck is het kerkje van Lc.y- stad, dat voor de verschillende kerkge nootschappen bestemd is, in gebruik ge nomen. De foto toont het exterieur van het gebouw. Ook de Nederlandse radio krijgt een prccisie-tijdsein. Het zal bestaan uit zes korte fluittonen met tussenruimten van een seconde. Het einde van de laatste fluittoon geeft de tijd nauwkeurig aan. Het sein wordt in de programma's van AVRO, VARA en VPRO gegeven om Hij overweegt om in het algemeen het in 12.00, 20.00 en 23.00; in de programma's de memorie van antwoord genoemde aan tal dagen waarvoor dienstplichtigen zul- len worden opgeroepen, met drie te ver- zon"aiï) 19.00 en uur. Zondag a.s. zal van KRO en NCRV om 9.00 (behalve op minderen. 1 het voor het eerst worden uitgezonden. In het Tatra-gebergte in NoorS-Slowa- kije is een twee-motorig vliegtuig van de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaatschappij neergestort, 22 inzittenden kwamen om het leven, vier werden gewond. Het wrak van het toestel is teruggevonden nabij het dorp Tory sky in het gebied van Levoca. Het is niet gewoon, dat aan vliegtuig ongelukken in Tsjecho-Slowakije rucht baarheid gegeven wordt. Dit is het eer ste ongeluk dat in een jaar tijd wordt gemeld. Westelijke waarnemers geloven dan ook, dat zich aan boord van het toe stel wellicht buitenlanders bevonden Hiervan kon echter geen officiële beves tiging verkregen worden. Het vliegtuig was cp weg van Bratis- lawa naar Kosice. (Van onze Haagse redactie) tig, want de meerderheid van de raad, ge- Bij monde van haar voorzitter, de heer 1de PvdA.de V(V,D,e" df C™ Weyters, heeft de KVP-fractie in deteZamen 25 van de 4o zetels) heeft zich Haagse gemeenteraad unaniem de motie- Rensen (PvdA) afgewezen waarin ge vraagd wordt, om verwijdering van de bepaling uit het ambtenarenreglement, dat de ambtenares bij het sluiten van een huwelijk ontslag wordt verleend We te kenen hierbij aan, dat vorig jaar de Tweede Kamerfractie van de KVP ten op zichte van een molie-Tendeloo van de zelfde strekking verdeeld was. Ook de fracties van de AR en de CH in de Haagse raad hebben zich tegen de motie uitgesproken. Wethouder v. d. Oever deelde gisteravond mee, dat het college geen eensluidend standpunt heeft ten aanzien van de motie en dat er dus gestemd zal moeten worden. De uitslag van dez'e stemming, die volgende week aan het einde van de begrolingsdebatten zal worden gehouden, is niet twijfelach- mët de motie akkoord verklaard. Nadat de heer Weyters het afwijzende standpunt van de KVP nader had gemoti veerd, vroeg mej. mr. Walhain (KVP) zich af of de voorstellers van de motie zich wel eens de gevolgen van de arbeid der gehuwde vrouw buitenshuis hebben geeraliseerd, met name voor de kinderen De praktijk van het maatschappelijk werk wijst uit, dat veel gezinsmoeilijkhe den het gevolg zijn van het feit, dat de moeder buitenshuis werkt. De kwade ge volgen realiseert men zich steeds meer in landen als de V.S. en Zweden, waar een groot deel van de gehuwde vrouwen bui tenshuis een betrekking hebben. Voor zo ver er sprake is van achterstelling van de vrouw bij de man, is dit naar mening van mej. mr. Walhain alleen het geval in zo verre men de vrouw een dubbele dagtaak wil opdragen. In Moskou is gisteren officieel meege deeld, dat premier Boelganin thans rust houdt buiten de Sovjetrussische hoofd stad. Een officiële woordvoerder wilde niets aan deze mededeling toevoegen. Boelganin was sedert 3 januari niet meer in het openbaar gezien en men nam i algemeen aan, dat hij ziek was. De weerverwachting van het KNMI, geldig van he'd en- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later opklaringen en enkele verspreide' buien. Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige wind tussen zuid en west. Morgen overdag iets kouder. Zondag 22 januari: zon op 8.37, onder 17.10 uur; maan op 11.59, onder 3.13 uur. Maandag 23 januari: zon op 8 36, onder 17.12 uur; maan op 12.43, onder 4.29 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT - (Van onze weerkundige medewerker). Ondanks de krachtige zuidwestelijke wind was het gisteren met tempe raturen van 8 a 9 gr. C. belangrijk zachter dan de voorafgaande dagen. Een actieve stormdepressie trok in de afgelopen nacht met de kern van Schotland- naar Zuid-Noorwegen. Zowel boven de Noordzee alsook langs onze kust stak daarbij een zware westerstorm op. De lichtschepen voor de Nederlandse kust meldden een groot deel van de nacht windkracht 10, hetgeen een ge middelde snelheid van 90 km per uur is. In het westen en zuiden van ons land nam vanmorgen de wind af, later ook in het noorden van Nederland. De neerslag, die vanmorgen werd gemeten, was het grootst in Groningen en Limburg waar 9 mm viel. Door de westerstorm werd een verhoging van het water van ongeveer 1 m waargenomen. Een rug van hoge druk zorgt voor een tijdelijke verbetering. Ten westen van Ierland beweegt met grote snel heid een nieuwe actieve depressie naar het oosten. Deze kan komende nacht opnieuw regen en morgen weer een in kracht toenemende wind veroorza ken. Wij verwachten daarom een onstuimig weekeinde, gevolgd door kou dere lucht, welke met noordwestelijke winden in de loop van zondag zal wor den aangevoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1